Hef maatschappelijk en cultureel werk op Schouwen en Duiveland ICcuifWMtodpuwdc r (/ttte de De Perzische olie KERKDIENSTEN Het teken der Jonrts Visite deux-pièces -Cs £e Y^/ Legeskosten voor afgifte paspoorten GEMEENTE TERNEUZEN 'N Premier ran Eire wil vervraegde verkiezingen E.V.G.-verdrag in de Belgische Senaat Het Britse Lagerhuis extra beveiligd ff 'r! OXO Neêrlands beste TOMATENSOEP Een verrukkelijke lichtgebonden soep van zonrijpe tomaten De bewoners van Schouwen en Duiveland hebben hun eiland min of meer beschouwd als een ver geten hoek van ons land. Hier voor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen, waarvan de geïso leerde ligging van het eiland als de voornaamste moet worden ge zien, o.a. kon het maatschappe lijk en cultureel werk niet tot volle opbloei komen. Na de watersnood kwam het rampgebied in het middelpunt van de belangstelling te staan en werden door de regering op ver schillend terrein belangrijke ver beteringen ingevoerd, zo ook op Schouwen en Duiveland. Dat-de regering hier het maat schappelijk en cultureel werk wilde steunen, bleek uit het feit, dat het ministerie van Maat schappelijk Werk, de stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk, het provinciale opbouworgaan, in staat stelde. Ook uit het rampenfonds zijn gel den beschikbaar gekomen. Het werk omvat o.m. de stich ting van dorpshuizen en vereni gingsgebouwen, terwijl ook de ondersteuning van harmonie- en Het Tweede Kamerlid de heer Goedhart heeft aan de ministers van Binnen- en Buitenlandse Zaken de volgende vraag ge steld: Zijn de ministers bereid nu de gunstige deviezenpositie van ons land geen aanleiding meer kan geven om belemmeringen in de weg te leggen aan reizen naar het buitenland en een in tensief onderling verkeer tussen de Europese volkeren ook voor het tot stand brengen van een verenigd Europa van het groot ste belang geacht mag worden te bevorderen, dat de leges- kosten voor de afgifte van pas poorten belangrijk verlaagd worden en zo mogelijk een uni form tarief voor het gehele land te doen vaststellen, dat de werkelijke kosten van het pas poort niet te boven gaat? fanfarecorpsen, belangrijke scha kels in het culturele leven van de dorpsgemeenschappen, speciale aandacht heeft. Aan de gemeente Amsterdam is gevraagd, voor een jaar een dirigent naar Schou- wen-Duiveland te willen zenden, hetgeen in deze moeilijke over gangsperiode 'n uitkomst zou be tekenen voor die corpsen, die thans zonder dirigent zitten. De hierover met Amsterdam gevoer de besprekingen zijn hoopgevend en dit plan zal waarschijnlijk wel kunnen worden verwezenlijkt. Verder bestaan thans reeds ver-, gevorde plannen om in Zierikzee te komen tot de bouw van een jeugdcentrum. In deze plannen worden alle bestaande jeugdor ganisaties gekend en voorop staat dat alles op zo breed mogelijke basis zal worden opgezet. Buiten gewoon ingenomen is de mede werker van de stichting Zeeland over het feit, dat naast zijn eigen plan ook uit de plaatselijke jeugd verenigingen zelf een plan is voortgekomen, dat thans grondig wordt bestudeerd. Verwacht wordt, dat binnen vrij korte tijd met de bouw van het nieuwe jeugdtehuis zal kun nen worden begonnen. Het ge bouw zal o.m. bevatten een grote gymnastiekzaal, die zal kunnen Worden gebruikt door de scholen en de plaatselijke gymnastiekver enigingen, verder vier vergader lokalen voor de verschillende ver enigingen, die ook als bejaarden sociëteit zullen worden gebruikt, terwijl het derde onderdeel wordt gevormd door een localiteit, die als vormingscentrum voor jeugd leiders zal kunnen worden ge bruikt. De gemeente Zierikzee staat zeer sympathiek tegenover dit plan en heeft reeds een toezeg ging gedaan voor de beschikbaar stelling van de benodigde