Interpellatie van de Westduitse socialisten over de Saarkwestie Eisenhower over de nieuwe Amerikaanse defensiepolitiek Verklaring van Salem Brits overzicht van de incidenten in de Kanaalzone De voorbereidingen voor de conferentie te Genève Eisenhower en het werk van McCarthy De Perzische oliekwestie Het proces-Marie Besnard Het bezoek van Prins Bernhard aan de V. S. West-Duitsland en de verloren gegane gebieden in het Westen Het eerste kievitsei in Noord-Brabant gevonden De president, die bij een aanval niet dadelijk handelt, moet hangen!" Minister Staf te Brussel EGYPTE Verlaging der legeskosten voor paspoorten? WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN De toestand van kroonprinses Maertha De reis van Prins Albert naar Curagao Db toestand van de Japanse vissers KENYA n op onder op onder Maart 18 6.49 18.48 18.07 6.05 19 6.47 18.50 19.16 6.18 20 6.45 18.52 20.25 6.31 21 6.42 18.54 21.34 6.45 22 6.40 18.55 22.44 7.02 23 6.38 18.57 23.54 7.22 24 6.36 18.59 7.49 Nieuw verzoek aan Semeonof Straaljager in hei IJsseimeer gestort De inter-Amerikaanse conferentie Plan van Lytielton Studenten-demonstratie Sevilla m Frankering bi] Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 18 MAART 1954. 9e Jaargang No. 3101. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 oor. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. De bondsdagfractie van de Westduitse socialistische partij heeft Woensdag een interpellatie o-ver het Saarvraagstuk inge diend. Zij wil de regering vragen of deze het plan heeft bij de on derhandelingen over het Saar vraagstuk vast te houden aan vroegere besluiten van de Bonds dag, volgens welke het Duitse standpunt bij de besprekingen ge baseerd zou moeten zijn op de op vatting, dat het Saargebied naar internationaal recht een deel van Duitsland gebleven is. De socia listische fractie wenst met name van de regering te weten of zij bereid is vast te houden aan de op 2 Juli 1953 door de Bondsdag vrijwel eenstemmig opgestelde richtlijnen voor de behandeling van het Saarvraagstuk. Deze richtlijnen eisen: erkenning van de Saar als deel van Duitsland volgens de grenzen van 1937, het scheppen van „vrije democrati sche toestanden" in het Saargfi- bied en het „beëindigen van de afscheiding van de Saar van Duitsland". De fractie van de S.P.D. wil voorts weten, of de regering een volksstemming „in een deel van Duitsland" over het toebehoren van dit gebied aan Duitsland toe laatbaar acht. Voorts moet de regering volgens de socialisten meedelen of zij bereid is een over eenkomst aan te gaan, waarin andere mogendheden zich ver plichten bij vredesonderhande lingen voor een afscheiding van de Saar van Duitsland te zullen stemmen. De socialistische fractie is niet Op de tweede dag van het te Bordeaux heropende proces te gen de weduwe Marie Besnard, die er van wordt beschuldigd 6 bloedverwanten door vergifti ging om het leven te hebben gebracht, heeft een psychiater verklaard dat de beklaagde li chamelijk „abnormaal normaal" is. Mevr. Besnard heeft, in af wachting der resultaten van het onderzoek, dat deskundigen hebben ingesteld naar de stof- I felijke resten van een dozijn harer bloedverwanten, die tus- Egyptische mimstei van sen 1938 en 1949 te haren huize Y°°rth£htlnS' ™a/>2,or ®alem' zijn overleden, 5 maanden in de Egypte geen eevaneenis doorgebracht I pogingen doet om de vastgelo- 8 Haar verdediger verklaarde, I Pen onderhandehngen met En- dat zijn cliënte al die tijd aan geland over de Suez-kanaalzone „eenzame opsluiting'' was on- bij machte om de regering zelf standig te dwingen op deze inter pellatie te antwoorden. Zij kan deze slechts op de agenda