bicahpan Binnenlands nieuws te Terneuzen Geslaagd tweedaags Solistenconcours WgC imt&adkuL ZZZUltoHUWi De tiende Panamerikaanse conferentie Hoe Deense kinderen over Nederland schreven Sportieve muziekwedstrijd waarop het „Westen' zijn superioriteit handhaafde Dr Irving Feress wordt gedemobiliseerd xt Beroep op Churchill Arrestaties in Bolivia De opdracht van Robert Mersham Staking in New Yorkse haven maag-cachets' akker Libanese regering afgetreden Een groots opgezette bijeenkomst Verlenging kinderbijslag kleine zelfstandigen De reis van Prins Bernhard naar de V.S, Boodschap van de Paus Die dagelijks terugkerende klacht kunt U 9IC,ndig c didenmet BICARPAN, het *X»icWel. da, alles beva, wat Uw maag nodig heet om te herstellen Dit 8ste Bonds-solistenconcours is door een deelname van solisten die groter was dan ooit tevoren, qua muziekwedstrijd weer bui tengewoon geslaagd. Vooral de grote animo, die mo menteel in Terneuzen en Zaam- slag bestaat, was hiertoe door slaggevend. Met recht werd ge sproken van een .invasie" van Zaamslagse solisten, die met ruim 20 deelnemers in het pro gramma voorkwamen en voor de helft dezer solisten reeds de hele Vrijdagavond opeisten. Leverde het Oosten de numerie ke meerderheid, in kwalitatief opzicht sprongen ditmaal de ver schillen nogal sterk in het oog. Alle extra prijzen gingen ditmaal naar het „land van Cadzand," dat zijn kunstzinnige traditie beves tigde en hooghield. Als men ech ter let op het feit, dat de Terneu- zense solisten een zevental eer ste prijzen in de wacht wisten te slepen, is er alle reden te wijzen op een verblijdende stijgende ani mo, al is dit helaas nog een plaat selijk verschijnsel. Beginnende met de schuchtere eerste schreden van de vooral in de lagere afdelingen uitkomende en meestal voor 't eerst optreden de solisten de jongste deelnemer was 8 jaar), droegen de volgen de prestaties bij tot het tot grote spanning aanleiding gevend ele ment, dat zijn hoogtepunt bereik te tijdens het optreden van de so listen uit de Vaandelafdeling, waarbij steeds persoonlijke pres taties geleverd worden, die men via de radio wel eens van minder gehalte beluistert. Unieke prestatie van de „gast- solist" Joh. J. Meijers uit Ter neuzen. Deze solist, die menigwerf op de Bondsconcoursen op de hoog ste trophee beslag wist te leggen, was ook nu weer gezwicht voor het verzoek van het Bondsbe- stuur om als „gast" op te treden met zijn meest geliefd instrument de sax-sopraan. Op beide avon den, aan de vleugel begeleid door de heer C. Koster uit Axel, bracht hij het beroemde „Hobo-Concert" van Haydn ten gehore, welke uit voering tot geweldige bijvalsbe tuigingen aanleiding gaf. Aan het einde van het concours werd de heer Meijers door de voorzitter der „Harmonie Terneu zen", de heer C. L. de Smidt, een sympathieke bloemenhulde aan geboden. Als jurylid trad bij dit concours op de heer Cor Schijve uit Oost burg. Deze in onze provincie on betwist gezag genietende musicus heeft- op nauwgezette wijze zijn taak als jury vervuld en moge een enkeling zich misschien eni germate teleurgesteld gevoelen, laat deze bedenken, dat de weg naar het succes vaak over zulke kiene obstakels gaat en ook hier de sterkste is, die zichzelf weet te overwinnen, zoals de heer PA. Ocké het uitdrukte aan het adres van de heer Meijers. Hieronder volgt de volledige concours-uitslag, zoals die Zater dagavond te ongeveer half tien onder spanning van het geheel met muziekliefhebbers gevulde Jeugdgebpuw kon worden be kendgemaakt. De Amerikaanse militaire autoriteiten hebben te Was hington bekendgemaakt beslo ten te hebben tot demobilisatie van dr Irving Peress, wiens on dervraging door de subcommis sie van senator McCarthy aan leiding is geweest tot het geschil tussen McCarthy en de minis ter voor het