Conferentie van Berlijn „teleurstellend" aldus Eden De Duitse herbewapening Irak en het Westen Verklaring van Grotewohl WEERSVERWACHTING. HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN. Engeland en de E.V,G. Britse parlementscommissie over de toestand in Kenia De gezondheidstoestand van de Paus De reis van het Britse koninklijke paar Vervolging van Britse protestanten in Columbia De corruptie in Japan Gearresteerde Nederlander van Medan naar Java overgebracht HET BRITSE LAGERHUIS Frankrijk en het E.V.G.-verdrag VERDEELDHEID IN LABOURPARTIJ Faroeks muntenverzameling onder de hamer Thaiiandse Prins op bezoek bij Prins Bernhard Japanse afgevaardigde beschuldig! Engeland De „New York Times' over het optreden van McCarthy Federatieve raad van verzet verzoekt kerkdiensten cp 5 Mei Russische atoom-artillerie in Tsjecho-Slowakije Complot in Bolivia Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal: per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 25 FEBRUARI 1954. 9e Jaargang No. 3083. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties; 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden, heeft Woensdag in het Lagerhuis gezegd, dat de conferentie van Berlijn teleurstellend en soms bijna tragisch" geweest was. Dit zeide de minister toen hij het debat over de jongste bijeen komst der vier ministers van Bui tenlandse Zaken, dat in het Britse Lagerhuis wordt gehouden, open de. Eden beschouwde de beslissing om een conferentie over het Ver re Oosten in Genève te houden als ,,een kleine winst". „Het is bemoedigend te denken dat, ondanks onze geschilpunten waaraan altijd krachtig en soms scherp uitdrukking werd gegeven de internationale spanning zeker niet verhoogd is". Volgens Eden vormen Duits land en Oostenrijk de grootste Europese problemen. Hierover bleek aan het eind van de confe rentie een diepgaand menings verschil te bestaan, dat ook voor iedereen duidelijk aan de dag trad. „Niemand kan zich in de aard daarvan vergissen", zeide Eden, ,,en het moét wel aan een ieder duidelijk zijn, waarom in de huidige omstandigheden geen op lossing gevonden kan worden, De geschilpunten tussen het Westen en Rusland over Duitsland en Oostenrijk konden niet groter zijn. Een mogelijkheid om met succes te onderhandelen bestond niet". Aan de ene kant is het Weste lijk gezichtspunt - van hen die in vrije verkiezingen geloven aan de andere kant het commu nistische, dat werkelijk in het ge heel niet begrijpt wat wij onder vrije verkiezingen verstaan". Er ging gelach op, toen Éden zei „dat elke vorm van verkiezin gen de communisten voldoet, zo lang zij zeker zijn van de uitslag". Daaraan voegde hij toe: „De Westduitse regering beschouwt zich als een vrij gekozen regering en wil geen raad vormen met een benoemde marionettenregering". „De communisten durven geen vrije verkiezingen te houden om dat zij weten dat hun regering niet populair is". Eden vertelde nog, dat Oost- Duitsers hem hadden geschreven, dat zij waren gedwongen om ma nifesten te ondertekenen. Vol gens een brief was 9294 pro cent van de handtekeningen van een dergelijk manifest op onwet tige wijze verkregen. Eden zei overtuigd te zijn, dat het plan om Duitsland te neutra liseren zowel irreëel als gevaar lijk was. Zou iemand zich kunnen voorstellen, dat een verenigd ge ïndustrialiseerd Duitsland met een bevolking van 70 millioen mensen neutraal zou blijven? Duitsland zou onvermijdelijk op den duur Oost en West tegen elkaar gaan uitspelen. Het Duitse militarisme zou weer opstaan, aldus Eden. Rus land beoogde met zijn plan voor een neutraal Duitsland, Duitsland van het Westen te isoleren ten einde het communistische stelsel van Oost-Duitsland over geheel Duitsland te kunnen uitbreiden. Eden zeide voorts, dat alle voorstellen van de Sowjet-verte- genwoordigers slechts ten doel hadden, Duitsland in de machts sfeer van Rusland te brengen. Daarover hoefde trien zich geen illusies te maken. Minister Molotof had een Euro- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. >Ieer