Woningbouw en prijsverhoging Molotof over Berlijn enhGenève Russische terreur op de Noordzee fjNasser over Naguib ah Amerikaans transportvliegtuig vermist tweede blad Probleem krotwoningen even erg woningnood Groep skiërs door lawine bedolven Het offensief tegen de Chinese guerillastrijders in Birma Proces tegen Sivano Muto begonnen Spionnage bij de Oostduitse zeepolitie De 4 ontvoerde Neder landers weer teruggekeerd Het veiligheidsprogramma van de regering-Eisenhower Aanhanger van Giuliano in gevangenis vermoord De opdracht van Robert Nersham Neger benoemd als Amerik. onder-minister SYRÏE Extra-bescliermiag voor Amerikaanse regerings functionarissen Zaterdag 6 Maart 1954 9e Jaargang Ne. 3091 Interpellatie prijsverhogingen afgewezen Regeling van betaling aan Indische oorlogsslachtoffers A DE VRIJE ZEEUW Bij de afzonderlijke behande ling van de begrotingshoofdstuk ken voor 1954 in de Eerste Kamer kwam als één van de eerste za ken de begroting van het minis terie van Wederopbouw en Volks huisvesting aan de orde. Hoewel het beleid van minister Witte weinig critiek ondervond, was men toch niet optimitisch ge stemd aangaande de woningwet en particuliere bouw en de krot opruiming. Van verschillende zij den drong men er bij de minister op aan, om wettelijke maatrege len vast te stellen voor de krot opruiming, die thans minstens even erg is, als de huidige wo ningnood. Men raade de minister aan om een catastrofe in het bouwbedrijf te voorkomen, wanneer eenmaal volgens de minister in 1960 - de woningnood zal zijn opgehe ven, door minstens 20.000 krotten per jaar te laten opruimen en ge hele stadswijken opnieuw te laten bouwen. Tevens verzocht men de bewindsman de particuliere wo ningbouw te stimuleren door een premieregeling, die zowel voor de woningwetbouw als voor de par ticuliere bouw gelijk moet zijn. Men achtte de toestand van de woningen in de stads- en dorps kernen een zo urgent probleem, dat men de minister verzocht, zo spoedig mogelijk een nieuwe wo ningwet, een nieuwe ruimtewet en een wijziging van de onteige ningswet in te dienen en, indien dit niet mogelijk was, desnoods een noodwetgeving gereed te ma ken. In zijn antwoord verklaarde mi nister Witte, dat zijn verwachtin gen omtrent het einde van de wo ningnood in 1960 gegrond waren op zuivere berekeningen, hem verstrekt door het Centraal Bu reau van de Statistiek. Men zal in 1960 niet vrij zijn, die woning te huren, die men wenst, maar het aantal beschikbare woningen zal dan gelijk zijn aan het aantal woningbehoe venden. Omtrent de krotopruiming en de kernvernieuwing verklaarde debewindsman, dat dit een schan daal is voor Nederland en dat in ieder geval maatregelen zullen worden uitgewerkt, om aan deze toestand een einde te maken. Op welke wijze dit echter zal geschie den, is nog niet bekend, maar ook de gemeentebesturen zal in deze een grote taak worden opgedra gen, waardoor onhoudbare toe standen spoedig zullen verdwij nen. PROF. OUD MAAKTE VEEL MISBAAR. Bij de communistische interpel laüe over de prijsstijgingen van de laatste tijd in de Tweede Ka mer ontstond enig rumoer, toen minister .Zijlstra het woord „un fair" gebruikte. De door de com munisten ingediende moties, die een loonsverhoging van 6 niet terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1954 en een afkondiging van de prijzenstop inhielden werden door de Kamer van de hand gewezen. Prof. Oud kon echter niet na laten, de term „unfair", die de minister voor de houding van de communisten gebruikte, scherp aan te vallen en de Kamervoor zitter te wijzen op „deze beledi ging", wat voor de communisten koren op de molen was. Minister