Bergingsmaatschappij contra Staat Binnenlands Nieuws Missiehuis uitgebrand Sportnieuws Het teken der Joms SCHAKEN. WIELRENNEN Luchtmacht gaat Spitfires verkopen Belogingen le Sevilia Israelisch-Syrische schietpartij Demonstratie in Tunis inkrimping van de Amerikaanse strijdkrachten IN ROTTERDAM GESTOLEN AUTO GEVONDEN IN DE BUURT VAN BREDA. Maandagmorgen zijn voor de Haagse rechtbank de pleidooien gehouden in de zaak van de N,.V(. Gebra. Bijker-Van den Oever tegen de Staat der Ne derlanden. De bergingsmaat schappij N.V. Gebrs. Bijker-Van den Oever had met de Staat der Nederlanden een contract aan gegaan om het wrak te ruimen van de Engelse torpedoboot ja ger „Valentine", die in Mei 1940, na door de Duitsers te zijn gebombardeerd, bij Terneuzen aan de dijk was gezet. De tor pedoboot jager zonk langzaam weg en werd bedolven onder een dikke laag slib. Tijdens de bezetting hadden de Duitsers reeds getracht het schip te lichten, hetgeen niet gelukte. In 1962 achreef de bovenge noemde maatschappij in om het wrak op te ruimen, aan de hand van één in 1948 gemaakte tekening. Toen met het oprui men werd begonnen, bleek het wrak vol munitie te zitten, zo dat de opruimingskosten veel hoger werden en de bergings maatschappij besloot de Staat hiervoor aan te spreken. (Mr P. M. Hoogenbergh, die voor de bergingsmaatschappij pleitte, aeide dat de bergers niet wisten dat er munitie aan boord was. In 1945 begon een speciale dienst van Militair Gezag met het ruimen van bommen uit ob jecten, afkomstig uit de jaren van oorlog en van bezetting. De tekening van 1948 deed in geen enkel opzicht vermoeden dat er munitie aan boord was en bij bezichtiging van de te ruimen torpedoboot jager wer den ook geen ontplofbare stof fen waargenomen. Mijn cliënten, aldus pleiter, hadden van meet af aan het plan om het wrak te laten springen. Dat de Staat 'n wrak met munitie verkocht druiste, zijn inzaens, in tegen de vuur- wapenwet, die een particulier verbiedt om wapenen en mu nitie onder zich te hebben. Bij het ruimen bleek, dat het wrak Wel 20 ton dieptebommen be vatte. Het gevolg was dat de hulpverleningsdienst er aan te pas kwam en aanwijzingen gaf hoe geruimd moest worden. Ge noemde dienst bood aan, de ge vaarlijke lading zonder kosten uit het wrak te halen. Daar de opruimingskosten nu veel hoger werden, werden besprekingen geopend met de domeinen, welke besprekingen op niets uitliepen. De bergings maatschappij achtte het een onrechtmatige daad van de Staat dat deze niet had laten onderzoeken, dat het hier het opruimen gold van een soort „kruitschip". Zij eiste daarom oen volledige restitutie. Voor de Staat pleitte mr G. J. Scholten. Deze betwistte het standpunt van de tegenpartij dat de overeenkomst nietig zou zijn wegens dwaling. Hij wees or op, dat de maatschappij de risico's van de aanwezigheid van munitie had aanvaard. Dit blijkt uit artikel 5 van het con tract, waar sprake is van de mogelijke aanwezigheid van torpedo's of andere ontplofbare stoffen. Bovendien is dei Staat ook niet aansprakelijk voor verborgen gebreken. Als de ber ging later extra bezwaren ople vert, aldus mr Scholten, dan mag de bergingsmaatschappij zich daar niet op beroepen. Het is niet juist te zeggen dat de Staat dit had moeten voorzien. De Staat is niet verplicht van te voren te onderzoeken of er mu nitie in het schip was. Een be roep op de bepalingen van de vuurwapenwet gaat hier niet op. Er is hier geen kwestie van dwaling. Schadevergoeding is alleen te eisen bij een onrecht matige daad bij het aangaan van een overeenkomst, doch daar is geen sprake van ge weest. i i| |||f| Na repliek en dupliek, waarbij mr Hoogenbergh aandrong op een schikking met de Staat, be paalde de president de