Kruitvat van t Nabije Oosten Harde woorden van Molotof CHURCHILL DE PA N-AM ER IK AAN CONFERENTIE Indo-China in de Nationale Vergadering WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN Scheuring in de republikeinse partij der Verenigde Sleten Eisenhower gelasi voortzetting steun aan West-Europese landen Aanval op vliegveld van Hanoi TUNESIË De gezondheidstoestand van de Paus Officieel bezoek van president Coty Staking van V.N.-personeel in Seoel Brits voorstel voor een Europees leger BOOT OP DE GANGES GEKAPSEISD De Pieter S", gebouwd door de N.V. Terneuzensche Scheepsbouw Maatschappij «5, mm. HERDENKING VAN STALIN GOUWZEE NOG VOL IJS Frankenng bij Abonnement: Terneuzw Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nó. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal: per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. ZATERDAG 6 MAART 1954. 9e Jaargang No. 3091. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of; Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags uur. De gebeurtenissen in het Mid den-Oosten zijn te spectaculair om niet daarmede te beginnen. De Revolutionaire Raad in Egyp te, waarin de jonge overste Nas ser een belangrijke rol speelt, heeft generaal Naguib als presi dent en minister-president afge zet; hij heette dictatoriale nei gingen te koesteren. Vermoedelijk schreef men in zijn debet, dat Egypte's positie aan het hoofd van de Arabische Unie tengevolge van hardnekkig vasthouden inzake het Suez- kanaal, is verzwakt en door het thans gesloten Turks-Pakistan's defensieverdrag, waarbij zich waarschijnlijk Irak zal aanslui ten, nog meer wordt verzwakt. Maar de bevolking en een deel van het leger bleken met de af zetting van Naguib niet tevreden en dreigende onlusten werden ge vreesd. De militaire aanhangers van Naguib hebben deze daarom overgehaald zich opnieuw als president beschikbaar te stellen. Nasser blijft dan minister-presi dent. Dit compromis is door beiden aanvaard en alles heet „vergeten en vergeven". Daar is nu echter bijgekomen, dat bij de opening van het nieuwe Soedanese parle ment, in het bijzijn van Naguib, bloedige opstootjes hebben plaats gehad. Soedan wil wel één zijn met Egypte, maar het is aan.de Soedan niet onverschillig, door wie dit Egypte geregeerd wordt! DICTATOR VERDREVEN. In Syrië is het even verwar rend toegegaan. Generaal Sjas- jakli, sedert een paar jaren on bestreden dictator, nadat twee anderen hem als zodanig kort stondig waren voorgegaan, werd tengevolge van het optreden van een deel van het leger in Aleppo gedwongen, heen te gaan en naar Saoedi-Arabië te vluchten. Maar de man, die de generale staf te Aleppo aan het hoofd van ile staat wilde, was niet naar de zin van andere legerdelen, te Homs samengetrokken. Gelukkig is tijdig overeenstem ming bereikt, maar niet dan na dat in Damascus met vuurwape nen moest worden opgetreden en tal van doden zijn gevallen. Atassi is nu de president, die afgezet werd, toen Sjasjakli ge heel 't parlement terzijde schoof. Men neemt aan, dat onder zijn bewind er meer en inniger sa menwerking zal zijn met Irak en Jordanië. NAAR EEN SCHEURING. Europa wordt verder veront rust door gebeurtenissen in Ame rika, afgescheiden van de beden kelijke schietpartij door Portori- canen in het Huis van Afgevaar digden te Washington. Dit geldt niet zozeer uitgesproken feiten, als wel het verzet, dat steeds openlijker de rechter vleugel van de republikeinse partij toont tegen de president (tevens haar partijleider) generaal Eisenho wer Dit blijkt uit het fiet, dat hetzgn. Bricker-amendement