Onderzoek naar de de Israëlische bus overval op Fransen ontruimen Phoeong Khe De nieuwe rijksdaalders en guldens De dienstplicht in Noorwegen WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Middelharnis en Sommels- dijk danken Delft Minister Erhard naar Zuid-Amerika Mr Van Kleffens candidaat voor voorzitterschap der assemblée van de V. N.? Tsjiang ontslaat minister Piloot, die Prms Rerahard vloog, verongelukte Anwoord van Dulles Het Provinciaal bestuur van Zeeland over het advies van de Delta-commissie ZON- en MAANSTANDEN Vijfenzeventigjarig bestaan Anti Revolutionaire Partij MacArthur bezocht bet Witte Huis De toestand van de Noorse kroonprinses verbeterd Weer radio-activiteit ontdekt op de Japanse vissersboten Koopvaardijstaking in Chili ten einde Egyptische hongerstaaksters naar ziekenhuis overgebracht De Perzische oliekwestie Canadese premier verwacht geen oorlog De priester-arbeiders Binnenkoit vredesconferentie in Kenya Frankering btf Abonnement' Terneuzei Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal: per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 19 MAART 1954. 9e Jaargang No. 3102. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L—5 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 8 Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10-3t i Donderdag zijn vertegenwoordi- rael Jordanië voor het incident gers van de Verenigde Naties en van de regering van Israel een officieel onderzoek begonnen naar de overval waardoor 11 Is raëlische buspassagiers Dinsdag het leven hebben verloren. Zij bezochten de plaats in de Schorpioenpas, 20 km van de Jor daanse grens, waar de overval heeft plaatsgevonden, en onder vroegen de vijf overlevenden, waaronder een vrouw van Neder landse afkomst. De Israëlische premier, Mosje Sharet, en de minister van Defen sie, Pinhas Lavon, bevonden zich bij de groep, die het toneel van de overval in ogenschouw kwamen nemen. Dit is de eerste keer dat zij persoonlijk aan een dergelijk onderzoek deelnemen. De waarnemers van de Verenig de Naties probeerden de weg te reconstrueren, die de aanvallers na hun aanval hebben ingeslagen. De semi-officiële „Jeruslem Post" heeft gevraagd om een of andere „werkelijke maatregel" om vrede te brengen in het Mid den-Oosten. Het blad protesteerde tegen de mogelijkheid dat „het bloed van onschuldigen als ge woonlijk ongewroken zal blijven en de wereld na een koor van protesten met lijdelijke onver schilligheid op het volgende inci dent zal wachten". De meeste Israëlische bladen toonden zelfbeheersing in hun hoofdartikelen. Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zijn diplomatieke vertegenwoordigers in Londen, Washington en Parijs opdracht gegeven de drie Weste lijke mogendheden op de hoogte te brengen van de „oorlogsdaad' van de Jordaanse regering, aldus wordt uit gewoonlijk betrouwbare bronnen in Tel Aviv vernomen. Het is nog niet bekc/nd of Israel de Veiligheidsraad zal vragen handelend op te treden of dat het een dergelijk verzoek van de kant van de drie Westelijke mogend heden zal afwachten. •Jordanië en het busincident. De Jordaanse premier dr Faw- zi Moelki heeft tweemaal de mi nister van Buitenlandse Zaken bij zich ontvangen om van gedach ten te wisselen over het incident mpt de autobus in Israel. De regering neemt veiligheids maatregelen „om op alle eventua liteiten voorbereid te zijn", nu Is- Het Noorse parlement heeft na een debat van 9 uur het wetsontwerp der regering goed gekeurd, op grond waarvan de diensttijd in het leger zal wor den verlengd van 12 tot 16 maanden. 