De handel het Sowjet-blok SJISJAKL! AFGETREDEN Salefi Naguib beschuldigt van sabotage Westduitse bondsdag wijzigt grondwet ten behoeve invoering dienstplicht de WEERSVERWACHTING. HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN. De olieverschepingen van de Sowjet-Unie DE TOESTAND IN ATJEH en controle der Westerse landen NAGUIB HEEFT HUISARREST Brand in de Boerentoren te Antwerpen - De ziekte van de Paus Voorlopige president van de Syrische republiek benoemd De V. S. schenken nationalistisch China twee torpedohooljagers Grieks chip in moeilijk heden bij lichtschip Terschellingerbank Droezenleider keert terug naar Syrië Uitwisseling van burgers tussen Noord- en Zuid-Korea Franfcenng by Abonnement-. Temeuw Directeur-Hoofdredacteur T. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 NS. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 27 FEBRUARI 1954. 9e Jaargang No. 3085. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum pa advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—; iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur, Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. Eén van de opmerkelijkste resultaten van de samenwerking tussen de vrije Westerse landen is de onopvallende doch doel treffende controle op de handel met de landen van het Sowjet- blok en China. Toch wordt dit niet altijd ten volle erkend, daar zich van tijd tot tijd misverstan den voordoen en ook emotionele overwegingen hierbij een grote rol spelen. Daarom is het in het belang van de harmonie tussen de vrije naties misschien goed, deze kwestie eens nader te bekij ken. Aan de ene uiterste kant staan de mensen, die elke handel met het communistische blok en spe ciaal met China afkeuren, en aan de andere degenen, die elke beperking hierop wantrouwen. Deze twee uiterste gezichtspun ten zijn van weinig belang voor de kwestie zelf, maar hebben er toe geleid, dat bij velen verwar ring gesticht is. Men moet in het oog houden, dat het doel van de vrije naties bij het instellen van deze controle is geweest, om 'n waarborg te hebben, dat zij het communistische blok niet de mid delen voor een agressie verschaf fen. Dit heeft niets te maken met de handel in niet-strategische goederen, die ze juist gaarne zouden zien toenemen. Aan de andere kant is het fout, om te denken, dat de handel Oost-West belangrijk zou toenemen door de afschaffing van deze controle (alsof de vele voorwaarden en maatregelen aan de andere zijde van het ijzeren gordijn daar geen beperkende invloed nadden). DE HOUDING VAN ENGELAND. De behoefte aan maatregelen om de verzending van strategi sche goederen naar Rusland en haar satellietstaten te beperken, deed zich gevoelen na de misluk king van de conferentie van de ministers van Buitenlandse Za ken in Londen in 1947 met de daaruit voortvloeiende vererge ring van de koude oorlog en de. Sow jet-blokkade van West-Berlijn in 1948. De Engelse regering stelde toen een licentie-systeem in voor de uitvoer van wapenen en stra tegische materialen. Hierbij moest vergunning wor den gevraagd voor de uitvoer naar elke bestemming buiten het Britse gemenebest, de Verenigde Staten en de landen, aangesloten bij de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking van een uitgebreide reeks goederen, waaronder uitrustingen en mate rialen van militaire waarde. Al gauw waren er een 150 artikelen die onder een volstrekt verbod vielen en een aantal, waarvan slechts beperkt geleverd mocht worden. Na opstelling van deze controlelijst pleegde Engeland overleg met de mogendheden van West-Europa, Canada, de Ver enigde Staten en Japan en hier uit ontstond een gemeenschappe lijke politiek ten aanzien vqn de export. Na de invasie van Korea werd door de Verenigde Naties in Mei 1951 een verbod gelegd op de levering van strategische goede ren naar communistisch China. Dit embargo was uitgebreider dan dat, hetgeen op de andere landen van het communistisch blok werd toegepast, daar China daadwerkelijk agressie pleegde. Later werd bovendien nog con trole ingesteld op de lading en 't bunkeren van schepen met be stemming China. