Ut! «Ie Srovincis Binnenlands nieuws Albert Kinberg zal niet worden vervolgd Concurrent van bank van Frankrijk kreeg mild vonnis AGENDA Storm in een bebouwde kom Stroom van uitgewekenen uit het Oosten neemt weer toe DE FLYING ENTERPRISE' Kostwinners vergoedingsregeling De opdracht van Robert Mersham RECHTSZAKEN TERNEUZEN. RETRANCHEMENT. SLUISKIL. SLUIS. ZAAMSLAG. ZIERIKZEE Mededeling van Abbe Pierre SPAAK OVER DE E.V.G De reis van Koningin Elizabeth in Australië AXEL. MUTATIES RIJKSBELASTINGDIENST. Bij beschikking van de minis ter van Financiën zijn met in gang van 16 Maart a.s. ver plaatst de navolgende hoofd assistenten-titulair: J. H. A. te Beek van Terneuzen naar Rot terdam (D.R.), C. Kervink te Philippine naar Sas van Gent (visitatie) en A. Reitsma van IJzendijke naar Enschede (I.A.) DE BUSDIENST SLUISKIL—BREDA. Het Kamerlid de heer Van der Himst, heeft aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat, de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van het artikel in ,,,De Volkskrant" d.d. 26 Februari j.l., omtrent de busdienst Sluiskil- Breda en zo ja, is de minister bereid mede te delen, of het juist is, dat de Nederlandse Spoorwegen een schade zouden lijden van f 120.000 per jaar bij handhaving van deze busdienst? 2. Zo de minister tot de con clusie mocht komen, dat het in de vorige vraag vermelde be drag juist moet worden geacht, is de minister dan bereid, mede te delen, op welke berekening deze schade berust? 3. Kan de minister reeds thans mededelen, of aan de onder neemster dezer buslijn een de finitieve concessie zal kunnen worden verleend, zonder dat op één of andere wijze een achter uitgang in de spoorwegverbin ding zal worden veroorzaakt? ZEEUWSE NIJVERHEIDSDAG. In verschillende Nederlandse provincies zijn reeds provinciale nijverheidsdagen gehouden en thans zal ook Zeeland aan de beurt komen. Het ligt in de bedoeling op Woensdag 12 Mei in Terneuzen een Zeeuwse nijverheidsdag te houden. De keus is op Terneuzen gevallen op grond van de overwe ging, dat de kleine en middel grote industriële bedrijven voor een zeer belangrijk deel juist in Zeeuwsch-Vlaanderen gevestigd zijn. Deze nijverheidsdag wordt georganiseerd in samenwerking met de contactgroep opvoering productiviteit. Ten kantore van het econo misch technologisch instituut voor Zeeland te Middelburg is eerst een oriënterende vergade ring gehouden. Deze bijeenkomst stond onder leiding van de heer A L. S. Lockefeer, lid van Ged. Staten én voorzitter van het eco nomisch technologisch instituut, en werd bijgewoond door de heer A. S. de Jonge, secretaris Van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden, ir J. P. Berde nis van Berlekom namens de maatschappij voor nijverheid en handel; ir J. van der Kooy, rijks- nijverheidsconsulent in Zeeland; en drs M. C. Verburg, directeur van het economisch technologisch instituut voor Zeeland. Namens de contact-groep opvoering pro ductiviteit te Den Haag waren aanwezig mr A. Seret en ir P. Th. Posthumus Meyes. Deze heren hebben allen zitting genomen in een voorlopige werkgroep, waar van het secretariaat bij het E.T.I. berust. Het ligt in de bedoeling, op de Zeeuwse nijverheidsdag een intensieve voorlichtingsdag te doen volgen. Met de N.R.V. naar Italië. Een goed gevuld Luxor Thea ter heeft gisteravond genoten van een buitengewoon geslaagde rol prent over Italië, ,,het land van zon en palmen", die werd ver toond door de Ned. Reisverem- ging. Na een openingswoord door de heer P. Loof, consul der N.R.V. te Terneuzen, die de spreker van de avond, de heer C. H. Groen, verwelkomde, volgde, als inlei ding van de kleurenfilm, een cau serie over land en volk van het Appenijnse