Binnenlands Nieuws LEVEND GESCHENK Heropening onderzoek zaak-Montesi NOG GROTERE KEUS! Het Westduitse hooggerechtshof over leden van de SS Sensatie door vermeend geval van kinderroof Tsjiang Kai Sjek als president herkozen Birmaanse troepen veroveren Monghsat Britse „Cornets" vervoeren weer passagiers Amerikaanse student leest 8000 woorden per minuut Thans VIER mogelijkheden Het beste bed ooit gemaakt! Staf-oefening Ie legerkorps Raad voor de Scheepvaart Het proces tegen de Italiaanse journalist Silvano Muto is opge schort om de politie in staat te stellen «en nieuw onderzoek te beginnen naar de dood van de 23- jarige Wilma Montesi. Een ver zoek hiertoe was door het open baar ministerie ingediend. Silvano Muto is een journalist, die verklaard heeft, dat een meis je, Wilma Montesi, die aan het strand bij Rome dood werd aan getroffen, het slachtoffer was van een „bodwelmingsorgie", waarbij enkele van de bekendste figuren in de hogere Romeinse kringen aanwezig waren. Volgens Muto zou Wilma Mon tesi gestorven zijn door een te grote hoeveelheid bedwelmende middelen, na een „orgie" in een jachthut van de markies Ugo Montagna. Zij zou op het strand bij Rome goworpen zijn. De politie had verklaard, dat het meisje per ongeluk verdron ken was. De openbare aanklager ver zocht Maandag om verdaging van het proces-Muto, nadat de recht bank verklaringen had gehoord, dat Piero Piccioni, bandleider en zoon van de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, een „moordenaar behorende tot een bende smokkelaars in verdovende middelen" was. Anna Maria Moneta Caglio, een vroegere vriendin van de markies, die de leider van de ben de zou zijn, heeft in een testa ment verklaard, dat dei bende „de verdwijning van vele vrouwen" op haar geweten had. Anna Maria heeft verklaard, dat zij het testament in October heeft geschreven, na te hebben ontdekt, dat haar geliefde, de markies, „orgiën" voor hoogge plaatste vrienden op touw zette. Zij zeide het testament geschre ven te hebben omdat zij vreesde, „te veel te weten" en uit de weg geruimd te worden. In dit testament, dat Zaterdag voor de rechtbank is voorgele zen, verklaart Anna Maria o.m., dat de leider van de smokkelaars in verdovende middelen Ugo Montagna is. „Hij is degene, die verantwoordelijk is voor de ver dwijning van vele vrouwen. Mon tagna is de leider van de organi satie. Piero Piccioni is de moor denaar", aldus het testament. De officier van justitie zeide Maandag, dat deze rechtstreekse beschuldiging van moord tegen Piero Piccioni zó ernstig was, dat 'n verder onderzoek vereist was. In de afgelopen drie weken zijn meer dan 30 processen aanhangig gemaakt tegen getuigen en kran ten, die- hun verklaringen hebben gepubliceerd, door markies Ugo Montagna en andere genoemde personen. De markies, die volgens getui gen een goede vriend zou zijn van het hoofd der politie Pavone, heeft ook gedreigd met een ge rechtelijke actie tegen de carabi nieri, de para-militaire politie macht. Volgens een voor de rechtbank voorgelezen rapport van de cara binieri was de markies een spion van de fascistische geheime po litie. Na de bevrijding van Rome organiseerde hij partijen voor Britse en Amerikaanse officie ren. Hij speculeerde verder in landgoederen. De carabinieri heeft een lijst verstrekt van de zakenrelaties van de markies, onder wie zich functionarissen van het Vaticaan zouden bevinden. De markies maakte op zijn bourt een lijst bekend van zijn vrienden en relaties, onder wie hoge ofticieren van de carabinie ri. Hij liet doorschemeren, wel licht een nog langere lijst te zul len publiceren, indien de „laster" tijdens het proces-Muto zou voort duren. Birmaanse regeringstroepen hebben het belangrijkste hoofd kwartier van de Chinees-nationa listische vrijscharen, Monghsat in de zuidelijke Shan-staten, her overd. Vóór hun vertrek groeven de Chinezen greppels door het vliegveld, maar de Birmaanse genie hoopt het landingsterrein binnen een week weer voor ge bruik gereed te hebben. Door de inneming van Mongh sat verliezen de Chinese nationa listen een rijk rijstgebied, waar van zij grotendeels voor hun voedselvoorziening afhankelijk waren. Naar verluidt is het merendeel van de 3000 Chinezen, die in het gebied van Monghsat opereerden, op weg naar het Z.-O., waar nog tot 31 Maart een overeenkomst om het vuren te staken van kracht is. Gemeld wordt, dat ongeveer 1500 man in de afgelopen week naar Noord-Thailand is uitgewe ken. Het Westduitse hooggerechts hof te Karlsruhe heeft uitge maakt, dat buitenlanders „van Duitse stam" door vrijwillige toe treding tot de Waffen-SS het Duitse staatsburgerschap hebben verworven. Dit geldt echter niet voor burgers uit Frankrijk en Lu xemburg. Deze uitspraak werd gedaan naar aanleiding van een verzoek van het gerechtshof van Celle, dat een Nederlands verzoek tot uitwijzing van Willem Albertus Polak, een van de uit Breda ge vluchte oorlogsmisdadigers, be handelt. Polak was in 1940 vrij willig tot de Waffen-SS toegetre den. Het hof te Celle moet uitma ken of Polak van „Duitse stam" is. Volgens een Duitse wet van 1935 is een ieder van Duitse stam ongeacht zijn eigen nationaliteit, wiens voorouders Duitsers wa ren, ongeacht zijn eigen nationa liteit. In Karlsruhe is men van oordeel, dat Polak als Duitse staatsburger moet worden be schouwd, als hij aan deze voor waarde voldoet. In dat geval mag hij volgens de Westduitse grond wet niet uitgewezen, of uitgele verd wórden. De uitspraak van het hoogge rechtshof voor strafzaken (niet te verwarren met het constitutio nele hof) is gebaseerd op een be sluit van de „Führer en rijkskan selier" van 19 Mei 1943. Bij dit besluit, zo overwoog het hooggerechtshof, is geen sprake van misbruik van staatsmacht, omdat iedere souvereine staat kan beslissen, wie zijn burgers zullen zijn, terwijl tevens het ver krijgen van de Duitse nationali teit niet in strijd was met de al gemene bepalingen van het vol kenrecht. Het gerechtshof te Celle zal zich over drie weken bezighouden met de vraag, of Polak als Iemand „van Duitse stam" moet worden beschouwd. Ook als het gerechtshof te Celle tot een ont kennende uitspraak komt, kan nog worden nagegaan in hoever re Polak zich zal kunnen beroe pen op het in de grondwet veran kerde asylrecht voor politieke vluchtelingen. Het asylrecht kan politieke vluchtelingen slechts worden ont zegd, indien zij in eigen land ver volgd worden wegens moord of deelneming aan moord. De met straalmotoren uitge ruste Britse verkeersvliegtuigen van het type „Cornet" zouden vandaag weer worden ingescha keld in het personenvervoer tus sen Londen en Zuid-Afrika, na 10 weken lang niet voor het vervoer te zijn gebruikt. Deze tien weken kostten de on derneemster, de Britse lucht vaartmaatschappij B.O.A.C., vijf millioen gulden. De „Cornets" van de B.O.A.C. werden uit de dienst genomen na het ongeluk van een „Cornet" bij Elba, waarbij alle 35 inzittenden om het leven kwamen. Een student van de universiteit van de Amerikaanse stad Den ver, George Murch, kan 8.000 woorden per minuut lezen, aldus is Maandag gemeld. De voorzitter van de algemene onderwijsafdeling van de univer siteit, dr Vardaman, zeide, dat Murch meer de ideeën dan de woorden in-zich opneemt. In één oogopslag