Contactavond Ned. Bond van Vee- en Varkenshandelaren RADIO? ZWITSflRUB Van Qverbeeke MAAS I 1 I Vrouwelijke Kantoorbediende Rode Duivels-Zwaluwen KOFFIE Succes Biscuits LEESBOEKEN N.V. Fa P. J. van de Sande N.V. Fa P. J. van de Sande MAAS is weer stukken GOEDKOPER Terneuzen Chinese hulp aan opstan delingen in indo-China De gevolgen van het roken Veroordelingen in Tsjecho- Slowakije en 0,-Duitsland BRITS-GUYANA BLIKSEMBU1S IN BELG1E GEVONDEN Loonsverhoging in België per 1 Maart a,s. De toestand van de Paus Pro-communistische ex-gevangenen in China aangekomen Maatregelen tegen enige consulaten in de V, S.? De overstromingen in Australië Wat brengt de AGENDA Een NIEUWE zware shag een Zwitsal preparaat Wafeltjes voor 51 ct Axelsestraat Westkolkstraat de vulpen voor Uw leven. Voorhanden bij Boekhandel Terneuzen BV En bovendien Muntzegels LUNCH-HAM j 26 c. 100 gram ONTBIJTWORST 29 c. 1 00 gram Het KOOPJE van de week: van 84 Ct Geen tijd voor n kopje koffie I I 5: Z6 Onder presidium van de heer H. J. Colsen van Sluiskil vond in het café „De Veehandel" te Axel een druk bezochte leden vergadering van beide bovenge noemde organisaties plaats, die, zoals de voorzitter het uitdruk te een „praatavond" was. Op zijn bekende spreekwijze bracht de heer Colsen in dit openingswoord het initiatief hiertoe tot uiting. Het gaat er om de belangen van de aange slotenen te bespreken, waartoe de landelijke voorzitter, de heer j. Lok uit Bodegraven, aanwezig was in gezelschap van de wnd. secretaris van de Bond van Veehandelaren, de heer P. Krommenhoek uit Rijswijk, als mede de heer C. Noorthoek, als provinciaal voorzitter van deze bond uit St. Philipsland. Spre ker verwelkomde ook mevr. Lok en alle verdere aanwezigen, de hoop uitdrukkend dat uit dat gene wat hier zou worden ten berde gebracht vruchtdragende discussies zouden voortvloeien. De heer Lok meende dat men de toestanden van dit ogenblik op dit terrein niet tot maatstai.. zou, nemen bij de vorming van een oordeel, doch evenmin zou teruggrijpen of verlangen naar de tijd van 1932 en de hoogge roemde liberale economie, die toentertijd zeer jammerlijk is vastgelopen. Vraagt men zich af of dan op de tijd van laagcon junctuur weer niet vanzelf een andere zou gekomen zijn, dan beantwoordt hij dit met ja; want dit was een even natuur lijkerwijs volgende evolutie als de natuur zelf, die immers ge bonden is aan ijzeren wetten. In deze kringloop is de „vrije eco nomie" voorgoed verdrongen. De natuur, die het goddelijke in zich heeft, laat zich met be heersen en zo zullen ook wij niet meer terugvallen op de vrije economie" van de jaren 1932 en volgende jaren, omdat deze geen welvaart hebben ge bracht doch ondergang en pau perisme. De overheid heeft hier een taak opgevat die zij 'volvoe ren moet en zij draagt met het zwaard ook veelal de strat, waaruit men niet moet aflei den dat hij voorstander zou zijn van „ambtenarij"! Spr. haat deze in de kwade zin evenzeer als wie ook. Onbe perkte economie heeft bewezen, ruïneus te zijn en daarom is hij voorstander van een zwak- geleide economie, die de persoon zoveel mogelijk vrij laat en eer- biMett voldoening constateert hij, dat de overheid op het ter rein van vee en vlees als gelijk waardige partner de handel heeft geïntroduceerd en is te gemoet getreden. Hiermede rekenend zullen wij van de ouderen geen weten schappelijke scholing eisen. Vaak verluidt wel dat men de handel