Scandinavië centrum van spionnage President Eisenhower steunt minister Stevens Resolutie van Westduif se Bondsdag Sowjef-druk op Denemarken en Noorwegen West-Duitsland en het Europese leger SPORTNIEUWS ig hoop op Terneuzense zege Verklaring van majoor Salem Japan koopt vliegtuigen „Leerlingen van Christus" wilden de Paus genezen Aanval op kantoor van Indonesisch dagblad De opdracht van Robert Hersham Aartshertog Frans Jozef staakt proces, Staking van Franse leerkrachten Het Japanse scheepsbouwschandaal Incident in vluchtelingen kamp in West-Duitsland TWEEDE BLAD Zaterdag 27 Februari 1954 Het is niet onwaarschijnlijk, dat de Sowjet- spionnage ergens ter wereld actiever is dan in Scan dinavië. Bijna elke dag kan men in de Zweedse, Noorse en Deense bladen berichten vinden, die van deze activiteit en de bestrijding ervan getuigen. Dat de Russische geheime diensten zoveel belang stelling hebben voor Scandinavië is een gevolg van het feit, dat dit gebied in een eventuele wereldoorlog van de allergrootste strategische betekenis zou zijn. Heeds meer dan een jaar ge leden stelden Amerikaanse des kundigen tijdens een bezoek aan de Scandinavische landen vast, dat van daar gevestigde vlieg- bases, alsmede van steunpunten in Spanje, Griekenland en Tur kije uit (de zogenaamde Rad- ford-linie) een opmars van het rode leger naar West-Europa zo riskant zou kunnen worden ge maakt, dat deze waarschijnlijk geheel achterwege zou blijven. In de Verenigde Staten speelt men daarom nog steeds met het denk beeld, zich tot een „randverdedi- ging" van West-Europa te beper ken, indien de Europese Defensie gemeenschap eens niet tot stand zou komen. De vliegvelden in Noorwegen en Denemarken zijn voor deze beide landen zelf intussen tot een zeer omstreden zaak geworden. In Noorwegen bestaat reeds een gehele, het land van het uiterste zuiden tot het arctische noorden doorkruisende, keten van der gelijke steunpunten. De inrich ting is nog niet geheel gereed, maar wordt op het ogenblik met vriendschapsverdrag met Moskou verbonden Finland in de invloeds sfeer van 't westen te treKKen om aan de verdediging van de Atlan tische wereld dienstbaar te ma ken. In werkelijkheid komt een reiding van Zweden's aansluiting bij de N.A.V.O. voorgesteld. Dat is natuurlijk een verdraaiing van de waarheid. De Zweedse defen sie wil en moet de wegen open houden, waarlangs zij, in geval van een schending der neutrali teit, hulp uit het buitenland kan krijgen. De Zweden hebben in de laat ste jaren een bijzonder sterk ver dedigingsapparaat opgebouwd. In geval van oorlog kunnen zij onmiddellijk twintig divisies op de been brengen. Dit landleger wordt terzijde gestaan door een zeer doelmatige kustartillerie, 'n gemoderniseerde Oostzeevloot en vooral een op de laatste stand van de ontwikkeling gebrachte luchtmacht, die ruim duizend straaljagers van eigen productie telt. Verder is er een goed ge trainde nationale reserve, die in dit dunbevolkte land, in geval van ernst, zeer nuttige diensten kan Dr Konrad Adenauer heeft 'n verschil van mening onder zijn aanhangers in het parlement bijgelegd, waardoor hij zo goed als zeker kan zijn van de aan vaarding van het wetsontwern tot legalisering van de West- duitse deelneming aan een Europees leger. De kanselier beloofde de 48 leden van de vrije democrati sche fractie, dat hij het debat over het opperbevel van het Duitse contingent „tot hun vol doening" zou regelen. De vrije democraten, op één na de grootste partij in de coa litie-regering, willen de presi