slechts kan worden verworpen dank zij de democratische stem men. gelijk al meermalen Eisen hower's voorstellen door de de mocraten zijn gered. Maar het blijkt nog sterker uit de ontwik keling, die MacCarthy s optreden in de laatste tijd heeft genomen. Hij heeft zich op inderdaad on toelaatbare wijze tegenover een verhoorde generaal gediagen. Daartegen is de minister van Oorlog, Stevens, in verzet geko men, die nu echter door MacCar thy in een onderhoud, dat hij ynet hem had, schijnt te zijn geïntimi deerd. Over en weer ontkennen beiden, wat de ander van dat on derhoud zegt. Eisenhower staat achter Ste vens en nu moest er een compro mis worden gezocht. Men hoopte dat te vinden, door MacCarthy onmogelijk te maken dat hij, zo als in het bewuste geval en reeds tevoren geschiedde, alleen als commissie zetelt. De democraten uit deze commissie zijn uit pro test reeds lang weggelopen en de republikeinen voelen er wei- nig voor. om het odium met Mac- Carthy te delen. Het lijkt er op, dat de rechts-republikeinen aan sturen op een scheuring in de partij, die Eisenhower tot elke priis wil verhinderen of tot een overwinning van de rechtervleu gel over de gehele partij. Het za, hun verkiezingsvooruitzichten in November niet verbeteren. LONDEN VOOR GENèVE. De Republikeinen in Amerika zijn voor een groot deel ontstemd over de uitkomsten van Berlijn. Immers, wel is rood-China niet erkend, maar de conferentie te Genève zint hen niet. Bij het Lagerhuisdebat in Engeland ble ken de zaken anders te liggen. De oppositie met slechts kleine meerderheid steunde bij monde van Attlee, Eden's politiek en m de rede, waarmede Churchill hem daarvoor dankte, heeft deze op indrukwekkende wijze be toogd, dat blijkbaar in Rusland nog niets is veranderd, al wil Churchill Zijn hoop op een confe rentie der staatshoofden niet op geven. In Duitsland heeft Adenauer het gemakkelijker. Met indruk wekkende meerderheid heeft Eonn de wijziging van de grond wet aangenomen, die herbewape ning toestaat en de militaire dienstplicht invoert. Adenauer heeft le Berlijn de Oostduitsers toegesproken en hun moed inge prent, waarbij hij zich volledig tot de westelijke verdedigingspo- litiek bekende. Dit verhindert Frankrijk echter niet om ten op zichte van de defensiegemeen schap, waarom alles nog draait, te aarzelen. Frankrijk tracht in de conferentie van Genève, die 26 April aanvangt, een reden te vin den tot verder uitstel. In Italië heeft Scelba na lang durige debatten in de senaat, al thans voorlopig, een meerderheid bereikt. Uiteraard beginnen de moeilijkheden, verbonden aan zijn positie met een zo kleine meerderheid achter zich, pas nu. Men dient verder af te wachten, ge!ijk in zo vele dingen moet worden afgewacht! Tito gaf blijk, met Scelba over Triëst te willen onderhandelen. VAN DER MANDERE. PRINS BERNHARD IN WASHINGTON AANGEKOMEN Prins Bernhard is Vrijdag in Washington aangekomen. De Prins werd o.a. verwelkomd door de Nederlandse ambassa deur dr J. H. van Roijen. Ongeveer 70 procent van de win kels in de Arabische wijk van Tu nis bleven Vrijdag gesloten als protest tegen de Franse plannen voor meer zelfbestuur voor het protectoraat. Deze worden onvoldoende ge acht. De nationalisten zijn van mening, dat de aanwezigheid van vier Fransen in het Tunesische kabinet tegen de principes der souvereiniteit is. De Franse premier, Joseph La- niel, heeft tijdens het debat over Indo-China in de Franse Nationa le Vergadering onder meer ver klaard,"^ dat het terugtrekken van de troepen der Vietminh uit Laos en Cambodja een