rovincie Wx DANK VAN THOLEN EN SINT PHILIPSLAND De Mohammedaanse broederschap Verkiezingsrede van Mikojan Vliegtuig verongelukt DE ZAAK-MONTESI Vergoeding agrarische schade in watersnoodgebied Tentoonstelling „Boek en Jeugd" Incident in luchtruim boven Westduits-Tsjecho-Siowaakse grens De opdracht van Robert Mersham TERNEUZEN. AXEL. BIERVLIET BRESKENS. GOES. KORTGENE. SLUISKIL. AGENDA Opnieuw vluchten jeugdige gelieven naar Schotland Atoomdocumenten vermist in de V. S. De Britse troepen in Egypte Sjisjakli vermoord 7 Amerikaanse bases in Marokko naar Spanje? Insluiper gevat Maandag 8 Maart des middags te 2 uur bemerkte de echtgenote van een onzer ingezetenen, een haar onbekend persoon aan de achterdeur. Op haar vraag wat hij wilde, gaf hij ten antwoord dat hij een kosthuis zocht en vroeg of hij dit bij haar kon krijgen. Toen hierop een ontkennend antwoord werd gegeven verwij derde de man zich, doch toen zij enige tijd later boven op de slaapkamer was, meende zij in de huiskamer gestommel te horen, waarop zij naar boneden ging, doch niets bijzonders bemerkte. Enige uren later zag de huis vrouw dat een lade van een bu reau in de huiskamer open stond en bleek bij onderzoek hieruit 'n bedrag van 50 verdwenen te zijn, waarvan aangifte werd ge daan bij de gemeentepolitie. Vrijdag j.l. mocht het deze ge lukken te Sehoondijke de hand te leggen op de insluiper, de 27-jari- ge C. M. J. B„ geboren te Heer len, die in Februari uit het ver beteringegesticht te Heilo was ontsnapt. Opbrengst T.B.C.-colIecte. De in het afgelopen week-end door de samenwerkende organi saties van het N.V.V. gehouden „Zonnestraal"-collecte bracht al hier een bedrag op van 279,04. Goed afgelopen. Nabij de Geref. kerk in de Pi- ronstraat kwam Zondagvoormid dag een motorrijder met duo-pas- sagiere te vallen, vermoedelijk door een te korte draai te nemen. Gelukkig liep het ongeval ta melijk goed af. De kleine kneu zingen en een licht defect aan de motor waren niet van dien aard dat de reis moest worden onder broken. Opbrengst Zonnestraal collecte. De Zonnestraalcollecte, in sa menwerking met het N.V.V.-t.b.c.- fonds georganiseerd, bracht Za terdag te Biervliet ƒ105 op. Feestcommissie gevormd. In het gemeentehuis vergader den op verzoek van burgemees ter A. P. Kostense de voorzitters van verschillende verenigingen alhier. De burgemeester zette uiteen, dat tijdens de opening van het ge meentehuis van Biervliet de plaatselijke verenigingen hun krachten kunnen geven aan fees telijkheden ter gelegenheid van de eerste oogst in de Braakman- polder. Ook zal er een fokveedag worden gehouden. Er is een commissie benoemd om de mogelijkheden voor verde re festiviteiten te onderzoeken en nader uit te werken. Ze bestaat uit de heren J. Kaan, W. Gruben, H. du Puij, P. Eevers en M. Maas. De heer L. M. de Die heeft toege zegd een tentoonstelling over Biervliets historie te zullen in richten. Het feest zal worden gehouden op de weide van de heer Cam. Ca- lo«, gelegen achter diens boerde rij aan de Markt. Candidaatsexamen Civiel- ingenieur. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het candi daatsexamen civiel-ingenieur, de heer A. J. de Smit, alhier. Over een koe uit een ,,melk- rijk genu". Voor de vereniging tot verbete ring van het rundvee in Zeeland heeft ir Harmsen, de rijksvee- teeltconsulent te Goes, gesproken over de melkproductie-controle en de daarmede verband houden de vraagstukken. Deze controle, zo bleek uit zijn betoog, is de laatste jaren sterk uitgebreid: in ons land worden thans 80.000 bedrijven geregeld gecontroleerd en zij leveren meer dan de helft van de totale produc- tie. In Zeeland bedroeg het aan tal controle-koeien vóór de ramp 5300 en thans 4900. Walcheren staat aan de spits en dan volgen, hoewel er toch vele dieren zijn verdronken, de beide Bevelanden. Men zal trachten de controle in de getroffen gebieden te bevorde ren door het geven van financiële steun. In Zeeuws-Vlaanderen valt een aanmerkelijke groei van de controle te bespeuren, zodat men ook daar blijk geeft te begrijpen, dat een koetje uit een ..melkrijp gezin" meer waard is bij verkoop dan een „watermelk afstamme ling". In de huishoudelijke vergade ring die aan deze causerie vooraf ging werd besloten dat de vereni ging subsidie zal verlenen aan de fokveedagen en rundveekeurin gen te Goes, te Hulst, te Biervliet en te Middelburg en Oostburg. Broedertwist. Tussen de gebroeders S. J. en A. C. van de L. te Kortgene is het Zaterdagmiddag tot een hand gemeen gfikomen, waarbij A. C. van de L. verwondingen opliep. Hij is in het ziekenhuis te Goes verbonden. De rijkspolitie stelt 'n onderzoek naar de schuldvraag in. De broeders, beiden landbou wers, leefden reeds geruime tijd op gespannen voet met elkaar. Propganda-avond Volks onderwijs. In het Ned. Herv. Jeugdgebouw werd door de plaatselijke afdeling Volksonderwijs een propaganda- avond georganiseerd, waarbij het tevens in be bedoeling lag om te komen tot een definitief bestuur. De wnd-voorzitter, de heer P. Hamelink, was verheugd een groot aantal sympathisanten en leden welkom te kunnen heten op de eerste bijeenkomst van de heropgerichte afdeling van Volks onderwijs. Een speciaal wel komstwoord richtte hij tot de heren J. v. d. Woude uit Goes en Wondergem te Terneuzen. Door het propagandistisch werk dat door het voorlopig bestuur sinds de oprichting werd verricht, be droeg het ledental reeds 60. Ook de financiële zijde staat er door een saldo van de vroegere afde ling gunstig voor. De alhier ge vestigde kleuterschool zal ook door Volksonderwijs kunnen wor den gesteund. De heer v. d. Woude, provin ciaal bestuurder, hield een geest driftig en kernachtig betoog over de doelstelling van „Volksonder wijs". Het openbaar onderwijs be oogt niet alleen om aan de jeugd de nodige kennis en vaardigheid bij te brengen, maar richt zich als voornaamste punt op de karak tervorming, waardoor de jeugd uitgroeit tot waardige staatsbur gers. Dat „Volksonderwijs" zich in ons land een stijgende belangstel ling heeft moge blijken uit het feit, dat de vereniging elk jaar met ongeveer 5.000 leden toe neemt en nu het getal der 140.000 benadert. In het definitief bestuur wer den gekozen de heren H. Hame link, voorzitter; Joh. Destombes, secretaris; O. van Zetten, pen ningmeester; J. Jongepier en F. v. d. Hooft leden. Dank zij het prettig contact en samenwerking van de leerkrach ten van de openbare school werd het geheel omlijst door een bont programma, verzorgd zowel door leerlingen van kleuter-, lagere en hoogste klassen. Vooral het to neelschetsje „De Torenlamp' werd zeer verdienstelijk voor het voetlicht gebracht, terwijl de nummertjes van de oudere meis jes grote bijval oogstte. Bij zijn slotwoord mocht de voorzitter terugzien op een ge slaagde propaganda-avond en hij bracht dank aan allen die hiertoe hadden bijgedragen. Teneinde de dank van de be volking van het eiland Tholen en St. Philipsland te vertolken zal de kring Tholen en St. Phi lipsland van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij op 18 Maart a.s. in Hoofddorp een avond geven. Tijdens deze avond zal Ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Z. L. M. een lezing houden over zijn reis naar Scandinavië. Burgemeester L. A. Verburg van Stavenisse zal zijn film „Storm over Stavenisse" vertonen. De Haarlemmermeer heeft zoals bekend, de genoemde kring met betrekking tot de schade, geleiden aan de land- bouw-sector. geadopteerd. Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Van der Weijden betreffende de vergoeding van door de watersnood in Februari 1953 aangerichte agrarische scha de heeft de minister van Finan ciën, de heer Van de Kieft, mede namens de minister van Land bouw, de heer Mansholt, schrif telijk geantwoord, dat het h^m bekend is, dat de door de waters nood getroffen boeren en tuin ders met belangstelling uitzien naar de bekendmaking van de be dragen, welke in de onderschei den rubrieken van agrarische schade zullen worden vergoed, alsmede naar de uitbetaling van de vergoedingen in verband met de bedrijfsuitgaven, waarvoor de ze getroffenen zijn gesteld. Door ruime verlening van voorschotten op de bijdrage kon in de eerste behoeften worden voorzien (tot nu toe werd reeds een bedrag van ƒ23.000.000 aan voorschotten uit gekeerd); niettemin is het alles zins begrijpelijk, dat de getroffe nen gaarne een spoedige defini tieve afwikkeling tegemoet zien Op welke gronden hiervoor onge rustheid aanwezig zouden kunnen zijn, is de minister niet duidelijk. Hoewel de registratie voor na genoeg alle gevallen reeds heeft plaats gevonden en de wet op de watersnoodschade 1953, waarin de basis voor de vergoedingsnor men is vastgelegd, op 15 Januari j.l. in het Staatsblad is versche nen, kon tot nu toe geen defini tieve betaling van de vergoedin gen ter zake van agrarische scha de plaats vinden. Het ligt n.l. in de bedoeling, dat in de agrarische sector in ruime mate gebruik zal worden gemaakt van de bevoegd heid, bedoeld in artikel 61 van de genoemde wet, tot het vaststellen van normen ter bepaling van de bijdrage. Hiermede zal een min of meer automatische vaststel ling mogelijk worden gemaakt, welke de afhandeling ten zeerste zal bespoedigen, aangezien het taxeren van hoeveelheden, kwali teiten en waarden van de onder scheiden goederen in individuele gevallen, hetgeen ongetwijfeld tot een zeer aanzienlijke vertraging in de afdoening zou leiden, wordt vermeden. Door verschillende diensten en instellingen werden voor de vast stelling van de vergoedingsnor men reeds adviezen uitgebracht en voor een groot aantal goede ren konden deze normen inmid dels reeds worden opgesteld. De hier vóór bedoelde op grond van artikel 61 van de onderhavi ge wet vastgestelde of nog vast te stellen vergoedingsnormen zijn reeds vóór haar afkondiging in voorlopige vorm aan de met de uitvoering belaste bureaux ter beschikking gesteld, zodat een aanvang kan wórden gemaakt met de definitieve berekening en uitkering van de vergoedingen Het is niettemin duidelijk, dat de berekening en de uitkering van de vergoedingen voor alle schade gevallen tijd zullen vorderen. Met het oog daarop staat de mogelijk heid tot het verstrekken van voorschotten op aanvraag voorlo pig nog open. Op deze wijze zul len eventuele moeilijkheden bij de financiering van bedrijfsuitgaven kunnen worden vermeden, terwijl tevens de definitieve betaling zal kunnen worden bevorderd. De voormalige oppergids van de ontbonden Mohammedaanse broederschap in Egypte;, Has san el Hodeiby, heeft de Egyp tische staatsraad (hoogge rechtshof) verzocht om het ver bod op de broederschap op te hetffen. De broederschap werd in Jan-, ontbonden en de leiders ge arresteerd. Dr Hodeiby zegt in