van dé Bondsdag brengen, wanneer zij daarbij de steun heeft van de par tijen, die tot de regeringscoalitie behoren. Bij de zeer critische geluiden, die drie regeringspartijen in de laatste dagen hebben laten horen over de ontwikkeling van de on derhandelingen over de Saar wordt het echter niet uitgesloten geacht, dat de socialistische toe leg om tot een parlementair debat over de kwestie te komen, zal gelukken. Opgemerkt dient te worden, dat de socialisten hun nieuwe aanval op dr. Adenauers Saarpolitiek hebben ondernomen, terwijl dr. Adenauer geruime tijd afwezig is. De bondskanselier zal eerst tegen het einde van de maand Dinsdag heeft Prins Bernhard een Douglas Globemaster, een vliegtuig dat 200 personen kan vervoeren, ruim een uur be stuurd. Een invlieger van de Douglasfabriek vloog met da Prins mee. Hij was vol lof over de prestatie van Prins Bern hard. Z. K. H. besloot Dinsdag een bezoek van 5 dagen aan vlieg tuigfabrieken in het Zuiden van Californië. Volgens de Nederlandse con sul te Los Angeles heeft de Prins besloten op het ogenblik geen bezoek te brengen aan Mexico zoals aanvankelijk de bedoeling was. Woensdag ver trok Prins Bernhard naar Paso in Texas. uit Turkije terugkeren en tijdens zijn afwezigheid is ook in zijn coalitie een stormpje opgestoken tegen een Europese status voor het Saargobied, die in feite op een definitieve afstand van het gebied neer zou komen. De commissie voor aangele genheden betreffende geheel Duitsland uit de bondsdag heeft een ontwerp-motie van prins Hubertus zu Loewenstein (libe raal) aanvaard, waarin wordt voorgesteld de bepalingen, wel ke gelden voor het reizigersver keer binnen de bondsrepubliek, ook van toepassing te verklaren op Saarland en de Westelijke grensgebieden, „die voorlopig aan een vreemd bestuur zijn onderworpen". Bedoeld zijn de gebieden aan de grens met Nc derland en België. Het doel van deze motie, die bij de bondsdag zal worden in gediend, is aan de Duitsers uit Saarland en de genoemde grensgebieden vrije toegang tot de bondsrepubliek te verlenen. Woensdagmorgen heeft de Koningin het eerste kievitsei van dit jaar ontvangen. Het ei werd Dinsdag gevonden door de 18-jarige J. Hubers on der de gemeente Veldhoven in Noord-Brabant, Hij bracht het ei onmiddellijk naar de burge meester van Veldhoven, die het naar de Koningin zond. De vinder is de zoon van een landbouwerHij 'werkt bij Phi lips. Enkele jaren geleden vond J. Hubers het derde ei in dat jaar. Dit jaar heeft hij er alles op gezet eens de eerste te zijn, waarin hij Dinsdag is geslaagd. Zoals bekend is sprak De Bilt de verwachting uit, dat met het oog op de weersomstandighe den, het eerste ei van ongeveer 20 Maart af zou kunnen worden gevonden. Het vorig jaar werd het eerste kievitsei aan de Koningin aan geboden op 18 Maart. Koning Boudewijn heeft gis terenochtend de Nederlandse minister van Oorlog en Marine, Ir. C. Staf ten paleize ontvan gen en hem het Grootkruis in de Kroonorde uitgereikt. Minister Staf h.eeft bespre kingen gevoerd met zijn Belgi sche collega generaal De Greef. derworpen en dat dag en nacht een licht in haar cel had ge brand. De hiervoor genoemde psy chiater onderschreef de verkla ring van de verdediger, dat be klaagde in de gevangenis „zeer slecht is behandeld". Hij ver klaarde dit, na haar onderzocht te hebben. weer op gang te brengen. Tegenover journalisten ver klaarde hij, dat de binnenland se toestand van Egypte „ons niet zal beletten thans maat regelen tegen de Engelsen te nemen". Salem verklaarde voorts, dat de Egyptische regering nauw contact onderhield met de nieuwe Soedanese regering over de Britse activiteit" in Soe dan. Na een