Zijlstra verklaarde ver der, dat er geen ongerustheid be hoefde te bestaan voor het prijs verloop in de naaste toekomst daar de regering op haar hoede is, om zonodig direct te kunnen ingrijpen. Prijsbeheersingsmaat- regelen zijn niet nodig, aldus de bewindsman, maar eerder een versterking van de concurrentie, waardoor de prijzen automatisch niet zullen stijgen. VERHOGING MET ELF MILLIOEN GULDEN. De regering heeft het bedrag, uitgetrokken voor de achterstal lige betaling aan Indische oor logsslachtoffers, verhoogd met 11 millioen gulden, waardoor het totale bedrag gestegen is tot 196.750.000. De vestigingsdatum in Nederland, als uitgangspunt genomen voor uitkeringen ten be hoeve van wederinrichting en oorspronkelijk gesteld op 1 Jan. 1953 is gewijzigd in 1 Jan. 1954 en betreft thans het gehele ko ninkrijk. Bovendien zal in nood gevallen een aanvulling worden uitgekeerd op de rehabilitatie- uitkeringen, die reeds in Indone sië werden gedaan. Voor '"en soe pele regeling voor de uitkering van de achterstallige betalingen, zal een kleine commissie van des kundigen worden ingesteld, die dit alles zal regelen. In de Alpen nabij Briancon (Frankrijk) is een lawine neer gekomen op een groep jonge skiërs, waarvan er 4 levend werden bedolven. Drie van hen heeft men kun nen bevrijden. Een 13-jarig meisje werd dood aangetroffen. De 33-jarige geredde leider der groep is aan zijn verwondingen overleden. Het Birmaanse leger, dat een offensief heeft ingezet tegen de nationalistische Chinese gueril lastrijders in de staat Keng- toeng, is op hardnekkige tegen stand gestuit in de heuvels ten Noorden van Mong Ton. De Chinezen bezetten zwaar versterkte stellingen op 2 heu vels, waar zij vorig jaar de re geringstroepen verscheidene we ken hebben kunnen tegen hou den. Mong Ton ligt ongeveer 13 km ten Noorden van Wan Me- kin, de plaats waar de Chinese nationalisten die niet naar For mosa wilden, hun hoofdkwartier hebben ingericht. In de verder Oostelijk gelegen gebieden waar een order is uit gevaardigd het vuren te staken, verloopt de evacuatie van Chi nese nationalisten vlot. Te Rome is een proces be gonnen tegen de Italiaanse journalist, Silvano Muto. die in een artikel heeft verklaard, dat een zekere Wilma Montesi niet bij een ongeluk is verdronken doch het slachtoffer is gewor den van een te grote dosis ver dovende middelen. De verdo vende middelen zouden gebruikt zijn tijdens „bedwelmings- orgieën in een jachthuis. Ver wanten van vooraanstaande Italianen zouden hieraan deel genomen hebben. De kroongetuige Maria Mone- to Caglio heeft verklaard, dat zij met de beheerder van het jachthuis en het daaromheen liggende natuur-reservaat, de markies Ugo Montagna, gedu rende 4 maanden op zeer vriendschappelijke voet had ge staan. Heden zal de zitting worden voortgezet. Zoals reeds eerder gemeld heeft deze zaak aanleiding ge geven tot aanzienlijke beroe ring. Er wordt van protectie en i zedelijk verval gesproken en in de bladen zijn namen val film spelers, politici en leden van de politie genoemd. Na de aanvaring, die de Neder landse treiler „Herman" onlangs bij de Vikingbank op de Noordzee met een Russische treiler heeft gehad.