DE SAARKWESTIE „Ipsophon" op telefoonnet aangesloten Straaljager verongelukt PORTORICANEN HEDEN VOOR DE RECHTER GEEN SINAASAPPELTEKORT TE VREZEN DE ONDERHANDELINGEN MET DE MAU MAU De Amerikaanse en West-Europese levensstandaard TUNESIË WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN DE BOTSINGEN TE KHARTOEM De situatie der Belgische kolenmijnen Vier Nederlanders in de omgeving van Makassar ontvoerd Beroep van Oost-Berlijn op Westberlijners De conferentie van Genève Prins Bernhard vertrokken Arbeidsmoeilijkheden in New Yorkse haven IJslandvaarders keren terug Dinsdag nieuwe onderhandelingen Financiëring houw en inrichting van kern reactor in Nederland TWEE DODEN Spaans verbod op sinaasappelexport vervangen door contingentering NIEUWE ENGELSE DUIKBOOT MAU MAU GENERAAL GEDOOD. Overstromingen in Engeland Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 5 MAART 1954. 9e Jaargang No. 3090. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. Een spoedige regeling van de Saarkwestie door middel van een Europese status voor het gebied, ligt, wat de bondsrepubliek be treft, nu binnen het bereik der politieke mogelijkheden. Nie mand twijfelt er in Bonn aan, dat dr Adenauer zich kan permit teren de nationale aanspraken van Duitsland op het gebied te offeren in ruil voor het tot stand komen van de Europese verdedi gingsgemeenschap. Men rekent er in Bonn echter op, dat zulk 'n ruil slechts tot stand zal kunnen komen, wanneer de E.V.G. in Parijs inderdaad aanvaard zal worden. Met andere woorden, men wenst er in elk geval de Franse ratificatie van de Europe se verdragen en de regeling van de status Van het Saargebied aan elkaar te koppelen. Dr Adenauer begint de nieuwe periode van onderhandelingen over het omstreden gebied aan staande Dinsdag op het Parijse vliegveld Orly met de zekerheid, dat hij een parlementaire meer derheid achter zich heeft voor elke Europees gekleurde oplos sing, die hij zou aanvaarden. De reacties, die in de Duitse pers zijn uitgelokt door de aan kondiging van de nieuwe bespre kingen, missen alle strijdbare geeist, die de Duitse bladen in het verleden aan de dag hebben ge legd, waar het gold de nationale verbondenheid met de Saarlan- ders te Versterken. Het valt de Duitse commenta tors nog altijd moeilijk in te zien, waarom de Duitsers hun oude ri valen nog een extraatje zouden moeten toeschuiven op het ogen blik, dat zij een bijdrage aan de bescherming van Europa en dus ook van Frankrijk gaan leveren. Maar men schikt zich blijkbaar nu toch wat gemakkelijker in de noodzaak om in Saarbrücken het pad der E.V.G. te effenen. Reeds sedert de verkiezingen van 6 September van Vorig jaar heeft men eigenlijk al stilzwijgend aangenomen, dat de nationale leuzen ten aanzien van de Saar geleidelijk zouden gaan verstom men en dat de Europese oplos sing naar de voorgrond zou drin gen. Dat de enige oppositiepartij in de bondsdag zich zal blijven ver zetten tegen wat zij ziet als een koehandel met de Duitse rechten op het Saargebied, staat bij voor baat vast. De socialisten hebben reeds verzet aangetekend en zij zullen wel proberen het door Duitsland te brengen offer zó groot moge lijk 'voor te stellen. In zoverre is hun voortgezet verweer de rege ring waarschijnlijk niet eens on aangenaam. Van de regerings partijen heeft de liberale partij zich tot dusverre in de Saarkwes tie op een nationaal, eerder dan op een Europees standpunt ge steld. Of zij haar oude belofte zal handhaven zich tot het uiter ste tegen een afscheiding van het gebied van Duitsland te verzet ten, staat nog te bezien. De in de regeringscoalitie tot een onder geschikte minderheidsrol veroor deelde partij heeft tot dusver steeds uitgemunt door luidruch tig 'verzet. Doch zij heeft zich, waar het op stemmingen aan kwam, altijd voor de wensen van dr Adenauer gebukt. Een Saarregeling zou dan ook in de bondsdag nog wel eens op