Leger, Robert Ste vens. De voorzitter van het natio nale comité der Amerikaanse democratische partij, Mitchell, heeft geweigerd aan te zitten aan een diner te Chicago op St. Patricks-day (17 Maart), waar op ook McCarthy aanwezig zal zijn. ,,Ik zal geen brood breken met een man die valse getuigenis heeft afgelegd tegen meer dan 30 million Amerikanen" zo ver klaarde Mitchell, doelend op 'n recente bschuldiging van de se nator, dat „de democratische partij een door communisme aangetast etiket draagt". „De man die valse beschuldigingen van verraad uit, verdient de minachting van alle burgers", aldus Mitchell. Be democratische senator Ful- bright heeft alle senatoren ver zocht bepaalde gedeelten van de werken van Lenin te lezen, zodat zij „een beter begrip" zou den krijgen van McCarthy's ac tiviteit. De senaat keurde Fulbrights voorstel goed om in de versla gen van het congres een uit treksel uit Lenins geschriften uit de jaren twintig op te ne men, waarin o.a. werd gezegd: Als de Amerikaanse Bourgeoise geheel het hoofd heeft verloren, duizenden en duizenden mensen arresteert op verdenking van bolsjewisme en een atmosfeer van paniek schept, alarmerende verhalen over bolsjewistische complotten verspreidendmoeten wij ons buigen en de heren kapita listen bedanken. Zij werken Derde afdeling: K. Dieleman, Zaamslag, trom bone, 48 p., Ie pr.; Eddy Meijers, Terneuzen, trompet, 48 p., Ie pr.; M. Michielsen, Zaamslag, clari net, 43 p., 2e pr.'; M. Verhelst, Zaamslag, bariton, 48 p., Ie pr.; mej. Janneke Verschelling, Axel, alto, 50 p., Ie pr.; A. van Aren- thals, Zaamslag, cor, 49 p., Ie pr.; A. Kaijser, Zaamslag, alto, 42 p., 2e pr.; Duet J. de Bruijne en G. Serrarens, Zaamslag, clarinetten, 48 p., Ie pr. Tweede afdeling: P. Eekman, Terneuzen, alto, 40 p., 3e pr.; G. Herrebout, Terneu zen, tuba, 49 p., Ie pr.; F. Jansen, Axel, bugel, 41 p., 3e pr.; A. Kaij ser, Zaamslag, alto, 42 p., 2e pr.; L. de Koeijer, Zaamslag, trombo ne, 43 p., 2e pr.; C. Laurens, Ter neuzen, bariton, 48 p., Ie pr.; A. C. Risseeuw, Zaamslag, trompet, 42 p., 2e pr.; H. de Groote, Zaam slag, bugel, 41 p., 3e pr.W. Hout zager, Zaamslag, piston, 42 p., 2e pr.; J. F. van Rosevelt, Schoondijke, gr. fluit, 42 p., 2e pr.; A. J. Salomé, Groede, trom pet, 42 p., 2e pr.; C. van Koute ren, Terneuzen, trompet, 43 p., 2e pr.; J. van de Vrede, Zaam slag, clarinet, 44 p., 2e pr.; J. F. P. Wieme, IJzendijke, bugel, 40 p., 3e pr.; P. Wissel, Zaamslag, bariton, 40 p., 3e pr. Eerste afdeling: Jan Anthonisse, Biervliet, bu gel, 56 p., Ie pr.; H. v. d. Berge, Axel, tuba, 46 p., 2e pr.; W. A. Bron, Groede, trombone, 46 p., 2e pr.; Joh. van Haele, IJzendij ke, bugel, 48 p., Ie pr.; P. Hame link, Terneuzen, clarinet, 50 p., Ie pr.; J. P. Hol, Aardenburg, bombard., 48 p., Ie pr; L. F. Houg, Zaamslag, clarinet, 44 p., 2e pr.; C. de Krijger, Biervliet, trom, 50 p., Ie pr.; A. P. Leenhouts, Aar denburg, piston, 42 p., 2e pr.; M. de Pooter, Zaamslag, es bas, 41 p., 3e pr.R. van Stralen, Terneu zen, clarinet, 45 p., 2e pr.; A. A. Veraart, Aardenburg, tuba, 39 p., 3e pr.; W. C. Veraart, Aarden burg, bugel, 39 p., 3e pr.; A. Ver sprille, Breskens, bariton, 48 p., Ie pr.; W. de Zeeuw, Terneuzen, clarinet, 48 p., Ie pr.; duet W. H. Leenhouts en R. J. van de Veke, Zaamslag, clarinetten, 42 p., 2e pr. Afdeling Uitmuntendheid Joz. Avot, Groede, tuba, 48 p., Ie pr.; P. Houg, Zaamslag, tuba, 43 p., 2e pr.; W. H. Leenhouts, Zaamslag, clarinet, 48 p., Ie pr.; F. Stoffels, Za'amslag, hobo, 42 p„ 2e pr. Ere-af deling Jac Bakker, Axel, trombone, 49 p.. Ie pr.; A. de Krijger; Bier vliet, bugel, 56 p., Ie pr.; P. J. Willemse, Zaamslag, alt sax, 41 p., 3e pr.; C. Wisse, Terneuzen, clarinet, 50 p., Ie pr.; W. v. d. Walle, Breskens, tuba, 55 p., Ie pr. Vaandel-afdeling: A. de