De Frans-Westduitse besprekingen de Saarkwestie over De eventuele Egyptische Voor de conferentie van Genève hervatting der Brits onderhandelingen De oorlog in Indo-China Zullen Bidault en Adenauer elkaar binnenkort weer ontmoeten De door radio-activiieii aangetaste Japansevissers Aardbeving geregistreerd Nederland en de Pan-Amerikaanse conferentie Beschaafd Nederlands in België Voormalige Egyptische hongerstaaksters danken Naguib WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN PERSCONFERENTIE VAN LOU LICHTVELD De Franse bezittingen aan de Indiase kust Duitse vrouw vestigde record sigarenroken FtanXering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoc ïdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 23 MAART 1954. 9e Jaargang No. 3105. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags S nar. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 nor. In kringen van de Raad van Europa volgt men met enige be zorgdheid de hervatte besprekin gen tussen Frankrijk en West- Duitsland over de Saarkwestie. Zoals bekend besloten minister Bidault en bondskanselier Ade nauer, die vorige weea op door reis naar Griekenland en Turkije enige uren in de Franse hoofd stad verbleef, het overleg, dat 3 maanden geleden was opgeschort, voort te zetten. Zij kwamen overeen, dat hierbij zou worden uitgegaan van de ^al gemene lijnen" van het plan, dat jhr mr M. vap der Goes van Na- ters in opdracht van de raadge vende vergadering van de Raad van Europa heeft opgesteld. Bidault overhandigde Adenau er bij deze gelegenheid een „pro jet de protocole d'accord", dat vol gens een communiqué van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken „in dezelfde geest" is opgesteld als het plan-Van der Goes tot „Europeanisering" van Saarland, „dat ook in overweging zal worden genomen bij de ko mende besprekingen". Het Franse ontwerp vertoont echter enige opvallende verschil len met het plan-Van der Goes, zoals dit op 6 Februari j.l door de commissie van algemene zaken van de raadgevende vergadering in eerste lezing werd aanvaard. Zo wordt in het Franse ontwerp gezegd, dat het Europese statuut, waarvan de grondslagen in het ontwerp zijn neergelegd, moet worden uitgewerkt op een confe rentie van Franse en Westduitse vertegenwoordigers en door de Saarlandse regering te benoemen deskundigen. Deze conferentie moet in de maand volgende op de onderteke ning van het protocol haar werk zaamheden beginnen en deze bin nen drie maanden nadien vol tooien. Volgens het plan-Van der Goes moet daarentegen dit jaar een internationale conferentie worden bijeengeroepen, waarvoor de zes landen van „klein-Europa", Saar land, Engeland, de Verenigde Sta ten en het hoge gezagsorgaan van de gemeeschap voor kolen en staal (G. K. S.) zullen worden uitgenodigd om de resultaten van het Frans-Westduitse overleg en van de bemoeiingen van de Raad van Europa te bestuderen en de nog niet geregelde kwesties op te lossen. In tegenstelling tot het plan- Van der Goes wil het Franse ont werp aan de Europese commissa ris, die de belangen van Saarland op het gebied van buitenlandse Zaken en defensie zal behartigen, niet slechts een adviserende stem, doch volledig stemrecht geven in de ministerscomité's van de Raad van Europa en van de G.K.S., als mede van de Europese verdedi gingsgemeenschap en de politie ke gemeenschap, „indien deze een feit worden". Ook op economisch gebied wijkt het Franse ontwerp af van het plan-Van der Goes. Zo wordt ge zegd, dat de Frans-Saarlandse unie waarvan de beginselen zullen worden overgenomen in 'n tussen Frankrijk en Saarland te sluiten conventie voor economi sche samenwerking „zal evo lueren naar mate de economische en monetaire eenwording van Europa en de vestiging van nieu we gemeenschappelijke markten een feit worden". (Het z.g. plan- Beyenl. Hieraan wordt toege voegd, dat in de naaste toekomst beschikkingen zullen worden aan vaard, die rekening houden met