De strijd tegen het communisme Slachtoffers van busoverval te Tel Aviv begraven De strijd om Dien lien Pftoe WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN Bedreiging tegen het leven van mevr. Churchill Ver. Staten gaan voedsel pakketten naar W.-Europa zenden DE PAUS WEER IN HET DE STRIJD TEGEN CHINESE NATIONALISTS! IN BIRMA WEKELIJKSE WER INDO-CHINA Nieuwe incidenten in de Kanaalzone OPENBAAR VERSCHENEN van de "Ma,ia Celeste Voorlopige standaard-overeenkomst ziekenfonds-huisarts ZATERDAG 20 MAART 1954. 9e Jaargang No. 3103. tndo-China forceert voorsprong te Genève REMIA MARGARINE Nieuw incident aan de Jordaanse grens Noodlanding van Amerikaans vliegtuig op Greenland Incident op Rhodos De ontploHing aan boord Bewegingsvrijheid en onschendbaarheid voor de Raad van Europa Westduitsiand en Franke ring bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nèt 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 8 nar. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.8® aar. Het ziet er in Amerika naar uit, dat senator MacCarthv ter rein begint te verliezen. Steven son verweet Eisenhower in een vrij felle rede, dat hij toeliet, dat MacCarthy de republikeinse par tij in twee delen splitste en zelf naar de macht in de partij greep. Dat kon de president uiteraard niet op zich laten zitten. Senator MacCarthy zelf zou gaarne op deze beschuldigingen hebben ge antwoord, maar Eisenhower voor kwam hem door vice-president Nixon te belasten met de taak terzake voor de televisie te spre ken. Dat geschiedde op hetzelfde ogenblik, dat Eisenhower, dit maal MacCarthy met de naam noemond, senator Flanders bij viel, die MacCarthy de les had gelezen over de tweespalt, die hij in de republikeinse partij teweeg bracht. Inderdaad heeft het er alle schijn van, dat, hoezeer ook de gemiddelde Amerikaan moge staan achter degenen, die contro le op de daden van het staatsge zag nodig oordelen, de procedé's van MacCarthy velen, die ver moedelijk op de republikeinen hebben gestemd in 1952, van deze partij gaan vervreemden. Of Ni xon er met zijn radiorede in ge slaagd is aan deze kiezers van a.s. November een andere mfining bij te brengen, mag twijfelachtig worden geheten. PANAMERIKAANSE BEROERING. Het gebeuren met MacCarthy leidde de aandacht af van het Panamerikaanse congres te Ca racas. Daar heeft Foster Dulles Steun gevonden voor de Ameri kaanse gedachte, dat het commu nisme in de Latijns-Amerikaanse staten krachtig moet worden be streden. Dulles noemde uiteraard geen namen, maar een ieder wist, dat hij de Middenamerikaanse staat Guatemala op het oog had. Daar doen zich inderdaad ernsti ge communistische verschijnse len voor, die maar al te gemakke lijk naar andere Middenameri kaanse republieken kunnen over springen, vooral wanneer zich Hé, Rinus, je vergeet je boterhammen met mee te nemen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. ENIGE REGEN. Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen. Later van het Westen uit opklaringen. Matige tot krachtige Z.O.-wind, later ruimend naar Z. tot Z.W. Vrij zacht weer. ZONDAG 21 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.54 3.29 4.09 4.19 n.m. 3.15 3.50 4.30 4.40 MAANDAG 22 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.22 3.57 4.37 4.47 n.m. 3.44 4.19 4.59 5.09 ZON MAAN op onder op onder Maart 20 6.45 18.52 20.25 6.31 21 6.42 18.54 21.34 6.45 22 6.40 18.55 22.44 7.02 23 6.38 18.57 23.54 7.22 24 6.36 18.59 7.49 in het tussen deze staten in gele gen Britse Honduras moeilijkhe den voordoen als Engeland on langs in Brits Guyana had te be strijden. Het communisme vindt niet slechts in Guatemala een voe dingsbodem in het feit, dat de machtige American Fruit Com pany er sterke economische druk kan uitoefenen, die voor de bevol king licht ondragelijk kan wor den geheten. Intussen heeft Amerika te To kio het verdrag van defensie met Japan, reeds