Bij de van officiële technische proefvaart de „Pieter S" GIPS Het teken der Joms Vrouw was gescheiden zonder het te weten WËÊmï:A ÏNDO-CHINA Incident in de wateren rondom Korea Moeilijkheden met beman ning van de „Amstelstad" „Weg met de bureaucratie" zegt de „Pravda" Het onderzoek van McCarthy's commissie Koningin Elizabeth zal parlement van Boeganda niet bezoeken Aansporingen tot verzet in het Russisch in Oostenrijk De conferentie van Genève Syrische attaché werd bij aankomst gearresteerd Een geruchtmakende rechtzaak te Rome De economische toestand in West-Duitsland 11 April verkiezingen in België a Russen op Shetland-eiland Eerste te Terneuzen gebouwd grotevaart-schip Anderhalf jaar geëist tegen juridisch adviseur 1llH^l 35-51 Lawines eisen slachtoffers in de Alpen In de tijd van de glorierijke barken en snelbezeilde clippers bezat Terneuzen reeds een scheepswerf, die gevestigd was in de buurt waar thans het Kantongerechtsgebouw staat. Het was een plaats, die toen nog via de huidige Havenstraat en het vissers haventje, in open verbinding stond met de Westerschelde. Foto's van ongeveer 50 jaar geleden, waarover enkele inwoners nog beschikken, zijn daar stille getuigen van. HET OUDE WERFJE. Eigenaar en stichter van deze werf was de heer R. Walraven, die in de Noordstraat te Terneu zen woonde, waar thans tandarts Fijn van Draat woont. Naar hem is de Walravenstraat genoemd. Hij was nauw geassocieerd met zijn broer, die smid was en wiens bedrijf gevestigd was op de hoek Havenstraat-Smidswal. Op de werf werkten slechts en kele mensen, onder wie de mees terknecht Versluijs. De werk zaamheden bepaalden zich vrijwel uitsluitend tot reparatie van hou ten tjalken en hoogaarzen. Later heeft een personeelslid, een zekere Van Es, de exploitatie overgenomen, totdat de gemeente Terneuzen, omstreeks 1903, de gehele werf met opstallen heeft aangekocht (zo erg con amore ging dat van de zijde van de ex ploitant overigens niet) om deze te gebruiken als bouwterrein. Op dat moment werden de houten schepen, voornamelijk de houten tjalken, alreeds vervangen door ijzeren schepen, waardoor ook dit Terneuzense werfje reads ernstig in zijn bestaansrecht werd be dreigd. Op het terrein stonden twee houten werkplaatsen. Na de overdracht bleef een van deze opstallen bij de gemeente in ge bruik als bergplaats, doch om streeks 1911 is deze door brand verwoest. De gemeente Terneu zen heeft toen de beschikking ge kregen over de huidige remise aan de Schoollaan. Interessant was, ouderen onder ons zullen dit zich ongetwijfeld nog herinneren, dat op deze oude werf twee langshellingen waren, die bij het hellingen van schepen door houten kaapstanders, bewo gen door middel van handspaken, werden bediend. Met de entourage van de aan de wallekant gemeerde kleine schepen, aan de Noordkant als het ware onder 't geboomte van de „Vereouterse diek" weggedo ken, ademde het geheel een knus se geest. Het is wel een verschil met thans. De oude haven (de kaai) is omstreeks 1917 gedempt, zeilsche pen zijn uit de tijd en 't geboomte is evenals 't werfje verdwenen en vervangen door woonhuizen en andere gebouwen. DE NIEUWE WERF Terneuzen is echter van ouds te zeer met het water en de scheep vaart verweven, dat het geen ver wondering behoeft te baren dat de N. V. Terneuzensche Scheeps bouw Maatschappij haar als ves tigingsplaats verkoos. En wel op een punt dat daar bij uitstek voor geschikt is. De geschiedenis van de nieuwe werf kenmerkt zich door ups en downs. De malaise in de scheep vaart, zo rond de jaren 1930 tot en met 1935, is ook aan het Ter neuzense bedrijf niet stilzwijgend voorbijgegaan. In de loop van het jaar 1936 viel er voor de scheeps bouw algemeen een grote ople- ving waar te