dent van de republiek met de functie van opperbevelhebber bekleed zien, terwijl de christen democraten de functie aan de kanselier zelf willen geven. dergelijke militaire politiek voor bewijzen. Maar al deze strijd- Finland in het geheel niet in krachten zullen toch slechts de aanmerking, al was het alleen maar met het oog op de vloot- en luchtbases van de Russen op Finse bodem, namelijk op het schiereiland Porkkala ten Wes ten van Helsinki. Uitlatingen van deze aard in de Russische pers en propaganda hebben daar om waarsemjniijk slechts de be tekenis van een waarschuwing, dat de Westelijke versterkingen in Noorwegen en Denemarken wel eens zouden kunnen worden beantwoord met tegenmaatrege len in het tot nog toe betrekke lijk schappelijk behandelde Fin land. NEUTRAAL, ZWEDEN. De verdachtmakingen, die de Scandinavische communistische bladen, af en toe door Moskou niet al te luid gesecundeerd, kracht bespoedigd. De leiding tegen de Zweedse politiek richt, van de N.A.V.O. hecht aan deze bases een nog grotere waarde, nadat onlangs bij manoeuvrs op de Atlantische Oceaan is geble ken, dat vliegdekschepen in de Poolzee niet goed bruikbaar zijn. ZWARE DRUK. De Sowjet-Unie heeft Noorwe gen reeds onmiddellijk, nadat met de bouw van de steunpunten een begin was gemaakt, met pro test-nota's geborbardeerd. Mos kou verzette zich er vooral tegen, dat vreemde strijdkrachten op de bases zouden worden gelegerd. De regering in Oslo is voor deze druk in zoverre geweken, dat zij besloot, de bescherming van de N.A.V.O.-bases in vredestijd uit sluitend aan de eigen troepen toe te vertrouwen. In Denemarken is de N.A.V.O. tot nog toe slechts bezig met de aanleg van twee grote vliegvel den op het vasteland van Jutland. Sinds de laatste verkiezingen de sociaal-democraten aan het be wind brachten, spreekt men in Denemarken slechts van „nood- bases" voor het geval van oorlog. Men voelt er in Kopenhagen niet veel voor, het Kremlin meer dan nodig is, te prikkelen. Wil men de Sow jet-pers gelo ven, dan zou men rekening moe ten houden met pogingen van de N.A.V.O. om ook het strikt neu trale Zweden en het door een Majoor Salem, Egyptisch mi nister ran Voorlichting, heeft aan verslaggevers meegedeeld, dat generaal Naguib de revolu- tionnaire raad 3 dagen geleden met zijn eis tot nieuwe bevoegd heden en zijn daarop volgende ontslagaanvrage Yoor een vol dongen feit had willen plaat- S6U De generaal had in de afge lopen 10 maanden reeds ver- scneidene malen gedreigd af te treden. Hij wendde hierbij ziek te voor, aldus Salem. Naguib zei de laatste dagen al zijn afspraken af. (Reuter meldt nog, dat kolonel Nasser, de nieuwe premier van Egypte, reeds meer dan 10 jaar revolutionnair is. Hij werkt 16 uur per dag. Nasser was de voornaamste man, die wilde, dat generaal Naguib zou worden gekozen tot symbool van de op stand van het leger tegen Fa- roek. Hij was reeds lang daar voor een machtige figuur op de achtergrond. hebben een ander doel. Zij rich ten zich tegen de Zweedse mili taire maatregelen die aan de neu traliteitspolitiek van Stockholm in geval van oorlog een zekere elasticiteit moeten geven. Een steen des aanstoots is bij voorbeeld de verbetering van de verbindingen tussen midden- Zweden en de Noorse haven Drontheim; van communistische zijde is dit project als de voorbe- eerste stoot van de aanval van een grote mogendheid kunnen opvangen Japan zal 6 straaljagers en 137 oefenvliegtuigen van de Ver. Staten kopen dit jaar, zo heeft de plaatsvervangende dir.