Het teken der Joms 14 Uit de Provincie „Prefab" export-combinatie ziet grote kans voor de„ fabriek" in Nederland Zwitsaletten RICHMOND Het verziltingsprobleem in Nederland Visjfas* r: Jloe i ook xy, De opdracht van Robert Mersham Rampok in buitenwijk van Bogor TERNEUZEN. AXEL. BRESKENS. 3 KOEWACHT. PHILIPPINE. KOORTSIG, RILLERIG "«'/.I - Si ïsgV?,. ,vj koort er >'n Z w/ VS AL preparaat/ SAS VAN GENT. ZIERIKZEE De Nederlandse waterhuis houding kampt met een enorm probleem, namelijk dat der ver zilting. Landbouw, tuinbouw en veeteelt lijden reeds ernstige schade door een tekort aan zoet water, terwijl ook de drinkwater voorziening hier ernstige hinder van ondervindt, aldus wordt ont leend aan een mededeling van het ministerie van Verkeer en Water staat. In één liter zeewater zit dertig gram zout en aangezien zout voor 60% uit chloor bestaat, bevat één liter zeewater 18 gram of 18000 milligram chloor. Indien to maten worden besproeid met wa ter, dat een gehalte heeft van 300 mgr per liter, loopt de pro ductie van het gewas met 15% achteruit. Bedraagt het gehalte echter 1200 milligram dan is de uitwer king funest. Voor de landbouw is het hoogst toelaatbare gehalte 1500 tot 2000 milligram. Bij vee teelt loopt bij een gehalte van 1500 milligram chloor de melk productie reeds aanmerkelijk terug. Voor de menselijke smaak mag drinkwater geen hoger gehalte hebben dan 300 milligram per liter, zodat waterleidingbedrijven er voor zullen zorgen, dat het ge halte zo ver mogelijk onder deze grens blijft. Komt het gehalte bo ven de grens van 300 milligram zout per liter, dan spreekt men van verzilting. DE OORZAKEN DER VERZILTING. Er zijn vele oorzaken voor de toenemende verzilting aan te wij zen. Behalve een uiterst langzame stijging van het zeeniveau, komt door verschillende oorzaken een daling voor van de bodem. Door een geologisch verschijnsel daalt de bodem en wel in het Oosten van ons land sneller dan in het Westen, zodat vergeleken bij Maastricht Amsterdam de laatste vijftig jaar vier centimeter is ge zakt. Voor de Noordelijke pro vincies bedraagt deze daling 8 tot 12 centimeter. Bovendien komt een daling voor, doordat de bodem zich nu herstelt, nadat de aardkorst was ingedrukt door de enorme ijsmas sa's die eertijds Noord-Europa bcdcktGn Tenslotte daalt de bodem door inkrimping. Door verbetering van de afwatering in het veengebied, werden de bovenste veenlagen droog en kwamen zwaarder op de onderste laag te liggen. Deze werd ingedrukt, het land zakte ten opzichte van de bodem van de sloten, zodat deze weer moesten worden uitgediept. Hierdoor is 'n groot deel van het veengebied 2 meter onder de zeespiegel ko men te liggen. Al deze factoren zijn er de oor zaak van dat ons land 20 tot 25 centimeter per eeuw daalt ten opzichte van het zeeniveau. In tien eeuwen betekent dit een daling van twee en halve meter en men zou kunnen aannemen, dat in het jaar 8000 ons land zal moeten worden beschermd door 20 meter hoge zeedijken. De bodemdaling heeft veel met verzilting te maken. In de eerste plaats komt het grondwaterpeil steeds lager te liggen ten opzichte van het zee niveau. Hierdoor krijgt men zou te kwel, die in hoofdzaak moet worden tegengegaan door zoet water. Verreweg het grootste ge vaar ligt in de open riviermon dingen. Bij elke vloed stuwt de zee een grote hoeveelheid zout water naar binnen. Dit water is zwaarder, zodat het niet alleen op de bodem achterblijft, maar tevens als een tong verder schrijdt. Elk jaar kruipt de zout- grens 230 meter verder landin waarts. Zij bevindt zich thans bij Krimpen aan de IJssel. Behalve de riviermonden, leveren ook de sluizen bij IJmuiden een gevaar op. Iedere keer, dat