in de practijk moet le ren, doch de omstandigheden hebben zich dermate gewijzigd dat het noodzakelijk zal zijn dat de „jongeren", willen zij de dat de „jongeren wmen /-m positie in het maatschappelijk bestel handhaven, daarvoor zullen moeten vechten. De nieuwe P. B. O. heeft geen gemakkelijke geboorte gehad en lijdt nog aan de gevolgen van de kinderziekten, maar een te rugkeer tot de klassestrijd van voorheen, zou de maatschap pij in een „Armageddon" her schapen. Zo berust de organisatie van de vee- en vleeshandel op ho rizontale basis, regelend de ex en import en de productie, en neemt het „product"-schap een belangrijke positie in het be drijfsleven in. Werknemers en werkgevers gaan inzien, dat het betere en brederij standpunt, dat onze organisaties innemen, noodzakelijk is. De bonden zijn de noodzakelijke levensvitami- men van de handel en spr. prijs in dit licht hier tussen de Zeeu wen hun moed en doorzettings kracht, die na een jaar weer kon doen zeggen „Luctor et Emergo" en eindigde met het citeren van een couplet van het Zeeuws-Vlaamse volkslied. Die geestkracht moet ons bezielen en zal ook ons doen overwin nen, besloot hij. De drang naar vakbekwaam heid bij de jongeren. Nadat door de heer Krommen hoek verschillende organisato rische mededelingen waren ge daan, kwam ook de inrichting van een zeer noodzakelijk ge achte en als urgente eis gestel de cursus voor de verwerving van vakbekwaamheid ter spra ke, zoals er reeds meerdere in den lande zijn of staan te wor den opgericht, zoals dezer da gen ook weer te Utrecht. Deze cursus beoogt een volledige cur sus voor de opleiding tot de handel en het verkrijgen van de benodigde dosis algemene ont wikkeling. Een cursus te Sluiskil? De voorzitter meende dat in de eerste plaats voor vestiging MEVR. SMUTS OVERLEDEN. Mevrouw Isie Smuts, de wedu we van wijlen veldmaarschalk Smuts, is Donderdag overleden. in aanmerking zou dienen te komen een centraal gelegen punt en heeft daarom het oog op Sluiskil, waar hij reeds toe zegging heeft voor een lokaal en gratis medewerking werd toe gezegd door een dierenarts als- mede-cursusleider. Staande de vergadering gaven zich na een kleine pauze een tiental jongeren op voor deze cursus. Ontroerend slot. Aan het slot der vergadering deelde de voorzitter mede, dat hij, nu hij de last der jaren be gint te voelen, besloten heeft zich terug te trekken. De wei- nige jaren die hem en zijn echt- genote nog resten, wenst hij te zamen met haar van de levens avond te genieten. Toen hij de koninklijke onder scheiding kreeg had spr. het gevoel, dat niet hij doch zijn echtgenote, die steeds avond aan avond alleen moest door brengen, de onderscheiding toe kwam „Z ij moest die op haar borst hebben! Z ij heeft dit ver diend..., niet ik!," aldus de heer Colsen. De heer Colsen was diep on der de indruk, maar velen in de vergadering evenzeer. Dit bleek maar al te wel; want men wil de vergrijsde nestor in deze bond ten enenmale niet missen. „De heer Colsen mag niet weg en het „Leve Colsen", was het antwoord dat gegeven werd, toen de vergadering na een vu rig pleidooi van de provinciaal voorzitter, de heer Noorthoek, luide haar instemming betoon de. En zo zal de heer Colsen dan dezer dagen met frisse moed op weg gaan om te Brussel de be langen van de bond voor de door- en uitvoer naar België, weer te gaan bepleiten. Deze in een geest van grote eendracht verlopen vergadering ging