uit spraak over 4 weken. De Spitfire, het vliegtuig, dat in de laatste wereldoorlog een zo belangrijk aandeel heeft gehad in de successen der geallieerde luchtmacht, zal waarschijnlijk binnenkort van de Nederlandse vliegvelden verdwijnen. Uit de lucht is het in ons land al sinds enige tijd, daar de trai ning van de z.g. „maandvliegers" de laatste tijd ook reeds op straal vliegtuigen geschied, waardoor het squadron „Spitfires", dat op Soesterberg is gestationneerd tot inactiviteit was gedoemd. De luchtmacht is thans bezig te trachten de ruim 20 vliegtuigen met onderdelen in het buitenland te verkopen. De Spitfires zijn voor het merendeel van het type 14 en waren in 1945, toen de wapenstilstand werd afgekon digd, in gebruik bij het Neder landse 322e jachtesquadron, dat toen ingedeeld was bij de R.A.F. De politie te Sevilia is Maan dagochtend met gummistokken opgetreden tegen studenten, die tegen een verhoging van de tramtarieven met dertig procent betoogden. De demonstranten wierpen 2 tramwagens omver. Omstreeks het middaguur was de politie de toestand meester. GROEP HONGAREN NAAR OOSTENRIJK UITGEWEKEN. Tien Hongaarse vluchtelingen, onder wie drie vrouwen en een kind van vijf jaar, zijn er vorige week in geslaagd, na onderweg bij een vuurgevecht twee Hon gaarse politiemannen te hebben neergeschoten, Oostenrijk te be reiken, zo hebben Amerikaanse functionarissen te Wenen mede gedeeld. De groep was per trein uit Boe dapest vertrokken. De laatste 80 kilometer, die hen van de Oos tenrijkse grensprovincie Burgen- land scheidden, legden zij te voet af. Alleen des nachts reizend en overdag zich schuil houdend. Vier van de vluchtelingen, die in het begin van de tocht bevro ren voeten hadden gekregen, moesten door hun metgezellen worden voortgeholpen. De laat ste twee dagen hadden zij niets meer te eten. Op een gegeven ogenblik werd de leider van de groep door twee politiemannen ontdekt, toen hij de weg verkende. In het hierop volgende vuurgevecht werden de beide politiemannen neergescho ten. Later werd de groep nog eens ontdekt, toen zij zich schuil hield in een maisveld. Ditmaal werden de vluchtelingen gezien door een jager en twee boeren. Hoewel zij uit het feit, dat alleen leden van de communistische partij gewe ren mogen hebben, hadden afge leid dat de jager communist was, vertelden zij dat zij op weg wa ren naar Oostenrijk. De jager zei echter: „Laten we maar doen, alsof jullie mij dat nooit verteld hebben," waarop de vluchtelingen verheugd en snel hun tocht voortzetten De politie van het Britse depar tement van Marine heeft een on derzoek ingesteld naar arbeiders van een marine-inrichting te Chatham, nadat er lichte bescha diging waren aangetroffen in de lange-afstandsduikboot „Turpin" Er waren electrische draden doorgesneden toen het schip werd gereviseerd. Het is nog niet bekend of de beschadigingen op zettelijk zijn aangebracht. Israëlische en Syrische kust- batterijen hebben Maandag het vuur op elkaar geopend over het Noordelijke deel van het meer van Galilea, zo wordt van Israë lische zijde gemeld. Twee politie- boten waren door het Syrische vuur beschadigd en drie politie mannen gewond. De Syrische radio meldt, dat een burger is gedood door het Is raëlische vuur. Volgens de Israëlische lezing opende men van Syrische zijde het vuur op een paar Israëlische politieboten, die vissersschepen begeleidden. De politie beant woordde het vuur en wist weg te komen onder dekking van Israë lische batterijen op de Noord- Westelijke oever. Israël heeft bij de wapenstil standscommissie geprotesteerd. tiet incident had plaats toen deze commissie juist bijeen was voor het eerst sinds anderhalf jaar om een soortgelijke schietpartij te bespreken, die