Koeijer, Terneuzen, 54 p., Ie pr.; R. de Meijer, Biervliet, 56 p., Ie i)r.; A. van Meurs, Axel, 53 p., Ie pr.; Cyr. de Smit, IJzen dijke, 51 p., Ie pr.; P. A. van de Walle, Schoondijke, 58 p., Ie pr. „Lest best" werd alzo de heer P. A. van de Walle met lof der jury. Deze ontving de door het ge meentebestuur van Terneuzen uitgeloofde plaquette. Daarop volgden R. de Meijer, Biervliet, 2e extra prijs, medaille van de heer C. L. de Smidt, voor zitter der „Harmonie Terneuzen"; Ach. de Krijger, Biervliet, 3e ex tra pr., zilveren medaille van het bondsbestuyr; Jan Anthonisse Jr, Biervliet, 4e extra prijs, medaille van de winkeliersver. „Klimop", en 5e pr., med. van de „Harmonie Terneuzen", de heer W. v. d. Wal le, Breskens. Een prijs, bestaande uit een waardebon van 5, werd uitge reikt aan mej. Janneke Verschel ling uit Axel als enige deelneem ster en aan de jongeheer Eddy Meijers uit Terneuzen als jong ste deelnemer. Deze prijzen wa ren van de muziekhandel Mole naar. De uitreiking van deze medail les lokte telkens een ovatie uit en geschiedde, evenals die van de fraaie diploma's, door de heer C. L. de Smidt, als voorzitter der „Harmonie Terneuzen". Alvorens het concours te slui ten gaf de voorzitter, de heer P. A. Ocké, het jurylid gelegenheid een woord tot de deelnemers te richten. De heer Schijve voldeed hier aan en gaf de maatstaf aan van de beoordeling op een solisten concours, die niet moet ontaar den in een jacht naar de prijzen zonder meer. Hij was van mening dat het niet zo gemakkelijk ge maakt moet worden een „eerste prijs met lof" te verdienen, die op dit concours maar éénmaal door hem is toegekend. Hij hoop te dat het in de toekomst, even als dat in het Noorden in de fede ratie geschiedt, meer de richting zal uitgaan van het behalen van een muziek-diploma. Spr. riep daarop de kleine 8- jarige Eddy Meijers en Jan An thonisse Jr, de twee jongste deel nemers, tot zich en met de hand op beider hoofd, zei hij: „Ziehier, dit is onze jonge generatie, waar op wij onze hoop vestigen!" Hij sprak de beide jongens hartelijk toe, een moment dat de aanwezi gen bij zal blijven. De voorzitter was eveneens ge troffen en sprak allereerst de heer Cor Schijve toe voor zijn no bele woorden, waarop hij dank bracht aan het gemeentebestuur van Terneuzen, namens hetwelk burgemeester Teilegen in de loop van de middag de deelnemende solisten aan deze jaarlijkse wed strijd had verwelkomd. Ook bracht spr. dank aan de Ned. Herv. Gemeente voor het ter be schikking stellen voor dit bij uit stek voor dit doel geschikte ge bouw. Verder dankte hij de heer Schijve voor hetgeen hij op deze dag weer voor de bond deed. „De heer Schijve zie ik echter niet al leen als ons jurylid, maar... als een stuk van de Z.-Vl. bond, ge tuige het feit, dat hij de volgende maand met de dirigentencursus zal beginnen". Spr. hoopte, dat in dien er nog enkele liefhebbers on der de muzikanten mochten zijn, zij deze gelegenheid zullen be nutten. Verder wekte de voorzit ter alle solisten op zich voor de toekomst, gezien de resultaten van dit concours, toe te leggen op de muzikale studie en instrumen tale vaardigheid en techniek. Zo zal de bond van muziekverenigin gen, evenals de muziekschool van Terneuzen, die, door een vooruit ziend bestuur geleid en door een chltureel voelend gemeentebe stuur wordt gesteund, gestadig in groei en bloei toenemen. J smaakloos, I I snel, zeker I Het Libanese kabinet onder Ab dallah el Yafi is Zaterdag afge treden, na minder dan 24 uur in functie te zijn geweest. Het aftre den werd veroorzaakt door me ningsverschillen onder de tien ministers over de verdeling der portefeuilles, zo werd te Beiroet verklaard. Abdallah el Yafi had Vrijdag een nieuwe regering gevormd, nadat het vorige, eveneens door hem geleide kabinet Dinsdag was