daarop uiteen, maar de vee- en varkenshandelaren ble ven met hun dames nog menig uurtje bijeen! In militaire kringen te Hanoi meent men, dat communistisch Cmna ae> Vietminh-opstanae- lingen in Indo-China per maand ongeveer 3000 ton ma teriaal levert tegen minder dan 2000 ton maanüelijk volgens üe vroegere ramingen. Deze vergroting der Chinese hulp zou, met net oog op de groei van het nationale Vietna mese leger, gericht zijn op net bereiken van een toestand van evenwicht, waardoor dan op de duur communistisch-Chinese chantage op internationaal politiek niveau" mogelijk zou zijn, aldus deze kringen. De opstandelingen zouden voornamelijk benzine en muni tie krijgen, waaruit af te leiden zou zijn, dat de Vietminh min der behoefte heeft aan zware en lichte wapens. Ook zou uit Chi na rijst geleverd wordèn. Voor heen was de opstandelingen voor rijst voornamelijk aange wezen op de delta van de Rode Rivier. Dr Richard Neuhold, een be kende Oostenrijkse kankerspe- ciaiist, heeft verklaard, dat er geen definitieve bewijzen be staan, dat het roken longkan ker veroorzaakt. Hij zeide, dat longkanker on getwijfeld het meest voorkomt in industriesteden en dat voor al mensen, die in drukke stra ten wonen, de ziekte gemakke lijk krijgen, waarbij mannen meer vatoaar zijn dan vrouwen. De kritieke leeftijd ligt tus sen 40 en 60 jaar, in het bijzon der voor schoorsteenvegers, ma chinisten, garagemonteurs en mensen, die met teer omgaan, aldus dr Neuhold. ZATERDAG 27 FEBRUARI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9.10 Gram 9 30 Waterstanden; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10 20 Voor de arbeiders; 11.30 Piano; 12.00 Gram.; 12.30 Mede delingen; 12.33 Lichte muziek; 13 00 Nieuws; 13.15 Varia; .13-20 Orkest- 13.45 Sport; 14.00 Lichte muziek'; 14.25 Limburgs progr.; 14.50 Gram.; 15.15 Causerie; 15.30 Dansmuziek; 16.00 Orkest; 17.00 Actualiteiten; 17.30 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.20 Dansmuziek; 18 40 Regeringsuitzending; 19.00 Art. staalkaart; 19.30 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Gev. progr.; 22.00 Soc. commentaar; 22.15 Lichte muziek; 22.40 Hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Verzoekpro- gramma. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 715 Gymn.; 7.30 Gew. muziek; 7 45 Gebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram 9 00 Voor de vrouw; 9.40 Gram.; 10.00 Voor de jeugd; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Zang; 12.03 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gr.; 13.00 Nieuws; 13.20 Amus. mu ziek- 14.00 Boekbespreking; 14.10 Piano; 14.20 Eng. les; 14.40 Koor- 15.00 Kunst; 15.35 Ork.; 15.55 Gram.; 16.30 Causerie; 17.00 Voor de jeugd; 17.55 Sport; 18.00 Zang; 18.15 Journ. weekoverz.; 18.25 Amus. muz.. 18.45 Buitenl correspondenties-, 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.20 Pari. overzicht; 19.30 Gr.; 20.25 De gewone man; 20.30 Cause rie; 20.50 Gram.; 21.00 Gev. pro gramma; 21.50 Actualiteiten; 22.00 Een mens kan wat mee maken; 22.30 Klankbeeld; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.35 Piano. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Muz. alma nak; 14.15 Koor; 15.15 Gram.; 16.00 Accordeon; 16.15 Gram.; 16.30 Accordeon; 16.45 Eng. les; 1 (.00 Nieuws17.15 Piano17.30 Orgel; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.45 Causerie; 21.15 Verzoekprogr. 