12 Van de 150 leden van het parlement stemden tegen het ontwerp. Een amendement van conservatieve zijde, dat een diensttijd van 18 maanden voor stelde, werd met slechts 26 stemmen vóór verworpen. De Noorse regering had eer der dit jaar bekendgemaakt, dat zij een diensttijd van 18 maanden wilde voorstellen, zo als door de Navo-raad was aan bevolen. Door gebrek aan steun voor dit voorstel stelde de rege ring de periode op 16 maanden vast. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Rustig weer. In de ochtend plaatselijk mist. Overigens droog weer met over drijvende wolkenvelden. Weinig wind. Ongeveer dezelfde tempera turen. ZATERDAG 20 MAART. aansprakelijk stelt. Dr Moelki heeft ook gesproken met de commandant van het Ara bische Legioen ,lt.-generaal Glubb Pasja. In een officiële verklaring van de Jordaanse regering wordt ont kend, dat Jordanië aansprakelijk zou zijn. De Jordaanse pers en het voor lichtingsbureau verklaren van of ficiële Jordaanse zijde te hebben vernomen, dat de regering alle verantwoordelijkheid voor het autobusincident in Israel afwijst. De regering had direct noch indi rect iets met de zaak te maken. Met politiehonden is men het spoor nagegaan van de bende, die de autobus heeft aangevallen. Volgens de Israëlische politie leidt het spoor naar de Jordaan se grens. LIBANESE .VOORZORGSMAATREGELEN" AAN ISRAËLISCHE GRENS. Het Libanese leger heeft „voor zorgsmaatregelen" genomen langs de Libanees-Israëlische grens tegen „eventuele gebeurte nissen", aldus is Donderdag offi cieel meegedeeld. De maatregelen zijn genomen tijdens Israëlische legeroefeningen in dit gebied. Volgens een officiële woord voerder hebben Libanese verte genwoordigers bij de gemengde wapenstilstandscommissie de re gering medegedeeld, dat het hier gewone jaarlijkse oefeningen be treft, maar de Libanese regering heeft evenals Syrië de maatrege len genomen met het oog op grensincidenten korte tijd ge leden. De opbouwstichting Middel harnis en Sommelsdijk heeft schriftelijk het gemeentebe stuur van Delft dank betuigjd voor de bij de overstromings ramp verleende hulp. Zij heeft haar dank vergezeld doen gaan van een exemplaar van het boek „Gebroken Dijken", dat werd uitgegeven door het we tenschappelijk genootschap van Goeree-Overflakkee als Jaar boek 1953. Het is een documen tatie van de watersnood. Een staking, van Chileense officieren ter koopvaardij, die 8 dagen geduurd heeft, 5 sche pen heeft getroffen en de kust vaart heeft stilgelegd;, is ge ëindigd. De staking brak uit toen de reders de eis verwierpen, dat alle officieren aangeworven zouden worden door bemidde ling van de vakvereniging. Er zal een arbeidsraad worden ge vormd waarin beide partijen vertegenwoordigd zijn. De Westduitse minister van Economische Zaken, prof. dr L. Erhard, is naar Z.-Amerika ver trokken. (Hij zal trachten de economische betrekkingen met de Zuidamerikaanse landen te verbeteren. De minister wordt vergezeld door regeringsfunc tionarissen en vertegenwoordi- gesr van het bedrijfsleven. De vijf landen van het verdrag van Brussel zijn overeengekomen de Nederlandse oud-minister van Buitenlandse Zaken, mr E. N. van Kleffens, die thans buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter in Portugal is, voor te stellen als candidaat voor het voorzitter schap van de algemene vergade ring der Verenigde Naties op de zitting, welke in September van dit jaar te New York wordt ge opend. Volgens gewoonlijk be trouwbare kringen te Londen be sloten de vijf landen Groot- Brittar.nië, Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg, bij bespre kingen in het begin van deze week mr Van Kleffens als candi daat voor te stellen bij bevriende delegaties. De huidige algemene vergade ring wordt geleid door