E.D.G. nog steeds geen werkelijkheid Egyptische ministers dienen ontslag in De strijd tegen de Mau-Mau Minister Beijen houdt radiorede over Navo Het streven naar uitbreiding van de handel tussen Oost en West De Koningin woont openingsavond van de Boekenweek 1954 bij Moeilijkheden inhet Fransekabinet over de E.V.G. Opheffing van bezettingsregiem in Oost-Duitsland Typhoon bij Salatiga Gevaar voor Bagdad neemt toe De verkiezingen in Pakistan Portoricaanse nationalist veroordeeld DE VEILIGHEIDSRAAD ZON- en MAANSTANDEN WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZATERDAG 27 MAART 1954. 9e Jaargang Nr. 3109. Nieuwe spanningen in hei Midden-Oosten Revolutionnaire Raad nam besluiten van Donderdag j.l. niet eensgezind Protest van Mayer Vliegtuigongeluk in Mexico Frankering bij Abonnement: Temeuzer, Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; pei maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels Xr—t iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adret Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 8 n*r. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10,30 nar, Zowel president Eisenhower als en Joegoslavië, waaruit dan een staatssecretaris Fester Dulles ^een^chappeh^verdrag met hebben verklaringen afgelegd, die van belang zijn voor de nieu we politiek, ook militair, door Amerika te voeren. Reeds in zijn nadere toelichting tot zijn rede voering in Januari voor de Coun cil en Foreign Relations heeft Dulles er nadruk op gelegd, dat Amerika een onverwachte aanval met een vergeldingsmaatregel onmiddellijk zal beantwoorden. In het normale zal aan elke militaire maatregel overleg met de bondgenoten voorafgaan, ook over de middelen, daarbij te ge bruiken en de plaats, waar deze zullen geschieden. Maar komt Amerika te staan voor een her nieuwd Pearl Harbor, dan zal het toeslaan en de z.g. new look een uitdrukking, die Eisenhower onjuist acht is er juist op ge richt om Amerika's capaciteit ter zake te vergroten. Eisenhower heeft het nog ster ker uitgedrukt. Heeft een onver wachte aanval, hetzij op Amerika hetzij op een zijner bondgenoten plaats, dan acht hij de president niet alleen gerechtigd, maar ab soluut verplicht om direct terug te slaan. Een president, die dat niet zou doen, zou aldus Eisen hower -verdienen te worden opgehangen. Voor de Senaats commissie heeft Dulles, zeker niet zonder opzet, gesproken van een mogelijk bombardement van Parijs. Daardoor zou niet slechts Franarijk, maar zouden ook de Verenigde Staten worden be dreigd. PARIJS VERDEELD. Dat neemt niet weg, dat in Frankrijk de strijd tegen ratifi cering der Europese Defensiege meenschap nog hardnekkig voort duurt. De tegenstanders blijken er niet tegen op te zien, om daar toe een internationaal congres te Parijs samen te roepen, waaraan zelfs Herriot, ondanKs het feit van de deelneming van uiterst linkse elementen, zijn zegen heeft gegeven. Dat men ernstig rekening houdt met de mogelijkheid van verwerping der ratificatie, spreekt uit het feit, dat men reeds naar andere oplossingen zoekt. Zulk een oplossing zou te vinden zijn in Duitslands opname in het Atlantisch Pact, dat Robert Schu- man echter veel gevaarlijker acht dan E.D.G. Zij zou ook te vinden zijn in Duitslands militaire aan sluiting bij Turkije, Griekenland de NATO zou volgen. LONDEN NADERBIJ. Inmiddels neemt de neiging van Engeland om eigen initiatief in de internationale politiek te vergroten, zienderogen toe. En geland blijkt bereid om verplich tingen jegens de E.D.G. uit te breiden, waarbij echter in het oog dient te worden gehouden, dat Engeland over een toetreding tot de E.D.G. niet denkt, hoogstens aan een associatie daarmede. Maar de linkervleugel in de Labourparty maakt het de La- bourleiding onder Attlee moeilijk en om te voorkomen, dat geheel de Labourparty buitenlandse op positie zal voeren, neemt Enge land juist eigen initiatief. Ook in zake het atoomvraagstuk, waar het eigen kracht ontwikkelt. In hoeverre dit de moeilijkheden zal afwenden, moet intussen nog worden afgewacht. Een ander gevaar, waarmede de E.D.G.