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekpro gramma; 23.00 Nieuws; 23.05 Gev. muziek. Volgens het communistische blad Nova Swoboda zijn op 17 Februari in het district Ostrawa (Tsjecho-Slowakije) 7 leden van een bende jongemannen veroordeeld tot gevangenis straffen variërend van 12 jaar wegens gewapende overvallen en pogingen om fabrieken op te blazen en communistische functionarissen te vermoorden. Vier bendeleden trachten in Augustus 1953 naar het Westen te entsnappen doch 2 van hen werden in O.-Duitsland aange houden en één keerde vrijwillig terug, aldus het blad. Volgens het Westberlijnse anti-communistische persbu reau „West" zijn 14 mijnwerkers van de bismut-uraniummijnen te Gera in O.-Duitsland tot langdurige dwangarbeid veroor deeld wegens „verzet tegen maatregelen van de veiligheids politie". Zij zouden met geweld een collega hebben bevrijd, die was aangehouden wegens bele diging van de communistische partij. HEDEN; TERNEUZEN: Herv. Jeugd- gebouw, 6.30 uur: 8e Bonds- Solistenconcours. Luxor Theater, 8 uur: The snows of Kilomanjaro. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: The snows of Kilo- manj aro. Concertgebouw, 8 uur: Avontuur in de Zuidzee. Herv. Jeugdgebouw, 10 uur: 8e Bonds-Solistencon- cours. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Sands of Iwo Jima. Het Centrum, 2-4 uur: Sprekuur: Mr. Th. van Lier, lid Tweede Kamer Partij van de Arbeid. HOEK: Hotel 's Lands Wel varen, 7.30 uur: Knal-Revue Vrolijk en Blij. De 45-jarige scheikundige Soe- grim Rangadin, die lid is ge weest van de „vooruitstrevende partij", onder leiding van de afgezette premier dr Jagan, heeft voor de Britse commissie van onderzoek verklaard dat dr Jagan, die toen nog minister president was en zijn vrouw Ja- net hem hebben verzocht een vergif te bereiden dat dienst zou moeten doen om, na een eventuële staatsgreepi, tegen standers uit de weg te ruimen Te Zonhoven nabij Hasselt heeft men in de bodem een z.g. bliksembuis aangetroffen, een zeldzaam verschijnsel. Toen de heer Van de Put dezer dagen aan het graven was in de tuin achter zijn huis, stuitte hij plotseling op een wit buisje, dat zich in de grond bevond. Hij hechtte hier aan geen betekenis, doch toen hij iets dieper eenzelfde buisje aan trof, stak hij er een stuk van in zijn zak. Zo belandde het voor werp bij de onderwijzer van Zon hoven, die het opzond naar het koninklijk instituut voor natuur wetenschappen te Brussel. Hier kwam men onmiddellijk tot de ge volgtrekking dat men met een z.g. bliksembuis te doen had, welke ontstaat wanneer de blik sem in de bodem slaat. De men sen der wetenschap hechten veel belang aan de vondst en togen onmiddellijk naar Zonhoven om de opgravingen voort te zetten. Tot op een diepte van tien meter konden zij de buis volgen. Omdat gevaar voor instorting bestond, besloot men het onderzoek later met behulp van bepaalde instru menten voort te zetten. Het zou hier de eerste bliksembuis betref fen, die in België wordt gevon den. De buis, die gevormd moet zijn bij een hitte van 1600 graden Celsius, heeft de dikte van een potlood, is zeer onregelmatig en is van binnen geheel glad. Deze bliksembuizen kunnen een aan zienlijke lengte hebben. In de Verenigde Stéten zijn buizen aan getroffen van 18 meter. De stijging van het indexcijfer der kleinhandelsprijzen" voor de maand Februari blijkt hoger te zijn dan aanvankelijk werd ge raamd. Het is namelijk opgelo pen tot 