schiereiland. De heer Groen bleek een onderhoudend causeur en door zijn toelichting tijdens de vertoning van de film, die o.a. naar Venetië, Rome, Na pels, Ravenna, San Remo, het Gardameer, het Comomeer, het eiland Capri en vele andere plaat sen voerde, werd het een boeiend geheel. Na afloop dankte de heer Loot de heer Groen voor het gebodene en wekte de aanwezige niet-leden op zich op te geven als lid van de N.R.V. Verkoping woonhuis. Door de notarissen Hoving en Meijling werd gistermiddag in café „Du Commerce" ten verzoe ke van de erven Adr. de Putter verkocht het woonhuis met erf aan de Grenulaan 1. Koper werd de heer B A. v. d. Slikke voor 3.100,—. mannequins vele japonnen in Zwitsers en Engels katoen, alle maal in een kwaliteit en verede-1 ling, die slechts in prijs verschilt met zijde en voordeliger is. De hoge glans van dit kreukvrije ka toen wordt verkregen door een speciale chemische bewerking. Prachtige imprimés in doupion en linnen wisselden de Italiaanse en Franse costumes af. Naast mantels en swaggers van wollen alpacca, zagen wfj cocktail- en avondtoiletten. Een wespentaille is nu eenmaal iets waarmee de doorsnee Nederlandse vrouw niet bedeeld is, aldus de explicatrice mevr. Maggie Sierenberg, van daar ook dat het van de firma Vis- ser-Koole goed gezien was voor deze show beroepsmanequins te engageren met goede Neder landse figuren, zodat ook voor de vrouw met een voller figuur, of zij die een maat 48 nodig heeft, de werkelijkheid te zien was. De vrouw met een bijzonder goede smaak, die hoge eisen aan zich zelf en aan haar kleding stelt, kon hier zekers iets van haar ga ding vinden, maar ook de vrouw met persoonlijke smaak en niet al te dikke portemonnaie hoefde niet onverrichterzake huiswaarts te gaan. Ankie en Peter toonden samen leuke vlotte jurkjes in katoen en jorgenspakjes in tricot en tweed. De Schotse rok ontbrak niet, evenmin als het matrozenpak. Een volledige bruidsstoet, waar bij bruidsjonker, bruidsmeisje en bruidsmoeder niet ontbraken, vormde het slot van deze geslaag de show. Aan de dames manne quins, die alles met gratie en overgave toonden, zwaaien wij veel lof toe, niet alleen omdat de ze show volkomen zonder hiaten verliep, maar ook omdat zij het publiek op prettige manier leer den hoe met accessoires te com bineren, waaronder wordt ver staan, hoed, tas, handschoenen enz. De hoeden en handschoenen, die veelal in dezelfde kleur wer den gedragen, waren ook van de firma Visser-Koole. De tassen waren van de firma Smies. De heer Eeckhout zorgde op vlotte wijze voor de muzikale om lijsting. Maca-f ilmavond. Onder auspiciën van de „Maca", werd in haar clubgebouw „De Graanbeurs" alhier gisteravond een welbezochte filmavond gege ven, waarop vele motorsportlief hebbers aanwezig waren. De voorzitter, de heer P. Ie Feber, verwelkomde de aanwezi gen en in het bijzonder de heer J. C. Burink, secr. van de „K.N.M.V." uit Den Haag, die op deze avond acte de presence gaf om een propagandistisch woord te doen horen. De voorzitter sprak de hoop uit dat de belangstelling die uit gaat naar deze mooie sport zich zal blijven uiten in een toene mend ledental en daartoe „met alle hens aan dek" ontwikkelde actie. Dat zullen wij: in Maca ook in 1954 weer voor devies houden. Hierna werden naast attractio- nele films (ook op sportgebied natuurlijk) een zeer interessante serie plaatjes vertoond over de 6-daagse betrouwbaarheidsrit in Tsjecho Slowakije, waaraan door een 20-tal deelnemers .uit ons land werd deelgenomen. Dage lijks moesten trajecten van circa 450 km worden afgelegd en de prestatie hiervoor vergden een grote dosis uithoudingsvermogen en doorzettingskracht, waarvan de heer Burink in zijn