Van Hoüten's f/ot/r£> Binnenlands nieuws m Het teken der Jonrts R\DIO? hele-hazelnootreep Nederland na de Saar het dichtstbevolkte land ter wereld De verkeersbeperkingen tussen Oost- en West-Duitsland De hongersiaaksiers in Egypte Hei bezoek m\ Adenauer aan Griekenland Het „ware communisme" VOETBAL Brand aan boord van Nederlandse kustvaarder SCHAKEN. Wat brengt de Israëlische autobus uitgemoord VOORL. NED. ELFTAL FOOTBALL COMB. 1—2. SNIPPERKOEK De lekkernij bij de koffie! Groot model, extra fijn,van f 1.10 nu In Nederland één arts op 200 inwoners In de nabijheid van Elath, in het Negueb-gebied, is een auto bus met Israëlische passagiers, die op weg waren van Elath naar Beersjeba, door in khaki geklede personen uitgemoord. Er zijn elf tot twaalf doden. Er waren slechts vier over levenden: een moeder met een dochtertje, die zich dood hadden gehouden, en twee soldaten, die gewond waren. Volgens ooggetuigen hadden de aanvallers salvo's op de chauf feur gelost op het moment, dat de autobus een steile helling op reed en weinig vaart had. De chauffeur werd dodelijk geraakt en de autobus kwam voor een ra vijn tot stilstand. De aanvallers, die khaki-umfor- men met rode riemen droegen en voorts gewapend waren met een dolk, waren daarop de bus bin nengekomen, en hadden het vuur op de passagiers geopend. De aanvallers, die voor „geïn filtreerde" Jordaniërs worden ge houden, trokken zich na hun daad terug „in de overtuigng, dat alle inzittenden gedood waren", aldus de overlevende vrouw. De overlevenden zijn door een voertuig, dat in tegengestelde richting passeerde, meegenomen. Een militaire Israëlische woord voerder noemde het voorval het „ernstigste incident in deze streek sinds de stichting van Is rael". De kwestie is aan de wa penstilstandscommissie voorge legd en een groep waarnemers der Verenigde Naties is naar Beersjeba vertrokken. Uit Amman wordt gemeld, dat de Jordaanse regering een onder zoek gelast heeft naar de berich ten over het uitmoorden van een Israëlische autobus door Jorda niërs. De Jordaanse voorlichtings dienst merkt op, dat le plaats van het incident 20 km binnen Israëlisch gebied ligt en dat de naaste Jordaanse militaire poet op 50 km afstand ligt. Dit, aldus de voorlichtingsdienst, maakt het onwaarschijnlijk, dat de aanslag door Jordaniërs is gepleegd. Dat betekent extra lang knabbelen extra lang genieten! Van knapperige hazelnoten, vers geroosterd, vers gebleven in die dikke chocoladelaag Van zacht-smeltende van Houten melkchocolade, zo rijk, zo vol. Ja van Houten valt het meest in de smaak! KONINtClOKE FABRIEK VAN CACAO EN CHOCOLADE C. J. VAN HOUTEN ZOON N.V., WEESP Koningin Elisabeth met de dood bedreigd Een lid van het Britse parle ment heeft een brief ontvangen, waarin koningin Elizabeth met de dood wordt bedreigd „als zij in Gibraltar voet aan wal zet". Narcotica-bende te Chicago opgerold Dinsdagavond is te Chicago een bende onschadelijk gemaakt, die in verdovende middelen handel de. Er zijn zeven arrestaties ver richt Gemeld wordt, dat de over heid 'de laatste elf maanden voor bijna tien millioen dollar aan ver dovende middelen van de bende heeft gekocht om aan bewijsma teriaal te komen. De drie Westelijke hoge com missarissen in Duitsland hebben andermaal een poging gedaan om de Russische bezetting te bewe gen een vrijer verkeer tussen de beide helften van Duitsland toe te staan. De eerste stap, die de Westelijke hoge commissarissen daartoe terstond na de Berlijnse conferentie hadden ondernomen, is op niets uitgelopen. De Russi sche hoge commissaris, Semjo- nof, herhaalde in zijn antwoord het ook reeds door Molotof op de Berlijnse conferentie ingenomen standpunt, dat deze zaak tussen de beide Duitse regeringen zou moeten worden geregeld. Naar Westelijk inzicht willen de Rus sen daardoor een indirecte erken ning van het communistische be wind van de Sowjet-zone berei ken. De door de Russen voorgestane procedure is daarom in Bonn zo wel door de Westelijke geallieer den als door de bondsregering on voorwaardelijk