UIENDAG TE GOES Binnenlands Nieuws Het teken der Joms i Gevechten in Kenia INDO-CHINA Speciale eenheden in Tsjecho-SIowakije DE EMIGRANTEN IN AUSTRALIË Grieks schip behouden binnen Kardinaal Gerlier over de „priester-arbeiders" Scheepsbotsing bij Folkestone Goed voorbeeld BESPREKINGEN TUSSEN ADENAUER-OLLENHAUER De overstromingen in Australië VOETBAL Aanvallen van Ierse algevaardigde op Neder landse gezant te Dublin Echtpaar na roofoverval doodgeschoten AGENDA STRENGE WINTER GEEN INVLOED OP GEBOORTE VAN HAZEN EN KONIJNEN. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. HAAGSE BRANDWEER VOORKWAM ERGER. REL IN DE WAGENSTRAAT TE DEN HAAG. Toespraak van Nehroe Utf; „Als er niet onmiddellijk een andere koers wordt gekozen, gaat de Nederlandse uienteelt haar ondergang tegemoet". Dit was een van de conclusies, die Maan dag werden getrokken op de uiendag, die in Goes is gehouden. Ongeveer 800 belanghebbenden bij de Nederlandse uienteelt woonden deze bijeenkomst bij, die georganiseerd was door de Z.L.M., de Algemene Nederlandse Bond van Groenten- en Fruitex- porteurs, de provinciale commis sie van veilingen in Zeeland, en de stichting Nederlandse uien- federatie. Met grote nadruk wezen de 4 sprekers op de grote gevaren die h.i. de uienteelt bedreigen. De klachten uit het buitenland over de houdbaarheid van de Neder landse uien nemen van jaar tot jaar toe. De heer J. J. J. Bos te Rotter dam, voorzitter van de Algemene Ned. bond van Groenten- en Fruitexporteurs, had als onder werp gekozen „Onze uienexport in gevaar". Hij wees vooral op de sociale en economische aspecten van deze teelt. De heer P. H. W. Klamer te Den Haag, directeur van het uit voer controle bureau voor tuin bouwproducten, behandelde de kwaliteit en de export van de uien. Ir A. M. van Doorn, weten schappelijk onderzoeker bij het instituut voor plantenziektenkun- dig onderzoek te Wageningen, deed mededelingen over het on derzoek naar de bestrijdingsmo gelijkheden van koprot en valse meeldauw. Dr ir C. W. C. van Beekom, rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, en deskundige van de stichting „Nederlandse uienfederatie" besprak de facto ren, die de kwaliteit van de ui be palen. In zijn openingswoord zeide de voorzitter van de tuinbouwcom- missie van de Z.L.M., de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge, dat de klachten over de houdbaarheid en de kwaliteit van de Nederland se uien van jaar tot jaar groter worden. Zowel op het gebied van de teelt als op dat van de afzet zijn er problemen, en deze kun nen niet van elkaar worden ge scheiden. Spr. was ervan over tuigd, dat de oplossing voor de vraagstukken die aan de orde zijn alleen gevonden kan worden als het wetenschappelijk onderzoek, de telers en de handelaren in nauwe samenwerking hiernaar zoeken. De eerste spreker, de heer Bos, zeide o.a. dat de waarde van de Nederlandse uienuitvoer ligt tus sen 20 en 30 millioen gulden of 100 tot 150 millioen kg per jaar. Er is ontstellend veel koprot, al dus de heer Bos, en dit geeft grote verliezen. Sprekende over de oorzaak van deze ramp voor de uienteelt, noemde de heer Bos de selectie, waarmee men volgens hem op de verkeerde weg is. Het ging om de kwantiteit, maar ten koste van de kwaliteit. Spanje, Italië en Polen zijn uienproducen- ten waarmede Nederland terdege rekening heeft te houden. De lo nen in deze landen zijn veel lager dan hier, zodat Nederland in een