essentiële voor waarde is voor het sluiten van n bestand in Indo-China. In Viet nam, de grootste der verbonden staten van Indo-China, was de toestand ingewikkelder. Tot de bestandsvoorwaarden zou het vplgende kunnen beho ren: 1. Tonking Instelling van een niemandsland rondom de delta van de Rode-rivier. Evacuatie van de Vietminh-troepen uit het delta gebied. De geruchten over een spoedig aftreden van Churchill houden nog steeds aan, maar Churchill zelf schijnt niet aan heengaan te denken. Het is opgevallen, dat zijn oude vitaliteit geheel is te ruggekeerd. Iedereen is het er over eens, dat de premier weer te hard en te lang werkt. Hij staat vroeg op en werkt tussen ontbijt en lunch vijf uur, tussen de lunch en het avondeten zes uur. Na de lunch gaat de premier een korte tijd rusten en hij schrijft zijn uithou dingsvermogen vooral toe aan dit korte slaapje. Na het diner werkt hij weer, drie, vier of vijf uur, al naar het uitkomt, want een officiële tijd om naar bed te gaan heeft Chur chill niet. Hij zegt dat zijn dage lijks program tussen ontbijt en diner „hem onafhankelijk van de zon maakt, die anders iemands werkwijze teveel verstoort' Niemand weet hoe hij de pre mier moet bewegen het een beet je kalmer aan te doen en er zijn er maar weinig, die het durven te proberen. Zijn dokters hebben hun best gedaan en in het begin gehoorzaamde de premier. Maar het duurde niet lang of hij viel weer in zijn oude tempo. Een ontsteking van de slok darm waaraan de Paus lijdt, zo wordt vernomen, maakt het nood zakelijk dat de patiënt uitslui tend vloeibare en half-vloeibare voeding tot zich neemt. De alge mene gezondheidstoestand wordt betrekkelijk bevredigend geacht. 2. Centraal Vietnam De troe pen der Vietminh zouden op be paalde plaatsen geconcentreerd moeten worden. 3. Zuid Vietnam Evacuatie of ontwapening van alle eenheden der Vietminh. Een staken van het vuren, zo vervolgde de premier, kan alleen het resultaat zijn van met zorg gevoerde onderhandelingen, waartoe wij slechts bereid zijn na overleg met de verbonden staten (van Indo-China). Wij beschouwen echter alle plannen als onaanvaardbaar, die onder het mom van een staken van het vuren onze soldaten en onze vrienden in gevaar zouden brengen, zonder dat wij voldoende waarborgen hebben ontvangen. De conferentie van Genève zal over een vijftig-tal dagen worden gehouden, doch zelfs indien deze termijn korter zou zijn. moeten wij toch geen enkele gelegenheid laten voorbijgaan om de vijande lijkheden te staken. Als wij vóór Genève een con creet voorstel krijgen, zal dat worden bestudeerd in de geest, die ik zojuist heb omschreven. Laniel verklaarde voorts, dat te Genève direct het Indochinese vraagstuk, tegelijk met de Kore aanse kwestie, ter sprake zal wor den gebracht. De eerste minister sprak in een debat over een socialistische mo tie, waarin gevraagd werd, hoe de regering dacht te reageren op het beroep van premier Nehroe Het officiële Sowjetrussische persbureau „Tass" heeft een verklaring van Wjatsjeslat Mo- lotof, de Sowjetrussische minis ter van Buitenlandse Zaken, uitgezonden, waarin de minis ter onder meer zegt, dat het Noordatlantische Pact gelijkenis heeft met het anti-comintern- pact, dat in 1937 door het Duits land van Hitier. het fascistische Italië en het militaristische Ja pan werd gesloten. De na-oorlogse ontwikkeling in het kamp der kapitalistische landen is in de laatste 5 jaar op grafische wijze duidelijk gewor den. De heersende kringen in de Ver Staten maken aanspraaK op de rol van leiders in dit kamp, ja, zij