afgewezen. Zi, ontzeggen de regering der „Duit se democratische republiek" elk wettig recht en stellen zich op het standpunt, dat een aantal maat regelen ter vergemakkelijking van het verkeer zonder nader overleg met de Oostduitse autori teiten genomen zouden kunnen worden, terwijl andere tot de uit sluitende competentie van de. be zetting zouden blijven behoren. Zonder van het principiële standpunt af te stappen hebben de Westelijke hoge commissaris sen zich in hun nieuwe nota op nieuw bereid verklaard hun Rus sische collega een eindweegs te gemoet te komen. Zij verklaren zich bereid om de door hen ge wenste maatregelen door Duitse deskundigen uit beide delen van het land te laten bespreken, mits deze deskundigen niet door de Duitse regeringen doch door de hoge commissarissen zouden wor den aangewezen. Deze Duitse deskundigen zou den dan aanbevelingen aan de hoge commissarssen kunnen doen, waarna deze zouden moeten trachten tot overeenstemming te komen. De Westelijken hebben Semjonof tegelijkertijd voorge steld onmiddellijk een bijeen komst der vier hoge commissa rissen te beleggen. De maatregelen, die de Weste lijke geallieerden op het oog heb ben omvatten: opening van meer grensovergangen, vrije versprei ding van drukwerken in geheel Duitsland, verbetering van het vervoer tussen Oost- en West- Duitsland en afschaffing van alle verkeersbelemmeringen tussen Berlijn en de bondsrepubliek. Voorts is van de Russen op- In de laatste 20 jaar is de we reldbevolking toegenomen met ongeveer een half milliard men sen, ofwel met een kwart van de wereldbevolking in 1930. Medio 1952 werd het totale aantal we reldbewoners geschat op 2.469 millioen, en de bevolkingsdicht heid op 18 inwoners per vierkan te km. Ruim de helft van de we reldbevolking (1307 millioen i leeft in Azië en bijna een zesff (399 millioen) in Europa. De be volkingsdichtheid in Europa is 81 inwoners per km2, zo blijkt uit de statistisch jaarboek 1953 van de Verenigde Naties. De Nederlandse inlichtingen, dienst van de V.N. deelt over de inhoud van dit jaarboek ó.m. me de, dat Hongkong de dichtstbe volkte plaats ter wereld is met 2221 inwoners per km2. Daarna volgt de Saar met 376 en dan Ne derland met 320 inwoners per km2. Engeland en Wales volgen met 291 en België met 285. De derde Beneluxpartner, Luxem burg, heeft „slechts" 117 inwo ners per km2, doch dit is altijd nog bijna zes maal zoveel als de 'rerenigde Staten met 20. In Nw- Guinea met 2 inwoners per vier kante km is de bevolkingsdicht heid toch nog twee maal zo groot als in de beide belangrijke immi gratielanden, Canada en Austra lië, waar men slechts één inwo- ler per vierkante km tegenkomt. Naar oppervlakte gemeten is de Sowjet-Unie met 22.270.600 km2 de grootste st~at ter wereld. Daarna komen achtereenvolgens Canada met 9.960.170 km2. het Chinese vasteland met 9.736.288 krr.2, Brazilië met 8.516.037 km2, De Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, is in Athene te ruggekeerd van een tocht van 48 uur aan boord van het Griekse passagiersschip „Age- memnon" naar Z.-Griekenland en de eilanden Delos en San- torini. De bondskanselier, die de'Verenigde Staten 'met'L827.680 een bezoek brengt van 10 da- km2 en Australië met 7.703.667 gen aan Griekenland, werd km2. De kleinste staat ter wereld overal hartelijk ontvangen. Hij ii i i_ r Vin^rvnVif riAvi oonfo! miHhoiH- is Monaco, welks leven zich af speelt binnen slechts één km2. i bezocht een aantal oudheid- 1 kundige bezienswaardigheden. Negen Egyptische vrouwen, on- zich. Ook krijgen zij wel injecties der leiding van de bekende femi- met glucose van een arts. niste Doria Sjafik, zijn nog steeds in hongerstaking. Hun moreel is nog uitstekend. Eén van de vrouwen, een 52-jari- ge. begint echter tekenen van zwakte te vertonen na vijf dagen vasten. De staaksters liggen op matras sen op de vloer van het pers-syn dicaat te Cairo en nemen uitslui tend vruchtensap en water tot nieuw de verwijdering van de versperringen langs de zonegrens verlangd. De