McCarthy De uitslag der Finse verkiezingen De E.V.G. in de Belgische Senaat Waarom de Koffie zo duur is!! Debat in de Franse Vergadering Nationale Kinberg vrijgelaten De Japanse strijdkrachten NAGU1B PREMIER Arrestatie van Portoricanen in de V, S. De werkloosheid in de V. S. De „Prawda" over Korea Eisen van Oostenrijkse slachtoffers van de nazi's Eerste escadrille Aaieri- kaaise geleide projectielen WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN De achtergrond van ons dagelijks kopje koffie INDO-CHINA Is Duitsland 7777m -HZ—— Monsterkalf Fïsnkering bi] Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal: PCI maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks WOENSDAG 10 MAART 1954. 9e Jaargang No. 3094. - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 3 nor. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. „Zodra alle landen, die deel uil- maken van de Europese defen siegemeenschap het betrokken verdrag hebben getekend, zullen er nog twee jaren verlopen voor dat wii zullen kunnen beschik ken over de 12 Duitse divisies. B'nnen deze twee jaar zal de Sowjet-Unie echter in het bezit zijn van een bepaald aantal H- bommen Deze situatie wettigt zonder twijfel het argument van urgentie, dat wij hebben ingeroe pen voor de onmiddellijke be krachtiging van het verdrag der E.V.G.", aldus verklaarde de Bel gische minister van Defensie, generaal Degreef, Dinsdagmid dag in de Belgische senaat. De Sowjet-Unie. zo ging hij voort, heeft sedert het einde van Generaal Moh. Naguib is pre mier en voorzitter van de raad van de revolutie geworden. In een officiële bekendmaking wordt gezegd, dat aan generaal Naguib de hoogste macht is ver leend. Naguibs aanspraak 9P ae hoogste macht was één dei voornaamste oorzaken van het geschil in de revolutionnaire raad. dat leidde tot het afzetten van Naguib door kolonel Nas ser,-die Naguib toen als premier ging vervangen, zo is meege deeld. Kolonel Nasser werd tot mili taire gouverneur van Egypte be noemd met volledige bevoegd heid. De aftredende eerste minister, Nasser, heeft een correspon dent van het Franse persbureau A.F.P. meegedeeld, dat een te rugkeer tot de vroegere toestand mogelijk is geworden, doordat Naguib van zijn vroegere eisen heeft afgezien. Naguib beschikt in de revolutionnaire raad over één stem, zoals alle leden van deze raad, zo zeide hij. Er is nu niets meer, dat de leden van de revolutionnaire raad scheidt, aldus de aftreden de premier. Verder zeide Nasser: „Wij heb ben besloten te zwijgen over onze geschillen om met de grootste kracht onze nationale doelen na te streven". Dit na tionale is, aldus Nasser, de te rugtrekking van de Britse troe pen van Egyptisch grondgebied. In verband met de aanslag van vorige week in het Ameri kaanse Huis van Afgevaardig den door Portoricanen zijn te New York 91 en te Chicago 20 Portoricanen in hechtenis ge nomen. De Amerikaanse minister van Arbeid, heeft het congres ver zocht de begroting van zijn de partement met 40 millioen dol lar in het komende begrotings jaar te verhogen, in hoofdzaak om de grotere werkloosheidsuit kering te kunnen doen. Tegenover een subcommissie van de senaat voor de toewij zingen verklaarde Mitchell, dat hij aanneemt, dat het hoge eco nomische peil, ook in het ko mende begrotingsjaar zal blij ven bestaan, maar tevens, dat „er wel enige toeneming van de werkloosheid zal komen". de oorlog reserves opgebouwd, die IY2 keer zo groot zijn als die der Verenigde Staten en Rus land beschikt thans over een staand leger van meer dan 2.5 millioen manschappen. Deze sterkte is dubbel zo groot als die van 1939 en de Sowjet-Unie kan