las de student hele bladzijden. Proeven toonden aan, aldus dr Vardaman, dat Murch zich het gelezene herinnert. Hoe sneller Murch leest, des te meer hij scheen te onthouden. Men leest normaal 250 woor den per minuut, aldus dr Varda man. WEGENS KORDAAT OPTREDEN GEHULDIGD. In dó conducteurskamer op het tweede perron van het station Amersfoort is Maandag in een algemene vergadering van het „Fonds Treinpersoneel Amers foort" de te Amersfoort wonende hoofdconducteur J. Mulder ge huldigd. De heer Mulder stelde vorig jaar de recherche in kennis van de grote aandacht die een aantal mensen had voor de trei nenloop bij Blauwkapel. De recherche ontdekte dat ge wetenloze lieden een plan hadden beraamd bij Blauwkapel 'n trein te laten ontsporen om één van de inzittenden te doen verongeluk ken. Zij zouden dan in het bezit zijn gekomen van verzekerings geld. De heer W. J. Van Viersen, in specteur van vervoer te Utrecht, huldigde de heer Mulder namens de directie der Ned. Spoorwegen. Hij vertelde dat een loffe lijke vermelding iets zeer bijzon ders is. „U heeft door uw tact en voortvarendheid een misdrijf voorkomen en mensenlevens ge red", zo zei de heer Van Viersen, die de heer Mulder een horloge met inscriptie overhandigde. Verscheidene andere N.S.-em- ployé's voerden nog het woord, o.w. de hoofd-stationschef. (Advertentie). Een 30-jarige Antwerpse me vrouw had met haar vriendin en diens 9-jarig dochtertje een be zoek gebracht aan Rotterdam. Aanvankelijk was het de bedoe ling in een hotel te overnachten, maar later werd besloten toch naar België terug te keren. Dat verdroot het meisje zozeer, dat zij hevig gillend en schreeuwend in de auto misbaar maakte. Dit was teveel voor de bestuurster en zij stopte op het Drooglever For- tuijnplein om haar vriendin het kind in de buitenlucht wat te la ten kalmeren. Toen het meisje daarna tegenstribbelende in de auto werd geduwd, dacht een pas serende bromfietser, een 38-jari- ge rijksambtenaar, met een geval van kinderroof te maken te heb ben. Hij wierp zijn bromfiets voor de auto en alarmeerde voorbij gangers. Men trachtte de vrou wen het wegrijden te beletten. De chauffeur van een juist passeren de bestelauto werd door het pu bliek aangeroepen, waarna hij spontaan zijn wagen dwars voor de Belgische auto zette. De vrou wen, die zeer slecht Nederlands verstonden, begrepen niets van dit alles en werden hoe langer hoe zenuwachtiger. Plotseling gaf de bestuurster gas en haalde scherp naar links uit en slipte langs de bestelauto, waarvan de chauffeur meteen de achtervolging inzette. In haar angst reed de Antwerpse via het Opstelplein Noord naar het Ro- chussenplein. Door deze manoeu vre kwam zij bijna in aanrijding met een stadsbus, die uit de tun nel kwam. Ook een personenauto moest snel remmen en kwam dwars op de rijbaan te staan. De buschauffeur reed de vluchtende auto in de onderdoorgang van het Drooglever Fortuijnplein klem. Nog gaf de Belgische dame zich niet gewonnen. Ze reed hard ach teruit om via de oprit van het plein haar weg te vervolgen. Een tunnelwachter nam met een per sonenauto aan de achtervolging deel. De rit eindigde op de 's-Graven- dijkwal, waar de auto weer klem gereden werd. Daarna belandden allen in een politiebureau, waar na kalmering der gemoederen de zaak tot de juiste proporties te ruggebracht werd. Generalissimus Tsjiang Kai Sjek, leider der Chinese natio nalisten, is met 1507 stemmen herkozen tot president van na tionalistisch China. Op zijn de mocratische medecandidaat Hsoe Foe-Lin zijn 48 stemmen uitgebracht. In totaal werden 1576 stem men uitgebracht. Er waren 21 onthoudingen