Binnenlands Nieuws tlMêé* Wat za! er te Genève gaan gebeuren De dienstplicht in West-Duitsiand De fiscus trok een kies Wilson spreekt McCarthy tegen 4 Britse jachtvliegtuigen verongelukt RECHTSZAKEN Voor de Zondag Naguib: „Britse troepen trokken op naar Cairo" SULTAN VAN MAROKKO GEWOND Grootscheepse uitnodiging van Grieks Koningspaar Staking in New Yorkse haven WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEFOON K 1800-82660 ROTTERDAM AGENDA Voor de balie Amerikaanse voorjaars-manoeuvres Doet alle dingen zonder murmureren en tegenspre ken; opdat gij moogt onbe rispelijk en oprecht zjjn, kin deren Gods zijnde, in 't mid den van een krom en ver draaid geslacht, onder welke gij schijnt als lichten in de wereld. Filip. 2 14, 15. Gij, mijn christen, hebt de hei lige roeping als een lichttoren te zijn in de wereld. Een lichttoren, die aan de met de dood worste lende, schipbreuk lijdende men sen de weg naar de haven wijst. Gij behoort te zijn als sterren aan het uitspansel, waardoor de mens de weg naar huis wordt ge wezen. Bemerken moet men het aan u, dat het Eeuwige Licht in uw hart geschenen heeft. Afstralen moet dit licht van uw gehele per soonlijkheid. Gij vraagt: ,,Het moet wel, maar hoe kan ik?" En de apostel antwoordt u: „Doe alle dingen, die u op de hand worden gezet, zonder tegenspreken, mor niet als uw weg en uw lot niet over eenkomen met uw gedachten en wensen." Als het licht binnen in u gaat kwijnen (en nooit zeker der gaat het kwijnen dan door murmurering) hoe kunt ge een lichttoren zijn voor uw naaste, die God niet kent? Wij wandelen temidden van mensen, die, helaas, voortleven zonder God in de wereld en daarmede tonen de duisternis liever te hebben dan het licht. Maar wij hebben tegen over hen een ernstige verant woordelijkheid, en de dure roe ping om als kinderen des lichts te wandelen. Neen, de wereld weet het niet Wat Gods grote liefd' ons biedt; Zo zfj 't wist, met zielsbegeren Zou zij mee tot God zich keren. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) Generaal Naguib heeft ver klaard dat de Britse troepen in de kanaalzone tot op 40 km van Cairo waren opgetrokken op 26 Februari. „Zij stonden klaar om ons aan te vallen, als wij ons geschil niet hadden kunnen bijleggen", zei hij. De generaal zei dit Vrijdag na een godsdienstige plechtigheid tot gelovigen, die zich voor de moskee te Cairo hadden verza meld. Hij wekte zijn gehoor op eensgezind te blijven, aangezien dat het enige middel was om de „vijand" te doen vertrekken, en geen aandacht te schenken aan geruchten. Een officiële Britse woordvoer der heeft naar aanleiding van de verklaring van generaal Nagiub meegedeeld, dat „de opmars van Britse strijdkrachten tot op 40 km van Cairo" slechts een deel van de gebruikelijke manoeuvres is geweest en geen verband hield met de politieke toestand in Egypte. De grens van de zóne Erskine was niet overschreden. Er zouden nog gedurende zeven weken militaire oefeningen wor gen gehouden, volgens een van te voren vastgesteld schema. Sultan Mohammed de zesde van Marokko is licht gewond aan het voorhoofd, toen hij zich in de moskee van Marrakesj bevond om deel te nemen aan de gebrui kelijke gebeden op Vrijdag. Hij werd gewond door de ont ploffing van een lichte granaat van Italiaanse makelij, 'n wapen, dat bij vorige aanslagen vaak door de nationalisten werd ge bruikt. Marrakesj is een op een heuvel top gebouwde stad in Zuid-Marok- ko. El Gloei, pasja van Marrakesj, één der trouwste aanhangers van de sultan, bevond zich aan diens zijde, toen de bom ontplof te. Hij werd niet gewond. Beide mannen verlieten de moskee op het moment der ontploffing. Twee secretarissen van de sul tan werden gewond. Volgens een nader bericht werd een man gegrepen, die door het politiecordon rondom de moskee trachtte te breken. Een granaat pen werd aangetroffen op de plaats waar hij gestaan had. Zijn identiteit is niet bekend gemaakt. De sultan is door vier Franse artsen onderzocht. Volgens hun rapport heeft hij kneuzingen bo ven