exploitatie voldoende liet uitkomen. Ook aan het slot werd nog een opwekkend propaganda-woord ge sproken. woongelegenheid nog niet kunnen worden gemist. Op voorstel van B. en W. werd z.h.st. besloten de kolenstoeslag ten behoeve van de minst draag- krachtigen voor de periode Van 1 Januari tot 1 April van 2,50 te verhogen tot 3,60 per week. Ook werd z.h.st. besloten tot vernieuwing van een deel der schoolbanken. Enige wijzigingen werden ge bracht in de begrotingen voor 1953 en 1954. Het salaris van de ambtenaar ter secretarie werd in overeen stemming gebracht met de alge mene loonregeling rijkspersoneel. Op voorstel 'van B. en W. werd besloten de wedde van de klokke nist te verhogen tot 100 per jaar. Het Koningin-Wilhelminafonds zag zijn subsidie verhoogd tot 1 cent per inwoner, terwijl aan de plaatselijke vereniging voor Vreemdelingenverkeer een bijdra ge werd verleend van 80 in de kosten Van een door alle V.V.V.'s in W.Z. Vlaanderen uit te geven nieuwe folder. Gevonden voorwerpen. Ter gemeentesecretarie zijn als gevonden voorwerpen ingeleverd een leren handschoen, een aar wollen handschoenen, een blauwe ceintuur en een boodschappentas. De Ned. Padvinders. In de P. C. (plaatselijke com missie) der N. P. V. te Sluiskil heeft wegens vertrek van de heer H. W. Staal naar Terneuzen, als lid zitting genomen Ir. G. Geer- ling te Sluiskil. De plaatselijke afdeling telt thans 10 verkenners en 13 wel pen. De 37-jarige Albert Kinberg, de Zweedse zakenman die bij de jongste vier-mogendhedencon- ferentie te Berlijn met geweld het gebouw van de Russische ambassade in O.-Berlijn bin nendrong, zal niet worden ver volgd, zo heeft de Zweedse mi nister van Buitenlandse Zaken, in het Lagerhuis meegedeeld. Kinberg, die in O.-Duitsland gevangen wordt gehouden, zal binnenkort naar zijn land wor den teruggezonden. Zoals bekend poogde Kinberg, een man van grote lichaams kracht, op 25 Januari een on derhoud met minister Molotof te hebben. Hij wist 5 politie mannen neer te slaan, vóórdat hij zelf werd overmeesterd. De Zweedse regering bood de Rus sische hoge commissaris in O. Duitsland haar verontschuldi gingen aan voor het gebeurde. De moeder van Kinberg deel de destijds mee, dat haar zoon haar telefonisch had laten we ten, dat hij Molotof tot andere gedachten wilde brengen, „op dat de gehele wereld vrede kan hebben". Set lit- HEDEN: Gemeenteraad. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitter schap van burgemeester J. A. Leenhouts. De leden waren eenstemmig van oordeel, dat toepassing van art. 31 der Woonruimtewet 1947 voor Retranchement vooralsnog niet gewenst is. De omstandighe den op huisvestingsgebied zijn nog Van dien aard, dat de voor schriften ter bevordering van 'n doelmatige verdeling van de Samenstelling hoofdstem bureau. Het te Sluis gevestigde hoofd stembureau voor de a.s. verkie zingen Voor de Provinciale Staten is door Ged. Staten als volgt sa mengesteld: voorzitter: burge meester P. F. van Hootegemvice voorzitter: de heer A. C. v. d. Horst; leden: de heren S. A. van Hal, C. F. A. Dekkers en J. P. J. Wage; plaatsvervangende leden: de heren G. W. A. Metz, A. Ba- rendse en A. v. d. Oever. Allen woonachtig te Sluis. Onderscheiding. Dezer dagen is door de burge meester de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, uitgereikt aan Ad. van Arenthals te Reuzen- hoek, die op 1 Maart van dit jaar 40 jaar werkzaam was op het bedrijf van de landbouwer M. Boogerd-Dieleman te Zaam- slag. Ook de heer Boogerd was met zijn echtgenote aanwezig en bood de jubilaris een enveloppe met inhoud aan. Badinrichting. In de gemeentelijke badin richting werden in de maand Februari 925 baden genomen. Nieuwe