zeggen zelfs op onbeschaamde wijze, dat zij ae last van een leidende rol in de wereld op zich genomen hebben. Deze aanspraken zijn echter ongegrond, aldus Molotof. Deze adspiraties werden be lichaamd in de vorming van het Atlantische Pact in 1949, dat door sommige van zijn le den onder rechtstreekse druk is getekend. In feite is dit pact een instru ment in de handen van het Brits-Amerikaanse blok en de Ver. Staten pogen het te gebrui ken voor de vestiging van hun wereldoverheersing. Er zijn geen redenen aan te nemen, dat het Atlantische Pact een beter lot zal ondergaan dan het anti- comintern-pact. Molotof verklaarde dat hec voornaamste doel der komende Geneefse conferentie het tot stand brengen van vrede in Indo-China en het verzekeren van de nationale rechten der Indo-Chinese volken zal zijn. Hij zeide voorts dat géén vol ledig oordeel over de recente vier-mogendhedenbesprekingen te Berlijn kan worden gegeven, zolang de Geneefse conferentie nog niet voorbij is. Molotof zou West- den", aldus Molotof, die zeid de regering-Adenauer te be schouwen als „de voornaamste steunpilaar van de op weer wraak beluste Westduitsers, die de weg willen banen voor een herleving' van het Duitse mili- tarisme". Hij verklaarde voorts: „Men moet er echter rekening mede houden dat een einde is geko men aan de langdurige periode, waarin geen besprekingen tus sen de grote mogendheden zijn gevoerd". Hij verklaarde voorts: „Men moet er echter rekening mede houden dat een einde is gekomen aan de langdurige periode, waar in geen besprekingen tussen de grote mogendheden zijn gevoerd". De Argentijnse minister van j wordt zijn ontslag aanvrage in n i Ty. 4 P\ 11 nntelort VlQOft Al- Buitenlandse Zaken, Jeronimo Remorino, heeft zich Vrijdag in de voltallige vergadering van de Pan-Amerikaanse conferentie uit gesproken tegen de handhaving van koloniale regimes in Ameri- kei De minister zeide er zeker van te zijn, dat de conferentie zal be sluiten dat de gebieden, die be zet worden gehouden door niet- Amerikaanse mogendheden weer terug moeten komen aan de Amerikaanse staten, waaraan zij behoren. De conferentie zou zich zonder twijfel afkeurend uitlaten, over het gebruik van geweld ter handhaving van een bezetting, zo zeide de Argentijnse minister. Ook Remorino wilde de oplos sing van het communistische pro bleem zoeken in een verhoging van het levenspeil en in maatre gelen noodzakelijk voor de bin nenlandse orde. De delegatie van Uruguay heeft Vrijdag 'n motie ingediend, waar in de secretaris-generaal van de organisatie van Amerikaanse sta ten Alberto Lleras, verzocht te trekken. Dit ontslag heeft Al berto Lleras Donderdag inge diend tijdens zijn rede in de vol tallige vergadering. van India om in Indo-China het vuren te staken vóór het begin van de besprekingen te Genève op 26 April. Volgens Laniei beteken de Nehroes voorstel echter niet een officieel aanbod voor bemid deling. Onze militaire inspanningen zullen gedurende de kermende on derhandelingen niet verslappen, aldus de premier. Want dank zij deze inspanningen hebben wij onze tegenstander gedwongen zijn toon, zo niet zijn gedrag, te wijzigen". Tevoren had de communistische woordvoerder Giovoni er bij de regering op aangedrongen, on middellijk besprekingen over een staken van het vuren te openen. De socialist Daniel Mayer stel de de vraag, of Frankrijk te Ge nève de Amerikanen in hun ge schil met Peking zal steunen dan wel een zelfstandige houding zal aannemen. Spreker toonde zich erkentelijk voor de Amerikaanse financiële steun voor de strijd in Indo-China, doch als de Ameri kaanse regering ook advies wil de geven, moest er z.i. een grens worden getrokken. De linksradicale oud-minister Mitterand zeide weinig vertrou wen in de afloop van de bespre kingen te Genève te hebben. De radicale oud-premier Dala- dier acht een staken van het vu ren een eerste voorwaarde voor 'n welslagen van de conferentie. Hij vroeg in dit verband, of er op 5 Juni van het vorige jaar tussen Frankrijk en de V. S. 