Werkgevers tegen wettelijke regeling van het cadeaustelsel De komende conferentie te Genève Uil Je Srevtncic STAATSLOTERIJ De opdracht van Robert Mersham PAKISTAN in Het beste bed ooit gemaakt! „Anti-Koloniale dag' Djakarta TERNEUZEN. AXEL. HOEK. BOSCHKAPELLE. SAS VAN GENT. SLUISKIL. SLUIS. STOPPELDIJK. De contactcommissie van het Verbond van Nederlandse Werk gevers, het Centraal Sociaal Werkgeversverband, het Katho liek Verbond van Werkgevers verenigingen en het Verbond van Prot.-Christelijke Werkgevers in Nederland heeft een nota inzake het cadeaustelsel gericht aan de minister en aan de staatssecreta rissen van Economische Zaken. In deze nota wordt gezegd, dat naar de mening van de verbonde nen de bestaande wetgeving vol doende mogelijkheden biedt om tot een aanvaardbare en doel treffende regeling van de mede dinging te geraken. Zij zien dan ook geen reden om ten aanzien van een facet daarvan, het cadeaustelsel, een van de begin selen van de algemene mededin ging-wetgeving, afwijkende wet telijke regeling te creëeren. Met grote bezorgdheid, zo zegt de commissie in deze nota, heb ben de verbondenen kennis ge nomen van de mededeling van Z. Exc. de minister van Economi sche Zaken aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, dat de regering voornemens is de spoe dige indiening van een wetsont werp tot beteugeling van de uit wassen van het cadeaustelsel te bevorderen. Zij kunnen zich niet aan de indruk onttrekken, dat door de wijze, waarop in midden standskringen thans opnieuw en in sterke mate geageerd wordt tegen z.g. „uitwassen" van het cadeaustelsel en aangedrongen wordt op beteugeling van dit stelsel door een wettelijke rege ling, deze materie uit de zakelijke sfeer wordt gehaald en in de sfeer van het sentiment wordt getrokken. Hierdoor kan het ge vaar ontstaan, dat een objectieve en zakelijke beoordeling van de principiële grondslagen van de materie wordt vertroebeld. De verbondenen zouden het betreu ren, indien een wettelijke rege ling zou worden aanvaard, die naar hun overtuiging inbreuk zou maken op fundamentele op vattingen van de Nederlandse ondernemers, doch naar zij menen ook van de regering, ten aanzien van de regeling en wet geving op het terrein van de economische mededinging in het algemeen. Om te beginnen zij er in dit verband op gewezen, dat het ca deaustelstel een van de vele vor men van economische mededin- gin is en derhalve in de eerste plaats bezien moet worden tegen de achtergrond van de algemene beginselen, die in ons land met betrekking tot de economische mededinging gelden, aldus de nota. Ten aanzien van het regelend jptreden op het terrein van de sconomisehe mededinging wordt in, brede kringen waartoe ook de verbonden behoren het standpunt ingenomen, dat dit in eerste instantie een zaak is van het bedrijfsleven zelf. Dat dit standpunt ook door de regering wordt gedeeld, blijkt onder meer uit de memorie van toelichting op het wetsontwerp economische mededinging, zo zegt men. Het bovenstaande moet volgens de nota tot de conclusie leiden dat ook een beteugeling van het geen in de economische mede dinging door bepaalde groepen van ondernemers als onaan vaardbaar wordt beschouwd, in eerste aanleg niet op de weg van de overheid ligt, tenzij in de I vorm van het sanctionneren van pogingen van bedrijfsgenoten om gezamenlijke orde op zaken te stellen. Naar de mening van de ver bonden dient ook de regeling van iedere afzonderlijke vorm van mededinging dus ook van het cadeaustelsel te worden be zien in het licht van de hier boven gestelde grondbeginselen. Hieruit volgt, dat een regeling van het cadeaustelsel in eerste instantie een zaak moet zijn van het bedrijfsleven zelf en niet in eerste instantie tot de taak van de overheid behoort. Afgezien van het hierboven genoemde algemene en princi piële bezwaar, moge bovendien worden gewezen op enkele an dere bezwaren, die verbonden zijn aan een wettelijke regeling van een bepaalde sector uit het omvangrijke en gevarieerde ter rein der economische mededin ging in het algemeen. Het cadeaustelsel is een van de vele verkoopbevorderende mid delen, die de ondernemers ten dienste staan. Deze verschillende verkoopbevorderende middelen vertonen onderling