Opstand in Syrië Zwitsaletten Vergadering Stichting fNieuw Schouwen en Duiveland' r Op Schouwen en Duiveland klinkt het lied van de arbeid De gearresteerde Ned. in Indonesië Verdeeldheid in het Westen over de E.D.G. Radio-Aleppo noemt nieuwe president KOU, GRIEP...! De opdracht van Robert Mersham Ontploffing in Russische munitiefabriek Nieuwe uitrusting voor het Britse leger Meer dan 30 schepen vastgevroren in Oslofjord ft' TWEEDE BLAD Vrijdag 26 Februari 1954 9e Jaargang No. 3084 WU LEVEN SNEL... Eerste Nederlander voor de rechter VRIJE ZEEUW Volgens nog niet-officieel be vestigde berichten is in Noord- Syrië een opstand uitgebroken. Volgens andere berichten zou president Abib Sjisjakly afgezet zijn. Te Londen is een uitzending opgevangen van radio-Aleppo, waarin Kais Mustafa Hamdoen alle strijdkrachten van het land oproept zich te voegen bij de „troepen van Noord-Syrie in hun strijd tegen het regiem van Damascus. Voor het ogenblik, aldus de radio, scheidt Noord- Syrië zich van de rest van het land af. Zoals reeds gezegd is een en ander nog niet officieel beves tigd. Reuter meldt, dat radio-Da mascus normaal met de uitzen ding voort is gegaan en niets gezegd heeft over het bericht uit Aleppo. Genoemde oproep werd herhaaldelijk uitgezonden. In een bericht van A.F.P. wordt gezegd, dat in Beiroet berich ten uit Aleppo zijn opgevangen, waarin wordt gezegd, dat in Aleppo opstand is uitgebroken en dat in deze stad een einde is Vijf doden en meer dan 20 gedeeltelijk levensgevaarlijk ge wonden heeft een zware ont ploffing in een Russische mu nitiefabriek te Schoenebeck aan de Elbe, Oost-Duitsland geëist. Naar het inlichtingenbureau- West van ooggetuigen verno men heeft, is het ongeluk om streeks het midden van deze maan gebeurd. Alle verongeluk te arbeiders waren Duitsers. Leden van de Russische ge heime politie, die het onder zoek leidden, zouden het ver moeden hebben uitgesproken dat de ramp aan sabotage te wijten was. Er werken 4000 Duitse man nen en vrouwen in de fabriek, onder Russische leiding. gemaakt aan het regiem van Sjisjakly. Het bericht uit Beiroet spreekt van een „clandestiene radiozen der in Aleppo". Rais Mustafa Hamdoen zeide in de oproep van radio-Aleppo, dat N.-Syrië zolang van de rest van het land afgescheiden zal blijven als president Sjisjakly aan de macht blijft. De radio zeide, dat de eerder genoemde oproep ondertekend is door de militaire bevelheb bers van het Noordelijke, Wes telijke en Oostelijke gebied. Sjisjakly wordt opgeroepen Da mascus te verlaten „teneinde bloedvergieten" te voorkomen. Reuter tekent hierbij aan, dat de uitzending van Aleppo het eerste teken is van oppositie te gen het bewind van Sjisjakly in N.-Syrië. De regering kondigde in 5 provincies de staat van be leg af en wel op 28 Januari, zulks naar aanleiding van bot singen tussen troepen en Droe- zen in Zuid-Syrië. Radio-Aleppo heeft bericht, dat een „militaire revolution- naire beweging" is gevormd on der leiding van kolonel Moe- stapha Hamdoen, commandant van de stad. Hij wordt bijge staan door militaire comman danten van Noord-Westelijke en Oostelijke districten. Radio-Aleppo heeft een be roep gedaan op Sjisjakly om het land te verlaten, daar de militaire revolutionnaire bewe ging pas dan haar activiteit zou staken en de troepen naar de kazernes zouden terugkeren. Volgens door radio-Israël aangehaalde berichten uit Ara bische bron heeft kolonel Moe- stapha Hamdoen zich meester gemaakt van het omroepstation van Aleppo. Hij zou hebben be kendgemaakt, volledige macht te hebben over de Noordelijke, Westelijke en Oostelijke distric ten van Syrië. Aleppo ligt ongeveer 300 