ongustige positie komt, omdat uien geweldig loon-intensief zijn. De klachten over de houdbaar heid van de uien zijn volgens de heer Bos zeer ernstig. Hier zou de wetenschap een taak moeten verrichten. De handel heeft zich over dit vraagstuk beraden, en hierbij het denkbeeld geopperd, te ko men tot een standaard-contract voor de aankoop bij de telers. Hierin zou de bepaling opgeno men moeten zijn, dat de teler ook na de verkoop verantwoordelijk blijft voor koprot. De heer Klamer zeide dat de uienexport 20 tot 25 procent uit maakt van de totale Nederlandse groentenexport. Rond 1930 was een opbrengst van 80.000 kg per ha normaal; thans heeft men dubbele opbrengsten, maar de kwaliteit is verre inferieur, ver geleken bij die van 1930. Dit sei zoen was het uitvalspercentage ongeveer 40 procent, terwijl er vrijwel geen partij uien is, die ge zond genoemd kan worden. De keuring kan niet strenger wor den. In de na-oorlogse jaren is het gemiddelde uitvalspercentage 22 percent, terwijl het van 1930 tot 1939 minder dan 10 percent was. De beste Nederlandse uien komen volgens spreker uit Tho- len, terwijl Zuid-Beveland een der streken is, waar de slechtste uien vandaan komen. Men weet hier wel, hoe de cultuur moet ge schieden, maar men verwaarloost haar. Alleen met kwaliteit en nog eens kwaliteit kan de uienmarkt behouden blijven en veroverd worden, zo besloot de heer Kla mer. Ir Van Doorn vertelde de aan wezigen, dat de koprot-infectie meestal ontstaat wanneer de uien op het land liggen. De weersom standigheden spelen een voorna me rol. Een nat najaar werkt koprot in de hand. Rode uien zijn minder vatbaar voor deze ziekte. Het zo snel mogelijk drogen is volgens spreker van groot be lang. Voor valse meeldauw-be- strijding worden pgpeven geno men met bespuitingen. De laatste spreker, dr ir Van Beekom, stelde vast dat de ui be halve productie ook duurzaam moet zijn en uniform naar bol en kleur. Wat het klimaat betreft ligt Nederland op de grens. De „doorlatendheid" van de grond is van groot belang en volgens spre ker zijn de gevolgen van de inun datie met zout water catastrofaal voor de uienoogst. De oogst- werkzaamheden kunnen volgens spr. van grote invloed zijn op de houdbaarheid. Er is een verru wing in de behandeling. Iedere wond geeft een vrijkaartje voor rot. Spr. zag voor de bewaring van de uien grote mogelijkheden in met luchtgekoelde bewaar plaatsen. Volgens hem is het in- mogelijk gele uien te telen, wel ke ongevoelig zijn voor koprot. In de discussie, welke onder lei ding stond van de heer J. A. Nieuwenhuizen te Ooltgensplaat, voorzitter van de Ned. uienfede ratie, kwamen vele waardevolle opmerkingen naar voren. Een ieder was van mening, dat het dringend noodzakelijk is, met spoed nieuwe wegen te zoeken, zodat de Nederlandse ui de con currentie met de buitenlandse markt kan doorstaan. Sean Dunne, afgevaardigde der arbeiderspartij in de volksverte genwoordiging van Eire, die, i.v.m. aanvallen op de Nederland se gezant te Dublin, jhr. J. W. M. Snouck Hurgronje, voor 'n week als volksvertegenwoordiger werd geschorst, heeft verklaard zijn actie tegen de gezant te zullen voortzetten. Hij wil, na zijn schor sing, die Woensdag a.s. is afgelo pen, de regering opnieuw vragen over deze aangelegenheid stellen. Dunnen beschuldigt de gezant er van geen zegels volgens de Ier se ziekteverzekeringswet voor zijn tuinman te hebben gekocht, „waarbij hij misbruik heeft ge