Naguib weer president r Massademonstratie te Djakarta rJèrt" i Het stationneren van Amerikaanse straaljagers in Nederland Nieuwe ontwikkeling in Syrië Ernstig meningsverschil over voortbestaan der betalingsunie Amendement op Amerikaanse grondwet verworpen Het Israëlische leger treft voorbereidingen Nederlands echtpaar te Yemen tot deportatie veroordeeld Amerikaans tranportoestel neergestort WEERSVERWACHTING. HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN. De ongeregeldheden in Egypte Kapitein van het leger gedood hankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 1 MAART 1954. 9e Jaargang No. 3086. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels f X iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 nur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. Generaal Mohammed Naguib, den, daar hij er van overtuigd die Donderdag j.l. aftrad als pre sident en premier van Egypte, is Zaterdag in zijn waardigheid van president hersteld. Luitenant-kolonel Abdel Nas ser, die na het aftreden van Na guib premier werd, zal deze póst behouden en hoofd Van de revo- lutionnaire raad zijn. In een communiqué, dat Zon dagochtend vroeg door de revolu- tionnaire raad werd uitgegeven, is medegedeeld, dat generaal Na guib er mee heeft ingestemd „het ambt van president der Egypti sche parlementaire republiek weer op zich te nemen". Een woordvoerder van de revo- lutionnaire raad verklaarde, dat Naguib staatshoofd zal zijn, met een congres van de revolutionnai- re raad en de raad van ministers als besturend lichaam tot het her stel van het normale (constitu tionele) politieke leven. President Naguib gaf een ver klaring uit, waarin hij zegt „uit eigen vrije wil" te zijn afgetre- De Amerikaanse senaat heef. een amendement op de grond- wet verworpen, dat de bevoegd-'gen zijn, vergevensgezindheid alle was, dat „de revolutionnaire raad een orgaan is, waarin onze hoogste belangen geconcentreerd zijn". De raad had tevens, aldus Naguib, de verheven doelen van de revolutie ontworpen. De president verklaart voorts, dat hij het presidentschap weer heeft aanvaard „om de nationale eenheid te bewaren". „Ik trad slechts af om de weg voor mijn broeders, de leden van de revolutionnaire raad, vrij te maken en hun de gelegenheid te geven te werken voor de verwe zenlijking van de beginselen der revolutie en voor het uit het land gooien van een vijand, die nog steeds wederrechtelijk een deel van ons deel bezet houdt". Hij deed een beroep op alle „pa triotten uit het volk en het leger, dat een onafscheidelijk deel van het volk uitmaakt", zich niet te laten beïnvloeden door propagan da van „vijanden van het land en zijn (Naguibs) naam en aftre den niet te misbruiken. De revolutionnaire raad ver klaarde, dat hij generaal Naguib had verzocht het presidentschap weer te aanvaarden „teneinde het volk te verenigen en tegemoet te komen aan zijn wensen". In de de verklaring, waarin Na guibs aanvaarding bekend wordt gemaakt, zegt de raad: „Het volk heeft zijn gevoelens geopenbaard, moge wat ook de omstandighe den van de jongste ontwikkelin- Advertentie) heid van de president cm ver dragen te sluiten, zou beknot ten. Het amendement, dat was ingediend door senator Walter George, kreeg wel een grote meerderheid doch het haalde net niet de meerderheid van tweederden die nodig is voor 'n grondwetswijziging. De uitslag van de stemming luidde 60 vóór en 31 tegen. De democratische senator Harley Kilgore bereikte de se naat juist op tijd om de 31e stem tegen uit te brengen, waardoor het amendement werd verworpen. Eerder in de week was reeds een voorstel van de republikein se senator John Bricker, dat eveneens was gericht op beper king van de presidentiële be voegdheden, bij het sluiten van verdragen verworpen. De staf-chef van het Israëli sche leger, heeft te Tel Aviv ve:klaard dat het leger, dat op het ogenblik 250.000 man sterk is, zich voorbereidt op de mo gelijkheid van een oorlog met de Arabieren. Hij zei: „Wij moeten afstand doen van alles wat niet drin gend nodig is, opdat wij ons de nodige wapens kunnen aan