of ongeldige stemmen. Tsjiang Kai Sjek is bij de tweede stemming gekozen. Bij de eerste Waren 1387 stemmen op hem en 172 op Hsoe Foe-Lin uitgebracht. De stemming geschiedde in het Chinees nationalistische parlement. De eerste stemming is Zaterdag j.l. gehouden. Hsoe Foe-Lin verklaarde la ter tegenover verslaggevers zich slechts candidaat gesteld te hebben om te demonstreren dat er democratie heerst op For mosa. Hij was candidaat der democratisch-socialistische par tij (en niet der „democratische partij" als in het eerste bericht van A.F.P. gemeld). Tsjiang Kai Sjek heeft in Fe bruari verklaard zich niet her kiesbaar te willen stellen, daar hij er de voorkeur aan gaf com munistisch China als premier of als opperbevelhebber der strijdkrachten te dienen. Op aandringen der Chinese natio nalistische leiders is hij evenwel van dit besluit teruggekomen. Zeer zeker zal het voor de tal loze vrouwen en meisjes, die dagelijks haar huid met Castel- la zeep verzorgen, een verras sing zijn te vernemen, dat de Castella-fabrieken thans haar vermaarde serie zeep wederom heeft uitgebreid en wel met de Seringenzeep. Hierdoor is niet alleen de keuze, maar ook de mogelijkheid tot afwisseling voor haar nog groter geworden. Deze Seringenzeep is een zusje van de zo bekende Bloemenzee<p met haar fijne rozengeur. On getwijfeld zal ook deze jongste spruit van de Castella zeepfa- milie de harten van de Neder landse vrouwen en meisjes ver overen! Thans bestaat er im mers voor iedere vrouw een Castella Schoonheidszeep naar haar hart: de klassieke Castella Schoon heidszeep met de huidverjon- gende oliën (2 stukken 50 cent). Castella Spécial met het won derbaarlijke schuim (32 cent). Castella Bloemenzeep (rozen of seringen; 20 cent). ARBEIDER STORTTE VAN 16 3IETER HOOGTE IN KETEL. In de nacht van Zondag op Maandag, omstreeks 3 uur, is op de bodem van een ketel op het terrein van de N. V. Amsterdamse Superfosfaatfabriek het stoffelijk overschot van de 50-jarige arbei der C. J. van der N. aangetroffen. Men vermoedt, dat de man, die werkzaam was aan de in aan bouw zijnde ketel, van een hoogte van circa 16 meter is neergestort. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelminagasthuis overge bracht. MOEILIJKHEDEN IN EEN NACHTCLUB. In een nachtclub te 's-Gra- venhage zocht in de nacht van Zaterdag op Zondag de 25-jarige bezoekster C. F., die wat te veel aan bacchus had geofferd, ruzie met een paar dames uit Amster dam. Zij gaf één harer een klap en besmeurde de kleding van beiden met koffie en champagne. De politie nam haar mee en na ontnuchtering en verhoor heen gezonden. ZWEEDSE MACHINIST ERNSTIG GEWOND. De 24-jarige Ernst Linhard Andersson uit Trilleborg in Zwe den, tweede machinist van het Zweedse tankschip „Lillöhus" is in ernstige toestand in het ha venziekenhuis te Rotterdam op genomen. Toen hij Zaterdagmor gen in de machinekamer van het schip een stoomafsluiter open draaide, barstte de afsluiter, waardoor de stoom met kracht ontsnapte en hem aan borst, armen en benen" trof. Doordat hij zich omdraaide om weg te lopen, werd ook zijn rug gewond. Hij beeft zeer ernstige brand wonden in de tweede graad op gelopen. SERVICE VAN DE HAAGSE POLITIE. De Haagse politie werd Zater dag door de Amsterdamse poli tie opgebeld, met een medede ling dat een bewoonster van de Rhijnauwenstraat te Den Haag, die naar de hoofdstad was ge gaan, zich onderweg herinnerd had dat zij in haar woning ver geten had het gascomfoor uit te draaien. Op dit comfoor stond een em mer met wasgoed uit te koken. De Haagse politie begaf zich direct naar 't aangeduide adres, klom door een