Schoten gelost in Amerikaans Huis van Afgevaardigden NAGUIB IN SOEDAN De toestand in Syrië Het woningcontingent voor Zeeland WEERSVERWACHTING. H00CWATE° ZON-en MAANSTANDEN. HET WEER IN EUROPA Drie geheimzinnige moorden te New York Toestand kardinaal De Jong Vijf leden gewond, twee ernstig Bloedige betogingen in Khartoem Nieuw kabinet gevormd Belangen van de Nederlandse stam in verband met de Benelux De winter van 1953- 54 Het Belgisch-Nederlandse overleg over de waterwegen Overzicht van de economische commissie voor Europa over 1953 B. P. M. Wie moet de Conferentie van Genève organiseren? De begrafenis van Smufs mevr. Weer een oniploffing op de ferreinen van de Franker in bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 2 MAART 1954. 9e Jaargang No. 3087. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—; iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 nor, Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. Drie toeschouwers hebben Maandag van de publieke tribune van het Amerikaanse huis van afgevaardigden verscheidene re volverschoten gelost. Vijf leden van het Huis zijn geraakt. Twee zouden ernstig gewond zijn. De aanslag is gepleegd door Portoricanen, die wilden In-togen voor de onafhankelijkheid van hun land. De personen, die de schoten losten, stonden in een hoek nabij de perstribune op en begonnen te schieten onder het roepen van: „Mijn land is niet vrij. Bevrijdt Porto Rico". Leden van het Huis trachtten bukkend de wandelgangen te be reiken en zochten dekking achter hun zetels. De aanslag werd door 3 perso r.en, 2 mannen en een vrouw, ge pleegd. Zij trachtten hun schiet wapens opnieuw te laden, maar men wist hen te ontwapenen. Het Huis had juist besloten om een wetsontwerp in behandeling te nemen volgens hetwelk de Verenigde Staten Mexicaanse landarbeiders zouden kunnen werven. Terwijl het getroffen lid van het Huis van Afgevaardigden, Bentley (republikein), op de grond lag, verleenden twee leden van het Huis, die arts zijn, medi sche hulp. Een lid van het Huis heeft medegedeeld, dat George Fallon (Maryland) en Kenneth Roberts (Alabama) tot de getroffenen behoren. Luisteraars op de pu blieke tribune lieten zich op de grond vallen, toen de schoten klonken. De andere gewonden zijn Clifford Davis (democraat) en Ben Jenson (Iowa). Reuter meldt nader, dat de ple gers van de aanval met beide handen vuurden. Zij hurkten hierbij op hun zetels. Carl van Zandt (republikein voor Penn sylvania) .sprong naar een der aanvallers en greep hem bij de arm, terwijl de andere twee door de zaalwachten onschadelijk ge maakt werden. Toen zij gegrepen werden wierpen zij een Portori- caanse vlag in de lucht. De vrouw riep daarbij „Mijn land moet be vrijd worden. Ik ben Portoricaan- se". A.F.P. merkt hierbij op, dat de aanslag kennelijk niet goed voor bereid was en ten doel had, zij het door een bloedig middel, de aandacht op de eis tot onafhan kelijkheid van Porto Rico te ves tigen. A.F.P. leidt uit een en an der af, dat men het hier te doen heeft met doordrijvers van het soort, dat indertijd, in November 1950, een aanslag op president Truman pleegde. Bentley werd in de borst getroffen. Zwaar ge wond viel hij ter aarde. Jenson iag badend in zijn bloed op de grond, terwijl Roberts op een draagbaar naar buiten werd ge bracht. Bentley is republikein voor Michigan en Davis demo craat voor Tennessee. Een stuk van de lessenaar van Charles Halleck, de leider van de meer derheid, werd door een kogel weggerukt. Halleck werd echter niet gewond. Naar schatting werden onge veer 30 schoten afgevuurd. Er ont stond "een ware paniek. De aan slag heeft nog een slachtoffer ge- eist: een der zaalwachten name lijk kreeg zulk een schok, dat hij met een hartaanval moest wor den weggebracht. De vrouwelijke aanvaller noem de zich Lolita Lebron. Volgens ooggetuigen werden de schoten in het wilde weg gelost. Louis Graham (Pennsylvania) zeide, dat de vrouw in de lucht had ge schoten. „Ik ben er echter