bijeenkomst van 6 uur van het kabinet en de revo- litionnaire raad deelde Salem ae pers mede, dat er gesproken A XT_ was over ..Britse overtredingen het A.N.P. verneemt jn kanaalzone". Egypte was inter-departement aal vastbesloten, drastische maat- l.egejen te nemen om hieraan een einde te maken. Naar wordt overleg gepleegd over een voor stel tot verlaging der legeskos ten voor paspoorten. Het over leg is nog niet beëindigd en er is nog geen beslissing genomen omtrent de nieuwe kosten. Het is ook nog niet te zeggen wan neer de verlaging zal ingaan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend- tot Donderdagavond. Rustig weer. Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. In de ochtend hier en daar mist. De zelfde temperaturen als gisteren of iets hoger. Zwakke tot matige oostelijke wind. VRIJDAG 19 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.59 2.34 3.14 3.24 n.m. 2.18 2.53 3.33 3.43 ZON MAAN POLITIE-OVERVAL OP COM MUNISTISCH CENTRUM. De politie te Alexandrië heeft een overval gedaan op, naar men gelooft, het centrum van de hoofdkwartieren van com munistische bedrijvigheid in het Midden-Oosten. Zij had reeds eerder de in lichting ontvangen, dat een centrale communistische orga nisatie van 7 mannen en twee vrouwen, alle van Griekse af- De toestand van kroonprinses Maertha van Noorwegen is blij kens een uitgegeven bulletin weer iets verbeterd. De situatie is thans naar omstandigheden geruststellend. De verbetering van de toe stand van kroonprinses Maertha van Noorwegen heeft zich blij kens een Woensdag uitgegeven medisch bulletin voortgezet. Zij is thans definitief over het kri tiek punt heen. Zij kan weer vloeibaar voedsel tot zich ne men. Koningin Juliana heeft via de Nederlandse legatie te Oslo ge ïnformeerd naar de ontwikke ling van de ziektetoestand van de prinses. Het laatste medische bulletin is ter kennis van Ko ningin Juliana gébracht. komst, gevormd was om de principes van het communisme te verspreiden onder de Grie ken in Egypte en in het alge meen op de communistische be drijvigheid in het Midden-Oos ten toezicht te houden. De politie verklaarde belang rijke documenten in code te hebben gevonden, in de vorm van Griekse liefdesbrieven en 20.000 brochures in het Ara bisch. De organisatie kreeg vol gens de politie instructies van het centrale comité van de on dergrondse communistische partij in Griekenland. Enige tijd geleden kwam een Griekse officier en een serge ant, die aan communistische zijde in de Griekse burgeroor log vochten, in Egypte. Zij zoch ten contact met de andere vijf manp,en en 2 vrouwen. D(e 9 communisten werden alle gearresteerd. Naar het A.N.P. verneemt zal Z. K. H. Prins Albert van Bel gië op 30 Maart van Schiphol per K.L.M.-vliegtuig naar Cu rasao vertrekken. Prins Albert wordt 31 Maart in Curacao ver wacht. „Een president der Verenigde Staten, die bij een onverhoedse aanval op Amerikaans gebied niet onmiddellijk zou handelen en een vergeldingsactie gelasten, on- geacht of het congres al dan niet te bereiken zou zijn om de aan valler de oorlog te verklaren, zou opgehangen moeten worden", al dus verklaarde president Eisen hower Woensdag op zijn weke lijkse persconferentie. Hij legde deze verklaring af i.v.m. vragen over de nieuwe Amerikaanse militaire politiek. Verslaggevers hadden hem ge vraagd, of zijn verleden week af gelegde verklaring inhield, dat de president der Verenigde Staten eerst een beslissing van het con- Sedert 1 Januari van dit jaar hebben 13 Egyptenaren en vijf Britten het leven verloren bij incidenten in de Suez-kanaal zone, zo heeft efen woordvoerder van de Britse ambassade te Cairo meegedeeld. Voorts