Hel rapport over de Belgisch-Nederlandse waterwegen Versterking der luchtmacht Amerikaanse De om Dien slag Bien Phoe Keny; Tussentijdse verkiezing in Frankrijk Prins Bernhard vliegt sneller dan de geluidssnelheid WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN De verkiezingen in België Radiorede van president Eisenhower RUWE HUID, ZEEPOST De toestand van kroonprinses Maeriha TWEEDE VLUCHT MET EEN MARINEVL1EGTUIG OOK DE SOWJET-UNIE BREIDT DE HARE UIT Protest van Japanse onderwijzers De Amerikaans-Russische atoombesprekingen Aardbeving in Noorwegen De Duitse technici in de Sowjet-Unie Radio-Moskou bepleit economische mededinging met het Westen Frankering bil Abonnement.: Terneuzer, Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 16 MAART 1954. 9e Jaargang No. 3099. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uar. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. 'esprongen handen,kloven? De „Gazet van Antwerpen" schreef Maandagmorgen, dat het i rapport van de commissie Van CauwelaertSteenberghe wat het Moerdijkkanaal betreft neerkomt I op een combinatie van de twee 1 Nederlandse voorstellen, die reeds in 1950 in het verslag van hoger genoemde commissie werden vermeld. Ook al loopt het voorgestelde Moerdijkkanaal ten Westen van Bergen op Zoom door de Ooster- schelde, zo vervolgt het blad, toch zal het indien het verwezenlijkt wordt, volledig in vaste grond worden aangelegd, aangezien de Oosterschelde tussen het kanaal en Bergen op Zoom zal worden drooggelegd en het kanaal aan De zege van mevr. Peyroles wordt te Parijs meer als een overwinning voor de anti-com munisten dan als een succes vooe de aanhangers van het Europese leger beschouwd. De communistische candidaat en hoofdredacteur van 't com munistische blad „Humanité", André Stil, kreeg 125.957 stem men tegen mevr. Peyroles 138.394 stemmen. De socialisti sche candidaat, Mazurier, ver wierf 20.803 stemmen. De overwinning van mevrouw peyroles is behaald in de twee de stemronde. De overige 4 can- didaten hebben tezamen slechts ongeveer 8000 stemmen op zich verenigd. De verkiezing was nodig ge worden door de dood van de Gaullistische afgevaardigde An dré Diethelm. zijn Westeroever beschermd zal worden door een dam. Wij menen, aldus de „Gazet van Antwerpen", dat een dergelijke oplossing voor België aanneembaar zal blijken en dat wij de heer Van Cauwe laert om zijn vastberadenheid en de heer Steenberghe om zijn be grip geluk mogen wensen. De overeenkomst heeft natuurlijk nadelen voor België in die zin dat ons land 80 procent van de totale kosten voor het graven van het kanaal voor zijn rekening zal moeten nemen. Wij zijn nochtans van oordeel dat het voor België wel de moeite kan lonen deze last te dragen, gezien de enorme voordelen, die uiteindelijk een nieuwe ScheldeRijnverbinding voor ons land opleveren. Ook met de voorgestelde oplossingen voor het kanaal Gent—Terneuzen en de Stop van Ternaaien moet Bel gië kunnen instemmen. Het is thans aan de parlementen van beide landen over deze belang rijke kwesties te belissen, zo be sluit het blad. Naar het Antwerpse blad „La Metropole" uit goede bron ver- De toestand van kroonprinses Maertha van Noorwegen is Maan dagochtend aanzienlijk slechter geworden, aldus een Maandag ochtend uitgegeven medisch bul letin. De prinses, die aan een leveraandoening lijdt, had een nieuwe inwendige bloeding ger had. Zij was, aldus het bulletin, nog steeds buiten kennis. Er wor den haar voortdurend bloedtrans fusies toegediend. Zondag was haar toestand be trekkelijk goed. Prins Bernhard der Nederlan den heeft Zaterdag, bij het be sturen van een ,,Sabre"-oefen- straal jager, sneller gevlogen dan de geluidssnelheid. Hij verklaarde na afloop: „Het was niet bijzonder sen sationeel. Het was zeer interes sant om het overschrijden van de geluidssnelheidsgrens op de snelheidsmeter af te lezen". De Prins had bij de vlucht een metgezel. De Sabre was ge durende 25 minuten in de lucht, waarbij de Prins gedu rende het grootste gedeelte van de vliegtijd de stuurkunppel hanteerde. Ook bij de duik vlucht boven de Majove- woestijn, waarbij de geluidssnel heidsgrens werd overschreden, bestuurde