km van Damascus, de hoofdstad van Syrië en zetel der regering. Radio-Aleppo heeft persident Sjisjakly er van beschuldigd de doelen van de achtereenvolgende staatsgrepen in Syrië: bevrijding van het land van corruptie, ves tiging van een democratisch po pulair regime, eenheid van de Arabische natieën bevrijding van Palestina te hebben verloochend. Radio-Aleppo die in handen is van de opstandelingen, heeft oud president Hasjem el Attasi ge noemd als de nieuwe president van Syrië. Volgens uit Amman, de Jor daanse hoofdstad, ontvangen be richten, hebben districten in het Zuiden van Syrië opstandige be weging in Noord-Syrië aangeslo ten. Deze districten zouden thans onder bevel staan van een zeke re kolonel Kakobani. Later meldde radio-Aleppo, dat er zich Donderdag betogingen van studenten in de stad hebben afgespeeld. De studenten hadden de officieren die deelne men aan de opstandige beweging, op hun schouders genomen. Ook zond het radiostation de tekst uit van telegrammen van studenten, advocaten en kooplie den, waarin deze uiting gaven aan hun sympathie voor de be weging. Donderdag te Beiroet aangêko- men reizigers uit Aleppo hebben bevestigd, dat het garnizoen van laatstgenoemde stad in opstand is en dat het de toestand beheerst. rillerig, lusteloos? Dan heeft de kou U te pakken! Blijf niet rondlopen, houd U warm en neem voor U naar bed gaat ^D'e anti-pijn tabletten De Britse minister van Oor log, heeft in het Lagerhuis, bij het indienen der begroting van zijn ministerie, meegedeeld dat „reeds vrijwel is besloten het leger de beschikking te geven over een atoomwapen, dat ver moedelijk een raket zal zijn". De minister zeide dat grote aandacht is geschonken aan de aspecten in verdedigend en aan vallend opzicht van het invoe ren van atoomwapens. „Het re- ger wordt voor zijn nieuwe taak in deze voorbereid", verklaarde hij. In de begroting wordt beves tigd dat het Britse leger het Belgische F. N.-geweer zal gaan gebruiken, in plaats van het thans in gebruik zijnde type van Brits fabrikaat. Voorts wordt meegedeeld dat het enige werkelijk van belang zijnde nieuwe wapen, dat in het afgelopen jaar door het Britse leger in gebruik is genomen, een nieuw licht model luchtdoelge schut is, dat speciaal dient voor het beschieten van laag vlie gende vliegtuigen. Meer dan 30 schepen zitten vast in het ijs in het Oslofjord. Men vreest, dat de toestand slechter zal worden dan ooit te voren. SINDS 1945... zijn er 16nieuwe stélen ontstaan M werd.de helft v.d. mensheid onder een njeywe staatsvorm ge - zijn er83polifieke en militaire verdragen kwamen 13 generaals door een slaat-sgr-eep aan de mach! verdween in 5 landen de monarchie hebben 21 staten grenswijzigingen onderqaan werd in 9 landen oor log gevoerd (excl. Zuid-Amerika) iserca.15.000km. nieuwe grens getrok ken r*pp| Bijna iedereen hebben wij eens horen verkondigen, dat het vroe ger zo veel rustiger leven was dan tegenwoordig. „De tijd vliegt gewoon voorbij" horen wij dan zeggen. Afgezien van dit laatste is het wel een feit, dat de gebeurtenissen elkaar wel in een verbijsterend tempo opvolgen. Het is mede door deze snelle ont wikkeling op het wereldtoneel, dat wij het gevoel hebben, dat de tijd zo vlug mogelijk voorbij gaat. Om U een indruk te geven heb ben wij in deze tekeningetjes zo eens samengevat wat er in een paar luttele jaren zo over ons hoofd is gekomen. Gebeurtenis sen die het „gezicht" van de wereld deden veranderen. Van 1945 af zijn er niet minder dan 16 nieuwe staten ontstaan, waarvan India, Pakistan, Birma, Korea, Indonesië en O.