ruim een jaar in de maak, getekend. Het legt nieuwe lasten op Amerika, maar consoli deert ook de posities, die Washington in het Verre-Oosten inneemt. Dit is van belang, niet alleen voor de Philippijnen en Zuid-Korea, die gelijke defensie verdragen met Amerika hebben, maar ook voor Australië en Nieuw-Zeeland, die in het zg. An- zuspact met Amerika zijn verbon den. Dit alles maakt het voor India, gelijk Pandit Nehroe moet toege ven, steeds moeilijker, zijn neu tralisme te bewaren. Daarbij komt, dat de aandacht van de Arabische staten, die tot nu toe India zonder bezwaar erkenden als leider van het Aziatisch-Ara- bisch blok in de Verenigde Na ties te New York, er toe overhelt om contact te zoeken met Pakis tan. De> vorsten van Saoedi-Ara- bië, Irak, Jordanië, alle drie nog slechts korte tijd op de troon, worden in Karachi verwacht. Dit is niet alleen een politiek nadeel voor India, maar ook voor Egypte. Want Pakistan is met Turkije verbonden en Turkije be hoort niet tot de vrienden van de Arabische Unie. Egypte wordt bovendien op deze wijze bijna automatisch ontheven van de be langrijke, taak, die het voor de verdediging van het Midden-Oos ten op zich had kunnen nemen. Er komt nog bij, dat verzoening van Perzië en Engeland, dank zij een regeling van het olievraag- stuk, voor de deur schijnt te staan, waardoor de geallieerde in vloed in de landen, die het Mid den-Oosten van Voor-Azië schei den, maar er tegelijk mede ver binden, toeneemt. DE STRIJD OM INDO CHINA. Inmiddels bereiden zowel de geallieerden als Rusland zich voor op de Oost-Aziatische confe rentie te Genève, die op 26 April a.s. de behandeling van Korea en Indo-China op zich moet ne men. Het blijkt nu, dat het geen toeval is, dat Dean, de Ameri kaanse vertegenwoordiger in Panmoenjon, zich heeft terugge trokken. Maar vooral naar Indo- China gaat de belangstelling uit, ook omdat de strijd er weer dui delijk opleeft. De communistische Vietminh tracht zo voordelig mogelijke mi litaire posities vóór Genève te bezetten en de Fransen trachten met inzet van alle krachten dit te verhinderen. De strijd, die in Laos voorlopig ten nadele van de communisten is geëindigd, speelt zich nu in het uiterste N.W. van de rode Delta af, terwijl de Fran sen voor afleidingspogingen heb ben gezorgd door van zee uit midden in Vietnam een landing te ondernemen. Hoe het met Indo-China zal lopen, is van belang voor Frank- rijk's uiteindelijke houding tegen over de Europese Defensiege meenschap. Het heet, dat te Ber lijn Bidault Russische en Ameri kaanse medewerking heeft ver kregen, om resp. de E.D.G. te doen mislukken of te doen sla gen. Krijgt Frankrijk zijn zin en komt te Genève, hetzij onder Chi nese, hetzij onder Russische druk een aannemelijke wapenstilstand in Indo-China tot stand, dan kan Frankrijk het govoelen van min derwaardigheid van zijn leger in Europa ter zijde zetten en zich zeker gelijk rekenen met de 12 divisies, die voorshands aan West-Duitsland zijn toegestaan. Maar dat is niet de mening van velen in Frankrijk en terwijl Mayer dreigt met terugtrekken zijner radicale ministers uit de regering, als niet vóór Genève de beslissing ten gunste van de E.D.G. uitvalt, zijn er Herriot en Daladier, die in dezelfde radicale partij front maken tegen de E.D.G. Tenslotte is Rusland, op j.l. Zondag ter stembus getogen. Met het brtkende resultaat van 99 opkomst en een grote rode over winning. Wie had anders ver wacht? Opvallend is het, dat de allergrootsten hebben deelgeno men aan de verkiezings „campag ne". Malenkom heeft met cijfers trachten vast te stellen, dat het economische leven in Rusland vooruit gaat; Bulganin en Woros- jilow hebben over de vooruitgang van de atoombewapening gespro ken en Molotow uitte zich zeer gematigd over Rusland's buiten landse doeleinden. Maar in weze is er, gelijk terecht door ook ge matigde Engelse bladen wordt