de Prins het toestel. Hij verklaarde later dat dit medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dindsdagoch- tend tot Dinsdagavond. Noordelijke wind. Zwaar bewolkt en nevelig weer met plaatselijk opklaringen. Overwegend droog. Matige tot zwakke wind tussen noordoost en noord. Iets minder koud. WOENSDAG 17 MAART. v.m. n.m. Breskens 0.56 1.19 Terneuzen 1.31 1.54 Hansweert 2.11 2.34 Walsoorden 2.21 2.44 ZON MAAN op onder op onder Maart 17 6.52 18.47 16.57 5.51 18 6.49 18.48 18.07 6.05 19 6.47 18.50 19.16 6.18 20 6.45 18.52 20.25 6.31 21 6.42 18.54 21.34 6.45 22 6.40 18.55 22.44 7.02 23 6.38 18.57 23.54 7.22 24 6.36 18.59 7.49 het snelste vliegtuig was, dat hij ooit had bestuurd. De Ame rikaanse maatschappij, die de Sabres bouwt, gaf de Prins de eer het eerste lid ener Konink lijke familie te zijn dat de ge luidssnelheid in een vliegtuig had overschreden. Gedurende de vlucht maakte Prins Bernhard een aantal loo pings. Invlieger Joe Lynch, die de Prins vergezelde, zeide na af loop: ,,Z. K. H. vliegt goed. Hij was gedurende de gehele vlucht zeer kalm". J. H. Kinderberger, voorzitter van de Noordamerikaanse raad, heeft de Prins het lidmaat- schapsbewijs van de „Club der geluidsbarrière-doorbrekers" overhandigd. Later steeg de Prins weer op met een Amerikaans marine- yliegtuig, waarbij hij werd ver gezeld door kolonel A. T. House van de Amerikaanse lucht macht. Op ongeveer 2700 meter hoog te sloeg de motor van dit toe stel ah Kolonel House nam de besturing daarop over en hij slaagde er in het toestel veilig en wel in de internationale luchthaven van Los Angeles aan de grond te zetten. Het afslaan van de motor wordt toegeschreven aan een mankement van de benzinetoe- voerleiding. De Prins heeft deze vlucht vermoedelijk gemaakt met een „North American T-28B". een éénmotorig opleidingsvliegtuig der Amerikaanse marine. Na zijn vlucht in de Sabre zeide Prins Bernhard de cor respondent van het A.N.P. te New York in een telefoonge sprek: „Van te voren verwacht men veel van de gewaarwording. Wanneer men dan door de ge luidsbarrière breekt is het net of net heel gewoon is. Pas na dat men weer op de grond is. weet men. dat men iets bijzon ders heeft ervaren". De Prins vloog met een snel heid van lio procent van die van het geluid. Het bezoek aan Californië zal zeer waarschijnlijk met één dag worden verlengd. neemt, zou met de aanleg van het Moerdijkkanaal een begin wor den gemaakt zodra de Benelux eenmaal een feit is. Het accoord Van Cauwelaert—Steenberghe, aldus wordt opgemerkt, moet dan ook geheel geïnterpreteerd worden gezien in het licht van de Benelux. Men zou thans tot een soort compromis zijn gekomen en de modaliteiten van de conventie zouden pas later worden vastge steld. Benelux moet, volgens be doelde bron, een atmosfeer van vertrouwen tot stand brengen en moet tussen de Nederlandse en Belgische havens een samenwer king scheppen, welke in de plaats moet treden van de bittere strijd van thans. mét ongeëvenaarde geneeskracht Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd. staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië: m.s. „Celebes" (18 Maart); Nieuw-Guinea: m.s. „Bali" (8 April); Suriname: s.s. „Cottica" (17 Maart); Canada: s.s. „Rijndam" (17 Maart); Ar gentinië en Chili: s.s. „Antrerios" 18 Maart)Brazilië en Uruguay: m.s. „Alnatië" (17 Maart). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. „De leiding der Amerikaanse luchtmachtstaf, Maandag in een luchtmacht is voornemens elke, voor offensieve doeleinden be stemde jager of bommenwerper, uit te rusten met atoomwapens, voor tactisch gebruik tegen de vijandelijke grondstrijdkrachten", aldus heeft generaal Nathan Twi ning, chef van de Amerikaanse bijeenkomst van de onder-com missie voor de strijdkrachten, die deel uitmaakt van de senaatscom missie voor de toewijzingen, ver klaard. „Het is ook onze politiek er voor te zorgen dat wij met deze wapens uitgeruste vliegtuigen te Zondag heeftl men te Dien Bien Phoe de gehele morgen het vuren gestaakt „om de do den te begraven en de gewon den terug te brengen". Dit is de eerste overeenkomst van deze aard sedert het begin van de Indo-Chinese