Zwitsaletten Eisenhower verwerpt beschuldigingen van McCarthy ten aanzien van 't leger VERKLARING VAN NAGUIB Reactie in Nederlandse zakenwereld op jongste maatregelen van Djakarta De tocht van Prins Bernhard door de Verenigde Staten DE HANDELSVERDRAGEN VAN WEST-DUITSLAND De toestand van de Paus WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN De wanordelijkheden ie Khartoem Noodwet het onderwerp van gesprek Frankrijk en de West-Duitse grondwetsherziening DONDERDAG 4 MAART 1954. 9e Jaargang No. 3089. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen De politieke toestand in Egypte VERKLARING DER OEMA-PARTM. De regeling van hei Perzische olievraagstuk INDONESIË Extra-heffing op transfergelden van 662l3 proceni Nederlands proiesi over arrestaties af gewezen EFFECTENBEURS GEAGI TEERD. Bewegingsvrijheid militairen weer onbeperkt KOU, GRIEP. KOORTS Nieuwe katholieke afge scheiden partij in België Frankering bil Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags !S arar. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. President Eisenhower heeft Woensdag op z'n wekelijkse pers conferentie de beschuldigingen van senator McCarthy, dat het leger .communisten in bescher ming neemt", van de hand gewe zen en verzekerd, dat de „uitein delijke verantwoordelijkheid voor de uitvoerende tak van de Ame rikaanse regering bij de president berust". Zonder senator McCarthy bij naam te noemen verklaarde de president, dat hij iedere ambte naar van de uitvoerende macht, die niet op een behoorlijke wijze door de commissies van onder zoek van het congres worden on dervraagd, volledig zal steunen. Hij zeide, dat de Ver. Staten bij het front maken tegen het com munisme hun ondergang tege moet gaan, indien zij methoden gebruiken, die niet in overeen stemming zijn met de Ameri kaanse traditie van recht en bil lijkheid. Hij prees generaal Zwicker, die door senator McCarthy onheus zou zijn bejegend. De president noemde het een ongelukkig iets, dat de jongste ontwikkelingen de aandacht af leiden van de „ernstige proble men", waarvoor het land zich ge plaatst ziet. Hij zei ,,Ik beschouw het als een ongelukkige zaak, wanneer wij door het niet in acht nemen van de vormen van herstel van de normen van fatsoen, die door het Amerikaanse volk worden er kend. worden afgeleid, van deze ernstige problemen, waartoe de waakzaamheid tegen iedere vorm van ondermijning van binnenuit behoort". De president begon zijn verkla ring met „enkele opmerkingen" over de zaak van majoor Irving Peress, een New Yorkse tandarts, die door 't leger bevorderd werd, hoewel hij geweigerd had te ant woorden op vragen over zijn loyaliteit. Eisenhower zeide, dat het leger in deze zaak ernstige fouten had gemaakt. De zaak-Peress is aanleiding geweest tot de controverse tussen senator McCarthy en de minister voor het Leger, Robert Stevens, over de behandeling van getuigen van het leger door McCarthy's commissie van onderzoek naar communistische activiteit. Eisenhower verklaarde verder, dat niemand van de uitvoerende macht machtiging had gekregen te suggereren, dat welke onder geschikte ook, om welke redenen ook, zijn overtuiging of beginse len geweld moet aandoen of zich elke soort van persoonlijke ver nedering zal laten welgevallen wanneer hij getuigenis aflegt voor een congrescommissie of el ders. Eisenhower prees in het bijzon der een van de getuigen, die zeer ernstig door senator MacCarthy was gecritiseerd, n.l, brigade-ge neraal Ralph Zwicker. De presi dent zeide, dat generaal Zwicker wegens „dapperheid te velde" was onderscheiden. Vervolgens maakte Eisenhower enkele op merkingen in het algemeen: 1. Wij moeten voortdurend waakzaam zijn in iedere phase van regeringsactiviteit om zeker te zijn, dat er geen ondermijnen de penetratie plaats vindt; 2. Bij de bestrijding van het "communisme lijden wij schip breuk wanneer wij opzettelijk of door onverschiligheid methoden bezigen, die niet stroken met het Amerikaanse rechtvaardigheids gevoel 3. Het geweten van Amerika zal scherp weten te onderschei den of wij waakzaam zijn zonder onbillijk te zijn. Dat geweten is weerspiegeld in het Amerikaanse