zijn ver zoek, dat hij de bevoegdheid van de revolutionnaire raad om ae broederschap te verbieden betwist. Volgens hem is de wet op het verbod van politieke partijen niet van toepassing op de broe derschap, „die destijds niet als een politieke partij werd be schouwd. De Russische minister van Binnenlandse Handel, heeft in een verkiezingsrede o.m. ver klaard, dat niet alleen in Enge land, maar ook in de Ver. Sta ten gesproken wordt over de mogelijkheid van hervatting van de handel met de Sowjet-Unie. Sprekend over de binnenland se economische toestand zeide hij, dat het noodzakelijk was de productie van verbruiksgoede- ren te vergroten en de bevol king deze goederen in de ge wenste hoeveelheid te verschaf fen. Hij onderstreepte het be lang van de landbouwproductie. De minister achtte het voorts noodzakelijk, het vervoer, de postdienst en zekere gemeente lijke diensten zoals badhuizen te verbeteren. De Russische minister wekte tenslotte de bevolking op, „de strijd tegen de burgerlijke ideo logie'' ter versterking van het Sowjetrussische patriottisme, voort te zetten. Een Constellation van de Bri tish Overseas Airways Corpora tion (B.O.A.C.) is Zaterdagmo gen bij een landing op 't vlieg veld Kallang bij Singapore ver ongelukt en in brand gevlogen. Volgens mededeling van de B.O.A.C. zijn alle 31 passagiers om het leven gekomen, terwijl 8 van de 9 leden der bemanning konden worden gered. Bij dit vliegongeval kwamen twee Nederlanders om het leven, n.l. de heer Hoffman en de heer P. Nieuwland. Eén van de kroongetuigen uit de te Rome behandelde zaak- Wilnxa Montesi, de 23-jarige Adriana Bisaccia, is naar ge meld, „verdwenen". Vrienden bij wie zij verbleef, zeiden, dat zij had opgebeld en gezegd, dat zij niet terug zou komen. Toen was het gesprek afgebroken. Volgens vroegere onbevestigde berichten had zij een brief ont vangen met als ondertekening „de dood". In deze brief zou zijn gezegd, dat zij moest betalen voor Wil- ma Montesi's dood. Andere getuigen zeiden, dat Adriana Bisaccia één vfen de meisjes was, die aanwezig zou den zijn geweest bij de „or gieën". „Met een boekske in een hoekske". Met een vriendelijk schouder klopje werden Betty en Elsje, die de wereld om zich heen verge tend, met een boekske in een hoekske, met volle teugen geno ten van sprookjesland, er Zater dagavond om 10 uur er aan her innerd. dat het sluitingsuur van de tentoonstelling was aangebro ken. De sprookjes waren zó mooi, dat de beide meisjes uur en tijd vergeten waren. Nu, een beetje consideratie kan men Betty en Elsje voor dit laat thuis komen ditmaal wel verlenen, want bij het zien van zoveel moois, lectuur te kust en te keur uitgestald op de van 13 tot en met 20 Maart a.s. in het Ned. Herv. Jeugdge bouw aan de Kerkhoflaan alhier georganiseerde tentoonstelling „Boek en Jeugd" voelt menigeen de verleiding in zich opkomen met een boekske in een hoekske te gaan zitten, al is dit in feite niet de bedoeling van deze unieke expositie. Deze tentoonstelling, georgani seerd door de Terneuzense jeugd raad, in samenwerking met de stichting „Openbare leeszaal en bibliotheek" te Terneuzen is Za terdag om 2 uur officieel door burgemeester Tellegen geopend. De burgemeester werd met tal rijke genodigden verwelkomd door de voorzitter van voornoem de stichting, de heer M. de Vos, die in zijn openingswoord o.m. opmerkte zeer verheugd te zijn dat het de initiatiefneemsters in nauwe samenwerking is mogen gelukken deze reizende boeken tentoonstelling van de Stichting voor Jeugdlectuur te 's-Gravenha- ge in Terneuzen te krijgen. Hij