'n overeen komst was getekend, die Frank rijk, in ruil voor extra-dollarhulp, verplichtte geen onderhandelin gen met de Vietminh of «ommu- nistisch-China te openen zonder goedkeuring der V. S. Zowel La niel als minister Bidault beant woordde deze vraag ontkennend. Daladier verklaarde hierop, dat hij dit punt weer ter sprake zal brengen als 't debat Dinsdag a.s. wordt voortgezet. Naar van bevoegde zijde wordt vernomen zullen president Coty van Frankrijk en madame Coty dit jaar een officieel bezoek aan Nederland brengen. Waarschijn lijk zal dit geschieden in de loop van de maand Juni of Juli. Ruim 350 man Zuidkoreaans personeel van het V. N.-bureau voor de wederopbouw van Korea zijn te Seoel in staking gegaan voor hoger loon. Een woordvoerder van het bu reau heeft verklaard dat er niet te praten valt zolang het werk niet hervat is. Patrick Gordon-Walker, staats-beperkt tot de sterkte die voor secretaris voor gemenebest-aan- de E.V.G. is beraamd. gelegenheden in de laatste Britse <- uabour-re-ering, heeft te Stour Kf iilnrn in WnPóf President Eisenhower heeft Vrijdag de voortzetting gelast vari de Amerikaanse steun aan Groot-Brittannië, Denemarken, Frankrijk, Italië en Noorwegen ondanks verschepingen door elk dezer landen van volgens de Ver enigde Staten strategische mate rialen naar landen achter „het ijzeren gordijn". In een rapport aan het congres zegt Eisenhower, dat hij aldus handelt, „omdat de stopzetting van steun duidelijk ten nadele van de veiligheid van de Verenig de Staten zou zijn". Eisenhower heeft het rapport vergezeld doen gaan van een schrijven van Stassen, het hoofd van de Amerikaanse hulp aan het buitenland, aan hem. In deze brief zegt Stassen, dat het meren deel van de verschepingen der 5 landen nog steeds voortvloeit uit verplichtingen die zijn aangegaan fvóór de ingangsdatum van de embargobepalingen van de Battle- wet van 1951. Stassen voegt er aan toe, dat enkele van de andere verschepin gen het resultaat zijn van recen tere verplichtingen, „die, in onge wone omstandigheden, de Weste lijke landen nodig hebben geacht of op de lange duur voordelig voor de vrije wereld wegens de handel in 'twee richtingen, die door de strategische- verschepin gen mogelijk was gemaakt." Volgens Duitsland, zodra dit de beschik- bridge in Worcesterh're 'n Euro- king zou hebben over een eigen pees leger voorgesteld onder een weermacht, de te Bonn geslo- bevelhebber en een internationale ten overeenkomst betreffende staf in plaats van de voorgestel- 1 x ti1 niof moor ID -lofQncioCTPTYlPPn- het Europese leger niet meer nakomen. Hij zeide dat de „wer kelijke Westduitse doeleinden" dan zullen blijken, evenals het „agressieve,op weerwraak be rekende streven van W.