congres. Wij kunnen er zeker van zijn dat zijn leden beantwoorden aan Amerika's overtuiging en ge loof in dit opzicht. Eisenhower legde er de nadruk op, dat de uiteindelijke verant woordelijkheid voor het beleid van alle delen van de uitvoerende tak der regering bij de -presi dent der Verenigde Staten be rust. De Amerikaanse president ver klaard, dat in een regering als die van de Verenigde Staten een werkelijke geest van samenwer king onder de verschillende rege ringsafdelingen vereist was, in het bijzonder tussen de uitvoeren de en de wetgevende takken. Werkelijke samenwerking, aldus Eisenhower, is slechts mogelijk in een sfeer van wederzijdse ach ting. Op de vraag om commentaar op verklaringen van senator Mc Carthy, dat hoge officieren van het leger trachtten communisten bij de behandeling van de zaak- Peress te beschermen, zeide Eisenhower geen ogenblik te ge loven. dat hoge officieren van de strijdkrachten hadden gepoogd iets te verheimelijken wat met het communisme te maken had. Vertellend van zijn ervaringen in Europa als opperbevelhebber van de N.A.V.O., zeide Eisenho wer. dat de Fransen voor een grote moeilijkheid stonden, daar 25 tot 30 procent van het kiezers corps lid van de communistische partij was. De Fransen deelden de communistische dienstplichtigen zodanig in, dat zij geen kwaad konden doen en zorgden er voor, dat slechts een kwart van deze dienstplichtigen de dienst verliet zonder het geloof in de commu nistische philosophie te hebben prijsgegeven. De president zeide vervolgens, dat iedereen wist, dat de militai re diensten en hun leiders steeds loyaal geweest waren en buiten verdenking stonden. In de tweede plaats werd van elke regeringsambtenaar in de uitvoerende tak, behalve in ge val het belang van het land an ders vereiste, verwacht, dat hij van harte en volledig antwoordde op verzoeken van het congres en zijn commissies. Eisenhower ver zekerde, dat ambtenaren van de uitvoerende tak der regering on voorwaardelijk zijn steun hadden als zij er op stonden, dat beamb ten, die aan een of ander onder- Zoek onderworpen worden, recht vaardig behandeld worden. De Amerikaanse president zei de, dat het de plicht van het con gres was er op toe te zien, dat zijn procedures juist en eerlijk waren. Het republikeinse deel van het congres droeg wat dit be treft in de eerste plaats de ver antwoordelijkheid. REACTIE VAN MCCARTHY. Kort na Eisenhowers perscon ferentie heeft senator McCarthy Woensdag de opwinding over de ondervraging van officieren van het leger door zijn enqueteurs „een storm in een glas water" ge noemd. Tegenover de pers verklaarde McCarthy, dat de president en hij het thans klaarblijkelijk eens wa ren over de noodzaak om van .de communisten af te komen. „Wij zijn het blijkbaar alleen nog niet eens over de wijze waarop wij de genen moeten aanpakken, die communisten beschermen". McCarthy zeide verder: „Als een domme, verwaande of onno zele man, die een machtspositie bekleed, voor onze commissie ver schijnt en hij blijkt de communis tische partij gesteund te hebben, dan zal hij ontmaskerd worden. Het feit, dat hij misschien gene raal is, doet er niets toe wat mij betreft", aldus McCarthy. De on dervraging van generaal Zwicker door McCarthy is de aanleiding van zijn conflict met de minister voor het leger, Robert Stevens). De senator voorspelde, dat wanneer de opwinding geluwd zou zijn, het Amerikaanse volk en de president zouden inzien, dat „het besmeuren" van zijn en quêtecommissie door uiterst link se elementen van de pers en de radio geschiedde, omdat er „weer een vijfde amendement-commu nist" in de regering eindelijk was ontmaskerd. McCarthy doelde hier op de zaak van majoor Pe ress). Te Karthoem zijn 173 personen, die er van verdacht worden de hand te hebben gehad in de wan ordelijkheden, welke zich Maan dag j.l. in de Soedanese hoofd stad hebben voorgedaan, gear resteerd. Zij zullen in staat van beschuldiging worden gesteld we gens „moord en het deelnemen aan tegen de regering gerichte demonstraties". Meer dan 15.000 personen zijn uit Khartoem geëvacueerd. On der politiegeleide worden de stamleden met speciale