maakt van zijn diplomatieke onschendbaarheid". Het Ierse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft reeds mee gedeeld dat 'het niet betalen van bepaalde zegels was veroorzaakt door nalatigheid van de tuinman. Bovendien heeft jhr. Snouck Hur gronje in December j.L reeds het bedrag van de nog niet betaalde ziektewet-zegels voor zijn tuin man voldaan. Bij gevechten in het gebied van fort Hall (Kenia) zijn sinds Za terdagmiddag 87 aanhangers van de Mau Mau gedood en twaalf gevangen genomen, aldus heeft het Britse hoofdkwartier meege deeld. De strijd duurt nog voort. Tot dusverre hadden de in heemse verzetsstrijders nog nooit Zoveel mannen verloren in één slag. De strijd begon, toen Britse mi litaire eenheden van de Kikoejoe burgerwacht een groep Mau Mau- leden op het spoor kwamen, die enige dagen tevoren een aanval had gedaan op de politiepost te Kandara in het district Thika. Alle hoofdlijnen van de spoor wegen in Kenia zijn met ingang van vandaag tot verboden gebied verklaard tussen zonsondergang en zonsopgang. Op grond van deze nieuwe bepaling zal op een ieder, die haar overtreed zonder waarschuwing kunnen worden geschoten. De maatregel is geno men naar aanleiding van pogin gen van de Mau Mau om treinen tot ontsporing te brengen. Ook personen, die zich overdag in de buurt van een spoorbaan ophouden kunnen worden aange houden en gefouilleerd. DE STRIJD IN LAOS. Volgens het Franse hoofd kwartier te Saigon hebben de Vietminh-opstandelingen enige posten .ten noordwesten van Loe ang Prabang ontruimd. De druk van de communisten op deze stad is aanmerkelijk verminderd. Men verkeert echter in het on zekere omtrent de bewegingen van de 308ste keurdivisie van de opstandelingen, die zich 75 km ten N. van de stad bevindt. Franse bommenwerpers en jachtvliegtuigen bestookten stel lingen van deze troepen in de val lei van de Nambac, een zijrivier van de Namhoe. Een Franse woordvoerder ver klaarde, dat berichten van radio- Vietminh, als zou een Franse compagnie, die onlangs uit Korea is teruggekeerd, zijn vernietigd, overdreven zijn. In het begin van de vorige week moest de post Dacdoa, 25 km ten Z.O. van Kon- toem (Zuid-Annam), worden prijs gegeven. Ongeveer de helft van het garnizoen wordt nog ver mist, doch men verwacht, dat ve len hiervan nog hun linies zullen kunnen bereiken, aldus de Franse woordvoerder. Vietminh laat Laotiaanse kloosterzusters vrij. Naar te Vientiane wordt ver nomen hebben de Vietminh- opstandelingen 15 Laotiaanse kloosterzusters vrijgelaten, die zij ongeveer een week geleden op de weg tussen Pakse en Sa- vannakhet hadden aangehou den. Vijf Franse geestelijken die bij dezelfde gelegenheid werden gevangen genomen, worden nog vastgehouden. Onder hen be vindt zich de pauselijke verte genwoordiger in Zuid-Laos, mgr Arnaud. De heer Lichtendahl, eigenaar van de melkboerderij „Brenda" bij Buitenzorg, en zijn echtgeno te zijn Zaterdagavond na een roofoverval in hun woning dood geschoten. Het echtpaar was des avonds naar de bioscoop in Buitenzorg geweest en keerde om tien uur op de boerderij terug. Onmiddel lijk na hun thuiskomst werd de woning omsingeld door een ben de, die het echtpaar en het per soneel van het bedrijf dwong op de voorgalerij van het huis plaats te nemen. Nadat zes ben deleden geroofd hadden wat van hun gading was, bleef de met een tommygun bewapende leider van de bende bij de heer Lichten dahl op de voorgalerij