oorlog. Een Vietminh-officier trad via de radio in verbinding met kolonel De Castrie, de comman dant van Dien Bien Phoe, en bevestigde het voorstel om het vuren te staken per brief, welke een gewonde Franse krijgsge vangene overbracht. De Vietminh heeft Maandag het in Tonkin geiegen, ingesloten bergfort Dien Bien Phoe vele ma len hevig aangevallen in de zwaarste slag in de zeven en een half jaar durende strijd in Indo- China. Iedere stormaanval werd uit gevoerd met strijdkrachten ter sterkte van een regiment. De aanvallende troepen werden on dersteund door artillerie, die on langs in aanzienlijke hoeveelhe den uit China is aangevoerd. De artilleriebeschieting is voor vele Franse en Vietnamese verdedi gers een nieuwe ervaring, daar de Vietminh tot dusver hoofdza kelijk van mortieren gebruik maakte. De Franse artillerie bracht de aanvallers zware verliezen toe. Iedere aanval van de rebellen werd ondernomen door een muur van zeer explosieve granaten en machinegeweervuur. Het Franse opperbevel heeft Maandagavond bekend gemaakt, dat de rebellen Zondag een weer standscentrum hebben genomen, na vijf jaar lang ononderbroken te hebben aangevallen. Het was een stelling voor bataljons. Eer dere berichten maakten melding van twee verloren stellingen. Het moreel van de bezetting is „prachtig", zo seinde de bevelheb ber van het fort, kolonel De Cas tries, aan zijn commandant, gene raal Navarre. De Castries, com mandant sedert de stad op 20 No vember 1953 in Franse handen viel, zeide vol vertrouwen te zijn, dat de strijd tot een zegevierend einde zal worden gebracht. Een woordvoerder van het Franse opperbevel deelde mede, dat met vliegtuigen, die door de Amerikanen zijn verstrekt, Zon dag een bataljon parachutisten ter sterkte van 700 man boven Dien Bien Phoe was neergelaten ter versterking van het Frans- Vietnamese garnizoen. Kolonel De Castries beschikt over een sterke mobiele gepantserde strijd macht. die klaar staat om even tuele wiggen in de linie op te rui men. Vele diplomaten te Saigon zijn van oordeel, dat de Vietminh be vel heeft gegeven de omsingelde bergstelling met alle kracht aan te vallen om haar politieke posi tie op de aanstaande conferentie te Genève te versterken. Militaire waarnemers zeiden, dat de Vietminh beter een maand met de aanval had kunnen wach ten, daar zware regenval de posi tie van de verdedigers dan be moeilijkt zou hebben. Hun loop graven zouden dan misschien vol water zijn gelopen en de verdedi gers zouden geen steun gehad hebben van vliegtuigen. Zij op perden de mogelijkheid, dat com munistische politici hebben door gedreven, dat de aanval nu plaats vindt. Alleen Noord-Indo-China be schikbare Franse oorlogsvliegtui gen zijn ingeschakeld voor hulp verlening aan het belegerde gar nizoen van Dien Bien Phoe. „Dit is een genadeloze strijd, die zal worden voortgezet totdat een der partijen het opgeeft", al dus een verklaring van een Franse officier te Saigon. De twee kleine vliegvelden van Dien Bien Phoe worden, ondanks de beschieting door de Vietminh- artilerie, nog steeds door Franse vervoersvliegtuigen gebruikt. In Parijse militaire kringen worden de verliezen der rebellen na de eerste nacht van gevechten op duizend man doden en twee duizend gewonden geschat. Het garnizoen van Dien Bien Phoe was, 24 uur vóór de aanva! begon, door de Franse inlichtin gendienst hiervoor gewaar schuwd. In het Belgische Staatsblad is het K B. verschenen op grond waarvan op 11 April a.s. 'n al gemene verkiezingen zullen werden gehouden. Tegelijkertijd ztillen nieuwe provinciale raadsleden worden gekozen. Op 26 April zullen laatstgenoemden dan de pro vinciale senatoren kiezen, waarna de nieuwe kamers op 27 April weer bijeen zullen komen. H. M. Koningin Juliana onthult het monument te Eede. Bijna vierhonderd duizend Ja panse onderwijzers hebben van daag betogingen gehouden als protest tegen twee wetsontwer pen van de regering, die tot doel hebben de politieke activiteit van onderwijzers te beperken. De minister van Onderwijs heeft verklaard dat onderwijzers in vele delen van het land de klas lokalen gebruiken voor het ver spreiden van communistische proganda. In een Maandag