-Duitsland wel de grootste zijn. Het is mede door het ontstaan van India en het tot stand komen van een communis tisch China, dat de helft van de mensheid onder 'n nieuwe staats vorm is gesteld. Kleine en grote grenswijzigin gen hebben zich voltrokken en daardoor hebben liefst 21 staten grenswijzigingen ondergaan. De geschiedenis gaat steeds voort en zo zag de politiek kans om niet minder dan circa 15.000 km nieu we grens te trekken. En voor een deel waren deze nieuw ge trokken grenzen de oorzaak, dat in 9 landen oorlog is gevoerd en voor een deel nog steeds gaande. De strijd in Korea, Indo-China, Griekenland waren hier wel de belangrijkste. Werkelijk, als wij zo de teke ningen eens bezien komen wij nog meer onder de indruk van de sneilheid waarmede wij leven. De stichting „Nieuw Schou wen en Duiveland" heeft in Zierikzee een algemene verga dering gehouden, waarvoor een uitermate bevredigende belang stelling bestond. De voorzitter, de heer P. Hee ling, maakte in zijn openings toespraak gewag van de ver schillende activiteiten van de stichting, welke reeds tot op merkelijke resultaten hebben geleid. Voor de -toekomst van Schouwen en Duiveland is een grote mate van samenwerking op de meest uiteenlopende ter reinen noodzakeijjK om snel tot resultaten te kunnen komen. De stichting „Nieuw Schouwen en Duiveland" telt thans reeds on geveer 1300 leden en mag zich de grootste organisatie op het eiland noemen. Op deze vergadering werden twee van de voor het eiland meest actuële problemen, n.j. ue wederopbouw en de herverka veling door deskundigen be licht. Over de weaeiupoouw sprak de heer.D. Stam, plaats vervangend hoofdingenieur-dir. van Wederopbouw en Volkshuis vesting in de directie Zeeland, welke kortgeleden een tijdelijk bureau in Zierikzee opende. De heer Stam zag de wederopbouw en het herstel van woningen en bedrijfspanden na de dijkdich- ting als één van de meest ur gente problemen. Op Schouwen en Duiveland werden 5000 scha degevallen aangemeld, welke administratief over ongeveer 'n maand zullen zijn opgenomen. Deze schadegevallen vertegen woordigen een bedrag, dat niet ver van de 25 millioen af ligt. Spr. gaf als zijn mening te ken nen, dat de wederopbouw en 't herstel in snel tempo moeten en kunnen gebeuren en ook door de consequenties van het reconstructie-plan zo min moge lijk mogen worden geremd. Lang niet altijd zal herbouw op dezelfde plaats mogelijk zijn, doch om hierin te voorzien heb ben de gemeenten hun her bouwplannen, welke voor een groot deel reeds de principiële goedkeuring van hogere instan ties verkregen. De herbouw brengt verschillende moeilijkhe den met zich. Ten dele zullen deze worden opgevangen door de bouw van woningwetwonin gen, welke later door gecom bineerde bouw voordeliger dan bij individuële bouw kunnen worden overgenomen door be langhebbenden. Op Schouwen en Duiveland komen 200 houten buitenlandse geschenkwonin gen, welke voortreffelijk van bouw, indeling en inrichting worden genoemd. Het Neder landse Roode Kruis stelt deze woningen voor duizend gulden aan rampslachtoffers beschik baar. De heer Stam legde er de nadruk op, dat de locale aan nemers niet in staat zullen zijn de omvangrijke werkzaamheden op Schouwen en Duiveland mee de zo noodzakelijke snelheid uit te voeren. De gemeenten zijn echter in staat om hen die wil len gaan bouwen bonafide aan nemers van buiten het eiland aan te wijzen. Tenslotte wees spr. er nog op, dat er wat meer schot dient te komen in de bouw. Pas wanneer meer aan bestedingen zijn gehouden, zal men zich een oordeel kunnen vormen over de hoge bouwkos ten, welke nu nog velen doen schromen om tot daden te ko men. Over de herverkaveling, welke ten doel heeft, op agrarische wijze een zo