-ratificatie bedreigd wordt, is gelegen in de mogelijk heid, dat de parlementaire oppo sitie te Bonn een spaak in het wiel zal steken bij Adenauers Saarplannen. Indien de berichten over het resultaat van het te Pa rijs gevoerde gesprek Adenauer- Bidault juist zijn, zou Adenauer inderdaad reeds zijn afgeweken van het toesluit, door de Bondsdag te Bonn in Juli 1953 genomen, krachtens hetwelk werd vastge steld, dat de Saar integrerend Duits grondgebied is en blijft. Deze zou dus elke Europeïzering, gelijk ook ten grondslag ligt aan de plannen van de heer Van der Goes van Naters, in de weg staan. WAT MAG BONN DOEN? De Duitse regering heet nu de wet op de militieplicht ook door de Bondraad zien aannemen; zij stelt zich op het standpunt, dat de wijzigingen, in de grondwet aangebracht om herbewapening mogelijk te maken, niet vallen on der de goedkeuring van de hoge commissarissen. De Amerikaanse hoge commissaris schijnt het daarmede wel eens te zijn, maar heeft zich, om Frankrijk niet voor het hoofd te stoten, gevoegd bij zijn beide collega's, die in een nota aan Bonn zeer nadrukkelijk twijfel hebben uitgesproken over de bevoegdheid van Duitsland om daartoe zonder goedkeuring der geallieerden over te gaan. Inmiddels heeft kanselier Ade nauer zijn bezoeken aan Turkije en Griekenland gebracht. Zij zul len vermoedelijk niet slechts lei den tot een versterking van Duitslands economische belan gen, maar ook tot versterking van Duitslands politieke positie. Dit blijkt reeds uit het te Ankara uit gegeven communiqué, waarin de Europese Defensiegemeenschap als de beste oplossing voor een Europees leger wordt erkend en tussen de regels door te lezen valt, dat bij verwerping van de E.D.G. in Frankrijk, Duitsland zich zou kunnen aansluiten bij het pact tussen Griekenland en Turkije met Joegoslavië. MIDDEN- EN VERRE OOSTEN. Terwijl minister-president Scel- ba onversaagd, ondanks telkens nieuwe schandalen en schandaal tjes, de strijd met de uiterst link se en uiterst rechtse oppositie partijen aanbindt, pn kans heeft deze, mits hij zijn meerderheid kan samenhouden, te winnen, is in het Midden-Oosten weer enige beroering ontstaan door de laffe aanval op een Israëlitische auto bus met uitsluitend burgerlijke inzittenden. Jordanië, door de regering van Israël beschuldigd de hand in deze aanval te hebben gehad, blijkt nu medewerking te willen verlenen aan het opsporen van de daders. Tegelijk bemoeien de Verenigde Naties te New-York zich met dit geschil. Hammerskjöld echter, de secre taris-generaal, die daartoe te New-York is teruggekeerd, heeft zich wat eenzijdig uitgelaten over de wenselijkheid, dat rood-China tot de Verenigde Naties zal wor den toegelaten. Het Amerikaanse amwoord, dat daartegen een Amerikaans veto zal worden uit gesproken, werd onmiddellijk ge geven. VAN DER MANDERE. De minister van Buitenland se Zaken, mr J. W. Beijen, zal op 3 April a.s. voor de radio een korte toespraak houden ter ge legenheid van het 5-jarig be staan van de Noordatlantische verdragsorganisatie. Deze