423,6 pet., hetgeen 3,6 pet. hoger is dan in Januari. Deze stijging is in de eerste plaats te wijten aan de hogere prijzen voor koffie, cacao en spijsolie op de wereldmarkt. Ook de strenge winter heeft het zij ne bijgedragen tot de prijsstij gingen. Waar de regering ver wachtte door de invoer van varkens uit het buitenland druk uit te oefenen op de vleesprij- zen, zijn deze daarentegen nog iets gestegen. Zelfs de prijs van aardappelen is gemiddeld met fr. 0.75 per kg gestegen. Als gevolg van deze nieuwe stijging van het indexcijfer der kleinhandelsprijzen, zullen van 1 Maart af de lonen in de in dustrie van zink- en non-ferro- metalen met 2,5 pet., in de handschoenen-industrie met 2,5 pet., in de land- en tuinbouw met 5 pet., in de drukkerijen en grafische bedrijven met 4 wor den verhoogd. Twee Italiaanse specialisten hebben de Paus onderzocht. De dokters van de Paus heb ben hem voorgeschreven het bed te houden en volgens be trouwbare berichten verblijven zij voortdurend aan het ziek bed. De Paus heeft een „tamelijk goede nacht" gehad en zijn al gemene toestand is enigszins verbeterd, zo verneemt Reuter van bevoegde zijde. BURGEMEESTER VAN AME LAND MAAKT NOODLANDING OP SCHIERMONNIKOOG. De burgemeester van Ameland is Donderdagmiddag op het ver keerde Waddeneiland terecht ge komen, toen het vliegtuig, waar in hij van Friesland op weg was naar Ameland op Schiermonnik oog een noodlanding moest ma ken. Het' Austervliegtuig, dat van de vliegbasis Leeuwarden was op gestegen om de luchtbrug met i Ameland in stand te houden, werd bestuurd door de heer J. Burger. De burgemeester van Ameland was de enige passagier. Boven Schiermonnikoog werd 't vliegtuig door een zware regen bui overvallen, zodat de vlieger het wenselijk achtte op dit eiland een noodlanding uit te voeren. Zonder schade aan te richten wist hij het toestel op het strand te zetten. Heden zal het weer naar Leeu warden terugkeren. GEEN ANTIBIOTICA IN VEEVOEDERS. In kringen van de veehouderij is verwarring gesticht door ge ruchten, dat in veevoeders anti 9 biotica (van- schimmels afgeleide V6P KOU Cl ©II KinÖ6F©n« geneesmiddelen als auremycine, Genezende warmte door wrijven m«tr. bicilline, cloorampenicol, strepto- mycine en penicilline) zouden worden verwerkt. Dit is reeds sedert 1949 verboden, omdat deze geneesmiddelen alleen op voor-r Naar radio-Peking meldt zijn te Antong in China de 21 Ame rikaanse en 1 Britse krijgsge vangene aangekomen, die niet naar hun land wilden terugke ren. Voorts meldde de radio, dat 2 Belgische soldaten zijn aange komen, die 5 dagen na het be stand in Korea naar de commu nisten waren overgelopen. Genezende warmte door wrijven meCrV L: cl it. Col liiuucici anvvu schrift kunnen worden toegepastjVraag de voordelige introductie-v teneinde juiste effecten te ver krijgen. Er worden echter preparaten in de vrije handel gebracht, die als middel tegen vele kwalen van het vee door het veevoeder moe ten worden gemengd. Vaak bleek het middel erger dan de kwaal. Het bedrijfschap voor vee tracht in samenwerking met de veevoe derfabrikanten een einde aan de ongecontroleerde verkoop der ge neesmiddelen te maken. Waar schijnlijk zal deze verkoop verbo den worden zodat ze dan alleen op voorschrift van diergenees kundigen zullen kunnen worden toegepast. Een uitzondering wil men ma ken voor groeibevorderende mengvoeders, bestemd voor slachtkuikens ten behoeve van het mesten dezer dieren. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft te Washington bekendgemaakt, dat maatregelen worden over wogen tegen de Poolse consu laten in Chicago, Detroit en New York. Men meent te weten, dat een en ander een gevolg is van tal rijke klachten van Amerikanen van Poolse "afkomst, volgens welke de consulaten centra van propaganda-activiteit zijn en geen diplomatieke posten. Ob> een kantoor te Terneuzen wordt per 15 Maart a.s. GEVRAAGD een die goed kan typen en alle andere voorkomende werk zaamheden kan verrichten. Zij, die reeds als z°danig werkzaam is, geniet de voorkeur. Salaris afhankelijk van gebleken geschiktheid. Sollicitaties inzenden t/m uiterlijk 6 Maart a.s. onder No. 859, Bureau van dit blad. SPORTVRIENDEN DINSDAG 2 MAART. Wij rijden per LUXE TOURINGCAR naar deze wed strijd (bij voldoende deelname) 12 uur uit Terneuzen, Parkeerterrein. AXEL: „CITO TOURS", Telef. 651653; TERNEUZEN: Hotel „LU COMMERCE" (de heer H. de Vrieze). Tijdig opgave. Prijs 3,retour. Tijdelijk bij 250 gram 250 gram (los of verpakt) voor 28 Ct of 250 gram gesorteerde Met militaire vliegtuigen is men begonnen 25.000 stuks vee van voedsel te voorzien in de overstroomde gebieden in het Noorden van Nieuw-Z.-Wales. Vliegtuigen hebben in de noodgebieden ook een desinfec terend middel uitgeworpen na dat gevallen van dysenterie wa ren gemeld. Voor zover bekend, zijn 23 personen bij de overstromingen om het leven gekomen. Radio-Melboume deelt mede, dat 23 personen bij dq overstro mingen de dood hebbên gevon den. Het water heeft zich weer teruggetrokken. De overstromingen werden 3 dagen geleden door een wervel storm veroorzaakt. Het Ned. Roode Kruis heeft de Australische zuster-organisatie 'n boodschap gezonden naar aanlei ding van de overstromingsramp, welke gedeelten van Nieuw-Zuid- Wales heeft getroffen. Het Ned. Roode Kruis betuigt in de bood schap zijn deelneming en vraagt of er mogelijk geholpen kan wor den door zending van textiel- of andere goederen. Eventjes aanwippen Koop een SWAN en U verwerft U een vriend voor Uw verdere leven - een vulpen die onder alle om standigheden prettig en goed schrijft. Het geheim ligt in de gou den pen - deze wordt met de hand gemaakt door er varen vaklieden, experts op hun gebied. Er is een SWAN voor elk hand schrift. SWAN v.fl.21.- tot fl.63.50 BLACKBIRD, de beste vulpen na de SWAN v.a. fl. 12,50. IIPORT I**;—:-*;—:»*;*-:*-:*-:**:*-:**:**:**:**:— SWAN VULPEN 0 A U GRATIS 150 gram AMANDEL-SPECULAAS bij 1 pakje prima TOEKAN THEE Het KOST altijd bij MINDER Y Y Y Y I i Y Y Y Y Y Y Y Maar dat is uit de tijd - voor 'n echt heerlijk geurig kopje Nescafé is er altijd tijd. Nescafé is van uitgezochte koffie- soorteu gemaakt... en in twee tellen kant en klaar: Een flinke theelepel Nescafé in een kop, '/3 kokend water, daarna melk en sui ker. Als U koffie melk gebruikt, vul dan de kop voor 3/4 met water en voeg daarna de koffiemelk en suiker toe. gebeurd en eeji waar genot! UIT IOO "Zo KOFFIE Elk busje bevat zui- ver, verpoederd kof- fie-extract van de beste kwaliteit; Eenvoudige berei- dingswijze Zeer voordelig in ge bruik: U maakt pre cies zoveel U nodig hebt. Geen resten geen koffie zetten. IN 2 TELLEN KLAARI In busjes a f 3. voor ten minste 33 koppen en nu ook in grote bussen k f 10.85 voor ten minste 130 koppen. Zorg ervoor, dat U altijd Nescafé in huis hebt.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 3