achter. Hij was verbolgen, dat de heer Lich tendahl zijn bende niet vrijwillig wenste te steunen en wond zich daarbij zodanig op, dat hij plotse ling een vuurstoot afgaf, waar door de heer Lichtendahl werd gedood. Toen zijn echtgenote hem opving, werd ook zij doodgescho ten. De heer Lichtendahl was 39 jaar oud en Indonesisch staats burger. Het echtpaar laat drie kinderen tussen 1 en 3 jaar ach ter. Er worden speciale eenheden gevormd in het Tsjecho-Slo- waakse leger, veiligheidspolitie, grenswacht en departementen, die bevelvoerende officieren en ambtenaren moeten wijzen op tekortkomingen, aldus wordt gemeld in het Tsjecho-Slowaak- se ambtenarenblad „Functio- nar" van 13 Februari. Deze eenheden wqrden ge vormd op aanwijzing van het bestuur van de communistische partij. j9; „air1- 90 procent wil er blijven. Een opinieonderzoek onder de Nederlandse emigranten in Australië heeft uitgewezen, dat 90 procent van hen in Australië wil blijven. Het onderzoek werd uitge voerd door de Nederlandse in formatiedienst in Sydney en strekte zich uit over een groot aantal emigranten, waaronder pas gearriveerden en hen die er al 3 of 4 jaar wonen. De overwegingen waarom de Nederlanders wensten te blijven waren: Betere levensomstandig heden, goed klimaat en goede werkgelegenheid tegen lonen die hoger zijn dan in Nederland. Tien procent wenste om ver schillende redenen naar Neder land terug te keren. De Nederlandse emigratie autoriteiten in Australië deel den in aansluiting op het on derzoek nog mede, dat het aan tal van hen die wensen terug te keren snel terugloopt als de eerste moeilijkheden van taal, huisvesting en werkgelegenheid zijn overwonnen. Volgens de officiële cijfers zijn eu thans nog 48.000 functies in Australië te bezetten, doch men schat het aantal op 60.000. Het Griekse stoomschip Dlmi- trios a Kydoniefs, dat Zondag morgen ter hoogte van Ter schelling op een mijn is gelopen, is in de vooravond met vertra ging door de mist in de Noor- dersluis van IJmuiden aange komen. Het schip heeft onder weg de assistentie van de sleep boot Holland niet nodig gehad, maar werd in IJmuiden voor alle zekerheid opgevangen door 2 havënslepers, die de lichte slagzij makende Griek, in de sluis hebben gebracht. De bak boordreling van het achter schip is over een lengte van 5 meter vernield, het handstuur- gerei heeft zware schade opge iopen en ook in de verblijven in het achterschip is vrij wat ravage aangericht. Bovendien zijn de blokken van de schroef as beschadigd en ook in de ma chinekamer is schade aange richt. Het schip maakte water, maar men heeft het op de pompen drijvende kunnen houden, zodat de - havenmeester van IJmuiden het schip, dat geladen is met cokes, toestemming gegeven naar Amsterdam op te stomen, waar het bij de Amsterdamse Droogdok Mij. gerepareerd zal worden. Kardinaal Gerlier, aartsbis schop van Lyon en primaat van Frankrijk, heeft te Lyon ver klaard, dat de missie van de „priester-arbeiders" moet Wor den overgenomen door militan te leken. Hij zei dit in een boodschap tot de jaarlijkse algemene ver gadering van de katholieke ac tie, een lekenorganisatie. De kardinaal zei de onlangs door de Paus genomen beslissing, dat de „priester-arbeiders" handen arbeid tot 3 uur per dag moe ten beperken en geen functies meer in de vakbonden mogen bekleden, te steunen. De kardinaal zei mee te voe len met de „priester-arbeiders" die een offer moeten brengen door gehoor te geven aan het gebod, maar, zo zei hij, door dit te doen, zullen zij op geen en kele wijze hun trouw aan de arbeidersklasse verraden. HEDEN TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: De misstap van Dr. Talbot. Concertgebouw, 7.30 uur: Uitvoéring Tern. Lyceum Club Café Du Commerce, 2 uur: Publieke verkoping van 2 woonhuizen met erf. Leger des Heils, 4 en 5 uur: Film voor de kinderen; 7.30 uur Zendingsfilm. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Thea ter, 8 uur: De misstap van dr Talbot. Leger des Heils, 4 en 5 uur: Film voor de kinderen; 7.30 uur Zendingsfilm. AXEL: H^t Centrum, 8 uur: Het huis dér verloren vrou wen. Naar het A.N.P. verneemt zijn op een afstand van 55 mijl van Folkestone het Noorse schip Margarethe Bakke en het Fran se schip Capitaine Saint Mar tin met elkaar in botsing geko men. De reddingboot van Dover voer uit. De Margarethe Bakke meet 5478 ton. De Fransman meet 3441 ton. De Margarethe Bakke heeft sloepen achter zich, waar de bemanning in gegaan is. Het schip seinde, dat het Dover waarschijnlijk zal halen en dat geen hulp nodig was. De Margarethe Bakke, die op weg was van Chili naar Oslo, heeft 2 mijl ten Oosten van Do ver, het anker uitgeworpen voor een onderzoek. Zes passagiers zijn met een sleepboot aan land gebracht. De regering van de Indiase staat Bombay heeft haar func tionarissen verzocht zich zoveel mogelijk te kleden en te gedra gen als „de gewone man". In een desbetreffend rond schrijven wordt gezegd, dat het overheidspersoneel zich niet moet gedragen als een aparte klasse, doch gebruik moet ma ken van de openbare vervoer middelen en niet moet denken, dat een auto onontbeerlijk is voor een hoge ambtenaar. dige grens tussen Oost- en W.- Duitslend een permanente grens tussen staten wordt, aldus Ollenhauer. De Westduitse sociaal-demo cratische (oppositie, leider Ol lenhauer heeft ingestemd met een verzoek van bondskanselier Adenauer om besprekingen te voeren over de toestand, die na de Berlijnse conferentie is ont staan, aldus is door partijfunc tionarissen meegedeeld. Adenauer had om een onder houd verzocht om te trachten een gemeenschappelijke buiten landse politiek der christen democratische en sociaal-demo cratische partij te ontwerpen, voornamelijk ten aanzien van de Europese integratie. Ollenhauer zeide in zijn ant woord, dat zijn instemming niet betekent, dat hij Adenauers oordeel omtrent de nieuwe toe stand aanvaardt. Het stand punt, dat West-Duitsland zich na de Berlijnse conferentie moet concentreren op Europese inte gratie is niet in overeenstem ming met de resultaten van de conferentie en met haar blij vende gevolgen, aldus Ollen- hauers antwoord. In eer. rede tot sociaal-demo cratische hoofdredacteuren ver klaarde Ollenhauer, dat zijn AUTO VAN IMPRESSARIO GESTOLEN. De impressario Lou van Rees is ernstig gedupeerd geraakt, toen Zaterdagavond autodieven zijn auto, welke voor z'n huis aan de Weesperzijde te Amsterdam afgesloten geparkeerd stond, heb ben gestolen. Hij was juist terug^ gekeerd van een zakenreis door Duitsland en de daarop betrek king hebbende bescheiden bevon den zich nog in de wagen, een 4- persoons nieuwe, groene Fiat 1400, gemerkt GZ 73809. De wa gen is ontvreemd tussen acht en elf uur in de avond. NIJMEGEN HERDACHT ZIJN DODEN. Nijmegen heeft gistermiddag op het plein 1944 op treffende wij ze de honderden burgeressen en burgers herdacht die tien jaar ge leden