vastgesteld, weinig of niets ver anderd sedert de dood van Stalin. VAN DER MANDERE. Een te Manchester verschij nen avondblad heeft een met de machine geschreven brief ont vangen, luidend: „Het zal u wellicht belang in boezemen te vernemen, dat me vrouw Churchill vóór eind Juni a.s. een gewelddadige dood zal sterven". De ondertekening luidde: „Vrijheid voor Ierland, eenheid is ons doel". De brief was ter plaatse afge stempeld. Hij is onmiddellijk ter hand gesteld van de politie, die hem onderzoekt voor het moge lijk vinden van vingerafdruk ken. Dit is de tweede brief, waarin het leven van mevr. Churchill wordt bedreigd. De eerste is 2 dagen geleden aan het adres van Churchills ambtswoning, London, Downingstreet 10, af geleverd. Scotland Yord is van mening, dat de onderhavige dreigbrief van een ander karakter is dan het soort, dat warhoofdigen wel eens verzenden. „Het zou wel eens kunnen dat deze bedreiging inderdaad ge meend is", aldus de opinie van de Yard. Het hoofd van de Amerikaan se organisatie voor werkzaam heden in 't buitenland (F.O.A.i, Stassen, heeft meegedeeld, dat de Ver. Staten van plan zijn in het komende belastingjaar gra tis voedselpakketten naar W.- Europa te zenden, waar meer dsn 5 millioen behoeftige gezin nen van zullen profiteren. 1 Stassen zeide, dat het vorig jaar aan minstens 5 millioen gezinnen pakketten zijn ver strekt ter waarde van 13 mil lioen dollar. Te Tel Aviv zijn Vrijdag de 11 slachtoffers van de aanslag op de Israëlische autobus in de Scorpioenpas begraven. Duizenden belangstellenden hadden zich langs de route ge schaard, die de stoet op weg naar de begraafplaats volgde. De lijken van de slachtoffers waren gewikkeld in blauw witte Israëlische vlaggen, voor zij in de houten lijkkisten wer den geplaatst. De teraardebestelling vond plaats op de dag van het Poe rimfeest, waarbij de Joden de redding van de Perzische Joden door koningin Esther, in Bij belse tijden herdenken. Israel heeft Vrijdag een Jor daans aanbod geaccepteerd tot hulpverlening bij de opsporing van de bende die Woensdag 11 in zittenden van een Israëlische bus heeft vermoord, aldus is officieel te Tel Aviv medegedeeld. De Jordaanse stafchef, gene raal Glubb Pasja, had aangebo den Jordaanse spoorzoekers te zenden om het spoor van de ben de te helpen volgen. Het aanbod was gedaan door bemiddeling van de voorzitter van de gemeng de Israëlisch-Jordaanse wapen stilstandscommissie. BRITSE STAPPEN. De Britse minister van Staat, Selwyn Lloyd, heeft Vrijdag de ambassadeurs van Israel en Jor danië ontboden en bij hen afzon derlijk er op aangedrongen, dat hun landen zelfbeheersing zullen tonen na de aanval op de Israëli sche bus. Naar verluidt, heeft Lloyd de nadruk gelegd op de noodzakelijk heid om elke handeling te vermij den, welke de vrede in het Mid den-Oosten in gevaar zou kunnen brengen. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft medede ling gedaan van een nieuw in cident aan de Jordaanse grens. Hij zeide, dat van Jordaans gebied geschoten was op Is raëlische arbeiders, in de buurt van Beit Nekoefa, ten Zuiden van Jeruzalem. Er waren geen slachtoffers gevallen. Ook Vrijdagnacht hebben de Vietminh-opstandelingen niet hun aanval op Dien Bien Phoe in Noord Indo-China hervat. Op het Franse hoofdkwartier te Saigon meent men, dat de enorme ver liezen die de opstandelingen bij hun vorige aanvallen leden, hun plannen gehoel in de war hebben gestuurd. Men had verwacht, dat zij hun aanvallen bij de opkomst van de volle maan zouden her vatten. Franse patrouilles zijn Donder dag in contact geweest met voor uitgeschoven posten van de Viet minh op 200 meter afstand van de voornaamste verdedigingspo sitie van Dien Bien Phoe. Een officier van de voorlich tingsdienst van het hoofdkwar tier raamde de verliezen der op standelingen in het afgelopen weekeinde op 10.000 man. Hij voegde er aan toe, dat de