nemen, vooral in de nieuwbouw van zeeschepen, wel ke tendenz zich tot even vóór het uitbreken van wereldoorlog II handhaafde. De grootste tegen slag kreeg het bedrijf te incasse ren toen het in het oorlogsjaar 1940 tot de grond toe afbrandde. Doch men bleef niet bij de pak ken neerzitten. Direct werden de toebereidselen voor de her bouw ter hand genomen en het bedrijf kwam, uitgebreid en ge moderniseerd, uit de as te voor schijn, waarbij een torenkraan het geheel completeert. Steeg het maximum-aantal ar beiders van 52 in het jaar 1934 tot 84 in 1939, thans trekken er elke morgen 200 man heen. Tewaterlatingen, vooral van coasters, waren de laatste jaren steeds weer opnieuw spannende gebeurtenissen, die in breder dan eigen kring de aandacht trokken. NIEUWE MIJLPAAL. Met de Pieter S" is een nieu we mijlpaal in de Zeeuws-Vlaam- se industrie in he't algemeen, doch in die van Terneuzen in 't bijzon der bereikt. Onder de deskundige leiding der directie en staf heeft het perso neel van de werf het eerste grote vaart-schip gebouwd. En, daar zijn ook out-siders het allen over eens, het is een pracht-schip. Het vlaggeschip, de trots van de Rot terdamse Kolen-Centrale (R. K C.) in wier opdracht het gebouwd werd. Voor dezelfde maatschappij werd reeds eerder de coaster „Gerry S gebouwd. (Die S'en hebben be trekking op de familienaam van de president-directeur van de R. K. C., de heer Schoonheim.) De techinsche proefvaart. Gisteren is de „Pieter S" voor een 24-urige officiële technische proefvaart op de Noordzee uit Terneuzen vertrokken, waarbij o.m. zowel technisch personeel van de rederij als Van de diverse onder-leveranciers acte die pré- cense gaven. Bouw en inrichting. De „Pieter S" heeft de navol gende afmetingen: lengte lood lijnen 84 meter, breedte 12,10 me ter, holte 7,275 m„ dead weight 3100 ton (pl.m. 2000 bruto-regis- tertonnen), type: raised quarter deck (verhoogd achterdek). 't Schip telt 4 ruimen, welke worden afgesloten met stalen lui ken van het Mac Gregorpatent, waarbij het openen en sluiten der luiken slechts enige minuten vergt en grotere veiligheid waar borgt voor het schip. De water dichte afsluiting hierbij wordt verkregen door middel van rub berpakkingen. Dekwerktuigen Het schip is bovendien voorzien van een electrische ankerspil, electrische kaapstand en electri sche hydraulische stuurmachine. Veiligheidsmaatregelen. Aanwezig zijn twee 30-per- soons-reddingsboten (op een be manning van 30 koppen), waar van één motorboot. Beide boten zijn geplaatst onder davits van het Schatpatent en kunnen worden gestreken en gehesen door middel van twee op het sloependek ge plaatste sloeplieren. Navigatiemiddelen. Aan boord beschikt men over de meest moderne navigatiemid delen, n.l. radar, radio-telegrafie en radio-telefonie, radio-richting zoeker, echo-lood en electrische log. De verblijven. De bemanningsverblijven zijn zéér modern uitgevoerd en alle geheel met warerite (plactic-pro- duct) beschoten. Het typische van dit fraaie materiaal is, dat indien men b.v. een brandende sigaret op dit warerite legt, dit niet de minste gevolgen heeft. In de kooien treft men schuimrubber matrassen aan. Machine-installatie. De voortstuwingsmachine is een Werkspoor-motor van 1700 p.K. bij 275 omwentelingen per minuut, welke aan het schip een geladen dienstsnelheid geeft yan 12 zeemijlen per uur. Bovendien zijn in de machinekamer ge plaatst twee stuks dynamo-agre- gaten van elk 100 P.K. en een nood-agregaat van 16 P.K. Alle voor lens-ballast en koel water benodigde pompen zijn electrisch. Ook alle motoren wor den door heat-exchanger (warm te-wisselaar) gekoeld. Door middel van twee olie ge stookte ketels zijn alle verblijven voorzien van centrale verwar ming. Alle