rede zal over beide zen ders Hilversum uitgezonden worden en vangt aan te 20.05 uur. De Engelse regering heeft be sloten met verdubbelde kracht te streven naar toenadering tussen Oost en West door uit breiding van de handel, zo wordt van gezaghebbende zijde verno men. Sir Winston Churchill, verontrust door de jongste ont- De Koningin woonde gister avond in het Gebouw van Kun sten en Wetenschappen de ope ning bij van de Boekenweek 1954 die dit jaar weer is georganiseerd door de Vereniging ter bevorde ring van de belangen des boek handels en de commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek. De opening van de Boekenweek Naar men verwacht, zullen binnen veertien dagen in het Franse kabinet ernstige moei lijkheden zich voordoen over de bekrachtiging van het Europese legerverdrag (E.V.G. Belangrijke aanhangers van de E.V.G. in de regering zijn van plan er op aan te dringen om vóór Pasen aan het parlement een datum voor het begin van dit reeds lang uitgestelde debat voor te stellen, aldus verluidt in Parijse Alle Egyptische ministers, zo wel de militaire als burgerlijke, hebben hun ontslag bij president Naguib ingediend, aldus is Vrij dagavond uit gewoonlijk betrouw bare bron te Cairo vernomen. De ministers is verzocht in func tie te blijven, totdat generaal Na guib dit weekeinde een nieuw „neutraal zakenkabinet", geheel uit burgers bestaande, zal hebben gevormd, aldus genoemde bron. Het ontslag zal niet officieel Be Sowjet-Lnie heeft Donder dag de beëindiging van het be zettingsregiem in Oost-Duits land aangekondigd en Oost- Buitsland tot een souvereine staat met vrijheid van handelen op binnen- en buitenlands ge bied verklaard. De Sowjet-troe- pen zullen „tijdelijk" in Oost- Buitsland gestationneerd blijven aldus een officiële Russische ver klaring, die is bekendgemaakt A.B.N. Gezegd werd, dat de Sowjet- Unie slechts de functies zou blij ven uitoefenen welke verband houden met het verzekeren van de veiligheid en voortvloeiend uit de verplichtingen van de vier- mogendhedenovereenkomst over Duitsland, die in 1945 te Potsdam gesloten is. De Oostduitse regering heeft ermee ingestemd deze verplich tingen na te leven, ook die, wel ke het tijdelijk verblijf der Sow- jet-troepen op Oostduits gebied met zich mee brengen. De Sowjet-regering meent, al dus de verklaring, dat het voor de hereniging van Duitsland en het sluiten van een vredesver drag nodig is, dat een aantal maatregelen wordt getroffen, waaronder het aanknopen van dezelfde betrekkingen met Oost- Duitsland als bestaan met ande re staten. „De Duitse democratische repu bliek zal de vrijheid krijgen om zelf besluiten te nemen over haar binnenlandse en buitenlandse aangelegenheden, inclusief de kwestie van betrekkingen met West-Duitsland. De functies van de Sowjet- hoge commissaris in Duitsland zijn beperkt tot vraagstukken, welke verband houden met de veiligheid en het onderhouden van contacten met de Ameri kaanse, Britse en Franse auto riteiten in Duitsland voorzover het om kwesties geheel Duitsland betreffend gaat. Deze maatregelen zijn mede een gevolg van het feit, dat „on danks de pogingen van de Sow- jet-Unie op de recente Berlijnse ministerconferentie geen stappen zijn gedaan naar vestiging van Duitse nationale eenheid en het sluiten van een vredesverdrag", aldus de bekendmaking. Verder werd nog verklaard, dat volgens de Sowjet-Unie het door Amerika, Engeland en Frankrijk vastgesteld bezettings statuut voor West-Duitsland „niet slechts onverenigbaar is met de nationale rechten van her Duitse volk, doch dat