op 22 Februari 1944 om het leven kwamen tijdens een bombardement van de stad door Amerikaanse vliegtuigen. Van alle openbare en vele particulie re gebouwen en huizen hing de vlag halfstok. Van één uur tot twee minuten voor half twee be speelde de stadsbeiaardier, de heer Arie Peters, het carillon in de Stevenstoren. Om twee minuten voor half 2 werden in geheel Nijmegen twee minuten stilte in acht genomen. Intussen hadden B. en W„ de raadsleden, de rector magnificus van de R.K. universiteit, prof. dr J. H. Robers S. J., leden van Ged. Staten, militaire autoriteiten en vertegenwoordigers van verschil lende organisaties uit Nijmegen zich rondom het monument voor de gevallen Nijmegenaren ge schaard. Om half twee, het uur van het bombardement in 1944, legde de burgemeester mr Ch. Hustinx namens de gemeente Nijmegen een krans aan de voet van het monument. De grote klok van de Stevenstoren luidde vervolgens, terwijl honderden ingezetenen het plein 1944 verlieten. KWELLEND DIERENVERVOER. Op het station Hollanse Spoor te 's-Gravenhage heeft de politie gewaarschuwd door de spoorweg recherche, de 18-jarige timmer man J. van S. een procesverbaal gegeven wegens kwellend dieren vervoer. S. vervoerde zes kippen in een mandje met afmetingen van 60 x 30 X 30 centimeter. Hij had die dieren uit Zaandam op gehaald. Het koude weer van de afge lopen weken heeft geen invloed gehad op de geboorte van hazen en konijnen op het eiland Texel. In de duinen bij de hoeve Madu ra zijn gisterochtend twee nesten met pasgeboren konijnen gevon den. Ieder nest bevatte vier jon gen van ongeveer twaalf dagen oud. Reeds eerder was in deze buurt een tweetal pasgeboren ha zen ontdekt. Deze waren onder een ruiter hooi ter wereld ge bracht. partij nog steeds gelooft, dat de uitse eenheid, ondanks het Zaterdagmiddag is bij de onbe- mislukken van de Ferlijnse con- i waakte overweg te Warfum een terentie op dit punt, slechts melkauto gegrepen door een kan v/orden verkregen door on- dieseltrem. De auto werd be- derhandelingen tussen de vier stuurd door de heer K. A. D. uit grote mogendheden. W.-Duits Uskwerd. terwijl naast hem de land zou niet door een politik 8-Jar'ge J- K- zat- Het voertuig van Europese integratie er toe werd gegrepen en meegesleurd, moeten bijdragen, dat de hu:-1, Belde «terttenden werden, met, bleek zo ongelukkig te zijn te rechtgekomen dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis Westeinde is overleden. Door snel ingrijpen heeft de Haagse brandweer een zeer ern stige brand in de binnenstad kun nen voorkomen. Omstreeks tien uur Zondagavond merkten voor bijgangers rook en vuurontwik- keling in 't beton-skelet van een grote nieuwbouw voor een mode magazijn en een levensverzeke ringsmaatschappij" aan de Grote Marktstraat. Onmiddellijk werd met groot materieel uitgerukt. Door snel ingrijpen kon men uitbreiding van deze brand, die vermoedelijk al anderhalve dag heeft liggen smeulen, kunnen voorkomen. Vermoedelijk is vuur uit een kacheltje in zaagsel gevallen en dit zaagsel zou langzaam hebben doorgesmeuld tot het ander hout werk op de eerste verdieping be reikte. Binnen twintig minuten was men dit vuur meester. Aangezien de brand aan de achterzijde van de nieuwbouw woedde heeft men het pas kun nen ontdekken, toen de omvang reeds ernstig dreigde te worden. VEEVOEDERPOSITIE OP AMELAND PRECAIR. De dikke mist, die over Ame land hangt, heeft sinds Zondag de verbinding