grond, waarop het jeugdcentrum zal worden gebouwd. Bij de oprich ting hiervan stelt men voorop, dat dit gebouw onder geen voor waarde concurrentie zal aandoen aan de bestaande instellingen. De exploitatie van het gebouw is reeds bij voorbaat verzekerd en zal dus geen bijzondere moeilijk heden met zich brengen. Wat de verdere op het eiland op stapel staande plannen betreft wordt van ale kanten spontane medewerking van buitenaf soms vrijwel onmiddellijk uit de weg geruimd. Bij het opzetten van maatschap pelijk en cultureel werk gaat het echter in de eerste plaats om de initiatieven en voorstellen, die uit de dorpen en verenigingen zelf voorkomen. Burgemeester en wethouders van TERNEUZEN maken be kend: <Jl Dat de op naam van E. M. C. NEVE t 1 te Terneuzen staande huurauto vergunning, geldig voor één huurauto, door hun college is verlengd tot 3 Mei 1955. Terneuzen, 3 Maart 1954. Burgemeester en wethouders voornoemd, P. Tellegen, voorzitter. A. J. Dees, secretaris. Op het laatste ogenblik heb ben iich moeilijkheden voorge daan bij de oprichting van een internationaal consortium voor de verkoop van de Perzische olie. Door het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken werd meegedeeld, dat van de olie maatschappijen, die over de vorming van een consortium ■onderhandelen, in de loop van onderhandelen een bekendma king zou zijn te verwachten. Een woordvoerder van de Anglo Ira nian Oil Company deelde mee, dat er geen bekendmakingen inzake de oprichting van een consortium zouden worden ge daan. In financiële kringen te Lon den gaat het gerucht, dat en kele van de grote Amerikaanse oliemaatschappijen aarzelen deel te nemen aan het op te richten consortium en het plan hebben zich uit de onderhande lingen terug te trekken. Het is niet bekend, wat de re den van deze aarzeling is, doch in financiële kringen te Londen gelooft men, dat de bedoelde Amerikaanse oliemaatschappij en tot de slotsom zijn gekomen, dat onder de huidige omstan digheden een hervatting van de verkoop van Perzische olie op de wereldmarkt het gevaar van een depressie met zich zou brengen. Premier Eamon de Valera van Eire heeft, na een gehouden kabinetszitting, een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt het uitschrijven van algemene ver kiezingen noodzakelijk te achten. De verkiezingen zullen waarschijnlijk in de' laatste week van April of in de eerste helft van Mei a.s. worden ge houden. De aanleiding tot De Valera's wens is het feit. dat zijn rege ringspartij, de Fianna Fail, die In de volksvertegenwoordiging, de ..Dail", over een meerderheid van .slechts 2 zetels beschikt, er niet in is geslaagd bij twee tus sentijdse verkiezingen meer zs- tels te veroveren De Valera's jongste regerings ■periode is in Juni 1951 begon nen. Zijn partij beschikt in de ,.Dail" over 74 zetels (die van 3 onafhankelijken, die met de gering meestemmen, inbegre pen), terwijl de oppositie er 72 heeft. De meerderheid bedraagt in de practijk slechts 2 zetels, omdat de voorzitter, en lid van de Fianna Fail, nooit stemt. Men meent, dat de hoge kos ten van levensonderhoud en de belastingdruk in de Ierse Vrij staat de regering in het nadeel hebben gebracht. Het publiek was verbaasd, toen het De Valera via de radio de komende algemene verkiezingen hoorde aankondigen. De leiders der oppositie ver klaarden algemene verkiezingen ïe verwelkomen. De Belgische socialistische se nator Henri Rolin, heeft er op aangedrongen, dat de senaat 't debat over het wetsvoorstel tot bekrachtiging van het E.V.G.- verdrag voor onbepaalde tijd verdaagt. Over het voorstel, dat in November j.l. door de Kamer van Volksvertegenwoordigers met overweldigende meerder heid is aanvaard, zal in de ko mende 10 dagen door de senaat worden beslist. 