gezond mogelijke toestand te verkrijgen, sprak Ir. L. Felkema, hoofd van de herverkaveling Schouwen en Duiveland. De heer Fellkema wees er in zijn toespraak op, dat de herverkaveling op Schou wen en Duiveland zo snel mo gelijk zijn beslag moet krijgen. De te nemen beslissingen moe ten op korte termijn kunnen worden genomen en met het oog op de practische uitvoer baarheid daarvan is een nauwe samenwerking tussen de herver kavelingscommissie, de agrari sche commissie en de plaatse lijke deskundigen noodzakelijk. Beslissingen kunnen alleen in, contact met de betrokkenen tot stand komen. Over de toekom stige toedeling van de gronden is thans nog niets bekend. Wel kan hierop in noodzakelijke ge vallen, bijvoorbeeld met het oog op de zich opdringende her bouw, worden vooruitgelopen, zodat de herbouw niet tot over 4 jaar, wanneer de nieuwe ka- vtls gereed zullen zijn, zal be hoeven te wachten. Bij de toe deling van de gronden zal ver der zoveel mogelijk met de wen sen van de betrokkenen reke ning worden gehoudtn. In af wachting van de definitieve tof deling zal er een tijdelijke toewijzing geschieden, opdat toch vooral voor zover dit mogelijk is de productie kan verder gaan. Een moeilijk pro bleem vormt de zgn. sanering van kleinere bedrijven. De heer Felkema noemde het een ge lukkige omstandigheid, dat de N. O.-polder 700 ha beschikbaar heeft gesteld, waardoor 26 land bouwers van Schouwen en Dui veland daar een nieuw bestaan zullen kunnen vinden. Met de hierdoor op 't eiland vrijkomen de gronden zullen de gesaneer de bedrijven waarvan de exploi tatie economisch onverantwoord wordt geacht, kunnen worden vergroot. Door de uitbreidings plannen van de gemeenten zal Direct nadat de weersomstan digheden dit toelieten zijn de werkzaamheden op Schouwen en Duiveland in volle omvang hervat. Deze werken zijn van zeer uiteenlopende aard. In de eerste plaats is er het herstel van de wegen, hetgeen noodza kelijk is voor de aanvoer van materialen. Zo wordt o.a. ge werkt aan de blokweg bij Zie rikzee en de opritten bij Schud- debeurs, belangrijke schakels in de verbinding met Brouwers haven. Ook het herstel van de provinciale weg van Zierikzee via Serooskerke naar de Schouwse Westhoek wordt met kracht ter hand genomen. Deze weg kan thans tot aan het dorp Serooskerke worden gebruikt, doch de daar in uitvoering zijn de werkzaamheden zijn reeds zover gevorderd, dat spoedig de openstelling van de gehele weg kan worden verwacht. Aan de Schouwense Dijk gaat het om „de laatste loodjes". De ophoging van deze dijk, welke naar alle waarschijnlijkheid 'n functie zal gaan vervullen in 't delta-plan, tot een hoogte van 5 meter boven N.A.P. vordert goed en over grote afstand is men reeds volop met de afwer king bezig. Ook de nieuwgevormde ring dijk bij Schelphoek nadert zijn voltooiing. Deze 4 km lange in- laagdijk is een enorme zeewe ring geworden. Of t.z.t. nog tot sluiting van het oorspronkelijke dijkgat bij Schelphoek zal wor den overgegaan, is nog niet be kend. Achter deze ringdijk vormt de demping van de geweldige door het water gevormde kieken een door MARTIN VERDUYN. 