bovenraam aan de achterzijde naar binnen, open de met een gummistok een spag- nólesluiting en draaide het kraantje van het gasstel uit. ANALYSTE BIJ ONGELUK IN LABORATORIUM OMGEKOMEN. In het laboratorium van het Bredase Diaconessenhuis is gis termiddag een ongeluk gebeurd, waarbij een omstreeks 25-jarige analyste, mej. Van der Winden, om het leven is gekomen. Een van de drie in het labora torium aanwezige laboranten wilde een proef nemen, waarbij petroleum-aether gebruikt moest worden. Door tot nu toe onbeken de oorzaak is een hoeveelheid pe troleum -aether in brand geraakt, waardoor mej. Van der Winden is verbrand. Hoewel de andere laboranten nog hebben getracht de vlammen rond het slachtoffer te blussen, mocht dit niet geluk ken. De politie heeft de toedracht van het ongeluk in onderzoek. De ooggetuigen konden nog niet worden gehoord. De gealar meerde brandweer behoefde geen dienst meer te doen. Er is geen noemenswaardige materiële scha de aangericht. onbeperkte garantie geruisloos MAXSL liDÜf N- IN ir*AlW*ltNf*iailKIN TI HVIHIHCIN De staf van het le legerkorps zal binnenkort, zoals ieder jaar gebeurt, medewerken aan een staf-oefening in Duitsland, onder leiding van de bevelhebber der landstrijdkrachten van Centraal- Europa. De oefening genaamd „New Alliance" zal worden gehouden in de omgeving van Munster in Westfalen. Aan de oefening zullen ongeveer 2Ö00 militairen deelnemen, behorende tot de staf en verschillende hulp organen. Van 1 April af zullen de onderdelen geleidelijk 'naar Duitsland wordoin verplaatst om van Vrijdag 9 tot en met Maan dag 12 April deel te nemen aan de oefening. Op Dinsdag 13 April volgt de terugkeer naar Neder land. Aan de militairen, die deelne men aan de oefening „Nuw Al liance" kunnen verzonden wor den brieven tot en met 20 gram, briefkaarten, drukwerken (ook nieuwsbladen tot 3000 gram). Deze stukken moeten volgens het in Nederland geldende tarief worden gefrankeerd en op de normale wijze worden gepost. Het adres moet de volgende ge gevens bevatten: Rang, naam en voorletters, legernummer, onder deel, Napo 201, postkantoor En schedé. door BRUNO J. VAN LHEENKE AARDBEVINGEN IN INDIA EN PAKISTAN. Radio-Kar atsji heeft bekend gemaakt, dat zich Maandagmor gen een aardbeving heeft voorge daan in Dacca in Oost-Pakistan. Er zijn geen mensen om 't leven gekomen en de materiële schade is onbetekenend. De beiving duur de drie minuten. Op verscheidene andere plaat sen werd op hetzelfde ogenblik eveneens een beving waargeno men, die enige schade heeft aan gericht. Verder hebben zich aardbevin gen voorgedaan in Assam, Bihar, Orissa, in West-Bengalen en in Djaipoer, alle gebieden, die tot India behoren. 5) Nadruk verboden. Toen Flanier weer: „Waarom ben jij hier, De Weger?" John deed verontwaardigd. „Wel voor den duivel, mag ik nog in mijn eigen kamer komen of niet?! Weet je wel man netje, dat jy niets meer of min der dan een indringer -bent?!" Flaneur grijnsde. „Je beduvelt mij niet zo erg gemakkelijk, De Weger. Dit is jouw kamer niet. Dit is de kamer van dat juffie van Renton en dat weet jij don ders goed." „Tjonge," meende De Weger en hij drukte zijn sigaret uit. „En," vroeg hij, „waarom ben jij dan wel op de kamer van me juffrouw Renton? Voor zover ik weet, zat jij drie weken geleden nog in Madrid. En een dag of tien vóór deze was je in Parijs. Je deed daar... uh... geldzaken af, als ik mij niet vergis. Handel in nieuw geld, wat? Acht dagen vóór datum van heden, keerdet gij terug in ons goeie, ouwe Groot Mokum. En nu zit je waar achtig onverwachts op een ka mer, die ik net gehuurd heb en beweer je glashard als je nu