hiermee 180 divisies vormen. Een 30-tal divisies hiervan zijn in Oost-Europa en ongeveer 70 in West-Rusland gelegerd. Het aan tal vliegtuigen in eerste linie waarover de Russen thans be schikken wordt op minstens 20.000 geschat en het effectief der luchtstrijdkrachten op 800.000 man. Vanuit de vliegvelden in Oosteuropa kunnen de Russische bombardementsvliegtuigen Bel gië en Frankrijk in 30 minuten bereiken. De deskundigen, aldus gene raal De Greef zijn intussen van oordeel dat de Sowjet-Unie bin nen 2 tot 5 jaar 'over een vol doende aantal H-bommen zal be schikken en over voldoende su personische vliegtuigen om een dodelijke aanval op de Ver. Sta ten te kunnen uitvoeren. Wan neer men weet dat een H-bom geheel Brussel kan vernietigen, dan is het duidelijk dat slechts enkele van deze vliegtuigen de verdedigingszöne behoeven te passeren om onmetelijke vernie lingen aan te richten. In het operatiegebied van de E.V.G., een strook van 700 bij 300 km, aldus de minister, kun nen drie zónes worden onver scheiden. De eerste loopt van Zwitserland naar de Main, om vat de toegangsweg van de Do- nau en wordt in het Westen af gesloten door het Zwarte Woud en de Boven-Rijn. De tweede gaat van de Main tot de Ruhr, wordt afgesloten door de Midden-Rijn en reikt tot de Palts, de Eifel en de Ardennen. De derde omvat de Baltische laagvlakte met de mon dingen van Elbe, Weser, Ems, Rijn en Maas. De diepte van deze verdedigingsgordel, welke be schermd moet worden door 20 di visies, is dus niet groot. Daarom zijn Duitse divisies, welke in het terrein moeten worden opgesteld een eerste noodzaak. Minister De Greef gelooft niet in de afscheiding van de Duitse divisies op een gegeven ogenblik. Deze divisies immers, verspreid over 700 km, zouden op weg naar een concentratiepunt de trouw gebleven divisies voorbij moeten trekken. Zij zouden gevolgd moe ten worden door de steuneenhe- den, die van geïntegreerde sta ven afhangen en die van plaat sen zouden komen 60 tot 150 km achter de divisies gelegen. De ontrouwe divisies zouden ook niet over commandoposten en trans missiemiddelen beschikken. Wan neer men overigens de ingewik keldheid van de huidige bevoor rading kent, aldus de minister, kan men zich nauwelijks inden ken, hoe een dergelijke afschei ding der Duitse divisies zich zou kunnen verwezenlijken. Graaf d'Aspremont de Lynden (C.V.P.) wees op de woorden van Churchill en Eisenhower begin van *dit jaar, volgens welke de Russische bedreiging zou zijn af genomen. In de loop van zijn be schouwing betoogde hij dat, in tegensteling tot hetgeen aanvan kelijk was verklaard, het Ita liaanse leger niet geïntegreerd zal worden en dit evenmin zal gelden voor het Nederlandse legér. Nederland, aldus deze se nator, heeft verklaard, dat het voor alles een maritieme mo gendheid is. Overigens, zo zeide hij, voelt Nederland zich veel meer verbonden met Engeland dan met de landen van het Europese continent. Het Belgi sche leger daarentegen zal ge heel geïntegreerd worden met uitzondering slechts van de rijks wacht en de binnenlandse strijd krachten. Graaf d'Aspremont de Lynden meende dat hier weinig overblijft van het principe van gelijkheid en hij verwacht van de regering een opheldering over dit punt. Vrijdag a.s„ nadat de ministers vap Buitenlandse Zaken en van landsverdediging, opnieuw het woord hebben gevoerd, zal de senaat overgaan tot stemming over het verdrag der E.V.G. Het blad van de Russische communistische partij, „Praw da" schrijft, dat het bijeenroe pen van de conferentie te Ge- nève vrede in Korea mogelijk maakt, ofschoon „zekere krin gen in de Ver. Staten geen vreedzame regeling