49) Nadruk verboden. „Kijk eens", zei hij, terwijl hij door de grote tent ijsbeerde. „Het is wel zeker, dat ook de vijand alles zal doen om Nichols in handen te krijgen. De Duitse geheime dienst weet heel goed dat de onzen haar netten over de Congo heeft gespannen en zal tegenmaatregelen nemen. Wij moeten goed beseffen dat hun doel gelijk is aan het onze. Zij zullen alle bij factoren verwaar lozen en zich geheel concentre ren op het vinden van Nichols. Zij weten dat deze hier ontsnapt is. Zij weten ook dat hij te voet is en practisch zonder water en voeding is gevlucht. Onze vlieg tuigen en onze mannen hebben alles afgezocht en geen spoor van hem gevonden, dat is waar maar wij weten dat Nichols on mogelijk ver van ons af kan zijn. In dit gebied kan een man zich in een terrein van een vierkante kilometer reeds verbergen." „Ook zonder water?" vroeg majoor Crane lacnoiek. „Ik stel me zo voor dat Nichols in ieder geval gedwongen is water te zoeken en dat bevindt zich hier niet." „In ieder geval wel binnen een omtrek van twintig mijlen," antwoordde Mersham, „want Hartley en Brent hebben immers water gevonden. Natuurlijk heb ben we daar juist mannen ge posteerd, maar tot nu toe is Ni chols daar niet gezien." „Het kan haast niet anders of hij is dood," zei kapitein Des- mond. „Ik kan me niet voorstel len, dat een zwakke en in de wildernis onervaren man als Ni chols als een dier enige dagen kan leven. Bovendien moet u hier het gevaar van wilde dieren niet onderschatten." „Ik wil die mogelijkheid niet ontkennen," antwoordde Mers ham, „maar in ieder geval moe ten wij hem in deze buurt zoe ken, hetzij dood of levend. Maar wat ik wilde betogen is, dat de Duitsers niet anders zullen han delen. Daarom moeten wij ons kamp hier opbreken, willen wij niet overvallen worden en ver plaatsen naar een goed gecamou fleerd terrein niet ver uit de buurt." „Dat is volkomen juist," merk te Desmond op, „daar moeten we geen minuut mee wachten. We moeten er ook rekening mee houden, dat de vijand met vlieg tuigen komt. Onze nieuwe basis moet voor observatie uit de lucht verborgen zijn." De eerste der in de laatste tijd in Indonesië gearresteerde Nederlanders heeft Donderdag morgen terechtgestaan voor het landgerecht te Djakarta. Het was de heer V. Barkey, die op 10 Januari in zijn woning aan Gunung Sahari te Djakarta werd aangehouden en er van beschuldigd wordt, 49 kogels in bewaring te hebben gehad, dan wel verborgen te hebben gehou den zonder daartoe de nodige vergunning te bezitten. Als getuigen werden ter te rechtzitting, die onder leiding stond van de landrechter mr G. K. Lim, gehoord de inspecteur van politie Bos en 2 assistenten, die de kogels in het huis van verdachte hadden aangetrof fen en in beslag genomen. Na verhoor van verdachte en getuigen, werd de zitting ver daagd tot Donderdag 4 Maart. Dan zal de ambtenaar van het O. M., Siahaan, zijn requisitoir houden, dat gevolgd worut door 't pleidooi van de verdediger van verdachte. Tijdens zijn verhoor verklaar de Barkey, dat hij op 30 Dec. 1953 in een der voorkamers van zijn huis onder de electrici- teitsmeter een kartonnen doosje met kogels had gevonden. De kamer, waarin hij deze vondst deed, werd sinds Juni 1953 be woond door een uit 8 personen bestaande groep leden van het voormalige studentenleger, de Tentara Peladjar. De leider van deze groep was een zekere Soe- marjono. Barkey verklaarde, dat hij op 19 December vorig jaar schieten had gehoord in de door de jon gelui bezette kamers. Hij deed daarvan aangifte. Bij het door de politie ingestelde onderzoek hier en daar een hoeveelheid landbouwgrond verloren gaan. De hierbij betrokken boeren zullen land krijgen toegedeeld op andere plaatsen of in ande re vorm schadeloos worden ge steld. „Dan is dat ons eerste werk", besloot Mersham. Hij wendde zich tot Dun well en zei: „Sam neem jij de nodige maatregelen. Breek het kamp op en wacht op nadere instructies omtrent onze nieuwe verblijfplaats." De ser geant salueerde en vertrok. Reeds klonken zijn hese commando's toen Mersham vervolgde: „Het gaat er nu om een geschikte plaats te vinden. Heb jij enig idee, Desmond?" De kapitein trok heftig aan zijn