wastafels zijn voorzien van warm en koud stromend water. Bemand met „Hollands Glorie" zal ook straks de „Pieter S.", als sieraad van de N. V. Terneuzen sche Scheepsbouw Maatschappij, de zeven zeeën bevaren. Moge haar vaart voorspoedig zijn DE AMERIKAANSE INTER VENTIE. Over verschillende radiosta tions van de Vietminh is Woens dag een officieel communiqué van de „democratische republiek Vietnam" uitgezonden, waarin heftig wordt geprotesteerd tegen „de Amerikaanse inmenging in Indo-China". In het communiqué wordt ge zegd, dat „het deelnemen van de Amerikaanse luchtmacht aan de slachting van de bevolking van Vietnam, Cambodja en Laos een stap verder is op de weg naar di recte interventie". Ook wordt melding gemaakt van de aankomst van 200 specia listen van de Amerikaanse lucht macht, die helpen bij het onder houd van het Amerikaanse oor logsmateriaal. Amerika zou van Indo-China een strategische basis en een Amerikaanse kolonie willen ma ken. „Amerika schendt niet alleen de souvereiniteit van Indo-China, maar zijn streven is, de orde in Zuid-Oost-Azië te verstoren", al dus het communiqué. RSJKSLANDBOUWVOORLICH TINGSDIENST VOOR ZEEUWS VLAANDEREN TE A XEL. Een Japanse vissersboot, die zich binnen de Rhee-linie be vond, is Woensdag door een Zuidkoreaanse patrouille-vaar tuig opgebracht naar het eiland Tsjejoe. Andere Japanse vaar tuigen werden door een Zuid koreaanse kanonneerboot be schoten, maar de Japanners slaagden er in te ontkomen. De Japanners hebben drie pa trouille-vaartuigen naar de plaats van het incident gezon den. Dit is het eerste incident binnen de Rhee-linie -- een door president Syngman Rhee vastgestelde lijn langs de Zuid koreaanse kust, waarbinnen Ja panse vissers niet mogen vis sen sedert de Japanse rege ring heeft besloten haar pa trouillevaartuigen te bewape nen. Deze maatregel treedt op 18 Maart in werking. Dat gips wonderen doet op met zout water overstroomde grond is thans wel tot alle boeren door gedrongen. Vorig jaar hebben we hiermede heel wat ervaring op gedaan en elk, die wel eens een bezoek aan de overstroomde pol ders heeft gebracht, heeft de ver schillen in verslemping van de bovengrond tussen begipst en on- begipst land kunnen constateren. Wie thans door deze polders rijdt, zal kunnen opmerken, dat het ene perceel meer verslempt is dan het andere. Eén van de oorzaken van dit verschil is, dat het ene perceel zwaarder met gips bemest is dan het andere. Verder valt op te merken, dat de verdeling van het gips over het perceel wat onregelmatig ge weest is. Dit is duidelijk uit de verslemping af te lezen. Door de Rijksdienst voor Land- bouwherstel is in samenwerking met onze Dienst in het najaar 1953 een gipshoeveelhedenproef- veld aangelegd in de Nieuw-Neu- zenpolder, in de uiterste Z. W.- hoek op het land van de heer P. Seheele. SCHEMA Spuikom van de Braakman king, dus direct na het ineggen van het zaad. Valt er dan een slagregen, dan zal de bovenlaag niet zo verslempen en dit bevor dert een goede opkomst. De voorjaarsgrondbewerking op deze gronden zal zich uitsluitend moeten bepalen tot het bovenste laagje, dus ondiep eggen. Het bo venste laagje is door de werking van de najaarsgips weer enigs zins gezond gemaakt. Gaat men dieper dan dit gezonde laagje werken, dan komt men terecht in de zieke grond, die dan gemengd wordt met het bovenste gezonde laagje. Hierdoor wordt de goede werking van het gips weer voor een groot deel vernietigd. Dus ondiep eggen, verder zo weinig mogelijk en alleen onder droge omstandigheden. Bedenk dat door diep, veel en nat werken de grond zodanig be dorven kan worden, dat de oogst maar 50 bedraagt en dat hier door bovendien weer langer duurt voordat de grond weer helemaal gezond is. Vanzelfsprekend