(de Rus voer enige tijd ge lijk met de Nederlander op, wij zigde plotseling de koers en ram de de „Herman", waarna het, zon der zich om de Nederlander te be kommeren, verder voer), zit de schrik er bij de Nederlandse vis sers flink in. Nu het bericht bekend werd, dat bij de Vikingbank op de Noordzee een grote vloot Russi sche treilers vist, durven de Ne derlanders daar hun netten niet uit te zetten, aangezien zij be vreesd zijn, dat deze door de Rus sen zullen worden overvaren. Hierdoor zijn de Nederlanders gedwongen, naar noorderlijker gronden te varen. Een dergelijke toestand kan nie.t bevredigend worden ge noemd. Natuurlijk zouden de Russen zeggen, dat de Nederlan ders gerust bij de Vikingbank kunnen vissen, maar het gebeur de met de „Herman" geeft dui delijk blijk van de mentaliteit der Russische vissers, zodat inder daad gevreesd kan worden, dat door dergelijke terreurdaden waar toch geen verhaal mogelijk ïs, aangezien men in Moskou natuurlijk van niets weet de Russische vissers trachtten de Nederlanders van de visrijke gronden te verdrijven. Deze methode is in strijd met ieder fatsoen en de pp zee gelden de rechten. Maar wat kan men anders ver wachten van een natie, die ge wend is, het recht met voeten te treden Volgens het anti-communisti sche Westberlijnse persbureau „West" zijn vier leden van de Oostduitse zeepolitie gearresteerd op grond van beschuldiging we gens spionnage. De vier gearresteerden zouden volgens de beschuldiging samen gewerkt hebben met luitenant Karl Schubert van de zeepolitie, die in Januari werd gearres teerd, beschuldigd van samen werking met een Westberlijnse spionnage-organisatie en het aan zetten tot desertie. De 4 Nederlanders, die Dins dag in de naaste omgeving van Makassar door een bende wer den ontvoerd zijn thans weer behouden teruggekeerd. Dit ver nam Aneta van de overzeese gas maatschappij te Djakarta, bij welke maatschappij de ontvoer ders in dienst zijn. De O.G.E.M. te Djakarta ont ving Vrijdag een telegram uit Makassar, waarin wordt gezegd dat zij in goede welstand aldaar zijn teruggekeerd. „Generaal Nagufb vertegen woordigt de revolutie niet meer. Zijn bevoegdheden zijn beperkt. Hij is alleen nog president van de republiek. Als zodanig kan hij vergaderingen van de raad van de revolutie bijwonen. Maar, geen permanent lid zijn de, heeft hij geen stemrecht". Dit heeft de Egyptische pre mier, kolonel Nasser, verklaard in een onderhoud, dat is toege staan aan een verslaggever van het Italiaanse blad „II Messa- gero". De bevoegdheden van Naguib komen overeen met die van een president in een parlementair geregeerd land, zoals bijv. Frankrijk. Wat de politieke partijen in Egypte betreft, aldus de pre mier, is nog niets beslist. De v 'ornaamste taak van de rege ring is op het ogenblik de res ten van het oude regiem op te ruimen en het levenspeil van het volk te verhogen. Over de betrekkingen met En geland zei Nasser: „Wij berei den ons voor op een bevrij- dmgsstrijd maar wij zullen nies handelen alvorens wij gereed zijn. Als het mogelijk is, geven wij de voorkeur aan oplossing- van het geschil langs diploma tieke weg". Te Cairo wordt openlijk ge sproken over steeds groter wor dende scheuren in het revolu- tionnaire regiem. Over het al gemeen gelooft men, dat zich binnen niet al te lange tijd een nieuwe ontwikkeling zal voor doen. De verdeeldheid in het leger bestaat nog en het schijnt, al dus Reuters correspondent, dat generaal Naguib van die kant meer steun heeft dan de revo lutionnaire raad onder leiding van premier Nasser. De Amerikaanse ambtenaren- commissie heeft (bekendge maakt, dat 2.429 personen het afgelopen jaar ontslagen wer den of anderszins de regerings- dienst verlieten als gevolg van de uitvoering van het veilig heidsprogramma der regering- Eisenhower. Van 422 personen wordt ge zegd, dat zij de regeringsdienst verlaten hebben om redenen die verband houden met ondermij nende activiteit. De Sowjet-Russische minister van Buitenlandse zaken, Viatfjes- laf Molotof, heeft in een Donder dagavond j.l. afgelegde verkla ring gezegd, dat de komende Ge- neefse conferentie er toe