van de Ko reaanse kwestie wensen". „Ongetwijfeld worden Syng- man Rhee's aanvallen op de te Berlijn bereikte overeenstem ming geïnspireerd door agres sieve kringen in de Ver. Sta ten", aldus het blad. Ook schrijft het blad, dat het Amerikaanse opperbevel in Ko rea voorbereidingen treft voor „nieuwe avonturen De republikeinse senator, Wi ley, voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse senaat, heeft een beroep op de Oosten rijkse regering gedaan de eisen van Joodse en andere slacht offers van de nazi's in te wil ligen. Wiley sprak ter gelegen heid van een herdenkingsdienst van de Oostenrijkse slachtoffers van de nazi's in de Oostenrijkse rynagoge te New York. De eisen belopen in totaal ongeveer vier milliard gulden. Het gaat om Oostenrijks pres tige in de familie der volken, aldus Wiley. Het leven valt voor een huis vrouw tegenwoordig niet mee. Vooral niet nu het dagelijkse bakje troost een flinke prijsver hoging heeft ondergaan, en aan gezien ons kopje koffie een teer gekoesterde plant is in ons volks bestaan laten wij U in deze gra fiek zwart op wit de prijsstijging van het bruine vocht zien. Men heeft kunnen lezen dat de verho ging van de prijs van de koffie len de thee) een gevolg is van het feit dat de prijs op de wereld markt gestegen is. Aangezien voor de meeste huis vrouwen de wereldmarkt niet verder komt dan de dichtst bij- zijnde kruidenier, hebben wij de internationale marktnoteringen in New York voor koffie-Santos eens voor U uitgezocht. De koffie wordt aldaar aan de markt gebracht in dollarcenten per pound d.i. ongeveer 450 gr). Uit de grafiek blijkt dat er in het verleden van de koffie ook wel gelukkige momenten zijn ge weest want van Oct. 1913 tot Oct. 1939 lag de prijs van de koffie op de wereldmarkt zeer laag. Maar sinds 1939 begon voor de huis moeders eigenlijk de koffie-moei- lijkheid. Van jaar tot jaar liepen de koffieprijzen omhoog en voor al in één maand n.l. Oct.-Nov. '49 sprong de prijs van de koffie met DE PR'JS VAN 450 GRAM KOFFIE 0PDE K0FFIEMARKT TE NEW YORK (O (O ID lO lOiOiDiDiD^^iO ro w a -r-cncnyicncnc/ioi CO v£> lO O rv) CO to JN maar eventjes 2/3 van de totale wereldproductie aan koffie komt! Door de aangerichte schade was de vraag veel groter dan het aanbod en de lijn op de grafiek steeg. Steeg zonder dat U het direct merkte, tot het bericht dat de koffie (en de thee) duurder wordt. Toen merkte U het wel en de grafiek laat U zien waarom. Leest U deze grafiek eens nauwkeurig want het is het ge zicht van Uw bruine koffie zwart op wit. En wij hebben nog de schrale troost voor U dat een stijging van de koffieprijs in Amerika wel veel erger gevoeld moet worden, want daar drinkt men dergelijke hoeveelheden koffie, dat de Amerikanen maar eventjes 67% van al de koffie die er op de wereld is door hun keel gat laten glijden. DE BIJEENKOMST VAN HET COMITÉ VAN MINISTERS DER BENELUX. De maandelijkse bijeenkomst van het comité van ministers der Benelux, welke op 20 Maart was vastgesteld, zal een week later, 27 Maart, te Brussel worden ge houden. De invloedrijke radicale leider Pierre Mendes-France heeft Dins dag in het voortgezette debat over Indo-China in de Franse Nationale Vergadering o. m. ver klaard „Het is en zeer grote mis vatting dat de komende Geneefse conferentie vrede voor Indo-Chi na kan brengen. Nóch de Sowjet- Unie, nóch communistisch China hebben er belang bij de Franse wensen t.a.v. Indo-China te bevre digen. En indien zij daartoe wel geneigd waren, wat zou Frankrijk dan in ruil kunnen aanbieden? Ik beveel rechtstreekse onder handelingen met de Vietminh-lei- ders aan", aldus Mendes-France, die