nieuw veel nationale tranen kun nen doen opwellen, maar bij voor baat blijft de regering toch verze kerd van een ruime meerderheid voor elke regeling, die een Euro pees cachet zou hebben. De in uitzicht zijnde regeling zelf maakt het voor de Duitsers bovendien gemakkelijk om de Saarpil te slikken. Zij belooft namelijk een ook voor* Duits standpunt meer be vredigende regeling, dan die wel ke het huidige provisorium biedt. In Bonn geeft men te verstaan, dat men het door de Nederlandse afgevaardigde in Straatsburg, mr Van der Goes van Naters, opge stelde schema voor een regeling als een bruikbare basis voor de onderhandelingen beschouwt, ze ker nu de politieke commissie van de Raad van Europa daaraan in haar Februarizitting nog wat in haar Februari-zitting nog wat Men erkent hier gaarne de ver diensten van mr Van der Goes van Naters door zijn uitgebreide Saarrapport en men hoort de Ne derlander zelfs al doodverven als de meest geschikte candidaat voor de functie van Europese ho ge commissaris voor het Saarge bied, Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot financiëring van de bouw en in richting van een kernreactor in Nederland. Gevraagd wordt de ministers van Onderwijs, Kunst en Weten schappen, van Economische Za ken en van Financiën te machti gen in 't jaar 1954, onder door hen te stellen voorwaarden, ten laste van het rijk een bijdrage te ver lenen in de kosten van de bouw en inrichting van een kernreac tor tot een maximum van 8.500.000. Donderdagmorgen omstreeks half tien in een Gloster „Me teor 7"-straaljager van de vlieg basis Twente van de Konink lijke luchtmacht in Noord- Lutte (gemeente Losser) ver ongelukt. Het vliegtuig een zgn. „Dual-Meteor", met 2 vliegers aan boord, is neergekomen op een weiland nabij de boerderij van de familie Kuipers. Nadat het toestel op de grond was ge komen is het in brand gevlo gen. In deze „Meteor", die wordt De 4 Portoricaanse extremis ten, die Maandag een schiet partij hebben aangericht in het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, zullen heden te recht staan. Ze worden beschul digd van een aanslag met dc bedoeling 5 leden van het con gres te doden. Alle 5 gewonden maken het wat beter. De 4 nationalisten zijn uit New York op treinkaartjes en kele reis naar Washington ge reisd, blijkbaar in de verwach ting dat zij als „martelaren" zouden sterven in hun strijd voor een onafhankelijk Portc- Rico. Naar het A.N.P. van Citrus- fruitimporteurs als toelichting op het recente bericht omtrent het door de Spaanse regering uitgevaardigde verbod op de uitvoer van sinaasappelen naar Nederland nog verneemt, heeft Spanje inderdaad vorige maand een embargo gelegd op de uit voer van sinaasappelen naar 'n aantal kleinere landen inclusief Nederland. Hiertegen zijn van Nederlandse zijde protesten in gediend en stappen onderno men. Het gevolg daarvan is ge weest, dat de Spaanse autoritei ten hebben toegestaan, dat schepen in lading er nog uit mochten. Vervolgens werd het uitvoerverbod, dat op 20 Febr. zou ingaan, één week opge schort om uiteindelijk te worden vervangen door een definitief medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. IETS KOUDER. Zwaar bewolkt met opklarin gen en enkele buien. Iets kouder dan gisteren. Aanvankelijk zwak ke tot matige Z.W.-wind, later matige tot krachtige Westelijke tot Noordwestelijke wind. ZATERDAG 6 MAART. v.m. n.m. Breskens 2.27 2.48 Terneuzen 3.02 3.23 Hansweert 3.42 4.03 Walsoorden 3.52 3.13 ZON MAAN op onder op onder Maart 5 7.19 18.25 7.02 19.25 6 7.17 18.27 7.19 20.55, 7 7.14 18.29 7.38 22.25' stelsel van contingentering, waarin ook de kleinere landen werden opgenomen. Er is dus wel een exportver- tod geweest, maar als zodanig is het niet in werking getreden. Spanje heeft echter als gevolg van ongewone vorstomstandig- heden, die de oogst hebben be perkt, een geringere uitvoer- capaciteit van sinaasappelen