Uit de Provincie Binnenlands nieuws Het teken der Joms Axel Gemeenteraad van Kantongerecht te Terneuzen Offensief tegen Chinezen in Birma Amerikaanse functionaris in Duitsland veroordeeld Russische treilervloot op de Vikingbank INDONESIË iili TERNEUZEN. AXEL. EEDE. BOSCHKAPELLE. BRESKENS. STOPPELDIJK. SLUIS. DODELIJK ONGEVAL DOOR DE GLADHEID. RUST IN KHARTOEM .WSL* ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is verleend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau: in brons aan: A. van Aren- thals te Zaamslag, landarbeider op het landbouwbedrijf van M. Boogerd; J. Neve te Hontenisse, landarbeider op het landbouwbe drijf van A. I. van Overbeeke. WERELD-VROUWEN GEBEDS DAG. Vrijdagavond zal te Terneuzen, Axel en Hoek bij de aanvang der lijdensweken voor de vrouwen van alle gezindten een Wereld- Vreruwengebedsdag worden ge houden. Te Terneuzen wordt deze bijeen komst gehouden in de Hervormde Kerk; te Axel in de Geref. Kerk aan de Pironstraat, aanvangende 8 uur en te Hoek in de Geref. Kerk aan de Dr. Leenhoutsstraat, aanvangende te 7.30 uur. VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. CANDIDATEN A. R. PARTIJ. Door de A.-R. Kiesverenigingen zijn thans de candidatenlijsten voor de a.s. Statenverkiezing vastgesteld. De eerste 8 candidaten zijn in alle Kieskringen in Zeeland ge lijk. Deze zijn: 1. A. Schout te Vlis- singen; 2. J. Hommes te Nieuw- dorp; 3 A. A. van Eeten te Nieu- werkerk; 4. A. I. Catsman te Aardenburg; 5. P. Meliefste te Middelburg; 6. P. Bouweling te St. Philipsland; 7. C. A. de Put ter te Axel. In de Kieskring Huist zijn hier aan toegevoegd: 8. E. de Koeijer te Zaamslag; 9. J. den Hamer te Terneuzen; 10. P. Scheele te Hoek. In de Kieskring Sluis zijn toe gevoegd: 8. D. Geuze te Oostburg; 9. Joh. de Feijter te Schoondijke; 10. F. Dekker te Zuidzande. ANTWERPENAREN VERGETEN SCHOUWEN EN DUIVELAND NIET. De Nederlandse vereniging „Neerlandia" te Antwerpen, waarvan de Nederlandse consul- generaal beschermheer is, wil medewerking verlenen aan de door de stichting „Nieuw Schou wen en Duiveland" georganiseer de boomplantactie. (De vereni ging zal in Antwerpen de ver koop van de zgn. boomplantcer- tificaten ter hand nemen. 1 ZIERIKZEE KRIJGT EEN JEUGDCENTRUM. Binnen niet al te lange tijd zal in Zieri'kzee met de bouw van een jeugdcentrum kunnen worden begonnen. Dit is mogelijk door een initiatief van het ministerie voor maatschappelijk werk. De plannen beginnen thans vastere vorm te krijgen. Men heeft hier voor het oog laten vallen op een bestaand gebouw aan de Gracht- weg, dat na modernisering en uitbreiding geschikt blijkt voor het gestelde doel. S. S. „CARTHAGE" WORDT IN VLISSINGEN GESLOOPT. Het Franse s.s. „Carthage", dat destijds bij Scheveningen op de kust is gelopen en daar gerui me tijd heeft vastgezeten, is Dinsdagmiddag uit Ridderkerk naar Vlissingen gesleept. Het zal daar worden gesloopt door de firma Cracau zo delen de scheeps makelaars Muller en Reits- ma ons mede, die bij een en an der hun bemiddeling hebben ver leend. Zoals bekend heeft het schip ook nog enige tijd aan de ketting gelegen. Uitslag verkoping woonhuizen. Door notaris Hoving werd gis termiddag in hotel „Centraal" ten verzoeke van de erven wed L. MoesKoster verkocht het woonhuis staande aan de Nieuw- straat 16 AKoper werd de heer J. J. Bootsgezel te Terneuzen voor 18.800. Hierna werd door notaris Ho ving ten verzoeke van de erven P. van der Werf-Moes verkocht het woonhuis