mevrouw Vijaya Laksjmi Pandit van India 1 President Tsjiang Kai Sjek van nationalistisch China heeft de minister zonder portefeuille, K. C. Woe van zijn functie ont heven wegens „het voortdurend verspreiden van belachelijke geruchten en grove belastering van de regering". Volgens een verklaring van de president is Woe een „opstan deling". Hij wordt voorts er van beschuldigd verscheidene onre gelmatigheden begaan te heb ben en zijn plichten verwaar loosd te hebben toen hij gou verneur van Formosa was. De Franse strijdkrachten in In- do-China hebben Phoeong Khe, zestig km van Hanoi, ontruimd, aldus meldt het Franse opper bevel. Na een zware artilleriebeschie ting slaagden de Fransen er in het garnizoen onder bescherming van een rookgordijn terug te trekken op Pholy, zes km verder naar het zuiden. Woensdag wa ren er nog versterkingen naar Phoeong Khe gezonden. Het Franse opperbevel deelde Donderdag ook mede, dat Franse vliegtuigen Woensdag zeer zware luchtaanvallen hebben onderno men op de 30.000 man Vietminh- troepen, die Dien Bien Phoe be legeren. De rebellen werden bijna ononderbroken aangevallen, al dus de Fransen. De communistische rebellen hebben Woensdag en Donderdag opnieuw acties ondernomen tegen de verkeersweg en de spoorlijn die Hanoi en Haiphong verbin den. De verkeersweg is dagelijks slechts zes uur voor het verkeer opengesteld. De verwachte tweede anval op Dien Bien Phoe is in de nacht van Woensdag op Donderdag nog niet ontketend. Het Franse opperbevel deelde mede, dat dakota's voor het ver voer van gewonden nog steeds landen op de twee kleine vliegvel den van Dien Bien Phoe, ondanks de beschieting met artillerie en mortieren. Een Franse militaire woordvoer der zeide, dat de rebelle de be schieting schijnen te staken als er ambulancevliegtuigen landen. De Vietminh heeft Donderdag zestig Franse gewonden terugge zonden naar de Franse linie rond om Dien Bien Phoe, aldus maak te het Franse opperbevel bekend. De Franse luchtmacht ging voort met het neerwerpen van uitrustingsstukken en voorraden vtoor de belegerde stad, aldus een Franse militaire woordvoerder. In Franse militaire kringen werd gflizegd, dat de Vietminh- troepen van munitie en voedsel worden voorzien door 200 tot 300 vrachtauto's van' Russische ma kelij. Tienduizenden koelies had den kort vóór het begin een weg door het oerwoud gehakt. Een blad van de Vietminh, „Nhandan", heeft, aldus de radio zender van de Vietminh, over de Franse-uniestrijdkrachten ge schreven, dat in enkele slagen „honderden marionettensoldaten tegelijkertijd de wapens hebben neergelegd". „In Zuid-Vietnam zijn in de afgelopen drie maanden ongeveer 10.000 marionettensolda ten naar de zijde van het volk overgelopen", aldus het blad. De 33-jarige Californische proefpiloot Joseph A. Lynch Jr, die bij Prins Bernhard was toen deze Zaterdag j.l. met een TF-86 Sabre straaloefenvliegtuig de ge luidsmuur. doorbrak, is Woensdag' met dit vliegtuig verongelukt en omgekomen. Lynch is vijf jaar lang proefpi loot geweest en heeft in de twee de wereldoorlog als piloot van een jachtvliegtuig gediend. PRINS BERNHARD OVER IN VLIEGER LYNCH. Prins Bernhard heeft Donder dag uitdrukking gegeven aan zijn leedwezen over de dood van de Amerikaanse invlieger Lynch, met wie de Prins de geluidsbar rière heeft doorbroken. „Ik ben diep getroffen door het bericht van zijp dood", aldus de Prins. „Hij was een van de beste piloten met wie men mij heeft laten vliegen". Prins Bernhard aeide, dat er geen enkele overeenstemming was tussen de vlucht die hij Za terdag met Lynch hadden Zater dag op grote hoogte een weinig gestunt. Lynch stuntte zijn laat ste vlucht op