kan bij dragen een oplossing te vinden voor de Indochinese en Koreaan se vraagstukken. Molotofs verklaring werd om geroepen door radio-Moskou. „Het is thans nog niet moge lijk de te Berlijn gehouden vier- mogendhedenbesprekingen op hun juiste waarde te schatten, doch de bereikte overeenstem ming, welke heeft geleid tot het uitschrijven van de komende conferentie te Genève, kan er toebijdragen de oplossing van twee belangrijke Aziatische vraagstukken te bevorderen, het geen zal bijdragen tot een ver dere vermindering der interna tionale spanning", aldus Molotof. Volgens Molotof waren de Ver enigde Naties, tengevolge van Amerikaanse druk, er niet in ge slaagd een oplossing te vinden voor het Koreaanse vraagstuk. „Doch de Berlijnse besprekin gen hebben er toe bijgedragen de tot nu toe' onontwarbare knoop los te maken en vertegen woordigers van de Sowjet-Unie, China, de Ver. Staten, Groot-Brit- tannië en Frankrijk en van Noord- en Zuid-Korea. kunnen thans gezamenlijk spreken over het bereiken van een definitieve oplossing van het Koreaanse vraagstuk", aldus Molotof. Hij vervolgde: „De te Genève vergaderende gedelegeerden zul len zich geplaatst zien voor een moeilijke taak, nl. het herstel van de vrede in Indo-China en het verzekeren van de nationale rechten der Indochinese volken. Het voornaamste punt hierbij is of alle landen, die aan deze be sprekingen zullen deelnemen, de noodzaak erkennen van een her stel van de vrede in Indo-China, niet door het voortzetten van een hopeloze oorlog, doch door te streven naar het berejken van overeenstemming overeenkom stig het beginsel dat elk volk recht heeft op vrijheid en natio nale onafhankelijkheid". „Men moet de resultaten der Berlijnse besprekingen niet over schatten, vooral niet, nu te Ge nève zal moeten blijken hoe de te Berlijn bereikte overeenstem ming over bespreking van Azia tische vraagstukken in de prac- tijk zal uitwerken. Doch het is een feit, dat een einde is gekomen aan de vijf jarige periode, waarin geen be sprekingen tussen de grote mo gendheden zijn gevoerd. De Ber lijnse conferentie heeft er toe bij gedragen klaarheid te brengen in een aantal internationale vraagstukken! Zij heeft voorts de weg gebaand voor besprekin gen van vertegenwoordigers der Ver. Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, "de Sowjet-Unie en de Chinese volksrepubliek met af gevaardigden van andere lan den". Molotof zeide voorts: „De maatregelen der Sowjet-Russi sche regering zijn gericht op een vermindering der internationale spanning en zij betekenen dien tengevolge een versterking van de vrede. Dé feiten hebben aan getoond dat de maatregelen van het Kremlin vruchten hebben af geworpen. Uit alles blijkt dat de Sowjet-Russische politiek er toe heeft bijgedragen de internatio nale positie der Sowjet-Unie en van het gehele democratische kamp te versterken". leger, „de te Bonn gesloten over eenkomst betreffende een Euro pees leger niet langer zal na komen". „Dan zullen de werkelijke doel einden der Westduitse politiek en de agressieve, op weerwraak berustende berekeningen van West-Duitsland, worden onthuld. En de buurlanden der Westduit se federale republiek zullen dit het eerst ondervinden. Het is thans reeds duidelijk dat de Amerikaanse, Britse, Franse en V/estduitse regeringen de mo gelijkheid uitsluiten van het ver enigen van Oost- en West-Duits land in één Duitse staat. De Westerse politiek van het vormen ener militaire groep van bepaalde Europese landen, die gericht is tegen andere Europese staten zal leiden tot het voorbe reiden van een nieuwe Europese oorlog, welke wederom een derde wereldoorlog tot gevolg zou heb