afgetreden, omdat het bij stem ming over een vertrouwenskwes tie een meerderheid van slechts twee stemmen had behaald. Vandaag zal te Caracas, de hoofdstad van Venezuela, de tiende panamerikaanse conferen tie beginnen. De conferentie zal worden ge houden in de gloednieuwe uni versiteitsstad in de buitenwijken van Caracas. Links en rechts om sloten door de heuvels rond Ca racas liggen de zeer moderne lichtgekleurde universiteitsgebou. wen thans nog te wachten op de stroom van niet minder dan 500 deelnemers, deskundigen, advi seurs en technici, die in de „aula magna", de grote gehoorzaal met 3000 zitplaatsen, de vraagstukken van de Amerikaanse staten zul len bespreken. Veertig tolken zullen van 1 Maart af gereed staan om hetgeen er gesproken wordt in het Spaans, Engels, Frans of Portugees weer te ge ven. Het zal niet zó zijn, dat al ley de 500 afgevaardigden in de grote zaal aanwezig zullen zijn, want, hoewel de Europese lan den niet officieel op de conferen tie toegelaten worden, overtreft het aantal officiële waarnemers uit alle delen van de wereld ver- Hanne Riïs Vestergaard, Ingrid ge schrijvers ook de loftrompet Naar aanleiding van een be richt omtrent ter dood veroor deling in Malakka van 18-jarig Chinees meisje op grond van het feit, dat zij een handgra naat in haar bezit had en be trekkingen met opstandige ele menten onderhield, heeft het hoofdbestuur van de humanis tische jongeren-gemeenschap 'n telegram aan de Britse premier sir Winston Churchill, gezon den met het verzoek te pogen de terechtstelling te verhinde ren. In de Boliviaanse hoofdstad, La Paz, is officieel meegedeeld, dat een aantal leden van de oppositie is gearresteerd. Vol gens de politie waren de ge arresteerden betrokken bij het complot, dat kortelings ontdekt is. Dupont en Bent Lünd 2 meis jes en één jongen uit Denemar ken komen binnenkort naar Nederland. Zij zijn de winnaars van de hoofdprijzen van de op stelwedstrijd voor de Deense schooljeugd, die, zoals bekend is, vorig jaar werd gehouden ter ge legenheid van het staatsiebezoek van H. M. Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Denemarken. De opdracht luidde het schrij ven van een opstel over Neder land. De wedstrijd werd uitge schreven door het Nederlandse gezantschap te Kopenhagen in samenwerking met het Deense ministerie van Onderwijs. De drie hoofdprijzen een reis van 14 dagen naar en door Ne derland zijn aangeboden door de Nederlandse ministeries van Buitenlandse Zaken en van On derwijs Kunsten en Wetenschap pen. De opstellen van de 14-jari- ge Anne Riïs Vestergaard, de 13- jarige Ingrid Dupont en de 14-ja- rige Bent Lünd werden na loting met deze prijzen beloond-. De deelnemers jongens en meisjes van 13 tot ongeveer 17 jaar hebben het onderwerp zeer serieus behandeld en de foutjes, die sommigen maakten, Zal niemand euvel willen duiden. Zo bijvoorbeeld de 13-jarige jongen uit Kopenhagen, die het Noordzeekanaal beschreef als de vaarweg „waarin zelfs schepen van 100.000 ton varen". En een andere jongen schreef over Am sterdam, waar de huizen op palen werden gebouwd. „Maar", zo voegde hij er aan toe, „tegen woordig worden de huizen van beton gemaakt omdat die niet zinken". Een 15-jarige jongen, die waarschijnlijk had gelezen over de dialectische vormen van de Nederlandse taal, schreef dat „de Nederlanders naar hun taal zijn ingedeeld in Friezen, Vlamin gen en de eigenlijke Hollanders". Nederland en het water. In nagenoeg alle opstellen wordt met grote bewondering ge schreven over de strijd, die Ne derland sinds eeuwen tegen het water heeft geleverd. De uitdruk king „God schiep de wereld, maar de Hollanders maakten hun eigen land", is bij velen bekend. Het grote leed, dat de overstromings ramp van 1 Februari 1953 in Ne derland veroorzaakte, wordt in alle