en erf staande aan de Axelsestraat 7. Koper hiervan werd de heer J. C. van Sprang te Terneuzen voor 10.000. Met de Ned. Reisvereniging naar het land van zon en palmen. Al vliegen de vlokken sneeuw ons om de oren, het voorjaar is in aantocht en daarmede nadert tevens allengs het reisseizoen. Zij, die reeds het genoegen smaakten een reis onder de hoede van de Nederlandse Reis vereniging te maken, zullen nog met genoegen aan hun zorgeloze en genotvolle vacantie terug denken. Morgen komt de Nederl. Reis vereniging naar Terneuzen om des avonds in het Luxor-theater met een kleurenfilm een voor proefje te geven van de vacan- tiegeneugten in het land van zon en palmen: Italië. Een filmver toning die de reisenthousiasten niet zullen willen missen. „Hollands Glorie." Voor hen, die dit voorjaar of deze zomer een uitstapje willen maken, zal de filmvertoning door het Hollands Bloembollenhuis, die morgenavond op de boven zaal van café La Belle Vue wordt gegeven met de kleurenfilm van de „Keukenhof, enz,, de kleuren weelde van Neérlands duinrand, veel aantrekkelijks bieden. Gemeentelijke badinrichting. De gemeentelijke badinrichting werd in de afgelopen maand Fe bruari 1954 door totaal 2837 per sonen bezocht. 27ste Jaarvergadering K.A.B. De afdeling Axel van de K.A.B. hield haar 27ste jaarvergadering in het R. K. Gezellenhuis waarop niet minder dan 170 leden aan wezig waren. De voorzitter, de heer Eug. Maes, deelde na de opening mede dat de afd. thans een ledental van 270 heeft bereikt, waarbij nog 'n 20 tal ouden van dagen kunnen worden gerekend, alsmede een 100-tal leden van de Kath. arb. vrouwenorganisatie. De secretaris, de heer Em. Bree- poel, las het jaarverslag voor, dat aller instemming verwierf, terwijl de heer Arth. Hillaert als penningmeester mededeelde dat thans ruim 900 in kas is. Pater Gardiaan uit Sluiskil hield een gloedvolle rede waarin hij het „Humanisme" besprak en hekelde, als onaanvaardbaar voor de Christen. Bij de sluiting dankte de voor zitter de aanwezigen, hen allen aansporend tot getrouw lidmaat schap en voortdurend propagan da. In de maand Februari werden weer 35 nieuwe leden geboekt. Na afloop had een gezellig bal plaats. Middenstandsvergadering. In het café „De Oude Barrière" werd door de afd. Eede van de R. K. Middenstandsbond een pro- paganda-avond gehouden, waarin de directeur van het diocessane bondsbureau de heer J. Mol te Breda de verschenen midden standsnota besprak, terwijl de heer P. H. Piessens uit Sas van Gent, lid van het hoofdbestuur, de mogelijkheden tot vergroting van de omzet in de middenstands- bedrijven op het plattenland en het houden van winkelweken be sprak. De vergadering was ma tig bezocht. Uitvoering. In het parochiehuis „Sancta Maria" werd door de R.K.J.B. en B.J.B. een toneelavond gehouden. Vóór de pauze werd door de B.J.B. opgevoerd de klucht „Je moet haar op je tanden hebben" en na de pauze „Moppie als kin dermeisje," welke klucht door jongens werd opgevoerd. Zowel vóór als na de pauze wer den enige zangnummers ten ge hore gebracht en reidansen uitge voerd. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet. Toneel. Onder grote belangstelling gaf onze platselijke toneelvereniging een opvoering van „Zo waarlijk helpe mij...", een spel van het land. De regisseur, de heer B. de Schepper, constateerde in zijn openingswoord met voldoening dat de belangstelling voor het toneel nog steeds groot is. Hij betreurde het echter, dat, wan neer het 'op actief meewerken aankomt, de toneelclub zich steeds voor grote moeilijkheden ziet geplaatst. Er is gebrek aan medewerking en een tekort aan spelers. De heer De Schepper deed dan ook een beroep op de aanwezigen om zich als werkend lid aan te melden. De uitvoering stond op zeer be hoorlijk peil. Alle speelsters en spelers vertolkten hun rol op prima wijze. Er waren natuurlijk ook minder goede momenten, maar in zijn geheel beschouwd kon het gebodene de toets der critiek met glans doorstaan. De stilte in de zaal was wel een be wijs, dat ook het publiek met volle aandacht meeleefde. De toneelclub zal, op deze wijze doorgaande, zeker bij dit mooie resultaat niet blijven stil staan. Biljartwedstrijd. In het café van de Kinderen Plijte te Breskens werd een bil jartwedstrijd gehouden, waarbij 3000 kaarten verspeeld werden. De uitslag was als volgt: 1. Iz. Verplanke 53 pt., 2. P. Lippens 50 pt., 3. J. Oosterbaan 47 pt., 4. M. Mabesone 46 pt., 5. J. van Overbeke 45 pt., 6. Klaassen 44 pt., 7. M. de Windt 44 pt., 8. A. v. d. Lijke 44 pt., 9. Iz. Verhage 43 pt., 10 W. Vermeulen 42 pt. „De Witte Non". De uitvoeringen van de toneel vereniging „Stoppeldijk" trokken twee avonden achtereen een stampvolle zaal. De toneelvereni ging dingt met deze opvoering mee in het concours, dat uitge schreven is door het Zeeuws Landjuweel, een onderafdeling van de Stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk. De toneelclub was inge deeld in de tweede klasse. Op het programma stond het toneelspel „De witte non". Dit lang niet ge makkelijke stuk werd op vlotte wijze vertolkt. Het boeiend ge geven maakte op de aanwezigen een diepe indruk. De eerste op voering werd door de jury be oordeeld. Het muzikale gedeelte van de avond werd verzorgd door de plaatselijke fanfare „St. Cecilia". Feestavond Katholieke Landar- beidersbond „St, Deus Dedit". In café „Buitenlust" alhier or ganiseerde de afdeling Sluis van de Ned. Katholieke Landarbei- dersbond ,,St. Deus Dedit" een druk bezochte feestavond in ver band met het gouden jubileum van deze bond. De voorzitter van de plaatse lijke afdeling, de heer P. van de Neste, riep in zijn openings woord alle aanwezigen een har telijk welkom toe. Hij zeide, dat in de afgelopen halve eeuw een groots werk is verzet kunnen worden, doordat ieder lid zich hiervoor geen moeite heeft ge spaard. Hierna werd het woord gevoerd door de zeereerw. heer Pastoor C. Rombouts, die de afdeling Sluis en de bond feliciteerde met dit jubileum. De heer J. Kenter, uit Haar lem, districts-bestuurder van de Ned. Kath. Landarbeidersbond, gaf een terugblik op de geschie denis van de bond in de afgelo pen jaren en spoorde de aanwe zige leden aan tot nog grotere activiteit in de toekomst. De heer J. van de Voorde uit Breda, districtsbestuurder van de K.A.B., bracht felicitaties over namens de K.A.B. en richtte vooral een woord van dank aan de echtgenoten der leden voor hun steun en medewerking. Verder werden nog felicitaties uitgesproken door de heer N. Andries namens de vakgroep Bouwvak en door de heer J. J. M. van Kaam namens de hout bewerkers. Tussen de redevoeringen in werden verversingen aangebo den, terwijl de avond verder werd gevuld met gezellige muziek en een goed verzorgde koffiemaal tijd. Aan ieder lid werd ter herin nering van het jubileum een door het hoofdbestuur aangeboden wandbord uitgereikt. De verloting, die op het eind van deze feestavond werd gehou den, bracht grote