wind. Half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen en plaat selijk mist. Matige tot krachtige zuidelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. VRIJDAG 26 FEBRUARI. v.m. n.m. Breskens 6.54 7.34 Terneuzen 7.29 8.09 Hansweert 8.09 8.49 Walsoorden 8.19 8.59 pees verdrag voor colectieve vei ligheid voorgesteld. Rusland zou echter het enige land zijn dat vei lig was onder dit verdrag. „De rest van ons zou tenslotte dezelf de soort vrijheid genieten als Tsjecho-Slowakije en Hongarije nu hebben". Molotofs verdrag was er op ge richt, de band tussen Noord-Ame- rika en Europa te breken, en de N.A.V.O. en daarmee het gehele Westelijke defensie-systeem te niet te doen. Eden vervolgde: „Ik ben het eens met hen, die beweren dat er gevaar schuilt in een herbewape ning van Duitsland. Niemand zal dat ontkennen, de Duitsers het allerminst". „Ik geloof echter, dat de wer kelijke vraag niet zozeer is öf Duitsland zich weer zal bewape nen dan wel hoe dit zal gebeu ren". „En wij zijn er vast van overtuigd dat de E.V.G. binnen het verband van de N.A.V.O. de zekerste weg biedt voor de vei ligheid van West-Duitsland, Euro pa en misschien wel van Rus land". „Wij hopen dat de E.V.G. spoe dig tot stand zal komen", zeide Eden. „Wij hebben de leden-rege ringen verzekerd, dat Engeland zich zo nauw mogelijk bij hen zal aansluiten op politiek en militair gebied. Over de vorm van deze aansluiting zijn reeds enige maanden besprekingen gevoerd". Eden sprak vervolgens over Oostenrijk. Molotof had het Westelijke voorstel verworpen om een Oos tenrijks vredesverdrag te teke nen, hoewel alle vroegere Russi sche eisen waren ingewilligd. Hiermee zijn de toegevingen, waartoe wij bereid waren, ver vallen. zeide de minister. De drie Westelijke regeringen waren ech ter wel te allen tijde bereid haar ambassadeurs in Wenen op dracht te geven het verdrag te sluiten zodra Rusland een de finitieve, spoedige datum wilde vaststellen voor het terugtrekken van zijn troepen. De minister zeide. dat het dui delijk was dat het Westen nu door moest gaan met gemeen schappelijk voorzieningen te tref fen voor de verdediging, waar zijn voortbestaan van afhing. Eden zei tot besluit: „Het schijnt me toe dat we een zekere starheid hebben bereikt in onze Europese zaken. We hebben veel aan helderheid gewonnen. We weten allen zonder twijfel, wat de opvatting van de ander is". Eden kon geen voorspellingen doen over het resultaat van de a.s. conferentie te Genève. „De regering was echter vastbesloten geen kans te missen om de pro blemen op te lossen en de vrede te verzekeren". De minister van Buitenlandse Zaken deelde in zijn toespraak tevens mede, dat binnenkort de besprekingen over de Engelse samenwerking met de E.V.G. in Parijs hervat zullen worden. Ook zou men de besprekingen met Amerika over Brits-Ameri kaanse steun aan de E.V.G. her vatten. Volgens gewoonlijk welinge lichte kringen te Parijs zijn de Franse en Britse regering on derhands overeengekomen, geen mededelingen te doen over de wijze, waarop Engeland zien met het toekomstige Europese leger zal verbinden tot vlak vóór het tijdstip waarop het Franse parlement gereed zal zijn om over bekrachtiging van het E.V.G.-verdrag te stemmen. Men wil namelijk voorkomen, dat tegenstanders van het ver drag uit vroegtijdige medede lingen stof voor critiek zouden kunnen putten. Bedoelde tegen standers menen evenwel niets nieuws van de verwachte ont hullingen te moeten verwach ten. Een aantal leden der Franse nationale vergadering, behorend tot alle politieke schakeringen, met uitzondering van die der so cialisten, heeft een oproep ge daan voor het, op 20 en 21 Maart a.s., houden van een bijeenkomst te Parijs, van parlementsleden en andere vertegenwoordigers van Frankrijk. Italië, West-Duitsland, Nederland, België, Luxemburg en Groot-Brittannië, ter bespre king van het E.V.G.