Donderdag is voorgevallen. De onthulling door H. M. de Koningin van de gedenksteen in de gevel van de woning van notaris J. Mijs te Oostburg. De politie van Tunis heeft van de vuurwapens en van traangas gebruik gemaakt bij een demon stratie van studenten op het Casbahplein, waaraan de rege ringsgebouwen liggen. De studenten trachtten deze gehouwen te bestormen. De politie slaagde er in de demonstranten uiteen te jagen. Zij vluchtten in de nabijgelegen grote moskee en in de Arabische winkelwijk. Gemeld wordt, dat een betoger is gedood en twee politiemannen ernstig gewond. Men gelooft, dat het hier gaat om een door de nationalisten ge ïnspireerd protest tegen de nieu we regering van Moh. Salah Mzali, die de Franse hervor mingsvoorstellen heeft goedge keurd. De Amerikaanse strijdkrachten, met uitzondering van de lucht macht, zullen tussen 't einde van dit jaar en Juni 1955 met ruim 400.000 man worden ingekrom pen, aldus heeft de Amerikaanse minister van Defensie, Charles Wilson, Maandag in de subcom missie voor de strijdkrachten van de senaat bekendgemaakt. Het leger zal met 308.000 man, de vloot met 76.400 man en het korps mariniers met 28.800 man worden beperkt. Het personeel vande luchtmacht zal echter met 07.500 man worden uitgebreid. merendeel van de oOb.ooo man waarmede het leger zal worden ingekrompen, behoren niet tot de gevechtsgroe- pen. De inkrimping van het leger vertegenwoordigt, aldus Wilson, een beperking van drie divisies op de sterkte die bereikt werd tij dens de Koreaanse oorlog. Het program beoogt, aldus Wil son, de staat van paraatheid van de Verenigde Staten voor een lan ge tijd te vergroten. Het aantal bataljons van de luchtafweer dat met leidbare pro jectielen van het type „Nike" wordt uitgerust, zal worden ver groot. Volgens het Amerikaanse leger kan „Nike" elk vliegtuig, dat thans in gebruik is, opsporen en treffen. De „Nike" vliegt snel ler dan het geluid. In het missiehuis van Kader en Keer bij Maastricht is in de nacht van Zondag op Maandag om streeks één uur brand uitgebro ken. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. Het missiehuis is totaal uitge brand. Alle 200 studenten en be woners van het college hebben stallaties van de rijksweg af het water opgepompt, maar ondanks drie uur hard werken kon het hoofdgebouw niet behouden blij ven. Ook de kapél die tussen 't hoofdgebouw en het Zusterhuis ligt, is door het vuur verwoest. Aleen het Zusterhuis waar onge veer vijf zusters wonen, die voor de huishouding van het klooster zich tijdig in veiligheid kunnen zorgen, werd gespaard, stellen. De studenten van het col- Alle breittingen van het kloos- lege zullen zo spoedig mogelijk ter, ook de vrij kostbare biblio theek, zijn 'n prooi van de vlam men geworden. De oorzaak van de brand heeft men nog niet kun nen achterhalen. Het gebouw dateert uit 1903. Het was niet erg modern ingericht en had geen centrale verwar ming. Tot twee keer toe is het laatste half jaar in het klooster brand geweest, die echter spoedig kon worden geblust worden, maar ook toen heeft men niet de oorzaak van de brand kunnen ontdekken. De schade is zeer aanzienlijk, zij wordt door verzekering ge dekt. Er heeft zich slechts één onge val voorgedaan, n.l. bij een Maas trichtse brandweerman die op 'n brandweerladder stond en die door een kleine ontploffing bij de brand gewond werd door wegvlie gende stukken. De neerstortende ladder heeft de nieuwe brand weerauto ernstig beschadigd. AUTO TE WATER. Twee doden. In de nacht van Zondag op Maandag omstreeks kwart over één is een personenauto met twee inzittenden van de smalle Wees- perzijde te Amsterdam pardoes in de Keulse Vaart gereden, ter hoogte van de behangselpapier- fabriek R. en