hilariteit. Eén der hoofdprijzen, een gratis per manent, werd gewonnen door een kaalhoofdige heer uit Sluis. De heer Van den Neste bracht aan het eind van deze goed ge slaagde avond dank aan alle sprekers voor hun waarderende woorden en verder aan allen die hadden medegewerkt om dit feest te doen slagen. In de gisteravond alhier gehou den raadsvergadering waren met wethouder C. de Putter, die we gens ziekte afwezig was, mede niet aanwezig de heer F. Gerrits, wegens werkzaamheden, en de heer Pijpelink door familieom standigheden. De ingekomen stukken waren alle van formele aard en werden alle voor kennisgeving aangeno men. Medegedeeld werd dat B. en W. een commissie hebben in gesteld ter bestudering van de mogelijkheid van verbetering van het Spuipaadje", waarin zij be noemden de heren D. J. Oggel, G. A. M. IJsebaert en J. M. Ver- berkmoes. Verder werd de heer Maas medegedeeld dat de huur verhoging der gemeentewoningen geschiedde overeenkomstig de richtlijnen der Algem. Verhoging. Aan hetzelfde lid werd medege deeld dat de ophaling van huis vuil op 15 Aug. en 1 Nov. t.o.v. de Katholieke inwoners der ge meente zal worden bekeken. Verder werd aan de heer De Feijter medegedeeld dat de ex- ploitaitie der ijsbaan een zuiver particuliere aangelegenheid is. Een voorstel van B. en W. tot beantwoording van een brief van de minister van Maatschappelijk Werk óver toepassing van art. 31 van de woonruimtewet 1927 werd aangenomen. Volgens dit artikel kan de Kroon, de gemeenteraad gehoord, gemeenten aanwijzen waarin deze wet geheel of gedeel telijk niet van toepassing zal zijn. In deze gemeente wordt steeds de nodige soepelheid be tracht bij woningruil e.d. doch het lijkt ons niet wenselijk deze aangelegenheid geheel aan het huisvestingsbeleid te onttrekken. Tot wederopzeggens toe werd aan de heer G. Herrebout vergun ning verleend tot plaatsing van een olievuldop in het trottoir vóór perceel Noordstraat 28. Van de heer C. van de Casteel werden overgenomen de restan ten en grond der percelen West straat 68 en 70. Aangezien in deze straat de sanering is vastgesteld, bleef van die grond geen voldoen de diepte over om aldaar een wo ning op te bouwen. Na onderhan deling met de eigenaar zal deze grond met opstallen nu voor 1272 kunnen worden overgeno men, hetgeen z.h.s. werd besloten. Aan de heer L. C. Rinn werd 200 ca bouwgrond verkocht ge legen aan het Bylocqueplein voor 4 per ca, onder de gebruikelijke voorwaarden. Ingetrokken werd het raadsbesluit d.d. 4 Dec. 1951 waarbij met het vacantie en risi cofonds voor de bouwbedrijven in Nederland een kasgeldlening van 600.000 werd aangegaan. Dit crediet was een gedeelte van de vóór-financiering van de langlo pende geldlening ad 1.500.000, welke ingaat per 1 Juli 1954. Aan gezien geldgeefster momenteel kasgeldmoeilijkheden heeft, heeft zij de gemeente voorgesteld, dit crediet in rekening-courant te be ëindigen per 15 Maart 1954. Zij stellen daarom voor het crediet in rekening-courant ad 600.000 per 15 Maart 1954 te beëindigen en in de plaats daarvan een kas geldlening aan te gaan, groot 600.000 tegen 'n rente van 1% 's jaars voor het tijdvak van 15 Maart 1 Juli 1954, aldus z.h.st. besloten. Een bedrag van 1650 werd vervolgens beschikbaar gesteld voor het bestuur der Chr. Nat. schoolvereniging voor uitbrei ding van de schoolmeubelen per 1 Sept. a.s. vanwege de toeneming van het aantal leerlingen. Vastgesteld werden de vergoe ding over 1952 van de in aanmer king