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Minder buien. Wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur. HET SYSTEEM De twee voornaamste proble men bij de toepassing van de controle op de handel Oost-West waren ten eerste, om een over eenstemming te bereiken inzake wat onder strategische goederen verstaan werd en wat niet, en ten tweede, om een goede manier te vinden, om een werkelijk doel treffende controle op de uitvoer uit de Westelijke landen toe te passen. Gelukkig kon men door de goede samenwerking tussen de Westerse landen deze moeilijk heden te boven komen. Langzamerhand kwam men tot 'n speciaal systeem hiervoor, dat nu reeds 2 jaar in werking is. Volgens dit systeem moet de ex porterende firma 'n invoercertifi- caat overleggen, dat door de re gering van de importfirma ver strekt wordt en dat neerkomt op de verklaring, dat de goederen zullen worden uitgevoerd. Nadat de goederen verscheept zijn, kun nen nadere bijzonderheden wor den gevraagd. HOE DE CONTROLE WERKT. Om er enig idee van te krijgen, hoe deze controle in de praktijk werkt en hoe de verschillende Westerse landen hierbij samen werken, laten wij een paar voor beelden volgen. Begin 1953 plaatst een Engelse metaalhandelaar een order bij een firma op het vasteland van Europa voor 8000 ton aluminium. Toen hem om een invoerverkla- ring gevraagd werd voor deze order, weigerde hij, op technische gronden, om deze bij de Engelse regering aan te vragen. De trans actie ging niet door, daar de vereiste verklaring mankeerde en bij latere navraag bleek, dat de aluminium bestemd was voor doorzending naar Polen. Op deze manier verijdelen inlichtingen, die uit verschillende bronnen ver enigd worden, pogingen, om er toch materialen door te krijgen. In Januari 1953 bestelde .een West-Europese maatschappij 5 ton koper bij een Franse firma. Alle certificaten bleken in orde te zijn en dienovereenkomstig werd er een Franse uitvoerver gunning verleend. Doch de Fran se regering ontving een vertrou welijke informatie over de uit eindelijke, bestemming van het ZONDAG 28 FEBRUARI. v.m. n.m. Breskens 9.28 10.23 Terneuzen 10.03 10.58 Hansweert 10.43 11.38 Walsoorden 10.53 11.48 t MAANDAG 1 MAART. v.m. n.m. Breskens 11.04 11.25 Terneuzen 11.39 Hansweert 0.19 12.40 Walsoorden 0.29 12.50 koper en de Franse regering zag er daarop van af, het koper te verzenden. Dit zijn slechts enkele voorbeel den. Doch men moet nu niet denken dat er haast geen handel tussen Oost en West plaats vindt. De Westerse landen beseffen zeer goed, dat het in hun belang is, de handel in niet-strategische goede ren uit te breiden en hoewel de totale handel achteruit is gegaan, is er verleden jaar toch nog tot een waarde van ruim 900 millioen dollar van West naar Oost ver zonden en van ruim 1000 millioen dollar van Oost naar West. De Oost-Europese landen exporteren hoofdzakelijk kolen, graan, vee voeder en hout, de Westerse lan den een grote verscheidenheid af gewerkte artikelen. Deze handel is beide zijden ten goede gekomen en het Westen ziet gaarne, dat deze handel aangemoedigd wordt. NIET VAN ééN KANT. Het is echter ook gemakkelijk, de voordelen voor de vrije landen en in het bijzonder voor West- Europa, van een volkomen onbe perkte handel met het communis tische blok te overdrijven. Aan houdend hoort men mopperen, dat een opheffing van de huidige belemmeringen een winstgevend afzetgebied in het Oosten zou openen en er belangrijk toe zou bijdragen om het dollartekort op te heffen. Hierbij moet men in het oog houden, dat de Oost- Westhandel zelden een belangrijk onderdeel van het West-Europese