ben", aldus de Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken Molotof. De Russische minister deed in zijn verklaring een beroep op alle Europese staten om de op richting van militaire bondge nootschappen te staken, daar de oprichting van dergelijke groepe ringen alleen maar tot oorlog kan leiden. Molotof stelde een enkel kamp voor van alle Euro- Tev WEST-DUITSLAND. a„rH pese landen" ter verzekering van SS.SSde hun vettigheid enter versterking dat West-Duitsland, zodra het de ^^vrëde in Europa" beschikking heeft over een nieuw Acht gedetineerden in de ge vangenis van Palermo, ander wie 4 leden van de bende van de indertijd gedode Siciliaanse „bandietenkoning" Salvatore Giuliano, zijn onder heftige pij nen in elkaar gezakt, nadat zij voedsel hadden gebruikt, dat hun door verwanten was ge bracht. Eén der gevangenen, "n voormalige handlanger van Giuliano. stierf 10 minuten la ter. De overige 7 mannen zijn herstellende. Men meent, dat de „Zwarte Hand", een organisatie van het geheime Mafia-genootschap, de hand in deze vergiftiging heeft. Drie weken geleden werd een andere bandiet. Gaspare Piscio- ta, in de gevangenis door ver gif am het leven gebracht. Hij had zich er op beroemd, dat hij zijn leider en neef, Giuliano, had gedood. De politie neemt aan, dat de Mafia, Pisciota uit wraak heeft vermoord. In ver band met deze zaak zijn twee door MARTIN VERDUYN. 56) (Nadruk verboden). „Natuurlijk heb ik dat zelf ook overwogen," antwoordde Mers- ham, „maar het gaat niet. Wan neer wij er in slagen Nichols te vinden, kan hij in ijlende toestand zijn of stervende. In dat geval is miss Andrews de enige die nog waardevolle inlichtingen uit hem kan krijgen. Bovendien moeten wij de Duitse agenten in Leo- poldsville niet onderschatten, te meer waar we er zeker van kun nen zijn, dat Berlijn er na de dé- bacle nu zijn beste mannetjes heen gestuurd heeft. Ik durf de verantwoordelijkheid niet op mij te nemen miss Andrews in Leo- poldsville achter te laten, terwijl wij Nichols zoeken. De vijandelij ke spionnage-afdeling daar, zal alles in het werk stellen om de voormalige assistente van prof. Nichols weer in handen te krij- gen" „Dat risico bestaat hier ook, wierp Crane tegen en er was een lichte ondertoon van ironie in zijn stem. Dacht hij aan minder zake lijke motieven van Mersham? Deze liet echter Crane's voor de hand liggende verdenking rus tig over zich heen gaan en zei: „Ik ben verantwoordelijk voor haar en wanneer zij in Leopolds- ville, omringd 'van vijanden, ver blijft zonder dat ik haar onmid dellijk kan beschermen, kan ik deze verantwoordelijkheid niet dragen. Overigens herinner ik aan mijn eerste argument." Cra ne zweeg verder en Desmond sprak niet tegen. „Wat Flanders betreft, ging Mersham voort, „hem zou ik wel beschouwd in Leopoldsville kun nen laten, totdat wij er ook zijn, maar ik zou hem er geen genoe gen mee doen en ook voor hem zou het een groot risico beteke nen." Bij deze woorden zag hij Crane strak aan en deze kleurde. Hij begreep, dat Mersham hem duidelijk wilde maken, dat hij geen persoonlijke belangen, voor stond, door Mairon terug te laten keren, daar hij in dat geval Flan ders 'van haar had kunnen schei den, door deze naar Leopoldsville te laten brengen. Meer dan een etmaal had Ni chols in zijn schuilplaats aan het riviertje doorgebracht. Nog geen anderhalf uur na zijn aankomst had hij de verwachte geallieerde patrouille gesignaleerd. Met ijze ren geduld had hij gewacht op het1 werd gewekt, had wel zekerheid, cipiers van medeplichtigheid beschuldigd. Uit voorzorg heeft de politie een andere aanhanger van Giuliano, Pasquale Sciortina naar een