-verdrag, „dat het gevaar inhoudt dat Europese strijdkrachten in dienst worden gesteld van het Duitse militaris me". De oproep is onder meer onder tekend door ex-premier Daladier (radicaal), de leider der Gaullis tische parlementaire fractie Sou- stelle en het lid van het centrale comité der communistische partij Casanova, allen uitgesproken te genstanders van het Europese legerplan. In de oproep wordt gezegd, dat het E.V.G.-verdrag „niet slechts de nationale souvereiniteit, doch ook de onafhankelijkheid des lands en de politieke basis der vrijheid bedreigt". ZON MAAN op onder op onder Febr. 25 7.36 18.11 2.07 9.46 26 7.34 18.13 3.12 10.25 27 7.32 18.15 4.10 11.17 28 7.30 18.16 4.58 12.23 In een rapport van een Britse parlementaire commissie, die raar de toestand in Kenia een onderzoek heeft ingesteld, wordt gezegd, dat „wreedheid en wan gedrag" van de Keniase poli tie „een bedreiging van het ver trouwen van het publiek' vor men. De commissie, bestaande uit 3 Conservatieven en 3 Socialis ten, is van oordeel, dat de toe stand, ontstaan door het optre den van de Mau Mau, verergerd is en dat de invloed van de ver zetsorganisatie onder de Kikoe- joes is toegenomen. Er wordt aangedrongen op 'n volledige reorganisatie van het politiecorps en een streng op treden ter versterking van de discipline. Na het ageren van de Mau Mau, met het uiteindelijke doel „de Afrikanen naar het oerwoud en de barbaarsheid te rug te voeren", te hebben ver oordeeld, verklaren de parle mentsleden, dat de regering van Kenia er niet voldoende in is geslaagd de massa van de Ki- koejoes aan de zijde van recht en orde te brengen. Aanbevolen wordt een aantal deskundigen te belasten met het verwijderen van ongewenste elementen uit de politie en het hulpcorps, die er mede verantwoordelijk voor zijn, dat de massa weinig ver trouwen in de overheid heeft. Volgens officiële gegevens zijn er 130 gevallen van wreedheden door politiemensen voor de rechtbank gebracht. In 73 ge vallen werden de beklaagden schuldig bevonden. Ook wordt gesproken van „onrustbarende tekenen" van omkoperij en cor ruptie in de lagere rangen van de politie. Voorts is de commissie vair mening, dat de rechterlijke macht in Kenia zich strikt moei houden aan de rogels van de Britse rechtspraak. Over net rassenvraagstuk wordt gezegd dat er meer naar moet worden gestreefd de scheidsmuur tussen blanken en inheemsen te slech ten. Professor Hubner uit Frank fort, die de Paus reeds bij een vroegere ziekte behandelde, heeft de Paus opnieuw onder zocht, waarbij hij speciaal aan dacht aan diens hart heeft be steed. Het is nauwkeurig be kend wat het onderzoek heeft aangetoond, doch het schijnt dat men zich in de omgeving van de Paus in de afgelopen 2 dagen vooral op dit punt be zorgd heeft gemaakt. Naar Reuter van goed inge lichte zijde verneemt geeft de ge zondheidstoestand van de Paus geen reden tot ongerustheid. Men oefent thans weer een strikt me disch toezicht op de Paus uit. Naar verluidt hebben de artsen Paul Niehaus (Zwitserland) en professor Hübner (Frankfort) de afgelopen vier dagen de Paus in observatie gehad. Professor Hübner is een hart specialist, die de Paus reeds bij een vroegere gelegenheid heeft behandeld. Hij heeft Rome inmid dels verlaten en zal voorlopig niet terugkeren. Naar verder verluidt is de bloeddruk van de Paus lager dan normaal. Zijn hart heeft echter de inspanning, welke de ziekte van de Paus met zich brengt, goed kunnen doorstaan. Woensdag is het Britse ko ninklijke paar in feestelijke stemming Melbourne binnenge haald. Langs de 15 km lange route door de stad juichten on geveer 800.000 Australiërs de hoge bezoekers toe. Uit de ra men regende het papiersnippers. Politie en leger werkten samen bij het tegenhouden van de vrolijke menigte. De leider van de linkervleugel der Engelse socialistische partij Aneurin Bevan heeft de voor naamste leiders van de Labour partij Woensdag gewaarschuwd, dat hun gezag om de Duitse her bewapening te steunen was om vergeworpen door de kleine stemmingsmeerderheid van Dins dag in de parlementsfractie van Labour over deze kwestie. Volgens Bevan zou het bestuur van de Labourpartij geen aan spraak