opstellen gememoreerd. Een 14-jarige prijswinnaar heeft zelfs een fraai geïllustreerd dagboek van de tragische gebeurtenissen In Februari 1953 samengesteld. Over het algemeen hebben de jon- gestoken over Nederland als zee varend volk. In dit verband wordt herinnerd aan de oorlog tussen Denemarken en Zweden. De De nen voerden een schier hopeloze strijd tegen de overmachtige le gers van koning Karei Gustaaf. De inwoners van Kopenhagen werden met de hongerdood be dreigd, totdat een Nederlandse vloot te hulp kwam, die de bele gering van de Deense hoofdstad ophief en de Zweden hielp ver slaan. Vaak met zeer grote bewonde ring is door vele jongens en meisjes meest ouderen onder de deelnemers geschreven over het Nederlandse koninklijke huis. Eén van de hoofdprijswinnaars schrijft: „Het heeft natuurlijk zorg gewekt, dat er geen prinsje is geboren, maar aan de andere kant hebben de vrouwen uit het huis Oranje bewezen dat zij het land net zo goed kunnen regeren als een man". De Nederlandse taal werd door verscheidene deelnemers behan deld. Er zijn er meer die schrijven dat Nederlands het best kan wor den vergeleken met „Belgisch". Een 13-jarige jongen verzucht, dat de Hollanders hun taal met „een doodsverachtende snelheid spreken". En dan is er tenslotte het 16-jarige meisje uit Kopenha gen, dat de indruk wekt reeds vele landen te hebben bezocht, zij schrijft namelijk: „Nederland is niet zo mooi als Frankrijk, Duits land, Italië of Zwitserland, maar in ieder geval is het een land waarnaar men terug verlangt als men er eenmaal is geweest". Hoofdprijswinnaar Bent Lünd uit Aarhus noemt het Nederland se volk „ordentelijk en flink". Aan het slot van zijn opstel schrijft hij: „Misschien krijg ik zelf nog eens de gelegenheid te gast te zijn in Holland om te zien of hetgeen ik heb geschreven, overeenstemt met de werkelijk heid. „Immers", zo schrijft Bent, „door zelf te zien kan men zich pas een goede indruk van een land vormen, zelfs al heeft men nog zoveel over dat land geleerd". De 14-jarige hoofdprijswinnaar Hanne Riïs Vestergaard roemt de Nederlandse zindelijkheid en schrijft, dat de Nederlandse vrou wen zelfs hun straatjes schrob ben. Ze schrijft verder met kin derlijke ernst dat Nederland be roemd is geworden om zijn kaas, „die wordt opgestapeld op grote bakken en dan wordt gedragen door twee mannen". Bij deze pas sage van haar opstel had zij een plaatje van 2 Alkmaarse kaas dragers geplakt. moedelijk nog het aantal deelne mers. Voor Nederland treedt als offi ciële waarnemer op Hr Ms gezant te Caracas, dr H. Riemens, bijge staan door jhr mr E. O. van Such- telen, gezantschapsattaché; voor de Nederlandse Antillen de hono raire attaché in Caracas, B. Chu- maceiro, en voor Suriname Lou Lichtveld. De twaalf verdiepingen hoge bibliotheek van de universiteit van Caracas is het „zenuwcen turm" van de conferentie. De vol tallige vergaderingen zijn welis waar in de aula magna, maar in dit bibliotheeksgebouw zullen de commissies en afdelingen van het congres vergaderen, waarvoor 4 kamers ter beschikking zijn: een voor 300 personen, een voor 250 en twee voor 150 personen. In dit gebouw is ook het secretariaat ondergebracht en het secreta riaat van de organisatie van Amerikaanse staten. Voor de pers zijn 16 kamers be sproken en zijn mogelijkheden geschapen om 20.000 woorden per uur over de conferentie te seinen. Er zijn voor de journalisten schrijfmachines, telefoons, telex machines, radiofaciliteiten, tele visie, fotodiensten, nieuwsbulle tins en om af en toe bij te ko men een bar. Volgens de verwachtingen zul len op het congres niet alleen door de journalisten 8.000.000 velletjes papier worden gebruikt. Op het dak van de bibliotheek zal een groot restaurant worden ingericht. In het museum, dat bij de uni versiteit behoort, zal een tentoon stelling worden ingericht van werken van Amerikaanse schil ders. Voor philatelisten is er ten slotte het nieuws dat Venezuela speciale postzegels zal uitgeven ter gelegenheid van het congres. De kosten van het congres wor den geschat op 3.000.000 dollar, waarmede men hoopt te kunnen voldoen aan wat de secretaris- gene raai der conferentie dr Er nesto Vallenilla Dias noemde „de wens van het Venezolaanse volk om de gastvrijheid en good will, die het voelt voor de volke ren der 20 andere Latijns-Ameri kaanse staten, te demonstreren". Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot ver lenging van de noodwet kinder bijslag kleine zelfstandigen. Aan de memorie van toelichting van de staatssecretaris van Sociale Zaken en de minister van Fi nanciën is het volgende ont leend: Bij de wet van 18 Juni 1953 is de werking van de noodwet kin derbijslag kleine zelfstandigen verlengd tot 1 Juli 1954. Deze verlenging is tot stand geko men, omdat het uitgesloten was zulks mede wegens het uit blijven van het advies van de sociaal-economische raad om trent het op 9 April 1952 aan deze raad aangeboden vooront werp van wet dat de defini tieve kinderbijslagregeling voor zelfstandigen vóór 1 Juli 1954 als wet in het Staatsblad zou kunnen verschijnen. De staatssecretaris heeft reeds zijn spijt er over uitgesproken dat het vorenbedoelde advies van de sociaal-economische raad op dat tijdstip nog niet was ontvangen. De bewindslieden zijn van mening, dat ook de leden van de sociaal-economische raad er van doordrongen zijn, dat het gevraagde advies zo spoedig mogelijk moet worden uitge bracht, doch daarvan tot nu toe zijn weerhouden door de nauwe samenhang tussen de vraag stukken van de kinderbijslag verzekering voor zelfstandigen en de ouderdomsverzekering. Hoewel thans nog niet met zekerheid kan worden gezegd wanneer meer bedoeld ad vies tegemoet zal kunnen wor den gezien, kan wel als vast staande worden aangenomen, dat het uitgesloten is, dat nog op 1 Juli 1954 een wettelijke regeling, behelzende een defini tieve regeling van de kinderbij slag voor zelfstandigen, in wer king zal kunnen treden. De behandeling van het des betreffende wetsontwerp in de Staten-Generaal, alsook de uit vaardiging van maatregelen met betrekking tot de uitvoe ring van de als dan tot stand gekomen wettelijke regeling zul len nog enige tijd vergen. Het is dan ook noodzakelijk de wer king van de noodwet kinderbij slag kleine zelfstandigen op nieuw met 1 jaar te verlengen. door MARTIN VERDUYN. 51) Nadruk verboden. Met intens genoegen hoorden zij de mare van deze gunstige ommekeer aan. Het bleek hen nu ook, dat er een arrestatiebevel was uitgevaardigd tegen profes sor Nichols, alle Duitsers en alle in Duitse dienst staande personen die zich op het grondgebied van de Belgische Congo bevonden. Aarzelend stelde Flanders de vraag naar het lot van de andere blanken en of het stamhoofd ook wist of er een officier genaamd „Mersham" nog in leven was? „Wij weten alleen dat wij uit moeten zien naar blanke man nen en één blanke vrouw en dat wij een kleine blanke man met een baard gevangen moeten ne men, indien hij zich in onze na bijheid vertoont," antwoordde het stamhoofd. Flanders verza melde zijn laatste krachten en zei: „Wij zijn dodelijk vermoeid en wensen te slapen. Het is ech ter wel zeker dat wij door blanke vijanden vervolgd worden. Moch ten die komen wanneer wij sla pen, zijn wij dan zo goed ver borgen, dat zij ons niet vinden kunnen?'' len zeer slimme spoorzoekers moeten zijn, die u tot hier kun nen achtervolgen.'