andere gevangenis op Sicilië overgebracht. Naar de dood van Russo wordt een uitgebreid onderzoek inge steld. Inmiddels hebben deze ge heimzinnige moorden geleid tot een hevige communistische aan val op de regering. In de Ka mer onderbraken communisti sche afgevaardigden een debat om een verklaring over het ge beurde ie eisen. Eén van hen, riep uit: „Ten tijde van het fas cisme konden wij in de gevan genis onze soep g'-bruiken zon de)' vrees voor vergiftiging, maar nu kan eten de gevange ren lelijk parten spelen". De christen-democratische minis ter van Justitie, antwoordde: „U moest zach schamen voor 'n dergelijke verklaring". hij was ervan overtuigd, dat een tweede poging wel zou lukken. Gedurende de lange uren van de nacht luisterde hij ingespannen naar enige aanduiding van de aanwezigheid van vijandelijke soldaten, maar zo zij er waren, hielde zij zich even stil als hijzelf. Met enorme zelfbeheersing bleef hij waar hij was, ondanks het feit, dat Mersham niet de gehele rivier kon bewaken. Hij wist heel goed, dat hij alleen in deze omge ving contact kon maken met de Duitsers. Deze zouden hem in deze streek zoeken. Hij kon dus niets anders dan wachten op een actie. Hoe gespannen luisterde hij dan ook, toen het monotome zoemen van vliegtuigmotoren tot hem doordrong. Het konden na tuurlijk geallieerde vliegtuigen zijn, maar de andere mogelijk heid was even groot. De omstan digheid dat het nacht was, niet ver meer van zonsopgang, duidde volgens Nichols op parachutisten. In ieder geval zou geen vliegtuig in het donker in deze woestenij kunnen landen. Het waren dus Duitse of geallieerde parachutis ten of alleen maar overvliegers. Doch Mersham, die door het geronk uit zijn onrustige slaap De Amerikaanse luchtmacht heeft te Wiesbaden bekendge maakt, dat een C-47 van de luchtbasis Hahn in Duitsland, die op weg was van Rome naar Bitburg in W.-Duitsland, als vermist is opgegeven. Het toestel was Donderdag om 11 uur 27 van het vliegveld van Rome opgestegen en het laatste bericht van het toestel was om 12 uur over het radiobaken Corsica ontvangen. Volgens luchtvaartkringen te Rome zou het toestel op Sardi nië zijn verongelukt. Aan boord van het toestel be vinden zich 16 passagiers en 'n bemanning van 4 koppen. Volgens het laatste bericht van het toestel was alles nor maal aan boord en stond het juist op punt het contact met de verkeerstoren van Rome te verbreken en zich in verbinding te stellen met Marseille. Donderdagmiddag is in de omgeving van Chamonix in Frankrijk, 100 km ten N. O. van invallen van de duisternis, waar na hij met de grootste omzichtig heid, op zijn buik voortkruipend, had gedronken. Ook had hij ge tracht wat vis te bemachtigen, maar dit was hem niet gelukt. Nichols' grenzeloze zelfverzeker heid was er zelfs niet door ge schokt. De honger knaagde, maar evenals Sam Dunwell, die hem reeds tegemoet kwam. „Telefo neer direct naar het vliegveld," riep Mersham hem toe. „Ze zijn er!" Daar het kamp nu geschei den was van de ruimte, waar de vliegtuigen stonden opgesteld, had Mersham een telefoonverbin ding met de wachtpost en het pi- Ernest Wilkins, een advocaat uit Chicago, is door president Eisenhower benoemd tot onder minister voor Arbeidszaken. Wilkins is een neger. De benoe ming moet nog door de senaat bekrachtigd worden. Indien de senaat de benoeming bekrachtigt, zal Wilkins, Spencer Miller als onder-minister opvolgen. Dit is de eerste maal dat een neger op 'n ministeriële of sub- ministeriële post is benoemd, al dus de pers-secretaris van het Witte Huis. lotenkwartier laten aanleggen. Hij was nu dankbaar deze voor zorgmaatregel te hebben geno men, want