gel den deze argumenten het sterkst voor zware gronden. Axel, 1 Maart 1954. A. DE REGT. Aan boord van het 7178 brt. metende Nederlandse vracht schip „Amstelstad" van de re derij „Amsterdam", dat in de haven van Otaru op het Japan se eiland Hokkaido ligt, zijn moeilijkheden ontstaan met 25 leden van de bemanning. Zaterdagavond j.l. zijn 26 le den van de 39 koppen tellende bemanning allen Nederlan ders na een ruzie tussen een stoker en de eerste machinist van boord gelopen. Eén van hen is op het schip teruggekeerd. Volgens een bericht van Reuter zou de kapitein de 25 stakende zeelieden ontslagen hebben. De directie van de rederij heeft wel van de moeilijkheden vernomen, maar heeft niets van een ontslag gehoord. Volgens berichten die de directie uit To kio heeft ontvangen, is de Ne derlandse consul-generaal naar Otaru gegaan om de zaak te re gelen. Tot slot nog iets over de voor- jaarsgipsaanwending. Diegenen, die een hoeveelheid gips hebben gereserveerd voor voorjaarsge bruik, wordt aangeraden deze gips vooral te bestemmen voor de fijnzadige gewassen, zoals vlas, bieten, maanzaad e.d. Deze ge wassen hebben dikwijls de meeste last van een slechte structuur, vooral tijdens de opkomst. Het beste is het gips te strooien na de laatste voorjaarsgrondbewer- „Weg met de bureaucratie", is het thema van het hoofdar tikel in de Pravda, het officiële dagblad der Russische commu nistische partij, van Woensdag. In het door radio-Moskou aangehaalde artikel wordt cri- tiek geoefend op „de bureaucra tische manier van leiding ge ven in de organen van partij en staat". i De Amerikaanse admiraal b.d. Staton heeft bij het afleggen van verklaringen voor de se- naats-subcommissie voor bin nenlandse veiligheid de demo cratische leider Adlai Steven son in het geding gebracht. Vol gens hem had Stevenson tijdens de oorlog, naar aanleiding van plannen om een aantal marco nisten bij de marine om loyali- teisredenen te ontslaan, hem teegevoegd: „Kom, admiraal, we moeten, geloof ik, niet te hard zijn tegen de communisten". Stevenson had zich als speciale medewerker van de minister van Marine tot de admiraal gewend. Stevenson verklaarde naar aanleiding van deze kwestie thans aan de pers, dat hij des tijds niet anders deed dan be velen van hogerhand opvolgen. Men moest bedenken, dat de Ver Staten toentertijd met de Russen verbonden waren. In een door de commissie ge publiceerd stuk d.d. Mei 1942 wordt een verklaring van de minister van Marine, Knox aan - gehaald, volgens welke presi dent Roosevelt had gezegd, dat, daar de Sowjet-Unie een bond genoot was, de Ver. Staten wa ren gehouden de activiteit van de communistische partij niet tegen te gaan. De echtgenote van Irvmg Pe- ress, de voormalige legertand- arts op wie door McCarthy cri- tiek is geleverd, is op een bij eenkomst van een ouders- en onderwijzersvereniging te New York uitgejouwd. De vraag werd gesteld, of zij in het bestuur gehandhaafd moest worden Wegens „valsheid in geschrifte in authentieke acte" heeft de pro cureur generaal bij het gerechts hof te Amsterdam anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 37-,jarige rechts geleerde, econoom en belasting adviseur mr dr C. H. P. te Am sterdam, die gisteren in een ver- volgzitting van bijna 1x/i uur op nieuw terecht heeft gestaan naar aanleiding van een door hem be handelde en tot stand gebrachte echtscheiding buiten medeweten van de echtgenote in kwestie. „Maar van de echtgenoot", al dus de procureur-generaal ver der, „ben ik geenszins overtuigd dat hij als kroongetuige de waar 'heid heeft gezegd. Met hem is het laatste woord nog niet gespro ken". Deze echtgenoot, de 34-jarige Amsterdammer P. A. K., die tij dens het vooronderzoek al eens gedetineerd