D. De tpolitie, die onmiddellijk werd gewaarschuwd, ontdekte eerst na drie kwartier dreggen de op zijn kop liggende wagen. Met behulp van een takelwagen van de brandweer bracht men de auto op het droge. Voor beide inzittenden kwam de redding evenwel te laat. Beide slacht offers zijn overgebracht naar het Wilhelmina-Gasthuis in Am sterdam. De radio-artist Jan de Cler, die met zijn wagen op de Weesperzij- de reed en uit richting Utrecht kwam, zag als eerste de perso nenauto, komende uit tegenge stelde richting, onverwachts de vaart inrijden. Hij alarmeerde ter stond de politie, waarna z'n col lega Rijk de Gooyer met een an dere burger en twee politieagen ten te water sprong om te pogen de inzittenden te bevrijden. Geen der redders is er evenwel in ge slaagd de auto in het water te ontdekken. Eerst na ongeveer 3 kwartier vond de politie de wa gen in het midden van de vaart. Rijk de Gooyer werd door het ijskoude water bevangen en is later in het ziekenhuis op verhaal gekomen. Maandagmorgen zijn de beide slachtoffers geïdentificeerd. Het zijn de 43-jarige heer G. J. V. uit Maarsbergen en de 23-jarige da me H. N. van. R. uit Veenendaal. De wagen is op het beruchte punt op de Weesperzijde, die met kin derhoofdjes is bestraat, waar tel kens auto's te water geraken, in de Keulse Vaart gereden. De auto is over de kop geslagen en met de wielen naar boven in het midden van de vaart terecht gekomen. De burger, Rijk de Gooyer te waterneH^W geven is de heer J. Franken uit Tilburg. naar huis worden gestuurd. De brand zal waarschijnlijk uit gebroken zijn omstreeks 1 uur, omdat rond half 1 een van de pa ters van het huis nog thuis kwam en toen niets heeft bemerkt. De brand is ontstaan in een koffer kamer boven de kapél van het klooster, dat gelegen is in het centrum van het complex, dat een L-vorm heeft. Dege kofferka mer grenst onmiddellijk aan de jongens-slaapzalen. De studenten werden, toen de brand was opge merkt, in het klooster van de Zusters van Barmhartigheid in Kadier en Keer in veiligheid ge bracht. De brandweren van Maastricht en Geleen waren spoedig ter plaatse, maar werden in het werk gehinderd doordat er geen vol doende druk op het water stond, dat geput werd uit de brandput achter het klooster. Later heeft men door middel van speciale in- Een auto met textielgoederen, ter waarde van 4500,die Don derdagavond aan de Meent te Rotterdam, ten nadele van de koopman J. T, V. uit de Tapuit- straat gestolen werd. is. dank zij do oplettendheid van eerr Rotter damse automobilist, tussen Ze- venbergsehofik en Breda'terugge vonden. Vrijdagavond had hij de wagen daar zien staan. Toen hij hem Zaterdagmorgen nog zag staan, nam hij de politie in de arm. Alle goederen bleken nog in de auto te zijn, die benzine- en stroomloos werd gevonden. De daders zijn nog spoorloos. KNAAPJE STAK SCHUUR IN BRAND. Toen zijn vader op het land was zag de zesjarige Luppo Trip te «3^- hangen om de nals van het beeld van O. L. V. van Fatima. Waarschijnlijk heeft een dief één van de bidstoelen uit de kerk voor het beeld geplaatst om er zo gemakkelijk bij te kunnen. Het is niet uitgesloten dat een handlanger bij de kerkdeur de wacht hield. Kruis en ketting vertegenwoordigen een grote waarde. Zondagavond is er een plechtig lof van eerherstel gecelebreerd. Naar de dader wordt nog steeds gezocht. DRONKEMAN TE AMSTERDAM BEDREIGDE ZIJN VROUW. Een 35-jarige classificeerder, die Zaterdagavond te diep in het glaasje had gekeken, is Zondag ochtend omstreeks 2 uur ter ont nuchtering opgesloten door de politie, nadat hij thuis zijn huis raad kort en klein had geslagen en met die stukken zijn vrouw be dreigde. Twee agenten, die gewaar schuwd werden, begaven zich ijlings naar zijn