De regeling van het Engels-Perzische oliegeschil Proeffabriek voor vlasverwerking wordt met heffing vlasteelt gefinancierd DE AMBONEZEN IN NEDERLAND Super de luxe vliegen SOEDAN De opdracht van Robert Mersham 0 AVONDMAALSSTEL VOOR OUWERKERK, TERNEUZEN. HOEK. OOSTBURG. AGENDA SLUIS. ZAAMSLAG. ZIERIKZEE Het beste bed ooit gemaakt! CENTRUM KRAAMZORG IN WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Ben eii ander uit het jaar verslag- over 1953. In 12 van de West Zeeuws- Vlaamse gemeenten werden in 1953 524 kinderen geboren. Hier van werden 192 bevallingen door het centrum verzorgd, terwijl el ders nog in 6 gevallen werd bijge staan. Het aantal verzorgingsdagen bedroeg 2182. Hoewel er nog financiële moei lijkheden waren, kon men over de organisatie en haar werkzaamhe den tevreden zijn. Door een strenge selectie is er een keurcorps van kraamverzorg sters ontstaan, die op uitstekende en correcte wijze; hun plichten vervullen, zelfs tot buiten West Zeeuws-Vlaanderen. Ook de art sen zijn zeer tevreden over de werkwijze van het centrum. Enige kraamverzorgsters be zochten de Volkshogeschool in Rockanje, in welk vormingscen trum zij met collega's uit Zeeland en Noord-Brabant 3 weken ver toefden. Ook andere kraamver zorgsters zullen nog in de gele genheid gesteld worden deze Volkshogeschool te bezoeken. In de loop van het jaar legden 6 kraamverzorgsters met gunstig gevolg examen af. Een nieuwe opleidingscursus begon op 1 Juli. Dr Hage uit Biervliet werd aan het bestuur toegevoegd als ver tegenwoordiger van het provin ciaal bestuur, in de plaats van dr Jongsma, die naar elders vertrok. Het eminente bestuurslid, de heer Ie. Boidin, overleed in 1953. Op de bijeenkomsten van de ge zamenlijke kraamverzorgsters hielden verschillende doktoren le zingen. Met het bestuur van het Wit- Gele Kruis werd tweemaal con tact opgenomen, ook betreffende de uniformiteit in de tarieven. De onderlinge verhouding was uit stekend. De Hervormde gemeente te Enschedé wil gelden bijeenbren gen voor een nieuw avondmaals- stel voor de Hervormde gemeen te te Ou'werkerk, die tijdens de watersnood veel van haar goede ren verloren zag gaan. Reis Ouden van Dagen. Teneinde het comité „Ouden van Dagen" in staat te stellen on ze oudjes ook dit jaar weer een genoeglijke dag te bezorgen, heeft de heer P. F. Standaert het eomité een filmvoorstelling aan geboden, waarvan de opbrengst ten goede zal komen van ge noemd comité. Enige oudjes zullen dezer da gen huis aan huis toegangskaar ten voor deze voorstelling te koop aanbieden en het bestuur hoopt dat zij spoedig een „uitverkocht" aan het comité kunnen melden, waardoor de kopers der kaarten de voldoening zullen hebben dat onze oudjes ook dit jaar hun uit stapje, waarop zij zich nu al ver heugen, zullen kunnen maken. Uitvoering muziekver. E.N.Z.K. De gemeentelijke gehoorzaal was gedurende twee avonden tot de laatste plaats bezet bij haar laatste winterconcert, dat door de voorzitter, de heer L. J. Kotvis, met een welkomstwoord werd ge opend. Hierin liet hij uitkomen met welke moeilijkheden E.N.Z.K. te kampen heeft gehad. Het was zó sterk, dat in Dec. 1953 de vereni ging slechts 6 werkende leden meer telde, zodat practisch de vereniging haar einde nabij was en het bestuur genoodzaakt was baar directeur, de heer J. Antho- nisse, ontslag te verlenen. In de ze tijden van druk had E.N.Z.K. echter hechte pijlers in de heren J. Meertens-Scheele en P. Vergou we, die met niet genoeg te waar deren toewijding en ijver er in slaagden jonge krachten aan te werven en deze in een stoomcur sus op te leiden tot muzikanten, wier prestaties men thans zal kunnen beluisteren. Terecht heeft de heer Vergouwe voor dit maal een licht programma sa mengesteld, dat uit populaire lie deren bestaat. Met grote