een sterke samenhang en zijn niet los van elkaar te zien. Voor een kleine of middelgrote ondernemer kan n.l. het cadeau stelsel het meest aangewezen middel tot bevordering van de afzet vormen. Een ander zal in bepaalde omstandigheden aan een korting of een prijsverlaging op een bepaald moment de voorkeur geven enz. Zou één van de vele mogelijkheden beperkt of geheel afgesneden worden, dan zal dit niet alleen tot onbillijkheden en verstoring van de concurrentie verhoudingen leiden, doch boven dien zal door bepaalde groepen aandrang worden uitgeoefend om ook andere concurrentiemetho- den te regelen, teneinde de ver stoorde situatie weer in even wicht te brengen. In uiterste consequentie zou dit betekenen dat de talloze vormen van mede dinging, die alle metihet cadeau stelsel op één lijn te stellen zijn, door wettelijke voorschriften zouden moeten worden geregeld, hetgeen niet alleen en zeker voor de verbonden principieel onaanvaardbaar zou zijn, doch bovendien tot een monstrum van wetgeving zou leiden. „Uitwassen". Met betrekking tot een wette lijke regeling, voor zover deze zou beogen de beteugeling van z.g. „uitwassen", zegt de commis sie o.m.: „In de eerste plaats moet worden betwijfeld, of het mogelijk zal zijn op basis van objectieve normen een duidelijke en bevredigende omschrijving te geven van het begrip „uitwas", alsmede een scherpe grens te trekken van hetgeen wel en niet geoorloofd is. Zou men echter een bepaalde vorm van cadeaustelsel niettemin tot „uitwas'' bestempelen en zou hiervoor een wettelijke verbods bepaling worden uitgevaardigd, dan zullen zich o.a. de volgende moeilijkheden voordoen: Door beperking van de concur rentiemogelijkheden op een be paald gebied, zal de concurrentie- drang gedwongen worden zich te verplaatsen naar andere ter reinen en daar naar uitwegen zoeken, die wellicht eveneens door bepaalde kringen als „uit wassen" zullen worden bestem peld, of althans evenzeer voor concurrenten hinderlijke afme tingen kunnen aannemen. Voorts wordt door het verbieden van z.g. uitwassen de wezenlijke moeilijkheid, namelijk de hevige concurrentiestrijd, niet opgelost. Ook al zou men in bepaalde gevallen door bedrijfsgenoten tot overeenstemming komen over hetgeen op het gebied van het cadeaustelsel als geoorloofd en niet geoorloofd is te beschouwen, dan nog dient naar de mening van de verbonden het zij hier nogmaals met nadruk herhaald regeling hiervan niet bij wet te geschieden". publiekrehtelijke organen niet in alle gevallen gemakkelijk zal kunnen worden verkregen. Andere mogelijkheden. Indien wordt nagegaan, welke de mogelijkheden zijn, waarop dergelijke regelingen wel kunnen tot stand komen, zonder in strijd te komen met algemene beginse len ten aanzien van de economi sche mededinging, dan kan, zo zegt de commissie, in de eerste plaats genoemd worden de moge lijkheid van regeling door pu bliekrechtelijke organen, een mogelijkheid, waarop zowel door de vorige minister van Economi sche Zaken, prof. Van den Brink alsook door de sociaal-economi sche raad is gewezen, als zij er kend, dat in verband met de ge leidelijke totstandkoming en groei van deze organen deze mogelijkheid op het ogenblik nog slechts in beperkte mate aanwezig is. In de toekomst zal in bepaalde gevallen regeling van het cadeaustelsel door pu- publiekrechtelijke organen niet in kunnen geschieden, zij het dat daarbij aan bepaalde voorwaar den zal moeten -worden voldaan. Ook zal het feit, dat bij een der gelijke regeling steeds verschil lende groepen ondernemers nauw betrokken zijn, de bevoegdheid daartoe veelal slechts aan verti cale organen kunnen worden ver leend. In vele gevallen en juist wanneer van z.g. „uitwas sen" sprake is zal een rege ling echter slechts aan het doel beantwoorden, wanneer ook an dere dan de in een bepaald pro ductschap ondergebrachte groe pen bij de regeling worden be trokken. Erkend moet derhalve worden, dat een regeling door Regeling bij wet die bij de verbonden op principiële bezwa ren stuit is echter in dit op zicht niet het enige alternatief. Een voor de hand. liggende weg om tot regeling van het ca deaustelsel, voor zover hieraan behoefte bestaat, te komen, is naar de mening van de verbon den die