zeer geringe hoogte, aldus de Prins. De Westduitse bondskanselier Adenauer is Donderdag uit Grie kenland in Turkije aangekomen voor een officieel bezoek. John Foster Dulles, de Ame rikaanse minister van Buiten- Aan het voorlopig verslag van landse Zaken, heeft geantwoord de commissie van rapporteurs op het schrijven, dat de Zuidko- j uit de Eerste Kamer over het reaanse minister van Buiten- ontwerp van wet tot invoering landse Zaken hem 6 Maart van nieuwe rijksdaalders en heeft gezonden. In die brief guldens, is het volgende ont- werd de Amerikaanse regering leend: gevraagd om schriftelijke waar- j Bij de overweging van dit borgen betreffende het stand- wetsontwerp in de afdelingen punt, dat de Ver. Staten te Ge- der Kamer vroegen enige leden vève zullen innemen ten aan- zich af. of het verstandig is de zien van de toekomstige status muntbiljetten van 2,50 voor van Korea. j lopig in circulatie te laten. Zul- Het antwoord van Dulles is ifen niet guldens worden achter- niet bekendgemaakt. Aan pre- J gehouden en zullen deze niet sident Syngman Rhee is over- zoveel mogelijk met biljetten gelaten het wel of niet bekend Van 2,50 worden betaald? Ko- te maken. Breskens Terneuzen Hansweerf Walsoorden v.m. 2.26 3.01 3.41 3.51 n.m. 2.44 3.19 3.59 4.09 ZON MAAN 19 20 21 22 23 24 op 6.47 6.45 6.42 6.40 6.38 6.36 onder op 18.50 18.52 18.54 18.55 18.57 18.59 19.16 20.25 21.34 22.44 23.54 onder Maart 6.18 6.31 6.45 7.02 7.22 Het Provinciaal Bestuur juicht vanzelfsprekend het Deltaplan van ganser harte toe, zo heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot de mening van dit bestuur vertolkt. Het zou, aldus jhr De Casem broot, dat alleen reeds doen op grond van het feit, dat het aan Zeeland veiligheid biedt, dus de vrees wegneemt voor herhaling van de Februari-ramp. Een an dere reden tot instemming is, dat het Deltaplan verlichting van de zwaar drukkende polder- lasten brengt en dat het drie eilandenpact en het Deltaplan tezamen, Zeeland totaal nieuv,-e ontwikkelingsmogelij kheden bieden. Het Provinciaal Bestuur ont veinst zich echter evenmin, dat de bedreiging, dat oester- en mosselcultuur ten onder zal gaan, een zware schaduw over het Deltaplan werpt. Er zijn trouwens daarmee niet slechts Zeeuwse, maar zelfs nationale belangen mee gemoeid. Het plan is wat de details aangaat nog zeer vaag, zo zei- jhr De Casembroot en 3 vragen reizen dan ook onmiddellijk op bij het Provinciaal Bestuur. Ten eerste: Wat wordt droog en wat blijft water? 2. Welke worden de nieuwe 7.49. verbindingsmogelijkheden? 3. Hoeveel cultuurgrond en hoeveel recreatiegebied krijgt Zeeland er bij? De thans gepubliceerde bij zonderheden omtrent het Delta plan gevt^j daaromtrent geen uitsluitsel. Maar hoe belangrijk de zoetwaterbekkens ook zijn, ook voor de Zeeuwse landbouw, als ze niet gelijkertijd ingepol derd worden zijn de dammen en waterbassins toch heel wat minder interessant. Hoe meer grond er met behoud van vol doende water droog zal komen, hoe liever dat het Provinciaal Bestuur zal zijn. In ieder geval, zo meent de Commissaris der Koningin, brengt het Deltaplan voor Zeeland een revolutionaire omwenteling. „Wij zijn ons terdege bewust, dat het Deltaplan het Provin ciaal Bestuur omvangrijke nieu we taken op de schouders legt, die hopelijk weldra concrete vormen zullen aannemen. Het is duidelijk, dat de posi tie van Zeeland als Nederland se provincie een andere wordt en dat Zeeland zich zal moeten bezinnen op zijn toekomstige functie in het grote Nederlands geheel ,er| paraat zal moeten zijn om zijn belangen te behar tigen. De afsluiting der zeega ten is weliswaar een rijksaange legenheid, maar er zijn tevens