hoopte dat niet alleen belangstel lenden uit Terneuzen, doch even zeer uit de omliggende plaatsen een bezoek aan deze op dit gebied waarlijk unieke expositie zouden komen brengen. Ook burgemeester Tellegen toonde zich zeer enthousiast over deze tentoonstelling, waarvoor het Jeugdgebouw zich wel bij uit stek leent. Hij prees het initiatief en wees op het grote verschil tus sen vroeger en thans. Voorheen een beperkte keuze in jeugdlec tuur, thans een schat van boeken in dit genre, waarvan deze expo sitie wel een sprekend bewijs is. Hij hoopte dat binnen niet al te lange tijd de stichting Openbare leeszaal en bibliotheek alhier over een representatief gebouw zal kunnen beschikken en besloot met de beste wensen voor het sla gen van deze tentoonstelling. De boekencollectie omvat circa 800 kinderboeken voor de leeftijd van 416 jaar. De boeken zijn verdeeld in 15 rubrieken (Van verre landen, Uit vroeger tijd, Voor beginnende lezertjes, Ver keer, enz.). Deze tentoonstelling is reeds in vele grote plaatsen gehouden, laatstelijk in Zwolle, en heeft overal een zeer goede pers ge had. Ook Koningin Juliana liet zich in zeer waarderende woor den uit toen zij de tentoonstelling in 1952 te Blaricum bezocht. Hoewel de kosten, verbonden aan het organiseren van een der gelijke tentoonstelling zeer aan zienlijk zijn, heeft men gemeend het financiële risico hieraan ver bonden te moeten nemen. De meeste inwoners van de kleinere plaatsen en zeker in de excen trisch gelegen gedeelten van ons land, zijn slechts zelden in de ge legenheid om uitgebreid kennis te nemen van al datgene dat op de boekenmarkt verschijnt. Bo vendien kan lang niet alles dat op de markt wordt gebracht de toets der critiek doorstaan, zodat een deskundige gids, vooral in jeugd- boekenland, een eerste vereiste is. De meest deskundige vakmen sen uit het .ieugdbibüotheekwerk hebben medegewerkt om deze collectie samen te stellen, zodat men er van overtuigd kan zijn, dat de tentoongestelde boeken cultureel en paedagogisch verant woorde lectuur voor de jeugd is. Wil deze tentoonstelling slagen, waardoor de grondslag gelegd zou zijn voor meerdere activitei ten op dit gebied, dan is de mede werking van allen, die het goed menen met de jeugd, vereist. Op dezen doen de organisatoren dan ook een beroep om van het hou den van deze tentoonstelling zo veel mogelijk kennis te geven in eigen kring. Bij bezoek in klasseverband zal voorafgaand overleg zeer op priis worden gesteld. Op de tentoonstelling zijn for muliertjes verkrijgbaar waarop men eventuele bestellingen kan invullen, waarbij de boekhandel ter plaatse kan worden ingescha keld. Moge de expositie zich in een druk bezoek verheugen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat boven Euro pa twee Amerikaanse militaire vliegtuigen zijn aangevallen, maar dat de toestellen veilig zijn geland. Behalve het feit, dat een der vliegtuigen in de staart zijn getroffen, waren geen bijzonder heden aan het departement be kend gemaakt. Het ministerie van Defensie deelde mede, dat volgens door de marine ontvangen berichten de twee toestellen een gewone oefenvlucht maakten. Tevoren had de Westduitse po litie te München verklaard, dat HEDEN: TERNEUZEN; Luxor Theater 8 uur: De ondergang Tan de Titaüic. MORGEN; TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: De zilveren zweep. 2e Verbindingsstraat 9, 2 uur: Publieke verkoping van een inboedel. Pro Rege, 7.30 uur: Vergadering Anti-Revolu tionaire kiesvereniging. HULST: De Graanbeurs, 2 en 7.30 uur: Demonstratie Stil- knippatronen. ZAAMSLAG-GRIETHE: Di- rectiegebouw, vergadering van de dijkraad van de ca- lamiteuze polders Ser Lip pens c.a. door MAKTIN VERDUYN. 