eenmaal bent nu beweer je doodleuk dat dit de kamer is van een vriendinnetje van je, juf frouw Swanson, of Bengbong, of hoe heet dat kind." „Heb ik jou soms als privé detective te mijner bewaking aan gesteld?" vroeg Flaneur kwaad. •„Nee... aangesteld niet. Maar, zie je, ik interesseerde me voor je, vandaar, dat ik zo'n beetje weet wat je zoal uitspookt." John stond op en sloot de bal- condeuren. „Ga naar de Sahara kamelen- nood lenigen, Ben. Heus, m'n waarde, ik meen het goed met je en dit is de beste raad, die ik je kan geven," zei hij dan. „Jij hebt er niets me te maken waar ik wel en niet heen wil. Jij zit me al langer dwars dan goed voor je is, De Weger." De Weger lachte. „Kom, kom, niet zo somber. Je zegt dat op zo'n dreigende toon, dat ik haast bang zou worden dat je een moordaanslag op mij gaat plegen. Of zullen we het spul hier al heb ben? Niet doen, joh, je bent veel te slecht in het schieten en ik zou eerlijk gezegd niet weten op wel ke andere manier je mij zoudt kunnen... hè?! Overigens, dat is toch niets voor jou!" „Nee," zei Flaneur, „nee, hier zal je niets gebeuren. Maar toch, ik waarschuw je in je eigen be lang. Bemoei je niet met dingen, die jou niet aangaan, en, wat je misschien duidelijker is, die mij wél aangaan. En wees nu zo vriendelijk op te duvelen. Je ver veelt me." „Hè jongen, hoe kun je nu toch zo naar tegen mij doen!" John vroeg het op een zacht verwijtende toon. Hij ging weer zitten en haalde een pakje siga retten uit zijn zak. Roken?" „Nee. Schiet op! Smeer 'm!" Kalm stak John een verse siga ret op en kalm keek hij in de loop van het pistool, dat vriend Fla neur op hem richtte. Je houdt het wapen volkomen verkeerd vast, jongen. „Geen wonder dat jij nooit iets raakt", zei John. „Kijk, zó moet het." Zijn hand schoot plotseling vooruit en eer de ietwat trage Flaneur iets had kunnen doen, was het wapen van eigenaar ver wisseld en lag er, behalve het wa pen, dat hij zojuist van zijn beste kennis had afgenomen, een ander pistool in John's hand. En dat andere pistool was van hemzelf, hij vertrouwde er meer op dan op dat van Flaneur. In één adem- sprak Flaneur 19 lelijke woorden uit, waarbij eer lijkheidshalve opgemerkt dient te worden, dat hij in herhalingen verviel. Da's nou ook wat, hè?" lachte John. „Kom, Bennie, ga maar 's tegen de muur staan. Er kan je niets overkomen, maar ik moet het zekere toch voor het onzekere nemen." Hij volgde zijn gevangene naar de muur en onderzocht hem aan de lijve, welk onderzoek hem leerde, dat Flaneur bij zich droeg een sleutelring, waaraan alleen 'n loper hing, een half-vuile en een schone zakdoek, een zakmesje, een nagelschaartje, een paar kof fiebonen, een potloodje, een vul pen, een portefeuille met onbe langrijke paperassen en een paar dubbeltjes. Nog even voelde John over Flaneurs borst en rug, en zie, dat bracht hem wat papieren op. Een heel dun stapeltje papier zat onder Flaneurs hemd. John keek die documenten even in en besloot ze te houden. „En ga jij zoet naar huis, jon kie. Mammie zal wel ongerust worden! Kom, ik breng je even naar beneden. Da's gezelliger, wat?" Flaneur voelde iets in zijn zij kriebelen, dacht er het zijne van en liep gewillig mee naar de deur. Plotseling echter draaide hij zich om en maaide hij met zijn vuist in de richting van Johns kin, tegelijkertijd met zijn schoen de schoenen van zijn gastheer be werkende. En dat laatste nu maakte John werkelijk even kwaad. Dit deed hem zeer snel reageren en eer hij er zichzelf rekenschap van gaf wat hij pre cies had gedaan, lag Flaneur aan het andere eind van de kamer. John liep er heen en bekeek de man, die kennelijk even wegge doezeld was. (Wordt vervolgd.) MOEILIJKHEDEN EN ONGEVAL BIJ VOETBALLEN. Tijdens de wedstrijd Zwart- Blauw II tegen Laakkwartier V, die Zondag aan de Fruitweg te Den Haag werd gespeeld, stuur de de scheidsrechter H. één van de voetballers, de timmerman N. van L. het veld uit wegens na trappen. Van L. ging hierover met de scheidsrechter nakaarten, waar bij hij hem een stomp tegen het voorhoofd gaf. H. kreeg een wonde, die aan het ziekenhuis Zuidwal verbonden werd. Op het A.D.O.