kunnen maken op vol macht van de partij om (West)- Duitsland te herhewapenen, op grond van de geringe meerder heid van negen stemmen die Dinsdag werd behaald. Bevan en vijf van zijn aanhan gers legden deze verklaring Woensdag af op een bijeenkomst vaji het bestuur van de Labour partij voordat het Lagerhuis des middags een debat zou beginnen over de resultaten van de jongste De Nederlandse penningkunde Jacques Schulman uit Amster- dam en zijn broer Hans uit New York bevonden zich onder de hoogste bieders, toen Woensdag te Cairo Faroeks verzameling, zeldzame gouden munten onder de hamer kwam. De eerste vijfhonderd stuks, waaronder munten uit Midden- en Zuid-Amerika, brachten ruim 100.000 gulden op. De hele verza meling wordt geschat op een waarde van 2,5 millioen gulden. De Columbiaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft m een vraaggesprek verklaard, dat geloofsvrijheid door de Colum biaanse grondwet wordt erkend en dat de regering een onder zoek zou instellen naar elke be schuldiging van geloofsvervol ging. De Britse onder-minister van Buitenlandse Zaken had in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse ambassadeur m Bogota, de Columbiaanse hoofdstad, ge machtigd was contact op te ne men met de Pauselijke nuntius raar aanleiding van berichten o\er vervolging van Britse pro testanten. Hij verzekerde toen een parlementslid dat vroeg om pogingen ter verkrijging van steun van het Vaticaan. dat de Britse regering zeker krachtig bij de Columbiaanse regering zou protesteren. De eerste minister van Irak, dr. Fadil Jamali, heeft Woensdag op een persconferentie verklaard, dat Irak aan de zijde van het westen zal staan en om westelij ke wapens en uitrusting zal vra gen om zijn verdediging tegen agressie te versterken. Irak, dat lid is van de Arabi sche Liga, heeft reeds een over- Prins Bernhard heeft gister middag in paleis Soestdijk een van zijn oude vrienden ontvan gen: de 45-jarige Thailandse prins Chula Chakrabongse. neef van de tegenwoordige koning van Thailand. Gistermiddag om 3 uur kwam prins Chula met het K.L.M.-vlieg- tuig uit Bangkok met zijn Engel se vrouw op Schiphol aan. Het echtpaar begaf zich onmiddellijk per auto naar Soestdijk, waar het enkele uren in het koninklijk pa leis doorbracht. Gisteravond om half tien heb ben prins Chula en zijn echtge note de reis naar Engeland voort gezet. „Ik ken prins Bernhard reeds sedert 1937, toen ik hem tijdens de kroningsfeesten van koning George VI ontmoette", vertelde prins Chula op Schiphol aan een A.N.P.-verslaggever. Hij toonde hem niet zonder trots een op zijn naam gestelde perskaart. „Ik ben ook journalist", vervolgde hij. „Ik schrijf politieke artikelen voor Thailandse bladen". Hij heeft bovendien diverse boeken, waaronder biografieën, geschreven. eenkomst met Engeland gesloten voor het stationneren van vlieg tuigen en personeel van de Brit se luchtmacht op zijn gebied. (De Arabische Liga heeft tot dusver koel gestaan tegenover Ameri kaanse voorstellen voor een ver dedigingsverdrag voor het Mid den-Oosten). Jamali zeide voorts, dat Irak geen uitnodiging had ontvangen om toe te treden tot het Turks- Pakistaanse verdrag. Ingeval Irak tot deelneming aan een dergelijk pact zou wor den uitgenodigd, zou het zijn eigen belangen als enige maat staf nemen. De Arabische staten, aldus de Iraakse premier, zijn verbonden door een collectief veiligheids pact. Maar, zo, vroeg hij zich af, „wat is dit waard als de Arabi sche staten geen wapens heb ben?" Om deze te krijgen stonden twee wegen open: Het westen of de Sowjet-Unie. Pakistan en Tur kije hadden het westen gekozen, „omdat hun leiders hun verant woordelijkheid en het gelang van hun landen kennen." viermogendhedenconferentie te Berlijn. Op de fractievergadering van Dinsdag werd een resolutie voor herbewapening van West-Duits land in 'n Westelijk verdedigings stelsel met 113 tegen 104 stem men aangenomen. Een voordien door aanhangers van Bevan inge diend amendement, dat uitstel van de herbewapening bepleit en in