zeker van dat de mannen de vergader zaal in schoten", zo zei hij: Een hoge politiefunctionaris zeide, dat aangenomen wordt, dat de aanvallers tót dezelfde groep behoren als die, welke de aanslag op president Truman pleegden. Naar verluidt zoekt men thans nog naar twee vrouwen. De Por toricanen, zo zeide de functiona ris verder, waren naar Washing ton gekomen, om voor Porto Ri co's onafhankelijkheid te demon streren. De hoge functionarissen van het Europese bureau van de Ver enigde Naties te Genève bevin den zich in een moeilijk parket, doordat de „grote vier" geen aan wijzingen hebben gegeven voor de wijze, waarop de op 26 April te beginnen conferentie te Genève over Korea en Indo-China geor ganiseerd moet worden. De ambassades der grote vier te Bern hebben tot op heden nog geen mededelingen van de resp. regeringen hieromtrent ontvan gen. Adriaan Pelt, de (Nederlandse) directeur van het V.N.-bureau te Genève, verklaarde dat de grote moeilijkheid hierin is gelegen, dat men niet weet, wie eigenlijk als de organisator van de confe rentie beschouwd moet worden en dat ook niet bekend is, wie voor de kosten moet opkomen. Ook de kwestie der tolken baart zorg, daar er Chinese tolken aan te pas moeten komen en extra Russische vertalers. Het radiostation en andere belangrijke gebouwen in Da mascus hebben in de nacht van Zondag op Maandag onder be scherming gestaan van militai ren. Ook werd er in de stad ge patrouilleerd. Bij de aan communisten toe geschreven ongeregeldheden van Zondag zijn 2 personen gedood en een 4U-tal gewona. De on geregeldheden braken uit, nadat bekend werd, dat de 79-jarige Hassem el Attasi weei. president van Syrië was geworden en dat oud-president Sjisjakli. die At tasi in 1951 had afgezet, als bal ling op weg was naar Rijadh, de hoofdstad van Saoedi-Arabië. Volgens het blad „Alajam" is de onlangs gevluchte Droezen- leiöer sultan Pasja Atrasje te öweida teruggekeerd. Een af vaardiging van politieke leiders zal zich naar deze plaats bege ven om hem uit te nodigen naar Damascus te komen, waar hem een grote ontvangst zou worden bereid. Volgens hetzelfde blad zou den twee subalterne officieren, die zich tegen de opstandige be weging hadden verzet, zich naar Frankrijk begeven. De Syrische oud-president Sjoekri el Koeatli, die al sedert verscheidene jaren in Egypte in ballingschap leeft, heeft een uitnodiging ontvangen om naar Syrië terug te keren, aldus deel de hij te Alexandrië mede. Volgens het blad „Aladjam" heeft Hama Fajer Sjisjakli, een neef van de zojuist verdreven president, het vuur geopend op betogers, die uiting gaven aan hun vreugde over het aftreden van Sjisjakli. Er zouden 3 leden van de socialistische partij zijn gedood. Eerder was Hama Fajer zelf door betogers aangevallen, aldus het blad. De nieuwe Syrische president, Hassan el Attasi, zou naar men verwachtte, Maandag te Da mascus aankomen. Universiteiten, scholen, kan toren en winkels waien gesloten ter gelegenheid van de Begroe ting. De stafchef van het leger en het hoofd van de militaire po litie te Damascus zijn naar Iloms vertrokken voor een on derhoud met de nieuwe presi dent. Volgens te Beiroet ontvangen berichten is het rustig in Da mascus. In Syrië is een nieuw kabinet gevormd onder voorzitterschap van Sabri Assali va» de natio nale partij. Sabri Assali is van 1945 tot 1948 meermalen minister van Binnenlandse Zaken of Justitie geweest. Hij is leider van de na tionale partij, waarvan ook de nieuwe president lid is. De par tij streeft naar sociale hervor ming in Syrië en een unie met Irak. De politieke leiders die tot overeenstemming kwamen over een nieuw kabinet, vergaderden te Homs. Van de 11 ministers behoren er 4 tot de volkspartij en 3 tot de nationale partij. Bovendien zijn 3 van hen onafhankelijk en 1 christen. De Egyptische president, gene raal Naguib, is Maandag per vliegtuig te Khartoem aangeko men voor de opening van het eer ste Soedanese parlement. Gene raal Naguib werd vergezeld door