de Noorder- sluis wordt geopend komt er 3500 ton zout in het Noordzee kanaal. BESTRIJDING. Het beste middel om het zoute water te bestrijden is zoet water. De bronnen, waaruit Nederland zijn zoet water kan putten zijn de neerslag en de rivieren de Rijn en de Maas. Doch juist in de zo mer, wanneer de Rijn weinig wa ter aanvoert, heeft Nederland 't zoete water het meest nodig. Niet alleen de geringe afvoer van Rijnwater in droge tijden echter baart de waterstaattechnici zor gen. De Rijn loopt door een in dustriegebied met dertig millioen inwoners. Vooral de zout. en ka- limijnen in de Elzas, maar ook vele andere fabrieken lozen hun afvalwater in deze rivier. Hier door zal bij lage waterstand het zoutgehalte groter zijn dan bij hoge waterstand. Normaal is het gehalte 80 tot 100 milligram, in de zomer loopt dit snel op tot 200 tot 250 milligram. Er behoeft in de polders maar weinig kwel bij te komen, of het gehalte van 300 milligram per liter wordt over schreden. Door ontbossingen en verbeter de ontwatering van landbouwge bieden in Duitsland wordt ver wacht, dat de toestand in de toe komst nog ongunstiger zal komen te liggen, aangezien hierdoor een langzame verandering in het re gime van de Rijn ontstaat. Om verbetering te brengen in het zoutgehalte van de Rijn zou 41. „Heer Wulfstan!" roept Eric verschrikt. „Wat is er gebeurd?" „Vraag dat liever aan hem!" schreeuwt de reus, terwijl hij dreigend op Axe af gaat. „Maar dan moet ge haasten, want ik draai hem met mijn eigen handen de nek om!" „Heer Wulfstan!" roept Eric hem streng tot de orde. „Beheers UNiemand neemt hier recht in eigen handen!" Maar Wulfstan is buiten zichzelf van woede. „Beheersen?" hoont hij, terwijl hij beschuldigend op Axe wijst. „Weet ge wel, dat hij nog geen paar uur geleden, ook mij van het leven trachtte te beroven? Drie n mijn kameraden heeft hij reeds helpen vermoorden. Een schurk is het! En die andere is nog veel erger!" „Ge liegt!" valt Axe plotseling fel uit. „Wij zijn geen moorde- vraagt scherp: „Wat zegt ge? Die andere? Ge hebt dus nog iemand gezien? Waar, en hoe zag hij er uit?" Een ogenblik staart Wulfstan voor zich uit. Er komt een ang stige uitdrukking in de ogen van de reusachtige kerel, alsof hij een verschrikkelijk visioen ziet. „Hoe hij er uit ziet?" herhaalt hij schor. „Als een duivel! Een oude kerel met een bruine kop en Doch Eric schuift hem opzij enfladderende haren! Verschrikke lijk was het! Met zijn tweeën vie-1 stem gaat hij verder: „Steeds die- len zij ons aan, terwijl wij op weg per dreef dat monster mij het bos naar de burcht waren, zoals ge ge-1 in! Hij gunde mij geen rust zegd had. Voor ik iets kon doen, Hij speelde met mij! En aldoor die had die kerel de pees van mijn pijlen, die rakelings langs mij heen bog middendoor geschoten, zodat schampten! Als ik die paarden ik machteloos was! Ik zag Balor niet gevonden had neerstorten en ik vluchtteik Er gaat een huivering door hem vluchtte voor die vreselijke pijlen, heen en zijn stem slaat bijna over die overal tegelijk vandaan sche- van opwindingEr loopt een nen te komen!" duivel door dat bos! Een duivel in Krampachtig ballen zijn handen mensengedaante! Als ge niet op- zieh tot vuisten, en met een hese past zal hij Zijn woorden eindigen in een rauwe kreet en doodsbleek staart hij naar de pijl die rakelings over hun hoofden heen, door het ven ster de zaal inschiet en trillend in het hout van een schutbalk blijft steken! Het is Thjalfi, die het eerst de dodelijke stilte verbreekt„Er zit iets aan!" schreeuwt hij opge wonden. „Een boodschap!"' internationaal overleg nodig zijn. In het centrum van ons land ligt het IJsselmeer. Wanneer al le