-generaal van de Japanse nationale veiligheidsraad mee gedeeld. Hij zei dat men in April van het volgende jaar met vliegen zal beginnen. VOETBALPROGRAMMA K. N. V. B. ZONDAG 28 FEBRUARI? EERSTE KLASSE A. WageningenNEC; Heracles Ajax; HaarlemDWS; Be Quick (Gr.)Zwolse Boys; Oosterpar- kersElinkwijk; Enschedese BoysRCH. EERSTE KLASSE B. SneekVSVRigtersbleek Go Ahead; DOSHeerenveen; EDOEnschede; De Volewij- ckersGVAV; Vitesse—AGOVV. EERSTE KLASSE C. WH '16—LONG AVVV—Bra- bantia; PSVSittardia. EERSTE KLASSE D. EindhovenRBCHermes DVSExcelsior; EBOHMau- rits. ZUID I. TWEEDE KLASSE A. TerneuzenBaronieGoes Rood Wit; InternosRAC. DERDE KLASSE D. AxelZeelandia; Breskens De Zeeuwen; BiervlietHulst. President Eisenhower heeft zijn volledige steun gegeven aan de minister voor het Leger, Ro bert Stevens, in diens conflict met senator McCarthy over de ondervraging van legerofficie ren door McCarthy's subcom missie van onderzoek. Na een dag van koortsachtige doch niet geslaagde pogingen om het geschil bij te leggen, heeft minister Stevens op een persconferentie op het Witte Huis te Washington verklaard, dat hij nooit en onder geen en kele voorwaarde zou instemmen met beschimping van legeroffi cieren, ook niet door commis sies. 4 Drie zich noemende „Leerlin gen van Christus" zijn uit Frank rijk naar Rome gekomen om, naar zij zeiden, de Paus te gene zen. Tevergeefs hebben zij ge tracht toegang tot ae pauselijke vertrekken van het Vaticaan te krijgen. Zij zeiden, dat eenvoudi ge handoplegging door één van hen voldoende zou zijn om het „dreigend onheil" van de Paus »f te wenden. De Westduitse bondsdag heeft eenparig de nadruk gelegd op zijn vastbeslotenheid, te stre ven naar hereniging van Oost en W.-Duitsland, na het falen van de Berlijnse conferentie in dit opzicht. Afgevaardigden van alle par tijen stonden op om een ge meenschappelijke resolutie goed te keuren, luidend: „Wij betreu ren het diep, dat de conferentie van Berlijn er niet in geslaagd is de Duitse kwestie op te los sen. De Sowjetrussische minis ter van Buitenlandse Zaken, Molotof, heeft duidelijk laten uitkomen, dat de Sowjet-Unie op het ogenblik niet bereid is, de hereniging van Duitsland in vrijheid toe te laten". Enige tientallen voormalige guerillastrijders van het herstel- centrum in Solo hebben Donder dag een aanval gedaan op het redactiekantoor van het Indone sische dagblad „Nasional". De redacteuren Pramono en Werdo- jo werden door de aanvallers ge wond en een deel van de inven taris van het kantoor werd ver nield. Naar verluidt, waren de aan vallers ontstemd over door dit dagblad gepubliceerde berichten inzake vechtpartijen, die leden van het herstelcentrum hadden geleverd. „De bondsdag, als de enige vrijgekozen vertegenwoordiging van het Duitse volk", zo gaat de resolutie verder, „verzekert nog maals plechtig, alles te zullen doen wat in zijn vermogen ligt om die Duitsers bij te staan, die nog steeds in slavernij leven en de hereniging met hen in vrede en vrijheid tot stand te bren gen". „De bondsdag is bereid, dit doel na te streven binnen de gemeenschap van de vrije we reld en in ondeelbare solidari teit met de andere vrije naties van Europa". I Eisenhowers perschef, Hager- ty, verklaarde op deze perscon ferentie, dat de president van Stevens verklaring op de hoog te was en dat hij voor de volle 100 procent ermee instemde. Stevens maakte in het bij zonder melding van het seval waarbij brigade-generaal Zwic- ker betrokken was, die door de subcommissie diepgaand was ondervraagd over het eervol