woning aan de Lauriergracht om daar assisten tie te verlenen. De dronken man ontving hen niet gastvrij. Hij probeerde hen met 'n stoel te lijf te gaan, hetgeen hem op enige klappen met de gummistok kwam te staan. Vervolgens probeerde hij een tafel op de agenten te gooien, hetgeen zij verijdelden door de tafel te grijpen en de man daarmede klem te zetten tussen tafel en crapaud. Nadat hij zich had weten te bevrijden uit deze situatie greep de classi ficeerder enige vazen, waarmede hij de agenten bekogelde en sprong tenslotte uit het raam. Aan de haal ging hij echter niet. Op straat stond hij het tweetal met stenen op te wach ten. De agenten hadden assisten tie van nog enkele collega's nodig om de man te arresteren. DADER VAN DE MOORDAAN SLAG TE BAARLE NASSAU GEARRESTEERD. ie Dfcgjkspolitie is er in geslaagd i Mld te leggen op de dader van de moordaanslag te Baarle- Nassau, die gepleegd werd in de nacht van Vrijdag op Zaterdag op de 67-jarige mej. L. M. S. Mar tens. De dader, die reeds bekend heeft, is de 77-jarige H. uit Baarle-Nassau. Vermoed wordt, dat de oude man in een vlaag van drift de vrouw heeft gedood. Het was de rijkspolitie ter ore geikomen, dat de 77-jarige A. H., wonende te Baarle-Nassau, Vrij dagmorgen mej. M. had bezocht. In de nacht van Zaterdag op Zon dag werd hij als verdacht van deze misdaad; aangehouden. Gis teravond heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. H. heeft verklaard dat hij Vrij dagmorgen aan mej. M. de 100 had teruggevraagd, die hij haar had geleend. Hij had dat verzoek gedaan naar aanleiding van het feit, dat mej. M. over twee weken haar intrek in een gesticht te Gil- ze zou nemen. Mej. M. had dit bedrag niet direct bij de hand. Vrijdagavond heeft H. nogmaals getracht om in het bezit van zijn Kolham kans een doosje lucifers. geld te komen Toen nog geen af. meeTaïr dfeschuur achter' rekening volgde heeft hÖ de ^e boerderj van vader was ge- VrOUW geslagen' alhoewel z« vo1 legen en stak deze in brand. gens H. tevoren de verzekering In een ommezien stond de grote i zou hebben gegeven, dat het wel voorraadschuur, die gevuld"was |n orde zou komen Hij geraakte met stro en hooi alimede met volgens z«n verhaal bulten ach" 200 hectoliters pootaardappeien, in lichter laaie. De brandweer van Slochteren kon bij aankomst niets meer uitrichten. Men be perkte de werkzaamheden tot het nathouden van het woonhuis en slaagde er in dit te behouden. De schade is aanzienlijk, doch wordt, op de pootaardappeien na, door verzekering gedekt. WAARDEVOL SIERAAD UIT KERK GESTOLEN. Te Tilburg, in de parochie van Onze Lieve Vrouwe van Fatima, heeft een dief zich meester ge maakt van een gouden ketting van 1.60 meter lengte, waaraan een eveneens gouden kruis, ver- ierd met een juweel, dat was ge- zelf, greep een pook en heeft zijn slachtoffer daarmee gedood. De dader is gedurende 38 jaar bij de spoorwegen werkzaam ge weest. Hij was niet onbemiddeld. diefstal. Inderdaad bleek dat zij de 28-jarige los-werkman A. P. M. van H„ eveneens uit Pijnacker, had binnengelaten. Deze verborg zich in de gangkast, waar hij ech ter drie uur moest verblijven tot de familie de grootouders van zijn vriendin sliep. De lust om toen nog in het huis op verken ning uit te gaan was geheel ver dwenen en zo gauw mogelijk wil de hij de frisse lucht in. Bij het uit het raam stappen, trapte hij echter op kleding en dit leverde iiem de onverwaciite buit van een portefeuille met ƒ35 op. Zowel Van H. als mej. Van S. zijn gearresteerd. HOND DOODT VIER SCHAPEN. Zaterdag heeft een herdershond in de duinen bij De Kook op Texel vier schapen van een kudde van vijftig aangevallen en verscheurd. Toen hij een vijfde schaap wilde giijpen, kwam de eigenaar