inpolderingswerkzaamheden daar zullen zijn Voltooid zal een meer overblijven van 1250 m2, dat is gevuld met 260 millioen m3 zoet water. Deze hoeveelheid zou kunnen worden gebruikt als zoetwaterre servoir. Hiervoor is echter nodig, dat de Rijn aan banden wordt gelegd. Door kanalisatie van de Rijn kan men het water, dat anders in de winter verloren zou gaan via de IJssel naar het IJsselmeer voe ren. Ook de IJssel zal enige veran deringen moeten ondergaan. Er zullen bochten moeten worden afgesneden zodat de rivier het water sneller kan afvoeren en zodoende de grote aanvoer op vangen. Toch zullen de vernielende in vloeden van buitenaf ook moeten worden beperkt. Afsluiting van de zeegaten. Een begin werd reeds gemaakt door de afdam ming van de Brielse Maas. Een twee kilometer lange dijk, die Oostvoorne met Putten ver bindt, sluit thans een meer af van de zee. Ook de Botlek, ten Oosten van de Brielse Maas is afgedamd, zo dat hierdoor ook geen water met een te hoog zoutgehalte kan bin nendringen. Door het inlaten van zoet water hoopt men een reser voir te krijgen van 800 hectare, waarmede men het omringende gebied kan voorzien. VERKIEZING PROV. STATER, sestraat, Van Steenbergenlaan, De vereniging „Export Com binatie Holland Prefab" heeft met haar oprichting, een ter- rein betreden, dat in Nederland jarenlang braak heeft gelegen en waarmee voor onze industrie zowel als *voor de assurantie - en transportbedrijven een nog niet overtroffen belang is ge moeid. Dit heeft het bestuur van de vereniging aan het A.N.P. mee gedeeld in een gesprek, dat ook handelde over allerlej bijzon derheden van de te exporteren „Prefabs" (montagewoningen). Door de export van deze hui zen zó te organiseren, dat de onderdelen, zoals kozijnen, deu ren, wandpanelen, ramen, kap constructies, dakbedekkingen, plafonds, keukens, kasten, vloe ren, vloerbedekkingen, glas en sloten etc. etc. normaal in de desbetreffende! fabrieken wor den vervaardigd, kan namelijk een levering worden gewaar borgd, zo snel en zo uitgebreid als het maximum waartoe heel Nederland als „fabriek" in staat is. Zowel de snelheid als de be zuiniging die daarmee samen hangt kan de populariteit van het Nederlandse product alleen ten goede komen, aldus het be stuur. De variëteit waarin de huizen 'kunnen worden vervaardigd is door het systeem van bunde ling der industrieën enorm groot. Er zijn honderden mo dellen mogelijk. Na jarenlange research en o.a. een uitvoerige documentatie van allerlei bouw voorschriften in de wereld is een inzicht verkregen in de manier waarop niet alleen aan de eisen van klimaat, bouw- autoriteiten en hypotheekban ken kan worden voldaan, maar ook aan die van iedere toekom stige bewoner afzonderlijk. De „Prefabsf', die uit hout, metaal en met aanvullende as best- of plasticmaterialen wor den samengesteld, zijn bere kend op een normale levens duur van 50 tot 75 jaar. Zij zijn bedoeld als goede en gerieflijke woningen, niet aldus het be stuur als een soort veredel de directiekeet. De onderdelen, door de aangesloten industrieën al naar de eis in verschillende maten en modellen geprodu ceerd, worden zo klein mogelijk geëmballeerd, verscheept naar het land van bestemming, al- waar zij worden gesorteerd en groot aantal hunner is al tot de op transport gesteld naar hun eindstation. Bij hun fabricage wordt gestreefd naar onbreek- baairheid, snelle opbouwbaar- heid en mogelijkheid van ver voer binnen een klein scheeps ruimvolume. Meubelen en tex tiel worden voorlopig niet mee gezonden, verf wel, en desge wenst ook sanitaire en electri- sche installaties. Dank zij doel matige voorzieningen voor de samenvoeging zal een blok van 50 „Prefabs", waarvoor funda