zuivelfabriek. Gisteren is op het tussen de provinciale straatweg en de Vis- sersdijk te Zierikzee gelegen werkterrein de eerste van een serie van 84 palen in de grond geslagen voor de bouw van de nieuwe zuivelfabriek. Dit zou eerst Woensdag gebeuren toen ook de directie van de Verenigde zuivelbereiders in Zierikzee aan wezig was, doch de slechte weers omstandigheden maakten dit toen niet mogelijk. Het complex zal naast de be drijfsruimte ook nog omvatten 'n garage en een woning voor de directeur, de heer Smalheer, die ook de leiding had van het ten gevolge van de watersnood ver woestte bedrijf te Nieuwerkerk. De zuivelfabriek te Zierikzee is de eerste fabriek in het rampge bied die na de watersnood wordt herbouwd. ZAAMSLAG: Café R. J. v. d. Veke, 2 uur: Openbare aan besteding verbeteren van een aantal landwegen in de Zaamslagpolder met bijbeho rende werken. IJZENDIJKE: Jeugdhuis, 2.30 uur en 7 30 uur: Mode- Show Visser-Koole. TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: De eerbiedige lichte kooi. Pro Rege, 7 uur: Lezing Ds H. van Leeuwen. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: De eerbiedige lichte kooi. .Concertgebouw, 8 uur: Vrouwen onder hypnose. ZAAMSLAG: Café Vlasbloem, 6.30 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: De geluidsbarrière. Justin Pollet, een valse mun ter die juist genoeg bankbiljet ten vervaardigde om zich en zijn vriendin in het leven te houden, heeft als vrij man een Parijse rechtbank verlaten, na de Bank van Frankrijk een frank schadevergoeding te heb ben betaald. Hij kreeg 'n proef tijd van 5 jaar, nadat de open bare aanklager er bij de recht bank op had aangedrongen hem een zo licht mogelijke straf op te leggen. Pollet begon 12 jaar geleden de Bank van Frankrijk op be scheiden schaal concurrentie aan te doen, teneinde zijn droom als violist in de Parijse concertzalen op te treden en 'n monumentale levensbeschrijving van Napoleon te schrijven te kunnen verwerkelijken. Hij vond namelijk, dat zijn gewone werkzaamheden als reclame tekenaar hem niet voldoende tijd lieten voor zijn liefhebbe rijen. Pollet tekende elk bankbiljet met de uiterste zorg. Aan dit werk wijdde hij zich in de mor gen, waarna hij 's middags viool studeerde en 's avonds in Abbe Pierre, stichter van de „Gezellen van Emmaus", die een kruistocht tot hulp aan daklozen is begonnen, heeft een communi qué uitgegeven, waarin wordt verklaart, thans met geen enkele openbare manifestatie of verkla ring van politiek karakter in verband gebracht te willen wor den. Hij wil de „nationale eens gezindheid, die ingevolge het her roep van begin Februari tot hulpverlening aan de daklozen aan het licht is getreden, be waard zien en meent zioh, zolang hij de leiding van die nood-hulp verlening heeft, uitsluitend aan deze taak te moeten wijden." Hij zegt met name, geen toestemming te hebben gegeven om zijn naam te gebruiken voor een oproep tot een op 13 Maart te houden demonstratie tegen herbewape ning van Duitsland. de leeszaal aan zijn studie over Napoleon werkte. Hij maakte niet meer'dan 4 of 5 biljetten per week. Als een gevolg van de geleidelijke waar devermindering van het geld zag hij zich echter genood zaakt, in plaats van biljetten van 500 frank, biljetten van 5000 frank te gaan vervaardi gen. Op zekere dag probeerde zijn vriendin, Yvonne Vasseur, de rekening van de kruidenier te betalen met een biljet, dat nog niet droog was. Bij de huiszoe king, die hierop volgde, vond de politie de materialen voor de vervalsingen, het vioolconcert van Beethoven en een levens groot portret van Napoleon. Yvonne kreeg een proeftijd van 3 jaar. Sedert het einde van de kou- deperiode neemt de stroom van uitgewekenen uit O.