hierbij steunt op de opvattingen van de overheid ten aanzien van de economische me dedinging in het algemeen te vinden in de vorm van onderne mersovereenkomsten, waarbij alle belanghebbende groepen kunnen worden betrokken. Eventueel kan voor een derge lijke overeenkomst verbindend verklaring worden gevraagd. Al realiseert men zich, dat een dergelijke mogelijkheid in de practijk niet eenvoudig te ver werkelijken zal zijn, ligt hier naar de mening van de verbon den een uitgesproken taak voor het bedrijfsleven zelf en is deze weg de enig juiste en uit een oogpunt van ondernemersvrij heid bezien de enige die voor hen aanvaardbaar is. Slaagt het bedrijfsleven daar in niet, dan is dit nog geen re den voor de overheid om het be drijfsleven tegen zichzelf te be schermen, tenzij het algemeen belang zulks zou verlangen, het geen ernstig moet worden be twijfeld. Hierbij zij opgemerkt, dat voor zover dergelijke rege ling in P.H.O.-verband op be vredigende wijze tot stand kun nen komen, zij eveneens neer komen op door bedrijfsgenoten in organen met verordenende bevoegdheid gesanctionneerde overeenkomsten van onderne mers. Dat op ondernemersovereen komsten de nadruk wordt ge legd, sluit derhalve een regeling door publiekrechtelijke organen niet uit, doch wijst op ruimer mogelijkheden. Naast de mogelijkheid van re geling van het cadeaustelsel door ondernemersovereenkomsten mo ge nog worden genoemd de mo gelijkheid, die het burgerlijk wetboek opent om zodanige uit wassen, die kennelijk in strijd zouden zijn met door de rechter erkende opvattingel) van fatsoen te kwalificeren als onrechtmati ge daad, zodat een civiele actie kan worden gevoerd. Echter zul len dergelijke uitwassen zich on getwijfeld slechts zeer zelden voordoen en indien zij al moch ten voorkomen, in de meeste ge vallen zichzelf straffen en elimi neren. De Pravda, het officiële dag blad der Sowjetrussische com munistische partij, beschouwt de conferentie over het Verre Oosten die eind April te Genève zal .beginnen, als een „erken ning van het feit dat het thans onmogelijk is ook maar één be langrijk internationaal vraag stuk op te lossen zonder mede werking van communistisch China". 'Het blad is volgens Tass van mening dat de komende Gc- neefse besprekingen „zullen bij- aragen tot een oplossing van 't Koreaanse vraagstuk en het herstel van de vrede in Indo china". Radio-Pjongjang heeft mel ding gemaakt van een hoofd artikel in het dagblad der Noordkoreaanse communisti sche partij, waarin onder meer wordt gezegd, dat de conferen tie „kan bijdragen tot het be reiken van een vreedzame re geling van het Koreaanse vraagstuk en het verminderen der internationale spanning". Het blad meent dat aan „ver tegenwoordigers van belang hebbende Aziatische landen moet worden toegestaan de be sprekingen bij te wonen". VOORSTANDERS VAN HET CADEAUSTELSEL. De Nederlandse bond voor re clamebescherming te 's-Graven- hage, waarin zich een groot aan tal belangrijke industriële- en middenstandsondernemingen se dert het jaar 1933 als voorstan ders van het cadeaustelsel heeft georganiseerd, heeft zich. bij re quest tot de Eerste Kamer der Staten-generaal gewend. De bond verzoekt o.m. op grond van de grote industriële- en so ciale belangen,' die met dit vraagstuk verband houden de minister van Economische Zaken er alsnog van te willen weer houden een wetsontwerp tot re geling van het cadeaustelsel of van de uitwassen daarvan bij de Staten-Generaal in te dienen. In de 522ste Staatsloterij, 4e klasse, 5e lijst is de 50.000 ge vallen op lotnummer 13903. De prijs van f 15.000 is geval len op lotnummer 17665. VERKLARING VAN MOHAMMED ALI. Mohammed Ali, de eerste mi nister van Pakistan, heeft Maan dag officieel voor het eerst be kend gemaakt, dat zijn regering de Verenigde Staten heeft ver zocht om militaire bijstand ter versterking van de Pakistaanse strijdmacht. Over de omvang van de ge vraagde steun liet de minister zich niet uit. Mohammed Ali zei- de, dat Pakistan het verzoek aan de Verenigde Staten had gedaan met het oog op vergroting van de defensieve kracht van Pakistan en het verkrijgen van een hogere mate van economische stabiliteit, met het doel de internationale vrede en veiligheid in het