63) (Nadruk verboden). „Dit is dus ons afscheid, Ma rion," ging Flanders voort. Hij kon niet zwijgen nu. Marion leg de haar hand op de zijne. „Ik zal je nooit vergeten," ant woordde zij. „Nee, zeg verder niets jongen. Als één mijn liefde verdient, ben jij het, maar.... maar je zou toch geen genoegen nemen metmet mij als je wist, welnu als je wist dat ik een ander...." Zij wendde nu haar betraand gelaat naar hem toe. „Vergeef me," ging ze zacht ver der. „Ik begrijp mezelf niet. Maar het is nu eenmaal zo. Liefde schijnt iets volkomen ir rationeels te zijn. Er is eigenlijk geen enkele reden waarom ik hem als man verkies. Toch doe ik het.' Er viel een pijnlijke stilte. „Ik had er niet over moeten begin nen," verbrak Flanders het zwij gen. „Ik hoopte misschien nog tegen beter weten in, na ons lan ge samhnzijn. Ik ben zwak nu Marion, na dit alles. Nu de groot ste spanning geweken is, kan ik wel huilen met je armen om me heen. Maar misschien ben jij wel te voorbarig. Als je Mersham eenmaal ontmoet, weet je of je van hem houdt of niet. Zul je het mij dan eerlijk zéggen?" Marion liet een droge snik ho ren en draaide zich bruusk om. „Ik houd van hem en ik ben al leen maar doodsbang dat hij mij niet liefheeft," was het harts tochtelijk gegeven antwoord. Flanders kneep zijn lippen strak opeen. Zijn toon was nu weer geheel anders, opgewekt en roekeloos als altijd: „Dat is dui delijke taal, Marion." „Laten we er niet meer over praten, daar komt onze vriend Dunwell al aan. 't hoog tijd ook, want het vuur heeft de vlakte al bereikt." Dunwell, die direct na het be richt dat hij Marion en Flanders in veiligheid moest brengen, Ni chols' lijk bij enige mannen had achtergelaten, had nauwelijks tijd om te groeten. „Als we niet geroosterd willen worden, zullen we in ijltempo naar de basis moeten rennen," hijgde hij. „En de Duitsers?" vroeg Flan ders. „Dat moeten wij riskeren," gromde Dunwell. „Nog even volhouden, miss An drews," trachtte hij Marion te bemoedigen. „Ik ben blij u weer te zien, mr. Dunwell," zei Ma rion hartelijk, „ik hoop maar dat de laatste loodjes niet te zwaar zijn." Toen zij op de plaats aankwa men waar de stille figuur van de dode Nichojs lag, voer er een huivering door Marion heen. Zij kon zich onmogelijk indenken, dat dit bebloedde, in lompen ge hulde ding, nog maar kortgele den haar superieur was geweest, die zij had bewonderd om zijn brillant verstand en zijn kennis, maar wiens brein een duivels plan had geherbergd. Het lijk werd weer opgetild en meege dragen. Marion werd zorgvuldig aan alle zijden door soldaten om ringd, weinig vermoedende van de angst die Mersham in zijn commandotent om haar uitstond. Voor de laatste maal in deze vermaledijde actie was hij voor de moeilijke keus tussen plicht en toegeven aan de roepstem van het hart gesteld. Als verdediger van een geallieerde basis, die door de vijand was aangevallen, mocht hij zijn standplaats niet verlaten. Maar zijn verlangen ging uit naar Marion, die hij on der de verschrikkelijkste geva ren had moeten laten gaan en die hij nu weer, op de grens der overwinning aan gevaren moest blootstellen, zonder dat hij haar persoonlijk kon beschermen. Hij voelde zich als een kapitein op een zinkend schip, wiens vrouw en kinderen ook in de reddings boten moeten, doch die zelf op brug moet blijven om leiding aan het geheel te geven. Desmond had het hartzeer van de man, die zijn vriend gewor den was, reeds lang opgemerkt. „Zal ik een