van de schapen, door het blaffen van de hond gealarmeerd, tussen beide. Het dier kon worden ge grepen en is door zijn baas naar het vasteland overgebracht. RUZIE OP OVERWEG WERD OORZAAK VAN ONGELUK. Op de onbewaakte overweg in de lijn Roermond—Echt is Maan dagmorgen omstreeks 10.30 uur een vrachtauto van de firma Boots uit Tegelen door een uit de richting Roermond komende per sonentrein gegrepen en vemields Het ongeval werd veroorzaakt doordat de chauffeur van de vrachtauto onenigheid had met cte bestuurder van een personen- auto, die aan de andere kant van de overweg stond en de vracht autochauffeur bij het oprijden geen voorrang had verleend Toen de bestuurder van de perstv nenauto opreed, trok ook de vrachtauto aan, waarop de per sonenauto terug moest Terwijl beide chauffeurs aan het kibbelen waren kwam de personentrein, die om 10.24 uur uit Roermond vertrokken was, met een snelheid van ca. 100 km aanrijden en greep de vrachtauto midden op de over weg. De wagen werd totaal ver nield, en de chauffeur kwam er wonder boven wonder ongedeerd De trein, die aan de voor- en zijkant vrij ernstig was bescha digd, moest door een hulpima- criirie worden opgesleept naar Tot kwart vóór één was het treinverkeer tussen Noord en Zuid gestagneerd. Tegen de chauffeur van de vrachtauto werd proces-verbaal opgemaakt De bestuurder van de personen auto was intussen verdwenen. Het schaakleven in Zeeland. NA 3 UUR INSLUITING GEEN LUST TOT INBREKEN MEER. Op 17 Januari j.l. is in de wo ning van C. K. in Overschie tè Rotterdam een portefeuille met 35 gestolen. Er was echter geen spoor van inbraak en het vermoe den rees dan ook dat iemand zich had laten insluiten en door een raam weer was vertrokken. Bij het onderzoek bracht de po litie het die avond gebrachte be zoek van de 23-jarige Y. J. van S. uit Pijnacker in verband met de 45. Er valt een be klemmende stilte. Al le blikken zijn thans op Wulfstan gericht, doch de Deen is niet in het minst uit het veld geslagen. „Niet onaardig ver zonnen," hoont hij, terwijl een verachte lijk lachje zijn lippen krult. Volkomen beheerst gaat hij verder. „Van begin tot einde gelo gen, maar handig in elkaar gezet, dat moet ik toegeven! Hier en daar heeft de kerel zich zelf aan de feiten gehouden." Met een minachtende blik neemt hij Sverre op. „Inderdaad is mijn broer vijftien jaar geleden, hierheen gevlucht," geeft Wulfstan toe, maar, laat hij er snijdend op volgen, „dat was omdat hij niet één, doch drie van zijn kameraden had vermoord en onze wraak vreesde! Daarom vluchtte hij regelrecht naar deze kerel! Vreemd nietwaar, dat hij hem onmiddellijk wist te vinden in deze uitgestrekte wouden. Even vreemd als het feit, dat die duivel meteen bereid was, mijn broeder te helpen en drie van onze man nen neerschoot!" Met een zegevierend lachje kijkt Wulfstan in het roncj. Dan gaat hij In de Zaterdag j.j. te Goes on der voorzitterschap van drs A. J. C. Nordlohne gehouden algemene jaarvergadering bleek uit liet jaarverslag van de secretaris, de heer W. Flissebaalje, dat het Zeeuwse schaakleven, gezien te gen de achtergrond van de natio nale ramp, zich niet onbevredi gend heeft ontwikkeld. De club competitie, waaraan helaas door de S.V. Zierikzee nog niet wordt deelgenomen, de diverse titelwed- strijden, zoals de persoonlijke kampioenschappen voor hoofd klasse, Ie klasse en jeugdige schakers, het kampioenschap snelschaken en de schooischaak- wedstrijden zijn evenzovele teke nen van een goede activiteit. De ze verheugende activiteiten tonen dat Zeeland niet achter wenst te blijven bij de nationale ontwikke ling, welke de beoefening van het schaakspel thans doormaakt. In vlot tempo werden de notu len, jaarverslag van de secreta ris en