1 Rolin zeide tegen het verdrag| te zullen stemmen, omdat hier door het parlement „van zijn1 essentiële voorrechten zal wor-j den beroofd". Het recht van ve to, dat in het verdrag is voord zien, zou de Westduitsers in staat stellen 't administratieve apparaat van de E.V.G. tel verlammen en ,,de sfeer van de, gemeenschap te vergiftigen", zo1 meende de senator. Z.i. was het; verdrag van Brussel, dat in 1948 door Engeland, Frankrijk, Bel-1 gië, Nederland en Luxemburg, werd getekend, een beter middel ter verzekering van de Europese! defensie. Horizontaal. 1. deel van het been; 5. deel van een bakkerij; 9. kaarten- boek; 11. vogel; 12. geneesmid del; 14. sportartikel; 15. bloei- wijze; 16. beteuterd; 19. als eer der; 20. deel van de bijbel; 21. troefkaart; 23. als volgt (afk.) 25. water in Friesland; 26. jon gensnaam; 28. wond vocht; 30. beetje; 32. deel van een deur; 34. geestdrift; 36. van het lopende jaar (Lat.)37. Russische kei zerin; 40. pers. vnw (Fr.); 41. lidwoord; 42. pers. vnw. (Duits); 43. onmeetbaar getal; 44. zonder eer; 48. rondhout; 50. karakter; 52. geheimschrift; 55. plaats in Gelderland; 57. doch; 60. voor zetsel; 62. water in Friesland; 63. bijwoord; 65. plaats in Gel derland; 66. meisjesnaam; 67. uitroep; 68. kledingstuk; 70. vis; 72. deel van het dak 74. aanzien; 72. deel van het dak; 74. aanzien; geland; 79. inwendig orgaan; 80. beschadiging. Verticaal. 1. smak; 2. jongensnaam; 3. plaats in Gelderland; 4. deel van een boom; 5. bid (Lat.); 6. omroepvereniging; 7. en anderen (afk.); 8. holte in de muur; 10. heilige; 11. haarloze; 12. stel; 13. Europeaan; 17. beetje; 18. ziek te; 20. meisjesnaam; 22. gast; 24. voorzetsel; 27. heup jicht; 28. wandversiering; 29. deel van het kippenhok; 31. vasthaken van schepen; 33. roofdier; 35. werp- strik; 38. houding; 39. nieuwe wereldtaal; 45. plaats in Gelder land; 46. deel van een geweer; 47. uitroep; 49. groot water; 51. godin; 53. in dat geval; 54. drank; 56. jongensnaam; 58. deel van Sumatra; 59. muntstuk; 61. lidwoord (Eng.); 64. spoorstaaf; 66. emmer; 69. toiletartikel; 71. kloostervoogd; 73. zwaardvis; 74. gravure; 76. Chin, maat; 78. voorzetsel. Het moge waar zijn, dat eigen haard goud waard is, er zijn nu eenmaal altijd wel verscheidene dagen in het jaar. dat men op vi site moet. Voor dat doel hebben wij ditmaal een „deux-pièces" ge plaatst, dat we gaan maken van „ottoman" of een andere, zwaar dere soort zijde. Het jasje heeft een aangeknip te kraag met aparte lijn. De lan ge mouw is aangeknipt, zowel voor als achter, aan de ingezette zijpanden. De ingezette zijvoor panden zijn in de taille ingerim- peld. In de voorpanden loopt de aanzetnaad van het zijpand door tot een centimeter of 8 onder de taille, vanwaar zakbiezen een in- steekzak suggereren. In het ach terpand bevindt zich geen taille naad. De lange mouwen zijn ge rimpeld in een manchet gezet. De voorrok is glad, terwijl de achterrok naast de voor een goe de coupe onontbeerlijke coupena den ook nog een vrij diepe stolp plooi heeft. Welk materiaal het meest geschikt is, zeiden we reeds. De benodigde hoeveelheid is 5 meter van 90 cm breed of 3% meter van 130 cm breed. Ons uitgezet patroon is be stemd voor maat 46. Naden en zomen, die nog niet in 't patroon zijn berekend, dienen alsnog te worden bijgeknipt. Bij het voor pand van het uitgezet patroon zien we een schuine lijn lopen, gevormd door streepjes, onder broken door puntjes. Deze lijn, die loopt van de schouder (even voorbij de kraag) gaat naar om laag tot even voorbij de midden- voorlijn. Ieder jasje, dat een sluiting van knopen heeft, moet een beleg krijgen, hetzij los of aangeknipt. In ons geval krijgt het jasje een los beleg. Hebben we de voorpan den van de stof