uitval doen en zo doende trachten sergeant Dun well te bereiken?" stelde hij edelmoedig voor. Mersham ant woordde vastberaden van „neen."' „Onze reserve kan ieder ogen blik hier zijn en dan zijn de vij andelijke patrouilles ingesloten," zen hij. „Wij zullen weer con tact opnemen met de comman dant van de reservetroep en een tijdstip afspreken, waarop wij samen aanvallen. Wij doorbre ken dan de vijandelijke linie met veel minder risico, sluiten ze in en terwijl onze mannen voor de rest zorgen, maken wij ver binding met Dunwell. „Desmond knikte instemmend en beende weg om de nodige instructies te geven. (Slot volgd). een Tsjechoslowaaks jachtvlieg tuig van het type Mig boven Westduits gebied bij de Tsjechi sche grens schoten had afge vuurd op een Amerikaans mari nevliegtuig. Het jachttoestel was daarop naar Tsjechisch gebied verdwenen, terwijl het aange vallen vliegtuig, dat door een ander toestel werd vergezeld, zijn reis in zuidelijke richting vervolgde. Volgens radib-Praag heeft de Tsjechoslowaakse regering bij de Amerikaanse ambassade te Praag krachtig geprotesteerd te gen een „schending van Tsjecho slowaaks gebied door twee Ame rikaanse vliegtuigen". Een Tsjechische jager had de Amerikaanse toestellen bevel ge geven te volgen en, toen deze order niet werd opgevolgd, van zijn wapens gebruik gemaakt. In het protest wordt gezegd, dat Vrijdagmiddag twee Ameri kaanse vliegtuigen, komend uit de richting van de Amerikaanse zóne van Duitsland, over Domaz- lize en Jachymova, de plaats waar de Tsjechoslowaakse ura- niummijnen liggen, hebben ge vlogen. Geen gehoor gevend aan de opdracht van het Tsjechoslo waakse jachtvliegtuig om te lan den, waren zij vervolgens in de wolken in zuidelijke richting verdwenen. De opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Europa, generaal Gruenther, verklaarde te Omaha in de Amerikaanse staat Nebraska, dat het gebeurde een nieuw bewijs vormt, dat de Sowjet-bedoelingen ten aanzien van de „vrije wereld" niet ver anderd zijn. Hij zeide, dat de aanval in strijd was met „de Sowjet-campagne om aan te to nen dat er geen gevaar is". Het zou een „tragische vergissing" zijn van de „vrije wereld", als zij haar waakzaamheid zou laten verslappen, aldus Gruenther. „Reynolds News" schrijft: Een ijzige wind en natte sneeuw sloegen over het duistere sta tion van Kilmarnock vorige week Zaterdag, toen daar 's avonds Engeland's laatst weggelopen paartje arriveerde huiverend van kou inplaats van geluk. Ze schuilden in een verlichte goederenwagen, terwijl ze op een taxi wachtten: Michael Wil liams, die de volgende dag 18 jaar werd en zijn verloofde Flo rence Rice, 20 jaar. Tussen hen in droeg ze de blauwogige Mar garet Maureen, hun baby van vijf maanden. Ze glimlachte, maar haar ouders deden dat niet. Ze waren zojuist tot de ontdek king gekomen, hoe'lang ze moes ten wachten vóór ze getrouwd konden worden. Vorige week weigerden de autoriteiten van Nottinghan Florence en Michael in de echt te verbinden; het jon ge paar besloot hetzelfde te doen, wat Jimmy Goldsmith en Isabel Patino deden. En ook zij kwa men tot de ontstellende ontdek king, dat ze drie weken in Schot land moesten verblijven, alvorens ze konden trouwen. Maar Michael is niet de zoon van een hoteldirecteur zoals Jim my; hij is een leerling-tekenaar en verdient 35,per week. En Florence is geen rijke erfgename zoals Isabel. Ze hebben niet ge rekend op dat verblijf van drie weken. „Denkt U", zo vroeg Flo rence^ met bevende lippen aan de verslaggever, „dat het ook bin nen 15 dagen kan?" Maar dat kan niet. „En we