hier nog aan toevoegde: „Sommige Franse ministers koesteren diep in hun politieke De Amerikaanse vice-presi dent, Nixon, zal Zaterdag a.s. evenveel vrije spreektijd voor radio en televisie krijgen als de democratische leider Stevenson verleden Zaterdag, aldus deelde de voorzitter van de republi keinse partij, Hall, te Was hington mede. Nixon zal ant woorden op Stevenson, die o.m. heeft gezegd, dat de republi keinse partij voor de ene helft achter McCarthy staat en voor de r ndere achter Eisenhower. Nixon zal spreken over „het lei derschap van de republikeinse partij en het program van de Economische achtergrond van het Saargebied i ir y,P£jr 5 *141 TEENKOOw °ro<tuctl§ ctj'art Fronkr/jt NERMËSKEll Soargwo/tcf 3 AABflli Ou/ rs to no SAARGEBIED ST WE.N3EC MEBZiG x\^TT WEI LE FT >oeei Bkigi t NGBEm Du/r t'on d AA B 9» UCK E Frankrijk Frankrijk >A»«EGu..MiNti vfcBÜUN ME'i 5 ae oTb STaalPAODUCTIE >41LLIOCN ton regering-Eisenhower", aldus Hail, McCarthy zeide te Miami, dat ook nij van plan is vrije spreek tijd te verwerven. De radio- en televisiezenders deelden echter mede, dat Halls verzoek eerder was ontvangen en dat, nu de republikeinse partij al vrije zendtijd was toegekend, Mc Carthy geen gelegenheid zal worden gegeven. De democratische senator Paul Douglas, heeft er op aan gedrongen het beleid van de le den van de commissies van on derzoek van het congres wette lijk vast te leggen. Hij diende met de democratische senator Humphrey een desbetreffend wetsontwerp in. Ook wordt in het wetsontwerp voorzien in de oprichting van een gezamenlij ke commissie van onderzoek van beide kamers van het Ameri kaanse congres. ziel het verlangen een Ameri kaans militair ingrijpen in Indo- China teweeg te brengen. Tezelf dertijd pogen zij door handige di plomatie de indruk te wekken, dat zij de Indochinese oorlog wil len beeindigen". De radicale leider kreeg her haaldelijk applaus van de socialis tische en communistische afge vaardigden. De minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, vroeg 't woord toen Mendes-France zeide dat op de Geneefse conferentie de behandeling van het Indochi nese vraagstuk aan die van Ko rea zal worden gekoppeld. Aan 'n behandeling van het Koreaanse vraagstuk zal op gee.n enkele wij ze voorrang worden gegeven bo ven die van het Indochinese. Ik wil er in dit verband op wijzen, dat aan de besprekingen over Ko rea delegaties zullen deelnemen, die de behandeling van het Indo chinese vraagstuk niet zullen bij wonen en omgekeerd", aldus Bi dault. A.F.P." meldt nog, dat premier Laniel tevoren, voor de tweede maal in het debat over Indo-Chi na het woord vragend, had ver klaard dat „zich aan de voor avond van de Geneefse bespre kingen bepaalde factoren voor doen, die de mening zouden kun nen doen postvatten, dat de con ferentie zal slagen" waaraan hij toevoegde: „De Franse regering zal, zonder zich aan enige illusie over te geven, gebruik maken van elke gelegenheid, die zich zou voordoen, om een oplossing van het Indochinese vraagstuk te bevorderen". Sprekend over de onderhande lingen. die thans met de Indo- Chinese staat Vietnam worden gevoerd, zeide Laniel, dat Frank rijk geen enkele verplichting zou aangaan, indien de wederpartij tezelfdertijd niet een overeen komstige verbintenis zou sluiten. „Doch de regering zal niet terug komen van haar in Juli 1953 af gelegde verklaring, waarin zij de verenigde Indochinese staten al gehele onafhankelijkheid toezeg de", verklaarde hij. De premier ontkende met klem dat de berichten, volgens welke Frankrijk, in ruil voor de toege zegde Amerikaanse hulp, zich zou hebben verplicht geen wa