van het eiland met de vaste wal via de lucht, weer verhinderd. Het plan om gisteren met een vliegtuig van de K.L.M. 8000 kg veevoeder bij Hollum uit te werpen, kon daardoor geen doorgang vinden. De veevoeder positie op Ameland is thans pre cair geworden. Het vee te Nes en Buren moest het reeds enige tijd zonder krachtvoer doen en thans is ook de voorraad in Hollum op gebruikt. Vier weken is Ameland nu al op de luchtbrug Leeuwar denAmeland aangewezen en het ziet er niet naar uit, dat hier in spoedig verandering zal ko men, aangezien het ijs op de Wadden nog steeds hetzelfde beeld vertoont met ingevroren veerboten en beurtschepen. De politie te 's-Gravenhage heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag aangehouden J. M. de N„ F. H. en R. H. W. die een rel letje in de Wagenstraat hadden ontketend. Zij waren onder drankinvloed en het zag er naar uit, dat zij er met een geparkeerde auto van door wilden gaan. Van de auto hebben zij de radio en de verwar mingsinstallatie vernield. Men vreest, dat de overstro mingen in New-South Wales en Queensland 33 doden heeft ge- eist. Vele verbindingen zijn ver- Marktweg dodelijk verongelukt broken en de getroffen gebieden zijn voor de berichtgeving op de radio aangewezen. Het weer is thans goed en de zon schijnt. Vele getroffenen moeten in ker ken en andere grote gebouwen gewond, naar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. In 1950 overkwam de heer D. op dezelfde plaats een dergelijk ongeval. DODELIJKE VAL VAN BROMFIETSER. Maandagmorgen om ongeveer tien voor half elf is de 34-jarige vertegenwoordiger M. N. uit de Daguerrestraat te 's-Gravenhage die op een bromfiets reed, op de hoek van de Hoefkade en de toen hij voorrang wilde verle nen aan een van rechts komende vrachtauto bestuurd door de 28- jarige M. V. uit Rotterdam. De bromfietser remde, slipte en kv/am in aanraking met het wachten tot het water gedaald ilnker-achterwiel, van de vracht- ls- 1 auto. Hij viel op de straat en De premier van India, Djawa- harlal Nehroe, heeft in de Tweede Kamer van het Indiase parlement verklaard, dat daar zijn oordeel alle belanghebbende partijen in Indo-China tot „de een of andere overeenkomst tot staken van het vuren" dienen te komen, zonder dat de partijen hun eigen posities prijsgeven. Dit, zo vertelde Neh roe, dient gedaan te worden met het oog op de komende conferen tie van Genève. Nehroe zeide, dat India niet het plan heeft zich in het Indo- Chinese conflict te mengen, noch wil het verantwoordelijkheid op zich nemen betreffende pogingen om tot een staken van het vuren te komen. 27. Besluiteloos staart Eric een ogenblik naar de overkant, waar het paard, dat nog niets van zijn aanwezigheid heeft gemerkt, zich rustig tegoed doet aan 't heldere water. „Maar dan kunnen die kerels ook niet ver weg zijn," mompelt de Noorman in zichzelf. Meteen vraagt hij zich af hoeveel mannen daar bij elkaar kun nen zijn. Afgaande op de spo ren bij het lichaam van Torge is er maar één ruiter, die een ge wonde op zijn paard heeft vervoerd. Doch de Noorman acht de kans niet uitgesloten, dat de man hier een ontmoeting met anderen kan hebben! Ja, hij moet vóór alles weten, wat hier gebeurt. Wanneer de moordenaars zich inderdaad hier ergens in de buurt ophouden, loopt Erwin voor het ogenblik geen gevaar, want waar de paardensporen van het bospad afweken, liep dat van zijn zoon en de hond verder. De ruiter kan hem dus