ontslag van een leger-tandarts, die onder Zwickers bevel had gestaan en die beschuldigd is van het onderhouden van ver bindingen met communisten. toievens zei, dat net „Memo randum van overeenstemming", dat na zijn bespreking met re publikeinse leden van de sub commissie uit uitgegeven, ver keerd is uitgelegd. Hij verklaar de met nadruk, dat hij niet was teruggékomen van zijn stand punt en hij zei de verzekering te hebben ontvangen, dat be schimping van legerofficieren niet meer zou voorkomen. McCarthy heeft onmiddellijk deze verklaring betwist. Er is in het geheel niet toegegeven, dat getuigen zijn bescnirnpt, zo zei hij. Wij hebben duidelijk ge maakt, dat elke getuige uit het leger of ergens anders vandaan diepgaand zal worden onder vraagd als hij niet oprecht en waarneidiievend is. McCarthy zei, dat hij generaal Zwicker opnieuw voor een verhoor door de subcommissie zou oproepen. Minister Stevens legde zijn verklaring af, nadat de drie an dere leden van McCarthy's commissie die op initiatief van vice-president Nixon waren bijeengekomen hadden be kendgemaakt, dat hun pogingen hadden gefaald om Stevens en McCarthy tot overeenstemming te brengen. Het Woensdag -uitgegeven „Memorandum van overeen stemming" was in brede kring ui.gelegd als te betekenen, dat het leger voor senator McCarthy had „gecapittuleerd". Volgens het memorandum stemde Ste vens er mee in legerofficieren toe te staan voor de subcommis sie te verschijnen wat hij had verboden na het incident met Zwicker en hij zegde toe de namen van alle personen die be trokken waren bij het geval van de beschuldigde tandarts te .uilen bekendmaken. Donderdag vermaarde Ste vens, dat het nooit tot een der gelijke overeenstemming zou zijn gekomen, als hij niet de verzekering had ontvangen, dat geen beschimping van getuigen van het leger meer zou voorko men. Tevoren had de minister ca tegorisch berichten tegenge sproken, volgens welke hij be reid was af te treden als presi dent Eisenhower hem niet open lijk zou steunen in het geschil met McCarthy. VIERDE KLASSE H. AardenburgIJzendijke; Sluis kilLuctor; ClingeRIA; Oost burgHontenisse. RES. TWEEDE KLASSE C. Zeelandia 2Axel 2; Corn Boys 2RCS 2; Goes 2Terneu zen 2; Middelburg 2Vlissin- gen 2. ONDERAFDELING ZEELAND. ZONDAG 28 FEBRUARI. EERSTE KLASSE B. Hoofdplaat 1Vogelwaarde 1. RES. EERSTE KLASSE A. Sluiskil 2Luctor 2. RES. EERSTE KLASSE B. Terneuzen 3Biervliet 2; Vlis- singen 3Axel 3. DERDE KLASSE B. Hoofdplaat 2Zeeuwen 5; Vlissingen 5Retranchement 2; Zuidzande 1Breskens 4. DERDE KLASSE C. Zuiddorpe 1Clinge 3. TWEEDE KLASSE B. Hef eerste wedstrijdprogram ma na de gedwongen rustperiode is een inhaalronde, zodat morgen slechts een klein aantal clubs binnen de krijtlijnen zullen ver schijnen. In de tweede klasse B zijn 3 wedstrijden vastgesteld en daar van is de wedstrijd Terneuzen De Baronie ongetwijfeld de be langrijkste. Terneuzen verkeert In degradatiegevaar, de gasten hebben kampioensaspiraties. Nu doen zich in wedstrijden tussen laaggeplaatste clubs- en kop lopers soms verrassende uitsla gen voor, die des te meer ver rassing wekken naarmate het eind van het seizoen in zicht komt. Maar of Terneuzen Zon dag voor zo'n prettige verrassing gaat zorgen, betwijfelen we toch ten zeerste. De bezoekers speel den Zondag j.l. nog een nuttige oefenwedstrijd tegen de eerste klasser Longa en wonnen die met niet minder dan 62, al voe gen wij er direct aan toe, dat die uitslag zeer geflatteerd was. Van activiteit van Terneuzen hebben we niet gehoordWe hopen het