het rechteroog en enkele klei ne splinters gekregen. De Franse resident-generaal, ge neraal Guillaume, die legerma- noeuvres in het gebied van Ouada bijwoonde, is naar Marrakesj ver trokken om zijn medeleven met de sultan te betuigen. Naar verluidt, is de pleger van de aanslag om het leven gebracht toen hij door de hoofduitgang van de moskee trachtte te vluch ten. Verder is gemeld, dat behalve de sultan vijf mensen door gra naatscherven licht werden ge wond. Volgens een Mohammedaanse ooggetuige werden Vrijdag in de moskee van Marrakesj twee handgranaten geworpen tijdens een gebedsstonde. De pasja van Marrakesj, el Glaoei, trok onmid dellijk zijn revolver en schoot de dader neer. Lijfwachten van de sultan wier pen zich vervolgens op hem en doodden de man met hun bajo netten. Nu het enige resultaat van de Berlijnse conferentie een over eenkomst was, om een conferen tie over Korea en Indo-China te beleggen, geven mensen, die grappig willen zijn, als hun me ning te kennen, dat het enige re sultaat van de conferentie te Genève wel zal zijn, dat men het er over eens zal worden, weel een conferentie over Duitsland en Oostenrijk te beleggen. Toch was het besluit van Ber lijn, ondanks alle spotternijen, helemaal niet zo onbelangrijk. Hiermede zijn we immers over het dode punt heen, dat de poli tieke conferentie, die volgens het Koreaanse wapenstilstandsver drag zou moeten worden gehou den, belette. Want de conferen tie, die in April in Genève zal worden gehouden, is feitelijk de Koreaanse politieke conferentie onder een andere naam, of beter gezegd, zonder een speciale naam. Deze conferentie is een onvoor zien resultaat van de Berlijnse besprekingen. Er stond niets van op de agenda, die bij de tweede zitting goedgekeurd werd. Zij is eigenlijk voortgekomen uit het voorstel van Molotof om een vijf-mogendheden conferentie (Frankrijk, Engeland, de Ver enigde Staten, de Sowjet-Unie en communistisch China) te beleg gen „met het doel om dringende maatregelen te overwegen, om de spanning in de internationale betrekkingen te verlichten." SOWJET IMPERIALISME. Dit voorstel kon onmogelijk door de drie westelijke ministers aanvaard worden. Allereerst, omdat zo'n conferentie met zulke vage en uitgebreide opdrachten niet veel meer zou opleveren, dan wederzijdse beschuldigingen over wie de verantwoordelijkheid voor de heersende spanning draagt. Molotof's openingsrede te Berlijn heeft dit wel duidelijk genoeg aangetoond. De tweede reden was nog over tuigender. Het Sowjet-voorstel was gebaseerd op de stelling, dat vijf grote machten het recht heb ben in geheime zitting bijeen te komen om onder elkaar over problemen te beslissen, die niet hun eigen, doch andere landen betreffen. Het is misschien vreemd, dat het juist de Sowjet-Unie is, die deze zo zuiver imperialistische stelling voorstaat. De Westerse democratieën kunnen deze stellig niet aanvaarden. Minister Eden formuleerde dit als volgt: „de vijf mogendheden hebben volgens het handvest van de Verenigde Naties niet de bevoegdheid, be sluiten te nemen inzake wereld kwesties". Doch de 3 ministers grepen deze gelegenheid wel aan, om door dit voorstel te trachten, toch iets te bereiken. Zij ver klaarden na onderling overleg, dat zij bereid waren om, tezamen met communistisch China en an dere belanghebbende landen, spe ciale problemen te bespreken, zoals Korea en Indo-China. En hier hechtte Molotof, hoewel hij zich nog lang aan zijn voorstel van een zuivere vijf-mogend heden conferentie bleef vast klampen, uiteindelijk zijn goed keuring aan. Waarnemers bij de conferentie vermoeden, dat hij dit op wens van de regering te Peking deed. WAT WIL GENèVE? Het doel van de conferentie te Genève zal dus 'om woordelijk artikel 60 van het wapenstil standsverdrag te citeren zijn „om tot een vreedzame oplossing van de Koreaanse kwestie te komen". En aan deze conferen tie zullen de staten deelnemen, die in de resolutie van de assem blee van de Verenigde Naties in Augustus j.l. vermeld worden, waartegen het Sowjet-blok