in ieder geval niet heb ben ingehaald. Nu de Noorman eenmaal een be sluit heeft genomen, aarzelt hij ook niet langer. Hij werpt zijn mantel af om zich gemakkelijker te kun nen bewegen en begint behoed zaam de beek over te steken. Zachtjes rimpelt het water om zijn benen, doch de Noorman ver mijdt ieder gerucht. Wanneer het paard schrikt en wegdraaft zal ook de berijder gewaarschuwd zijn. Terwijl Eric aan de overkant van de beek stapt, beseft hij plot seling dat hij ongewapend is. Hij heeft de burcht zó overijld verlaten, dat hij noch zwaard noch boog heeft meegenomen en de korte dolk, die aan zijn gordel hangt, is nu niet het meest ge- Schikte wapen om zich een stel moordenaars, die over pijl en boog beschikken, van het lijf te hou- dén. Vertrouwende op zijn goed geluk, sluipt Eric verder. Het paard heeft blijkbaar genoeg gedronken en stapt nu rustig heen en weer. Het dier heeft hem nog HET ENGELSE AMATEUR ELFTAL VOOR 7 MAART. Het Engels amateurelftal, dat Zondag 7 Maart te Rotterdam te gen het Nederlands elftal speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Brown (Pegasus). Achter: Alexander (Pegasus) en Farrere Walthamstów). Midden: Topp (Hendon), Adams (Hendon) aanvoerder en Taylor (Crooktown). Voor: Bromilow (Northern No mads), Groves (Walthamstów), Lewis (Chelsea). O'Connell (Bishop Auckland) en Flanagan (Loughborough college). Reserves: Pinner (Cambridge university), Davidson (Crook Town) en Oliver (Bishop Auck land). Sedert de wedstrijd tussen de Engelse en Franse amateurs die in November j.l. werd gespeeld en met 42 door de Engelsen werd gewonnen, zijn niet minder dan 7 wijzigingen in de ploeg aan gebracht. Linkshalf Taylor debuteert, evenals O'Connell en Flanagan, die de linkervleugel vormen. De enige spelers, die ook tegen Frankrijk van de partij waren, zijn Alexander, Topp, Adams en Lewis. FRANSE SCHEIDSRECHTER VOOR NEDERLAND-ENGELANI» (AMATEURS). De interlandwedstrijd Neder landEngeland amateurs) die Zondag 7 Maart in het Fijenoord- stadion te Rotterdam wordt ge speeld, zal worden geleid door de Franse scheidsrechter Devillers. Hij zal worden geassisteerd door de Franse grensrechters Fau- quemberghe en Dufosse. KRIJGSLIST REDDE SCHEIDSRECHTER. Hoe gevaarlijk het beroep van scheidsrechter is, heeft de arbi ter van een voetbalwedstrijd tus sen een elftal van Novarra en een Turijnse ploeg weer eens kunnen ondervinden. Toen hij twee minuten vóór het einde de bezoekers een strafschop toekende, waaruit de gelijkmaker ontstond, brulden de tribunes van woede. Na het laatste fluitsignaal on dernam „il arbitro" 'n geslaagde vlucht naar zijn kleedkamer, maar toen hij na twee uur vrij willige opsluiting voorzichtig naar buiten gluurde, stond daar nog steeds een dreigende menig te, die kennelijk niet op de gele- Plotseling verstart de Noorman, genheid stond te wachten hem Iets verderop ontwaart hij, half met zijn leiding van de wedstrijd boven de struiken, de schouders en te complimenteren, het hoofd van een man die in een Een kwartier later wandelden vreemde houding tegen een boom twee gendarmes de kleedkamers leunt. Met een schok herkent Eric uit. Niemand sloeg er acht op. hem. Het is Thjalfi! Eén van de geüniformeerden was „Maar wat doet de oude man de scheidsrechter, die een ver- daar?" vraagt hij zich verbijsterd kleedpartij als enig redmiddel af. i had gezien... niet opgemerkt.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 3