schaffen". Als Israël over 2, 3 of 4 jaar gedwongen zou zijn oorlog te- voeren „moeten wij er voor zor gen dat wij moderne wapens hebben, ook al zouden niet alle soldaten een uniform hebben". De generaal verklaarde dat de huidige Egyptische permier, on langs nog heeft gezegd, dat Is raël al het gebied ten Zuiden van de lijn Gaza-Beersjeba moet afstaan. Generaal-majoor Day an liet uitkomen, dat stappen van Egypte om dat plan uit te voe ren, tot oorlog zouden leiden. De minister van Defensie, verklaarde later tegenover het zelfde gehoor, dat de regering niet zal ingaan op raadgevin gen van bepaalde zijde om de huidige onrust te gebruiken voor gebiedsuitbreiding. Volgens de legatie van Yemen in Londen, zijn de Nederlander mijnheer en mevrouw Van H., beiden tandarts in de hoofdstad van Yemen, Taiz. veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf en deportatie. Koning Ahmed ver zachtte het vonnis tot depor tatie. Zij waren er van beschul digd de directeur van 't staats- ziekenhuis te hebben aangeval len. In de verklaring werden persverslagen tegengesproken als zou koning Ahmed mevrouw Van H. met 'n stok hebben ge slagen, toen zij weigerde het ziekenhuis te verlaten. Het echtpaar had van de re gering van Yemen de opdracht gekregen tandheelkundig werk te doen en studenten op te lei den. harten vervullen en alles verge ten worden, behalve dit ene, dat 't land verheven nationale belan gen heeft en op de kortst moge lijke manier een gezond democra tisch leven moet hebben. Een convooi met president Na guib in de voorhoede, is weer op mars". In Februari 1953 maakte Naguib als premier de instelling van een congres bekend, dat gedurende een overgangstijd van drie jaar over Egypte zou heersen. Naguib kreeg als leider der revolutie souvereine rechten. Het congres bestond uit de revolutionnaire raad en de raad der ministers. Tevoren waren alle politieke partijen ontbonden en er was een commissie in het leven geroepen, die een nieuwe grondwet moest opstellen. Egypte werd 19 Juni 1952 tot re publiek uitgeroepen. Generaal Naguib werd president en pre mier. DEMONSTRATIES VOOR NAGUIB. De Egyptische troepen en poli tie hebben Zondag te Cairo het vuur geopend op studenten, die betoogden ten gunste van gene raal Naguib en tegen de revolu tionaire raad. Veertien demonstranten werden gewond. Onder de betogers wa ren veei leden van de Mohamme daanse broederschap, die kort geleden door de revolutionnaire raad is verboden. Ook aan de zijde van de politie vielen gewonden. Een luitenant is later aan zijn verwondingen bezweken. Tientallen studenten en arbei ders hebben Zondagochtend ook te Alexandrië gedemonstreerd voor generaal Naguib en majoor Chaled Moheiddin, de leider van de revolte van Zaterdag van 14 officieren, die er toe heeft bijge dragen, dat Naguib teruggeroe pen is. NAGUIB SPREEKT. In een toespraak tot een grote schare mensen, die voor het re publikeinse paleis opgetogen van hun bewondering van Naguib blijk hadden gegeven, zei de pre sident: „Wij hebben besloten dat onze republiek een parlementaire republiek zal zijn. Wij zullen on middellijk beginnen met de vor ming van een grondwetgevende vergadering, die de verschillende volksgemeenschappen vertegen- woorgdigt en voorlopig als parle ment zal fungeren. Later zullen parlementsverkiezingen worden gehouden' „Zaterdag hebben wij overeen stemming bereikt, hoewel er in het comminiqué geen plaats voor dit besluit was. Het is nog steeds ons doel de grondwet op stevige basis te herstellen aan het einde van de overgangsperiode". net aparte cachet markt lts - brouwerpstr. w terneuzen de kapper met bij de keuze van het voor u meest geschikte model, en voor uw huid en haarverzor- ging, geven wij ïi gaarne ad vies. betere toiletartiekelen. dépositire „Lancöme" Boven Huntingdon in de Ame rikaanse staat Tennessee is een groot transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht in brand gevlogen. Het toestel stortte vlak bij de stad neer. De •1 inzittenden kwamen om het leven. Twee inwoners van Hunting don liepen ernstige verwondin gen op