afwachting van verdere pogin gen om overeenstemming te be reiken over Duitsland met de Sowjet-Unie, werd verworpen met 111 tegen 109 stemmen. Op de vergadering van het par tijbestuur op Woensdag diende Attlee een nog straffere resolutie in dan die van Dinsdag in de fractievergadering, die aandringt om herbewapening van Duitsland binnen het voorgestelde Euro pese leger. Bevan en zijn aan hangers verklaarden, dat zij de verantwoordelijkheid voor elke aangenomen resolutie zouden delen. Zij maakten evenwel dui delijk, dat zij de kwestie (der Duitse herbewapening) voortaan in het openbaar zouden bestrij den. Op de vergadering van het par tijbestuur van Woensdag zijn voorstellen van de partijleiders, die de herbewapening van West- Duitsland steunen, met een ge ringe meerderheid goedgekeurd. De uitslag van de stemming was 14 tegen 10 stemmen. Een amendement van de groep- Bevan om een beslissing uit te stellen werd verworpen met 13 tegen 11 stemmen. Naar verluidt zouden vier van de 12 vakbondsvertegenwoordi gers in het bestuur zich tegen de resolutie voor de Westduitse her bewapening uitgesproken hebben en vier het amendement tot uit stel van een beslissing over de resolutie gesteund hebben. In een na de besloten vergade ring van het partijbestuur uitge geven verklaring wordt gezegd, dat de steun van de Labourpartij voor een Westduitse bijdrage tot de Europese verdediging onder- Djiro Arita, de plaatsvervan gende secr.-generaal van de Ja panse liberale partij wiens par lementaire onschendbaarheid door het parlement is opgehe ven omdat hij betrokken zou zijn bij het Japanse omkoperij schandaal, is in hechtenis ge nomen teneinde verhoord te worden. Zoals gemeld zijn 26 employé's van de scheepvaartmaat schappijen en ambtenaren van het ministerie van Verkeer ge arresteerd, verdacht van mis bruik van staatssubsidies. Het Japanse omkoperijschan daal heeft een diepe kloof te weeggebracht tussen de liberale regeringspartij en de progres sieve partij. De regering, aldus Reuter, loopt thans het gevaar de steun welke zij nodig heeft, te verlie zen. hevig is aan zekere voorwaarden. Deze voorwaarden werden door Attlee in 1951 gesteld en behel zen, dat zodanige regelingen moe ten worden getroffen, dat de Duitse eenheden zijn opgenomen in de verdedigingsstrijdmacht waardoor de mogelijkheid, dat Duitsland militair weer een ge vaar wordt, is uitgesloten. Verder heet het in de verkla ring, dat het partijbestuur, na grondige bestudering van het ver loop van de Berlijnse conferentie tot de conclusie is gekomen, dat de Sowjet-Unie geen teken van bereidheid heeft getoond tot in stemming met de hereniging van Duitsland door vrije verkiezingen of met het herstel van Oosten rijks onafhankelijkheid. De Labourpartij, aldus de ver klaring, zal volharden in pogin gen om een Oostenrijks staats verdrag, een vreedzame hereni ging van Duitsland op basis van vrije verkiezingen en een Duits vredesverdrag, gesloten met de vrijgekozeh Duitse regering, tot stand te brengen. In een aanvankelijk opgestelde resolutie van het bestuur werd de Duitse herbewapening gekop peld aan de E.V.G. In de resolu tie die tenslotte werd aangeno men, is het verband met de E.V.G. niet gemaakt. Reuter merkt op, dat het ge schil over de Duitse herbewape ning in de Labourfractie en het -bestuur niet is te beschouwen als louter een tegenstelling tus sen de groep-Bevan en de andere Labourbestuurs- en -fractieleden, doch veel verstrekkender is. Josjimitsoe Foedjita, een lid van de conservatieve (oppositie) partij, heeft in het Japanse par lement verklaard, dat agenten van de Britse ambassade te To kio zich in het ministerie van vervoer hebben gedrongen om vertrouwelijke inlichtingen over de Japanse koopvaardij en de scheepsbouwindustrie te verkrij gen. De Britten zouden gebruik hebben gemaakt van de verwar ring, die een gevolg was van het kortelings ontdekte schandaal in genoemde industrie. „Engeland poogt deze gelegenheid aan te grijpen om de invloed van zijn scheepsbouwindustrie in Zuid- Oost-Azië