penstilstandsbesprekingen in In do-China te openen, waarheid bevatten. een ruk omhoog als gevolg van het verschil in vraag en aanbod. De prijs van de koffie was in Februari 1954 liefst 33% geste gen boven de noteringen van De cember 1953. Dat is dus in nau welijks twee maanden! Eén van de oorzaken van deze grote stijging is de schade die de vorst aan de koffieoogst van Brazilië heeft toegebracht. En dat ondervinden ook wij. want vergeten wij niet dat uit Brazilië Het Japanse kabinet heeft twee wetsontwerpen goedgekeurd, die er in voorzien dat Japan binnen acht jaar zal beschikken over een eigen leger, vloot en lucht macht. De ontwerpen, die nog door de volksvertegenwoordiging moeten worden goedgekeurd, voorzien in de instelling van ge nerale staven voor leger, vloot en luchtmacht, een commissie van stafchefs en een nationale verdedigingsraad, die in verbin ding staat met de regering. De bepaling, dat oudstrijders niet in een bevelvoerende func tie bii de weermacht mogen die nen, is afgeschaft. De bestaande „nationale vei ligheidsraad" zal voortaan „ver dedigingsraad" heten. De goedkeuring door het kabi net der ontwerpen volgt op het ondertekenen, op Maandag j.l. van een Amerikaans-Japanse overeenkomst tot wederzijdse be- Eén der koeien van de land bouwer M. Schouten te Andel tN.B.) heeft een dood monster- kalf ter wereld gebracht. Het geleek op een visotter. Het dier had zwemvliezen tussen de te nen, korte poten en een spitse kopterwijl de staart te hoog, d.w.z. op de rug was ingeplant. Wel eert grillige speling der natuur. veiliging, waarin de status en de bekostiging van aan raadgeven de Amerikaanse militaire groep, die de Japanse regering bij het opbouwen ener nieuwe Japanse weermacht zal helpen, zijn ge regeld. DE EERSTE „HUNTER" STRAALJAGER BINNENKORT IN ONS LAND. Naar vernomen wordt zullen binnenkort enkele Hawker „Hun- ter" straaljagers in ons land aankomen die zullen dienen om vliegers er reeds enigszins mee vertrouwd te maken. Het ligt in de bedoeling om omstreeks 1 April, wanneer de N.V. Koninkl. Nederlandse vliegtuigenfabriek Fokker de serie-productie van Gloster „Meteor 8" straaljagers zal beëindigen, een aanvang te maken met de serie-productie van de Hawker „Hunter F 1" straalvliegtuigen voor de Kon luchtmacht. Het eerste escadrille geleide projectielen van het type Mata dor is verzonden naar een ba sis in West-Duitsland, aldus is door de Amerikaanse lucht macht gemeld. Do projectielen werden per trein en schip vervoerd van het proefcentrum te Cocoa, Florida. Zij zullen deel uitmaken van het verdedigingssysteem van de Navo en kunnen van een gewo ne of van een atoomlading worden voorzien. Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft mede gedeeld dat de 37-jarige Zweed Albert Kinberg, die indertijd ge poogd heeft de Sowjetrussische ambassade te Oost-Berlijn binnen te dringen om een onderhoud te hebben met minister Molotof, die hij om medewerking voor het vestigen van de wereldvrede wil de vragen, op vrije voeten is ge- gesteld. Kinberg bevindt zich nu op het Zweedse consulaat-generaal te Berlijn. Hij zal binnenkort naar Zweden terugkeren. Toen Kinberg indertijd werd tegengehouden, ontspon zich een gevecht tussen hem en leden der Oostduitse veiligheidspolitie, waarvan hij er verscheidene te gen de grond sloeg. Uiteindelijk werd de grote en zeer sterke Zweed overmeesterd. Zweden heeft de Sowjet-Unie enige tijd geleden verzocht Kin- Duitsland en Frankrijk gaan weer praten over het Saargebied. Het ziet er naar uit dat Duits land bereid is onder bepaalde voorwaarden de Franse aanspra ken op het Saargebied te erken nen. Dit is in hoofdzaak