sigaret en knikte bevesti gend met het hoofd. „Ik geloof wel, dat ik een prachtige plaats weet," antwoordde hij. ,,'t Is aan de voet van het plateau waar ik mijn vliegtuigen aan de grond zette, toen ik jullie kwam hel pen. Dat plateau is een soort af geplatte kegel, waarvan de bre de voet geheel in een oerbos ver dwijnt. Als wij onze tenten in dat bos zouden kunnen opslaan, zou men ons heel moeilijk kun nen vinden. Maar er is een groot bezwaarde vliegtuigen. Mijn kistjes staan nu hier, vlak bij de hand, maar daar Zet ik ze op het plateau, dan kan een blinde ze zien en hier zijn ze goed ge camoufleerd. „Maar hier staan ze bloot aan een vijandelijke aanval...." in terrumpeerde Mersham. „Toch kunnen we de toestellen onmogelijk op het plateau opstel len," betoogde Crane, „daar heeft Desmond groot gelijk in." bleek de radio, die eigendom van de studenten was, door een schot te zijn getroffen. Op 29 December verliet de groep hst huis, waarschijnlijk uit vrees voor de gevolgen van dit polf- tie-onderzoek, aldus Barkey. De dag na het vertrek van de le den van het voormalige stu dentenleger had hij gekeken of zij niets hadden achtergelaten. Hij vond bij die gelegenheid het doosje met de kogels. Hij borg de kogels op in een gereed schapskist in zijn slaapkamer. Desgevraagd zeide hij voor nemens te zijn geweest bij de politie aangifte te doen van de vondst, doch hij stelde dit uit, omdat hij vermoedde, dat de kogels toebehoorden aan de jongelui. Hij wilde wachten of zij zouden terugkomen om de kogels te halen. Voorts zeide hij de aangifte te hebben uitge steld, omdat hij bevreesd was daardoor in moeilijkheden te geraken. Getuige inspecteur Bos ver klaarde geen aangifte te heb ben ontvangen, dat Barkey ko gels in bewaring zou hebben. Hij vond ze echter, toen hij de huiszoeking deed na de op dracht van zijn commandant om Barkey's zoon te arresteren. grote moeilijkheid. Deze zijn vrij diep en strekken zich uit lot rondom het dorp Seroosker ke. In het lage gedeelte van de polder Schouwen staat nog al tijd veel land onder water. Dit water kan niet weg doordat de v, 3 ter lopen zijn verstop!. Land- bc.wherstel is uve-vl bezig met het vrijmaken van deze afvoer kanalen, hetgeen de enige mo gelijkheid is om het water uit- gelijkheid is om het water uit eindelijk te kunnen wegpompen. In de dorpen heerst grote ac tiviteit. Te Nieuwerkerk is men volop aan de gang met het op ruimen van het puin van de door de watersnood verwoeste gebouwen. Alleen deze oprui- mings- en sloopwerkzaamheden zijn reeds vrij omvangrijk. Te Nieuwerkerk, dat wel 't zwaarst getroffen dorp mag worden ge noemd, zijn de wederopbouw- plannen ver gevorderd. Men noopt spoedig tot aanbesteding te kunnen overgaan. Ook in Ouwerkerk wordt hard aange pakt. Hier valt nog meer de na druk op de opruiming van de aangerichte ravage dam op het herstel alhoewel ook op dat ter rein hier en daar reeds enige vooruitgang is te bespeuren. Het gemeentebestuur van Ouwer kerk wil de bewoners, die de ramp hebben overleefd, weer zo gauw mogelijk naar het dorp laten terugkeren. Daarom hoopt men ook daar op korte termijn te kunnen gaan bouwen. De grond is reeds beschikbaar en de tekeningen zijn klaar, zodat dit we lspoedig zijn beslag zal krijgen. In de polder Schouwen stelt men alles in het werk om het normale leven weer zo spoedig mogelijk op gang te brengen. Dat dit met grote moeilijkheden gepaard gaat is begrijpelijk en zo zal het algehele herstel ook daar een kwestie van vele jaren worden. In Kerkwerve is het herstel van beschadigde woningen op gang. Een aannemersbedrijf uit St. Laurens bij Middelburg is hiermee bezig De verwoestingen