komende uitgaven en ver rekening der ontvangen voor schotten ten behoeve van de bij zondere schfjlen, van het vakon derwijs 1952! dier scholen, alsme de de werkelijke kosten van het openbaar onderwijs en voorlopige afrekening over de jaren 1948 tot en met 1952 en van de voorschot ten op de vergoeding voor het jaar 1954 ten behoeve van de bij zondere scholen. Tenslotte werd beslist op re clames inzake reinigingsrechten overeenkomstig de voorstellen. Bij de rondvraag besprak de heer De Feijter de overweg aan de Armendijk en bepleitte mevr. Folkersma-v. d. Staal de haars in ziens noodzakelijkheid der invoe ring van de melksanering. Verder bracht laatstgenoemde onder de aandacht aan de .Boutjes Putten' spoedig de h.i. nodige aandacht te besteden, mede met het oog op de baldadigheid der jeugd, die ook t.o.v. de perkjes en groenbe- plantingen in „Plan-West" tot uiting komt. Hier treft vooral de nonchalance en geringe medewer king der ouderen. Dit geldt ook terzake van het gebruikmaken van trottoirs als fietspaden. De heer C. van Bendegem gaf in overweging de mensen die van wege het gasbedrijf des winters dagelijks naar Terneuzen moeten, inplaats van per fiets deze in staat te stellen gebruik te kunnen maken van de busgelegenheid. De heer Oggel wees tenslotte op het verkeersgevaar in de Kerkdreef bij de Openb. school, waqr onlangs weer bijna een on geluk plaats vond. Hierna volgde sluiting. E. J. v. d. B., chauffeur der Z.V.T.M., veroorzaakte bij het kruispunt provinciale weg Axel- Terneuzen-Langedijkseweg bij het passeren van een vracht auto een aanrijding. Juist op het moment dat v. d. B. de vrachtauo wilde inhalen, zwenk te deze naar links uit om de Langedijkseweg in te slaan. Hoe. wel v. d. B. krachtig remde, gleed de bus door de gladheid van het wegoppervlak door en was de aanrijding onvermijde lijk. Doordat opspattend slijk de knipper-richtingaanwijzers van de vrachtauto totaal onzicht baar had gemaakt, had de bus chauffeur niet opgemerkt dat de vrachtwagen op het punt stond van richting te veran deren. Daar het verboden is om bij het naderen van een kruis punt een voertuig te passeren werd verdachte veroordeeld tot 15 of 8 dagen. Ma. Ca. de S., zonder beroep te Hulst, verleende met een auto op de Grote Markt te Hulst bij het afslaan naar links geen voorrang aan een wielrijdster, die van tegenovergestelde rich ting naderde. Voorts bestuurde mej. De S. de wagen zonder dat zij in het bezit was van een rij bewijs. Wel zat haar vader (die wel 'n rijbewijs had) naast ver dachte, maar aangezien de handrem van de bewuste auto links gemonteerd is, en dus haar vader eventueel onvol doende kon ingrijpen, mag in zulke voertuigen geen rijles worden gegeven. Eis van de ambtenaar O. M. luidde voor het eerste feit 25 of 12 dagen en voor het tweede 15 of 8 dagen. De veroordeling luidde 25 of 12 dagen en 5 of 3 da gen. S. C. IJ., meubelhandelaar te Terneuzen, passeerde in gezel schap van echtgenote en zoon pe rauto te Koewacht de Bel gisch-Nederlandse grens de Een 10.000 man Birmese troe pen en guerillastrijders zijn be gonnen de Salween-rivier over te steken naar de staat Ken- toeng (Oost-Birma), voor het grootste offensief dat ooit is in gezet tegen de Chinese nationa listische soldaten in dat gebied. De operatie is gericht tegen 6000 Chinezen, guerillastrijders, die, ondanks het bevel van de Ver. Naties, niet uit Birma wil len vertrekken. Zij hebben een hoofdkwartier ingesteld te Wan Mekin, 