door de brandende, ben zine, die uit het toestel stroom de. Aan de vooravond van zijn ver trek naar Nederland heeft minis ter Staf te New York verklaard, dat het thans zeker is dat dit jaar 'n eskadrille Amerikaanse straal vliegtuigen in Nederland wordt gestationneerd. Minister Staf legde zijn verkla ring af tegenover een aantal jour nalisten in New York, die op zijn uitnodiging bijeen waren geko men in het Savoy Plaza Hotel aan de Fifth Avenue. Ten aanzien van 't leger kwam hier op neer: Het is thans na zijn bezoek aan de Verenigde Staten aan geen twijfel meer onderhevig, dat Amerika het Nederlandse aanbod van vijf divisies heeft aanvaard en op zich heeft genomen deze .te voorzien van de benodigde uit rusting en een deel van de muni tie alsmede van artillerie-waar- nemingsvliegtuigen. Een belang rijke hoeveelheid luchtdoelartille rie is bij de uitrusting te ver wachten. Over het gebruik van raketten bij de luchtverdediging zullen nog nadere besprekingen worden gevoerd. Een belangrijk resultaat van Stafs besprekingen is, dat Neder land thans in versneld tempo ra- darapparatuur zal ontvangen, teneinde zó snel mogelijk onze waarschuwingsdienst op peil te brengen. Nederland krijgt matreriaal uit de Verenigde Staten, dat ook bij Philips wordt vervaardigd doch dat sneller uit Amerika kan wor den geleverd. Ten aanzien van de luchtmacht is besloten, dat gedurende een pe riode van twee jaar (gerekend vanaf heden) Amerika zal door gaan Nederlandse piloten op te leiden. Na die periode, wanneer de bouw van de vliegvelden en de luchtmacht aanzienlijk gevorderd zal zijn, kan Nederland de oplei ding zelf geheel voor zijn reke ning nemen. Thans is dat nog niet mogelijk wegens gebrek aan velden en voldoende geschoold grondpersoneel. De tijdsduur van één jaar voor de opleiding in de Verenigde Staten blijft onveran derd. Ten aanzien van de marine zei- de minister Staf, dat zijn bespre- Bij de grootste demonstratie die ooit te Djakarta werd gehouden men spreekt van 300.000 deel nemers) zijn Zondagmorgen een kapitein van het léger gedood en een scholier licht gewond door woedende demonstranten. Twee kantoren van militaire instanties werden vernield en de inboedel in brand gestoken. Deze honderdduizenden Islamie ten, waaronder tienduizenden vrouwen, namen deel aan een de monstratie, als protest tegen be ledigingen, aan het adres van de Volgens radio-Damascus is in de nacht van Zaterdag op Zondag de „eenheid in Syrië hersteld". Hachem Atassi, hersteld in de functie van president van de re publiek, is beraadslagingen be gonnen voor het samenstellen van de regering. De eenheid is hersteld ten gevolge van een overeenstemming, bereikt tussen het leger en de politici, aldus ra dio-Damascus. De tekst van het communiqué van generaal Sjoekari over radio- Damascus luidt: „Generaal Sjaw- kat hoofd van de generale staf van het Syrische leger is Zondag morgen teruggekeerd van een ontmoeting met de partijleider en de commandanten van de afdelin gen van 't Noorden, Oosten, Wes ten en Midden. Hij is met hen overeengekomen de macht terug te geven aan hen, die er wettig recht op hebben. Het hoofd van de generale staf dringt er dan ook bij alle burgers op aan zich te onthouden van manifestaties, wat ook het doel daarvan moge wezen, om de vei ligheid en de goede naam van Syrië te bewaren". Van beyoegde zijde te Damas cus wordt vernomen, dat bij de gebeurtenissen geen enkele dode is gevallen. Eén der gewonden is echter in het ziekenhuis overle den. Volgens een bericht van radio- Aleppo is de stafchef van het Sy rische leger, brigade-generaal Sjawqat Sjoeqari, Zaterdag ge arresteerd door de leiders van de revolutie, die twee dagen geleden een einde hebben gemaakt aan het bewind van president Sjisjak- iy. Tevoren had de stafchef in een communiqué zijn steun betuigd aan de voorzitter van het parle ment, dr Maarnoen Kosbari, die gezegd had, dat hij het president schap zou waarnemen, zolang er geen nieuwe president was geko zen. De revolutionnaire bewe ging, welke van Aleppo, was uit gegaan, weigerde echter dr Kos bari t§ erkennen en eiste, dat de 79-jarige oud-president Hasjem el Atassi Sjisjakly opvolgt. Radio-Aleppo richtte Zaterdag middag een waarschuwing tot dr Kosbari en ..de ministers en af gevaardigden van de regering- Sjisjakly" om onmiddellijk van het toneel te verdwijnen, wilden zij bloedvergieten voorkomen. Aan deze boodschap werd toe gevoegd, dat de Syrische lucht macht de zijde van de opstande lingen had gekozen. De boodschap werd voorgele zen door kolonel Atassi, een lid van de militaire junta. Hij noem de kolonel Alkhoedsi als de nieu we stafchef van het leger. Hij deelde mee, dat het ook het dis trict Koentra, bij Damascus, zich aan de kant van de revolution naire beweging heeft geschaard. Inmiddels heeft de vice-voorzit- ter van de kamer van afgevaar digden, Said Isaac, een petitie voor Kamerontbinding opgesteld, die hij aan de andere leden wil voorleggen. Volgens de grondwet kan de Kamer zich bij absolute meerderheid ontbinden. Syrische militairen hebben Zon dagavond het vuur geopend op 'n grote menigte, die in 't centrum van Damascus ongeregeldheden veroorzaakte. Volgens de eerste berichten zijn er vele slachtoffers gevallen. Betogers probeerden het ge bouw van de radio-omroep binnen te dringen, waarop de militairen die het gebouw bewaakten ver scheidene salvo's afvuurden. Om het radiostation werd een sterk cordon van militairen ge trokken. Tanks patrouilleerden door de straten en de avondklok werd weer ingesteld. Volgens een communiqué van de chef van de generale staf van het Syrische leger hadden com munisten een betoging op touw gezet om de orde te verstoren. Het Syrische legerhoofd heeft de burgers gewaarschuwd voor het optreden van „duistere ele menten" en hen aan hun plicht herinnerd om de veiligheidstroe pen te helpen. Islam en de profeet door „prole tarische partijen" die onder com munistische invloed staan. De de monstratie was georganiseerd door het „contactlichaam voor is- lamietische organisaties" te Dja karta. De Nahdatul Ulama en de P.S.I.I. (regeringspartijen) na men niet aan db demonstratie deel. Reeds in de vroege ochtend stroomden vele duizenden men sen met spandoeken en vaandels waarop de halve maan en ster ren, zich naar het „Merdekaplein" voor het bijwonen van een mas sa-vergadering, waar het woord werd gevoerd door Aly Alhamidi en Sjarif Usman. Alhamidi zeide, dat de Islamie ten de wet eerbiedigen, discipline kennen en geen eigen rechter spelen, hoewel hun bloed kookt bij het horen van beledigende uit drukkingen jegens de Islam. Hij eiste dat er maatregelen zullen worden genomen tegen personen, die naar de mening der Islamie ten de heiligheid van de gods dienst bezoedelen. Usman zeide, dat recente ge beurtenissen de indruk wekken, dat de godsdienst niet door de wet wordt beschermd. In een communistische staat aldus spr. heeft men het recht, tegen de godsdienst propaganda te ma ken, doch in Indonesië is dit niet het geval. Hij deed een beroep op de ministers, die in het kabinet de islamietische gemeenschap vertegenwoordigen, om te be werkstelligen, dat het kabinet Ali Sastroamidjojo Wongsonego- ro tegen zulke uitlatingen maat regelen zal treffen en zal voor komen, dat in de toekomst der gelijke beledigingen zullen wor den herhaald. Mochten de minis ters hierin niet slagen, dan nodigt spr. hen uit, af te treden. Hierna werd een resolutie aan genomen waarin wordt gezegd dat op een massa-bijeenkomst, bijgewoond door meer dan een half millioen Islamieten, werd geprotesteerd tegen de beledigin gen jegens de Islam, die de laat ste tijd herhaaldelijk zijn gehoord en die de gevoelens der Islamie ten ten zeerste treffen. De menigte begaf zich vervol gens in optocht naar de woning van de vice-president van Indone sië, drs Moh. Hatta, aan wien 'n delegatie van vijf man de resolu tie overhandigde. Moh. Hatta zegde toe, de resolutie aan de re gering te zullen doorgeven en zeide dat, als hij zich niet vergis te, de regering in de gewenste richting reeds stappen heeft ge daan. Hij wees er op, dat derge lijke kwesties door de rechter dienen te worden behandeld en dat een