geknipt, dan knippen we het patroon van het voorpand door op de aangegeven beleglijn. Het gedeelte, waar de kraag en overslag aan vastzitten, wordt nu eveneens van stof ge knipt en dient als beleg. Omdat de belegkant bij een aangeknipte kraag de goede kant vormt, dienen we, zo mogelijk, het belegpatroon zo op de stof te leggen, dat middenachter van de kraag een stofvouw krijgt. Dan zien we aan de achterkant geen naad in de kraag. Desnoods komt 3ft dg 1 aangeknipt* mouw m«i achterkypand iacht*rrgk PB lQ2.Uitq*g« op maat45 Oplossing vorige puzzle. Horizontaal. 1. last; 4. aar; 6. kok; 8. si; 10. at; 11. Ier; 12. ere; 13. leer; 15. ore; 17. Est; 19. Isar; 21. vlerk; 23. nis; 24. traan; 26. stevig; 28. koe; 29. dat; 31. pek; 32. ale; 33. lok; 35. sir; -37. epos; 38. Ems; 40. groep; 41. kus; 43. étui; 45. pin; 47. kat; 49. lek; 50. ree; 51. dom; 53. rat; 54. Martha; 56. Maria; 58. pen; 59. samen; 61. anno; 63. Ede; 65. vel; 66. laks; 6. Rijn; 69. nee; 70. ad; 72. si; 73. elk; 74. tot; 75. rond. Verticaal. 1. la; 2. atol; 3. tiert; 4. are; 5. retig; 6. kei 7. klare; 8. se; 9. Iran; 14. era; 16. rest; 18. snik; 20. stoep; 21. vod; 22. kepi; 25. Ado; 27. vergiet; 28. klepper; 30. arm; 33. l.s.k.; 34. kas; 36. sol; 38. elk; 39. set; 42. ulo; 44. ulaan; 46. iets; 48. ara; 50. rand; 51. dame; 52. men; 53. rinse; 54. meent; 55. haver; 56. mals; 57. rak; 60. elan; 62. ork; 64. ent; 67. ai; 71. d.d. Maattabel: 38 40 42 44 46 48 50 Bustewijdte 94 98 102 109 112 116 122 Taillewijdte 69 73 77 82 90 100 112 Heupwijdte 99 103 107 112 118 124 132 Lengte 120 122 124 126 128 130 130 Vergeet u niet uw adres in de brief te Vermelden? er een naad in het beleg op taille hoogte, dat geeft niet. Denkt u er om, dat „Ottoman" of daarop gelijkende zijden stof, niet te heet mag worden gestre ken? BESTELLEN. Speciaal de meer flinke vrou wen onder onze lezeressen beve len wij dit goed afkledende model aan, vandaar, dat wij het in grote maten beschikbaar stellen. Knippatronen voor de maten 44 t/m 50 van dit model kunnen worden besteld bij Perspatronen- dienst, postbus 35 te Utrecht. Be stellingen kunnen geschieden per postwissel of per brief met in sluiting van postzegels a ƒ0,90. Na ontvangst van het bedrag en de juiste vermelding van ge wenste maat en het nummer P.B. 102 wordt het patroon u zo spoe dig mogelijk toegezonden. BARBARA. Het veiligheidssysteem van het Britse Lagerhuis zal worden versterkt naar aanleiding van de schietpartij die in het Huis van Afgevaardigden in Was hington heeft plaats gevonden. Scotland Yard bevestigde, dat alle leden van „Divisie A", die voor de ordebewaring in White hall verantwoordelijk is, een geheime opdracht in deze zin hebben ontvangen. Het dragen van wapens (zelfs een papiermes) op het parle- mentsterrein was reeds verbo den. Ook officieren en politie agenten op dienst waren hier van niet vrijgesteld. Dit verbod geldt onder alle omstandigheden, zelfs in oor logstijd. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 7 MAART. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings; 7 uur Ds. L. P. W. Groenveld, van Sluis (Jeugd dienst). Onderwerp: „De laatste Hoek: io uur Ds. D. A. ten Haaft; 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft (Bed. H. Doop). Hontenisse: 10 uur Ds. K. Ver beek. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Philippine: 2.30 uur Ds. J. Schol ten, van Terneuzen. Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders. (Bed. H. Doop.) Sluiskil: 10 uur Ds. Joh. W. Star- renburg; 2.30 uur Ds. A. C. Hon ders. (Bed. H. Doop.) Terneuzen: 10 uur Ds. J. Scholten; 3 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt (Bed. H. Doop). 7 uur Bijzondere dienst. Voor ganger: Ds. J. G. van Ieperen, van Wemeldinge. Onderwerp: l „De dwaasheid van 't kruis". 