30 km van de grens met Thailand. De Birmese troepen worden bij hun tocht over de Salween gesteund door vliegtuigen en artillerie. Het offensief is ge durende 3 maanden voorbereid. Een vroegere functionaris van de handelsafdeling van het Amerikaanse leger in Duitsland, Wilson, is Dinsdag te Neuren berg tot 6 maanden gevange nisstraf en een boete van 5000 dollar veroordeeld voor zijn aandeel in een omkoopzaak. Een gerecht van het Ameri kaanse hoge commissariaat in Duitsland achtte Wilson schul dig aan het aannemen van steekpenningen van zakenlie den, die handel dreven met de inkoopafdeling van het leger. Rechter Turmo zeide, dat Wilson zich zonder twijfel had schuldig gemaakt aan inbreu ken, maar dat afzonderlijke ten laste legpingen van het aanne men van steekpenningen en schending van vertrouwen niet bewezen hadden kunnen wor den. Wilson en zijn bende had, aldus de openbare aanklager, 235.000 dollar met de onoirbare praktijken verdiend. De rechter besliste, dat Wil son tot de zaak in hoger beroep is behandeld, op vrije voeten zal blijven. grenspost na het sluitingsuur. Eis voor ieder 7,50 of 4 dagen. Vonnis elk 5 of 3 dagen. W. M., chauffeur te Terneu zen, veroorzaakte met zijn vrachtwagen met oplegger op het kruispunt Westkolkstraat- Dijkstraat een lichte aanrij ding met een Volkswagen. Eis en vonnis 10 of 5 dagen. W. J. J., magazijnbediende te Terneuzen, werd onder de ge meente Philippine in 'n vracht auto aangehouden. Bij controle bleek dat de handrem van de vrachtwagen niet voldoende werkte. Eis en vonnis 10 of 5 dagen. P. F. O., los werkman te Ter neuzen. werd 14 Februari 1954 om ongeveer 10 minuten over twaalf in de Nieuwstraat alhier in kennelijke staat van dron kenschap door de gemeentepo litie aangetroffen. Eis en vonnis 50 of 20 dagen. Nadat enige tijd geleden de treiler „Herman" op de vis gronden van de z.g. Vikingbank in de Noordzee was aangevaren door een Russische treiler, die ook voor andere schepen vreem de belangstelling aan de dag legde de bemanning heeft volgens verklaringen van de IJmuidense vissers met kijkers de Nederlandse treilers terdege bestudeerd komen thans be richten van de Vikingbank bin nen, dat daar een hele vloot Russische treilers vist. De Nederlandse treilers durven hun netten niet over boord te zetten, daar zij be vreesd zijn dat die in het voor bijvaren zouden kunnen worden beschadigd. De IJmuidense treiler „Norma Maria" bijvoorbeeld is reeds naar Noordelijker gronden ver trokken om daar zijn geluk te beproeven. MUURKLUIS UIT STUDEN TENSOUIëTEIT GESTOLEN. Uit het souterrein van de socië teit van de R.K. studentenvereni ging „Sanctus Thomas Aquinas" in de Vondelstraat te Amster dam, hebben dieven in de nacht van Zaterdag op Zondag de kleine in de muur gemetselde kluis uitgebroken en meegeno men. De muurkluis bevatte bon boekjes, de sociëteits- en tabaks vergunning, een polis en zieken fondsbonnen, een bedrag van 250 gulden en rookwaren voor een waarde van ruim 100 gulden. De in het souterrein aangerichte schade, die door de verzekering wordt gedekt, is groter dan de waarde van de buit. Men heeft de indruk, dat de lichtgroene 50 bij 50 cm grote kluis niet door beroepsinbrekers, maar door „groentjes" is gestolen. INBRAAK OPGEHELDERD? Rechercheurs van de centrale recherche te Amsterdam hebben in samenwerking met recher cheurs van het bureau Singel een 29-jarige lasser en een 33- jarige varensgezel aangehouden, die zich in de binnenstad ,,in de