-Duitsland weer met sprongen toe. De W.-* duitse minister voor Vluchte lingenzaken, schatte deze toe neming op ongeveer 40 procent. Nadat in Februari slechts 5961 Oostduitsers zich in W. Berlijn hadden laten inschrij ven -- ongeveer 2000 minder dan in Januari melden zich nu weer gemiddeld 500 uitgewe kenen per dag. Vooral het aantal jongeman nen neemt toe als gevolg van de omstandigheid, dat er in O. Duitsland opnieuw krachtige acties op touw zijn gezet om le den te werven voor de gekazer neerde volkspolitie dat naar 't Westen uitwijkt, neemt toe. Bij de goederen die in de na zomer van verleden jaar door duikers uit de in 1952 in Het Kanaal gezonken „Flying En terprise" naar boven werden gebracht, bevond zich ook een partij van 900 Zwitserse uur werken. In de pers was het ver moeden geuit dat het hier smokkelwaar zou betreffen. De verzekeringsmaatschappij. Tyler te Antwerpen heeft thans bekend gemaakt, dat deze uur werken toebehoren aan de „Deauville Watch Co." te New York. De uurwerken, die men heeft kunnen herstellen, zullen waar schijnlijk in Europa worden verkocht. De Belgische socialistische ex- premier Paul Henri Spaak heeft Donderdag te Parijs op een bij eenkomst van 150 parlementa riërs verklaard te vrezen, dat in dien het E.V.G.-verdrag niet door Frankrijk wordt bekrachtigd, „de gehele Europese politiek en de philosophie van het Atlantisch verdrag" zullen verdwijnen. De Verenigde Staten zullen de NAVO niet loslaten, maar gelei delijk de belangstelling voor Europa verliezen en de Britten zullen de Amerikanen daarin volgen, aldus Spaak. De kleine landen van Europa zouden dan „een illusoire en be- driegelijke neutraliteit" zoeken. Frankrijk en Duitsland zouden misschien als gevolg daarvan om het hardst proberen tot een ver gelijk met Rusland te komen en het was niet zeker, dat Frank rijk die wedloop zou winnen. Het toewijzen van een woning, gebouwd door de woningbouw vereniging Loenen a.d. Vecht" heeft nu op wettelijke grond B. W. daarin de toon hebben aangegeven bij de leden ver ontwaardiging gewekt. Er is in het rustige Loenen deining ont staan, te meer, to.en een nog verloofd paar een woning toe gewezen kreeg en een gezin, be staande uit man, vrouw en kind, dat klein en slecht behuisd is, en op de zgn. ranglijst een gun stiger plaats inneemt, moest blijven wachten. Ruim 50 procent van de leden der woningbouwvereniging nam het voor het „misdeelde gezin" op. Er werd een buitengewone ledenvergadering geëist. Deze is thans gehouden. Het is er heet toegegaan. Een pas door het ge meentebestuur ingestelde socia le commissie werd als „waarde loos" uitgemaakt. „Aan het ver stand van B. W. moest wor den getwijfeld", meende één der leden en het bestuur van de woningbouwvereniging werd „laks" genoemd. „Allemaal vriendjespolitiek", riepen de leden, wier gemoede ren het meest verhit waren. De andere bezoekers fluisterden achter de hand „wippen dat be stuur". Dat dit zou gebeuren, daar waren de mensen van het actie-comité bij het begin van de vergadering zeker van. Ze hadden niet voor niets een lijst met candidaten klaar. Opening van zaken van de zij de van het bestuur. Niets hielp. De bouwvereniging kreeg 22 wo ningen in het plan-Rijzicht. El ders kwam nog een huis vrij. Drie-en-twintig woningen wa ren in totaal beschikbaar: vijf voor de gemeente, de andere 18 waren voor de bouwvereniging. Er waren, bij beslissing van B. W. minstens 3 personen op de ranglijst gepasseerd. Het gezin met het ene kind zou van die 18 woningen een huis krijgen. En al hadden B. W. in over leg met de sociale commissie, de toewijzing aan een ander ver strekt, dan moest het bestuur van de bouwvereniging het maar op een