waarde ring moge tevens vermeld wor den de steun van de enkele oude werkende leden, die zóveel voor E.N.Z.K. voelden, dat zij ondanks de inzinking, de vereniging zijn trouw gebleven, zodat thans van een opbloei der vereniging kan worden gesproken. Onder leiding van de heer P. Vergouwe ving daarop het pro gramma aan en al zal er nog wel wat aan geschaafd moeten wor den, het ten gehore gebrachte be looft weer veel goeds. Het optre den van enkele leerlingen oogst te bijval. Hierna kwam onder leiding van de heer F. de Groote „Trek aan de bel" en ook dit bleek 'n glans nummer te zijn, waarbij de toe hoorders zich kostelijk hebben vermaakt. Na de pauze werd een blij spel in twee bedrijven opge voerd en de optredenden had den na afloop een welverdiend applaus in ontvangst te nemen. Zo is dit winterconcert in alle opzichten geslaagd. In zijn slot woord dankte de voorzitter allen die aan dit programma hebben medegewerkt en speciaal de fir ma Van 't Hoff die voor de meu bilering van het toneel meubelen beschikbaar stelde. Vergadering V.A.R.A.-afdeling. De jaarvergadering van de afd. Hoek van de V.A.R.A. was niet druk bezocht, hetgeen door de voorzitter, de heer J. Vercoute- ren, in zijn openingswoord be treurde. Het ledental der Hoekse afd. bedraagt 110, hetgeen zeer be hoorlijk is, al hoopt spr. op een vermeerdering, daar het pro gramma der V.A.R.A. van zeer goed gehalte is. Door de secretaris, de heer J. Meertens-Scheele werd een alge meen overzicht gegeven over '53. Tengevolge van de Februari- ramp was het district Zeeland achteruitgegaan, doch nu is er weer een stijging waar te nemen. Daar de opkomst der leden te gering was, werd een voorstel aangehouden om een spaarfonds op te richten voor het vormen van een kas om landelijke toch ten der V.A.R.A. mede te maken en het bezoeken van V.A.R.A.- avonden te Terneuzen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Meertens-Scheele her kozen en in de vacature ontstaan door het bedanken van de heer C. Hofman werd gekozen de heer H. Michielsen. Tot afgevaardigde naar de dis trictsvergadering te Vlissingen werd gekozen de heer J. Vercou- teren. Na de pauze werd de dorps films van Hoek vertoond, die door de muziekver. E.N.Z.K. wel willend voor deze vergadering be schikbaar werd gesteld. Jaarvergadering Bestuurders- bond van het N.V.V. De Bestuurdersbond van het N.V.V. in Westelijk Zeeuws- Vlaanderen vergaderde te Oost burg in hotel „De Eenhoorn". De voorzitter deelde in zijn openingswoord o.m. mede, dat het winterprogramma 1954/55 op meer onderling contact met de leden ingesteld zal worden. Er zullen contact-bijeenkomsten belegd worden in Biervliet, Oost burg, Groede, Sluis, IJzendijke, Zuidzande en Cadzand en Bres- kens. Na stemming en herstemming werden in het bestuur gekozen: Ph. du Pon uit IJzendijke, P. Toussaint uit Schoondijke en A. J. van der Velde uit Schoondijke, resp. Landarbeidersbond, Bouw bond en Ambtenarenbond. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental der bestuurdersbond groeiende is. Er zijn thans 1426 leden. Vorig jaar was dit 1370. De Vrouwenbond telt 171 leden. Het afgelopen jaar kwamen er 2 afdelingen bij, te weten een bouwafdeling in Aardenburg en een houtbewerkersafdeling te Groede. Uit het verslag van de pen ningmeester, P. H. van Hee, bleek, dat er per 31 Dec. 1953 20,95 in kas was. Aan inkomsten en uitgaven had de vereniging een bedrag van 2809,96. De be groting vertoont aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 1230,—. Na een korte pauze sprak de heer J. Landman over verschil lende zaken, die de arbeiders van Nederland nogal bezig houden. Hij besprak eerst zeer uitvoerig het advies aan de minister, dat zojuist is gepubliceerd, een oude dags-voorziening voor iedereen, volgens een omslag-systeem. Spr. wees er met klem op, dat dit ad vies niet betekent, dat dit wet wordt. Waar in de economische sector overeenkomst wordt ver kregen, moeten deze besluiten door de Staten-Generaal worden bekrachtigd. De heer Landman sprak de wens uit, dat het advies van de Sociaal Economische Raad spoe dig door de regering zal worden overgenomen. Eerst dan zal men kunnen spreken van een redelijke oude dags-voorziening voor ieder een. Vervolgens besprak de inleider de uitstekende organisatie van het t.b.c.