Bespreking reconstructieplan Schouwen en Duiveland Café in Tiel uitgebrand Omkoping van marechaussee De moord Dan Haag Besprekingen tussen Adenauer en Bïdauli KENYA Hei delta Bruinisse pi in an zou ramp voor betekenen Frans offensief in Indo-Chma aangekondigd Zuid-Korea wil waarborgen De viering van de 5e Mei Meer Amerikaanse hulp voor Griekenland? De opdracht van Robert Marsham Waarnemingen van de vogeltrek GRIEKSE ATTACHÉ UIT PRAAG VERBANNEN. RECHTSZAKEN «mi Selwyn Lloyd over de toestand in de Soedan Am. onderscheiding voor Luit. Gen. Hasselman Britse wapens tegen duikboten Hei verbod inzake uitvoer van strategische goederen In Zierikzee is een bijeenkomst gehouden van provinciale en Ge deputeerde Staten van Zeeland «net de gemeenteraden van het eiland, vertegenwoordigers van de Stichting voor de Landbouw en van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor de Zeeuw se eilanden, het bestuur van de Stichting Nieuw Schouwen en Duiveland en vertegenwoordi gers van de Nederlandse Her vormde Kerk. Deze vergadering had, zoals de Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland in zijn openingswoord zei ten doel een bespreking van de ver schillende aspecten van het recon structieplan voor Schouwen en Duiveland. In grote trekken vormden de besprekingen een bevestiging van hetgeen in de verschillende gemeenteraden naar voren was gekomen, voornamelijk wat de gemeentelijke herindeling van 't eiland betreft. Bs C. J. van Roijen. afgevaar digde van de Ned. Hervormde Kerk, noemde de keuze en Se- rooskerke als centrumgemeente ongelukkig. Deze kwestie, dient volgens spreker opnieuw te wor den bekeken. Het streven naar opheffing van gehuchten zal De Franse opperbevelhebber in Indo-China, generaal Henri Navarre, heeft Dinsdag zijn troepen meegedeeld, dat zij spoedig tot het offensief in In do-China zullen overgaan. In een voor zijn troepen be stemde boodschap, gepubliceerd in het troepentijdschrift „Cara- velle", schrijft generaal Navar re o.m.: „De strijd, die wij thans strijden, is de zwaarste, die tot nu toe in Indo-China is gele verd. De Vietminh heeft al haar beschikbare troepen in de strijd geworpen. Zij zal in de toe komst nauwelijks tot een gro tere krachtsinspanning in staat zijn- Doch wij moeten optimistisch blijven. Wij hebben nog enkele zware weken voor ons, doch van nu af aan zijn wij er zeker van dat de vijand niet in staat zal zijn ook maar één van de doe len, die hij in zijn veldtocht wil de bereiken, te verwezenlijken. En spoedig zal het onze beurt zijn om tot het offensief over te gaan", aldus de opperbevel hebber der Franse unie-strijd krachten in Indo-China. nieuwe gehuchten en daarmee nieuwe moeilijkheden tengevolge hebben. Het is voor de zwaar ge troffen bevolking moeilijk om zich haar toekomst te realiseren. Spreker pleitte voor een juiste voorlichting, in de eigen persoon lijke sfeer. Dan pas kan men zich wellicht een oordeel vormen over de eventueel nodige wijzigingen. Als vertegenwoordiger van agrarisch Schouwen en Duive land gaf de heer A. M. Geluk, voorzitter van de Kring van de Zeeuwse Landbouw Mij, als zijn mening te kennen, dat Schouwen en Duiveland, dat na realisering van het drie-eilandenplan het enige. Zeeuwse eiland zal wordn, blijvend ten achter zal raken. Spreker pleitte voor een goede outillage van de straks overblij vende havens op het eiland. Het zal volgens de heer Geluk nodig zijn, dat naast de kopladingboot op het veer ZijpeAnnaJacoba- polder nog een tweede boot wordt ingelegd om het op sommige uren grote vervoersaanbod te kunnen verwerken. Ook verla ging van de veertarieven op de Oosterschelde gaf spreker in overweging. Uitvoerig werd gesproken over de „bevriezingsplannen" voor en kele dorpen en gehuchten in de polder Schouwen. Er werd ge zegd, dat deze dorpen, doordat zij niet mogen worden herbouwd of uitgebreid, een kwijnend bestaan