waren 20 Egyptenaren en 5 Britten ge wond. In dezelfde periode verdwe nen 9 Britse soldaten spoorloos en he^ is waarschijnlijk, dat zij het slachtoffer van aanslagen zijn geworden, aldus de Britse woordvoerder, die hieraan toe voegde, dat men nog steeds niets gehoord heeft van de twee soldaten, die sinds Maandag worden vermist. Vijf van de 23 Japanse vissers, die op 1 Maart bij Bikini door een radio-actieve asregen wer den verrast, zijn ernstig ziek geworden. De vissers zijn alle op last van de overheid in een ziekenhuis opgenomen. In bevoegde Amerikaanse kringen te Washington is ge zegd, dat de Amerikaanse am bassade te Tokio het eerste rapport over de kwestie aan Dulles heeft gezonden. Een Amerikaanse commissie van on derzoek was belast met het ver zamelen van gegevens. Britse militairen in kanaal zone gedood. Twee kleine groepen Britse militairen zijn door Egyptena ren met automatische wapens in de kanaalzone aangovallen. al dus wordt van Britse zijde ver nomen. Hierbij werden 2 Britten ge wond, waarvan één ernstig. Een groep van 5 militairen keerde terug naar hun kamp in het gebied van Fayid, toen de Egyptenaren op de spoorrails verschenen op een afstand van ongeveer 10 meter en het vuur op hen openden. In hetzelfde gebied hebben Egyptenaren 2 Britse militairen doodgeschoten, toen deze met een boot aan kwamen varen. Britse militaire politie, die 't gebied van Fayid, waar de aan vallen zijn ondernomen, be zocht, werd beschoten door Egypenaren die in bomen in de nabijheid waren verscholen. De Britten beantwoordden het vuur. Er vielen geen slachtoffers, al dus Britse autoriteiten. gres om een aanvallende staat de oorlog te verklaren, zou moeten afwachten, alvorens Amerikaan se militaire tegenacties te kun nen gelasten. „Gesteld dat ik in deze kamer sta en er komt een bericht binnen dat vijandelijke vliegtuigen de Verenigde Staten naderen, om ons land aan te vallen, als ik nu niets doe en afwacht tot het con gres de ontstane situatie heeft be sproken, zou er dan iemand on der u zijn die mij niet voor schul dig zou houden?", aldus Eisen hower. Hij voegde hieraan toe dat dit een extreem voorbeeld was, „doch het instinct van zelfbehoud vergt in zo'n geval een onmiddellijke reactie. Een man, die wordt aan gevallen, wacht niet tot de poli tie hem komt ontzetten. Hij vecht voor zijn leven", aldus de president. Vervolgens werd Eisenhowers mening gevraagd over het nemen van onverwijlde vergeldingsmaat regelen, indien er in een ander deel der wereld een plaatselijke oorlog zou uitbreken. De president antwoordde: „Wij kunnen niet generaliseren. De moderne wapens zijn zó enorm verwoestend, dat de onverhoedse aanvaller eon reusachtig aanvan kelijk voordeel heeft. Ook het ele ment der verrassing is zeer ver groot door de mogelijkheid om deze wapens te gebruiken voor het snel aanrichten van verwoes tingen op grote schaal". Eisenhower zeide dat het nieu we militaire regeringsprogram ma 4*- waarop enige democrati sche congresleden critiek hebben De drie Westelijke hoge com missarissen in Duitsland hebben opnieuw een bijeenkomst met hun Russische colega Semeonof voorgesteld om te spreken over een vergemakkelijking van het verkeer tussen Oost- en West- Duitsland. Semeonof heeft vorige maand een soortgelijk voorstel afgewe zen. De Westelijken wijzen het ar gument van Semeonof, dat ophef fing van de verkeersbeperkingen een zaak is van Oost- en West- Duitsland zelf, van de hand. geoefend de best mogelijke aanwending van moderne wapens in 'n eventuele oorlog waarborgt en een vermindering van de in de strijd te werpen militairen moge lijk maakt. „Er is niets revolutionnairs aan onze nieuwe