vroege ochtenduren op verdachte wiize ophielden". Beiden waren tevoren geruime tijd door de rechercheurs ge- schaduw. Na hun arrestatie bleek bij het verhoor, dat zij goede bekenden van de politie zijn. De recherche meent met zekerheid te weten, dat men met de arrestatie van de lasser de hand heeft gelegd op de dader van de inbraak, die 14 dagen ge leden gepleegd werd in een z.g. geschenkenhuis aan de Kalver- straat. Uit de winkel waren toen vulpennen, sigarenaanstekers, cigarettenkokers en andere arti kelen verdwenen voor een totale waarde van circa 3600, Bij hun arrestatie waren de bei de mannen in het bezit van in brekerswerktuigen. De varens gezel wordt verdacht van rijwiel diefstallen. De recherche gelooft niet, dat hij betrokken is geweest bij de inbraak. Beiden zullen voor de officier van justitie worden geleid. NOG STEEDS ZIJN „RUNNERS" ACTIEF IN AMSTERDAM. De hoofdcommissaris van po litie te Amsterdam deelt mede, dat steeds weer blijkt, dat een bepaald slag lieden zich blijft toeleggen op het uiterst onge wenste en ontoelaatbare „run nen" (het aanklampen van vreemdelingen en deze tegen „provisie" afleveren aan vaak minder gunstig bekend staande logeergelegenheden) Het zijn vooral de vreemdelin-i perrons en waar dit verder ge wenst zal blijken, de nodige maatregelen te treffen. Dinsdagmorgen te 8 uur is de 18-jarige M. van Oort te Heesch onder een auto terecht gekomen en dodelijk verongelukt. Hij kwam uit de kerk en fietste op het rijwielpad langs de grote weg van Den Bosch naar Nijme gen. Tengevolge van de gladheid slipte de jongeman, viel op de autoweg en geraakte onder de auto. Zwaar gewond is hij naar het ziekenhuis in Oss vervoerd en een uur later aan de gevolgen van de verwondingen overleden. DE OVERVAL OP EEN MAASTRICHTSE KLEERMAKER. Zoals reeds gemeld, is de 50- jarige J. Coolen, kleermaker te Maastricht, Zondagavond in zijn woning overvallen en zodanig mishandeld, dat hij in het zie kenhuis moest worden opgeno men. De man kreeg ernstige ver wondingen aan het hoofd en de linkerhand. Zijn toestand was Maandagmiddag vooruitgaand. De heer Coolen is ongehuwd en woont beneden. Zijn gehuwde broer woont boven, doch was op het moment van de overval niet thuis. Omstreeks acht uur kreeg het slachtoffer bezoek van een hem onbekende man van onge veer 20 jaar, die voorgaf Jansen te heten. Hij vroeg naar stof voor een costuum en informeerde naar de prijs. Toen er weer werd ge beld, ging de heer Coolen naar de voordeur, doch ef was nie mand te zien. Bij zijn terugkeer in de werkkamer werd de kleer maker plotseling overvallen door de zgn. heer Jansen, die Coolen met een hard voorwerp enige slagen op het hoofd gaf. Van de verwarring maakte de aanran der gebruik om enig wisselgeld en een doosje sigaren mee te ne men, doch hij had blijkbaar geen gelegenheid meer, om de geld- lade te forceren. Hij liet het hevig bloedende slachtoffer aan zijn lot over en maakte zich ijlings uit de voeten. Meer dan 4.000 aanhangers van de onafhankelijkheidspartij heb ben Dinsdag op last van de poli tie per trein Khartoem verlaten. Zij gingen terug naar het district Gezira in Zuid-Soedan. De onafhankelijksheidspartij gaf bij hun vertrek een verklaring uit, waarin de incidenten van Maandag betreurd werden, maar de regering gelaakt werd, omdat gerTdie'pèr trein i^hoofdstadzq „een schriktewind in de hoofd- arriveren, die door dit SOortheeft ingesteld dames en heren worden „inge-| Volgens de laatste gegevens