gehouden ra diorede heeft president Eisenho wer het Amerikaanse volk mee gedeeld, dat er geen economische depressie in de Verenigde Staten is, en dat de regering er vóór zal zorgen, dal er geen depressie in de Verenigde Staten komt. De president deelde mede, dat hij de belastingen met 1.397 mil- lioen dollar wenst te verlagen. De verlaging der belastingen zal het economische leven versterken, de werkgelegenheid vergroten en de zekerheid voor de Amerikaanse arbeider verhogen. Hij verklaar de sterk gekant te zijn tegen ver dere belastingverlagingen en waarschuwde, dat een stijging van het begrotingstekort door be lastingverlagingen de nationale verdediging ernstig zal kunnen verzwakken. Volgens welingelichte kringen te Washington zullen de Rus- sisch-Amerikaanse besprekingen over de atoomenergie weldra in een nieuwe phase treden. De regering der Verenigde Sta ten zou de Sowjet-Unie op grond van het algemene plan tot samen werking op het gebied van de atoomenergie, dat in December door generaal Eisenhower werd gedaan, een reeks voorstellen willen doen. Naar men meent te weten, zou den de Verenigde Staten zich hierover met Engeland en Frank rijk verstaan hebben. Naar hij uiteenzette is het niet gerechtvaardigd te beweren, dat Amerika voor een ramp staat en dat de situatie verdere belasting verlagingen noodzakelijk maakt om de koopkracht van het volk te vergroten. President Eisenhower herinnerde eraan, dat hij een maand geleden aan het congres als zijn mening te kennen heeft gegeven, dat de overgang van oorlogs- naar vredeseconomie zich zonder ernstige economische moeilijkheden zal voltrekken en hij verklaarde, dat er sedertdien niets is gebeurd, dat hem van me ning kan doen veranderen. In verschillende delen van het land is enige werkloosheid ont staan, doch over het geheel geno men is de natie nog steeds wel varend, aldus president Eisenho wer. In het seismografisch instituut van de universiteit van Bergen (Noorwegen) is Maandagmorgen om drie minuten vóór acht een vrij sterke aardbeving geregi streerd. waarvan het epi-centrum ergens in Zuidwest-Noorwegen moet liggen. De leider van het seismogra fisch instituut van de universiteit te Bergen heeft verklaard, dat het epicentrum van de aardbeving bij Van de dertig tot veertigdui zend Duitsers, die in de eerste jaren na de oorlog als ingenieur of vakarbeider naar de Sowjet- Unie zijn gegaan, is naar schat ting tot nog toe het derde deel teruggekeerd. Deze zijn echter vrijwel alle in de Sowjet-Unie ge bleven, waar zij goedbetaalde functies hebben gekregen. Slechts enkele honderden van de terug gekeerden zijn uitgeweken naar de Bondsrepubliek. De Russische bezetting heeft in 1946 de kern van het technische personeel van vele ontmantelde grootbedrijven gedwongen naar de Sowjet-Unie te gaan om daar de herbouwde fabrieken weer op gang te helpen brengen. Het gold daarbij voorna melijk bewapeningsindustrie. Met name in de naar Rusland overge brachte Duitse vliegtuigfabrieken hebben de tot arbeid verplichte Duitsers naar het schijnt belang rijke diensten voor de Russen ver richt. Volgens verklaringen van de naar West-Duitsland uitgewe ken technici is de behandeling der Duitse vakarbeiders in Rusland voor Russische verhoudingen zeer goed geweest. allen tijde, ongeacht de weersom standigheden, in de strijd kunnen werpen", vervolgde hij. „De Ver enigde Staten brengen thans twee „squadrons" ..B-61-Matador" bommenwerpers, die niet bemand zijn en langs draadloze weg Wor den bestuurd, naar Europa over, om de aldaar gelegerde tactische luchtmacht te versterken. Ons vermogen om in Europa de grondstrijdkrachten in geval van oorlog onmiddellijk ea krachtda dig met atoomwapens uit de lucht te bestoken, zal van zeer grote betekenis zijn om het mili taire voordeel, dat een aanvaller door zijn grotere getalssterkte zou hebben, teniet te doen", aldus Twining, die voorts zeide dat het vermogen der Sowjet-Unie, om jn een oorlog atoomwapens aan te wenden, „niet op hetzelfde peil blijft, noch vermindert". „Uit meldingen van onze gehei me dienst blijkt integendeel, dat de Sowjetrussische luchtmacht gestadig en op bekwame wijze wordt uitgebreid, waarbij