-fonds en de t.b.c.-bestrij- ding in Nederland en oordeelde het wenselijk dat ook voor andere volksziekten als neuroze, rheuma en kanker een zelfde organisatie komt. De taak van-de vakbeweging is nog niet afgelopen, als zij haar 50-jarig bestaan gaat vieren. De groei brengt een grote verant woordelijkheid met zich mee. De Nederlander moet, aldus de inlei der, gaan afleren in de sfeer van zijn eigen dorp te denken. Hij moet de zaken in groter verband leren zien, nationaal en Europees leren denken. Het meehelpen scheppen van economische voor waarden voor goede sociale ver zorging, en een goede economi sche samenwerking is een der be langrijkste taken van het N.V.V., waaraan ieder lid zijn krachten moet geven. Op deze inleiding volgde een discussie, waarna de voorzitter de bijeenkomst sloot. De telers van vlas verlenen over de in 1954 te verbouwen op pervlakte een bijdrage, in de vorm van een areaal-heffing, ten behoeve van de ontwikkeling van nieuwe methoden tot verwerking van vlas tot garen. De mogelijk- heir bestaat dat dit onderzoek zal leiden tot verbetering van de af zet en prijsvorming van dit be langrijke landbouwproduct. Reeds eerder is bekend ge maakt, dat een nieuwe vlasver werkingsmethode is ontwikkeld, welke, naar het zich laat aanzien' gunstige perspectieven biedt, met name met het oog op een te ver wachten aanzienlijke verlaging van de productiekosten bij de ver werking van gerepeld vlas tot gesponnen garen. Het is duidelijk, dat de land- >ouw in hoge mate geïnteresseerd is bij de mogelijkheid van ee,n betere en goedkope methode van vlasverwerking, omdat dit in de toekomst van grote betekenis kan zijn voor de vraag of het vlas de concurrentie met andere ve zels, welke in de textielsector be staan of nog tot ontwikkeling zullen worden gebracht, zou kun nen volhouden. Het nieuwe vlasverwerkings- H M. Koningin Juliana brengt een bezoek aan haar Kamerheer in buitengewone dienst H. AA. baron Collot d' Escury te Kloosterzande. De ..Baden Perwakilan Ra jat Malukku Selatan" (een der or ganisaties van de Ambonezen in Nederland) deelt mede: „Naar aanleiding van een bericht in diverse Nederlandse dagbladen onder het opschrift „Ambonezen terug naar Indo nesië?" maakt de B.P.R.M.S. be kend: De Ambonnezen hebben zeer bewust de weg naar de vrije Zuid-Molukken via Neder land gekozen. Zij de Ambo nezen -- hebben altijd geweten, dat elke Indonesische regering zal blijven dwalen in haar be leid en dat deze dwalingen In donesië ten ondergang zullen voeren. De Ambonezen wensen niet mede ten onder te gaan". Te bevoegder plaatse verneemt het A.N.P., dat van een wens onder de Ambonezen om naar Indonesië tetug te keren, bij het commissariaat voor Ambo- nezenzorg of bij een andere in stantie in Nederland niets be- HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: De ondergang van de Titanic. Concertgebouw, 8 uur: De zilveren zweep. 2e Verbindingsstraat 9, 2 uur: Publieke verkoping van een inboedel. -- Pro Rege, 7.30 uur: Vergadering Anti-Revolu tionaire kiesvereniging. HULST: De Graanbeurs, 2 en 7.30 uur: Demonstratie Stil- knippatronen. ZAAMSLAG-GRIETHE: Di rectiegebouw, vergadering van de dijkraad van de ca- lamiteuze polders Ser Lip pens c.a. MORGEN: TERNEUZENConcertge bouw, 8 uur: „De zilveren zweep". Luxor Theater, 8 uur: De ondergang van de Titanic. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Zondige grenzen". kend is. Wel is bekend, dat, voóral in de kampen, waar le den van de Ambonese organi satie „C.R.A.M.S.'' vertoeven (comité rechtspositie Ambonese militairen en schepelingen) de laatste weken dergelijke ge ruchten de ronde doen, en dat deze geruchten door de leiding van het Crams niet worden te gengesproken. Het A.N.P. vernam tevens, dat van Ambonese zijde over deze kwestie1 een onderhoud zou zijn aangevraagd met de Indonesi sche hoge commissaris in Ne derland, mr Susanto Tirtoprod- jo. Verkiezing Prov. Staten In de op Zaterdag j.l. gehouden zitting van het hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Zeeland in de kieskring Sluis werd van de .lijst van de K.V.P. geschrapt de naam van de heei C. J. de Beleir te Westdorpe. Aan leiding hiertoe was, dat door deze persoon niet werd ingeleverd de benodigde verklaring van bewil liging in de candidaatstelling. Uitvoering voetbalver. V.V.Z. In de bovenzaal van de heer R. J. van de Veke gaf de voetbalver. Zaterdagavond voor haar leden en donateurs een uitvoering, die zich in een overdruk bezoek mo.cht verheugen. De voorzitter, de heer Jac. van Langevelde, sprak een welkomst woord uit, waarin hij dank bracht aan de ver. „Mondaccordeola" uit Axel die deze avond haar mede werking zou verlenen. Direct zette het koor van „Mondaccordeola" in met enig populaire liederen en de stem ming zat er meteen in, en de be kende nummers en potpourri's die door de accordeonver. werdei ten gehore gebracht werden ui volle borst medegezongen. Te be wonderen viel de uitvoering vai een accordeon en gitaarduet vai de dames Bora Linthout en Maat je de Fouw en het zangnummet met accordeonbegeleiding door d dames Janna Meulmeester e- Janna Haak. In de pauze werd bij opbod een meter worst verkocht, die 15,25 opbracht en in het bezit kwam van de heer C. Michielsen. Na de pauze liet „Accordeola" zich weer op verdienstelijke wij ze horen en de voordrachten „Hannes op de voetbalwedstrijd' en „Van der Steen met z'n derd been" oogstten veel bijval procédé verkeert momenteel in een zodanig stadium, dat het noodzakelijk wordt geacht deze. methode thans op praktijkschaal verder te onderzoeken. Met de bij de vlasverwerking belanghebbende groepen van het bedrijfsleven, t.w. de landbouw, de vlassers, de spinners en we vers, de handelaren in vlas en lint en de machinefabrieken is contact opgenomen, teneinde te komen tot het gezamenlijk op richten van een proeffabriek, waarin getracht zal worden het nieuwe vlasprocedé in praktijk te brengen. Dit overleg heeft tot gevolg gehad, dat een N.V. zal worden opgericht, waarin, afgewogen naar de onderscheidene belangen de hiervoor genoemde groepen van het bedrijfsleven zitting zui len hebben en welke tot taak zal hebben een proeffabriek op te richten en het beheer te voeren over de exploitatie van deze fa briek. Voorts is overeengekomen, dat in de verhoueing waarin zij in de N.V. zullen zijn vertegenwoor digd, de belanghebbende groepen zullen medewerken aan het be schikbaar stellen van het voor de inrichting en de exploitatie van de proeffabriek noodzakelijke ka pitaal van circa 1,5 millioen. Het aandeel van de georgani seerde landbouw hierin is vast gesteld op ƒ400.000,—. Het be lang erkennend van het verder tot ontwikkeling brengen van het nieuwe vlasprocedé heeft het bestuur van de Stichting voor de Landbouw besloten hieraan daad werkelijk mede te werken. Over de wijze, waarop het be drag bijeen moet komen, is uit voerig overleg gepleegd. In ver band met een zuivere belangen 1 wordt bijeen gebracht. Indien de uitzaai van vlas blijkens de Mei inventarisatie 1954 zodanig is, dat met een heffing van