beste, doch verwachten mor gen een fikse nederlaag. Ook Goes kan de punten goed gebruiken om zich uit de gevaar lijke zone wat omhoog te wer ken. Tegen Rood-Wit zijn de gastheren zeker niet kansloos. InternosRAC wordt o.i. een nipte zege voor de thuisclub. DERDE KLASSE D. Hier vermeldt het programma slechts 2 wedstrijden, n.l. Axel Zeelandia en BreskensDe Zeeu wen. In eerstgenoemde match is een overwinning van Axel zeker, door MARTIN VERDUYN. Aartshertog Frans Jozef van HabsburgLotharingen, die als „de heer Frans Jozef" te New York 'n proces voerde tegen zijn schoonzuster prinses Ileana van Roemenië over de verkoop van voorvaderlijke bezittingen in Oostenrijk, heeft zijn aanklacht ingetrokken. Hij heeft toegege ven, dat hij in de getuigenbank onwaarheid heeft gesproken. De openbare aanklager onderzoekt thans of het hier misschien een kwestie van meineed betreft. Frans Jozef had toegegeven onwaarheid te hebben gesproken, toen hem de bewijzen daarvan getoond werden. 50) Nadruk verboden. Toen de duisternis viel was iedereen geïnstalleerd en kon een nieuwe phase in de strijd om Nichols beginnen. Op het moment, dat Desmonds troep het Duitse kamp had over vallen, had Nichols onmiddellijk begrepen dat hij moest vluchten. In de verwarring was het hem gelukt in de jungle te verdwij nen en taai als hij was, was hij zo snel mogelijk voort geslopen, eerst niet wetend waarheen hij zou gaan, maar vertrouwend op zijn geweldige wilskracht en zijn denkvermogen, dat hem ook in deze voor hem zeer onbekende omstandigheden, wel niet in de steek zou laten. Bovendien was Nichols te veel overtuigd van de grootheid van zijn „zending" om ook maar één ogenblik de moed te verliezen. Hij doorzag onmid dellijk dat de Duitsers alles in het werk zouden stellen om hem te vinden. Ook begreep hij, dat zij hem niet vér zouden zoeken, aangezien hij zonder water en voedsel gevlucht was. Deze laat ste twee factoren namen voor lopig zijn denken in beslag. Daar moest hij allereerst voor zorgen. Logisch denker als hij was, be greep hij heel goed dat Mers- ham in het bijzonder zou letten op de plaatsen waar zich water bevond. Hij zou dus alleen des risico en daarom besloot hij een voudig aan het riviertje, waar van hij de ligging evenals Hart ley en Brent precies wist, zich te „vestigen". Dat moest hij onmid dellijk na zijn vlucht doen, wilde hij de wachtposten, die Mersham ongetwijfeld zou uitzetten, voor zijn. Zich oriënterend op de zon sloop hij zo vlug mogelijk in de richting waar het riviertje zich moest bevinden en het gelukte hem werkelijk aan de rivieroever een door zwaar geboomte be schutte schuilplaats te vinden. Hij behoefde slechts enkele stap pen te doen om te drinken, en naar hij had verwacht wemelde het water van vis. Nichols was een man met wei nig behoeften. Had Brent, uitge hongerd als hij was, de door Hartley gevangen vis rauw ver slonden, Nichols zou dit ook doen, echter zonder uitgehongerd te zijn, maar eenvoudig omdat het in de gegeven omstandig heden niet anders kon, en hij er nauwelijks iets van bemerkte. Zelfs toen hij hijgend in zijn -.chuilplaats neerhurkte en bii bevonden had, dat er nog geen wachtposten waren, althans niet merkbaaf-, was zijn geest bezig met de formules die hij aan de nazi's wilde verstrekken, opdat zij met het atoomwapen de we- nachts en dan nog met het groot-reld zouden vormen naar het ste risico, zichzelf van water model dat Nichols als ideaal zag. kunnen voorzien. Maar dat be- Zijn verraad zei hem niets. Met tekende ook een steeds