zich toen verzette. Dit is dus zuiver tijd vermorsen geweest. Maar we moeten dankbaar zijn, dat de communisten nu iets aanvaar den, dat zij een half jaar geleden nog verwierpen. De conferentie zal tevens „de problemen van een herstel van de vrede in Indo-China" behan delen. Dit besluit om de confe rentie uit te breiden tot een dis cussie van nog andere kwesties in het Verre Oosten, is niet nieuw. Gedurende de wapenstil standsonderhandelingen had men hierover al van gedachten gewis seld. Daar men zich zoveel mo gelijk tot de meest urgente pro blemen wil bepalen, zal men hoofdzakelijk er over spreken, hoe de vrede in Indo-China te herstellen. De deelnemers zullen daarom met zorg worden geko zen. Vele „oorlogszuchtigen" van Korea zullen niet tot de „belang hebbende staten" behoren en dus I geen uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan de discussies over Indo-China. Er zullen wel anderen, waaronder in de eerste plaats natuurlijk de Indochine zen, die niet bij Korea betrokken zijn. bij gehaald worden. Helaas houdt een overeenstem ming tot het beleggen van een conferentie nog niet in, dat men op die conferentie tot overeen stemming zal komen. Berlijn is hier wel een voorbeeld van. De moeilijkheden, die aan een ac- coord over Korea of Indo-China vastzitten, zijn enorm. Er is wei nig reden voor optimisme. Doch laten we dan maar bedenken, dat het althans iets is, dat er po gingen in die richting werden on dernomen. Koning Paul en koningin Fre- derika van Griekenland hebben volgens het Franse persbureau AFP een hondertal prinsen en prinsessen uitgenodigd voor een tocht van vijftien dagen door Griekenland, in Augustus a.s. De gasten zouden te Marseille aan boord gaan van het Griekse schip „Agamemnon". Op de reis door Griekenland zouden bezoeken ge bracht worden aan de Cycladen, de Dodekanesus, At Ica en de Peloponnesus. De uitnodiging zou gericht zijn aan de koninklijke huizen van Engeland, Noorwegen, Denemar ken, Frankrijk en ook Nederland. (Van de zijde van het Nederland se Koninklijke Huis werd echter medegedeeld, dat van een uitno diging als bovenbedoeld daar niets bekend was, Red. A.N.P.). De havenarbeiders van New York zijn Vrijdagochtend niet aan het werk gegaan. De staking is het gevolg van een strijd om de macht tussen 2 vakbonden van havenarbeiders. Zoals men zich herinnert, heeft het Amerikaanse vakverbond A.F.L. de bond van lossers I.L.A. van zijn lidmaatschap uitgeslo ten en een nieuwe bond van los sers opgericht. Als tegenmaatre gel besloten de leden van de oude bond te weigeren vrachtwagens te laden of te lossen, die door chauffeurs van de A.F.L. worden bestuurd. Het gerechtshof te New York gelastte naar aanleiding daarvan Donderdag de leden van de oude bond geen onderscheid te maken. Deze uitspraak heeft tot de sta king geleid. Wij hadden nooit gedacht, dat wij onze duurste serie flanellen damespyama's, die wij in het afgelopen seizoen als de meest ge slaagde, bij honderden voor 13.90 verkochten, nu nog eens voor zo'n abnormale prijs zouden kunnen aanbieden. Maar de fabrikant, (voor wie het zachte najaar een streep door de rekening was), wilde ze niet langer bewaren en verkocht ons de hele voorraad, alles wat er nog lag. Damespyama's van een zware kwaliteit, 0de beste Twentse keperflanel, de pantalon met elastiek in de band, het ruimvallende jasje met een contraste rende kraag en zakken, gekleurde knopen en met ceintuur, kortom pyama's die een warme nachtrust garanderen aan hen, die overdag tot in hun botten ondervinden wat deze nog koude maanden betekenen. Warme flanellen dames pyama's om jaren plezier van te hebben, (U weet hoe grillig ons weer is), die U nu koopt voor bijna zeven gulden goed koper dan normaal. Onze postorderklanten kopen deze Twentse ke perflanellen damespyama's in luxe uitvoering, in de maten 42 t/m 48, in de kleuren zalm, rose, oud- rose en reseda, niet voor 13.90 JffïvC, maar voor Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). Bij retour zending binnen een week