menten en riolering gereed lig gen, binnen 2 maanden na aan komst van de onderdelen be woonbaar kunnen zijn. Op de vraag wie de directe afnemers van deze Nederlandse „Prefabs" zullen zijn antwoord de het bestuur: particulieren en beleggingsmaatschappijen in het buitenland. Welke landen? Een tekort aan woningen, zo luidde het antwoord, bestaat over de gehele wereld, maar de grootste belangstelling zullen ongetwijfeld die landen aan de dag leggen, waar hetzij de lo nen zeer hoog zijn, hetzij een sterk tekort aan materialen be staat. Een voordeel van een combinatie is o.a., dat er alleen op bestelling behoeft te worden geproduceerd, zodat onaange name verrassingen in de vorm van contingenteringen geen punt van overweging behoeven uit te maken. AMERIKAANSE BELANGSTELLING. Wij hebben, aldus het bestuur, al tal van veelbelovende con- tacten met het buitenland ge legd. Een zeer duidelijke be langstelling is o.a. gebleken van de kant der Ver. Staten, van waar een delegatie binnenkort naar Nederland komt voor het voeren van besprekingen over de „Prefabs'' in kwestie. De mogelijkheden van ver koop zijn nog vrijwel onbeperkt, aldus het bestuur verder, te meer omdat wij met scherpe concurrentie-prijzen kunnen produceren. Iedere bestelling wordt aanbesteed door een in schrijving onder de leden der vereniging. Zo ontstaan voor iedere bestelling telkens „ploe gen" van industrieën, die zon der enigerlei concurrentie aan hetzelfde doel werken. Voor ve le van zulke industrieën zal er werkgelegenheid bestaan, en 'n vereniging toegetreden. Het bestuur van de vereni ging (2 juristen en 1 architect; dat, naar zijn eigen zeggen, als een soort raad van commissa rissen van de fabriek Nederland zou kunnen worden beschouwd, vervult zijn functie belange loos. De lidmaatschapsgelden zullen worden besteed aan pro paganda en afwikkeling van zaken. Bij het tot stand bren gen van transacties zullen zo nodig bankcredieten worden gezocht. Het bestuur stelt zich voor ook de belangstelling te trek ken van het „bouwintellect" voor de ontwikkeling van nieu we denkbeelden. Tot dit doel zullen o.a. prijsvragen worden uitgeschreven. Of emigranten ook een van onze Prefabs kunnen kopen? Zij eerder dan ieder ander, zo be sloot het bestuur, want zij kun nen zich ontpoppen als onze beste propagandadisten. In de kieskring Hulst en Sluis zijn door de P. v. d. A„ de K. V. P„ de Staatk. Geref. Partij, het Ge- ref. Politiek Verbond, de Vrije Katholieke lijst en de C.P.N. ge lijkluidende candidatenlijsten in geleverd, waarvan de namen der candidaten reeds in ons blad zijn vermeld, evenals van de candida ten der C. H. U„ de A. R. en de V. V. D„ die in beide kieskringen een gewijzigde lijst hebben inge diend. STICHTING WERKVERBAND VAN PROT. BIBLIOTHEKEN IN ZEELAND. De provinciale kerkvergadering der Ned. Herv. Kerk van Zeeland heeft in het leven geroepen de Stichting Werkverband van Pro testantse bibliotheken in Zeeland. De Stichting is voorlopig ge vestigd: te Middelburg. Inmiddels hebben zich reeds 38 plaatselijke bibliotheken bij de Stichting aan gesloten. Bezoek van H.M. de Koningin. Zoals wij reeds vermeldden, zal het a.s. Zaterdag een blijde dag zijn voor Zeeuws-Vlaanderen. Nadat H. M. de Koningin te Eede, op de plaats waar H. M. Ko ningin Wilhelfnina, na haar te rugkeer uit Engeland, het eerst de vaderlandse bodem betrad, het monument heeft onthuld, ver trekt zij te ongeveer 3 uur uit Eede, om zich naar Terneuzen te begeven, waar H. M. de Koningin in de raadszaal in tegenwoordig heid van burgemeester Teilegen en het gemeentebestuur, de bur gemeesters van Hoek en Zaam- slag, en de besturen van de pol ders Nieuw Neuzen en Ser Lip pens zal