vordering laten aankomen. Ze moesten bij Ged. Staten waar zij in een der gelijk geval al eens schipbreuk hadden geleden in beroep gaan. In plaats daarvan volgde een motie van wantrouwen te gen het bestuur. Er was geen praten meer aan: de verstand houding tussen de woningbouw vereniging en B. W. zou hier door verslechteren, dezelfde B. W. die de woningbouwvereni ging aan bouwvolume en aan geld had geholpen. Eén van de bestuursleden meende, dat verzet tegen B. W. zou kunnen leiden tot wo ningbouw door de gemeente in welk geval niet alleen het be nadeelde echtpaar, maar ook vele anderen, die nog op de ranglijst staan, achter het net zouden vissen. Er moest water bij de wijn: „Maar die wijn smaakt al niet meer", riep een spreekkoor in de zaal. Dc administrateur had de stemlijst klaar. „Vóór of tegen het bestuur"Toen kwam hei bericht, dat één door B. W. aangewezen „gelukkigen", zijn nieuwe woning niet accep- ieerde en dat onder ogen zou worden gezien of dat huis be stemd kon worden voor het misdeelde gezin". De temperatuur der gemoede ren daalde. Het bestuur bleef. In Loenen is het weer rustig. Het reisprogramma van konin gin Elizabeth van'Engeland is ge wijzigd in verband met het op treden van kinderverlamming in Australië, aldus is medegedeeld. De koninklijke trein zal slechts vaart verminderen te Castlemai- ne en Maryborough, ten N.W. van Melbourne, in de staat Vic toria, waar kinderverlamming is uitgebroken. De koningin zal de plaatsen niet bezoeken. Het Tweede Kamerlid, de heer Van Vliet, heeft aan de minis ter van Oorlog en Marine, de volgende vragen gesteld: 1. Kan de minister mededelen waarom de al herhaaldelijk door hem, op korte termijn, in uitzicht gestelde algemene maatregel van bestuur betref fende kostwinnersvergoedings regeling nog altijd niet is ver schenen? 2. Kan de minister thans een positieve mededeling doen om trent het tijdstip, waarop de verschijning van de bedoelde algemene maatregel van bestuur kan worden tegemoet gezien? 3. Ligt in het voornemen om aan de nieuwe regeling, terug werkende kracht te verlenen. door MARTIN VERDUYN. 15) Nadruk verboden. ,.Het Cen- De modeshow in trum." Zijn het doorgaans de zwalu wen, die de eerste lenteboden ver tegenwoordigen, Woensdag en Donderdag waren het de manne quins van de firma Visser-Koole. Zoals sneeuwklokjes uit de grond te voorschijn komen, zo verschenen de mannequins van achter de coulissen om ons de koude buiten te doen vergeten en ons in de magische sfeer van de lente te betrekken. De eerste voorjaarsbode bracht ons een ma rine-wit ensemble. Marine-wit is dit seizoen de kleurencombinatie die door de modekoningen als fa voriet is uitgeroepen. Naast marine-wit toonden de „Dus Mersham leeft?" vroeg hij opgewonden. „De doden roepen niet," was het rustige antwoord. „Man, schiet op," riep Flanders nu. „Wat nog meer?" Het dorpshoofd ging voort: „Wanneer mijn boodschap jullie bereikt, direct antwoorden, waar jullie je bevinden. Zij zullen jullie met vliegtuigen halen." „Allemachtig," liet Flanders zich ontvallen. „Vliegtuigen?" Hij dacht snel na. De situatie moest volkomen veranderd zijn. Mers ham leefde en beschikte over vliegtuigen. Er waren wonderen gebeurd, dat kon niet anders. „Geef de volgende boodschap door," antwoordde hij. „Hoe ver is het hier van Leopoldsville? Wat is de naam van uw dorp?" Het negeropperhoofd antwoord de hem in dagreizen en Flanders rekende ongeveer uit hoeveel mijlen dit moesten zijn. „Boodschap captain Mersham, dat wij ons op ongeveer zeven tig mijlen van Leopoldsville be vinden. Welke richting?" „In de richting waar de nacht valt," antwoordde de neger. „Is dat nu oostelijk of weste lijk?" dacht Flanders. „Waar de zon verdwijnt?" vroeg hij onge duldig verder. Het dorpshoofd knikte vastbe raden. „Boodschap captain verder de naam van uw dorp," instrueer de hij de neger. Deze haastte zich terug en Flanders ging de hut weer binnen, waar hij Ma rion nog slapend aantrof. Hoe verheugend dit wonderlijk con tact met Mersham ook was, toch voelde Flanders zich plotseling vreemd terneer gedrukt. Hoe lang zou hij haar nog alleen bij zich hebben? 