treinen naar Kosti en Iem gebracht. De politie heeft een groot aantal dol ken, speren, bijlen en andere wa pens in beslag genomen, die door demonstranten zijn gebruikt. De afkondiging van de alarm toestand en het uitstellen van de „De revolutionnaire raad en ik zelf vormen een ondeelbaar ge heel. Er bestaat volledig en we derzijds vertrouwen tussen ons. Wij werken eendrachtig samen met slechts één doel voor ogen: het landsbelang", verklaarde pre sident generaal Mohammed Na- guib van Egypte in een Dinsdag avond jl. te Cairo uitgegeven ver klaring. „Ik waarschuw het volk voor opportunisten, die pogen de toe wijding aan 's lands zaken der revolutionnaire leiders in twijfel te doen trekken, opdat een chaos moge ontstaan en ontbindend werkende of reactionnaire ele menten de overhand verkrijgen. Ik herinner de Egyptische bur ger aan de door imperialisten in het gehele Midden-Oosten bedre ven kuiperijen, die ten doel heb ben elk land in dit gebied tot hun prooi te maken," aldus Naguib. SOEDAN. In een eerder uitgesproken radiorede had de president ver klaard dat Groot-Brittannië schul dig is aan de wanordelijkheden te Khartoem, op Maandag j.l., die de dood van 34 personen hebben ver oorzaakt. .„Wanordelijkhedenin Soedan kunnen slechts de zaak der impe rialistische vijanden van dat land bevorderen, daar het hun een voorwendsel kan verschaffen om hun troepen niet te laten vertrek ken, onder voorgeven dat zij no dig zijn voor het handhaven van orde en rust", besloot de Egyp tische president. 1 opening van het Soedanese par lement zijn geschied door de Brit se gouverneur-generaal, Sir Ro bert Howe, zonder overleg met het Soedanese kabinet, zo heeft een woordvoerder van de Soeda nese regering verklaard. Volgens deze regering was Howe hiertoe niet bevoegd. In politieke kringen acht men het niet onmogelijk, dat het Soedanese kabinet naar aan leiding hiervan zijn ontslag zal indienen. Seddik el Mahdi, voorzittef van de nationalistische Oemmapartij, is weer op vrije voeten gesteld. Hij was Dinsdag aangehouden naar aanleiding van de bloedige onlusten van Maandag. Ook de algemene secretaris van de partij, Abdoellah Chalil, is na een lang verhoor vrijgela ten. 176 Personen bevinden zich nog in arrest. Op het ogenblik is het rustig in Khartoem. De openbare ver makelijkheden zijn nog gesloten. Een woordvoerder der Soeda nese Oema-partij, die algehele onafhankelijkheid van Soedan voorstaat, heeft op een perscon ferentie verklaard, dat de politie van Karthoem „zonder noodzaak heeft geschoten op ongewapende demonstranten, die betoogden voor de onafhankelijkheid van hun land". Hij verklaarde dat de medede ling in een regeringsbekendma king, volgens welke de betogende Oema-leden bewapend zouden zijn geweest, in strijd is met de waarheid. Naar officieel te Londen wordt bevestigd zullen de onderhande lingen ter regeling van het Per zische olievraagstuk „zo spoedig mogelijk" in Teheran beginnen, vermoedelijk nog vóór 21 Maart a.s. De onderhandelingen, aldus wordt van gezaghebbende zijde vernomen, zullen worden gevoerd tussen vertegenwoordigers der 8 oliemaatschappijen waaronder de Kon. Shellgroep), die een con sortium zullen vormen voor de verkoop van Perzische olie, en de Perzische regering zonder recht streekse deelneming van verte genwoordigers der Britse rege ring. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft gisteren ver klaard, dat hij hoopte, dat de on derhandelingen nog vóór het Per zische nieuwe jaar zouden kun nen beginnen, dat wil zeggen vóór 21 Maart. Bij presidentieel besluit is uit gevaardigd een noodwet tot een extra-heffing op transfergelden. Dit is de vijfde noodwet in dit jaar. In artikel 1 van deze noodwet wordt bepaald, dat op transfer gelden, die zijn bedoeld als beta ling voor diensten („invisibles"), een extra-heffing van 66 Vs pro cent van het bedrag zal worden gedaan. De publicatie van dit bericht in het gisteren te Djakarta versche nen P. I.-Aneta-bulletin bracht de handels- en industriële wereld in Djakarta in beroering. De noodwet werd van kracht op de dag van uitvaardiging, n.l. 2 Maart. Bij een gelijktijdig gepubliceer de regeringsverordening is een aantal vrijstellingen van de ex tra-heffing op transfergelden ver leend. P.I.