tegemoet gaan. De voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zeeland bracht de kwestie van de middenstan ders in het geding, die tijdelijk ondersteund zullen worden, doch verder geen perspectieven heb ben. De kwestie van het verdwijnen van Ouwerkerk als zelfstandige gemeente kwam ter sprake. Wet houder Kuiper zei, dat dit dorp je door zijn geestelijke gesteld heid zich niet voor samenvoeging met een andere gemeente leent. Ook de samenvoeging van de ge meenten Haamstede, Burgh en Renesse werd niet wenselijk ge acht. Jhr A. van Citters, burge meester van Burgh, achtte geen van Schouwen samen te voegen. Over 't algemeen deed de kwes tie van de verschillende in het re constructieplan voorgestelde sa menvoegingen veel stof opwaai en. Enkele stemmen voor samen voeging gingen op, maar de meerderheid der sprekers keerde zich er tegen. Burgemeester S. Francke van Kerkwerve waarschuwde tegen het opleggen van deze wijzigingen tegen de wil van de bevolking in, waarbij de gehechtheid aan de bodem een 'belangrijke rol speelt. De burgemeester van Zierikzee, jhr mr J. J. Schuurbeque Boeije sneed een geheel andere kwestie aan, nl, de toekomstige aanleg plaats van de provinciale boot van de dienst ZierikzeeKatsche- veer. Volgens deze spreker houdt het gemeentebestuur van Zierik zee vast aan de oude aanleg plaats, terwijl men boven dien aandringt op het terugbren gen van het motorschip „Ooster schelde" op deze lijn. Burgemeester H. K. Michaelis van Bruinisse herinnerde aan het deltaplan, dat voor Bruinisse vérstrekkende gevolgen zou heb ben met het oog op de mossel- en oestercultuur. Zou het deltaplan doorgaan, aldus spreker, dan zou dit in feite gelijk staan met „de •bevriezing" van dit dorp. Twee sprekers achtten de sa menstelling van Gedeputeerde Staten een bezwaar voor Schou wen en Duiveland, omdat in dit college geen enkele vertegen woordiger van dit eiland aanwe zig is. Verder werd nog gespro ken over de havens op Schou wen en Duiveland, dit onder meer met het oog op de inpoldering van het zgn. Dijkwater. De heer L. M. Moermond, wet houder van Dreischor, pleitte voor inpoldering, omdat hiermee de noodzakelijke beveiliging van de polders in de omgeving van Dreischor ten nauwste verband houdt. Door deze inpoldering zouden enkele havens vervallen, doch spreker wil graag een nieu we haven voor Dreischor en een wegverbinding tussen deze ha ven en het dorp. De Commissaris van de Konin gin zei te vertrouwen, dat het Dijkwater zal worden ingepol derd. Er zal worden gestreefd naar een haven aan deze zijde van het eiland te behouden. De heer M. Doeleman uit Zie rikzee, vertegenwoordigende de Kamer van Koophandel, zei, dat het reconstructieplan nieuwe kansen en mogelijkheden voor Schouwen en Duiveland met zich brengt, ongetwijfeld zitten er be zwaren aan vast, aldus de heer Doeleman, doch wie het plan verwerpt, zal er iets nieuws voor in de plaats moeten stellen. Het is daarom beter over de bezwa ren heen te stappen, temeer, daar het reconstructieplan niet moet worden bezien voor vandaag of morgen, doch met het oog ge richt op de verre toekomst. De commissaris sloot zich, wat dit laatste betreft, in zijn slui tingswoord bij deze spreker aan. en zei vervolgens nog, dat deze vergadering zal worden gevolgd door een bespreking met de on derscheidene gemeentebesturen afzonderlijk, op dat men in deze zo belangrijke aangelegenheid te zijner tijd een standpunt zal kun nen innemen, waarbij rekening wordt gehouden met de op het eiland levende bezwaren en ver langens. Een felle brand heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag gewoed in het café-restaurant „De Roskam" te Tiel. Hierbij zijn twee mensen om het leven ge komen. De brand is omstreeks kwart vóór vier in het cafégedeelte van het pand ontstaan. De eigenaar, de heer Kuijpers en zijn gezin, alsmede enige logé's en drie