herhaald 1 grote koelbloedigheid had hij in De onderwijskrachten aan middelbare technische en hoge scholen in Frankrijk hebben Vrijdag een halve dag gestaakt als protest tegen de naar hun mening onvoldoende credieten die de regering voor het onder wijs beschikbaar stelt. dienst der geallieerden de meest waardevolle gegevens verzameld en toen de cirkel van zijn kennis gesloten was, wilde hij niets lie ver, dan de wereld die hem het verwerven van zijn kennis had mogelijk gemaakt, verpulveren. Er was bij Nichols geen sprake van een emotioneel motief. Van jongsaf was z'n geest uitsluitend vervuld geweest met de wonder bare schoonheid van de hogere wiskunde en hij wilde de wereld niet anders zien dan als een ge compliceerd samenstel van wis kundige betrekkingen. Diep in zijn hart verachtte hij ook de mythe van het nazidom maar hij zag deze als noodzake lijke hefboom om de wereld uit haar voegen te lichten, opdat hij uit de stukken een nieuw, schoon, harmonieus bouwsel zou kunnen formeren. Nichols dacht zich een wereld, waarin alle hartstochten en diriften, alle ge voelens zouden zijn weggevaagd door de zuivere adem, door de vrieskoude wind van de pure verstandelijkheid. De mens zon der ziel, een vermetele gedachte mens, met zijn verstand het heel al omvattend, was Nichols' op permens ideaal. Zo zat Nichols in zijn hol en maakte berekeningen, waarnaar hij zijn verdere handelingen zou richten. Na het avontuur werden Flan ders en Marion voor de tweede maal verrast, eveneens door iets, dat in Afrika heel normaal is, maar waarmede zij nauwelijks rekening hadden gehouden. Het was een negerdorp waar zij op stuitten. Ondanks het ri sico dat de negers bevriend wa- doch minder zeker zijn we van een overwinning van De Zeeu wen in Breskens. Ingelast werd BiervlietHulst. Een lastige uitwedstrijd voor Hulst, dat wel eens een puntje zou kunnen kosten. VIERDE KLASSE H. Aardenburg ontvangt hekken sluiter IJzendijke en dat wordt een nieuwe nederlaag voor de gasten. In het villapark te Sluis kil wacht men met spanning de komst van Luctor af en we zijn er van overtuigd, dat de benja mins in deze klass'e zich schrap zullen moeten zeUen tegen de meer geroutineerde Sluiskilse ploeg. Het grenskant-onderonsje kan een overwinning worden voor Clinge op een dit seizoen niet in vorm zijnd RIA. Of zou de rust de Westdorpenaren goed gedaan hebben? Oostburg kan het Hontenisse erg lastig maken, maar uiteindelijk zullen de pun ten toch wel bij de gasten te rechtkomen. HET ZWALUWENELFTAL VCOR GENT. Het Zwaluwenelftal, dat Dins dag 2 Maart te Gent tegen de Rode Duivels speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Van der Wint (VSV). Achter: Cools (RBC en Kuys (Haarlem). Midden: Hendriks (NEC), Krist (Ajax) en Dörr (Excelsior). Voor: Van der Kuil (VSV), Van Rooy (Eindhoven), Bleyenberg (Rigtersbleek), Van Pelt (SW) en Schmidt (Eindhoven). Reserves: Dufourne (Sparta), Boskamp (Ajax), Wink (SW) en Köneman (SW). WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN KOSTEN 1.6 MILLIOEN FRANCS. Ernst Thommen, de voorzitter van de Zwitserse voetbalbond heeft verklaard, dat de organi satie van de wereldkampioen schappen voetbal, welke van 16 Juni tot 4 Juli in Zwitserland worden gehouden, 1,6 millioen Zwitserse francs zal kosten. Men neemt aan, dat de uitgaven ge dekt zullen worden door de in komsten, verkregen uit de ver koop van toegangskaarten. Tot nu toe zijn reeds 300.000 plaat sen verkocht voor diverse wed strijden en dit aantal heeft uit sluitend betrekking op