-Aneta's financieel-econo- mische redacteur tekent hierbij aan, dat de nieuwe noodwet Woensdag het belangrijkste on derwerp van gesprek was in de kringen van handel, scheepvaart en industrie. In deze kringen bleek nog een grote mate van on zekerheid te heersen. Vooralsnog ziin verschillende vragen niet be antwoord, aangezien, de bij de uit voering van de wöt betrokken overheidsdiensten nog geen ge detailleerde uitvoeringsvoor schriften haddpn' ontvangen. Van welingelichte zijde werd vernomen, dat de nieuwe nood wet in de eerste en voornaamste plaats zlou zijn gericht op de over making van winst en dividend. Wat deze overmaking betreft, zou de verhouding van de gulden tot de rupiah, van thans 1 worden gebracht op 1 5. De belangrijkste vraag is, wat nu precies geval voor geval on der diensten („invisibles") wordt verstaan. In het bijzonder in krin gen der scheepvaart vroeg men zich af, of de passage- en vracht kosten daaronder zouden vallen. In sommige kringen meende men van niet, doch de IndonesiaJa pan vrachtenconferentie besloot, in afwachting van nadere bijzon derheden, de in Indonesië te be talen vrachten met ingang van gisteren met 66 2/:t procent te verhogen. De Indonesische regering heeft in haar Woensdagmiddag aan het hoge commissariaat te Djakarta verzonden antwoord, het Neder landse protest inzake de recente arrestaties van een aantal Ne derlanders in Indonesië afgewe zen. De Indonesische regering zegt in haar antwoord o.m., dat sinds de souvereiniteitsoverdracht de veiligheid van de Indonesische republiek nog in gevaar werd ge bracht door élementen, die de val van de republiek Indonesia wen sen of de binnenlandse veiligheid poogden te verstoren. Onder hen bevinden zich een aantal Neder landers die direct of indirect aan deze ordeverstoringen hebben deelgenomen. De Indonesische regering kan niet dulden, dat de ordeverstoringen voortduren. Paus Pius XII heeft vast voed sel tot zich genomen, aldus is Woensdag bekendgemaakt. De Paus heeft een kleine hoe veelheid gekookte rijst tot zich genomen. Dit is het eerste vaste voedsel sinds 25 Januari. Het wordt een bemoedigend teken geacht. Kringen van het Nederlandse bedrijfsleven, die in meerdere of mindere mate belangen hebben in Indonesië of betrokken zijn bij de handel met deze gebieden, toon den zich gisteren enigszins ont steld door de berichten uit Dja karta over de uitvaardiging van de noodwet inzake de extra hef fing op transfergelden. Het presidentiële besluit vorm de gisteren dan ook het onder werp van gesprek in zakenkrin- gen en is met name op de Am sterdamse effectenbeurs als een bom ingeslagen, tengevolge waar van de koersen van Indonesische fondsen eerr scherpe daling ver toonden. MENINGEN VRIJ PESSI MISTISCH. Voor .zover een reactie uit de zakenwereld kon worden beluis terd, waren betrokkenen, naar 't A.N.P. bij informatie vernam, nog uitermate gereserveerd in het weergeven van een concrete mening over de door Djakarta aangekondigde maatregelen. Over het algemeen was het oor deel (voor zover dit gisteren te achterhalen viel, aangezien men over het algemeen nog slechts summier van de berichten had kennis genomen) vrij pessimis tisch. Men zag in de noodwet een uiting van „de toegespitste finan ciële moeilijkheden, waarmede Indonesië op het ogenblik heeft te kampen en van de pogingen om uit de impasse te geraken", aldus formuleerden vele zaken lieden hun oordeel over dit be sluit, dat, naar men in financiële kringen geloofde, vooral van in vloed zal kunnen zijn op de over making van winsten uit in Indo nesië werkende buitenlandse on dernemingen, hetgeen met zich kan brengen, dat de naar Neder land te transferen winst kleiner wordt en de dividenden van in Indonesië werkende maatschap pijen, welker aandelen zich in Ne derlandse handen bevinden, ach teruitlopen. In effectenkringen stelde men zich met name de vraag, hoe het nu zal gaan met de gemeentele ningen Java, waarvan de uitlo ting is toegezegd. Hoewel men hierover nog in het onzekere ver keert, was men deels van oordeel, dat