de behoeften van West-Duitsland en Saarland aan eikaars produc ten, zonder dat de hieruit voort vloeiende wijziging van de han delsbetrekkingen ernstig de beta lingsbalans tussen Frankrijk en West-Duitsland aantast. (Naar verluidt hebben de Fransen met deze „behoeften" b.v. schoeisel, kleding en speelgoed op het oog). In het plan-Van der Goes wordt gezegd, dat in het Europese sta tuut bqpalingen zullen worden op genomen, welke gericht zijn op het sluiten van een driezijdige overeenkomst om geleidelijk te komen tot soortgelijke economi sche betrekkingen tussen West- Duitsland en Saarland, zoals er nu tussen Frankrijk en Saarland bestaan. Daarnaast zal de kwes tie van de wederuitvoer van Franse goederen uit Saarland naar West-Duitsland en omge keerd worden geregeld. Zowel in het plan-Van der Goes als in het Franse ontwerp wordt het recht van eigendom van Saar land op de mijnen en steenkool lagen in Saarian erkend. In het plan-Van der Goes wordt echter gezegd, dat het beheer door Saar land zal worden verzekerd, ter wijl volgens het Franse ontwerp de wijze van exploitatie moet worden omschreven in de Frans- Saarlandse conventie voor econo mische samenwerking, „waarbij zal worden uitgegaan van het geen hieromtrent in de conventie van 20 Mei 1953 betreffende de gemeenschappelijke exploitatie der Saarlandse mijnen is voor zien". Van Franse zijde neigt men er steeds meer toe in het Frans- Westduitse overleg de sleutel tot verwezenlijking van de E.V.G. te zien. Men vestigt er daarbij nog eens opnieuw de aandacht op, dat Frankrijk zijn aanspraken op het economisch potentieel van Saar land alleen reeds wenst te hand haven, omdat het zonder de Saar landse kolen- en staalindustrie in een Europese gemeenschap een al te zwakke partij tegenover het industrieel sterkere West-Duits land zou zijn. Bovendien herinneren de Fran sen er aan, dat het streven om tot een nieuwe status voor Saar land te komen niet van Frankrijk is uitgegaan. Het plan-Van der Goes wordt overigens als een deugdelijke basis voor de onder handelingen beschouwd, ofschoon het ook voor Frankrijk niet ge heel aanvaardbaar is. Aan Duitse kant wordt de oppo sitie tegen de voorgenomen „Eu ropeanisering" van Saarland steeds groter. Behalve de socialis ten, die zich steeds tegen het plan Van der Goes hebben verzet, heb ben nu ook de kleinere partijen van de regeringscoalitie, waaron der de liberalen, protest aangete kend tegen het prijs geven van Duitslands „nationale rechten" in Saarland. Volgens diplomatieke kringen te Parijs zijn de Frans-Westduit se besprekingen onderbroken. Er is geen datum vastgesteld voor een volgende bespreking tus sen de Franse hoge commissaris in Duitsland, Frangois-Poncet, en het hoofd van de afdeling politie ke zaken van het Westduitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, Blankenhorn. De voornaamste meningsverschillen zouden op economisch gebied liggen. Te Parijs is men van oordeel, dat een nieuwe bespreking tus sen Adenauer en Bidault nodig zal zijn om de onderhandelinge/n weer op gang te brengen. Men verwacht, dat de twee staatslie den elkaar binnenkort zullen ont moeten, zelfs indien de conferen tie te Brussel over een Europese politieke gemeenschap op 30 Maart, welke zij beiden zullen bij wonen, wordt uitgesteld. Over de vraag, of deze conferentie al dan niet zal worden uitgesteld, moet deze week worden beslist. Volgens de „New York Times" moet het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken pogingen om een bijeenkomst van Bidault en Adenauer tot stand te bren gen, in de hoop de impasse te doorbreken. In Westduitse regeringskringcp worden intussen de besprekingen van een subcommissie van de Raad van Europa te Londen over het herstel van de politieke vrij heid in Saarland als een moreel succes voor West-Duitsland be schouwd. De subcommissie stelde n.l. vast, dat op het ogenblik in Saarland geen politieke vrijheid heerst. Te Londen hield