het een on der de huidige omstandigheden een toenadering tussen Oost- en West-Duitsland moeilijk maakt" en een van de voornaamste strui kelblokken is op de weg naar na tionale vereniging van Duits land. worden bekend gemaakt vóór 't vertrek van koning Saoed van Sa- oedi-Arabië, die Zondag zijn be zoek aan Egypte beëindigt. Alle ministers zullen heden op hun ministeries hun persoon lijke eigendommen terughalen, aldus wordt gemeld. Vernomen wordt, dat de Egyp tische revolutionnaire militaire raad, die Egypte thans bestuurt, zijn besluiten van Donderdag j.l. om de politieke partijen weer toe te staan en verkiezingen te doen houden voor een nieuwe Egypti sche volksvertegenwoordiging, niet met algemene stemmen heeft genomen. Bekend is, dat onder-premier luitenant-kolonel Nasser en de minister voor Voorlichtingszaken, majoor Salem, het tijdstip voor de terugkeer naar normale poli tieke verhoudingen in Egypte nog niet rijp acht en, terwijl president generaal Naguib een tegengestel de mening was toegedaan, waar bij de opvattingen van laatstge noemde hebben gezegevierd. VERKLARING VAN NAGUIB „Het was Donderdag de geluk- Donderdagmiddag heeft bo ven de rubber-onderneming Ge- tas bij Salatiga een typhoon gewoed. Hierdoor stortte de fa briek geheel in en werden rub berbomen ontworteld. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. De schade wordt op ongeveer 300.000 rupiah geschat. Ook de omliggende desa's werden door de typhoon geteisterd. kigste dag van mijn leven. Allah weet, hoeveel moeite ik mij heb getroost voor de totstandkoming van een gezonde basis voor een op handhaving der grondwet be rustende democratische regering. Indien ik er ook maar in het minst zou denken dat in vrije verkiezingen gekozen afgevaar digden de tot nu toe door ons dierbare vaderland gemaakte vor deringen niet in stand zouden houden, zou ik niet zo mijn best hebben gedaan voor een zo spoe dig herstel van het parlementaire aldus verklaarde politieke kringen. Deze actie zou o.m. uitgaan van de vice-pre miers Paul Reynaud (gematigd conservatief) en Pierre Henri Teitgen (M.R.P.) De Gaullistische ministers heb ben evenwel gedreigd af te tre den, als de regering een „over haast" besluit zou nemen, vóór dat aan de Franse voorwaarden regeling van de Saarkwestie en de Brits-Amerikaanse garanties is voldaan. Politieke kringen sluiten de mogelijkheid niet uit, dat de regering van Laniel over dit punt zal vallen. De pro-E.V.G.-vleugel in het kabinet is van oordeel, dat de regering de toestand eerlijk on der de ogen moet zien en het par lement voorstellen om het debat midden Mei te beginnen. Laniel huldigt het standpunt, dat de regering geen stappen in deze moet doen, vóórdat aan genoemde voorwaarden is vol daan. Een nadeel voor de ministers, die de E.V.G. steunen, is dat de Frans—Westduitse besprekingen over Saarland zijn vastgelopen. Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, deelde minister Bidault zijn collega's Woensdag geschiedde dit jaar in Den Haag mede ter gelegenheid van 't 100- jarig jubileum van de 's-Graven- haagse boekhandelaarsvereni ging. Er werd een literaire feest avond gegeven onder de naam: „Het boek en de muze", waarvoor medewerkten de stichting „Bal let-recital", leden van het residen tieorkest en leden van de Haagse comedie. Na afloop werd het gebruike lijke schrijversbal gegeven in de door leerlingen van de Vrije Aca demie van Beeldende Kunsten versierde ruimten van het ge bouw. De socialistische voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de Franse nationale