ƒ20,per ha een groter bedrag dan 400.000 zou worden bijeenge bracht, zal de heffing per ha dienovereenkomstig worden ver laagd. Tenslotte zij er op gewezen, dat met name ook de vlassers in zeer belangrijke mate (ƒ600.000) bij dragen in het stichten van de proeffabriek. De gezamenlijke te lers brengen daarnaast een be drag van ƒ400.000 bijeen. Dit be tekent dus dat de vlastelers dan wel de verhuurders van vlasland de in rekening gebrachte heffing niet doorberekenen boven de overeengekomen prijs van het vlas of de huur van liet vlasland. Bij het werven van passagiers moeten de luchtvaartmaat schappijen tegenwoordig reke ning houden met de wensen van 3 categorieën reizigers: de genen die goedkoop willen rei zen, dus per touristenklas, zij die zich duurder willen voortbewe gen, dus per standaard- of le klas en degenen, die zeer luxueus willen reizen, dus per superklas. Met het oog op deze laatst genoemden heeft de Pan Ame rican World Airways alle dub beldeks „Strato"-clippers, die het verkeer tussen de Ver. Sta ten en Europa onderhouden, voorzien van enige „statiever- trekken" dus luxe vertrekjes, die men gedurende een heen en terugreis kan huren (voor 125 dollar per stuk). Deze privé- verblijven zijn voorzien van speciaal ontworpen meubelen zoals bedden, een uitklaptafel, vorhn,„ii„„ r i 6C"- ^.oaih ueuuen, een unxiaptaiei, w nrrit land;bouwsector een klerenkast, een wasgelegen- vlasteiers hiovf gea£ht' dat alle heid met warm- en koud water betrokken innia Zt°U^e? worden en een welvoorziene bar. Zij trarhien „S men zou hebben eigen „air conditioning" individuele tele en zijn volkomen geluidloos ge- ïndividuele telers en/of organisa- maakt ties. De Stichting voor de Land bouw heeft zich daartoe gewend tot het bedrijfschap voor vlas en hennep met het verzoek een ver lening uit te vaardigen, waarbij aan alle vlastelers een heffing -c" uugöucii vetfi uijvai. een nulling Toen het slotaccoord van „Ac- over de te verbouwen oppervlakte 1 J .:ii 1. t/loo r\f Alfnn /l 3 l cordeola" de uitvoering beëindig de, keerden alle bezoekers zeer voldaan huiswaarts. Gasbedrijf gaat propaangas leveren. De gemeenteraad van Zierikzee heeft besloten het gemeentelijk gasbedrijf om te schakelen van kolengas op propaangas. Dit besluit werd genomen om dat door de hoge onkosten de productie van kolengas niet ren dabel is voor het bedrijf. Thans zouden twee nieuwe ovens moe ten worden geplaatst, hetgeen het verlies nog aanmerkelijk zou verhogen. Indien het gemeente raadsbesluit ook door de hogere instanties wordt goedgekeurd, hoopt men binnen een half jaar nog met de levering van propaan gas te kunnen beginnen. Verwacht wordt, dat het Zierik- zeese gasbedrijf na deze omscha keling zonder verlies zal kunnen werken, terwijl men bovendien de verbruikers met levering van propaangas, waarvoor nog ver schillende technische voorzienin gen nodig zijn, beter hoopt te kunnen bedienen. vlas of over de oppervlakte ver huurd vlasland. zal worden opge legd. Dit moest als enige moge lijkheid worden beschouwd om te boreiken dat alle vlastelers naar evenredigheid zouden bijdragen. Het bedrijfschap voor vlas en hennep heeft thans een dergelijke verordening aangenomen, waar in wordt bepaald dat iedere vlas teler dan wel verhuurder van vlasland over de oppervlakte vlas welke hij in 1954 verbouwt dan wel over de oppervlakte vlas land, welke hij in 1954 verhuurt (dit zal in de regel zaaiklaar ver huurd vlasland zijn) een heffing verschuldigd is van 20,— per ha. Zoals reeds werd opgemerkt is het de bedoeling dat op deze wijze een bedrag van 400.000 DE OESTERVERZENDING IN FEBRUARI 1954. De binnenlandse afzet en de export van Oesters gaf in de maand Februari 1954 het volgen de beeld te zien: Nederland 77.037 stuks (in 1953 31.546), Bel gië 