stadscommandanten van West-Berlijn hebben opnieuw soortgelijke voorstellen tot hun Russische collega gericht. WEST-DUITSLAND SCHAFT BINNENKORT PASSEN AF, Naar het Westduitse ministe rie van Buitenlandse Zaken mee deelt, zullen buitenlanders bin nenkort geen pas meer nodig hebben als zij naar West-Duits land gaan. Dit zal echter niet gelden voor reizigers uit de Oost-Europese landen. De Sowjetrussische soldaat Batanof, lid der Russische be zettingstroepen, heeft een toe vlucht gezocht bij vertegen woordigers der Westerse bezet tingszone. Aan Sowjetrussische officieren was toegestaan hem te ondervragen, om te pogen hem van gedachten te doen veranderen. Doch Batanof ver klaarde: „De wijze waarop ik door de Britse autoriteiten ben behandeld, komt precies over een met mijn ideaal van het werkelijke communisme", aldus een mededeling van een Britse woordvoerder. Een Amerikaanse journaliste, Charlotte Weller van de „Chicago Daily News", heeft zich bij de hongerstaaksters gevoegd. De leidster der feministen in Egypte, mevr. Doria Sjafik. die met acht andere vrouwen in hon gerstaking is, heeft Woensdag een sympathiserende, een Ame rikaanse journaliste, met een verzoekschrift naar president Na guib gezonden. Zij vroeg zetels voor vrouwen in de grondwetge vende vergadering. De vrouwen hebben besloten hun staking, die nu zes dagen duurt, voort te zetten. Volgens een arts waren zij Woensdag „aanzienlijk zwakker". Zij hebben aanzegging gekregen het gebouw van het perssyndicaat te verlaten, maar zijn niet gegaan. Maatrege len tot uitzetting zijn nog niet ge nomen. Generaal Naguib heeft op een persconferentie verklaard niet te weten, waarom de vrouwen in hongerstaking zijn. „Als zij recla me voor zichzelf willen maken, laat haar dan de staking voort zetten. Maar als zij de zaak der feministen wilen dienen, moeten zij haar staking opgeven en de aangewezen weg bewandelen". VEILINGEN VERONTRUST OVER DOORDRAAI. Namens de veilingen ie Broek op Langendijk, Noord- Scharwoude en Warmenhuizen is een telegram verzonden aan mi nister S. L. Mansholt met het verzoek op korte termijn een audiëntie toe te staan, waar men de minister nader wil inlichten over de ernst van de toestand aan de veilingen, die door de grote doordraai van de bewaar- kool catastrophaal dreigt te wor den. Men is van mening, dat er spoe dig een oplossing moet worden gevonden om de grote hoeveel heden stapelgroenten, die bij de tuinders liggen opgeslagen, weg te werken. DOKKUM HEEFT WEER OFFICIëLE TIJD. Het drie eeuwen oude uurwerk van Dokkum is uit de koepel van het stadhuis te Dokkum verwij derd en vervangen door een mo dern electrisch torenuurwerk. Ook het uurwerk in de koepel van het Waaggebouw, dat van jongere datum is (vermoedelijk 200 jaar oud) zal worden vervan gen. De laatste jaren liet de tijds aanwijzing veel te wensen over. De uurwerken waren versleten, liepen nu eens voor dan weer achter, sloegen verkeerd en ten slotte helemaal niet meer. Om deze reden besloot de raad tot aanschaffing van twee nieuwe uurwerken. Dokkum miste van Oct. 1953 af elke officiële tijds aanduiding. Dinsdag is de nieuwe klok in het stadhuis gemon teerd en in werking gesteld. Met de komst van de nieuwe uurwerken is een eeuwenoude functie, die van stadsuurwerk- maker en -opwinder verdwenen. De opwinding der gewichten gaat nu automatisch. Zelfs als de elec- trische stroom uitvalt, loopt de klok nog geruime tijd door. De heer J. Wiersma, die in Januari 1932 de taak van wijlen S. Wiers ma ovërtram, is de laatste in de rij der stadsuurwerkmakers. Het gemeentebestuur hoopt ter gelegenheid van het 1200-jarig brptaan van Dokkum de slanke koepeltoren van het stadhuis met een klein carillon te Kunnen ver rijken. ring en enige byouterieën ver miste. Men had die morgen een jongeman op de gangen gezien, wiens signalement de politie be kend voorkwam Dit leidde tot zijn arrestatie. Hij bezwoer dat dit zijn enige diefstal was doch. na onderzoek bief ik dat hij tal van inbraken gepleegd had onder meer in een school en 3 