zijn r de ongeregeldheden van Maandag Nu het toeristenseizoen nadert 34 personen om het leven geko- de politie niet van plan dit men en meer dan 100 gewond. p - - Volgens onofficiële berichten zijn er 100 tot 150 arrestaties verricht. Dinsdag heeft de politie twee personen, die weigerden gefouil leerd te worden op wapens, dood- ïs stad en land schadende euvel ongemoeid te laten voortduren. De politie zal in samenwerking met andere instanties alles in het werk stellen om aan dit optre- den paal en perk te stellen. En geschoten. Overigens was het hiertegen, ook op de stations-1 Dinsdag rustig in Khartoem. Voorlopig geen toestemming meer voor demonstraties. Het incident, dat zich tijdens de Zondag j.l. gehouden Isla- mietische demonstratie voor deed, heeft een onderwerp van bespreking uitgemaakt in de ministerraad. Deze besloot, voor. lopig geen demonstraties meer toe te staan, teneinde verdere spanning in de samenleving te voorkomen. Het slachtoffer van het inci dent, kapitein Supartawidjaja, is posthuum tot majoor bevor derd. 34. „Erwin, mijn jon gen!" roept Winonah verschrikt. „Wat is er gebeurd?" Zij heeft haar diena res een teken gegeven zich te verwijderen en wendt zich dan met een bezorgde blik naar Erwin, die zich met een diepe zucht in een der zetels heeft laten vallen. „Natuurlijk wil ik je helpen, Erwin," zegt zij. „Maar kom eerst eens rustig bij mij zit ten en vertel mij wat er aan scheelt." „Mij scheelt niets! Het gaat om Axe!" barst Erwin uit, en in één adem gaat hij verder: „Fadir denkt dat Axe die Deen heeft vermoord, om dat zijn pijl in het lichaam van de vermoorde Deen stak, maar het is niet waar! Axe is 'n veel te aardige jongen! En bovendien weet ik, dat hij het niet heeft gedaan! Zij heb ben het op zijn leven gemunt!" Bij de laatste woorden slaat Er- win's stem over van opwinding en toch, dat Uw vader de rechtvaar digheid zelve is! Indien Axe het niet gedaan heeft, of hij heeft ge handeld in zelfverdediging, dan zal de Koning de laatste zijn om hem te veroordelen. Trouwens, ik meen te weten, dat hij lang niet over tuigd is van Axe's schuld!" „Maar... maar ik weet wie het gedaan heeft! Ik weet wie Sveg- dir vermoord heeft!" stoot Erwin Winonah valt hem sussend in dei uit. rede: „Maar mijn'jongen, ge weetj" Nu schrikt Winonah op. „Als ge het weet, is het toch Uw plicht Uw vader onmiddellijk daarvan in ken nis te stellen," zegt zij ernstig. „Weet ge wel, dat er opnieuw een moord gepleegd is?" vervolgd zij, terwijl de gekwelde uitdrukking in Erwin's ogen haar hart ineen doet krimpen. „Wie weet wat er ge beurt, als ge nog langer blijft zwij gen." „Dat is het juist!" roept Erwin wanhopig uit. „Ik heb beloofd te zullen zwijgen. Axe's leven wordt bedreigd! Maar er zijn geen bewij zen! Daarom kan ik Fadir nog niets zeggen! Maar nu... die twee de moord!" Geen van beiden merken zij, dat het voorhang ter zijde wordt ge schoven en Eric's heelmeester binnenkomt. Haastig treedt hij op Winonah toe. Erwin breekt ver schrikt zijn woorden af als hij plotseling de lange gedaante in het zwarte kleed naast zich ziet staan. Hoeveel heeft de man gehoord, is de eerste gedachte die hem door het hoofd flitst. Doch de heelmees ter slaat nauwelijks acht op hem. Zijn donkere ogen, waarin een on heilspellend vuur gloeit, zijn strak op Winonah gericht en met een angstige, hese stem stoot hij uit: „Die vermoorde Deenis een Jomsviking

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2