kostgangers, in totaal negen per sonen, sliepen dllen op de boven het café gelegen étage. De vlam men grepen zo snel om zich heen, dat niemand van de bewo ners het gebouw via de trap heeft kunnen verlaten. Drie hun ner sprongen uit het raam en werden ernstig gewond. Zij zijn de woning van een tegenover het pand wonende sigarenhandelaar binnengedragen en later naar het ziekenhuis vervoerd. Enige andere personen wisten via het dak een naast het pand gelegen woning te bereiken. Tegen 4 uur hoorden in de na bijheid wonende garagehouders Een gewezen attaché van het Griekse gezantschap in Praag, de 32-jarige Christos Mitsakopoelos, heeft Dinsdag te Athene onthuld op welke wijze hij uit Tsjecho- Slowakije is verbannen. Mitsakopoelos, werd 25 Jan. j.l. door de Tsjechoslowaakse veilig heidspolitie, op beschuldiging van spionnage, gearresteerd. Hem werd, met toepassing van verdo vende middelen, een valse beken tenis afgedwongen, waarna hij uit Tsjecho-Slowakije werd ge leid. De Zuidkoreaanse regering heeft de Ver. Staten om „schrif. telijke verzekeringen" verzocht alvorens een besluit te nemen over de deelneming van Zuid- Korea aan de conferentie van Genève. Dit heeft de Zuidko reaanse minister van Buiten landse Zaken meegedeeld. De minister verklaarde nader, dat Zuid-Korea eerst wenst te vreten: 1. Wat precies de rol is die de Sowjet-Unie en China op de conferentie zullen vervullen; 2. Of de besprekingen het ka rakter van een ronde-tafelcon ferentie zullen hebben of dat het een conferentie tussen twee partijen zal zijn en of voorrang zal worden gegeven aan een re geling van het Koreaanse vraag stuk?; 3. Of de duur van de conferentie tot 3 maanden be perkt zal zijn. De Zuidkoi*eaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pyoen Joeng Tai, heeft te Seoel meegedeeld, dat de V. S. onofficieel hebben laten weten, dat Zuid-Korea op de conferentie van Genève des gewenst een meerderheidsbesluit kan boycotten. De minister zeide, dat zijn re gering, voordat zij de uitnodiging voor Genève aanvaardt, eerst wil weten of de V. S. de conferentie zullen verlaten, als er binnen drie maanden geen bevredigend resultaat zal zijn bereikt. Een langdurige conferentie achtte de minister voordelig voor de com munisten, „omdat zij nieuwe wa pens in Noord-Korea binnenbren gen en langs het front nieuwe vliegvelden aanleggen". Pyoen Joeng Tai zeide, dat zijn regering enige „onbevredigende antwoorden" van de V. S. had ontvangen op vragen om ophel dering over de voorgenomen bij eenkomst. De V. S. hadden on officieel laten weten, dat wellicht de kwestie-Korea en het conflict in Indo-China tegelijk zullen wor den besproken en dat de confe rentie, hoewel zij een ronde-tafel- bijeenkomst zai zijn, in hoofd zaak een tweezijdige bespreking tussen vertegenwoordigers van de V. N. en van de communisten ■zal zijn. Moderamen der Generale Synode (der Ned. Herv. Kerk) doet rondschrijven uitgaan. Het Moderamen van de ge nerale synode der Ned. Herv. Kerk heeft besloten een circu laire te doen uitgaan aan de (Herv.) kerkeraden en predi kanten, waarin in overweging wordt gegeven op de vóóravond of de morgen van de nationale feestdag 5 Mei, een dienst te doen houden ter herdenking van hen, die hun leven hebben gegeven in de strijd om de her denking van onze vrijheid, om Gcde dank te brengen voor de bevrijding van land en volk en Hem Zijn zegen voor overheid en volk te vragen, redenen aanwezig om nu, na de ramp, deze gemeenten in de kop van de marechaussee inging. Terwijl marechaussee en douane-beambte ieder een an dere kant uitkeken, werden de blikken koffie over de prikkel draadversperring gewerkt, daar in ontvangst genomen en naar Aken vervoerd. De koffie werd allemaal in beslag genomen. De marechaussee, die de feiten er kende, maar daarnaast beweer de, dat de Duitse douane-be ambte bij hem was gekomen met het voorstel om de smok