het financieel verslag goed gekeurd. Blijkens dit laatste heb ben de financiële middelen enige terugslag gevonden, mede tenge volge van de ramp. Tot lid van de kasconlrolecommissie 1954 werd benoemd de S.V. Koudeker- ke. Bij de behandeling van de be groting 1954 werd vastgesteld, dat een contributieverhoging vooralsnog niet nodig is. Tot voorzitter en penningmees ter werden resp. herbenoemd drs J. Scheltens (die wegens ziekte verhinderd was) en de heer P. Langedijk Vlissingen). In de plaats van de heer H. Voorhans. die zich niet meer herkiesbaar had gesteld, werd tot 2e secreta ris benoemd de heer L. J. Simpe- laar (Terneuzen). Tenslotte werd besloten op He melvaartsdag te Terneuzen de massakamp ZeelandBelgisch West-Vlaanderen te organiseren. verder: „Niet genoeg kan ik het betreuren, dat de vierde man, een ellendige lafaard, vijftien jaar lang zijn mond heeft gehouden. Hij ver telde ons, dat mijn broer en diens zoon beiden gedood waren bij het gevecht, waarbij ook zijn drie mak. kers sneuvelden en pas op zijn sterfbed heeft hij mij de ware toe dracht bekend! Thans is ook de zoon van mijn broeder onder de verderfelijke invloed van deze dui vel in mensengedaante gekomen! Hij was het, die Balor neerschoot! Deze mensen zijn een gevaar in Uw rijk, heer koning!" „Volgens de wetten der Joms ben ik hierheen gekomen om hen mee te voeren en het recht zijn loop te laten hebben, doch thans, nu gjj weet, dat zij drie van Uw gasten vermoord hebben, kan ik de uitoefening van het recht met een gerust hart in Uw handen leg gen!" „Gasten, die zich onder valse voorwendsels hier hebben binnen gedrongen!" valt Eric hem scherp in de rede. Doch verontwaardigd vliegt Wulf stan op: „Wij konden toch niet an ders, heer koning! Wanneer wij als Jomsvikings waren gekomen, zoudt ge ons niet eens in Uw rijk hebben toege.laten! En daar het enige, wat wij van deze schurk wisten, was, dat hij een uitstekende boogschut ter moest zijn, hebben wij deze list te baat genomen!" Peinzend keek Eric van Wulf stan naar Sverre die het verhaal van de Deen onbewogen heeft aan gehoord. „Uw beweringen staan lijnrecht tegenover elkaar!" beslist de Noor man, „daarom zal ik mijn oordeel opschorten tot Uw kameraad Ba- lor voldoende hersteld zal zijn om Uw verhaal te bevestigen. Tot zo lang verzoek ik U beiden hier te blijven!" „Wat zegt ge? Balor? Is hij dan niet dood?" roept Wulfstan ver rast uit en er is even iets van schrik in zijn stem. Eric schudt het hoofd. „Neen, hij werd weliswaar zwaar gewond, doch mijn heelmeester hoopt hem in leven te kunnen houden", zegt hij. Dan treedt Sverre plotseling een stap naar voren. „Ge hebt mij een vrijgeleide ge geven, heer koning," zegt hij, met een vreemde schittering in zijn ogen. „Ik heb mijn belofte gehou den. Houdt gij thans de Uwe! Laat mij gaan en ik beloof U op mijn woord van eer, dat ik over drie dagen weer hier zal zjjn... met het bewijs, dat het verhaal van de heer Wulfstan gelogen is!" voegt hij er veelbetekenend aan toe. NEDERLANDSE SUCCESSEN IN BELGIE. De wedstrijd GentGent voor amateurs, ge-iorganiseerd door „Het Volk", is gewonnen door Piet de Jongh (Ned.). Hij legde de 128 kilometer van het circuit af in 3 uur 7 min. Tweede werd Cailewaerts (B.) op 35 sec., derde Minne (B.) op 35 sec., vierde Desmedt (B.) z.t. en vijfde Van der Lycken (B.) op 1 min. 5 sec. De wedstrijd Leuven-Gent voor onafhankelijken bracht ook een Nederlandse zege. Jan van Osta ging als eerste over de streep met een tijd van 4 uur 21 min. voor de 169 km. Nam hem klasseerden zich de^ Belgen Van den Bossche op 15 sec., Hamelynck op 1 min. 30 sec., Bernaerts op 1 min. 40v sec. en Dons op 1 min. 50 sec.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 3