dan in normale oogst-seizoenen. Wij zullen tot nader order dus wel Spaanse sinaasappelen aangevoerd krijgen, doch in mindere mate dan vorige ja ren. Het Nederlandse contin gent is voor deze week vastge steld op 35.000 kisten. Op 17 Maart a.s. wordt de eerste grote bootlading in Rotterdam ver wacht. Voor een tekort aan sinaas appelen, zo verzekerden impor teurs aan het A.N.P.behoeft zeker niet te worden gevreesd. De geringere aanvoer uit Span je zal door verschepingen uit andere landen ruimschoots wor den gecompenseerd. Te Chicago zijn Donderdag vijf Portoricanen gearresteerd. Zij zullen worden ondervraagd, maai er is nog geen formele beschuldi ging tegen hen ingebracht. In Chicago wonen ongeveer 20.000 Portoricanen. In New York zijn reeds arrestaties van leider der Portoricaanse nationalis tische beweging aan het optreden der politie te Chicago voorafge gaan. Heden zal voor het eerst sinds 1948 een nieuwe Britse duikboot te water worden gelaten. Deze duikboot, de „Explorer", die volgens een nieuwe methode met waterstofperoxide wordt voortgedreven, kan, naar men gelooft, zonder aan de oppervlak te te komen de Atlantische Oceaan met een snelheid van 20 tot 30 knopen oversteken. De nieuwe voortdrijvingsmetho- de maakt een snuiverinstallatie overbodig. Het vaartuig is uitgerust met de nieuwste en beste ontsnap- pings- en reddingsmiddelen, waar onder een boei die radio-noodsei nen uitzendt. gebruikt voor de opleiding, be vonden zich een instructeur en een leerling. De voorlichtingsdienst van de Koninklijke luchtmacht deelt mede, dat de slachtoffers zijn dc 26-jarige gehuwde eerste luit.- vlieger I. J. R. Sleper uit Alme lo. instructeur van de jacht- vliegschool van de Koninklijke luchtmacht en de 21-jarige on gehuwde sergeant-vlieger F. P. van der Laag uit Breda. Het Soedanese kabinet heeft de botsingen van Maandag te Khartoem, waarbij 34 personen het leven hebben verloren, toe geschreven aan leden van de jeugdorganisatie van de Ansar- secte, die, ondanks het feit dat geen betogingen gehouden mochten worden, de stad bin nengekomen waren. Volgens een officiële verkla ring, hadden jeugdorganisaties van twee secten, de Chatmia en de Ansar, verzocht betogingen te mogen houden, hetgeen was geweigerd. De Chatmia. die de Soedanese leider Sajjid Abdel Rahman el Mirghani gehoor zaamt, legde zich bij het besluit neer, maar de achter El Mahdi staande Ansai negeerde het. De minister van Binnenlandse Zaken verbood vervolgens op tochten van buiten de stad. De in stamverband levende leden van de Ansar-secte kwamen Khartoem toch binnen, aldus de verklaring. Een nieuw en zeer vernuftig apparaat van Zwitsersche oor sprong, de „Ipsophon", heeft thans ook zijn intrede in ons land gedaan. De Nederlandse pri meur komt toe aan een Hilver- surase specialist, een keel-, neus- en oorarts, bij wie thans met toestemming van de P. T. T. dit apparaat is aangesloten op het telefoonnet. Bij een Donderdag gehouden demonstratie werden de verschil lende moeilijkheden, die dit ap paraat biedt, getoond. Daarbij bleek, dat de „ipsophon" een „electronisch brein" is, dat vele werkzaamheden aan de telefoon kan verrichten. Wanneer na drie oproepsignalen de hoorn nog niet van de telefoon is genomen, schakelt het toestel in en kon digt aan „hier ipsophon van.... uw mededelingen worden auto matisch opgenomen. Geeft u uw naam en adres en spreek duide lijk. Nu.'' Daarna neemt het apparaat de opgegeven boodschap op. Het is mogelijk op de drie draadrecor ders, die het toestel rijk is, ruim een half uur gesproken woord vast te leggen. Alleen de eigenaar van het toestel, die zelf een geheime code met behulp van enkele knoppen kan bepa len, is in staat deze telefonisch opgegeven woorden terug te ho ren. Het is niet noodzakelijk, dat hij dit thuis doet. Hij kan van waar hij dit wenst, opbellen en door het uitspreken van een code het geven van