ontvangen, teneinde zich te laten inlichten over de gevol gen van de Februari-ramp en de huidige stand van zaken. Deze ontvangst heeft te onge veer 4.15 uur plaats. De inwoners van Terneuzen zullen door het uitsteken van de vaderlandse driekleur hun vreug de kunnen tonen over dit bezoek en daar het te verwachten is dat de bevolking uit de omgeving in groot aantal naar onze stad zal komen, zal Hare Majesteit een hartelijke ontvangst worden be reid. De route, die gevolgd zal wor den, is: Philippine, Driekwart, Sluiskil (aankomst 4.05 uur), Rijkskanaalweg, bruggen West en middensluis, Westkolkstraat, Nieuwstraat, Korte Kerkstraat, Noordstraat, stadhuis, waar de Koningin ongeveer een half uur zal vertoeven. Vervolgens wordt gereden: Noordstraat, Axelsebrug, Axel- Emmalaan, Leeuwenlaan, Willem de Zwijgerlaan, Molendijk, Koe dijk via Othene naar Klooster- zande, waar H. M. de Koningin eveneens een bezoek zal brengen en in hét gemeentehuis burge meesters en polderbesturen zal ontvangen. Hierna vertrekt Hare Majesteit via Perkpolder naar Hoedekens- kerke. Lezing culturele club K.A.B. De voorzitter der culturele club van de K.A.B.afdeling Terneuzen sprak er in zijn ope ningswoord zijn voldoening over uit dat steeds meer leden op deze bijeenkomsten aanwezig zijn. Hij heette in het bijzonder pater P. Pisters S. M., aalmoe zenier van de arbeidende be volking, welkom. In zijn onderwerp: „Zielzorg in de bedrijven", toonde pater Pisters aan, dat naast het so ciale en culturele werk onder de arbeiders, de geestelijke zorg vooral niet mag worden verge ten en dat daarbij ook ongeor ganiseerden moeten worden be trokken. Dat de aanwezigen met veel aandacht deze interessante en boeiende lezing gevolgd hadden, werd bewezen door de vragen die gesteld werden en de discus sies die hierop volgden. Tot slot dankte de voorzitter de spreker in warme bewoor dingen en hij sprak de hoop uit pater Pisters weer spoedig voor een nieuwe lezing te mogen be groeten. Lezing Th. de Booy. Voor een stampvolle bovenzaal sprak de Nederlandse Alpinist Thijs de Booy voor de Z.V.U. over zijn maandenlange tocht naar en- Andesgebergte in Zuid-Amerika. Deze interessante causerie was geïllustreerd met een grote serie 1 lichtbeelden, die de schoonheid van dit onherbergzame, schier on betreden gebied van rotsen, ber gen en ravijnen, in beeld brach ten. Na de pauze werd een schitte rende film vertoond over deze stoutmoedige tochten van deze bergbeklimmer, die met de Fransman C. G. Egeler en o.l.v. de gids Lionel Ferray werden on dernomen. Vismijn. Op de vismijn werd in de week van 1 tot en met 7 Maart aange voerd: 52.920 kg haring van 2731 ct; 716 kg schardijn 2541 ct; 7 kg bot 47 ct; 393 kg export garnalen Pootaardappelenf raude. Wegens smokkelpoging naar België achterhaalde de douane alhier een dezer dagen een 38-ja- rige landbouwer uit Stekene 100 kg pootaardappelen. De Belg kon zijn zaak bij schikking afdoen te gen betaling van een geldboete en afstand van de in beslag ge nomen aardappelen. Vleesfraude. Een 24-jarige slager alhier trachtte een dezer dagen 13 kg vlees ter waarde van 65 illegaal naar België uit te voeren. Hij liep echter tegen de lamp en de doua ne bekeurde hem. Van de hem geboden gelegenheid tot buitenge rechtelijke afdoening maakte hij gebruik, zodat hij na betaling van een geldboete, doch zonder het verjaag dat lome griepgevoel met: kele der hoogste toppen van het vlees, zijn weg kon vervolgen. utx*« 1 W\ \U' »10 'j «t Uer»%um Vil „.