-' Flanders maakte een ongedul dig gebaar. De rust van de oude man begon op zijn gespannen zenuwen te werken. „Wij moeten er toch op rekenen," stootte hij uit, „en wij moeten eerst rusten." „Ge kunt gerust zijn", ant woordde het stamhoofd, „mijn mannen brengen u naar een plaats dicht bij het dorp waar men u niet vindt." „Dus we moeten nog verder," steunde Flanders. Het negerop perhoofd schudde ontkennend met het hoofd en verzekerde hen met grote omhaal van woorden dat zij in snel tempo naar hun verblijfplaats gedragen zouden worden. In alle andere omstan digheden zou Flanders bij zulk een voorstel in lachen uitgebar sten zijn en geweigerd hebben, maar hij wist, dat hij nu ieder restje kracht moest sparen. Op draagbaren werden zij naar een ongeveer 300 meter verder in het oerbos gelegen miniatuurmeertje vervoerd, een klein paradijsje in de eindeloze groene verschrik king van de wildernis. Wanneer wist, was het van geen enkele zijde te benaderen, daar het ge heel omgeven was met ondoor- drnigbare vegetatie en reuzenbo- men. Dit plekje moest de inwo ners van het negerdorp in vroe ger tijden reeds tot schuilplaats gediend hebben, want de toegang was gehakt door de voet van een enorme woudreus. Aan de oever van het water stonden enkele eenvoudige hutten. Deze werden Flanders n Marion als 'verblijf plaatsen toegewezen. Zij waren zich nauwelijks bewust van de harde legersteden de met hui den belegde begane grond en sliepen onmiddellijk in. Toen Flanders ontwaakte met pijnlijk stijve ledematen en schrijnende schaafwonden voel de hij zich toch heerlijk uitge rust en met blijde verwondering zag hij om zich heen. Het was klaar lichte dag en hij moest dus een lange nacht doorgeslapen hebben zonder ook maar één maal gestoord te zijn. Op zich zelf was dit, na de ervaringen van de laatste dagen, een won der. Bijna uitgelaten nam hij een aanloop en sprong poedelnaakt in het heerlijke, koele water. Grijnzend bedacht hij hoe hij in zijn impulsiviteit niet gedacht had aan krokodillen of andere watermonsters en Marion, die ieder ogenblik uit haar hut zou rion, noch krokodillen verstoor den Flanders zwemfestijn. Voor een ogenblik waren al Flanders' zorgen volkomen ver geten. De lange slaap en het koele water hadden hem zijn oude elasticiteit van geest en lichaam terug geschonken en toen hij na ongeveer een kwar tier te hebben rondgeploeterd op het droge stapte en ijlings in zijn hut verdween, had hij een pret tig gevoel van alles weer aan te kunnen. Een jonge neger bracht hem zijn „ontbijt", een meelspijs waarvan hij de samenstelling zelfs niet kon raden, maar die hij heel smakelijk vond. Verder was er een keur van vruchten en noten, die hij met smaak ver orberde. Eenzelfde menu was blijkbaar voor Marion bestemd, maar Flanders beduidde zijn weldoener, dat hij het voedsel zelf naar de blanke vrouw zou brengen. Voorzichtig liep hij naar de andere -hut en zag, dat Marion nog sliep. Zij lag op de naakte grond als in een luxieus bed ne sliep met zichtbaar ge not haar verdiende slaap. Hoe wel hij geen enkele poging deed om haar te wekken en de hut weer wilde verlaten, moest zij zijn nabijheid bemerkt hebben. (Wordt vervolgd.) PREDIKANT WEIGERDE HUWELIJK IN TE ZEGENEN. Dr Steenblok, predikant van de Geref. Gemeente te Gouda, heeft te Rijssen geweigerd het huwelijk van een bruidspaar in te zegenen, omdat het bruidstoi let van de bruid naar zijn oordeel niet in overeenstemming was met de geldende opvattingen van zijn Gemeente. De bruid werd ge adviseerd in plaats van de crème bruidsjapon met witte sluier een eenvoudige zwarte jurk aan te trekken of haar crèmekleurige toilet met een zwarte mantel van een van de aanwezige dames te omhullen. Zij wenste hieraan niet te voldoen, waarna dr Steenblok weigerde het huwelijk in te zege nen. Het bruidspaar en de meer dan vijftig familieleden verlieten daarop het kerkgebouw. Men be treurde het, dat het bruidspaar tevoren niet was verwittigd van de voorschriften en dat de huwe lijksinzegening