provinciale levensbelangen mee gemoeid. men er zilveren guldens en rijksdaalders tegelijk in het ver keer, dan is de sprong naar biljetten van 10 gulden te groot om een achterhouden van zil veren guldens en rijksdaalders te behoeven te duchten. In de stukken is de vraag be sproken, aldus verder deze le den, of de voorlopig in gebruik blijvende muntbiljetten beter bestand gemaakt kunnen wor den tegen vervuiling en slijtage. Zij betuigden hun instemming- met alles wat in die richting kan worden gedaan, maar nim mer zal hun inziens geheel te voorkomen zijn, dat vuile en versleten muntbiljetten in het verkeer blijven. Zij drongen er op aan. dat meer dan tot dus verre zulke biljetten uit het verkeer worden verwijderd. Kan bijv. niet verlangd worden, dat Op Vrijdag 2 en Zaterdag 3 April a.s. zal de Anti Revolu tionaire Partij feest vieren ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan. Op Vrijdag 2 April zal in „Lommerdijk" te Rotterdam een officiële bijeenkomst worden gehouden, tijdens welke de voorzitter van het centraal co mité, dr J. Schouten en het lid van de Eerste Kamer, prof mr A Anema een toespraak zullen houden en voorts gelegenheid zal worden geboden het cen traal comité geluk te wensen. 's Avonds zal in de Statensin- gelkerk te Rotterdam een ge bedssamenkomst worden gehou den. Zaterdag 3 April is de jubi- leum-toogdag. Deze zal worden gehouden in „Ahoy" te Rotter dam. rijkskassen zulke muntbiljetten inhouden? En zouden voorts de particuliere bankinstellingen niet bereid zijn, die biljetten aan het verkeer te onttrekken? Er moet in deze richting meer mogelijk zijn dan thans gebrui kelijk is. Nog werd gevraagd, waarom geen zilverbons van 5 worden ingevoerd. Dit gemakkelijke be taalmiddel tussen 10 en 2,50 was in het begin van de eerste wereldoorlog zeer gewild. Generaal Douglas MacArthur voormalig opperbevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in de Stille Oceaan en later ge allieerd opperbevelhebber te Tokio, heeft Donderdag op het Witte Huis een maaltijd ge bruikt met president Eisenho wer. De secretaris voor perszaken van de president, James Mager- ty, heeft verslaggevers meege deeld dat Eisenhower MacArthur verzocht had hem te komen be zoeken, doch hij weigerde iets te zeggen over de reden voor deze uitnodiging. Blijkens een uitgegeven com muniqué is de toestand van kroonprinses Maertha van Noorwegen niet veranderd. De kritieke stoornis in de functie van de lever is de kroon prinses nu definitief te boven. Zij mag weer vloeibaar voedsel gebruiken. De negen Egyptische vrouwen die 7 dagen geleden in het ge bouw van het perssyndicaat te Cairo in hongerstaking gingen ter verkrijging van kiesrecht voor vrouwen, zijn naar een zie kenhuis overgebracht. De eerste twee vrouwen die be zweken werden Donderdagmor gen vroeg naar een ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is zorg wekkend. Mvr. Sjafik, de leidster der staaksters. verklaarde, dat zij de hongerstaking in het ziekenhuis zou voortzetten tot haar eisen waren ingewilligd. .0 De vertegenwoordigers der grote oliemaatschappijen, die te Londen onderhandelen over de oprichting van een gemeenschap pelijke organisatie voor de ver koop van de Perzische olie, heb ben nog steeds geen overeenstem ming kunnen bereiken, zo wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron vernomen. Voor de tweede maal sinds Zaterdag j.l. hebben zij be sloten hun besprekingfin te onder breken. De onenigheid gaat over de ver deling van de verkoop onder de 8 maatschappijen, die aan de on derhandelingen deelnemen. Een andere moeilijkheid is naar ver luidt de prijs, die de maatschap pijen voor haar aandeel