handelsschema is geweest, noch vóór de oorlog, noch er na. Voor de oorlog dreven de West Europese landen nog geen 5 van hun totale handel met de landen in Oost-Europa en het is zeer onwaarschijnlijk, dat zelfs zonder de huidige veiligheids maatregelen de Oost-Westhandel veel meer zou bedragen dan vóór de oorlog. Men bedenke hierbij, dat de beperkingen niet allen eenzijdig zijn. De snelle industrialisatie in de Russische satellietstaten heb ben de voedsel- en grondstoffen- overschotten, die eerst hun na tuurlijke exportbronnen waren, zeer beperkt. Hierbij komt nog, dat hun prijzen, in het bijzonder voor kolen en tarwe, vaak te hoog liggen. Voorts heeft een aantal Oost- Europese landen aanmerkelijke deficits bij de vrije naties ge kweekt, die het nauwelijks de moeite waard maken, om de han del met hen verder uit te breiden. Tenslotte is de belangrijkste be lemmering voor de uitbreiding van de handel tussen Oost- en West-Europa het streven van de landen van het Sowjet-blok naar een politiek, die er op gericht is, om zichzelf in eigen behoeften te voorzien. In het kort komt het dus hier op neer, dat de samenwerking tussen de vrije naties er in ge slaagd is, een doeltreffende con trole op de export van strategi sche goederen naar het Sowjet- blok en naar China tot stand te brengen, doch dat het verkeerd zou zijn, te denken, dat óf de han del tussen Oost en West tot stil stand gebracht is, óf bij afwezig heid van deze veiligheidscontrole, de Westerse landen al hun bui tenlandse problemen zouden kun nen oplossen. De werkelijkheid is zelden zo eenvoudig. De Paus die van het begin van deze week af nagenoeg geen voedsel langs natuurlijke weg tot zich heeft kunnen nemen, heeft Vrijdag 'n weinig vloeibaar voed- sel"gehad. Hieruit meent men te kunnen afleiden dat de crisis is overwonnen. Volgens de Petroleum Press Service heeft de Sowjet-Unie verleden jaar bijna 2 millioen ton olie naar de Westelijke we reld verscheept en daarmede de handel overgenomen, waarin voorheen voorzien werd door Engelse en Amerikaanse olie maatschappijen. Bijna de helft van de olie welke de Sowjet-Unie verleden jaar verscheepte, ging naar T landen, Finland en Italië. Ver wacht wordt, aldus het over zicht, dat de olieverschepingen van de Sowjet-Unie dit jaar 4 millioen ton groot zullen zijn. President Sjis.jakli v,an Syrië heeft zijn ontslag ingediend bij het huis van afgevaardigden, aldus maakt radio-Damascus be kend. De tekst van zijn ontslag luidt: „Om bloedvergieten van het volk dat ik liefheb, van het leger waarvoor ik mij zou opofferen en van het Arabische vaderland dat ik oprecht heb willen dienen te voorkomen, bied ik het Syri sche volk mijn ontslag van het presidentschap van de republiek aan, in de hoop, dat ik op deze wijze mijn vaderland dien en ter wijl ik Allah bid dit land voor alle onheil te behoeden". De Amerikaanse regering heeft nationalistisch-Chinatwee torpe- dobootjagers aangeboden als symbool van het geloof van de Verenigde Staten, dat „China weer zal bewijzen sterker te zijn dan de vreemde indringer". De onderminister van Buiten landse Zaken Robertson zeide ter gelegenheid van de aanbie ding te Charleston: „Wij geloven, dat deze schepen zullen bijdragen tot het naderbij brengen van de dag, waarop China weer zonder beperking in handen is van de Chinezen". De afgetreden president van Syrië Adib Sjisjakli, is in de nacht van Donderdag op Vrijdag in de Libanese hoofdstad, Bei roet, aangekomen. Hij kwam per vliegtuig. De ex-president begaf zich naar de ambassade van Saoedi-Arabië. Hij was op weg naar Riad, de Saoedi-Arabische regeringsstad. De Israëlische regering heeft een verklaring uitgegeven, waar in zij zegt: „De gebeurtenissen in Syrië nopen Israël tot een hou ding van scherpe waakzaam heid". „Heftige veranderingen in een buurstaat, die steeds onverander lijk vijandigheid jegens