Viet- minh-aanvallen zorgvuldig wor den voorbereid en dat dergelijke verliezen een algehele herziening van de plannen nodig zouden ma ken. Hij raamde de totale sterkte van de opstandelingenlegers rond Dien Bien Phoe op 20.000 tot 30.000 man. De luchtmacht schijnt een meer en meer vooraanstaande rol te Een woordvoerder van het Brit se leger heeft bekendgemaakt, dat er Vrijdagmorgen drie nieu we incidenten in- de kanaalzone hebben plaatsgevonden. Hij ver strekte geen bijzonderheden. Iede re nieuwn daad ivan terrorisme in de kanaalzone toont aan dat de toestand slechter wordt, aldus de woordvoerder. Egyptenaren hebben Vrijdag op twee Britse officieren geschoten, van wie één ernstig werd ge wond. De Britse militaire autoriteiten melden, dat een groep van drie Egyptische mannen en een kinine jongen het vuur op de officieren openden op 50 meter afstand van het hek van het ziekenhuis voor Britse gezinnen te El Ballah, ten N. van Ismailia. Het tweede incidc/nt deed zich ivoor op de weg van het kanaal naar Fajed, niet ver van het huis van de opperbevelhebber van de strijdkrachten in het Midden-Oos ten. Twee legervoertuigen wer den beschoten met een mortier en vier kleine machinegeweren. Er vielen geen slachtoffers te be treuren. Do aanvallers zijn ont snapt. Majoor W. R. Burnhill, een van de twee Britse officieren, die Vrij dag bij een incident in de kanaal- zóne gewond werden, is overle den. Het Egyptische departement van Buitenlandse Zaken heeft een nota op de Britse ambassade te Cairo doen overhandigen, waarin door Britse militairen in de Suez- kanaalzöne gepleegde „daden van agressie" worden opgesomd, al dus meldde radio-Cairo Vrijdag. In de nota wordt verslag uitge bracht van een onderzoek door de Egyptische politie, aldus de radio. gaan spelen in de slag om Dien Bien Phoe. J Gnneraal Navarre, opperbevel hebber in Indo-China, verklaarde Donderdag in een dagorder, dat Jalle luchtstrijdkrachten zich zon der beperking in de strijd moeten werpen. Het welslagen hangt af van de doelmatigheid van het op treden van de luchtmacht, aldus de dagorder. Ook Vrijdag hebben golven Franse vliegtuigen de stellingfin der Vietminh om Dien Bien Phoe bestookt. Zij trachten de artille rie der opstandelingen, die onop houdelijk de stad beschiet, het zwijgen op ie leggen. Op het Franse hoofdkwartier gelooft men. dat het welslagfin j van de slag goeddeels afhangt |van het welslagen van deze bom bardementen. I Het verloren gaan van twee Franse verdedigingspunten in het 'begin van deze wf/ek was groten- deels een gevolg van de hevige i artilleriebeschieting door de op standelingen. I Franse Roode-Kruisvliegtuigen konden Donderdag niet landen op de vliegvelden bij Dien Bien Phoe waar gewonden op vervoer wach ten. Franse officieren verklaar den, dat de communisten door zware beschieting van de lan dingsterreinen „systematisch" verhinderen, dat deze vliegtuigen die met grote rode kruizen zijn beschilderd, landen. Een Franse woordvoerder deel de Vrijdagochtend mede, dat de luchtdoelbatterijen van de Viet minh dichter bij de stad worden opgesteld. Ten Z. van Dien Bien Phoe be vinden da opstandelingen zich op ongeveer 2 km van de hoofdver dedigingslinie der Fransen. De hoofdmacht der opstandelingen bevindt zich volgens de laatste berichten op enkele kilometers ten N. en ten N.O. van de- buiten ste verdedigingslinie der Franse unietroepen. Volgens berichten van de radio der Vietminh hebben de opstan delingen de Franse post Bankeo, op anderhalve kilometer van het vliegveld van Dien Bien Phoe, veroverd. Tezamen met dei reeds veroverde stellingen van Himlom en Doclap bevindt zich nu de „ge hele Noordelijke subsector" in j handen van de Vietminh, aldus I deze berichten. Militaire waarnemers te Parijs zeiden van oordeel te zijn, dat de luchtmacht in Indo-China niet sterk gonoeg is om een beslissen de slag toe te brengen. De Franse