een ge volg dat het Saargebied econo misch een groter eenheid met Frankrijk vormt dan Duitsland. Het steenkoienbekken van het Saargebied ligt belangrijk gun stiger t.o.v. de Franse zware me taalindustrie in Elzas-Lotharin- gen dan dit met Duitsland het geval is. Wij geven in de kaart de lig ging van het Saargebied en pro ductiecijfers voor de drie eenhe den van steenkool, ijzererts en staal. De rechtse Finse partijen heb ben bij de algemene verkiezin gen een kleine meerderheid be houden, aldus blijkt uit de be kend geworden einduitslag. De rechtse partijen de volkspartij, de Zweedse volks partij, boerenpartij en de con servatieven -- verwierven 103 zetels. De sociaal-democraten en volks-democraten kregen er 97. In 1951 kregen de rechtse groe pen 104 zetels en de linkse 96. Men schatte, dat ongeveer 75 procent van de kiesgerechtig den is opgekomen. De verkie zingen duurden 2 dagen. De zetelverdeling is als volgt: Sociaal-Democraten 54 (53) Boerenpartij 53 (51) Volksdemocraten 43 (43) Conservatieven 24 (28) Zweedse Volkspartij 13 (15) Fins Volkspartij 13 (10) De secretaris van de sociaal democratische partij, Leskinen, en een leider van de boeren partij, Kekkonen, hebben mee gedeeld. dat zij onderhandelin gen zullen gaan voeren over de vorming van een nieuw kabinet. Andere partijen zullen misschien worden uitgenodigd tot een „rood-groene"-coalitie toe te treden, met! uitzondering van de volksdemocraten, een fusie van communisten en linkse so cialisten (rood is de kleur van de sociaal-democraten, groen die van de boeren). Ook het huidige kabinet- Tuomioja, dat op 29 Maart zal aftreden, om plaats te maken voor het nieuwe, is een „rood groene". De agrarische partij en de so ciaal-democratische partij, die de meeste stemmen hebben behaald bij de algemene verkiezingen van Maandag in Finland, zullen een coalitieregering vormen zoals die welke in November is gevallen, zo wordt meegedeeld. Er zullen misschien ook politi ci van rechts en centrum in de regering worden uitgenodigd. De volksdemocraten evenwel, een fusie van communisten en links socialisten, zullen in de oppositie blijven. De sociaal-democraten hebben 508.122 stemmen gekregen, de agrariërs 465.636 en de volksde mocraten 418.614. De laatste coalitieregering is gevallen wegens een menings verschil over de economische po litiek. Sedert November is Finland geregeerd door een extra-parle* mentair kabinet. De economische toestand is inmiddels verbeterd doordat de Sowjet-Unie en Pe king-China besloten hebben een deel van hun aankopen in Fin land in goud of ponden sterling te betalen. berg op vrije voeten te stellen, waarbij het tevens verontschul digingen voor zijn optreden aan bood. Kinberg, die Dinsdag op vrije voeten is gesteld door de Oost duitse overheid, is op het laatste ogenblik uit het Vliegtuig ge sprongen dat hem naar Zweden zou brengen. Een ambtenaar van het Zweed se consulaat zei dat hij geen idee had waar Kinberg is of wat hij van plan is te doen. Hij is ten slotte „vrij burger", zei hij. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. LENTE ZET DOOR. Droog weer met over het alge meen weinig bewolking. In de ochtend hier en daar mist. Zwak ke tot matige wind tussen O. en Z. Zacht Lenteweer. Op de Wad deneilanden en in Noord-Holland langs het IJselmeer echter gema tigde temperatuur. DONDERDAG 11 MAART. v.m. n.m. Breskens 6.11 6.44 Terneuzen 6.46 7.19 Hansweert 7.26 7.59 Walsoorden 7.36 8.09 ZON MAAN op e n der op onder Maart 11 7.05 18.36 9.52 2.3- 12 7.03 18.38 10.52 3.35 13 7.01 18.40 12.03 4.20 14 6.59 18.41 13.17 4.53

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1