Israël heeft getoond, zijn geladen met onberekenbare gevolgen en kun nen de Israëlische regering niet anders dan met ernstige be zorgdheid vervulen". Brigade-generaal Sjawqat Snoe gair, stafchef van het Syrische leger, heeft na het vertrek van Sjisjakly de vrijlating van alle door de afgetreden president ge vangen gezette politieke gevan genen gelast. VOORLOPIGE PRESIDENT VAN DE SYRISCHE REPU BLIEK BENOEMD. Volgens een te Londen opge vangen bericht van radio-Damas cus heeft het Syrische parlement aan Maarnoen Koezbari president van de kamer van afgevaardig den, voorlopig de functie van president van de republiek op gedragen. Dr Maarnoen Koezbari, voorzit ter van de kamer, verklaarde, dat hij de functie van president van de republiek op zich zal nemen overeenkomstig artikel 89 van de grondwet; in afwachting van de verkiezing van een nieuwe president, die binnen 2 maanden moet worden gehouden. Dr Koezbari legde, deze verkla ring Vrijdagmorgen af in een buitengewone zitting van de ka mer, waarin kennis werd geno men van het aftreden van presi dent Adib Sjisjakli. grensgebied van Palestina, Syrië en Jordanië, zijn de vorige maand mèt Syrische troepen, die gezon den waren om hun leider gevan gen te nemen, in botsing geweest. Als gevolg hiervan kondigde de Syrische regering de staat van beleg af in een aantal provincies. Sultan Pasja el Atrasj vluchtte naderhand naar Jordanië. Vrijdagochtend is de grens tus sen Jordanië en Syrië weer open gesteld. Het verkeer ter plaatse is weer normaal. De Griekse s.s. „Andrios", heeft Vrijdag geseind, dat het zich in moeilijkheden bevindt. D boeg en ruim 1 maken water. Het schip bevindt zich 20 mijl ten Z. W. van 't lichtschip Terschellingerbank. De kapitein heeft aan zich in de nabijheid bevindende schepen ge vraagd zich gereed te houden voor eventuele assistentie. De boodschap van de „Andrios" is o.a. opgevangen door het Engel se schip „Great Hope". De Egyptische minister van voorlichting, majoor Saleh Sa lem, heeft generaal Naguib op een persconferentie beschuldigd van het „saboteren" yan het werk van de revolutionnaire '.Wij hadden Naguib kunnen doden, maar wij besloten hem in leven te laten - wij handelden op gelijke wijze met ex-koning Faroek en luitenant-kolonel Ras- jad Mehanna", aldus Salem. Mehanna, voormalig regent, is kort na de revolutie uit de mili taire raad gestoten wegens „sa menzwering tegen het nieuwe bewind". Salem zeide, dat Naguib niet is gearresteerd, maar wij vroegen hem gedurende één of twee maanden in huis te blijven". Generaal Naguibs villa in een voorstad van Cairo wordt door soldaten, uitgerust met stalen helmen en bajonetten, bewaakt. Het huis is omgeven met prik keldraad. Majoor Salem verklaarde, dat er in Cairo extra veiligheids- ZON MAAN op onder op onder Febr. 11.17 27 7.32 18.15 4.10 28 7.30 18.16 4.58 12.23 Mrt. 1 7.28 18.18 5.35 13.39 2 7.26 18.20 6.04 15.02 3 7.23 18.22 6.26 16.29 De Westduitse bondsdag heeft Vrijdag met 344 tegen 144 stem men negen meer dan dan ver eiste twee derden meerderheid de wijzigingen van de grond wet goedgekeurd, die de invoe ring van een dienstplicht moge lijk moeten maken. Dit was de derde lezing, waar bij een meerderheid van twee derden vereist was. Tevoren was het ontwerp bij handopsteken in tweede lezing aanvaard, maar hierbij was geen gekwalificeerde meerderheid nodig. Door de wijziging is de groot ste hinderpaal op de weg naar West-Duitsland deelneming aan een Europees leger weggenomen. De wijziging moet thans nog door de bondsraad, in behande ling worden genomen, maar goedkeuring staat wel vast. Bij de stemming in de bonds dag waren negen afgevaardig den afwezig. Dr Adenauer had alle afgevaardigden, waar zij zich ook ter wereld bevonden, terug geroepen om zich de meerder heid te verzekeren. De bekendmaking van de stem ming werd in volledige stilte aangehoord. Adenauer