«-VP' \*i>\ \4"» \li\ ..it D"'" p'i P otoP**1 - Uitslag aanbesteding. Gisteren werden alhier aanbe steed riolerings- en bestratings- werken aan de Kerkhoflaan. Ingeschreven werd als volgt: K Lucasse, Walsoorden voor ƒ61.900; M. Wandel, O. en W. Souburg ƒ44.648; J. P. Sanderse, Axel ƒ43.970; A. J. Sponselee, Kloosterzande ƒ43.600; P. Mol- let, Hoofdplaat ƒ41.500; J. en C. Th. den Ouden, Biervliet ƒ41.400; M. P. Hol, Kloosterzande 37.758; Bunschoten en Zonen, Noordwijk ƒ37.486; G. D. de Ruijsscher en P. A. Rammeloo, Philippine 37.200; Gebrs. De Bokx, Terneu zen 36.817. De werken zijn gegund aan de laagste inschrijver. Coupures in de nooddam. In de nooddam, die als water kering aan de polderzijde rondom Zierikzee is gebouwd, zullen vier copures worden gemaakt. Deze doorgangen worden niet alleen met het oog op het verkeer aan gebracht, doch hebben bovendien nog een andere betekenis. Bij ho ge vloeden, wanneer het water over de haven en de vloedplanken zou komen zou dit water in de stad blijven staan wegens het ont breken van afvoer als gevolg van de nooddam. De te maken openin gen dienen dus eerder als beveili ging dan als een risico te worden gezien. Bij een eventuele door braak van een dijk aan de polder zijde van de stad zal men de cou pures nog tijdig kunnen sluiten. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWS VLAANDEREN". TERNEUZEN. Veiling van 10 Maart. GROENTEN (per kg): Rode kool (afw.) 6 ct; Was- peen 10 ct; Prei 1223 ct; Knol selderij 43 ct; id. per stuk 24 ct; Spruiten 1538 ct; Uien 57 ct; Witlof 5273 ct; Wijnpeen 4—10 cent. FRUIT (per 100 kg): Brabantse Bellefleur F ƒ13— ƒ20; Goudreinetten K 36—41, F ƒ14—ƒ27; Zoete Ermgaard 1732Overige soorten ƒ3— ƒ30. door MARTIN VERDUYN. 60) (Nadruk verboden). Het gesprek verstomde. Marion en Flanders waren ieder met hun eigen gedachten bezig, maar die gedachten lagen niet ver uit een. Nog een zeer korte tijd en zij zouden Mersham begroeten, tenzij hij nu nog in het gevechc sneuvelde. Marion huiverde bij die gedachte. Zij vond dat het vliegtuig voortkroop, maar even later moest zij om zichzelf glim lachen, bedenkende wat het ge weest zou zijn als zij deze af stand door de jungle en de oer wouden hadden moeten afleg gen. Ruim een uur later zagen zij aan de westelijke horizon een rode gloed. „Dat is waarschijn lijk de brand en tevens het ge vechtsterrein," zei Crane. Hij gaf de radioman opdracht ver binding met Mersham te zoeken. Het contact was spoedig tot stand gebracht. „Waar moeten wij landen?" Het antwoord was: „Zij moesten voorlopig uit de buurt blijven. Het luchtgevecht was nog in volle gang, evenals de strijd beneden. Er waren ver sterkingen uit Leopoldsville on derweg. Deze konden ieder mo ment arriveren. Daar moesten zij zich bij aansluiten. De com mandant van het eskader was reeds van de ontmoeting verwit tigd." „We zijn op de route," zei Flanders tot Crane. „Dan moeten we hier maar blijven cirkelen." Majoor Crane achtte dit ook het beste. „Manoeuvreer dan in Noord- Zuidelijke richting," droeg hij de piloot op, „dan bestaat er weinig kans dat wij het lucht eskader missen." Er verstreek nu ruim een kwartier. Toen zagen zij vrijwel allen gelijk een drom vliegtui gen vanuit het Oosten naderen. „Radio," beval Crane. Toen het contact tot stand was gekomen, bleken de vliegtuigen inderdaad op weg naar het gevechtsterrein en bemand met minstens drie honderd parachutisten. „Wij kunnen ons bij hen aan sluiten en met hen landen," zei Crane opgewekt. „Dat zal echter nog een heel eind van het kamp verwijderd zijn, want daar wordt slag geleverd en de Noord-Wes telijke gordel er om heen brandt. Het eskader zal het luchtge vecht vermijden, de parachutis ten afwerpen, terugkeren en zich dan met de Duitse vliegtuigen gaan bemoeien. Wij landen er gens op veilige afstand achter de parachutistenlinie en moeten verder afwachten." Nichols