-terrein liepen twee voetballers, de 41-jarige A. van S. en de 30-jarige J. van der L. Zondag tijdens een voorwed strijd, met de hoofden tegen el kaar aan. Beiden kregen een hersen schudding en zijn ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. EERSTE KIEVITSEI IN ZUID-HOLLAND GEVONDEN. In de provincie Zuid-Holland is Zondag het eerste kievitsei gevonden op het grondgebied van de gemeente Oegstgeest. De vinder de heer J. A. Vochteloo, keurmeester-hoofdopzichter bij het openbaar slachthuis te Lei den, spoedde zich onmiddellijk na zijn vondst naar de Commis saris der Koningin, aan wie hij het ei aanbood. POLITIE GREEP IN BI J JEUGDFILM VOORSTELLIN G. De Rotterdamse politie oefent de laatste tijd een strenge contro le uit op kleine bioscoopexploi tanten en zo kwamen twee re chercheurs Zaterdagmiddag in het noordelijk stadsdeel terecht, waar een buurtvereniging onder het motto „De jeugd van de straat" voor kinderen een film vertoonde in een keldertje. De toegang tot de kelder was een openslaand deurtje, waarna de lieve jeugd een klein trapje af moest dalen om te komen in een „theater" van dertig vierkante meter oppervlakte en twee meter hoog. Van een besloten voorstel ling was geen sprake. In de ruim te troffen de rechercheurs onge veer 160 kinderen aan van 2 tot en met 12 jaar, onder wie ook kinderen van niet-leden. De en treeprijs was 0,15 en velen moesten genoegen nemen met een plaatsje op de vloer. De atmosfeer was niet direct fris te noemen, doch wat erger was: het brandgevaar. Bij de in gang, die tegelijkertijd als uit gang fungeerde, stond de opera teur in een cabine, provisorisch gemaakt van cartonplaten. Op een afstand van 25 cm van het cartonnen schot stond een pri mus, open-en-bloot, te branden. De rechercheurs meenden in te moeten grijpen motto „De jeugd op de straat" en de film projector plus de film, die niet van een keuringskaart was ver gezeld, werden in beslag geno men. Tegen het bestuur werd proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van de bio scoopwet, de verordening op openbare vermakelijkheden en de brandverordening. VIA OPEN KELDERRAAM DRONGEN DIEVEN NAAR BINNEN. In de nacht van Zaterdag op Zondag is tijdens afwezigheid van de bewoners, ingebroken bij een groentehandelaar aan de Maasstraat te Amsterdam. Een bedrag aan geld, 'n doublé-heren- polshorloge, een gouden collier met hanger, een stel gouden oor- knopen, een gouden herenzegel ring en een zilveren armbandje, tot een gezamenlijke waarde van ongeveer 1000 zijn ontvreemd. De daders hebben zich toegang verschaft via een openstaand kel derraam aan de achterzijde van de woning. Zij verbraken de kel derdeur en gingen zo de woning binnen, waar alles overhoop is ge haald en doorzocht. ZAKKENROLLERS EN DIEVEN AAN HET WERK. Zakkenrollers zijn Zaterdag op de Amsterdamse trams weer eens actief geweest. Tijdens een rit van lijn 24 zijn uit een handtas een damesportemonnaie met 27 en enkele bescheiden ontvreemd. De portemonnaie is later zonder geld teruggebracht aan het huis van de eigenares door een jongen die mededeelde de beurs te heb ben gevonden