zieken huizen, waar hij honderden guldens, gouden ringen, horlo ges en sieraden had weggeno men. Een gedeelte van de buit kon door de politie worden achterhaald. Verder werd de 24-jarige los werkman A. van der L. ge arresteerd, die met Van V. het geld had verbrast en nog enige horloges in zijn bezit had. DRIELING IN POSTERHOLT. In het St. Laurentiuszieken- huis te Roermond heeft mevr. WolterscPpiers uit Posterholt Woensdag het leven geschonken aan een drieling. Zowel de moe der als de jonggeborenen, twee meisjes, die elk ruim 4 pond v/ogen en één jongen, die ruim 5 pond woog, maken het goed. Volgens mededelingen van de arts is het 8 jaar geleden, dat in midden-Limburg een drieling is geboren. UITGEHONGERDE HONDEN. De Venlose politie heeft in een betonnen hok achter een wo ning te Blerick 2 honden aan getroffen, die volkomen waren uitgehongerd. Toen de politiemannen het hok openden om de dieren naar een asyl te brengen werden zij door de honden aangevallen en gebeten. Volgens een dierenarts verkeerden de honden in staat van volkomen uitputting. Zij moesten worden afgemaakt. De politie heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een 70- jarige vrouw, aan wier zorgen de honden waren toevertrouwd gedurende de afwezigheid van haar dochter, aan wie ze toebe hoorden. LOS WERKMAN WERKTE ZICH „VAST". De politie te Rotterdam heeft de 23-jarige los werkman A. M. van V. gearresteerd, die er van wordt verdacht, verscheidene diefstallen te hebben gepleegd. De zaak kwam aan het rollen, doordat de politie vorige week Maandag een telefoontje kreeg van een inrichting in Overschie, waar een lid van het personeel een dameshorloge, een gouden Aan boord van de Nederland se kustvaarder Rex, die in Li verpool ligt, is brand uitgebro ken. De brand was echter in een kwartier geblust. De schade is beperkt gebleven tot 10 zakken veevoeder. De wedstrijd tussen het voor- xopig Nederlands elftal en de Football Combination eindigde in een 21 overwinning voor het Engelse elftal. Bij de rust was de stand 11. Venhatk. Snipperkoek van 60 ct nu Blijkens het statistisch jaar boek van de Verenigde Naties is er in Nederland één arts op elke 1200 inwoners en één tandarts op elke 6000 inwoners. In Nieuw- Guinea daarentegen is er slechts één arts op elke 40.000 zielen. In Israel wordt op iedere 450 inwoners één arts aangetroffen, doch in Brits Togoland het an dere uiterste heeft elke arts gemiddeld 69.000 mensen te ver zorgen, ofwel een bevolking die gelijk is aan het totale aantal In woners van Leeuwarden of Maas tricht In West-Berlijn daarentegen is het aantal artsen weer zeer hoog. Daar vindt men er één op elke 500 mensen en In Oostenrijk en Monaco resp. 550 en 600. In Bel gië en Luxemburg is de verhou ding ongeveer dezelfde als die in Nederland doch in de z.g. onder ontwikkelde gebieden blijkt op het gebied van de volksgezond heid nog veel te doen te zijn. In Indonesië heeft elke arts gemid deld een verzorgingsgebied van 65.000 inwoners ofwel de totale bevolking van een stad als Delft. In de Soedan is dit aantal 50.000 en in Nigeria 51.000. Opvallend is het verschil tussen India en Pakistan, waar een arts voor komt op resp. elke 6.000 en 34.000 inwoners. Aldus de Nederlandse inlichtingendienst van de V.N. 47. „Brave hond", fluistert Erwin, ter wijl hij Wolf zachtjes over de kop streelt. Zijn gefluister klinkt vreemd in de diepe stilte, die hem om geeft. Het maanlicht, dat door de bladeren van de knoestige woud reus valt, verleent alles een spookachti ge glans en hoewel Erwin geen ogenblik bang is, voelt hij zich, na alles wat er ge beurd is, toch niet he lemaal op zijn gemak. „Waar blijft Sver- re nu?", mompelt hij en tegelijkertijd ziet hij de glan zend bruine schedel van de boog schutter uit de struiken opdui ken. Zó geruisloos heeft hij zich bewogen, dat zelfs Wolf niets van zijn nadering heeft gemerkt. „Aha, daar zijt ge", roept Sver- re uit, als Erwin op hem toeloopt. „Ik was bang, dat ge me mis schien niet begrepen zoudt heb ben. Ik moet met U