kelarij oogluikend toe te staan hetgeen deze bits ontkende hoorde zes maanden tegen zich eisen. Toen daarna de zaak tegen de gebroeders J. en G. G. uit Kerkrade terzake van de boven, vermelde koffiesmokkel diende, kwam er op een gegeven ogen- blik een sensationele wending in de behandeling van deze on gewone smokkelzaak. De ver- &AHEÏÈ JC &S0 bi' dachten hadden ontkend iets JiWtl «3»S'ff xNmet de smokkelhandelingen in Voor de meervoudige kamer der Economische Rechtbank te Maastricht heeft de 26-jarige marechaussee A. van D. uit Kerkrade 6 maanden tegen zich horen eisen omdat hij zich door 2 smokkelaars zou hebben laten omkopen en 'n oog dicht te doen bij 't over de grens wer ken van bijna 600 blikken kof- fie. i i i Deze smokkelarij, die in de nacht van 14 op 15 Januari 1.1. aan de Nieuwstraat te Kerkrade gebeurde, was echter van te vo ren reeds „verraden", omdat de Duitse douane-beambte die door de marechaussee in het complot was genomen, zijn chef van de ze ontwikkeling op de hoogte had gesteld en verder gedaan had, alsof hij op de voorstellen Maak Uzelf niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal bij Uw gestel hoort" Neem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost In gevechten tussen leden der Britse veiligheidspolitie en Mau- Mau-benden, die in de districten van Forthall, Thika en Kiamboe geleverd werden, zijn Dinsdag 26 jrebelen gedood. Maandag j.l. sneuvelden als gemeld, 40 Mah "Wan.ipden De verdachte van de moord in de Van Kinsbergenstraat te Den Haag, de broodbezorger E. K. is door de Haagse politie verhoord. Volgens zijn voorlo pige verklaringen zijn er enkele duistere punten opgehelderd, waarbij echter aan de andere kant bepaalde kwesties, die men als vaststaand had aangeno men, onjuist bleken. Zo is er nog geen enkele zekerheid over het uur, waarop de misdaad is gepleegd. K. beweert dat hij in de nacht van de misdaad de ty piste op de gang is tegengeko men en haar om 10 heeft ge vraagd. Toen zij weigerde, volg de hij haar de kamer in. Het meisje wilde gaan gillen, waar op hij haar de keel dicht kneep. Toen zij, naar zijn mening, be wusteloos was, doorzocht hij de kamer en nam uit een tas, die onder de tafel stond, 960 weg. K had de avond voor de mis daad behoorlijk gedronken en na het plegen van zijn daad deed hij zich wederom te goed aan sterke drank. Hoe laat hij precies de woning heeft verla ten, ligt eveneens in het duis ter. De dader heeft zich per taxi naar Amsterdam begeven en de chauffeur van deze wagen is bereids door de politie opge spoord. Volgens zijn zeggen zou hij, bij het vernemen dat hij 't meisje gewurgd had, berouw hebben gekregen en zich heb ben aangemeld. Het geld had hij weggeworpen. K. is oud- S. S.'-er. De typiste was werk zaam bij de generale staf in de Juliana-kazerne. Voorlopig kan worden aange nomen dat roof het enige mo tief van de daad is geweest. De politie is thans bezig de verkla ringen van de aangehoudene te verifiëren en na te gaan wat hij de avond vóór de misdaad ge daan heeft en wat hij daarna precies heeft uitgevoerd. Op het lijk is sectie verricht. de bewuste nacht te maken ge had te hebben, terwijl ze tevens volhielden van omkoperij niets af te weten. Als getuige a dé charge werd gehoord een broe der van het klooster te Bleijer- heide, die verklaarde op de be wuste avond in de woning van één der verdachten te zijn ge weest en daar tot half vier te zijn gebleven voor een bespre king van boedelruil e.d. Zijn confrater, die aanvankelijk in gelijke zin getuigd had, was ter zitting van de rechtbank er niet zeker van, of de datum, waarop zij bij de gebroeders G. op be zoek waren geweest, de bewuste 14 Januari was. De officier van justitie, re pliceerde scherp op die voor hem onaangenaam verrassende verklaring van de broeder, om dat daardoor een deel van de getuigenverklaringen onzeker werd. Hij vroeg een