in de Kerkstraat. Tijdens een rit van lijn 1 tus sen het Centraal-station en het Leidseplein is een blauwe porte feuille, inhoudende 15000 Franse francs (ongeveer 180 gulden) en een retourbiljet ParijsAmster dam, ontvreemd van een Parijze- naar. Tenslotte deed een dame aan gifte bij de politie, dat Zaterdag uit haar handtas in lijn 25 een rode damesportemonnaie met 22 is gestolen. De musicus uit Utrecht, die Za terdag aangifte deed van het ont vreemden van zijn gitaar, had vergeten dit instrument met de andere instrumenten van een band in Krasnapolsky te brengen. De gitaar, waarde circa 300, bleef eenzaam aan de achterzijde van het hotel staan, tot onbeken den zich over haar ontfermden. NACHTELIJK BEZOEK AAN JUWELIERSZAAK IN HILVERSUM. Door hevig glasgerinkel schrok de goudsmit R. aan de Vaartweg te Hilversum om vier uur Maan dagochtend wakker. Onraad ver moedend rende hij naar beneden, waar dieven inmiddels hun slag hadden geslagen. Met behulp van een grote steen hadden zij één der winkelruiten ingeslagen .en waren verdwenen met medeneming van ruim zeven, tig horloges, tot een waarde van circa 4000 gulden. Van de daders ontbreekt elk spoor. DE RAMP MET DE HAVEN SLEEPBOOT „ARGUS". Op 5 Januari, even voor mid dernacht, is op de Nieuwe Maas ter hoogte van de Heyplaat de havensleepboot „Argus" door het Duitse vrachtschip „Damaskus" overvaren en onmiddellijk omge slagen. De bemanning van 5 personen en een havenloods, die overgenomen was van het Duit se schip „Berenstein", zijn bij deze ramp om het leven ge komen. Het stoffelijk overschot van de havenloods is nog steeds niet geborgen. De „Argus" had samen met de sleepboot „Hector" de „Beren stein" geassisteerd toen dit schip de Rotterdamse haven verliet. Daarna heeft de „Argus" de ha venloods van de „Berenstein" overgenomen en zou deze afzet ten in Rotterdam. Daarom stak het schip de Nieuwe Maas over, voer aanvankelijk gelijk op met de uit zee komende „Damaskus" en verdween plotseling onder dit schip. Reeds vele gissingen zijn gedaan naar de oorzaak van deze ramp en ook na de zitting van de Raad voor de Scheepvaart, die een onderzoek instelde naar deze oorzaak, zal het wel altijd een raadsel blijven hoe dit ongeluk is geschied. De inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, zei in zijn conclusie, dat ook hij het ongeluk niet kan verklaren. „Het wrak van de „Argus" is door experts onderzocht en zij hebben geen bijzonderheden kun nen vinden, die enig licht zouden kunnen werpen op de oorzaak. Op het beleid van de kapitein en de havenloods aan boord van de „Damaskus" kunnen geen aan merkingen gemaakt worden. Ik krijg de indruk, dat op de „Ar gus" een moment van onbedacht zaamheid is geweest, maar Ook dit blijft een vermoeden", aldus de heer Metz. Als getuigen werden door de Raad gehoord kapitein W. Erme- rins van de „Hector" en de ha venloods D. van Dijk uit Maas sluis. De havenloods had dienst op de „Damaskus" en vertelde, dat men de „Argus" wel heeft gezien. Er was echter geen reden voor het nemen van bijzondere maatregelen. De „Argus" voer veel sneller dan de „Damaskus". Toen men op de brug van de „Da maskus" een schok voelde, be greep men wel, dat het schip in aanraking was gekomen met de sleepboot, maar er was geen ver moeden, dat die was overvaren. Toch heeft de loods direct het schip laten stoppen. Toen al spoedig bleek, dat de „Argus" was overvaren heeft de kapitein van de „Damaskus" alle beschik bare reddingsboeien overboord laten gooien. De Raad voor de Scheepvaart zal zijn mening nader schriftelijk bekend maken.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2