is geweest, is voort durend blijven verklaren alle bij de bescheidingsprocedure betrok ken stukken, de bijkomstige niet uitgezonderd, te hebben toever trouwd aan zijn juridische advi seur (die geen lid is van de balie) en hem op zeker ogenblik ook de sleutel van zijn woning aan de Ceintuurbaan ter hand te hebben gesteld. Dat de exploiten, betrek king hebbend op de scheiding, te zijnen huize uit handen van een deurwaarder in ontvangst waren genomen door een onbekend ge bleven vrouw die zich als zijn echtgenote had voorgedaan, zeide hij onverklaarbaar te vinden, daar zijn echtgenote al die tijd bij haar ouders in Eindhoven had gewoond. Een der raadsheren: U zegt dat u een eerlijke en rechtvaardige echtscheiding verlangde, geen knoeierij. Waarom hebt u dan la ter het protest betwist door uw vrouw aangetekend tegen de scheiding waarvan zij tot dan on kundig was geweest? DE ONBEKENDE VROUW Indien de onbekend gebleven vrouw, die zich als mevr. K. de stukken liet tekenen, dezelfde is die omstreeks die tijd door een bewoonster van hetzelfde perceel werd opgemerkt, is zij „een don ker type, ouder dan de zuster of schoonzuster van getuige K. of dan de juffrouw met wie K. om streeks die tijd een verhouding had". Mr P. J. M. Mettrop, verdach- tes raadsman, voerde aan dat valsheid in geschrifte de procu reur-generaal had namelijk ge Het bezoek van koningin Eli zabeth van Engeland aan het inheemse parlement van Boe ganda, in Oeganda, is geannu leerd, zo heeft de gouverneur van Oeganda, sir Andrew Co hen, Woensdag meegedeeld. Het parlement van Boeganda heeft in Januari een motie aan genomen, waarin om uitstel van het bezoek der koningin werd verzocht, omdat, naar ge zegd werd, Boeganda in rouw was over het feit, dat Engeland zijn kabaka (koning) heeft af gezet. De rest van het koninklijke bezoek aan Oeganda, einde April, gaat volgens plan door. In het Russisch gestelde vlug schriften, waarin de Russische militairen in Oostenrijk wordt verzocht zich aan te sluiten bij „de revolutionnaire cel 68 van het gepantserde garderegiment" zijn in geheel Neder-Oostenrijk verspreid, aldus deelde de Oos tenrijkse politie te Wenen mede. De Russische stadscomman- dant te Amstetten had er bij de Oostenrijkse autoriteiten op aan gedrongen strenge maatregelen te nemen om de vlugschriften te verzamelen en hem ter hand te stellen, aldus de politie. De commandant had er over ge klaagd, dat de Oostenrijkse maatregelen tegen het versprei den van de pamfletten niet streng genoeg waren. Hij had gezegd de politie te zullen straf fen, tenzij zij de verspreiding kon beletten. Onlangs hebben de Russen in Neder-Oostenrijk de Oostenrijk- Se politie opdracht gegeven alle vluchtelingen uit Tsjecho-Slo- wakije onmiddellijk aan de Rus sen over te dragen. Radio-Peking meldt, dat com munistisch China zich bereid heeft verklaard deel te nemen aan de conferentie, die 26 April te Genève wordt gehouden over het Verre Oosten. Radio-Pjongjang meldt dat Noord-Korea zich bereid heeft verklaard deel te nemen aan de conferentie over Aziatische vraagstukken, die 26 April te Genève begint. andere persoon dan die waaraan zij in werkelijkheid waren bete kend) alleen aannemelijk kon worden gemaakt als iedere twij fel aan opzet kon worden wegge nomen. Dit is een geval, aldus pleiter, in wit of zwart: ofwel dr P heeft intens gemeen gehan deld, en dan is anderhalf jaar nog te weinig, ofwel hij is geheel on schuldig. Het argument dat de geraffineerde enscenering van een jurist afkomstig zou moeten zijn, achtte pl. ten opzichte van een truc „zo oud als de weg naar Rome" misplaatst. De echtge noot-getuige, K„ die zijn vroegere vrouw had geschreven dat hij haar „wel zou vinden en tot alles in staat" was, vindt, dit