majoor Salah Salem. De presi dent en de minister werden wel kom geheten door gouverneur- generaal Sir Robert Howe en eer- ste-minister Ismail Azjari. Men verliet het vliegveld door een zij uitgang om de 50.000 personen te ontlopen, die op de president stonden te wachten bij de hoofd uitgang Langs een „stille" weg men naar het paleis van de gouverneur-generaal gereden. Dit is het eerste bezoek van president Naguib, die te Khar toem geboren is, aan de Soeda- dense hoofdstad sedert vele aren. Zijn moeder was een Soe danese. Bij een botsing tussen de Soe danese politie en betogers nabij het huis van de gouverneur- generaal te Khartoem, kort na de aankomst van de Egyptische president, generaal Naguib, heb ben 20 mensen het leven ver loren en zijn er 117 gewond, waarvan 32 ernstig. Als gevolg hiervan is de ope ning van het parlement uitge steld. De Britse commandant van de politie van Khartoem, S. C. Mc Guigan, was een der slacht offers, die het leven er bij in schoten. Naar men gelooft, waren de meeste betogers aanhangers van de Oemrria (onafhankelijk heidspartij). Zij waren naar Khartoem gereisd voor de ope ning van het eerste parlement van Soedan. Zij riepen: „Weg met de eenheid" en betuigden zich voor onafhankelijkheid en tegen vereniging met Egypte, tussen welke alternatieven de Soedan over 3 jaar een keuze moet maken. Te Khartoem is Maandag, na de ongeregeldheden, de uitzonde ringstoestand afgekondigd. Het houden van optochten en betogingen is in Khartoem ver boden. Men heeft de aanhangers van de Oemma-partij bevel ge geven de hoofdstad vóór zonsop gang te verlaten. Volgens een omstreeks Zon dagmiddernacht uitgegeven com muniqué van het Egyptische departement van Binnenlandse Zaken zijn bij de botsingen op Zondag te Caïro een politieman en dertien betogers gewond. Vol gens eerdere berichten was er een politieman omgekomen. Twee leden van de ontbonden Mohammedaanse broederschap zijn aldus het communiqué, in hechtenis genomen, in verband met hun aandeel in de betogin gen. Naar vernomen werd, hebben in de crisis van de vorige week in Egypte tussen 12.000 en 15.000 Soedanese officieren en man schappen. het gros van de Egyp tische grenswacht, gedreigd in staking te gaan, indien Naguib niet in zijn bevoegdheden zou worden hersteld. „Als België en Nederland het „Eendracht maakt macht" en het „Je maintiendrai", elk in zijn eigen betekenis, harmonisch kun nen laten samengaan binnen het verband van de Benelux, zullen zij het nageslacht tot dank aan zich verplichten. Aldus heeft de heer P. A. Ver bist, oud-minister van België, gisteren voor het comité van Belgisch-Nederlands-Luxemburg se samenwerking, afdeling Am sterdam, de inleiding besloten, die hij had gehouden over „De inter nationale stroming en de belan gen van de Nederlandse stam in het verband van de Benelux". Uitgaande van het standpunt dat het vrijwillig opgeven van De verdeling van het Zeeuwse Woningcontingent voor de jaren 1954, 1955 en 1956 is Zaterdag door Gedeputeerde Staten van Zeeland bekend gemaakt. De minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw heeft het totaal aantal woningen, dat gedurende deze driejarige periode mag wor den gebouwd vastgesteld op 2400. De bewindsman bepaalde daarbij echter dat 1500 hiervan enkel en Het K.N.M.I. deelt mede: De gemiddelde temperatuur van de 3 wintermaanden De cember. Januari en Februari be draagt te De Bilt 1.8 graden Celcius tegen 2.4 graden nor maal. De winter was dus aan de koude kant, maar de winter van het vorige jaar was met een gemiddelde temperatuur van 1.7 graden nog iets kouder. Dit is medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. Veel bewolking. Overwegend zwaar bewolkt met voornamelijk in het Zuiden van het land tijdelijk sneeuw. Matige wind uit Westelijke richtingen. In het Zuiden van het land echter zwakke veranderlijke wind. Tem peraturen om het vriespunt tot lichte dooi. WOENSDAG 3 MAART. v.m. n.m. Breskens 0.32 12.59 Terneuzen 1.07 1.34 Hansweert 1.47 2.14 Walsoorden 1.57 2.24 ZON op Febr. Mrt. 2 7.26 3 7.23 onder 18.20 18.22 MAAN op onder 6.04 6.26 15.02 16.29 te wijten aan het feit dat De cember ditmaal heeft uitgemunt door zacht weer. In De Bilt wa ren 49 van de 90 dagen, die de 3 wintermaanden tellen, aan do warme kant, maar op de overige 41 dagen kwam vaak strenge vorst voor. Temperaturen tot omstreeks 15 graden onder nul zijn gemeten. In De Bilt kwam 44 dagen vorst voor tegen nor maal 42 dagen. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt in dit tijdvak van 3 maanden ruim 190 waarvan 100 uren wer den gemeten in het 15-daagse tijdvak van 23 Januari tot en met 6 Februari. Het normale aantal uren zon bedraagt in de 3 wintermaanden 171. De hoe veelheid neerslag bedroeg te De Bilt 144 mm tegen omstreeks 180 mm normaal. NOORWEGEN. De treinverbinding Oslo-Sta- vanger was in de nacht van Zondag op Maandag verbroken tengevolge van hevige sneeuw val. Sneeuwploegen pogen de baan weer vrij te maken. In Z. Noorwegen kwam het verkeer bijna geheel tot stilstand. GROOT-BRITTANNIË. Sneeuw, aanvankelijk boven Noord-Engeland, doch geleide lijk zich in Zuidelijke richting uitbreidend. Maandagmorgen sneeuwde het boven geheel En geland, met o.a. hevige buien boven Londen. In gedeelten van Schotland daalde de temperatuur beneden het nulpunt. Vele wegen waren hier door ijsafzetting glad. Naar „Het Laatste Nieuws" van gisteren bericht zouden tij dens de besprekingen tussen de heren Frans van Cauwelaert en Steenberghe in Den Haag over het vraagstuk der waterwegen, goede vorderingen zijn gemaakt. Er blijven echter nog een drietal punten te regelen. Hiertoe be hoort de wens van Nederland, in geval van een oplossing voor liet kanaal Terneuzen—Gent, het spoorwegvervoer van en naar Terneuzen in België tegen dezelf de tarieven te doen als het ver voer van en naar de Belgische ha vens. Van Belgische zijde wordt ver langd. dat vanaf dat ogenblik in Terneuzen ook havengelden ge heven zouden worden. Van Ne derlandse zijde heeft men verder als voorwaarde voor een Moer dijkkanaal gesteld, dat België zal afzien van beschermende maat regelen voor de Rijnvaart. Ver wacht wordt, dat men op korte termijn een oplossing voor deze problemen zal vinden en ook het rapport der commissie op een bij eenkomst, die omstreeks 5 Maart te Brussel zal worden gehouden, getekend zal kunnen worden, al dus bericht „Het Laatste Nieuws". (Van Nederlandse zijde kon bevestiging noch ontkenning van bovenstaande worden ver kregen). Op 3 verschillende plaatsen zijn te New York mannen aan getroffen, die onder gelijksoor tige omstandigheden en op de zelfde wijze werden vermoord. In alle 3 de gevallen bevon den de slachtoffers zich in een auto, voorovergebogen over het stuur. Allen waren in het hoofd geschoten, waarbij één der ver moorden 3 schoten in het hoofd en één in de rug had gekregen. Eén der slachtoffers was aan handen en voeten gebonden. Men vermoedt, dat het hier wraaknemingen betreft van benden, waarmede de vermoor den in verbinding hebben ge staan. Van één of twee hunner is reeds bekend, dat zij oude bekenden van de politie waren alleen voor herbouwgevallen ten gevolge van oorlogsschade mo gen worden bestemd. Daardoor bleven slechts 900 woningen ter beschikking voor nieuwbouw of aanvulling van het gewone te kort. Gedeputeerde Staten zijn dan ook nog nooit zó bezorgd over het bouwvolume geweest als thans. Het college meent, dat door deze geringe toewijzing van de zijde van het rijk de ontwik keling van Zeeland onmogelijk wordt gemaakt. Ged. Staten zul len echter hun pogingen om ver hoging van het rantsoen te ver krijgen voortzetten. Het college is niet pessimistisch. Het geringe aantal dat over bleef na aftrek van de herbouw gevallen, aldus Ged. Staten, maakt de verdeling over de 101 Zeeuwse gemeenten er niet ge makkelijker op. Zij zijn zich er echter terdege van bewust dat on derstaande toewijzingen in ver schillende gemeenten met teleur stelling zullen