10 uur „Bethel" (Kerk voor Jon- geren van 12 t/m 15 jaar)voor ganger: de heer Chr. Ollebek. Driewegen: 7 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma; 2.30 uur Eerw. heer C. H. Heij- boer. iOthene: 7 uur Eerw. heer C. H. Heijboer. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZATERDAG 6 MAART. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 7 MAART. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. 37. Direct gaat Eric achter de hond aan, doch hij behoeft niet ver te lopen, want even verder staart hfj in het verschrikte ge laat van Axe, de jon ge boogschutter, die hpgend tegen een boom leunt en ang stig van Wolf naar de Noorman gluurt. „Laat uw boog val len!" beveelt Eric. „En uw pijlkoker! En be weeg u niet!" Tegelijkertijd valt het vreemde gedrag van Wolf op. De hond houdt de jongen wel nauwlettend in de ga ten, doch hij heeft hem niet, zoals hij anders bij vluchtelingen pleegt te doen, omver gegooid. Ook gromt hij niet meer. „Hij moet de jongen kennen!" flitst het door Erics brein, doch hardop vraagt hij, terwijl hij op Axe toeloopt: „Wat doet ge hier?" Axe, die met een onwillig gebaar boog en pijlkoker vóór zich op de grond heeft laten vallen, haalt zwijgend de schouders op. Nu pas ziet de Noorman, dat de jongen aan het been gewond is. „Zo, daarom kon je niet wegvluch ten," merkt hij streng op. „Hoe is dat gekomen? Wie is die man daar onder de struiken? Hebt ge met hem gevochten?" Axe's ogen hebben een stuurse uitdrukking gekregen en weer haalt hij de schouders op. „Aha, ge wilt dus niet spreken?" vraagt Eric geërgerd. „Kom dan maar eens mee, vriendje!" Eric grijpt de knaap stevig beet en gaat met hem terug naar de plek, waar hij Thjalfi heeft ach tergelaten. ken en roept Eric toe: „Het is één van de Denen, heer koning! Balor! Hij is zwaar gewond, maar ik voel zijn hart nog kloppen!" Plotseling is de Noorman zijn woede niet meer meester. Hij grijpt, de jonge boogschutter in de borst en schudt hem heen en weer, ter- iBij'hun nadering .kijkt de oude wij hij hem toebijt: „En nu is het 'kèijgèr op van het lichaam dat hijgenoeg! Thans zult ge spreken! onder de struiken heeft uitgetrok-| Ik wil..." Ineens breekt hij zijn woorden af. Het geitenvel, dat de jongen om zijn lichaam heeft, is onder zijn forse greep weggeschoven en ont zet 'staart de Noorman naar het vreemde teken, dat onder Axe's linker schouder zichtbaar is ge worden. „Het teken der Jomsvikings!" fluistert hij nauwelijks hoorbaar... St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 9 uur Ds. C. Blomaard, van IJzendljke. Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom. (Biddienst voor het gewas. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. Nieuwvliet: 9.30 uur Ds. J. van de Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier (Bed. H. Doop); 5 uur Ds. W. J. Fournier. (Afscheid.) Retranchement10 uur Ds. J. B. van Bork. Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. (Bed. H. Doop.) St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. !P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10.30 uur Ds. C. Blom- aard. Zuidzande: 11 uur Ds. J. van de Graaff. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. H. v. d. Elskamp, van Bennekom. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen10 uur en 3 uur Ds. c. J. Breen. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H van Leeuwen. Axel: 6.30 uur Ds. H. van Leeu wen (in de Fröbelschool, Nieuw- straat). GEREF. GEMEENTE. (Vlooswijkstraat.) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 u. en 2 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: Samenkomsten om 10 uur en 7 uur. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 6