afhankelijk werd gesteld van het bruidstoilet. WIELRIJDER DOOR AUTOBUS AANGEREDEN EN GEDOOD. Op het Breeplein te Rotterdam is de 64-jarige Van de V. uit Rot terdam het slachtoffer van een verkeersongeval geworden. De man, die op zijn fiets het plein wilde oversteken en geen voorrang zou hebben verleend, werd door een autobus aangere den. Hij kreeg een schedelbasis- fractuur en werd naar het Zui derziekenhuis vervoerd, waar bi; aankomst bleek, dat hij was over leden. SCHOLIER GEDOOD. Zaterdagochtend tegen half i is de 16-jarige J. J. van de Z. uit Esch op een onbewaakte overweg te Boxtel door de exprestrein Amsterdam—Maastricht g'egre pen. De jongen, die ongeveer 200 meter werd meegesleurd, was op slag dood. Met een vriend was hi; op weg naar de lagere technische school te Boxtel. De vriend zag de trein aankomen en riep Van de Z. toe te stoppen. Waarschijnlijk heeft de jongen deze waarschu wing niet gehoord. Naar men ons mededeelt, is het uitzicht op de overweg goed te noemen. AUTO OP STILSTAANDE VRACHTAUTO GEREDEN. In het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft zijn Zondagavond aan bij een auto-ongeluk bekomen verwondingen overleden de heer en mevr. Leijgraaff. De heer Leijgraaff reed Zater dagavond omstreeks kwart over zeven met zijn echtgenote en een 7-jarig dochtertje in een auto, be stuurd door de heer A. Spruyt op de grote weg van Den Haag naar Rotterdam. In de nabijheid van de ingang van het vliegveld Ypenburg stond een verlichte vrachtauto met aan hangwagen op de weg. Door nog niet opgehelderde oorzaak is de personenauto tegen de vracht wagen gebotst. Met uitzondering schudding kreeg en de linkerarm brak, werden de inzittenden zeer ernstig gewond. Zij zijn naar het gasthuis te Delft overgebracht, waar de heer en mevr. Leijgraaff Zondag zijn bezweken. De heer Spruyt liep door de botsing diepe snijwonden in het gelaat op en hij kreeg vermoede lijk een hersenschudding. Enige ribben zijn gebroken. Zijn toe stand baart zorg. De personen auto is geheel vernield. De vrachtauto, die aan een ex pediteur uit Delft toebehoorde en werd bestuurd door Van V. stond aan de rechterzijde van de weg geparkeerd, omdat alle ben zine was verbruikt. De verlichting was volgens de politie in orde. Alleen het nummerbord van de aanhangwagen werd beschadigd. Naar de politie aanneemt, moet de bestuurder van de personen auto de vrachtwagen niet of te laat hebben gezien, aangezien hij met gedimde lichten moet heb ben gereden. Prins Bernhard die, zoals be kend is, 4 Maart naar de Verenig de Staten vertrekt, zal 29 Maart terug keren. De heenreis zal hij maken per Amerikaans militair vliegtuig, de terugreis met de K.L.M. De heren dr F. A. de Graeff, particulier secretaris van de Prins en majoor-vlieger G. Sondermann zullen hem verge zellen. In zijn jaarlijkse boodschap tot de vastenpredikers van Rome zegt Paus Pius XII o.m. dat er voor de mensheid geen andere op lossing is dan „de wereld op nieuw op te bouwen in de geest van Christus". „Hij alleen is de verlossing van de enkeling, het gezin en van de gehele wereld. Laten de verantwoordelijke men sen deze absolute noodzaak in zien, want door God te negeren of Zijn bestaan te ontkennen zul len zij nieuwe bouwwerken op trekken, die nog vergankelijker zijn dan de huidige". Tengevolge van zijn ziekte heeft de Paus niet als in vroegere jaren persoonlijk het woord tot de vastenpredikers kunnen rich ten. De New Yorkse politie heeft bekendgemaakt, dat het werk op 11 pieren in Manhattan is gestaakt, kennelijk als gevolg van het geschil tussen de oude I.L.A. (internationale vereni ging van havenarbeiders) en de nieuwe, met de A.F.L. verbonden vakvereniging. Volgens de A.F.L. is het aan tal pieren waarop wordt ge-

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2