1.412.797 (614.600) Duitsland 122.270 (59.022), Engeland 48.700 (36.500), Denemarken 68.250 andere landen 37.900 (11.500), totaal 1.766.954 (753.168) stuks. De toeneming in 1954 kan worden verklaard door het feit, dat Februari 1953 de maand van de ramp was. Het was toen de eerste helft van de maand ver boden oesters te verzenden en bovendoen bleven de mensen huiverig de eerste tijd nadien zeeroducten uit het overstroomde gebied te consumeren. Denemar ken is dit jaar op de markt verschenen omdat de vortspe- riode het onmogelijk maakte in de Deense wateren te vissen. MA2KI. IIDDiN. k N STAAlWAtKNFAlftllKKN Tl 2 IVINIIGIN door MARTIN VERDUYN. 64) (Nadruk verboden). Afgesproken werd over precies een kwartier van beide zijden aan te vallen. Maar ook in de laatste phase van de strijd wer den de plannen verijdeld. Dit maal waren het de natuurkrach ten die ingrepen. Zowel Desmond als Mersham hadden te weinig rekening gehouden met de woe dende junglebrand, die oorspron kelijk aan hun kamp leek voorbij te gaan. Maar plotseling stak een van die onberekenbare tro pische winden op, een woedende storm die, naar gealarmeerd werd, het vuur met grote snel heid naar het zuiden, pal in de richting van het kamp dreef. Nog geen vijf minuten na het door Mersham en Desmond ge maakte plan, moesten zij een ge heel nieuwe situatie onder het oog zien. Wat zou er nu gebeu ren? De reserves werden na als het ware door de brand naar het kamp gedreven, maar ook de vijand zou het naderend vuur be merken en gedwongen worden in westelijke richting uit te wij ken of in 'n wanhopige poging trachten Mersham's „front" te doorbreken. Maar dat was prac tisch onmogelijk door een nog kwaadaardiger vuur. De vijand zou dus het beleg moeten staken en vluchtende naar het westen ongetwijfeld stuiten op de groep van Dunwell. En bij die groep be vond zich Marion, die niet alleen van hem, maar voor de gehele geallieerde wereld tot geen prijs in de handen van de vijand mocht «vallen. Mersham reali seerde zich tenslotte, dat ook hij met zijn manschappen zou moeten wijken voor het vuur, dat zich gretig en weg vrat naar zijn basis. Hij stond nu voor een uiterst moeilijk pro bleem. Of hij moest onmiddellijk onder vijandelijk vuur het kamp ontruimen en de Duitsers voor zijn in hun vlucht in westelijke richting, maar dan zouden zij tevens in zuidelijke richting kun nen vluchten, of hij moest wach ten tot de vijand door de brand verjaagd zou worden en van de verwarring gebruik maken om hen uiteen te jagen. Maar geluk te dit niet, dan zou hij hen let terlijk naar Dunwell opjagen met alle vreselijke gevolgen van dien. Toen schoot hem een reddende gedachte door het hoofd. De re serves moesten niet verder naar het kamp opdringen, maar on middellijk in westelijke richting gaan en wel zo snel, dat zij de Duitsers voor waren. Mersham zou de vijand ongemoeid laten gaan, dan hen achterna jagen en tegen de inmiddels gearriveerde reservetroep opdrijven. Inder haast werden de instructies ver anderd. Dikke rookwolken kwamen de laaiende vuurzee reeds vooruit. Het schieten van de vijand ver minderde en hield geheel op. Kennelijk waren zij reeds op de vlucht. „Onze mannen moeten hard lopen, willen ze hen voor zijn," zei Desmond bezorgd. Merham was te gespannen om te antwoorden. Hij zond eni ge verkenners uit om de onmid dellijke omgeving te inspecteren. Enige minuten later rapporteer den zij hem dat er geen vijand meer te vinden was. In een aan eengesloten formatie marcheer den zij in westelijke richting. „Dan wij er achteraan," beval Mersham. De vuurzee stortte zich met donderend geraas op het kamp, toen het nog geen tien mi nuten verlaten was. Vriend en vijand vluchtten nu voor de ont ketende natuurramp. Ook van Mersham's tweede plan kwam niets terecht. Er