enkele impulsen na bepaalde door het apparaat genoemde getallen het toestel op „afdraaien" doen omschakelen. Nadat hij de bood schappen heeft afgeluisterd, kan hij deze naar wens uitwissen, op de draad laten staan en ook door nieuwe persoonlijke boodschap pen vervangen. De belangrijkste functie van dit apparaat is dus het telefone ren bij afwezigheid of tijdens een zeer druk uur, wat speciaal -van belang is, voor hen, voor wie de telefoon niet meer een gemak, maar een „last" is ge worden. In het buitenland, zo werd medegedeeld, zijn ruim 150 van deze apparaten reeds in gebruik, niet alleen bij doktoren, advoca ten of zakenlieden, maar ook bij warenhuizen en service-bedrij ven. Naast deze eerste functie be wijst het apparaat ook nog ver scheidene andere diensten. Zijn drie draadrecorders maken het mogelijk dictaten op te geven, die een secretaresse later kan op nemen; er bevindt zich namelijk een huistelefoon aan het toestel. Het apparaat, dat in Neder land wordt geïmporteerd door een Hilversumse firma, zal in ons land op ongeveer 8600,aan- schaffingskosten komen. Boven dien vraagt de P.T.T. 1,per maand. Toestemming tot aanslui ting wordt echter door de P.T.T. eerst na individuële beoordeling gegeven. Tijdens een bijeenkomst van de Kamercommissie voor Eco nomische Zaken heeft minister Duvieusart v.erklaard dat geen enkele Belgische kolenmijn vóór 31 Augustus zal worden gesloten. Dit is mogelijk gemaakt door een subsidie van de Europese kolen- en staalgemeenschap van fr. 200.000 en een subsidie van fr. 120.000 van de regering en het verbond der mijnen. Zoals bekend had met name de di rectie van Cockerill besloten in Maart verscheidene mijnen stil te leggen, die niet langer ren derend zijn. Naar de minister verder nog verklaarde zal het gehele pro bleem der mijnen na de ver kiezingen opnieuw onder ogen worden genomen. Dinsdagmorgen zijn tussen tien en elf uur uit de directe omge ving van Makassar vier Neder landse employé's van de electro- gasmij. O.G.E.M. ontvoerd. Het zijn de employé's Hanepen, Hor- ninge, Zonneveld en Wedding, die gezamenlijk werkzaamheden ver richtten aan een transformator in- Tello, enkele kilometers ten Noordoosten van Makassar. Bij de viersprong even buiten Ma kassar werden zij aangehouden door een bewapende bende, waarvan het aantal leden niet bekend is. Zij werden in Noorde lijke richting meegevoerd. Twee uur later werd het terrein, waai de ontvoerden met hun ontvoer ders verdwenen, vergeefs doorge zocht. Het basiscommando heeft Don derdagmorgen aan de pers mee gedeeld, dat de ontvoerders ver moedelijk met grote haast de Tellorivier overstaken in noor delijke richting, het terrein, waar ook vroegere ontvoerden waren weggeleid. De stadsrand aan de zijde van Tello was na de zui veringsacties van enkele maan den geleden geruime tijd geheel rustig. De „volksvertegenwoordiging van Groot-Berlijn". de Oostber- lijnse gemeenteraad, heeft in 'n oproep de Westberlijners ge vraagd stappen te doen om een referendum over de kwestie vredesverdrag of Europese ver dedigingsgemeenschap af te dwingen. PROTEST VAN DE BLANKEN. Zodra bekend werd, dat de regering van Kenya onderhan delingen met de Mau Mau heeft geopend, hebben blanke kolo nisten inderhaast een protest bijeenkomst belegd, waarop het ontslag van de gouverneur en de legerbevelhebber, generaal Erskine, werd geëist. Voorts werd de eis gesteld, dat „gene raal China" onmiddellijk zou worden opgehangen. De komen de dagen zullen meer van der gelijke protestvergaderingen worden gehouden. De blanken zijn vooral ver ontwaardigd over het feit, dat aan „generaal China" gratie is De Amerikaan produceert en verbruikt gemiddeld meer dan de Engelsen, Franse, Westduitse of Italiaanse producent en consu ment, maar lang niet zoveel als men uit een vergelijking, geba seerd op de officiële wisselkoer sen wel zou afleiden, zo wordt in een door de O.E.E.S. gepubliceerd rapport medegedeeld. De Tunesische nationalisti sche „nieuwe grondwetspartij" heeft een verklaring uitgegeven, waarin zij zich tegen de nieuwe Tunesische regering en haar programma voor hervormingen -- waarvan de inhoud nog niet bekend is -- uitspreekt. De verklaring was in gematig de termen gesteld. De bey van Tunis heeft Don derdag officieel zijn goedkeu ring gegeven aan een Frans plan om het protectoraat Tune sië een grotere mate van zelf standigheid te geven. 