ontvangt U het betaalde geld omgaand terug. IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND Dr. Adenauer heeft gisteren de vorige week door de bondsdag aangenomen wijzigingen der grondwet ten behoeve van de in voering van de dienstplicht voor de buitenlandse commissie van de bondsraad verdedigd. De bondsraad, waarin de negen landelijke regeringen vertegen woordigd zijn, zal de wijzigingen op 19 Maart behandelen en er wordt niet aan getwijfeld, dat hij ze met de vereiste meerderheid van twee derden zal aanvaarden. De in Parijs gerezen bezorgd heid over de constitutionele ver ankering van de dienstplicht in de bondsrepubliek wordt in offi ciële kringen in Bonn als overbo dig beschouwd. Voor de aanvul ling der grondwet behoeft men volgens Bonn in Parijs geen angst te hebben, aangezien de sleutel tot de Duitse bewapening toch in Parijs zal blijven. Eerst wanneer Frankrijk de Europese verdragen aanvaardt en daardoor het bezettingsstatuut buiten wer king zal treden, zou de wijziging der Duitse grondwet werkzaam kunnen worden. Daar de Franse regering in Bonn reeds enige malen te ver staan heeft gegeven, dat het ge allieerde fiat aan de grondwets wijziging eerst gegeven zal kun nen worden nadat het bezettings statuut buiten werking gesteld zal zijn, rekent men hier voor eerst niet op een geallieerde be slissing. Wel Wordt in bevoegde kringen duidelijk te verstaan ge geven, dat de geallieerden niet bereid zijn de door de Duitse re geringspartijen gehuldigde these te aanvaarden, dat het in werke lijkheid niet om een wijziging, doch slechts om een interpretatie van de grondwet zou gaan. Tij dens het vorige week in de bonds dag gevoerde debat hebben die regeringspartijen uitdrukkelijk vermeden over wijzigingen der grondwet te spreken. Zij zijn daarover scherp aan gevallen door de socialistische op positie, die niet alleen van me ning was, dat het om echte wijzi gingen ging, doch die daarnaast het standpunt innam, dat inter pretaties der grondwet niet door het parlement doch slechts door het staatsgerechtshof konden worden gegeven, De geallieerde deskundigen hebben zich nu bij het standpunt aangesloten, dat de invoeging van de verdedigingsar tikelen een werkelijke wijziging der grondwet betekent, die dan ook onder het vetorecht der ge allieerden zou vallen. De reacties bij de regeringspar tijen te Bonn op de Franse eis van een Vetorecht over de Duitse dienstplicht, zijn niet alle in even rustige toon gesteld. Zo heeft de leider van de fractie van de Duitse partij, Von Merkatz, zich reeds bijzonder boos gemaakt en de Franse politici gezegd, dat zij niet moet denken, dat het geduld Van het Duitse volk onuitputte lijk is en dat men de Duitse geestdrift voor de Europese een heid kan blootstellen aan „iedere ontmoediging en teleurstelling". De socialistische partij heeft besloten om bij het staatsgerecht geen nieuwe stappen tegen de wijzigingen der grondwet te on dernemen. Boven Engeland zijn Donder dag 4 Britse jachtoestellen brandend neergestort. Drie van de piloten kwamen om het le ven, terwijl de vierde zich met zijn valscherm in veiligheid wist te brengen. Drie van de verongelukte toe stellen behoorden tot de lucht macht. Het vierde was eigendom van een organisatie van vlieg tuigbouwers. Wat de Meteor betreft, die bij het vliegveld Rougham in Suf folk neerstortte, meente te we ten, dat het een nieuw model was, waarvan de bijzonderheden nog geheim worden gehouden. De politie gaf n.l. de persverte genwoordigers geen toestem ming om de machine te foto graferen. MILITAIR MET ZIJN JEEP VERONGELUKT. Vrijdagmorgen 8 uur is een 20- jarige militair, afkomstig uit Xlazienaveen, door de gladheid van de weg, met zijn jeep omge- i slagen en onder het voertuig te recht gekomen. Hij reed op de Vuurseweg bij de Oude Tol en kwam uit de richting Lage Vuur- I se. Het slachtoffer is ter plaatse ïan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. VEERBOOT DOOR TORPEDO- BOOTJAGER AANGEVAREN. Tijdens het binnenlopen in de 'raven te Den Helder