vergadering, Daniel Mayer, heeft uit naam van de commissie aan. minister Bidault 'n brief geschre ven, waarin geprotesteerd wordt tegen de voorwaardelijke goed keuring door de Westelijke geal lieerden van 't Westduitse amen dement op de grondwet, waardoor herbewapening der bondsrepu bliek binnen het Europese leger mogelijk wordt. De Gaullistische woordvoerder, Gaston Palewski, heeft in een rede te Rijssel verklaard, dat de Gaullisten de regering zouden doen vallen, indien de voorwaar delijke goedkeuring van 't West duitse amendement niet wordt ingetrokken. Het amendement staat West- Duitsland toe militaire overeen komsten te sluiten, zonder dat Frankrijk het recht van veto hierover behoudt, aldus Palewski. leven", aldus verklaarde presi- dent Naguib Vrijdag onder meer mee, dat de onderhandelingen nog tegenover verslaggevers. Het stijgende peil van de sterk gezwollen Tigris vormt van uur tot uur een grotere bedreiging voor Bagdad. De stand van de ri vier is nu 36 centimeter boven normaal. Ten N. en ten Z. van de stad zijn de dijken Vrijdag weer op 2 plaatsen doogestoken om de druk van het water te verminde ren. De dag tevoren had men dit reeds op vier punten gedaan. Koortsachtig wordt gewerkt aan de versterking van de waterke ringen in en nabij de stad. Uit de laagliggende gebieden rondom de Iraakse hoofdstad zijn reeds 80.000 mensen weggevoerd. De schade wordt geraamd op 20 millioen gulden. Tot dusverre is het weer gun stig. Deskundigen zijn van me ning, dat bij slechte weersomstan digheden Bagdad niet te behou den zou zijn geweest. De telefoonverbindingen met Beiroet zijn verbroken. Volgens berichten van radio- Cairo en radio-Beiroet begon het water Vrijdagmiddag Bagdad binnen te dringen, waardoor het paleis en de regeringsgebouwen worden bedreigd. Volgens eerstgenoemd station hebben eenheden van het Iraakse leger hun tanks en vliegtuigen uit de omgeving van Bagdad weg gevoerd. De Pakistaanse premier, Moh. Ali, heeft voor de constiuante meegedeeld, dat de parlemen taire verkiezingen volgens de nieuwe grondwet begin volgend jaar gehouden zullen worden. De grondwet, aldus de pre mier, zal tegen het einde van dit jaar gereed zijn. RUSTIGER. Vrijdagochtend waren er min der soldaten op wacht in Cairo. De bewaking van de wijk, waar zich de Britse en Amerikaanse ambassades bevinden was weer overgenomen door de politie. De Wafdistenleider Moestafa el Nahas, die zich nog steeds in huisarrest bevindt, ontving Vrij dagochtend vele bezoekers. Men verwacht, dat zijn huisarrest spoedig opgeheven zal woi'den. INSTELLING VAN ZAKEN KABINET AANSTAANDE? De Egyptische pers meldt, dat die burgers, die zitting hebben in het huidige Egyptische kabinet, formeel hun ontslag hebben aan geboden, om het optreden van een zakenkabinet, onder dr. Ab- del Razzak el Sanhoeri, het hoofd van de raad van state, mogelijk te maken. Dit bericht is in strijd met een eerder door majoor Salah Salem afgelegde verKlaring dat de hui dige (overwegend militaire) rege ring aan het bewind zal blijven, totdat een grondwetgevende ver gadering is gekozen. Minister Salem heeft toen tevens verklaard dat geen der burgers of militairen, die teza men de huidige Egyptische rege ring vormen, zich verkiesbaar zal stellen. Men verwacht, dat in komende dagen zal blijKen hoe de vork nu eigenlijk in de steel zit. BOTSING IN CAIRO. Aanhangers van de Mohamme daanse broederschap en van de door de regering gesteunde be vrijdingsbeweging hebben Vrij dagmiddag betoogd bij de mos kee van Al Azhar in Cairo, waar koning Saoed van Saoed-Arabië en