deze leningen niet door de ex tra heffing getroffen behoeven te worden, aangezien, blijkens de berichten, geen extra heffing wordt geheven op overmaking ten laste van 's lands begroting of die van autonome gebieden. Aangezien gemeenten, ook in In donesië, autonome gebieden zijn, zouden de gemeenteleningen Ja va door het besluit dus niet worden getroffen. Hierbij, zo meende men, dient tevens over wogen te worden, dat Indonesië ernaar zal streven het eigen cre- diet hoog te houden, aangezien anders de kans op het sluiten van leningen in het buitenland aan zienlijk kleiner zou worden. HARDE VALUTA NODIG. Al is het een feit, dat het pre sidentiële besluit met name in Amsterdam gisteren als een zeer ongunstige factor werd opgevat, toch waren sommige kringen van mening, „dat de pap niet zo heet gegeten zal worden als zij Wordt opgediend". Men stelde zich de vraag, of de Indonesische autori teiten het besluit wel zo drastisch kunnen doorvoeren als thans is afgekondigd. Men overwoog daar. bij, dat Indonesië in zijn huidige moeilijke financiële situatie steun nodig heeft in harde valuta, het geen betekent, dat het dollarle ningen zal moeten zien los te krij gen van de Verenigde Staten. Zou het evenwel de transfergel den zo zwaar blijveh belasten als krachtens de nieuwe maatregel het geval is, dan is het de vraag, of het buitenlandse kapitaal wel tot investeren bereid zal zijn. De pessimistische stemming van gis teren kan omslaan, indien in de praktijk zou blijken, dat de ont wikkeling betrekkelijk meevalt, zo redeneerde men. In sommige cultuurkringen te Amsterdam zag men in de maat regel „een soort terugkeer tot de vroegere regeling der deviezen- certificaten". De maatregel komt immers hierop neer, dat de devie zen voortaan het land binnenko men in de verhouding van 1 op 3 (1 gulden voor 3 rupiahs) en het land verlaten in de verhouding van 1 op 5. Het is dus een zwaard dat naar twee kanten snijdt en mogelijk een prijsverhogende werking in de import heeft, waar van de directe consequentie is. dat een veel grotere bruto winst in rupiahs nodig is om naar Ne derland te transfereren. In het algemeen werd onder streept, dat de extra heffing een weerspiegeling is van de moeilij ke financiële omstandigheden waarin Indonesië verkeert. De heffing betekent „een enorme ex tra belasting en een verhoging der inkomsten van de Indonesi sche schatkist", terwijl de offi ciële koersverhoudingen onver anderd blijven. 0 Op de Amsterdamse effecten beurs was men het aanvankelijk over de interpretatie van de nieu we noodwet niet eens. Sommige beursleden meenden, dat de winsttransfer niet aan een extra heffing onderhevig zal zijn. doch naar mate het beursuur vorderde helde men steeds meer tot de me ning over, dat inderdaad ook op de winsten een extra heffing zal worden toegepast hetgeen een ge agiteerde stemming in de hand werkte. Waren de koersen bij opening van de markt slechts 1 tot 3 punten lager, al spoedig was het aanbod zó groot, dat de koers verliezen uitgroeiden tot zelfs 13 punten toe. Het herstel dat hier op vólgde was slechts van be scheiden aard en ook na beurs bleef het verlaagde peil gehand haafd. Met belangstelling wachten beurs en zakenleven nadere bij zonderheden af. „Het is in ieder geval niet mooi zo luidde het algemene commentaar. Prins Bernhard zal op zijn aanstaande tocht door de Ver enigde Staten niet minder dan 12.000 kilometer afleggen. De Prins vliegt vandaag met een Amerikaans militair vlieg tuig van Parijs naar Washing ton, waar hij Vrijdagochtend om 9 uur wordt verwacht. Voor Vrijdag, Zaterdag en Zon dag is er geen programma vast gesteld. Op 8 Maart begeeft de Prins zich per auto naar Balti more, waar hij de gast zal zijn van de vliegtuigbouwer Glenn Martin. Op de 9e Maart vliegt de Prins naar Grand Rapids in Michigan. Diezelfde dag staat een bezoek aan de luchtmacht basis Scot op het programma. De volgende dag zal de Prins, West-Duitsland moet zich voor bereiden op een terugkeer tot het klassieke type van langlopende handelsverdragen met zijn han delspartners, welke importeurs en exporteurs de zekerheid ge ven, welke zij nodig hebben. Dit