was geen tijd voor vechten meer. Ho gere machten maakten Mers ham's opdracht af. De vluchten de vijanden stuitten inderdaad op Dunwell, maar zij waren bezeten van vrees voor de hel achter hen en renden door. Wie viel was verloren, wie aarzelde een prooi der vlammen. Flanders sleepte Marion voort, Dunwell zweepte zijn mannen op, allen beheerst door één gedachte, de vuurdood. Nichols' lijk was reeds lang ach tergelaten. Zijn stoffelijke resten zouden nooit in Leopoldsville ar riveren. Maar Marion dacht aan Mersham: zou zij hem nu toch verloren hebben? Zij zwoegden over een lage heuveltop, waar de gruwelijke hitte even minder was. Toen gaf Dunwell een lan ge schreeuw. „Daar komt de Volgens bevoegde kringen te Washington zou de regeling van het Engels-Perzische oliegeschil nog slechts een kwestie van hoogstens enkele weken zijn. Een delegatie, welke een internatio nale groep van acht van de baas," brulde hij. Mersham was van de andere zijde van de heu vel genaderd. Plotseling stonden zij van aangezicht tot aangezicht. Ondanks het waarschuwende ge schreeuw van de mannen om hen heen, bleven Flanders, Marion en Mersham als verstard voor el kander staan. De soldaten vlucht ten verder, alleen Dunwell bleef. „Ik geloof dat het tijd wordt de wacht af te lossen," grinnikte Flanders. Hij liet Marion los en gaf Dunwell een wenk. „Laten we die kerels bij elkaar houden," zei hij rustig. „Maar ze verbran den," schreeuwde Sam. Flanders zag nog eenmaal om naar de heu veltop, waar twee mensen elkaar omarmden. „Geen sprake van, het vuur komt daar niet en de wind draait." De storm werd als met een onzichtbare hand neer geslagen, 'n zachtere wind keer de zich tegen het vuur. Een on wezenlijke stilte daalde over de geblakerde vlakte. Mersham en Marion daalden de heuvel af. Zwijgend drukte Mersham zijn oude vijand Flanders de hand. „Je bent een prachtkerel," zei hij eenvoudig. „Zullen we het eerste vliegtuig naar Europa nemen, kapitein?" antwoordde Flanders. Mersham grinnikte. „De op dracht luidt nog steeds: Leo poldsville," antwoordde hij. „Waar blijven onze vliegers?" „En de Duitsers?" informeerde Dunwell. „Die moeten maar zien dat ze thuis komen," zei Mersham en hij gaf Sam een formidabele klap op de schouder. SLOT. grootste oliemaatschappijen ver tegenwoordigt, staat op het punt naar Teheran te vertrekken. Zij neemt voorstellen mede, welke gemakkelijk door de Perzische regering aanvaard zullen kunnen worden. Deze voorstellen kunnen als volgt worden samengevat: 1. De Perzische regering zal een bedrag van ongeveer honderd millioen dollar ontvangen, waar door zij in staat zal zijn aan haar onmiddellijke verplichtingeh te voldoen. 2. Er zal een overeenkomst gesloten worden met de Perzi sche regering, waardoor de groep maatschappijen het recht vap ver voer en verkoop van de Perzische olie zal krijgen. 3. Er zal een overeenkomst gesloten worden, waarbij een re geling wordt getroffen voor de bedragen, welke de Perzische re gering nog verschuldigd is aan de Anglo Iranian Oil Company. Naar het schijnt heeft de Ame rikaanse regering, op grond van de zekerheid, welke het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken had, dat er over de ze drie punten overeenstemming zou worden bereikt, de vorige week boven de 45 millioen dol lar, welke in September j.l. aan de Perzische regering zijn toege staan, een voorschot van 6 mil lioen dollar verstrekt. Soedan aange- De gezinnen van in verblijvende Britten is raden hun vertrek met racan tie-verlof naar het buitenland te vervroegen, zulks „in ver band met de toestand in Soe dan". Verscheidene van deze gezin nen zullen in de naaste toe komst te Khartoem aankomen, van waaruit zij naar Engeland zullen doorreizen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2