opperbevelhebber, generaal Na varre, heeft steun nodig op een even grote schaal als in Korea het geval was om het hoofd te kunnen bieden aan de golven communistische „zelfmoordeen heden", aldus deze waarnemers. De Franse staatssecretaris van Oorlog, De Chevigne, zeide Vrij dagavond in de nationale verga dering dat de verdedigers van Dien Bien Phoe zware verliezen leden, maar de verliezen van de Vietminh veel groter waren. Een Amerikaans militair vlieg tuig met zeven inzittenden heeft Woensdagavond een noodlanding gemaakt op een gletscher ten N. van de Amerikaanse basis Thule, op Groenland. Sindsdien is niets meer van het toestel, dat uitge rust is met landingsski's en dat radiografisch had medegedeeld wegens brandstofgebrek een noodlanding te moeten uitvoeren, vernomen. Zijn positie is onbe kend. Twee der inzittenden zijn bur gers. De bemanning beschikt over kleding voor de poolstreken. In het ivliegtuig bfivinden zich uitrustingsstukken, die speciaal zijn vervaardigd om een nood landing in zeer koude gebieden te doen. Be to gors hebben de ruiten inge slagen van het Britse consulaat op Rhodos, één van de Dodecane- sos, toen aartsbisschop Makarios van Cypres daar arriveerde, aldus te Athene ontvangen berichten. Aartsbisschop Makarios is één der leiders van de beweging op Cypres, die vereniging van deze kolonie met Griekenland eist. Sir Charles Peake, de Britse ambassadeur te Athene, heeft bij de Griekse minister van Buiten landse Zaken geprotesteerd en zijn voorgenomen bezoek aan de Ionische eilanden uitgesteld om zich op de hoogte van de toestand op Rhodos te kunnen houden. De betogers waren zes duizend man sterk. Zij begonnen de rui ten met stenen in te gooien, na dat zij een cordon van 50 bewa pende politiemannen hadden doorbroken. In Athene hebben tweehonderd studenten Vrijdagavond gede monstreerd voor liet gebouw van de „Vereniging Griekenland- Groot-Brittannië"'. Zij zwaaiden met pamfletten en riepen: „Wij willen Cyprus" en „De vereniging moet worden opgeheven". Zij werden door de politie verspreid. De Griekse minister-president, veldmaarschalk Papagos, heeft Vrijdagavond te Athene zijn af keuring uitgesproken over de be togingen te Rhodos. Hij heeft op dracht gegeven degenen, die er verantwoordelijk voor zijn, te straffen. Paus Pius XII is Vrijdag voor het eerst sedert hij 2 maanden geleden ziek werd, weer in het openbaar verschenen. Tweehonderdduizend mensen juichten de Paus toe, toen hij aan het raam van zijn studeer vertrek verscheen. De Paus ging op een voetenbank staan, waar door de menigte hem goed kon zien. Hij wuifde en maakte het kruisteken. Hij bleef 2 minuten aan het raam staan. De Paus droeg de lange witte pontificale soutane, met een gouden keten om de hals, waar aan een kruis hing. Hij had een wit zijden kapje op. Hij zag er bleek en erg ma ger uit. Gedurende zijn ziekte zou hij ongeveer 20 kg zijn af gevallen. Onder de menigte op het plein van at. Pieter bevondeja zich 50.000 oudstrijders van het Al penregiment, die te voren een speciale mis in de basiliek van St. Pieter hadden bijgewoond. Voorzover Vrijdag bekend was. zijn er bij de ontploffing en de brand aan boord van het in de haven van San Luiz liggende vaartuig „Maria Celeste" 13 per sonen om het leven gekomen. De ontploffing geschiedde Dinsdag. Drie personen worden nog ver mist. Het schip was geladen met ben zine en petroleum. Volgens de laatste berichten is het schip in zinkende toestand. De voorzitter van de Zieken fondsraad heeft aan de algemene ziekenfondsen mededeling gedaan van de inhoud van de voorlopige standaard-overeenkomst zieken fonds-huisarts, waarvan de tekst is vastgesteld in overleg tussen de organisaties der fondsen en de Kon. Ned. Maatschappij tot be vordering der geneeskunst en door de Ziekenfondsraad is goed gekeurd. Een tussen een fonds en een huisarts gesloten individuele over eenkomst kan, indien zij