schrijft baron Vollrath von Mai- zahn, het hoofd van de afdeling buitenlandse handel van het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken, in het blad van de Duitse jaarbeurzen, de „Deut sche Messe Zeitung". Hij merkt op, dat er spoedig een einde zal De commissie voor buitenland se zaken van de Franse nationale vergadering heeft Woensdag een beroep gedaan op de regering haar veto uit te spreken over de voorgestelde amendementen op de West-Duitse grondwet. Deze amendementen, die de federale regering de bevoegdheid geven toezicht uit te oefenen op de mi litaire zaken en de dienstplicht in te voeren, zijn door de bondsdag aangenomen, maar moeten nog aan de bondsraad worden voor gelegd. De hoge commissarissen van de geallieerden in Duitsland kun nen hun veto over de amende menten uitspreken, wanneer deze door de bondsraad zijn aange nomen De commissie vroec de rege ring „aan de Franse hoge com missarissen opdracht te geven er de Duitse regering onmiddellijk van in kennis te stellen dat hij de maatregelen, voorgesteld door de bondsdag, zal bestrijden, indien de bondsraad deze aanneemt". komen aan het na-oorlogse tijd perk van kortlopende handelsver dragen. waarvan de meeste slechts 6 tot 18 maanden geldig zijn. Baron von Malzahn merkt op, dat West-Duitsland in deze verdragen graag twee principes zou willen verwezenlijken en wel ten eerste de algemene toepas sing van de klassieke clausule der meest begunstigde natie en ten tweede het principe van geen dis criminatie tegenover het buiten land. De schrijver zegt verder, dat het komende verdrag met de Verenigde Staten een voorbeeld zal worden voor dergelijke ver dragen met lange looptijd, welke West-Duitsland met andere lan den hoopt te sluiten. De Legervoorlichtingsdienst deelt mede, dat op last van de chef van de generale staf alle tot dusver in verband met de witte pokken-epidemie geldende beper kende bepalingen ten aanzien van de bewegingsvrijheid der militai ren zijn opgeheven. jn snel en afdoend te bestrijden met: 'n Z.W/TSAL preparaat.' Een nieuwe Katholieke afschei dingspartij is opgericht, die de naam draagt van „Christelijke Vlaamse Volksunie". De nieuwe partij, aan het hoofd waarvan de Katholieke senator Clynmans staat, zal deelnemen aan de ver kiezingen, welke 11 April a.s. ge houden worden. De nieuwe partij richt zich tot de Vlaamse midden stand en de Vlaamse land- en tuinbouwers na de nacht doorgebracht te heb ben te Grand Rapids, naar St Luois vliegen voor een be zoek aan de McDonald vlieg tuigfabriek. Het diner gebruikt de Prins die dag als gast van generaal Curtiss Lemay op de luchtbasis Ossutt te Nebraska, 's Nachts vliegt de Prins recht streeks door naar Los Angeles, waar hij vier dagen zal verblij ven en verscheidene vliegtuig fabrieken bezoeken. Op 15 Maart verlaat de Prins Californië èn vliegt naar de luchtmachtbasis Biggs bij El Paso te Texas. Van daar begeeft hij zich naar Mexico, waar hij drie dagen zal blijven. Het vliegtuig van de Amerikaanse lucntmacht, waarmede de Frins reist, blijft die dagen op d„ ge noemde luchtbasis. Op 19 Maart keert de Prins naar de luchtbasis terug om per vliegtuig door te reizen naar een militair vliegveld in Florida, Eglin. Op 20 en 21 Maart staat een bezoek aan het eveneens in Flo rida gelegen vliegveld Patrick op het program. Op 22 Maart be zoekt de Prins het vliegveld Maxwell in Alabama en op 23 Maart, fort Benning in Georgia. De 24e vliegt de Prins terug naar New York om op 27 Maart naar Nederland terug te vliegen. De Prins zal op zijn reis wor den vergezeld door kolonel Ed- winston Robbins. medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Afnemende wind. Veel bewolking met enkele bui- en, maar ook enkele opklaringen. Aanvankelijk matige zuidweste lijke wind, later zwakke veran derlijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. VRIJDAG 5 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 1.52 2.14 2.27 2.49 3.07 3.29 3.17 3.39 ZON MAAN op 6n der op onder Maart 4 7.21 18.24 6.45 17.57 5 7.19 18.25 7.02 19.25 6 7.17 18.27 7.19 20.55 7 7.14 18.29 7.38 22.25

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1