heeft Hr. Ms. torpedobootjager „Marnix" Donderdagmiddag de veerboot ,.Dr. Wagemaker", die aan de Texelse steiger gemeerd lag, aan- i gevaren. i Doordat de kapitein de aanva- j ring zag aankomen en de reizi- gers de veerboot reeds hadden j verlaten, kon het personeel, dat met het lossen bezig was op tijd worden gewaarschuwd en zich in veiligheid stellen. De „Marnix" liep de haven binnen, voorafge gaan door een sleepboot, die ech ter niet had vastgemaakt. Bij het passeren van de „Dr. Wagemaker" kwam de „Marnix" met de voorsteven in aanraking met de veerboot. Het uitsteken de anker schuurde langs de over kapping van het tweede klasse bovendek. Deze werd ernstig be schadigd en zal vernieuwd moe ten worden. De davits werden van hèt dek gerukt. De „Mar nix" liep een halve meter boven de waterlijn schade aan de voor steven op. De oorzaak is waarschijnlijk hét uit zijn roer lopen van het oorlogsschip, zo deelde men ons van deskundige zijde mede. DIEF VAN INGEëNTE KONIJNEN VEROORDEELD. De 41-jarige los-arbeider B. C. K. uit Den Helder is door het Amsterdams gerechtshof wegens diefstal van zes konijnen veroor deeld tot zes maanden gevange nisstraf, met aftrek van voor arrest en met de bepaling, dat van het resterende gedeelte twee maanden voorwaardelijk zullen worden opgelegd met een proef tijd van drie jaar onder toezicht van de reclassering. De veroordeelde, die in Den Helder een aantal malen gever baliseerd is wegens stroperij, had de zes konijntjes weggenomen uit een hokje in de tuin van dok ter C. J. van Mervennee te Den Helder. Nauwelijks was hij thuis gekomen, of hij hoorde tot zijn schrik door de radio waarschu wend omroepen, dat het proefko nijnen waren, die met een kan kerserum waren ingespoten en dus gevaar opleverden voor de consumptie. Inmiddels had hij er enkele van de hand gedaan. Dit werd hem noodlottig. De kopers, die eveneens van de waarschu wing hadden horen omroepen, wendden zich tot de politie. Alle konijnen en de dief werden tijdig achterhaald. In eerste instantie had de Alk- maarse rechtbank de verdachte zes maanden opgelegd. K. teken de hoger beroep aan en verzocht het hof veertien dagen geleden het eens met een voorwaardelijke straf te proberen. Hij had reeds menige veroordeling op zijn straf blad, doch was steeds onvoor waardelijk veroordeeld. Blijkens het arrest heeft het hof dit ver zoek van hem ingewilligd. GEEN HEER IN 'T VERKEER. Toen een groepje schoolkinde ren om vier uur Donderdagmid dag onder de hoede van twee ver- keersbrigadiertjes bij het Sar- phatipark te Amsterdam de rij weg overstak, kwam van de Am- steldijk een vrachtauto aanrijden. Aangezien de bestuurder geen vaart minderde, bleef het groep je op de tramrails staan. Een 7- jarig meisje holde evenwel de weg over en liep tegen de linker achterzijde van de auto op. Het kind is met een schedelbasisfrac- tuur per auto van de G.G. en G.D. naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. MERKWAARDIGE DIEFSTALLETJES. In de West-Brabantse gemeen ten Oudenbosch en Hoeven vraagt men zich af wie toch de dief is, die in deze twee dorpen twee merkwaardige! inbraken heeft gepleegd, waarbij hij nage noeg niets weghaalde. Donderdagmorgen kwam een inwoner van Oudenbosch tot de ontdekking, dat er bij hem was ingebroken. Een raam was uitge sneden en een deur geforceerd. De man miste echter slechts één pakje sigaretten, terwijl 'n koek jestrommel open op tafel stond. Eigenaardig was ook Vrijdag de ontdekking van een Hoevenaar, die op soortgelijke wijze één si gaar verspeelde en eveneens koekjes uit de trommel kwijt was. De politie stelt een onderzoek in naar de vreemde diefstallen. HEDEN; TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: De eerbiedige lichte kooi. Concertgebouw, 8 uur: Vrouwen onder hypnose. -- Café ,,'s-Lands Welvaren", 7 uur: Ledenvergadering Hulp in Nood. ZAAMSLAG: Café Vlasbloem, 6.30 uur: Prijskaarting. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: De eerbiedige lichte kooi; 2 uur: Vrouwen onder hypnose; 4.30 uur: De eer biedige lichtekooi. Concertgebouw, 8 uur: Vrouwen onder hypnose. -- Café Het Centrum, 7.30 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: De geluidsbarrière; 8 uur: De laatste ontmoeting. De tandarts had, om het zo maar eens te noemen, er bezwaar tegen, dat de fiscus hem een kies trok. Hij reed op zijn bromfiets langs 's Heren wegen, maar in zijn zak knisperde niet het witte papiertje met het opschrift: „Rij wiel met Hulpmotor", motorrij tuig, voortbewogen en ingericht om te worden voortbewogen door een uitsluitend aan benzine ont leende kracht, dat de belasting uitreikt aan de getrouwen, die tijdig de bijdrage leveren, waar voor de staat dan straks, als tegenprestatie, misschien nog eens bredere rijwielpaden zal terug geven. De tandarts werd aangehouden en hij ging op de bon wegens het rijden met een motorrijtuig, zonder dat daarvoor de verschuldigde motorrijtuigen belasting was voldaan. Aldus kwam de clandestiene De Amerikaanse minister van Defensie, Charles Wilson, heeft de beschuldigingen van senator McCarthy, dat het leger commu nisten „vertroetelde" bij het ont slag van een tandarts, wiens loyaliteit in twijfel was getrok ken, onzin genoemd. Wilson zei dit op een perscon ferentie toen hem vragen gesteld werden over het (eervol) ontslag van de tandarts, majoor Irving Peress, en het onderzoek van se nator McCarthy naar de omstan digheden hiervan. Wilson zeide, dat de regering- Eisenhower alles doet om elke communistische invioed waar dan ook in de regering uit te roei en. Op de vraag of McCarthys on derzoek schadelijk of nuttig was geweest, antwoordde Wilson: „Het is vrij moeilijk geweest het communistische vraagstuk in dit land aan te pakkenmaar de gedachte, dat het leger commu nisten vertroetelt is onzin. Het leger heeft de communisten in Korea bestreden. Het is gewoon weg dwaasheid". De minister gaf toe, dat er on volkomenheden gekleefd hadden aan de behandeling van de zaak- Peress door het leger, doch thans werden maatregelen genomen om de gang van zaken beter te re gelen. Wilson was niet van mening, dat McCarthy het onderzoek door het leger van zijn werkwijzen be lemmerde. Hij gaf echter geen rechtstreeks antwoord op de vraag of de senator dit onderzoek bevorderde. Wilson zeide van mening te zijn, dat de commissie van McCarthy de aandacht van het land vestigde op het feit, dat er een communistisch vraagstuk was en dat dit met werkelijkheids zin aangepakt moest worden. Hij voegde er evenwel aan toe, veel liever te zien dat de zich vrij be wegende kopstukken der com munistische partij aan de tand gevoeld werden in plaats van „de kleintjes". Naar Wilsons oordeel diende elke getuige voor de congrescom missie van onderzoek voorko mend behandeld te worden. De minister liet zich echter niet be trekken in een rechtstreekse be spreking van verklaringen van generaal Ralph Zwicker, de com mandant van majoor Peress, die zich bij het ministerie van Defen sie er over had beklaagd door Mc Carthy tijdens een verhoor te zijn beledigd. Minister Wilson zeide: „Ik min acht lieden, die mensen in hun macht als voetveeg gebruiken. Ik mag dat soort lieden niet". Een nieuwe wetgeving zou het leger kunnen helpen, zich van eventuele communisten te ont doen, doch eert betere oplossing zou naar Wilsons mening zijn, ieder geval apart te behandelen. „Het komt er op aan, ze zo vlug mogelijk kwijt te raken, doch wij moeten hierbij eerlijk handelen tegenover alle enkelingen. Ik ben van mening, dat wij moeten op passen dat hetgeen wij pogen te beschermen niet in de verdruk king komt bij de behandeling der zaken". Senator McCarthy werd op de hoogte gebracht van Wilsons commentaar, toen hij tegenover verslaggevers verklaarde, dat de hele herrie over zijn onderzoek niets anders is dan „een gezond gevecht, dat de lucht zuivert" en dat geen splitsing in de republi keinse partij zal veroorzaken. „Niemand heeft ooit beweerd, dat het leger als zodanig communis ten vertroetelt", zo zeide de se nator. „Het is echter buiten enige twijfel met beëdigde verklaringen vastgesteld, dat zekere enkelin gen in het leger personen, van wie bekend was dat zij commu nist waren, hebben beschermd, bevorderd en eervol ontslagen. Ik ben er zeker van, dat Charley Wilson dit niet zal betwisten", al dus McCarthy. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Burgemeester tot gevange nisstraf veroordeeld. De Middelburgse rechtbank heeft Vrijdagmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen B. A. Th. M. T„ burgemeester van Hulst. De uitspraak luidde een maand gevangenisstraf onvoorwaarde lijk. De burgemeester was ten laste gelegd, dat hij bij het invullen van zijn belastingbiljet niet aan- gégeven zou hebben, dat hij in 1946 2400, in 1948 3600 en in 1950 nog eens 3600 verdiend zou hebben aan het in orde maken van de administratie en het bij houden van de correspondentie voor een zakenman. De officier van justitie had een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van drie maanden geëist. brommer nu voor de groene tafel van de politierechter, waar de rijksadvocaat al klaar zat om namens vadertje staat het pond je tandartsenvlees te vorderen. Het ging echter niet zo vlot, als iedereen had verwacht, want de verdachte verklaarde, dat hij gaarne genegen was de wegen belasting voor zijn bromfiets te betalen en dat hij ook wel voelde, dat betalen zijn plicht was en zelfs, dat het betalen een wette lijke plicht was. Iedereen knikte instemmend. Zulke verdachten moest men altijd hebben. „Maa,r" zei de tandarts, en daar kwam de moeilijkheid, „ik kan niet betalen, hoewel ik het wel wil. Want ik kan mijn bromfiets niet aangeven bij de ontvanger". Dergelijke administratiezittin gen zijn steeds interessant van wege de handige smoesjes, die de betrokkenen bedenken om een veroordeling te ontlopen. Maar het verweer van de clandestien brommende tandarts was nieuw. „Er staat in de wet", zei hij, „dat er belasting moet worden betaald. Dus moet ik betalen. Maar er staat ook in de wet, dat men zijn motorrijtuig moet aan geven. Daarbij moet het ken tekenbewijs worden overgelegd, dat staat er bij. En voor brom fietsen bestaan geen kenteken bewijzen. Dus kan ik zo'n bewijs niet overleggen, dus kan ik mijn bromfiets niet aangeven voor de belasting". De wetboeken kwamen er bij op tafel. „Artikel 31- sub a van de Motorrijtuigenbelastingwet zegt u, dat u ƒ14,belasting moet betalen, als het gewicht minder is dan 60 kg. Dus moet u betalen", zei de rechter. Dat ontkende de verdachte niet. Daar zat ook de moeilijk heid niet. „Ik wil wel betalen", herhaalde hij, „maar, ik kan niet. Want ik kan de bromfiets niet aangeven, omdat ik geen ken tekenbewijs heb". „Maar als men een kenteken bewijs moet overleggen, dan kan men ook volstaan met aan te to nen, dat men is vrijgesteld. En dat geldt voor een bromfiets", vond de rijksadvocaat. Hij vond, dat er wel sprake is van een overtreding: zes gulden of drie dagen. De tandarts kwam nu voor de dag met een krant, waarin een artikel stond van prof. Van Bem- melen, hoogleraar in het straf recht. En die schreef: „Men zou kunnen betwijfelen, of aangifte wel mogelijk is". Daar sprong de officier op. „Met alle eerbied voor mijn vroegere leermeester", zei hij, „maar daar staat: men zou het kunnen betwijfelen. Dat houdt in, dat men het ook niet kan betwijfelen, en ik betwijfel het niet". De rechter ook niet, zodat het zes gulden of één dag werd. De tandarts, die net onder dienst was, vroeg, of dat gevalletje eigenlijk niet bij de Krijgsraad thuishoorde. Maar de Krijgsraad is niet bevoegd in belastingzaken. De verdachte deed geen af stand van zijn recht op cassatie. Hij wilde het nog eens bij de Hoge Raad proberen, want hij was het er nog niet mee eens. Hij betwijfelde het wél. WILLY H. HEITLING. Meer dan 80.000 man Ameri kaanse troepen zullen deelnemen aan twee grote voorjaarsoefenin gen in automatische en chemi sche oorlogvoering en ter verster king van de verdediging tegen aanvallen met bacillen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2