knikte slechts met zijn hoofd. De sociaal-democratische oppo sitie kan thans niet meer aan voeren, dat de verdragen van West-Duitsland met het Westen ongrondwettig zijn, daar in het thans aangenomen amendement wordt verklaard, dat zij met geen enkele bepaling in de grondwet in strijd zijn. Aan het eind van het.debat zei de dr Ernst Arndt uit naam van de sociaal-democratische op positie, dat de meerderheid in de bondsdag heeft willen verhinde ren, dat „de openbare mening zich er zich rekenschap van geeft hoezeer de rechten en vrijheden van de Duitse bevolking door de Duits-geallieerde verdragen wor den beknot". Alleen de sociaal-democraten hebben tegengestemd. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Blijkens een overzicht in de Staatscourant is in de week van 14 tot en met 20 Februari geen enkel geval van kinderverlam ming geconstateerd. Er kwamen in deze periode 133 gevallen van roodvonk voor. maatregelen zijn genomen, maar er is geen noodtoestand afgekon digd in het land. Er zijn geen berichten binnengekomen over incidenten in Cairo of de rest van het larid. In een uiteenzetting van radio- Cairo had Salem eerder ver klaard, dat de Egyptische revo lutie door de onenigheid tussen de revolutionnaire raad en gene raal Naguib „een ernstige crisis doormaakt". Het gaat hier niet om perso nen, maar om principes, waarbij het belang van het land boven alles gaat, aldus Salem. Hij onthulde, dat officieren van de revolutionnaire raad op het ogenblik, dat Naguib om grotere bevoegdheden vroeg, het politieke toneel wilden verlaten en naar hun eenheden terug keren. „Maar legerofficieren, die de standaard van de revolu tie hadden gedragen en haar toorts hadden ontstoken, wilden een dergelijke oplossing niet aan vaarden, want de verantwoorde lijkheid was te groot om door één persoon te worden gedragen, wie dit ook zij". De legerofficieren hadden be sloten hun missie te voltooien. Salem verklaarde, dat Naguib schriftelijk ontslag had ge vraagd. Hij voegde er aan toe, dat de ex-president wellicht zal worden toegestaan zich vrij in het land te bewegen of naar het buitenland te reizen als hij dat zou wensen, doch voor het ogen blik stond hij onder huisarrest. Salem geloofde echter niet, dat de generaal Egypte zou willen verlaten of de redenen voor zijn ontslag zou willen bekendmaken. De minister gaf toe, dat het ontslag van Naguib als een schok voor het volk was geko men. doch hij meende, dat de „Naguib-mythe" spoedig zou ver dwijnen. De „overgangsperiode" in Egypte, die in Januari 1953 be gon toen Naguib alle politieke partijen ontbond, zou langer of korter dan de toen aangekondig de drie jaar duren, al naar ge lang de omstandigheden, aldus Salem. Hij zei voorts, dat voorzorgs maatregelen waren getroffen, doch dat niet de noodtoestand was afgekondigd. Voor zover be kend hebben zich nergens in Egypte incidenten voorgedaan. REACTIES OP DE STAATS GREEP IN SYRIë. Het ontslag van president Sjis jakli van Syrië en president Na guib van Egypte heeft opnieuw het Pakistaanse besluit gerecht vaardigd, om aansluiting bij Tur kije na te streven, zo verklaart men in politieke kringen te Ka- ratsji. A.F.P. tekent hierbij aan, dat van officiële Pakistaanse zijde geen commentaar op de jongste gebeurtenissen in het Midden- Oosten is geleverd, zulks „omdat men zich niet met de binnenland se aangelegenheden van een an der land wil bemoeien". In hoge politieke kringen, zo vervolgt A.F.P.is men van me ning, dat de gebleken interne in stabiliteit van twee belangrijke Islamietische landen niet zal bij dragen tot de bespoediging van de regionale samenwerking in de Mohammedaanse wereld, met in begrip van de samenwerking op het gebied van de verdediging. De gebeurtenissen rond het Pa lestijnse vraagstuk bijvoorbeeld zouden een geheel ander verloop hebben gehad, als de Mohamme daanse wereld sterk