'Het voornaamste gevolg is, dat meer dan de helft van de ka binetszetels in handen van de Tunesiërs komt. Tot dusver wa ren zij gelijkelijk tussen Fran sen en Tunesiërs verdeeld. Een van de nieuwe decreten bepaalt de oprichting van een assemblée, bestaande uit 45 Tunesiërs, die bij algemeen kiesrecht via een kiescollege worden gekozen. Deze assemblée zal moeten worden geraadpleegd vóórdat de regering wetgevende maatregelen kan treffen op eco nomisch en sociaal terrein. De Franse ingezetenen zullen in een ander lichaam worden vertegenwoordigd, dat zich met de assemblée zal verenigen bij besprekingen over begrotings- aangelejgenheden. Dit lichaam zal worden samengesteld uit 23 gedelegeerden en 19 afgevaar digden, bij algemeen kiesrecht voor 9 jaar gekozen. In 1950, het jaar, waarop de meeste cijfers van het rapport betrekking hebben, bedroeg de Engelse nationale productie per hoofd der bevolking tegen de officiële wisselkoers berekend 37 procent van die in de Ver. Staten en het verbruik 40 pro cent. Berekend naar Europese prijzen waren de cijfers echter in beide gevallen '53 procent. Berekend naar Amerikaanse prijzen was de productie in En geland 63 procent en het ver bruik 66 procent van dat in de Ver. Staten. In dezelfde volgorde waren de cijfers voor Frankrijk 35 en 34, 42 en 40 en twee maal 53; voor W.-Duitsland 26 en 25, 33 en 82, 43 en 42 en voor Italië 16 en 17, twee maal 22 en 30 en 31. Op deze basis, zo blijkt uit het rapport, neemt het verbruik in deze volgorde: af: Ver. Sta ten, Engeland, Frankrijk, W. Duitsland en Italië. Er zijn echter uitzonderingen. Het ver bruik van alcoholhoudende dranken is in Frankrijk en Ita lië zeer veel groter dan in an der eilanden. Vermaak en ontspanning in hun geheel nemen in Engeland een hogere plaats in dan in de Ver. Staten en het vermaak (hoofdzakelijk bioscopen) neemt, wat de uitgaven aan gaat, in Duitsland een veel ho gere plaats in dan in alle an dere landen, behalve Engeland. Volgens het rapport verbruikt de gemiddelde Engelsman on geveer driekwart van de hoe veelheid voedsel en alcohol, die de gemiddelde Amerikaan con sumeert, tweederde van de hoe veelheid tabak, ruim de helft aan brandstof, licht en water en wordt voor gezondheid en opvoeding ongeveer tweederde van het Amerikaanse bedrag per hoofd van de bevolking uit gegeven. Het verbruik van duurzame huishoudelijke goede ren is in Engeland slechts een derde van dat in de Ver. Sta ten en voor vervoer geeft de ge middelde Engelsman slechts een kwart uit van dat. wat de ge middelde Amerikaan uitgeeft. De Fransman drinkt bijna drie keer zoveel alcohol als de Amerikaan eet ruim tweemaal zoveel aardappelen en gaat bij na twee keer zo vaak naar kap per en schoonheidssalon. De Duitser eet en drinkt de helft van de hoeveelheid die de Amerikaan verbruikt, verrookt een derde van het geld, dat de Amerikaan er aan besteedt, heeft de beschikking ovgr bijna de helft aan woonruimte van de Amerikaan en verbruikt aan brandstoffen, licht en water 'n achtste, aan huishoudelijke goe deren een vijfde en geeft aan vervoer een tiende uit van wat de Amerikaan er aan besteedt. Hij eet echter 3% maal zoveel aardappelen. verleend, ,,van wie bekend is, dat hij beestachtige moorden heeft gepleegd". Britse troepen hebben Donder dag de Mau Mau-generaal Gicoe- ma" in het gebied van de berg Kenya gedood. Zij doodden voorts in een hevig gevecht ten Zuiden