in dit dorp zijn uitermate groot en voorlopig is het aantal in woners nog gering. Huisves tingsmogelijkheden in het dorp zijn er nog nagenoeg niet en dit vormt een van de grootste zorgen van het gemeentebestuur van deze kleine gemeente. Zo is overal op het eiland grote ac tiviteit. Honderden mensen wer ken en zwoegen, doch er is der mate veel te doen, dat hetgeen reeds is gebeurd nauwelijk op valt. Toch werd reeds veel ge presteerd en elke dag brengt nieuwe resultaten. In 3 Westeuropese landen is de verdeeldheid over de Euro pese verededigingsgemeenschap duidelijk aan de dag getreden. Een bespreking tussen bonds kanselier Adenauer en de socia- lische oppositieleider Ollen- hauer in W.-Duitsland om nog vóór het grote debat over de politieke toestand, dat Donder dag gehouden zou worden, overeenstemming te bereiken Mersham dacht ingespannen na. „Er blijft niets anders over", zei Mersham, „dan de vliegtui gen hier te laten onder bescher ming van een bewakingsgroep, die wij onmiddellijk uit Leo- poldsville zullen laten overko men." ,,'t Is een ellendig risico," ant woordde Desmond, „maar ik zie ook geen andere mogelijkheid." „Je moet niet vergeten," ging Mersham voort, „dat de toestel len overdag dikwijls in de lucht kunnen zijn. Bovendien bedenk ik daarnet, dat we de wijde om geving met wachtposten af kun nen zetten, zodat de Duitsers ons niet onoverwachts kunnen aan vallen. Een aanval uit de lucht lijkt mij niet zo waarschijnlijk." Mershams instructies werden onmiddellijk uitgevoerd. De ra dioman seinde naar Leopoldsville om nog meer versterking, die naar men naar mededeelde, zon der uitstel door de lucht zouden worden aangevoerd. Het was dui delijk, dat het geallieerde opper bevel thans desnoods een geheel leger ter beschikking van Mers ham zou gesteld hebben, indien hij dat gewenst had. Nog diezelf de dag betrokken zij hun nieuwe basis aan de voet van het dooi Desmond gevonden plateau. (Wordt vervolgd.) over de vraag of W.-Duitsland zich moet bewapenen voor O.- en W.-Duitsland zijn herenigd, heeft geen resultaat opgeleverd. Van sociaal-democratische zijde v/erd later verklaard, dat de kloof nog even wijd is als te voren. In Frankrijk werd in de na tionale vergadering veel verzet geboden tegen Westduitse her- jewapening en hoewel de minis ter van Buitenlandse Zaken, Bidault, 't E.V.G.-verdrag gaar ne spoedig bekrachtigd wil zien, werd geloofd, dat de nationale vergadering de behandeling van deze kwestie zal uitstellen tot na de conferentie, te Genève. Ook in Engeland trad verschil van inzicht aan de dag over de Herbewapening van W.-Duits land. Het bestuur van de La- bourpartij gaf met een kleine meerderheid, 14 tegen 10 stem men, zijn goedkeuring aan het voorstel tot steun aan de plan nen tot herbewapening. Twaalf uur eerder keurde de Labourfractie het voorstel goed met een meerderheid van negen stemmen. Dit gaf de linkse so cialistenleider Bevan aanleiding tot de verklaring, dat de par tijleiders zich niet meer in naam van de partij over de her bewapening kunnen uitlaten. Bovendien zijn er tekenen, die er op wijzen dat ook vele con servatieve parlementsleden te gen deelneming van W.-Duits land aan de verdediging van West-Europa zijn. De Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Eden, zeide in het Lagerhuis, dat Engeland spoedig weer besprekingen te Parijs zal voeren over samen werking met de E.V.G. Ook zou er opnieuw worden gesproken over Brits-Amerikaanse steun voor de E.V.G. De vierdaagse zal met vol ledige steun en medewerking van de regering worden gehou den van 27 tot en met 30 Juli.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5