dergelijke zaak reeds voor het gerecht gebracht is. Vervolgens begaven de demon stranten zich naar het gebouw van het parlement aan het „Ban- tengplein", om ook daar de re solutie aan te bieden, waarna de demonstratie werd ontbonden. Terwijl een delegatie de reso lutie bij het parlement aanbood, deed zich echter aan de zuidzijde van het „Bantengplein" een in cident voor. De stoet kwam voor bij een huis, waarin leden van 'n dansclub studenten en middel bare scholieren dansten, en la chend naar de demonstranten ke ken. Dit vatte een aantal demon stranten op als een belediging, waarop het huis werd bestormd, een scholier werd aangevallen en gewond, de overige leden van de dansclub sloegen op de vlucht. Nadat één der leiders van de demonstratie door de politie was meegenomen voor het geven van inlichtingen, werd het huis' ten tweede male bestormd. Alle huis raad werd naar buiten gesleept en met de aanwezige fietsen in brand gestoken. Toen een groep demonstreren- den ook het belendende perceel wilde bestormen, trachtte een ka pitein van het leger dit te voor komen. Hij werd naar buiten ge sleurd en met stokslagen op het hoofd geveld. Hij overleed later in een ziekenhuis. Tijdens het gehele verloop van het incident zijn geen waarschu wingsschoten van de gezagorga- nen gehoord. Er zijn in verband met de gebeurtenissen enige ar restaties verricht, doch het is nog niet bekend, hoeveel. Aan de leiders van het „con tactlichaam voor islamietische organisaties", dat de demonstra tie heeft georganiseerd, is ge vraagd, zich te verantwoorden. kingen over dit wapen aanzien lijk eenvoudiger waren dan die over het leger, omdat men nu eenmaal, gezien de uitstekende reputatie van de Nederlandse marine, tot in elk detail over de samenstelling en opbouw daar van in de Verenigde Staten op de hoogte is. Zowel van Nederland se als Amerikaanse zijde is de nadruk gelegd op het belang van de voorziening van Nederland met mijnenvegers om in tijden van nood de routes van convooien en de havens open te houden. Resumerende zeide de minister het als een belangrijke uitkomst te beschouwen thans volledige zekerheid te hebben dat onze vijf divisies zullen worden uitgerust. Hij heeft zich volledig op de hoog te kunnen stellen van de Ameri kaanse programma's, zodat hij precies weet wanneer de uitrus ting kan worden verwacht. Hij besloot met te zeggen: „De aandacht die de Amerikanen aan ons land schenken doet je vaak beschaamd staan. Zonder twijfel is deze goeddeels te danken aan de grote goodwill die Nederland hier geniet". Minister Staf heeft op zijn tocht langs verscheidene marine- en luchtbases kennis gemaakt met enige-staaltjes van „superb public relations work" van de zijde der Amerikaanse strijdkrachten. Zo vertelde minister Staf: „Na mijn bezoek aan Keesier Airforce base in Biloxi, Mississippi, vloog ik naar Fort Bragg in North Caroli na, waar bij mijn aankomst een van de meest perfecte erewachten stond opgesteld, die ik ooit heb gezien. Van deze basis ging 't per helicopter naar een open plek in een bos waar oefeningen werden gehouden door valscherm-eenhe den. Het was een imposant ge zicht om hele legers naar bene den te zien komen met inbegrip van voertuigen, kleine tanks en dergelijke". Onder de troepen bevonden zich de mannen van de 82ste Airborne Division, die in 1944 bij Nijmegen vochten. Deze veteranen sprongen speciaal ter gelegenheid van het bezoek van minister Staf. „Zoals bekend hebben deze man nen niet minder dan twaalf dui zend dollar voor de slachtoffers van de overstromingsramp inge- meld en ze waren kennelijk ge roerd toen ik hun liet weten, dat ik daar goed van op de hoogte was", aldus de minister. Eén stuk uitrusting was niet neergelaten doch reeds vóór de oefening op zijn plaats gezet: een welvoorzie ne consumptietent. „En hier was het dat de Amerikaanse public re lations op zijn best was. Toen ik binnen was hoorde ik een stem achter me in Nederlands: Wil de minister een biertje. En het was nog Nederlands bier ook", zo vertelde minister Staf. „Het Amerikaanse „squadron", dat dit jaar naar