ernstig on derzoek naar de juistheid van die verklaringen. De eis tegen de gebroeders G. was: ieder 8 maanden waarvan 4 voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar. De verdediger uit Heerlen be pleitte op grond van tegenstrij dige getuigenverklaringen en ontbreken van het wettig bewijs vrijspraak voor zijn cliënten. De rechtbank zal op 22 Maart uit spraak doen. een hevige knal, terwijl de vlammen reeds naar buiten sloegen. Onmiddellijk waar schuwde hij de brandweer en poutie, die zeer snel ter plaatse v/aren. Ondertussen hadden de vlammen echter reeds zo snel voedsel gevonden, dat aan het blossen niet meer te denken viel. Nadat de felle brand, die en kele uren heeft gewoed, door de brandweer was geblust, is de brandweer met alle haar ten dienste staande middelen on middellijk begonnen naar het zoeken van de slachtoffers. Men slaagde er in, twee lijken te bergen en wel dat van de 53- jarige textielhandelaar J. van Pelt uit Dordrecht, terwijl vlak bij hem het stoffelijk overschot van de 11-jarige ïïlly Kuijpers, dochtertje van de zo zwaar ge- trollen caféhouder, werd ge ve aden. De toestand van de in het ziekenhuis verpleegde an dere slachtoffers zijn niet le vensgevaarlijk. De Britse minister van staat voor Buitenlandse Zaken Sel- wijn Lloyd heeft Dinsdag bij zijn terugkeer uit Khartoem ver klaard dat er een aanzienlijke kans op verdere ongeregeldheden -fn Soedan bestaat. Hij noemde de toestand aldaar „nog zorge lijk". Hij hoopte dat het Soeda- nese volk, bewijst, dat de demo cratische instellingen in Soedan bruikbaar zijn. r Lloyd was- tien dagen geleden naar Khartoem vertrokken om Engeland te vertegenwoordigen bij de opening van het Soeda- nese parlement op 1 Maart, als gevolg van ongeregeldheden, die aan meer dan dertig personen het leven kostte, werd de open- ning uitgesteld tot vandaag. De minister deelde mede, dat hij te Khartoem van gedachten heeft gewisseld met generaal Nagiub, leden van het Soedane- se kabinet en met de leider van de oppositiepartij, Sayed Abdel Rahman el Mahdi. INBREKER TE ROTTERDAM GEPAKT. De politie te Rotterdam heeft de 32-jarige zeeman J. R. uit Rotterdam aangehouden, die in de binnenstad acht inbraken ge pleegd heeft. De buit bedroeg in totaal ongeveer 2000 gulden. In een warenhuis alleen al ont vreemdde hij voor 1500 gulden. Een surveillerende agent hoor de 's nachts een plof en zag een gestalte, die hij achterna ging. De man verstopte zich echter nog, maar dat mocht hem niet baten, onderweg had hij nog een schrijfmachine laten staan, die van een inbraak afkomstig was. De Griekse minister van Landsverdediging, heeft te Was hington verklaard, dat Grieken land meer militaire hulp van de Ver. Staten nodig heeft voor zijn in omvang toenemend ver dedigingsstelsel. Door het Grieks-Turkse ver drag wordt de strategische ver antwoordelijkheid van Grieken land groter, aldus de minister. Luitenant-generaal B. R. P. F. Hasselman, chef van de generale staf, heeft Dinsdag uit handen van de Amerikaanse ambassa deur, de heer Freeman Matthews een hoge Amerikaanse onder scheiding ontvangen, de „Legion of Merit" in de graad van „com mander". Deze onderscheiding is hem verleend voor de „buitenge wone wijze waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten bij de opbouw van het Nederlandse leger". De Brits minister van Marine, Thomas, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de marine bin nenkort zeer verbeterde wapens tegen duikboten in gebruik zal nemen. Hij gaf geen bijzonder heden, maar een woordvoerder van zijn ministerie heeft ver klaard, dat het projectielen zijn, die door vliegtuigen worden ge lanceerd. Automatisch zoeken zij hun doel op en vernietigen het. Ook zullen helicopters in de strijd tegen duikboten worden ge bruikt. Thomas vroeg het Lagerhuis 353 millioen pond sterling voor de marine in het belastingjaar 1954- 1955. Het