Van Nyeri 7 Mau Mau-leden. Amerika, Engeland en Frank rijk zijn overeengekomen, <fht de a.s. conferentie over Azië zal wor den gehouden in de gebouwen van de voormalige Volkenbond, thans van de Verenigde Naties, te Genève, aldus is Donderdag uit Franse diplomatieke kringen vernomen. Men heeft Rusland verzocht met deze keuze in te stemmen. Men 'verwacht, dat de Westelijke mogendheden delegaties van on geveer 60 personen naar de con ferentie zullen zenden. De basiscommandant, majoor Mochtar, heeft Woensdagmorgen aan de pers bevestigd dat Zon dagmiddag een militaire eenheid uit Malakadji op de weg naar Djeneponto in een hinderlaag was gelopen, waarbij negen mili tairen sneuvelden. Een bewapen de bende legde een hinderlaag enkele kilometers buiten het bergoord Malakadji, ongeveer 145 kilometer ten Z.O. van Ma kassar, waardoor een militaire eenheid van 22 man gedwongen werd strijd te leveren tegen een overmacht van een bewapende bende van 60 a70 man sterk, die o.a. vijf automatische wapens had. Toen de militaire verster king aankwam, vluchtte de ben de met medeneming van doden en gewonden. Bij de achtervol ging werd o.a. van mortiervuur gebruik gemaakt. DRIE JAAR GEEIST TEGEN VAN BARKEY. Tegen de Nederlander V. Bar- key, die voor het landgerecht te Djakarta heeft terecht gestaan op beschuldiging van het zon der vergunning in bewaring hebben van patronen voor vuur wapens is Donderdag een ge vangenisstraf geëist van 3 jaar. De uitspraak is bepaald op 13 Maart. Prins Bernhard en majoor vlieger Sonderman zijn Donder dagmorgen om half tien per regerings-„Dakota" van het vliegveld Soesterberg naar Pa rijs vertrokken. Daar stapten zij over op een vliegtuig van 't Amerikaanse leger, dat om vier uur vertrok en hen naar New York zal brengen. Zoals bekend is zal de Prins op uitnodiging van de Ameri kaanse militaire autoriteiten enige tijd in de Ver. Staten ver blijven. De secretaris van de Prins, dr F. A. de Graaff is reeds per K.L.M. naar New York ver trokken. Het geschil tussen de vakver enigingen in de haven van New York heeft er toe geleid, dat stakingsposten nog 5 andere kaden in Hoboken hebben afge sloten. Twee dagen lang zijn stakinsposten al in actie in het havengebied van Manhattan. Brooklyn en Staten Island. In middels heeft het ministerie van Arbeid de kwestie in onder zoek teneinde het geschil zo spoedig mogelijk bij te leggen. De beide begin Februari uit IJmuiden vertrokken treilers „Tzonne" en „Abraham", die sindsdien in de verre wateren rond IJsland onder zeer slechte weersomstandigheden hebben gevist, zullen volgende week in IJmuiden met hun vangst aan de markt verschijnen. Men verwacht de „Abraham", die inmiddels de thuisreis is be gonnen, reeds Maandag'. De „Tzonne" Volgt Woensdag. De Abraham zou ongeveer 1600 kis ten vis aan boord hebben, de Tzonne tussen de 1700 en 1800, waarvan 250 kisten roodbaars, een vissoort die tot nu toe in Nederland nog niet op de markt is gebracht. Er is nog geen definitief be sluit gevallen over de regerings steun, die de IJmuidense reders voor de verre visserij in Den Haag hebben aangevraagd. In rederskringen verwacht men die beslissing elk ogenblik in de vorm van een zgn. „glijdende steun", afhankelijk van vang sten en reisduren. Deze expedities naar de verre wateren zijn na jaren, de eerste die uit IJmuiden zijn onderno men. De Duitse, Noorse en En gelse treilers vissen geregeld nabij IJsland en ook verderop in de Behring- en Barendszee. Vijf rivieren in Zuid-Engeland zijn buiten haar oevers getreden als gevolg van een nacht zware regenval. Vele wegen zijn onbegaanbaar geworden en huizen door water omsloten. In Kent is ontruiming gelast van huizen aan rivieren. Terwijl Engeland last heeft van rivieren die door de ingetreden dooi zijn gezwollen, zijn gebieden in Schotland nog steeds door sneeuw geïsoleerd.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1