men zich bezig met een voorstel van jhr mr M. van der Goes van Naters ter na dere uitwerking van artikel 16 van diens plan tot „Europeanise ring" van Saarland. Het voorstel van mr Van der Goes voorzag in een herstel van de politieke vrijheid in drie pha- sen: 1. Het huidige vergunningsstel sel voor politieke partijen moet blijven bestaan, totdat Frankrijk en West-Duitsland het eens zijn over een datum, warop de Saar landse bevolking zich in 'n volks stemming over de -,Europeanise ring" van haar land kan uitspre ken. 2. Vervolgens mogen alle partij en dus ook de thans verboden pro-Duitse partijen vrijelijk campagnes voor of tegen de Eu ropese oplossing houden. (Het merendeel van de deskundigen is van mening, dat de mèerderheid van de bevolking vóór „Europea nisering" zal stemmen.) 3. Tenslotte zullén alle politie ke partijen mogen optreden, op voorwaarde dat zij zich verbinden om niet de Europese oplossing te bestrijden, als deze eenmaal bij het referendum is aanvaard. Verzet van Westduitse kant te gen deze gang van zaken heeft er toe geleid, dat men te Londen heeft besloten, dat de oppositie een jaar vóór de volksstemming zal worden toegelaten. De West duitser dr Gerstenmaier kon zich echter ook met deze oplossing niet verenigen en stemde tegen. Op 28 en 29 April komt deze kwestie nog eens aan de orde in de voltallige commissie van alge mene zaken van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa. Dan kan West-Duitsland opnieuw zijn bezwaren kenbaar maken. PRINSESSEN BEZOCHTEN „WIENER BLUT". De Prinsessen Beatrix en Irene hebben Zaterdagavond in het Ge bouw voor Kunsten en Weten schappen te Den Haag met zeven vriendinnen de operette „Wiener Blut" van de hoofdstad-operette bijgewoond. De 23 Japanse vissers, die na de ontploffing van een Ameri kaanse i waterstofbom op het atol Bikini, in de Stille Oce aan, door radio-activiteit ble ken te zijn aangetast, verkeren thans niet meer in levensge vaar. Alle euvelen, welke zij door de besmetting hadden gekre gen, zijn evenwel nog niet ver holpen. De seismografen van het K.N.M.I. hebben in de nacht van Zondag op Maandag een vrij sterke aardbeving geregi streerd, waarvan de oorsprong was gelegen in de Caraibische Zee. Deze stad van nog geen 200.000 inwoners verwacht met enige on gerustheid een invasie van onge veer 3000 personen voor de Azia tische conferentie, die hier op 26 April begint. Alle hotels zijn nu al tot de laatste kamer besproken en. er wordt over gedacht zelfs in Lausanne en Montreux deelney mers van deze conferentie onder te brengen. Het hoofd van de cantonnale regering van Genève, Charles Du- boule, bekende Maandag dat het een hele opluchting voor hem en zijn medewerkers was toen ver leden week het bericht kwam dat de Russische en de Chineese re gering accoord gingen met het gebruiken van het gebouw der Verenigde Naties als plaats 'van de conferentie. Indien de grote vier het over het gebruiken van dat gebouw niet eens hadden kunnen worden, zou Genève voor een schier onoplosbaar probleem zijn geplaatst. Men is in Genève van mening, dat de keus van deze stad voor het houdon van de conferentie Lou Lichtveld, die de tiende Pan-Amerikaanse conferentie te Caracas voor Suriname als waarnemer bijwoont, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat Nederland bereid zou zijn zich uit West-Indië terug te trekken. Hij voegde er echter i-tdj Tijdens een studievergadering van de stichting Lodewijk de Raet en de vereniging voor be schaafde omgangstaal, heeft prof. dr Willem Pee verklaard, dat vol gens een door hem opgemaakte statistiek slechts 0,1 procent der Vlamingen beschaafd Nederlands spreekt in de dagelijkse omgang. Dr Daenen, leraar aan het Kon. Athenum te Tienen, betoogde dat de bevordering van het algemeen beschaafd Nederlands zowel een Vlaams als een Belgisch belang is. Daar het taalprobleem het po litieke klimaat kan beïnvloeden, In het Britse Lagerhuis heeft de Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, Maandag middag verklaard, dat hervatting van de onderhandelingen inet Egypte over de toekomst van de Britse basis in de Suez-kanaalzo- ne onder de huidige omstandighe den „niet mogelijk" is. Minister Eden zinspeelde op het verminderen van de veiligheid in de kanaalzone. Eden verweet het verminderen van de orde en rust in de kanaal- zóne aan „nalatigheid van Egyp te om de nodige maatregelen te nemen". Hij voegde er aan toe, dat de Egyptische regering Enge land herhaaldelijk had gevraagd, vertrouwen in haar te hebben. De Egyptische regering moest door haar daden bewijzen, dat zij be reid was de noodzakelijke voor waarden voor een dergelijk ver trouwen te scheppen. Eden be- Ireurde het, dat de toestand in de kanaalzone „in de afgelopen week in zeer ernstige mate slechter ge worden was". De Britse ambassadeur in Egypte had een onderhoud gehad met president Naguib en de Egyptische minister van Buiten landse Zaken. Hij had verzocht om berechting van degenen, die betrokken waren bij de moord op Engelsen en zeide, dat maatrege len moesten worden genomen om het dragen van wapens door bur gers te verhinderen. Eden zeide, dat er een aantal incidenten in de Suez-kanaalzóne voorgevallen waren waarbij vier Britse militairen het leven verlo ren. Verscheidene anderen waren gewond en twee Britten werden vermist. Incident in kanaalzone volgens radio-Cairo. Radio-Cairo heeft in een uitzen ding in het Arabisch Maandag gezegd, dat een Egyptische jon gen het leven heeft verloren en een vrouw dodelijk werd gewond, toen Britse troepen het vuur openden in de kanaalzone. Bovendien arresteerden de Britten, volgens radio-Cairo twee biddende Egyptenaren, nadat zij de moskee van het dorp Fanar omsingeld hadden. De aankondi ging van radio-Cairo was be stemd voor Egyptische ambassa des en was niet opgenomen in de uitzending voor het binnenland in het Arabisch van Maandag morgen. heeft de staat er alle belang bij, krachtige maatregelen te nemen. Het is immers duidelijk, aldus spr.. dat een sterke opleving van de Vlaamse beweging, die thans haar weg nog zoekt, verwacht mag worden. Het zal afhangen an de houding, die het officiële België aanneemt, of het weer de weg zal zijn van het radicale an ti-Belgicisme of die welke naar een realistische en constructieve politiek voert. De heer Julien Kuypers brak in zijn toespraak een lans voor een natuurlijke taal, die niet schoolmeesterachtig is en die te gelijkertijd vrij moet zijn van hol- iandismen en vulgariteit. In eigen land, zo zeide hij, moeten wij beschaafd spreken om het prestige van onze taal hoog te houden en om de aantrekkings kracht die van het Frans uitgaat, te remmen. Het algemeen be schaafd Nederlands is ook econo misch van belang omdat een maatschappelijke opgang slechts mogelijk is met een eigen be schaafde volkstaal. Het is tevens een Beneluxbelang omdat wij geen minderwaardige partner mogen zijn in een economische unie. De heer H. Kuypers hield tenslotte een vurig pleidooi voor een ..culturele gelijkschakeling" met Nederland en voor een rui mere regeringssteun. De Indiase regering heeft gis teren de Franse ambassadeur in Nieuw Delhi een nota overhan digd over „de pogingen van de Franse autoriteiten om de bevol king van de Franse bezittingen in India te intimideren en de spontane volksbeweging voor op neming bij India te onderdruk ken". De Fransen van hun kant bf> tichten India er van, dat het pres sie uitoefent op de bevolking van de Franse factorijen door b.v. te weigeren electriciteit en water te leveren. Sinds 1948 is Frankrijk voor stander van het houden van een volkstemming om 41e bevolking over haar toekomst te laten be slissen, onder voorwaarde echter, dat een dergelijk referendum vrij zal zijn. In de Franse bezittingen en in India zelf zijn evenwel de1 laatste tijd stemmen opgegaan om genoemde gebieden zonder volksstemming bij India te voe gen. Premier Laniel zal