te versterken", aldus Foedjita. Een woordvoerder van de Brit se ambassade noemde de be schuldiging van Foedjita „volsla gen onzin". De Oostduitse premier, Grote wohl, heeft Woensdag in een bij zondere vergadering van de v'olkskamer verklaard, dat de conferentie van Berlijn beperkte doch niettemin veelbetekenende successen had bereikt. I „De vier mogendheden hebben iet Duitse volk bewezen, dat men kan onderhandelen en tot over eenstemming kan komen", aldus Grotewohl. Grotewohl spoorde de Oost- en West-Duitsers aan, bij referen dum te kiezen tussen de Europe se verdedigingsgemeenschap en een Duits vredesverdrag. Een verenigd en vredelievend Duitsland zou slechts tot stand kunnen komen als de E.V.G. van de baan was en West-Duitsland ontwapend bleef totdat een vre desverdrag gesloten zou zijn. De Duitse politiek na de Ber lijnse conferentie moest gericht zijn op een verenigd Duitsland, dat vijf waarborgen zou kunnen geven voor Europa's veiligheid. Duitsland zou vrij van fascisti sche, militaristische en anti-demo cratische invloeden moeten zijn en geen militaire bondgenoot schappen mogen aangaan. Duits- lands militaire macht zou zich moeten beperken tot defensieve taken. De Sowjet-Unie en Oost- europese landen moeten veilig heidsgaranties krijgen, evenals de Westelijke buurlanden van Duitsland. De Oostduitse regering was be reid tot een Europees veiligheids pact, zoals door Molotof voorge steld, toe te treden. Een dergelijk pact zou de voornaamste hinder paal voor Duitslands eenheid, n.l. Westduitslands opneming in het Westelijke blok, uit de weg rui men, aldus Grotewohl. De heer Kolk, werkzaam bij de gouvernements landbouwbedrij ven. die kortgeleden in Medan werd gearresteerd, is naar Java overgebracht. Op de vraag of zijn arrestatie verband houdt met de andere arrestaties van Nederlanders op Java, antwoordde het hoofd der criminele recherche van N.- Sumatra, dat de centrale re cherche dit nog onderzoekt. De „New York Times" heeft verklaard, dat het tijd wordt dat de V. S. hun verantwoordelijk heid „in de zaak van senator Mc Carthy tegen de V. S." inzien. Het blad is van oordeel, dat het .buitengewone optreden" van de senator bij het onderzoek naar het communisme in de V. S. en bij andere gevallen aan de com munisten overal ter wereld wel gevallig moet zijn. „Welke communist zou het heb ben durven wagen zulk een aan val op het gezag van de president en het leger der V. S. te doen? Welke revolutionnair zou hebben kunnen hopen, dat het „State Department" op zijn grondvesten schudt? Welke oproerling zou hebben kunnen verwachten met zoveel succes vrees en tweedracht onder ons volk te zaaien?", zo vraagt het blad zich af en het besluit: „Wij geloven, dat het hoog tijd is. dat de senaat zijn verstand en zijn moed bijeen raapt, zich zijn eerbied voor de Amerikaanse instellingen weer bewust wordt en zijn verantwoor-. delijkheid in de kwestie van se nator McCarthy tegen de V. S. inziet". "Öet hoofdbestuur van de natio nale federatieve raad van het voormalig verzet Nederland deelt mede, dat het een schrijven heeft gezonden naar alle kerkgenoot schappen in Nederland met het verzoek op de vijfde Mei in alle kerken openbare .dankdiensten te houden ter herdenking van de bevrijding. Volgens de „Deutsche Soldaten- zeitung", het officiële orgaan der Duitse oudstrijders, „beschikken Westerse geheime diensten over inlichtingen uit goede bron, vol gens welke een Russisch met atoomgeschut uitgerust regiment in het Tatragebergte (dat deel uitmaakt van de Karpathen) in Tsjecho-Slowakije is gelegerd". Het regiment zou de beschik king hebben over een zeer uitge breid terrein voor proefnemin gen. De president van Bolivia. Paz Estensoro, heeft verklaard, dat er een complot ontdekt is, dat in het buitenland gesmeed was. Er zijn een aantal arrestaties ver richt. Het complot, aldus de president, heeft de steun ontvan gen van de zijde van oud-officie ren. In het gehele Boliviaanse gebied heerst thans rust.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1