Nederland komt, zal waarschijnlijk om streeks September op Soesterb ;-g worden gestationneerd. Het k met Amerikaans personeel; za. volkomen paraat georganiseerd zijn en geregeld met het maxi mum aantal vliegtuigen in de lucht verschijnen. Het halve jaar, dat ons van zijn komst scheidt is nodig voor voorbereidingen van verbindingsapparatuur, grond- approach enz". Dit heeft de minis ter van Oorlog, ir C. Staf. Zondag meegedeeld, nadat hij tegen één uur in de „Atoom" van de K.L.M. op Schiphol was teruggekeerd van zijn besprekingen in de Ver enigde Staten. Uit een rapport van het be stuur der Europese betalingsunie blijkt, dat er grote meningsver schillen bestaan over de verlen ging van de bestaansduur dezer instellingen. Ondanks langdurige besprekingen is men niet tot een oplossing kunnen komen in het conflict tussen de extreme credi teuren en de extreme debiteuren in het algemeen en tussen West- Duitsland en Engeland in het bij zonder over de wijze, waarop in de toekomst betalingsoverschot ten en -tekorten moeten worden verrekend. Het probleem is voorgelegd aan de regeringen der aangeslo ten landen en de ministers dezer landen zullen thans moeten trach ten een vergelijk te bereiken, wil men voorkomen, dat de unie niet in stand kan worden gehouden. Zoals bekend is wordt de be staansduur van de E.B.U. van jaar tot jaar verlengd. In Octo ber j.l. heeft de ministerraad der organisatie voor Europese econo mische samenwerking het be stuur der E.B.U. opgedragen voorstellen uit te werken voor de verlenging van de bestaansduur der E.B.U. na 30 Juni. Het rap port, dat thans is uitgebracht, be vat geen gevolgtrekkingen, daar de bevoegdheden van het bestuur beperkt zijn tot aangelegenheden van technische aard. Een beslis sing kan alleen door de minister raad van de O.E.E.S. worden ge nomen. Eén van de oorzaken der huidi ge moeilijkheden is de enorme economische vooruitgang van West-Duitsland. Dit land is thans de grootste crediteur van Europa en via de E.B.U. financiert het in feite de helft van de Europese handel. In Februari 1951 had West-Duitsland nog een cumula tie betalingstekort van 457 mil lioen dollar in de E.B.U., doch thans heeft het een cumulatief betalingsoverschot van 482 mil lioen dollar en het overschot stijgt maandelijks met gemiddeld 40 millioen dollar. Zowel Duitsland als de andere grote crediteuren Zwitserland, België en Neder land beginnen ongedurig te worden over de betaling van hun vorderingen. Bij de oprichting van de E.B.U. zijn geen compen satiemaatregelen getroffen voor zeer grote betalingsoverschotten en de crediteuren wensen hierin thans verbetering te brengen. Zij hebben voorgesteld, dat de vorde ringen, die meer dan 18 maanden' uitstaan, thans binnen drie jaar in goud of dollars moeten worden betaald, en dat voortaan 70 pet van de betalingsoverschotten in goud of doHars moet worden be taald, wanneer deze overschotten stijgen tot 150 pet van de credit- quota. Voor de rest zou dan door het betrokken land crediet moe ten worden verleend aan de E.B.U. Op het ogenblik worden de overschotten voor de helft door credietverlening vereffend. Tegen deze voorstellen wordt vooral geprotesteerd door Enge land, dat een cumulatief beta lingstekort van 552 millioen dol lar heeft en de grootste debiteur is. Engeland wordt gesteund door de Scandinavische landen, maar Frankrijk beeft voor geen van beide partijen stelling genomen. Het probleem wordt als zeer ernstig beschouwd, doch men ge looft niet, dat het onoplosbaar is, of dat het voortbestaan van de E.B.U, onmogelijk zal zijn. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. KOUD WEER. Veranderlijke bewolking met nu en dan een regen-, sneeuw- of ha gelbui. Matige wind in hoofdzaak tussen West en Noordwest. DINSDAG 2 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.34 0.09 0.49 0.59 n.m. 12.11 12.46 1.26 1.36 ZON op onder MAAN op onder Febr. Mrt. 1 7.28 18.18 5.35 13.39 2 7.26 18.20 6.04 15.02 3 7.23 18.22 6.26 16.29 4 7.21 18.24 6.45 17.57 5 7.19 18.25 7.02 19.25

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1