een toe neming in kwaliteit en operatie doelmatigheid is vastgesteld. Het blijkt, dat Rusland bezig is met de bouw van nog meer over grote afstand opererende bommenwer pers, waarmede een rechtstreekse aanval op de Verenigde Staten zou kunnen worden ondernomen. De Sowjet-Unie beschikt verder over een groot aantal lichte straalbommenwerpers, die een ernstige bedreiging vormen voor de landen in Europa en het Ver re Oosten. Voorts werdt ge werkt aan een meer afdoend wer kend luchtverdedigingsstelsel, dat wordt uitgerust met moderne radar-apparaten. Ook zijn de Russen bezig met de vervaardi ging van verbeterde straaljagers voor onderseheppingsdoeleinden. Het gebleken vermogen der Russen om atomische wapens te vervaardigen en die te bestemder plaatse af te werpen, maakt het noodzakelijk dat de Verenigde Staten nog grotere nadruk leg gen op hun paraatheid in de lucht", aldus generaal Twining. De chef van de Amerikaanse luchtmachtstaf besloot zijn uit eenzetting voor de senaatscom missie voor de strijdkrachten met de mededeling dat de Verenigde Staten in snel tempo bases in overzeese gebieden, „van waaruit vijandelijke doelen gemakkelijk kunnen worden bereikt", aanleg gen. „Dit stelsel van overzeese oases nadert thans zijn voltooi ing. De verdediging van deze ba ses zal worden uitgevoerd door straaljagers, die sneller vliegeq dan het geluid", zeide hij. Boris Leontjew. een commenta tor van radio-Moskou, heeft ver klaard, dat het Oosten en het Westen, inplaats van een bewape ningswedloop te beginnen, met elkaar moeten wedijveren in de bevordering van de vredesproduc- tie en het opvoeren van de le vensstandaard. De commentator gewaagde van de kortgeleden door Churchill ge uite opwekking om het handels verkeer te verruimen. De Sowjet-Unie, aldus zei de commentator, was volledig voor economische mededinging met de kapitalistische landen, ook de Verenigde Staten. „Elk land heeft behoefte aan verruiming van de buitenlandse handel", zo besloot hij. De Britse minister van Kolo niën. Oliver Lytteilton, en; dis gouverneur van Kenya, sir Eve- ly Baring, hebben voorgesteld, dat de Afrikaanse vertegen woordiging in de raad van mi nisters van Kenya met één lid wordt uitgebreid, op voorwaar de. dat ook nog een blank lid aan de raad wordt toegevoegd. In welingelichte kringen is men van mening, dat dit voor stel het gesehil uit de weg zal ruimen, dat op het ogenblik be staat over de Afrikaanse ver tegenwoordiging in de raad van ministers en de Afrikaanse le den van de wetgevende raad zal doen terugkomen van hun dreigement om en bloc af te treden. Als het voorstel van Lyttelton en Baring wordt aangenomen, zal de raad van ministers vier blanken. 2 Aziaten en 2 Afri- Hardanger, een diep in het landkanen tellen. indringende fjord in Z.W. Noor wegen ten Zuiden van Bregen moet liggen. In deze omgeving zijn reeds enkele malen aardbe vingen, geregistreerd. De aardbe ving van Maandag duurde negen seconden. Lyttelton verklaarde Zondag avond in een radiotoespraak, dat de voorgestelde wijziging in de raad van ministers ten doel had „de eenheid van Kenya te versterken". Hij zei verder o.m., dat er geen sprake van onderhandelen met de opstandelingen is. ..Wij proberen hun overgave te ver gemakkelijken en wij zullen al- middelen te onzer beschikking gebruiken, zelfs als wij er een afschuw van hebben, om het einde van de noodtoestand te verhaasten. Ons „gebrek" van i.generaal China' -- die de op standelingen heeft opgeroepen, zich over te geven, heeft vol ledig de goedkeuring van de Britse regering. De gouverneur, de opperbevelhebber en ik zelf zouden in onze plicht te kort schieten als wij ook maar een gelegenheid om mensenlevens te sparen niet zouden aangrij pen". aldus Lyttelton. De Britse minister van Kolo niën heeft zijn terugkeer naar Londen verscheidene dagen uit gesteld teneinde opnieuw te trachten tot overeenstemming te komen over zijn plan tot een nieuwe regering voor Kenya, die uit alle bevolkingsgroepen is sa mengesteld. Dat plan is door de bevolking slecht ontvangen. Blanken. Azia ten en inheemsen hebben het om het hardst geeritiseerd.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1