niet- Zwitserse afnemers. De kosten van de reis van elk deelnemend land zijn voor reke ning van Zwitserland. Het duur ste land zal wel Japan of Korea zijn, want de passagebiljetten van het vliegtuig worden op 140.000 francs geschat. Elke spe ler van de 16 ploegen, welke aan het eindtournooi deelnemen, ontvangt 40 francs per dag zak geld. De begrotingscommissie van de Japanse Rijksdag (Tweede Kamer) heeft besloten premier Josjida vragen ie stellen over het scheepvaartschandaal, dat dezer dagen aan het licht is ge komen en waarbij de vice-se- cretaris-generaal van Josjida'a ren met Duitse spionnen, of dat deze er zichzelf zouden bevinden, dacht Flanders geen ogenblik na. Het was trouwens de hoogste tijd dat zij onderdak, voedsel en water kregen; nu verder gaan zou een groter risico betekenen. „We wagen het er op", zei Flan ders met schorre stem en Marion knikte slechts, te vermoeid om nog te kunnen spreken. Op genade en ongenade moes ten zij zich aan deze hen volko men onbekende inlanders over geven. Zij werden onmiddellijk opgemerkt en enkele negers be gonnen in een opgewonden taal tje elkander duidelijk te maken, dat het stamhoofd gewaarschuwd moest worden. De zwarten zagen er nogal niet oorlogszuchtig uit - stelde Flan ders met enige voldoening vast. Toen hij er enkele bereikt had, probeerde hij een paar woordjes Engels, maar deze poging had geen effect. Zodra hij echter in het Frans naar het stamhoofd vroeg, beduidden de negers hem, hen te volgen. Het was wonder baarlijk; het was alsof deze men sen hun bedje gespreid hadden. Met grote vriendelijkheid werden zij door het opperhoofd, een reeds oudere man met verstan dige gelaatstrekken, ontvangen. Hij scheen niet erg verrast door de onverwachte komst van twee blanken en hoe verheugd waren Marion en Flanders toen zij in vrij goed verstaanbaar Frans te horen kregen, dat vrijwel de ge hele bevolking van de Congo op de hoogte was gesteld van het gevaar, dat een geallieerde expe ditie op hun gebied bedreigde. (Wordt vervolgd). liberale partij, Arita, betrokken zou zijn. Arita is Woensdag, tezamen met zijn secretaris, Kifane, aan gehouden voor ondervraging in verband met een beschuldiging van omkoperij nadat de Rijks dag met 2U9 tegen 204 stemmen had besloten zijn parlementaire onschendbaarheid op te heffen. Voorts waren reeds 26 em ployes van scheepvaartmaat schappijen en functionarissen van net ministerie van Ver voer aangehouden op beschul diging van samenzwering om regeringssubsidies te misbrui ken. De rechtse en linkse socialis- tiscne partij hebben bekendge maakt, dat haar partijbesturen zullen vergaderen ter bespre king tan een plan om de rege- ring-Josjida omver te werpen. Functionarissen van de libe rale partij hebben verklaard, dat volgens Josjida het kabinet aan zal blijven. De Britse militaire politie heeft 2 Russische officieren uit de handen gered van verbolgen Polen en Russen, toen de beide officieren een bezoek brachten aan het vluchtelingenkamp Buchholz in de omgeving van Hannover. De Poolse en Russi sche kampbewoners bekogelden de officieren met stenen en trachtten hun auto om te gooi en. De officieren behoorden tot de Russische militaire missie in de Britse zone van Duitsland. Het behoort tot hun taak de vluchtelingenkampen te bezoe ken om te vragen of er kamp bewoners zijn, die naar de Sow jet-Unie wensen terug te keren. De beide officieren dankten de Britten voor hun hulp alvo rens zij in hun beschadigde auto wegreden.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5