gedachten stonden stil. Dat machtige brein was voor het eerst sedert zijn leven op non- actief gesteld. Hij was een pri mitief dier geworden, evenals alle anderen die gejaagd wor den. Nog hadden zijn verbeten ach-, tervolgers en het laaiende vuur hem niet te pakken. Blindelings strompelde hij nu voort. Met afgrijzen werd hij zich bewust van een nieuw vreselijk gevaar. Het waren tallozen uit het bran dende bos vluchtende dieren, die als een vloedgolf op kwamen zetten. Ver voor hem zag hij plotseling vliegtuigen naar de aarde glijden en er ontvouwden zich honderden parachutisten. Achter hem klonken juich kreten. Toen keerde zijn denken terug en realiseerde hij zich met ontzetting, dat hij was ingeslo ten. Gevangen tussen vijanden, vuur en opgejaagde dieren. Wa ren het grote dieren geweest, dan was hij reeds lang verplet terd geweest. Maar dat kon ieder ogenblik gebeuren, wist hij. Toen zag hij hoe vanuit het Zui den plotseling een groot aantal Duitse parachutisten naderen. Met zijn laatste krachten rende hij deze tegemoet. Reeds werd van weerszijden het vuur ge opend. De dolgeworden dieren, meest kleine apen, veranderden hun richting en liepen hem van de been. Nichols viel languit in het hoge stekelige gras en begon nu te kruipen. De chaos was nu onbeschrijfe lijk. Van het Zuiden naderden de Duitsers, van het Oosten de soldaten van Desmond, 't laaien de vuur en de stroom ppgejaagde dieren en van het Noord-Westen vielen de parachutisten aan. Kreunend, grommend als een beest kroop Nichols onder het moordend mitrailleurvuur voort. De schotwond aan zijn zijde bloedde hevig, zijn gelaat en handen waren besmeurd met bloed en vochtige aarde, zijn kleren hingen aan flarden. Maar het gevaarlijke brein was nog in werking. Zou hij eenmaal de Duitsers bereikt hebben, dan zouden deze doorvechten en een patrouille zou zich met hem uit de voeten maken, naar een ver dekt opgesteld vliegtuig brengen en wederom zou hij ontsnapt zijn. Deze gedachte gaf hem reuzenkrachten, zijn geloof in zijn satanische zending, was niet gebroken. De kogels konden hem niet deren; de overwinning van de heilstaat stond vast. En daar hij de nazi's het onover trefbare wapen moest verschaf fen, moest hij onkwetsbaar zijn. Hij sprong op en rende als een athleet zijn vrienden tegemoet. (Wordt vervolgd). Een bende, bestaande uit on geveer 20 man, waarvan een aantal in uniformen met mili taire helmen op en zwaar be wapend, heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag 3 huizen in de nieuwe buitenwijk van Bogor gerampokt. De bende roofde voor een kleine 15.000 rupiahs en vermoordde een In donesische zakenman. De bende trapte de deuren van 3 huizen in, mishandelde 2 Chinezen en dwong hen tot afgifte van kle ren, sieraden en geld, tot een waarde van ongeveer 14.000 ru- piah. De Chinezen boden geen weerstand, doch een Indonesi sche bewoner van het derde huis dat aangevallen werd, schijnt dit wel te hebben ge daan, want hij werd met een stengun neergeschoten. Toen de politie, die inmiddels door de buren was gewaarschuwd, met 2 man in een motorzijspan na derde, nam de bende de wijk in Zuidelijke richting, al schieten de op de motorzijspan, doch er werd niemand geraakt. Ruim een maand geleden is ook in deze wijk gerampokt, on danks de aanwezigheid van een politiepost. De nabije politie post had ivan deze aanvallen niets gemerkt. Men vermoedt, dat de bende tot de Tentara Islam Indonesia behoort. Volgens een Amerikaan, die onlangs Charlie Chaplin heeft ontmoet, zal deze in En geland een humoristische film vervaardigen met een hoofd figuur, in wie men senator Mc Carthy kan herkennen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2