militaire politiek. Zij betekent slechts, dat de Ameri kaanse leiders de algemene we reldtoestand en de verdedigings techniek voortdurend bestude ren", verklaarde hij. „TEVEEL VREES". „Er heerst teveel vrees onder ons vrees voor de mannen in het Kremlin, voor hetgeen deze zouden kunnen doen, voor een economische crisis, voor het ver liezen van betrekkingen en voor onverstandige onderzoekers. Dit alles bij elkaar maakt de Amerikanen bijna hysterisch. Het is noodzakelijk dat wij alles in zijn juiste perspectief leren zien", aldus besloot president Eisenho wer. Twee doden. Gistermiddag is een straalja ger in het IJsseimeer gestart. Hierbij kwamen 2 personen om het leven. De straaljager stortte ongeveer 10 km ten noordoosten van het gemaal Lovinck te Harderwijk in het IJsseimeer. Het ongeluk is vermoedelijk omstreeks twee uur gebeurd. Het werd pas bekend toen de schippers van een vracht boot, de gebrs. Meijer, die in dienst zijn van de Zuiderzeewer ken. het lijk van de piloot aan de wal brachten. De rijkspolitie te water en ook de reddingboot van Lemmer de „Hilda" zijn onmiddellijk uitge varen om een onderzoek in te stellen. De iuchtmachtvoorlichtings- dienst deelt het volgende mede: Gistermiddag omstreeks twee uur is nabij Harderwijk een Dual Gloster Meteor van de vliegbasis Soesterberg tijdens een oefen- vlucht verongelukt in het IJssei meer. Beide inzittenden kwamen daarbij om het leven. Het waren de 24-jarige sergeant-vlieger Nieuwenhuis uit Rotterdam en de 23-jarige sergeant-vlieger A. D. Moeke uit Amsterdam. De drie Westelijke mogendhe den wachten nog steeds op een Russisch antwoord op haar voor stel om de Verenigde Naties om faciliteiten voor de conferentie van Genève, die op 26 April zal moeten beginnen, te verzoeken, aldus deelde de woordvoerder van het Britse departement van Bui tenlandse Zaken Woensdag mede. De woordvoerder wilde geen commentaar geven op de woor den van Dulles, volgens welke de Geneefse conferentie misschien zal worden uitgesteld. De woord voerder achtte het mogelijk, dat Rusland communistisch China als een van de vijf grote mogend heden die de conferentie bijeen roepen, beschouwd wil zien. Hij zeide. dat Rusland er op de con ferentie te Berlijn in had toege stemd, dat communistisch China niet tot de uitnodigende landen zou behoren. De Amerikaanse ambassadeur in de Sowjet-Unie, Charles Boh- len, heeft Woensdag bekendge maakt. dat het Sowjet-ministerie van Buitenlandse Zaken hem heeft geantwoord op de „sugges ties van de Westelijke Grote Drie" over de technische regelin gen voor de conferentie over het Verre Oosten, welke volgende maand te Genève zal worden ge houden. Bohlen weigerde bijzonderhe den over de Westelijke „sugges ties" en het Sowjet-antwoord hierop te geven. Naar verluidt gaat het om de plaats van samen komst in Genève, de samenstel ling van het secretariaat en de te gebruiken talen bij de onderhan delingen. Het Russische antwoord is naar Washington doorgezonden. De Britse en de Franse ambassadeur te Moskou zijn van de inhoud op de hoogte gesteld. Bijeenkomst wordt gehouden in het Vclkenbondspaleis. De Russische regering maakte later bekend, dat zij er mee heeft ingestemd, dat de conferentie wordt gehouden in het Volken bondspaleis te Genève en dat de besprekingen volgens afspraak op 26 April zullen beginnen. President Eisenhower heeft op zijn persconferentie verklaard, dat hij vertrouwen stelt in de in tegriteit en de eer van Robert Stevens, de minister voor het le ger. Hij doelde hierbij op de con troverse tussen McCarthy en Ste vens. Indien hij, Eisenhower, geen vertrouwen in Stevens stelde, zou Stevens zijn huidige functie niet