praten. Hope lijk komt Uw vader ons gesprek BOTWINNIK WON le PARTIJ. De eerste partij van de match om het wereldkampioenschap schaken tussen de Russen Bot- winnik en Smyslov, welke Dins dag werd afgebroken, is na 59 zetten door Botwinnik gewonnen. VRIJDAG 19 MAART HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.13 Gram 8.45 Voor de vrouw; 9.00 Gymn'; 9.10 Gram.f 9.30 Wa terstanden; 9.35 Schoolradio; 10.00 Causerie; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Voor de jeugd; 10.40 Koor; 10.55 Voordracht; 11.15 Gram.; 11.30 Orgel; 12.00 Amus. muziek; 12 30 Medede lingen; 12.33 Sport; 12 48 Gr.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 Orkest;; 14.00 Kookpraatje; 14 20 Piano; 14 50 Voordracht; 15.10 Koor; 15.30 Lichte mui; 16.00 Gram.; 16 30 Causerie; 17.10 Voor de kinderen; 17.40 Gram; 18,00 Nieuws; 13.15 Gr.; 18.45 Hoorspel; 19.00 Voor de kinderen 19 10 Lichte muziek; 19.39 Hoorspel: 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws: 20.05 Boekbespre king; 20.10 Piano; 20.30 Bene lux; 20.40 Cau.erie; 21.00 Voor de jeugd; 21.35 Amus. muziek; 22.00 Weekoverz.22.15 Dans muziek; 22.40 Causerie; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Or kest. HILVERSUM n: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.33 Gew. muziek; 7.45 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.30 Tot uw dienst; 8.35 Gram.9.00 Voor de zieken; 9 30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Piano; 11.25 Gram.; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Sur. volksmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkest; 13.45 Gram.; 14.00 Voor de kin deren; 14.30 Gram.; 15.15 Voor dracht; 15.35 Piano; 16.00 Cau serie; 16.15 Kwartet; 16.45 Gr.; 17.15 Kamermuziek; 17.45 Fries programma; 18.00 Gram.; 18.10 Causerie; 18.15 Chr. Harmonie- vereniging; 18.35 Gram.; 18.45 Muziek voor blazers; 19.00 Nws.; 19.10 Regeringsuitzending; 19.30 Gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Gram.; 20.05 Opening alg. ver gadering van de V.V.D.21.00 Gev. programma; 22.00 Gram.; 22.25 Causerie; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. niet weer verstoren". „Heeft hij U eigenlijk nooit ge vraagd, wat ge hier deed?". „Natuurlijk", antwoordt Erwin, „maar als ik hem verteld had, wat ik met U en Axe besproken had, had hij mij misschien niet geloofd en zijn krijgers op U af gestuurd. En toen ik... maar dat is nu van geen belang meer", on derbreekt hij zichzelf en ongedul dig gaat hij verder: „Vertel mij liever, waarom ge me gevraagd hebt, hier te ko men?". „Luister", begint Sverre, terwijl hij zich op het mos neerzet en Erwin beduidt hetzelfde te doen. Hij laat zijn stem dalen tot een zacht gefluister en ze gaan zó in het gesprek op, dat ze geen van beiden merken, hoe Wolf onrus tig begint te snuiven. Pas het kra ken van de takken doet Sverre opzien en op hetzelfde ogenblik naar wat wij u te zeggen hebben". 1 -1-, -1 xmn TT/-»»-* AivonhHU lütflr ic Vlot flriP- breekt de zware gestalte van Thjalfi door de struikpn. Als door de bliksem getroffen blijft hij staan en wantrouwend gromt hij „Wat heeft dit te betekenen? Ik zocht U, prins. Ik maakte mij on- Een ogenblik later is het drie tal in een druk gesprek gewik keld en Thjalfi, die eerst onwillig heeft toegeluisterd, wordt langza merhand opgewonden. „Prachtig", roept hij uit, als Zulul u, piiua. ai\ iinj f- j gerust, toen ik U in het donker Sverre eindelijk zwijgt en hem de burcht zag verlaten. Wat moet vragend aankijkt, die man van u?" Dreigend komt „Prachtig. Ik doe mee. Ge kunt hij naderbij, doch Erwin roept: op mij rekenen". „Wacht. Doe niets. Luister eerst BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14.00 Schoolradio; 15.00 Voor de kin deren; 15.30 Kamermuz.; 16.30 Orkest17.00 Nieuws; 17.10 Gr.; 18.00 Koor; 18.10 Voordracht; 18.20 Orkest; 18.25 Gram.; 18.39 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.15 Orkest; 32.09 Nieuws; 22.15 Causerie; 23.38 Gram.; 23.00 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 3