president Naguib hun gebeden hadden gezegd. De politie had handen vol werk om een weg te banen voor de ko ning en de president. De aanhangers van de broeder schap riepen „De Koran is onze grandwet". De regering moet in overeenstemming zijn met de wet en van de Islam", terwijl aanhan gers van de bevrijdingsbeweging leuzen aanhieven als „Lang leve Gamal Abdel Nasser. Wij willen dat de revolutionnaire leiders aanblijven". Er zijn verscheidene arresta ties verricht. veel tijd, mogelijk wel drie maan den, kunnen vergen. In diplomatieke kringen wordt steeds meer aandacht besteed aan een voorstel van oud-minister Schuman om het debat over de E.V.G. te beginnen voordat de Saarkwestie is geregeld. Volgens Schuman zou het verdrag dan pas van kracht moeten worden, als dit vraagstuk is opgelost. Een dergelijke procedure zou ook de vrees aan Westduitse kant weg nemen, dat Frankrijk, na even tuele Westduitse concessies over Saarland, toch nog het E.V.G.- verdrag niet zal bekrachtigen. In bepaalde politieke kringen is men zelfs van mening, dat, als het begin van het E.V.G.-debat blijft afhangen van het regelen van de Saarkwestie, de nationale vergadering wellicht niet vóór de herfst het verdrag in behandeling zal nemen. Een Mexicaans toestel van de „Aero Naves-lijn" is Vrijdag 25 km ten N. van Monterryi Mexi co) verongelukt. Naar men aanneemt, zijn acht tien personen omgekomen. Een lid van de Portoricaanse nationalistische partij. Thomas Sotomayor, is te New York tot 6 maanden gevangenisstraf ve-roordeeld wefgens belediging 'van een Amerikaanse recht bank. Hij had geweigerd vragen te beantwoorden, die in verband stonden met de door Portorica- nen gepleegde aanslag in het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden. Reeds eerder wer den twee Portoricanen wegens belediging van een rechtbank veroordeeld. wikkelingen op het gebied van de waterstofbom en pogend zijn lange politieke loopbaan te be kronen met een consolidatie van de wereldvrede, zou volgens deze bron de leden van zijn kabinet hebben opgedragen zich iedere inspanning te ge troosten die bij kan dragen tot verbetering van de betrekkin gen met de communistische we reld. De Sowjet-Unie is officieel uitgenodigd in de komende zo mer een handelsdelegatie naar Londen te zenden. Anderzijds wordt de mogelijkheid niet uit gesloten geacht, dat de Engelse minister van Handel, P. Thor- neycroft, zich persoonlijk naar Moskou zal begeven, hoewel tot dusverre nog geen initiatieven voor een dergelijk bezoek zijn genomen. Engeland wenst thans een handelsovereenkomst voor een langere periode met de Sowjet- Unie te sluiten. Het zal voor het eerst sedert 1948 zijn, dat er tussen de beide landen officiële handelsbesprekingen zullen worden gevoerd. Sedert het be gin van de koude oorlog zijn de handelsbetrekkingen o.^etrgela- handelsbetrekkingen overgelaten aan het particulier bedrijfsleven. Naar alle waarschijnlijkheid zal het aanbod om in Engeland voor ongeveer 4 milliard gul den aan goederen te bestellen, dat de Sowjet-Unie onlangs heeft gedaan, dienen als basis voor de besprekingen. Een on misbare voorwaarde voor het welslagen der besprekingen is echter een ingrijpende herzie ning van het verbod van uitvoer van strategische goederen. De door de Sowjet-Unie ingediende lijst van goederen, die dit land van Engeland wenst af te ne men, vermeldt talrijke goede ren, zoals olietankschepen en bepaalde machinewerktuigen, die onder het uitvoerverbod vallen. Zoals bekend tracht de En gelse regering zowel te Wash ington als te Parijs herziening van het