de kwes tie met de voornaamste leden van zijn kabinet bespreken. Zoals bekend doet India ook moeite om de Portugese bezittin gen aan de Zuid-Indiase kust bij zijn grondgebied te voegen. De 8 Egyptische vrouwen, die verleden week, uit protest tegen het niet toekennen van politie ke rechten aan de Egyptische vrouw, 7 dagen lang hebben ge weigerd voedsel tot zich te ne men, bezochten Maandag presi dent Naguib, om hem te dan ken voor zijn belofte dat reke ning zal worden gehouden met de wens der vrouwen dat niet alleen mannen het Egyptische volk in de nieuw te kiezen volks vertegenwoordiging zullen ver tegenwoordigen. „Aan uw wensen zal alle aan dacht worden besteed", ver klaarde generaal Naguib tegen over de onder leiding van mevr Doria Sjafik staande delegatie. aan toe, dat er geen onafhan kelijkheidsbeweging bestaat in Suriname of Curagao, die thans op voet van absolute gelijkwaar digheid deel uitmaken van het Koninkrijk der Nederlanden. Hij zeide, datde status van Nederlands West-Indië gelijk was aan die van Canada en beter dan die van Porto-Rico. Noch in Suriname noch op de Nederlandse Antillen bestaat 'n communistische partij. Het rapport van de Ameri kaanse commissie voor afhan kelijke gebieden betreffende Suriname en de Nederlandse Antillen is niet actueel, want 't beschrijft de toestand van 1947, zo zeide de heer Lichtveld. Zo hij deze verklaring niet eerder had afgelegd, dan was dit, omdat hij het verloop van de debatten op de conferentie niet wilde be- invloeden. Hij deelde voorts mede, dat juist sinds 1947 vooruitgang was gemaakt met het verlenen van onafhankelijkheid. Beide gebieden hebben thans volledig zelfbestuur op alle ge bieden met uitzondering van buitenlandse betrekkingen en defensie. Het beginsel van al gemeen kiesrecht is aanvaard, de gouverneur is alleen verte genwoordiger des konings. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. Veranderlijke bewolking. Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog we^'. Matige tot krachtige wind, in hoofdzaak tussen Zuid en Zuid- West. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. WOENSDAG 24 MAART. v.m. n.m. Breskens 4.24 4.45 Terneuzen 4.59 5.20 Hanswee rt 5.39 6.00 Walsoorden 5.49 6.10 ZON MAAN op onder op onder Maart 25 6.33 19.00 1.00 8.24 26 6.31 19.02 2.00 9.10 27 6.28 19.04 2.50 10.09 28 6.26 19.05 3.50- 11.18 29 6.24 19.07 4.02 12.36 Te Burghauser in Beieren is 'n wedstrijd voor sigarenrokers ge houden en ook voor rooksters, want er deden behalve de 29 man nen ook vier vrouwen mee. De 50-jarige huisvrouw Anne Niederbuchner won de wedstrijd en brak het Duitse record. Zij hield haar sigaar twee uur en 26 minuten brandende. nog te vroeg bekend gemaakt is, n.l. vóórdat de Geneefse autori teiten de nodige maatregelen hadden kunnen treffen op het ge bied van de huisvesting. Sommige delegaties "hadden reeds hele ho tels afgehuurd toen die autori teiten zich met de zaak konden gaan bemoeien, zodat hun taak daardoor nog extra werd ver zwaard. De enige delegatie die hun het leven in dit opzicht heeft verzoet is de Franse, want die gaat haar hoofdkwartier opslaan in het Franse bad plaatsje Divonne, vlak over de grens ten N. van Genève, zodat zij geen beroep hoeft te doen op de hotelruimte in de stad. De communistische delegaties d.w.z. die van de Sowjet-Unie, China en Noord-Koroa die het langst hebben gewacht met zich aan te melden, stellen nu eisen die moeilijk te vervullen zijn maar toch vervuld moeten wor den. Elk van die delegaties wenst een afzonderlijk hotel geheel voor zich te hebben en bovendien een villa waarin het hoofd van de delegatie zal kunnen wordefn gehuisvest. Maar niet alleen aan hotels, maar ook aan villa's be staat er nu al een nijpend tekort, zodat de regering Maandag een beroep op de pers deed om door het geven van bekendheid aan dat tekort villa-eigenaars op te sporen, die alsnog bereid zijn hun bezit voor enige tijd te verhuren. Tot overmaat