-Duits land". „De Westduitse buurlanden zullen dit het eerst ondervin- de Europese defensiegemeen schap van zes landen. Onder dit opperbevel zouden Amerikaanse, Britse, Franse, Westduitse en andere Europese eenheden kunnen worden ge plaatst, aldus zeide hij op een po litieke bijeenkomst. Het West duits aandeel zou kunnen worden Ook pleitte Gordon-Walker voor een raad voor de wapenproductie, voor het vaststellen in welke lan den wapens dienen te worden ge maakt. Men zou, aldus Gordon-Walker, op deze wijze een westelijke ver dediging opbouwen, tegemoet ko men aan Frankrijks vrees voor een onafhankelijk Duits leger en de Westduitse strijdkrachten zó afhankelijk van de westelijke de- mocratiën maken, dat zij nooit een gevaar voor Rusland worden. Een afdeling speciale troepen verrast. Men gelooft, dat de aan- van de Vietminh heeft Donder- j vallers in kleine jonken en ande- dagmorgen vroeg bij een aanval re boten het vliegveld nabij de op de luchthaven van Hanoi tien vliegtuigen beschadigd, aldus is Vrijdag officieel te Saigon be kendgemaakt. In de nacht van Woensdag op Donderdag is Hanoi drie uur in alarmtoestand geweest en in de stad werden schoten en ontplof fingen gehoord. De Franse veiligheidsofficieren geloven op grond van een eerste onderzoek, dat de Vietminh-aan- vallers door Vietnamezen, die op het vliegveld werken, zijn gehol pen. Ongeveer 200 Vietnamezen worden voor ondervraging vast gehouden. De Fransen, die het vliegveld verdedigden, werden volkomen Woensdag is midden op de Ganges een boot gekapseisd met 150 passagiers aan boord, die op weg waren naar een godsdiensti ge plechtigheid. 40 Personen worden nog ver mist. Men heeft 10 lijken gebor gen. K V.' Duizenden Russen hebben Vrij dag, op de eerste verjaardag van Stalins dood, een bezoek gebracht aan het graf van Lenin en Stalin op het Rode Plein. Zwart omfloerste vlaggen hin gen van openbare gebouwen in Moskou en Sowjetrussische bla den wijdden voor het eerst artike len over Stalin sinds zijn begra fenis. Het officiële orgaan van de Sowjetrussische communistische partij. Prawda, schreef: „Dat 't leven en de daden van Stalin ver bonden zijn met de geschiedenis van onze roemrijke communisti sche partijStalin was een trouwe zoon van de partij en een begaafde leerling en opvolger van Lenin". oevers van de Rode Rivier zijn genaderd. Volgens te Parijs ontvangen be richten gebruikten de aanvallers plastic explosieven om de vlieg tuigen te vernielen. De schade wordt op 20 millioen gulden ge schat. De alarmtoestand in Hanoi en omgeving is nog van kracht en er zijn uitgebreide beveiligings maatregelen genomen. Bij het opschutten, na de proefvaart op de Noordzee, werd de de sluishoofden gedrukt, tengevolge waarvan een indeuking aan „Pieter S" Donderdagmorgen door een krachtige windstoot tegen stuurboordzijde ontstond. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Minder wind. Plaatselijk enkele buien, maar ook opklaringen. Overwegend matige wind tussen west en zuid west. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. ZONDAG 7 MAART. Aangezien de Gouwzee nog ge heel met Ijs is bedekt, kan de veerdienst tussen Marken en Monnikendam niet normaal func- tionneren. De ijsbreker, die de boot van de N.Z.H.V.M. vooruit gaat, moet zich iedere dag moei zaam een weg door het ijs banen. In de avonduren wordt wegens kruiend ijs niet altijd gevaren. Ook de loodsdienst bij de Mid- densteenbankboei, die ongeveer 8 km ten westen van Domburg voor het oostgat bij de Walcherse kust ligt, is om 21 uur voor klei ne schepen gestaakt. v.m. n.m. Breskens 3.04 3.29 Terneuzen 3.39 4.04 Hansweert 4.19 4.44 Walsoorden 4.29 4.54 MAANDAG 8 MAART v.m. n.m. Breskens 3.45 4.13 Terneuzen 4.20 4.48 Hansweert 5.— 5.28 Walsoorden 5.10 5.38 ZON MAAN 6 7 8 9 10 op onder op onder Maart 7.17 18.27 7.19 20.55 7.14 18.29 7.38 22.25 7.12 18.31 8.00 23.54 7.10 18.32 8.27 7.08 18.34 9.04 1.19

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1