bekleden. Misschien zou kunnen blijken, dat Stevens enkele fou ten had gemaakt doch wat zijn in tegriteit en zijn eer betrof stond hij geheel achter de minister. De president zei dit naar aan leiding van de vraag welke in vloed de controverse Stevens McCarthy op het moreel van het leger zou kunnen hebben. In het bijzonder op dat van de officie ren. Hij zeide, geen gegevens over genoemde invloed te hebben. De afgevaardigingen op de 10e inter-Amerikaanse conferentie te Caracas zijn er niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over een gemeenschapelijke reso lutie over het kolonialisme in Amerika. Argentinië en Brazilië hebben op een Woensdagochtend gehou den vergadering van de werk groep die brjast is met het bestu deren van de mogelijkheid van het combineren van de Argentijn se en de Braziliaanse resolutie, besloten de tekst van hun resolu ties afzonderlijk bij de juridisch- politieke commissie in te dienen. doch er van overtuigd te zijn, dat velen zich innerlijk gekwetst voe len. Reuter tekent hierbij aan, dat McCarthy bij het onderzoek niet als voorzitter zal optreden doch als lid van de senaatscommissie van onderzoek naar on-Ameri- kaanse activiteit vragen zal kun nen stellen. Senator McCarthy zeide naar aanleiding van Eisenhowers op merkingen dat het onderzoek zou uitwijzen wie, de vertegenwoor digers van het leger, of hij, en de staf van zijn commissie, de waar heid hebben gesproken. De Britse minister van Koloniën, Oliver Lvttelton, is Woensdag per vliegtuig uit Nairobi naar Londen vertrokken, nadat „bijna volkomen overeenstemming" be reikt is onder de verschillende rassengroepen van Kenya over zijn plan voor een regering, waar aan vele rassen deel hebben. Twee uren voor zijn vertrek deelden de leiders van de blanke en Aziatische groepen hem mede bereid te zijn zijn voorstel voor een nieuwe ministerraad te aan vaarden. De Afrikaanse leiders bevestig den hun verwerping als groep. In de ministerraad zullen drie onofficiële blanke verkozen leden zitting hebben, twee Aziaten en één Afrikaan. De officiële leden zullen door de regering benoemd worden De Afrikaanse leiders zeiden, dat zij een lid van de Afrikaanse politieke organisaties niet zullen weerhouden zitting te nemen in de raad van ministers. Lyttelton heeft een bezoek van twee weken aan Kenya gebracht. De Perzische minister van Bui tenlandse Zaken, Entezam, heeft verklaard een reden voor opti misme te zien in de wending, wel ke de onderhandelingen te Lon den tussen vertegenwoordigers dec oliemaatschappijen hebben genomen. Door deze maatschap, pijen wordt er op het ogenblik elk vraagstuk tot in bijzonder heden behandeld, bijvoorbeeld ook de vaststelling van de munt soort, waarmede de betaling zal wenste garantie en de verplich ting van de Perzische regering binnen de grenzen te blijven, welke haar door de wet op de na tionalisatie gesteld worden. Studenten hebben Woensdag geschieden. De minister meent, een houten kantoortje van de dat de bsprekingen tussen de Per zische regering het consortium der oliemaatschappijen pas na het Perzische nieuwjaar zullen kun nen beginnen. Volgens hem is het belangrijke punt, dat geregeld moet worden om tot een defini tieve overeenkomst te komen, een compromis te vinden tussen de door de maatschappijen ge- trammaatschappij in een voor stad van Sevilla in brand gesto ken en het brandend door de stra ten gesleept in protest tegen een verhoging van dertig procent van de tramkaarten. Ondanks de stu dentendemonstraties, die nu al drie dagen duren, rijden de trams normaal. Zij staan echter wel onder bescherming van de politie.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1