geeft het Hof zelf toe, geen volledig geloof Dat komt neer op meineed. De verdachte P. moet volgens plei ter worden vrijgesproken. Nadat de zaak tot in de klein ste détails was behandeld, betuig de de verdachte nog eens in een uitvoerige uiteenzetting zijn on schuld. Arrest 17 Maart. Kolonel Ibrahim Hoessein!, de Syrische militaire attaché te Washington, werd gearresteerd toen hij onverwacht per vlieg tuig te Damascus aankwam. Hij kreeg later opdracht naar Ame rika terug te keren. Kolonel Hoesseini was dir - generaal van politie in Syrië voordat hij in December van 't vorige jaar in zijn huidige func tie werd benoemd. Gedurende de 24 uur dat Hoesseini in Damascus is ge weest, heeft hij onder streng politietoezicht gestaan. Hij mocht zich niet met zijn vrien den in verbinding stellen. Het is niet bekend, waarom Hoesseini zo plotseling naar zijn land is gekomen in deze onrus tige periode. Zeker is evenwel, dat zijn aanwezigheid door de nieuwe leiders niet op prijs werd gesteld. 600.000 REKENINGHOUDERS BIJ POSTCHEQUE. EN GIRO DIENST. De postcheque- en girodienst heeft gisteren zijn 600.000-ste re- sproken van betekening aan een keninghouder ingeschreven. Het Westduitse ministerie van Economische Zaken deelt in zijn Januari-overzicht mede. dat 't economische klimaat in de bondsrepubliek in de eerste maand van dit jaar wederom gunstiger is geworden. De vraag is enigszins toegenomen en we) voornamelijk de vraag der on dernemers naar investerings goederen. Deze stijging van de vraag zal waarschijnlijk geen langdurige stijging van de invoer tengevol ge hebben. Anderzijds is het tempo van de stijging van de buitenlandse afzet langzamer geworden. De Belgische min.-president, Van Houtte, heeft in de kamer van volksvertegenwoordigers meegedeeld, dat op 11 April al gemene verkiezingen zullen worden gehouden. De premier zeide dit in ant woord op een vraag van de lei der van de sociaal-democrati sche oppositie, Max Buset. Een opzienbarend proces tegen een neo-fascistische journalist, Silvano Muto, begint vandaag te Rome. Muto wordt er van be schuldigd „een misleidend ver slag" te hebben afgelegd over de dood van een meisje ongeveer tien maanden geleden op een eenzaam strand bij Rome. Het openbaar ministerie heeft Muto aangeklaagd, omdat, vol gens haar, het vertrouwen van het volk in de politie door arti kelen als die van Muto, kan worden ondermijnd. De politie had over de dood van het meisje, de 23-jarige Wilma Montesi, gezegd, dat zij door een ongeluk om het leven was gekomen. Bij het pootje ba den was zij flauw gevallen en verdronken door het water dat in haar longen kwam, toen zij in zee lag, aldus de politie. Maar volgens Muto had zij een te grote dosis verdovende middelen ingenomen op een „orgie" in een jachthuisje buiten Rome. Zij zou bewusteloos naar het strand zijn gedragen en daar achtergelaten. Deze lezing van het geval heeft tot dusver aanleiding ge geven tot elf aanklachten we gens smaadschrift, deels tegen Muto, deels tegen een aantal communistische bladen, dat Muto's standpunt aanvaardde. Men zegt, dat de lezing van Muto in zes films, die op het ogenblik in Italië worden gemaakt, wordt verwerkt. Er zijn bladen, die na dit ge val stukken hebben geplaatst over bijeenkomsten van Romein se notabelen, waar verdovende middelen worden ingenomen. Ook werd melding gemaakt van on beschrijfelijke orgiën in deze kringen. Een aantal personen werd met name genoemd. De belangrijkste getuige in dit proces zal, naar men aanneemt, de 22-jarige Anna Maria Moneta Cgalio zijn, die heeft verklaard op de terechtzitting „alles te zul len vertellen". Zij treedt op als getuige a décharge. Zij gaf te kennen, dat zij veel weet over de orgiën. Zij kwam op een opvallende wijze in de zaak-Wilma Montesi voor het voetlicht. Bij zijn eerste verhoor in Januari had Muto haar als getuige genoemd. Zij dook dadelijk daarop in Milaan onder. Haar vader zeide: „Mijn dochter vreest voor haar leven." Later werd zij onder geleide naar Rome gebracht en sedert dien was zij voortdurend door in burger geslede rechercheurs be schermd. 