hebben maar geld voor 15 dagen"De taxi arriveerde. Met Florence's zus ter, Mrs Skop die hun overi gens een tehuis aangeboden heeft in haar woning bij Nottingham reden ze naar een hotel De republikeinse afgevaardig de Thomas Pelly heeft Vrijdag verklaard, dat bij de atoominstal latie te Hanford, Washington, en kele documenten worden vermist. Hij zei op een persconferentie, dat hij om een onderzoek door de commissie voor atoomenergie heeft verzocht. Over de aard van de documen ten is niets medegedeeld maar Pelly neemt aan, dat zij zeer ge heim zijn. Pelly zeide, dat er geen aanwij zingen zijn, dat de documenten door spionnen zijn gestolen. Voor zover bekend, wordt in de installatie te Hanford hoofdzake lijk plutonium voor atoombom men gemaakt. Volgens niet-offi- ciële berichten werd er ook ma teriaal, dat gebruikt is bij de eer ste waterstofontploffing in No vember 1952, vervaardigd Mevrouw Barbara CastleT die tot de linkse labourgroep van Bevan behoort, heeft Churchill er in het Lagerhuis van beschul digd, dat hij het advies van des kundigen van de ministeries van Oorlog en Buitenlandse Zaken om de Britse troepen uit de Suez- kanaalzone terug te trekken, in de wind slaat. Zij heeft een motie ingediend, waarin de houding van de rege ring bij de besprekingen met Egypte betreurd wordt. De lei ders van labour hebben besloten deze motie te steunen, nadat de zinsnede, waarin werd aange drongen op onmiddellijke terug trekking van de Britse troepen, was geschrapt. De Libanese dagbladen ,.Alsa- hafa" en „Alwijdane" melden in speciale uitgaven dat oud-presi dent kolonel Sjisjakli van Syrië, die na zijn afzetting naar Saoedi- Arabië is uitgeweken, aldaar door een Droeze met revolver schoten is vermoord. De moorde naar zou gegrepen en, in overeen stemming met het in Saoedi-Ara- bië heersende recht, onmiddellijk onthoofd zijn. Een en ander zou zich reeds verscheidene dagen geleden heb ben afgespeeld, doch de autoritei ten van Saoedi-Arabië zouden het voorgevallene nog strikt geheim houden. De aangehaalde bladen vermel den dat zij deze inlichtingen heb ben ontvangen van een reiziger, die Zaterdag uit Djiddah te Bei roet is aangekomen. „Newsweek" meldt: De Amerikaanse, militaire luchtmacht begint er veel voor te voelen om zijn vier bases in Ma rokko te sluiten, als de anti- Franse troebelen niet spoedig door de autoriteiten bedwongen zijn. In dat geval zouden de in stallaties van deze bases, die 420 millioen dollar hebben gekost, naar Spanje overgebracht wor den. De bases in Spanje bestaan op het moment alleen nog maar op papier. Volgens insiders zal rekening houdende met de eco nomische mogelijkheden in Span je, eind van dit jaar de eerste basis in Spanje pas enige vorm krijgen. VERHOGING RICHTPRIJS VOOR BACONVARKENS Blijkens de twee-maandelijkse herberekening is de kostprijs van slachtvarkens met 3 cent per kg gestegen als gevolg van het oplo pen der prijzen van de veevoeder grondstoffen gedurende de maan den Januari en Februari van dit jaar. In overeenstemming hiermede heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening besloten met ingang van 15 Maart a.s. de richtprijs voor baconvarkens 2e. kwaliteit met 3 cent te verhogen en vast te stel len op 2,23 per kg koud geslacht gewicht. De toeslag ten laste van de eertijds gereserveerde gelden zal ook nu ongewijzigd 10 cent per kg geslacht gewicht bedragen, zodat de overnameprijs voor de baconvarkens met ingang van Maandag 15 Maart 1954 zal zijn gebaseerd op 2,33 per kg koud geslacht gewicht.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2