verblijf van marineperso neel in het buitenland zal worden bekort, ter verbetering van het moreel. Ook zal de mogelijkheid om voortijdig de dienst te verlaten, weer worden opengesteld. Naar uit gewoonlijk goed inge lichte bron wordt vernomen heeft Engeland aan de Verenigde Staten gevraagd gedetailleerde voorstellen te onderzoeken voor het verzachten van het verbod voor strategische uitvoer naar communistische landen. Na voor lopig overleg met de Ver. Staten zullen de Britse voorstellen aan de andere betrokken landen wor den voorgelegd. De volgende lan den werken samen bij het uit oefenen van toezicht op de uit voer van strategische goederen: De Ver. Staten, Engeland, Cana da, Nederland, Japan, België, Luxemburg, Frankrijk, Italië, Denemarken, Portugal, West- duitsland, Noorwegen, Grieken land, Turkije. door MARTIN VERDUYN. 59) Nadruk verboden. Ongeveer één uur vóór zons ondergang liet Flanders, nog ge heel onkundig van de grote ge beurtenissen aan het „front", een groot vuur ontsteken op de bin nenplaats van de negerkraal. Dit was het teken voor het vliegtuig, dat Marion en hem zou halen. In gespannen afwachting zagen zij omhoog naar de hemel, de ne gers om hen heen geschaard. Zowel Marion als Flanders voel den nu een warme vriendschap voor deze mensen, die hen het leven hadden gered in hun won derlijke paradijselijke schuil plaats. Vooral Marion had reden het wakkere dorpshoofd dank baar te zijn. Zonder hem zou zij nu tengevolge van een slangen beet dood zijn geweest. Als zij naar Flanders keek, golfde een gevoel van warme sympathie en bewondering door haar heen, maar tegelijkertijd was zij zich wederom pijnlijk bewust, dat deze gevoelens niet van de alles in haar overweldigende macht waren, als die zij in het nabijzijn van Mersham had. Zij betrapte zich er op, dat zij ernaar hun kerde hem weer te zien. Haar vroegere wereld van wiskundige formules en rustig experimen teren in laboratoria leek haar een droom, prof. Nichols een nachtmerrie uit een ver ver leden. Hoe lang was het geleden, dat Mersham na zoveel pijnlijk misverstand, in het aangezicht van de dood zijn arm om haar had heengeslagen en begonnen was over zijn liefde te spreken? Zij glimlachte weemoedig, als zij er aan dacht dat die liefdesver klaring nog altijd niet voltooid was. Zouden zijn gevoelens in middels weer veranderd zijn? Zij kende hem nu genoeg, om te vermoeden, dat hij na haar avonturen met Flanders, zou zwijgen over hetgeen tussen hem en haar bestond. Een nog vèr verwijderd, mono- toom gebrom sneed haar gedach- tengang af. Het was onmisken baar een vliegtuig. Het geluid werd sterker en een flikkering in de lucht verraadde plotseling de plaats waar het zonlicht op de metalen romp van een vlieg- Bondskanselier Adenauer heeft Dinsdag op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken een bespreking met mi nister Bidault gehad over de Saarkwestie. Naar verluidt dien. da het plan van mr Van der Goes van Naters als grondslag van de gedachtenwisseling. Na 3 kwartier vertrok de bondskanselier naar het ge bouw van de Duitse diplomatie ke missie. Men meent te weten, dat Bidault had voorgesteld tot een gedetailleerder overleg over te gaan, maar dat de bonds kanselier zich hierover eerst wilde beraden. De bespreking zou later worden voortgezet, in tegenwoordigheid van deskun digen van beide partijen. gers ontstond zichtbaar opwin ding. Alleen hun stamhoofd bleef kalm en wees, het gelaat op Ma rion en Flanders gericht, op het naderende vliegtuig. Flanders knikte zwijgend. Er was geen twijfel mogelijk dat de piloot het vuursignaal reeds ont dekt had. Het toestel begon te cirkelen, blijkbaar om aan te duiden dat hij hen ontdekt had en om een enigszins geschikte landingsplaats te zoeken. Flan ders hoopte vurig dat deze ma noeuvre niet opgemerkt zou wor den door de in de omgeving rondsluipende vijandelijke agen