35. „Een jomsviking?" herhaalt Winonah verbaasd. „Ik vrees, dat ik u niet begrijp, heer heelmeester!" Ook Erwin kijkt verbaasd. De heel meester buigt zich naar hen over en fluistert: „De Joms- vikings zijn de ver schrikkelijkste we zens, die men zich denken kan! Zij moor den, even rustig als gij en ik onze maal tijd nuttigen! Zij zijn berucht van Franken land tot diep in de steppen van het Noor den! De eenvoudig ste boer siddert, als hij slechts hun naam hoort noemen. Verschrikt wijkt Winonah terug, terwijl Erwin krampachtig de vuis ten balt, doch de heelmeester gaat verder: „Zij vormen een nauw aaneengesloten gemeenschap, waar niemand in doordringt! Hun wet ten zijn wreed en genadeloos als zijzelf en bij de bloedwraak ont zien zij zelfs hun eigen verwanten Sedert afgelopen Zaterdagnacht zit een Russische treiler vast op de kust van Unst, één der Shet- land-eilanden. De boot maakte deel uit van een groep van elf, die op de haringvangst was. Alle pogingen om de treiler vlot te krijgen zijn tot nog toe mislukt. Inmiddels heeft de bemanning van de gestrande boot, aanvan kelijk met enige reserve beje gend, zich in grote mate met de bevolking van het eiland ver broederd. De mannen hebben blijk gegeven van grote dank baarheid voor het ondervonden hulpbetoon en van hun kant ge schenken aangeboden, zoals vaatjes haring, sigaretten, blik ken geconserveerd vlees en zelfs een flesje parfum met het op schrift: ter gedachtenis aan goe de kameraden. Daar er geen onmiddellijk ge vaar voor de treiler bestaat, blijft de bemanning aan boord huizen. niet!" Waar zjj komen verspreiden zij dood en verderf! Ha! Daarom mocht niemand na bij het lijk van die zogenaamde Deen komen! De anderen waren bang, dat men hun geheim zou ontdekken! Want..." Hq maakt een bezwerend gebaar „Ik verzeker U, dat ook de beide overgebleven boogschutters tot de Joms behoren! Met welke duis tere bedoelingen zijn zij hierge- komenvraag ik u!" Eric en Thjalfi hebben inmiddels de burcht reeds verlaten als zij op een troep ruiters stuiten. Het zijn Eric's krijgsknechten en de Noor man vraagt zich verbaasd af, waarom zij niet doorrijden, als de aanvoerder op hem afkomt. „Er is iets vreemds, heer Ko ning!" meldt hij. „Wij hebben het spoor der beide Deense boogschut ters, die even als wij op uw ver zoek teruggekeerd zijn, tot hier kunnen volgen. Doch gij kunt u er zelf van overtuigen, dat zij hier het bos zijn ingereden! Omdat ge gezegd hadt, dat de moordenaar hier nog in de buurt rondzwerft, stonden wij te beraadslagen, wat te doen. Maar misschien zijn de gasten langs een omweg naar de burcht teruggegaan!" Eric schudt het hoofd. „Neen zegt hij kort. „Ik vrees, dat er weer iets gebeurd isHoudt tien man hier! De rest kan naar de burcht terugkeren. Wij zullen in ploegjes van twee het woud in alle richtingen doorzoeken! Ik zelf neem Thjalfi mee. De Denen moeten gevonden worden!" Een nieuwe golf van lawines heeft in de Zwitserse, Oostenrijk se en Beierse Alpen tot dusverre acht doden geëist, terwijl acht personen nog worden vermist. Het Zwitserse lawine-instituut te Genève waarschuwde skiërs, dat er op hoogten boven de 1.850 meter een groot lawinegevaar be staat, zelfs op gewoonlijk vei lige plaatsen, en dat het passeren van één skiër voldoende kan zijn om de sneeuwmassa's in bewe ging te brengen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2