zullen hebben te betalen. De financiering en het functio neren van de geprojecteerde ver kooporganisatie vormt een moei lijk probleem voor de olieindu striëlen. Naar men meent te weten, gaat men erbij de onderhandelingen van uit, dat de vijf Amerikaanse maatschappijen gezamenlijk een aandeel van 40 procent zullen hebben. De Anglo Iranian zou dan een aandeel van eveneens 40 procent verkrijgen en het aan deel van de Franse en Neder landse oliemaatschappijen teza men zou worden bepaald op 20 procent. De premier van Canada, Louis St. Laurent, die van een wereld reis in zijn land is teruggekeerd, heeft op een persconferentie ver klaard dat zijn vertrouwen, dat de „de koude" oorlog niet in een „hete" zal overgaan, is versterkt. Hij verwacht geen wereldoorlog meer te zullen beleven. De gezondheidsautoriteiten ongedeerd ook de rangst was in de haven Misaki, 48 km ten niet aangetast. Kardinaal Gerlier. aartsbis schop van Lyon, heeft verklaard, dat priester-arbeiders, die de maatregelen van de kerkelijke overheid ten aanzien van hun we reldlijke activiteit ingnoreren, niet meer de kerk vertegenwoor digen. Zuiden van Tokio, hebben ge zegd, dat zij sporen van radio activiteit hebben gevonden bij 8 Japanse vissersboten, die van j de Stille Oceaan zijn terugge keerd. Het hoofd van het de partement van Gezondheid. Van Kanagaws zei, dat naar zijn mening tenminste één van de 8 schepen gevaren is door het gebied, dat door de explosie be smet was. De radio-activiteit van de schepen was, volgens een offi- ciëla zegsman, niet sterk ge noeg om schadelijk te zijn. De Japanse politie heeft be kendgemaakt, dat een tweede vissersboot in Japan is terugge keerd, die aan de radio-activi teit, veroorzaakt door een atoomontploffing te Bikini op 1 Maart, heeft blootgestaan. De boot is op 16 Maart aangeko men. Volgens de eigenaars van het Men heeft op nog een vissers boot radioactiviteit geconsta teerd. Dit schip, 65 ton metende „Nikko Maroe", dat op een af stand van minder dan 300 km van de explosie voer, is de negen de radioactieve vissersboot tot nu toe. De gezondheidsautoritei ten hebben geen nadelige gevol gen bij de bemanning gevonden. JAPANSE OORLOGSMISDADI GERS DOOR NEDERLANDSE REGERING VRIJGELATEN. Het besluit van de Nederland se regering om 16 Japanse oor logsmisdadigers op erewoord vrij te laten, is Donderdag door de gevangenisautoriteiten van Soe- gamo ten uitvoer gebracht. Vorig jaar heeft de Nederlandse regering eveneens 13 gevangenen vrijgelaten op erewoord. Nu zitten nog 188 Japanse ge vangenen, die door het Neder- vaartuig is de radio-activiteit op landse hof voor oorlogsmisdaden het schip slechts gering. De be- I veroordeeld zijn, hun straf uit in manning van 25 koppen was de gevangenis van Soegamo. Wellicht zal binnen enige da gen in het oerwoud van Kenia een „vredesconferentie" van le ger- en regeringsfunctionarissen met leiders van de Mau Mau wor den georganiseerd om bijzonder heden te regelen van een massa- overgave van groepen opstande lingen, aldus is van gewoonlijk welingelichte kringen te Nairobi vernomen. Negentien van de 26 leiders van de Mau Mau, met wie de gevan gen genomen „generaal China" via brieven en koeriers contact heeft gezocht, hebben voor het merendeel bevestigend geant woord op het verzoek om zich met hun wapens over te geven. Sinds „generaal China" ruim een maand geleden de gelegen heid kreeg om zich met de leiders van de verzetsgroepen in verbin. ding te stellen hebben de Britten deze actie om de Mau Mau tot algehele overgave te brengen kracht bijgezet door een versterkt offensief tegen de opstandelin gen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1