worden ontvangen. Onder de huidige omstandighe den zal men zich echter met het toegewezene tevreden moeten stellen. Van de 900 resterende nieuw bouwwoningen werd allereerst een contingent van 100 afgezon derd. Dit is bestemd voor tehui zen voor ouden van dagen die in Vlissingen, Goes en Kapelle zul len komen. Ged. Staten merkten hierbij op dat een bejaardente huis per 3 bedden het volume van 1 woning eist. Voorts moesten nog 90 woningen ten laste van het contingent 1954 t/m 56 ko men tengevolge van de in de vo rige periode reeds gedane toewij zingen aan verschillende gemeen ten. De plannen voor de bouw van deze woningen zijn echter nog niet door het rijk goedge keurd, reden waarom Ged. Sta ten dit aantal ter nakoming van hun beloften hebben gereser veerd. Tenslotte zijn 8 woningen in re serve gehouden, o.a. voor geval len van acute behoeften. Hieruit volgt dus dat 622 „nieuwbouwwo ningen" over de gemeenten zijn verdeeld. Ged. Staten wijzen er nog op dat de gemeenten bij de bestem ming van de te bouwen wonin gen rekening moeten houden met de belangen van de industrie of de bedrijven. Van de 1500 „herbouwwonin- gen" hebben Gedeputeerde Staten 754 woningen rechtstreeks aan de gemeenten toegewezen. De overi ge 746 woningen zijn centraal ge reserveerd. Hier volgen nog de aantallen nieuwbouwwoningen en herbouw- woningen, toegewezen aan: Mid delburg 25 en 101, Vlissingen 25 en 106. Goes 90 en 0, en Zierikzee 15 en 3. Voor Zeeuws-Vlaanderen zijn de cijfers: Oost Zeeuws-Vlaanderen. Axel 25—1; Clinge 13—1; Graauw en Langendam 4—0; Hoek 60; Hontenisse 130; Hulst 18—0; St Jansteen 21—0; Koewacht 11—1; Terneuzen 58 0; Overslag 2—0; Philippine 0— 4; Sas van Gent 32—0; Vogel waarde 21; Westdorpe 130; Zaamslag 3—0; Zuiddorpe 2- 0. West Zeeuws-Vlaanderen. Aardenburg 1031; Biervliet 016; Breskens 5—52; Cadzand 37; Groede 05; Hoofdplaat 0 —5; Nieuwvliet 0—2; Oostburg 549; Retranchement 01; Schoondijke 025; Sluis 1035; Waterlandkerkje 2—0; IJzendij- ke 216; Zuidzande 0—^42. Naar het A.N.P. verneemt schijnt de toestand van kardi naal De Jong iets zorgelijker dan Zondagavond. sommige vrijheden niet kan wor den verward met het eind van al le vrijheid zoals dat samengaat met communisme, dat in de ge schiedenis steeds grotere eenhe den zich na oorlogen hebben aan eengesloten en dat nu voor het eerst wordt getracht vrede te stichten zonder de wapenen, zeide spreker de voorwaarden tot rechtsgelijkheid der kleine vol ken door internationaal recht gewaarborgd en ook de voor waarden tot een goede Europa eenheid niet in de zin van een autostrada, zoals in Oost-Europa, noch in de zin van een smelt kroes zoals in Amerika, maar met zelfstandig behoud van na tionale waarden) te willen schet sen aan de hand van zes overwe gingen. 1. 'Kleine staten moeten een „politiek van aanwezigheid" voe ren. 2. Er moet naar een zo groot mogelijke omvang van een nieuw Europa. Scandinavië incluis, worden gestreefd, met eerbiedi ging van de verscheidenheid der genoten; 3. Benelux, kolen- en staalge meenschap en dergelijke econo mische belangengemeenschappen moeten niet alleen als verwor venheden op zichzelf worden ge zien, maar ook als gunstige voor waarden voor culturele overeen stemming; 4. Het verloren gaan van vruchtbaar gebleken tradities zou neerkomen op een zekere verar ming en te betreuren zijn om der wille van de schoonheid van de mensheid. Het is verscheidenheid meer dan het bereiken van poli tieke eenheid, die in het verleden ook Frankrijk. Italië en Duits land groot heeft gemaakt. Het recht op zulk een verscheidenheid zou in een statuut van Europa moeten worden gewaarborgd; 5. Vooral de kleine volken zouden zich moeten pantseren te gen het gevaar onder de bedwel ming te komen van de grote na ties, inzonderheid op het gebied van de taal; 6. Al die dingen van de geest, die het voortbestaan waarborgen van bestaande culturele waarden, moeten worden gekoesterd. De heer Verbist was ingeleid door de voorzitter der afdeling