ten en dat het vliegtuig dicht in de nabijheid zou landen. De piloot scheen zijn toestel ergens ten Oosten van het neger dorp aan de grond te willen zet ten. Het vliegtuig kwam nu snel in glijvlucht omlaag en ver dween duidelijk zichtbaar achter het geboomte. In angstige span ning wachten zij op een klap. Maar zij hoorden niets dan de gewone junglegeluiden. Snel namen Marion en Flan ders afscheid van het stamhoofd, die hen twintig man ten geleide meegaf. Flanders gaf de richting aan. Hoewel het had geleken, dat het I toestel op slechts honderd meter Deze deskundigen, van wie de Westduitse groep onder leiding van staatssecretaris Hallstein staat, kwamen eerst afzonder lijk bijeen. Naar van gewoonlijk welinge lichte zijde wordt vernomen, zouden Adenauer en Bidault cr.der zeker voorbehoud de gro te lijnen van het plan van mr Van der Goes inzake „Europea nisering" van Saarland hebben aanvaard. Zij besloten hun onderhande- lngen voort te zetten op basis van deze „algemene lijnen" van het Nederlandse plan. Het plan van mr. Van der Goes werd op 6 Februari door de alge mene commissie van de raad van Europa aanvaard. ruim twintig minuten voor zij het, op een klein open terrein ontdekten. Majoor Crane kwam hen met grote stappen tegemoet en be groette hen hartelijk. „We moe ten onmiddellijk opstijgen," kon digde hij aan, „want 't is spoe dig donker." Snel verdwenen Marion en Flanders in het toestel, dat zich onmiddellijk weer in beweging zette en vlak over de boomgrens in westelijke richting koerste. „Hóe is het bij u?' was Flan ders' eerste vraag. „Toen wij .vertrokken, maakten wij ons ge reed de vijand een warme ont vangst te bereiden', antwoordde Crane. „Inmiddels is ons geseind, dat nieuwe Duitse parachutis tentroepen afgeworpen zijn. Die zijn nu tot actie overgegaan, 't Is dus de vraag of we kunnen lan den. Er is thans een hevig lucht gevecht bezig.'" „En Nichols?" informeerde Flanders. „Zo juist hoorden we via de radio, dat hij gesignaleerd is. Hij hield zich schuil aan het rivier tje achter ons kamp, maar werd door een bosbrand uit zijn hol gejaagd." tuig weerkaatste. Onder de ne- afstand geland was, duurde het Men verwacht, dat Adenauer en Bidault hun overleg op 31 Maart zullen hervatten bij de conferentie over de voorgestelde Europese politieke gemeenschap te Brussel. Minister Bidault overhandigde de bondskanselier een ontwerp voorstel over de Saarkwestie. Hoewel er geen bijzonderhe den van dit voorstel zijn bekend gemaakt, wordt in een door het Franse ministerie van Buiten landse Zaken uitgegeven commu niqué gezegd, dat het op dezelfde basis berust als het plan van mr. Van der Goes. Later bracht de Westduitse bondskanselier een bezoek aan premier Laniel. Hij werd verge zeld door minister Bidault en de Franse hoge commissaris in Duitsland, Franeois-Poncent, die de Westduitse gasten vervolgens uitgeleide deden op het vliegveld Le Bourget, waar dr. Adenauer en zijn medewerkers het vlieg tuig naar Athene namen. (Wordt vervolgd.) De vogelwerkgroep van de Kon. Nederl. natuurhistorische vereniging en van de Neder landse jeugdbond voor natuur studie zal dit voorjaar een on derzoek organiseren naar de aankomstdata van een 4-tal vo gelsoorten, te weten de Tjiftjaf, de Fitis, de Boerenzwaluw en de Gierzwaluw. Dit onderzoek, dat wordt verricht in samenwerking met het K.N.M.I. te De Bilt, dient om na te> gaan in hoe verre er verband bestaat tussen de voorjaarstrek der vogels, de temperatuur en de ontwikke ling der planten. (Vogelkenners, die hieraan willen meewerken, worden ver zocht zich in verbinding te stel len met het K.N.M.I te De Bilt, afdeling landbouwmeteorogle Men wordt verzocht op te ge ven welke vogelsoort (soorten) van de bovengenoemde men wil waarnemen. Men krijgt dan de benodigde invulkaart (kaarten) gratis toegezonden).

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2