bijna onmiddellijk na Dunwell's telefoontje zag hij het schijnsel van de lichten bij de ge- improviseerde startbaan en hoor de hij zijn vliegtuigen opstijgen. Inmiddels moesten er in de duis tere hemel boven hem nu zwaar bewapende, grimmige vijanden zweven, die onzichtbaar in de jungle neer zouden komen, zich groeperen en het kamp zouden- aanvallen. Het moest een sterke troep zijn, daar de Duitsers open lijk aanvielen. Het kamp was in een oogwenk gealarmeerd. Kapi tein Desmond dirigeerde zijn mannen naar de reeds in orde ge brachte stellingen om de aanval lers een warme ontvangst te be reiden. Boven hen ontwikkelde zich reeds een luchtgevecht. ,,'t Spijt me, dat ik zelf niet mee kan," mopperde Desmond. Mers ham haalde de schouders op. „Ik had ook nooit gedacht nog eens een veldslag te moeten comman deren," zei hij. ,,'t Ziet er naar uit dat de Duitsers er een ware slag van willen maken: om de atoom bom." „Zou de vijand werkelijk zo naïef zijn, dat ze denken ons in té kunnen sluiten?" vroeg Des- mond. „Neen," antwoordde Mersham, ze willen onze basis uit elkaar slaan, de orde verstoren, zo mo gelijk ons als leiders doden en Nichols vinden." (Wordt vervolgd). Grenoble, een vliegtuig gehoord kort voordat in dit gebied een hevige storm opstak. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht te Ramstein in Z. W.-Duitsland maakte bekend, dat drie van de 16 passagiers burgers zijn, die evenals de 13 militairen, func ties vervullen op de luchtbasis Bitburg. WRAK GEVONDEN.? Op het hoofdkwartier van de 12de Amerikaanse luchtmacht te Ramstein wordt medegedeeld, dat het wrak van het sedert Donder dag vermiste Amerikaanse vlieg tuig ongeveer 65 km ten N. van Nice zou zijn waargenomen. Het hoofdkwartier had een me dedeling van de Franse politie ontvangen. De nieuwe Syrische regering heeft een boodschap van de naar het buitenland uitgeweken leider der Syrische Droezen, sultan Pasja al Atrasj, bestu deerd, waarin deze uiteenzet op welke voorwaarden hij bereid is naar Syrië terug te keren. De sultan is, als gemeld, kort vóór het omverwerpen van de regering-Sjisjakli met verschei dene volgelingen naar het bui tenland uitgeweken, nadat het Syrische leger een opstand der Droezen had onderdrukt. Het verluidt dat sultan Al Atrasj zijn terugkeer onder meer afhankelijk heeft gesteld van vervolging van een leger officier, die in opdracht van ex-president Sjisjakli, domen der Droezen heeft aangevallen. Een andere eis is dat aan „voor uitstrevende elementen zal worden toegestaan deel uit te maken van het nieuwe Syrische kabinet. Aan een aantal hoge Ameri kaanse regeringsfunctionarissen is extra bescherming gegeven. Intussen probeert het federale bureau van onderzoek (FEU te ontdekken, of de schietpartij in het Huis van Afgevaardig den mogelijk in verband staat met een complot om regerings leiders uit de weg te ruimen. Naar verluidt de F.B.I. over gegevens, die er op duiden, dat president Eisenhower, minister Dulles, het hoofd van de F.B.I. Edgar Hoover en de gouverneur van Porto-Rico, Luis Marin, het doelwit van eventuële verdere aanslagen door Portoricaanse fanatici zouden zijn. Het hoofd van de geheime dienst, Baugham. deelde mee, dat men verscheidene maanden geleden inlichtingen had ont vangen dat Portoricaanse na tionalisten mogelijk zouden trachten president Eisenhower aan te vallen. De wachtposten bij het Witte Huis werden zeer krachtig versterkt. Ook bij het departement van Justitie, waar het hoofdkwartier van de F.B.I. is gevestigd, is de bewaking ver dubbeld. De bezoekers moeten over speciale passen beschik ken.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5