't Zou een kwestie van enkele uren zijn. Dan zou Mersham voor hen staan en hoe zou Marion op deze nieuwe ont moeting met de doodgewaande reageren? Dit waren ook de gedachten van Mersham, toen hij enige tijd later Flanders' bericht ontving. Toen er de eerste dag na de ver plaatsing van hun kamp nog geen vijand te bespeuren viel, lieten Mersham en Desmond de wijdere omgeving afzoeken, waarbij één der patrouilles op een klein ne gerdorp stuitte, hier was Mers ham op de idee gekomen, ge bruik te maken van de „tam tam" om Marion en Flanders, wanneer zij nog in leven waren, te vinden. Deze opzet iwas nu schitterend gelukt en Mersham voelde zich warm worden van blijdschap en innige dankbaarheid, dat Marion leefde en eveneens was hij op recht verheugd om het welzijn van Flanders, maar als hij er aan dacht hoe zij in critieke om standigheden zo lang bij elkaar waren geweest, versomberde hij. Hij wist, dat hij een grote schuld aan Flanders had, een morele schuld die als een centenaarslast op-zijn ziel drukte. Want hij twij felde er niet aan of Flanders had zijn leven meer dan één keer ge waagd voor Marion's behoud, die menselijkerwijs gesproken dood had moeten zijn, of in handen der Duitsers. Een ondefinieerbaar geyoel, denkende aan Flanders' rustige dapperheid en superieure flair, had Mersham de intuïtjeve zekerheid gegeven, dat beiden nog in leven én vrij waren. En danjt zij de prachtige medewer king der inboorlingen, waren zijn gevoelens nu bewaarheid. Mersham verliet snel het ne gerdorp en belegde in het kamp krijgsraad. ,Als we ons haasten," zei hij tot Crane en Desmond, „kunnen miss Andrews en Flanders misschien nog vóór de nacht be reiken. Stuur twee vliegtuigen naar de opgegeven plaats. Des- mond. Helaas moet ik zelf hier blijven met het oog op het ge baar van een vijandelijke aan val. Wilt u meegaan, majoor Crane? vroeg hij de officier van de inlichtingendienst. „Met genoegen," antwoordde deze, „maar ik vraag me af, waarom wij miss Andrews niet naar Leopoldsville brengen, in plaats van naar hier terug. Mij dunkt, dat het meisje nu genoeg doorgemaakt heeft om haar nu weer bloot te stellen aan de ge varen van onze actie hier. En wat Flanders betreft, ook hij zal wel uitgeput zijn en mag naar mijn mening wel ontslagen wor den van verdere dienst in deze operatie." Crane's redenering was rede lijk en Desmond knikte daarom bevestigend. Maar Mersham schudde langzaam het hoofd. (Wordt vervolgd.) ONTPLOFFING IN ELECTRISCHE CENTRALE IN DEN HAAG. Een transformator van het scha kelhuisje van de Electriciteits Maatschappij Zuid-Holland aan de Spoorbaan, op de grens van Den Haag en Voorburg, is te on geveer kwart over zeven Donder dagmorgen ontploft. Het dak vloog in de lucht en de dubbele zeer dikke muur van het trans formatorhuisje werd voor een zeer groot deel weggeslagen. De brandweer van Den Haag en Voorburg bestreden de brand met schuimblusmiddelen, voor wat het vuur aan de transforma tor betreft, en met een straal wa ter het vuur, dat zich zou kun nen uitbreiden in de omgeving van de transformator. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Het bleek dat men, toen de ont ploffing zich had voorgedaan, te lefonisch slechts met moeite de brandweer kon waarschuwen. De trams in Den Haag, electrische apparatuur, klokken, verkeers lichten, telexen konden niet wor den gebruikt. Het treinverkeer ondervond enige stagnatie. De N. S. kon den echter spoedig het verkeer gaande houden door over te scha kelen op een ander net. Ook in Delft viel de stroomvoorziening uit, evenals in Rijswijk en Voor burg. In Rijswijk was er om streeks acht uur weer stroom. Het Benoordenhoutkwartier, de Spoorwijk en het Laakkwartier in Den Haag hadden ook Donder- daravond geen electriciteit. Men kwam niet tijdig gereed met de werkzaamheden aan het schakel station Hoekwaterstraat. Jeeps met luidsprekersinstalla ties reden door de straten om de bewoners van deze Haagse wijken mededeling van dit feit te doen en hun tevens aan te raden kaar sen te kopen. LIEF KREEG BEROUW. Enige dagen geleden kreeg een 33-jarige monteur uit de hoofd stad een anoniem briefje, waar in hem werd aangeraden in het koelwaterkanaal van de nieuwe electrische centrale aan de Nieu we Hemweg te Amsterdam te gaan dreggen naar zijn motor. Deze motor was een maand gè- leden gestolen in de Van üstade- straat. De monteur dacnt eerst aan een flauwe grap van vrien den, maar besloot zijn geluk toch eens te beproeven. Tot zijn ver bazing heeft hij zijn vehikel in derdaad uit het kanaal opgevist. TWEE CLANDESTIENE ZEN DERS IN BESLAG GENOMEN. De gemeente-politie van Hoo- geveen heeft twee radiozenders in beslag genomen die in strijd met de telegraaf- en telefoonwet onder de naam „Doornroosje" werden bediend door zekere K. S. en A. K„ beide landarbeiders te Hoogeveen, en resp. 27 en 29 jaar oud. De twee geverbaliseerden zonden, al naar omstandigheden met de ene of met de andere zender populaire gramofoonmu- ziek, felicitaties' e.d. uit voor jarigen of jubilerenden wier vrienden de opdracht hadden verstrekt. Per opdracht ontvin gen S. en K. één gulden. De toe stellen hadden zij eigenhandig geconstrueerd. ANGSTIG AVONTUUR. Een 23-jarige glazenwasser heeft in de Stolwijkstraat te Am sterdam een angstig avontuur beleefd. Hij stond op zijn ladder de ruiten van de derde étage te lappen, toen de bewoner van de vierde étage de ladder, die tegen zijn vensterbank stond, wegduw de om beschadiging van de verf te voorkomen. De glazenwasser dreigde het evenwicht te ver liezen door deze onverwachte actie. Door een ruit in te slaan kon de glazenwasser zich vast grijpen en zijn evenwicht bewa ren. KNAAFJE DOOR BOUVIER ERNSTIG VERWOND. Woensdag is in een perceel aan de Laanweg te Amsterdam de 4-jarige F. H. door een bou vier aangevallen en ernstig ver wond. De bouvier was op de overloop aan de ketting gelegd, maar had zich weten te bevrijden. De hond is direct de kamer, waarin het knaapje zich bevond, binnenge lopen en heeft de jongen gebe ten in de dijbenen, de hals en onder de neus, waardoor grote wonden zijn ontstaan. De jongen is in het Binnengasthuis behan deld. BESTUURDER TOT DRIE MAANDEN GEVANGENIS STRAF VEROORDEELD. Het gerechtshof te 's-Herto- genbosch heeft de aardappel handelaar A. H. V. te Roosendaal Woensdag tot een gevangenis straf van drie maanden en een jaar ontzetting uit de bevoegd heid tot het besturen van mo torvoertuigen veroordeeld. De advocaat-generaal had bij de openbare behandeling beves tiging geëist van het vonnis van de Bredase rechtbank, die V. had veroordeeld tot een gevangenis straf van vijf maanden en twee jaar ontzetting. V. was in de avond van 30 Mei 1952 onder de gemeente Roosen daal op een colonne militairen van de Nationale Reserve gere den, waardoor één persoon werd gedood en 12 werden gewond. V zou te hard hebben gereden en bovendien onder invloed van sterke drank zijn geweest.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2