gelijk luidend is dan de voorlopige stan daard-overeenkomst, worden ge acht door de raad te zijn goed gekeurd. De in Februari gepubliceerde voorlopige honoreringsregeling voor huisartsen, die aan algeme ne ziekenfondsen medewerking verlenen, maakt een onderdeel uit van de voorlopige standaard overeenkomst. Deze bevat een al gemene regeling van de rechten en verplichtingen van fondsen en huisartsen. Ingesteld zullen worden regio nale commissies van toezicht, die een goede verstandhouding moe ten bevorderen tussen fondsen en medewerkers, tussen fondsen on derling en tussen medewerkers, tussen fondsen onderling en tus sen medewerkers onderling. Met medewerkers worden be doeld huisartsen, specialisten, tandartsen en apothekers. Het is n.L de bedoeling, dat die commissies zullen worden betrok ken bij standaard-overeenkom sten, welke de fondsen ook met specialisten, tandartsen en apo thekers zullen sluiten. De com missies moeten voorts in geval len, in de Voorlopige standaard overeenkomst genoemd, beslissin gen en maatregelen nemen. Een in te stellen centrale com missie van toezicht heeft tot taak het werk der regionale commis sies te coördineren, in geval van moeilijkheden bij de uitvoering van de overeenkomsten overleg te plegen en eventueel voorstel len tot verbetering te doen. Ook zijn haar bepaalde bevoegdheden opgedragen, die zij moet uitoefe nen. De huisarts verplicht zich. reke ning te houden met de ter plaatse geldende lijst van soorten en hoe veelheden genees- en verband middelen, welke voor rekening van een fonds \yorden verstrekt. Indien zo'n lijst in een bepaalde plaats niet bestaat, geldt daar de algemene lijst, welke reeds vroe ger voor het gehele land is vast gesteld. Het fonds van ^ijn kant zal, mede door voorlichting, de mede werking van verzekerden aan het betrachten van zuinigheid zoveel mogelijk bevorderen. Fonds en huisarts kunnen in onderling overleg als aanhang sel van de voorlopige overeen komst een aanvullende regeling maken, verband houdende met plaatselijke omstandigheden. De organisaties der fondsen en de landelijke huisartsen-vereni gingen van de Kon. Ned. Maat schappij tot bevordering der ge neeskunst zullen nog bestaande wensen op korte termijn bespre ken en stellen zich voor. dat in elk geval in 1954 de voorlopige standaard-overeenkomst door een definitieve zal worden vervangen. De Westduitse bondsdag heeft unaniem een wetsvoorstel goed gekeurd, die aan leden van de Raad van Europa volledige bewe gingsvrijheid en onschendbaar heid in West-Duitsland verleent. De Westduitse regering zal zich aansluiten bij „de algomene over eenkomst over voorrechten en onschendbaarheid van de Raad van Europa". Vliegtuigen van de Birmese luchtmacht hebben verscheide ne malen 't hoofdkwartier van de nationalistische Chinese guerilla's te Monghsat in de Zuidelijke Sjan-staten gebom bardeerd. Volgens in Rangoon ontvangen berichten zouden 'n radiostation, waarmee de na tionalisten verbinding onder hielden met Formosa, zijn ver nield en een anti-communisti sche universiteit, in brand staan. Eén Birmese woordvoerder wees een klacht van de Ameri kaanse afgevaardigde in de 3- mogendhedencommissie voor evacuatie van de guerilla's uit Birma van de hand. Hij zei. dat het bestand voor het gebied van Monghsat, dat op 28 Februari van kracht werd, op 15 Maart was afgelopen. Daafdoor kon Birma de actie tegen de onge regelde Chinese troepen op zijn gebied hervatten, zo zei hij. De woordvoerder voegde hier nog aan toe. dat zijn regering tevo ren de Chinezen had laten we ten. dat Monghsat gebombar deerd zou worden, als de plaats niet vóór 15 Maart ontruimd zou zijn. Sedert 15 Maart heeft de Bir mese luchtmacht verscheidene malen 't gebied rondom Mongh sat aangevallen, ter ondersteu ning van een grote Birmese strijdkracht die oprukt naar dat gebied.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1