van ramp is de Aziatische conferentie niet de enige conferentie die dit voorjaar in Genève zal worden gehouden. Op 20 April begint de Europese conferentie over de Oost-West handel en daarna volgen succes sievelijk een conferentie van de wereldgezondheidsorganisatie, waaraan een 60-tal delegaties zal deelnemen, een internationale arbeidsconferentie en een confe rentie over de Europese migratie. En als de Aziatischq conferentie lang genoeg duurt, zal zij ook nog kunnen samenvallen met de 18e zitting van de economische en so ciale raad van de .Verenigde Na ties, die op 29 Juni wordt ge opend. Hoewel laatstgenoemde datum veraf schijnt, zijn de leidende functionarissen van de Verenigde Naties er in het geheel niet ze ker van, dat de Aziatische confe rentie dan zal zijn afgelopen. ..De conferentie kan even goed een maand als 2 of 3 maanden du ren", verklaarde een hunner gis teren, „en wij kunnen wat de tijdsduur betreft dus geen enkele definitieve regeling treffen. Wij weten evenmin precies, voor hoe veel journalisten wij faciliteiten moeten verzorgen, het kunnen er 500 worden, maar ook 1000 of 1200". In elk geval hebben de autori teiten al vast beslag gelbgd op het leegstaande gebouw van hët voormalige warenhuis „Le Prin- temps", om dit als perscentrum in te richten. Voorts zijn er reeds maatregelen genomen tot ver sterking van de Geneefse politie om de veiligheid van alle deelne mers aan de conferentie te ver zekeren. En ten slotte overweegt men dagelijks een aantal speciale sneltreinen of bussen van en naar Lausanne en nvt. Montreux te laten lopen als in die steden een aantal gedelegeerden zouden moeten worden overgebracht. Dat er bij de autoriteiten van Genève door dit alles een zekere nervositeit heerst, is niet te ver wonderen. De opperbevelhebber der Vietminh-strijdkrachten, gene raal Von Guyen Giap, heeft zijn guerillos geluk gewenst met het „vernietigen van naar schatting 20 km spoorlijn tussen Haipong en Hanoi in de door Franse uniestrijdkrachten beheerste Tonkinese delta", aldus meldt de radio-omroep der rebellen. „Speciaal het vervoer van Amerikaanse wapens en muni tie is door uw geslaagde aan vallen belemmerd aldus de boodschap van de generaal. Ten Noorden van de Laotiaan- se hoofdstad Loeang Prabang rukken Frans-Vietnamese een heden snel op. Zij consolideren thans hun posities in de her overde dalen van de rivieren Namhoe, Nambac en Nam- soeong. Ook in Midden-Laos worden vorderingen gemaakt. De Vietminh ontwijkt contact. In Zuid-Laos worden nog zeer kleine groepen rebellen waar genomen. Franse en Vietnahiese troepen van de belegerde vesting Dien Bien Phoe hebben Zondag de weg naar de zuidelijkste buitenpost vrijgemaakt, die door Vietminh- troepen werd geblokkeerd. Generaal Pau Ely, stafchef van de Franse strijdkrachten, heeft Maandag een verslag uit de eer ste hand over de critieke toestand in Indo-China aan president Eisenhower uitgebracht. De si tuatie in Indo-China is reden tot bezorgdheid in Amerikaanse mi litaire en diplomatieke kringen. Naar men aanneemt, over weegt de commissie van staf chefs plannen voor nieuwe hulp aan de Franse Uniestrijdkrachten o.a. het zenden van meer lichte bommenwerpers en transport vliegtuigen. De voorzitter van de commissie van stafchefs, admiraal Radford, zei na de bespreking van een half uur met president Eisenho wer „ik ben optimistisch gestemd over de toestand. De Fransen zullen de strijd met onze hulp winnen". Generaal Ely zei niet naar Washington gekomen te zijn om over militaire hulp te praten, maar om met admiraal Radford van gezichtspunt te wis selen. Admiraal Radford zei tot ver slaggevers, dat een eventueel Frans verzoek om meer lichte bommenwerpers „zeker overwo gen zou worden". Wanneer er meer Amerikaanse bommenwer pers naar Indo-China zullen wor den gezonden, zullen geen extra Amerikaanse technici nodig zijn, zei admiraal Radford.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1