en verenigd ware geweest. Sultan, Pasja el Atrasj, de leider der Droezen, die onlangs met eni ge zijner aanhanders uit Syrië naar Jordanië is uitgeweken, zal zo spoedig mogelijk naar Syrië terugkeren, aldus is te Amman bericht. De Droezen, die leven in het De wapenstilstandscommissie van de Verenigde Naties heeft medegedeeld dat het communis tisch opperbevel er in heeft toe gestemd 't eerste contingent ver plaatste burgers Maandag uit te leveren. Het opperbevel van de Verenig de Naties zou op Dinsdag de eer ste groep burgers met bestem ming Noord-Korea aan de com munisten uitleveren. 11 Turken en acht statenlozen. waarschijnlijk Wit-Russen, heb ben om repatriëring naar Zuid- Korea verzocht. 37 Personen van Koreaanse nationaliteit willen naar Noord-Korea gezonden wor den. HACHELIJK AVONTUUR OP EEN IJSBERG. Veertien kinderen van Sylt, 'n eiland voor de Westkust van Sleeswijk-Holstein, hebben een hachelijk avontuur beleefd, toen zij, van school op weg naar huis over het ijs langs de kust lopend, plotseling merkten, dat de ijsberg waarop zij zich bevonden los ge raakte en snel naar zee afdreef. Zij slaagden er echter in, sprin gend van de ene drijvende schots op andere, na drie uur weer de vaste wal te bereiken. In Noord-West-Duitsland zet de dooi zó sterk door, dat in Cuxha- ven vrijwel al het ijs is verdwe nen. Aan de Baltische kust blijft de toestand evenwel onveranderd. Vrijdagmorgen is te Antwerpen brand uitgebroken in de bekende „Boerentoren". De brand ontstond, doordat 'n brander van een arbeider de houten betimmering van een regenpijp in brand deed vliegen. De brandweerlieden werden in hun werk geremd doordat de waterreservoirs van het gebouw leeg waren. Men was juist doen de een nieuwe waterleiding aan te leggen. Een persoon heeft lichte brand wonden aan handen en voeten opgelopen. Op de bovenste verdieping van de boerentoren te Antwerpen waren de relais-zenders onderge bracht voor de verbinding tussen de Nederlandse televisiezender van Lopik en de Vlaamse zender te Brussel. De laatste weken had men hier ook de apparatuur op gesteld, die de .verbinding in om gekeerde richting tussen Brussel en Lopik mogelijk maken en die de Nederlandse televisiestichting in staat had moeten stellen de Vlaamse programma's van Brus sel over te nemen. Met deze uit zendingen .naar Nederland had men op 10 Maart een begin wil len maken. Niet alleen zal Brus sel thans de Nederlandse pro gramma's tot nader order niet kunnen overnemen, doch men zal voorlopig in Nederland ook niet de Vlaamse televisieuitzending kunnen volgen. De brand is ontstaan doordat bij werkzaamhedeii met 'n steek vlam de houten beschutting van de gas- en waterleidingbuizen in brand vloog. Daar men in ver band met deze werkzaamheden de waterreservoirs van het torenge bouw had laten leeglopen, kon men het aanvankelijk kleine brandje niet blussen. Ook de brandweer had grote moeite om de brand in het vele verdiepin gen hoge gebouw, het hoogste van Antwerpen, meester te wor den. Zaterdag 20 Febr. zijn bij een zuiveringsactie in Atjeh Piciie 10 opstandelingen gedood. Vijftig lieten het leven tijdens een ge vecht bij Gleo Nangki. In laatst genoemde plaats veroverde het leger het hoofdkwartier der op standelingen. In Matang Kuli staken opstan delingen het spoorwegstation en een aantal gebouwen in brand. Vervolgens drong een bende ter sterkte van 80 man de kantoren van de assistent-wedana en van de dienst voor het godsdienstwe zen binnen. De inventaris daar van werd naar buiten gesleept en in brand gestoken. Dit ge beurde in de nacht van Zondag op Maandag. In dezelfde nacht vernielde een andere bende een twintig meter lange brug te Ma- tang Kumbang, in het onder district Baktya (Aloe Putih). Aldus enige gegevens over de toestand in Atjeh, die Vrijdag bekend werden gemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1