uitvoerverbod te be werkstelligen. Volgens Engelse deskundigen zal de Engelse uit voer naar de Sowjet-Unie in de komende 3 jaar jaarlijks met ruim een milliard gulden kun nen stijgen, wanneer het uit voerverbod zou worden beperkt tot het eigenlijke oorlogsmate- rieel. Sir Winston Churchill ver wacht volgens gewoonlijk goed- ingelichte kringen, dat Ameri kaanse zakenlieden bij de rege ring te Washington stappen zul len doen om haar te bewegen een handel op ruimere schaal met de communistische landen toe te staan, wanneer de han del tussen de Sowjet-Unie en Engeland eenmaal zekere afme tingen zal hebben aangenomen. Het bestuur van Kenia heeft j waarin Mau Mau-leiders ovei het de Mau Mau-leiders, die zich nog algemeen te kennen gaven in niet hebben overgegeven, ge- waarschuwd dat, indien zij dit niet alsnog snel doen, krachtiger militair optreden tegen hen en hun aanhangers zal volgen. De gevangen genomen Mau Mau-generaal „China" heeft, als de gemeld, bemiddeling verleend bij het overbrengen van de Britse voorwaarden voor overgave. Er zijn 24 antwoorden ontvangen, De Ver. Staten, Denemarken en Engeland hebben in de Vei ligheidsraad meegedeeld, dat zij de Nieuw-Zeelandse resolutie, waarin een beroep op Egypte wordt gedaan om de beperkin gen op de voor Israël bestemde scheepvaart in het Suez-kanaal op te heffen, zullen steunen. ZON MAAN op onder op onder Maart 27 6.28 19.04 2.50 10.09 28 6.26 19.05 3.50 11.18 29 6.24 19.07 4.02 12.36 30 6.22 19.09 4.26 13.58 31 6.19 19.10 4.47 15.23 te stemmen met overgave „van mening zijnde, dat voortgezette tegenstand de Kikoejoe-stam bijna alle Mau Mau-leden beho ren hiertoe slechts zou bena delen". Van de zijde van het Britse be stuur is nog medegedeeld, dat vertegenwoordigers van de Mau Mau de afgesproken ontmoe tingsplaats kortgeleden tot op enkele honderden meters afstand waren genaderd, „doch iets heeft hun op het laatste ogenblik schrik aangejaagd". Men acht het te Nairobi waar schijnlijk dat, indien de Mau Mau-leiders niet binnen de ko mende dagen reageren, groot scheepse aanvallen met lucht- en grondstrijdkrachten in het gebied van de Berkenia zullen worden uitgevoerd. Ook in andere delen van Kenia zullen dan vermoedelijk aanval len worden uitgevoerd, waarbij speciaal aandacht zal worden ge schonken aan de hoofdstad Nai robi. waar zich, volgens het Brit se bestuur, de kern van de Mau Mau bevindt. Vrijwel alle te Nairobi wonen de 65.000 Kikoejoe's worden er thans van verdacht in de één of andere vorm bij het optreden der Mau Mau betrokken te zijn. EISENHOWER ANTWOORDT CHURCHILL OVER DE HAN DEL TUSSEN OOST EN WEST. President Eisenhower heeft kortgeleden een persoonlijke boodschap gezonden aan sir Win ston Churchill over het vraagstuk van het handelsverkeer met de communistische landen, zo wordt uit goede bron vernomen. In deze boodschap zou de pre sident met name verklaard heb ben, dat de Engelse voorstellen tot verzachting van de beperkin gen op de handel tussen Oost en West te ver gaan en dat het ge vaar zou bestaan, wanneer deze voorstellen zouden worden aange nomen, dat de Sowjet-Unie er voordeel van zou hebben. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. MEER ZON. Droog weer met zonnige perio den. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZONDAG 28 MAART. v.m. n.m. Breskens 7.26 8.10 Terneuzen 8.01 8.45 Hansweert 8.41 9.25 Walsoorden 8.51 9.35 MAANDAG 29 MAART. v.m. n.m. Breskens 8.54 9.39 Terneuzen 9.29 10.14 Hansweert 10.09 10.54 Walsoorden 10.19 11.04

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1