Amsterdam van het comité, prof. mr A. Pitlo. die de spreker aan het slot ook hulde bracht voor zijn toespraak. In het overzicht van de econo mische commissie voor Europa van de Verenigde Naties (ECEI over de economische toestand van Europa in 1953, dat Maandag gepubliceerd werd, wordt gecon cludeerd, dat het „enigszins pro blematisch" is, of West-Europa zich kan beschermen tegen ern stige gevolgen, wanneer er in de Verenigde Staten een recessie komt. In het overzicht wordt gezegd, dat de meeste West-Europese landen in 1953, wat hun betrek kingen met het buitenland aan gaat, met het dollargebied een grotere export hadden en een gunstige betalingsbalans en dat de reserves van inwisselbare va luta aanzienlijk konden worden vergroot. Eenzelfde verlichting ontstond op het gebied van de betalingen tussen de West-Euro pese landen en andere overzeese gebieden, hoewel de omvang van de Europese export naar die ge bieden verminderde. Dit laatste was ten dele echter niet meer dan een noodzakelijke correctie van niet-beoogde schotposities. Volgens het rapport ontstond er in West-Europa eveneens een verlichting van de betalingsmoei lijkheden, die in 1952 een toene mende beperking van het inter- Europese handelsverkeer schenen te veroorzaken. In 1953 nam die handel weer toe. Intern was het prijsniveau aan enige druk on derhevig en bijna zonder uitzon dering hebben de valuta haar koopkracht gehandhaafd of zelfs vergroot. Verder wordt mede gedeeld, dat de bewapenings uitgaven in West-Europa in 1953 zich gestabiliseerd hebben. Een minder gunstige kant van deze overigens welkome ontwikkeling is, dat de vermindering van de moeilijkheden niet vergezeld ging van een krachtige en ondubbel zinnige toeneming van de produc tie en productiecapaciteit van West-Europa. Het herstel in West-Europa op het gebied van de productie van verbruiksgoederen was het duide lijkst in de textielindustrieën, waarin de recessie het langst duurde en het grootst was. De productie van afgewerkt staal in West-Europa in zijn geheel ver minderde. Over de economische betrek kingen binnen W.-Europa wordt in het overzicht medegedeeld, dat in 1953 de grootste inkrimping bestond in een vermindering van de Engelse invoer, waardoor alle Europese landen getroffen wer den. In het overzicht .wordt de me ning uitgesproken, dat de dollar positie van de W.-Europese lan den desondanks gunstig kan blij ven. Van meer belang echter is 't feit, dat waarschijnlijk de huiten- gewone uitgaven van de Ameri kaanse regering in het buiten land. meer in het bijzonder de z.g. off-shore aankopen, aanzien lijk zullen toenemen. Er wordt echter op gewezen, dat men deze onderdelen van de uitgaven der Amerikaanse regering niet als een normaal onderdeel van het dollarinkomen van Europa kan beschouwen. Voor het ogenblik nemen zij echter de scherpe kan ten van het dollarvraagstuk af. Het blijft echter nodig een zoda nige wijziging in de behoeften en mogelijkheden van verdiensten van Europa te brengen, dat de West-Europese landen uiteinde lijk op basis van gewone handels transacties wat de dollarbetalin gen aangaat zich zelf kunnen be druipen. 2000 personen hebben in de stromende regen Maandag de be grafenis van mevr. Smuts, wedu we van veldmaarschalk Smuts, bijgewoond. Het stoffelijk overschot werd, na een dienst in het Engels en in het Afrikaans in de Neder lands Hervormde kerk te Preto ria, naar een crematorium in Jo hannesburg vervoerd. Mevr. Smuts is Donderdag j.l. op 83-jarige leeftijd overleden. Voor de tweede maal in twee dagen heeft zich gisteravond om 20.40 uur wederom op de terrei nen van de B.P.M. bij Rotterdam een ernstige ontploffing in een grote benzinetank voorgedaan. De tank staat in lichter laaie. De vlammenzee beslaat een grote op pervlakte. Uit voorzorg begon men direct met het wegslepen van een aan tal tankschepen, die in de eerste petroleumhaven bij de steiger van de B.P.M. voor de wal lagen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1