kader van het handvest der Verenigde Naties te bevorderen. De Pakistaanse eerste minister verklaarde, dat de overeenkomst tussen Pakistan en Turkije ruim te liet voor uitbreiding tot een multilaterale regeling met lan den van het Midden-Oosten, hoe wel het nodig zou kunnen zijn om bilaterale overeenkomsten met hen aan te gaan. (Vrijdag j.l. is bekend gemaakt, dat Pakistan onderhandelt over een verdrag tot nauwere samenwerking met Turkije ter versterking van de veiligheid van beide landen. DE AANSTAANDE STATEN VERKIEZING. DE CANDIDATEN DER C. H. U. IN DE KIESKRINGEN HULST EN SLUIS. Zaterdag vergaderde te Goes de Kamer kring van de Chr. Histori sche Unie teneinde de candidaten- lijst voor de aanstaande verkie zing voor de Provinciale Staten vast te stellen. De eerste 12 candidaten zijn in alle Kieskringen der provincie ge lijk, terwijl in elke kieskring hier aan nog 8 candidaten worden toe gevoegd, zodat de candidatenlijst der C. H. U. in alle kieskringen 20 namen bevat. De 12 candidaten, die op alle lijsten zullen voorkomen, zijn: 1. C. Philipse, 's Heer Arends- kerke; 2. mr W. F. E. baron Van der Feltz, Middelburg; 3. A. H. S. Stemerding, O. en W. Souburg; 4. A. Koster, Zaamslag; 5. C. F. v. d. Peijl, Goes; 6. M. den Boer, Haamstede; 7. G. J. v. d. Waal, Schoondijke; 8. G. Leendertse, Kamperland; 9. C. J. de Jonge, Yerseke; 10. W. Sanderse Jr., Vlissingen; 11. ir M. A. Geuze, Poortvliet; 12. J. Duvekot, Goes. Hieraan worden toegevoegd in de Statenkring Hulst: 13. J. A. de Feijter, Terneuzen; 14. W. de Feijter, Axel; 15. J. van Hoeve, Zaamslag; 16. L. M. Jansen, Hoek; 17. J. van Riet, Terneuzen; 18. C. Leunis, Terneuzen; 19. P. J. Vergouwe, Hoek; 20. L. de Feij ter, Axel. In de Statenkring Sluis zijn aan de hoofdgroep toegevoegd: 13. L. M. van Liere, Cadzand; 14. J. de Bruijne, Sluis; 15. D. Dekker, Wa terlandkerkje; 16. D. M. Vermet, Zuidzande; 17. J. Schakel, Oost burg; 18. A. J. van Hoeve, Bier vliet; 19. C. D. de Feijter, Bres- kens; 20. A. J. de Regt, Biervliet. Van de zittende Statenleden ko men niet meer op deze lijsten voor de heren J. de Kruijter, Goes; J. L. J. Bruijnzeel, Wissekerke; C. A. Kaan, Terneuzen; D. Dekker, Waterlandkerkje, die zich allen niet meer beschikbaar hebben ge steld. 1e- en H Al E T. MODIN. (N lT*»l»A«(Nf*««ll*iS Z«VIN«i»CiN Ter gelegenheid varl de „anti- koloniale dag", hebben Zondag enige duizenden personen langs het paleis van president Soekarno en het Nederlandse hoge commis sariaat in Djakarta gemar cheerd. Verenigingen van studenten, scholieren en jongeren staken als symbool van de uitbanning van het kolonialisme uit de wereld op het Bantengplein een stropop in brand. In enige resoluties, die waren ondertekend door 24 organisaties van jongeren, scholieren, land bouwers, invaliden en oud-strij ders onderstreepte men de eis tot het „teruggeven van West-Irian, en de verzoeken tot opheffing van de Nederlands-Indonesische unie en uitroeiing van het kolo niale complot, dat gericht is op de vernietiging van Indonesië". In een nota aan de Nederland se regering richt men een protest tegen „verschillende Nederlandse koloniale handelingen", en eiste men de invrijheidstelling van Piet van Waveren en de uitleve ring van Westerling. De tweede vice-premier, Zainul Arifin zeide, dat de regering sympathiek staat tegenover de wensen, die in de resoluties wer den uitgedrukt. DE CANDIDATEN DER K. V. P IN DE KIESKRINGEN HULST EN SLUIS. Zondag hebben de partijstem mingen voor de candidaten der K. V. P plaats gehad. In de Statenkring Hulst was de uitslag 1. P. V. M. Vercauteren, Nieuw- Namen;2. ir G. P. M. Dikötter, Terneuzen; 3. G. H. Plasschaert, St. Jansteen; 4. Th. A. Adriaan- sens, Walsoorden; 5. W. H. M. Colsen, Sas van Gent; 6. mevr. C. M. ReuserBouwmans, St. Jan steen; 7. P. J. Baart, Klooster- zande; 8. P. H. Geirnaerdt, Sint Jansteen; 9. C. L. de Maaijer, Sas van Gent; 10. E. de Martelaere, Westdorpe; 11. G. J. de Beleir, Westdorpe; 12. F. C. Mechelinck, Terneuzen; 13. P. A. C. M. van Roemburg, Zuiddorpe. In de Statenkring Sluis was de uitslag: 1. J M. A. C. van Dongen, Aar denburg; 2. C. van Bellegem Eede. De gecombineerde lijst voor Zeeuws-Vlaanderen luidt voor de eerste zeven plaatsen: 1. A. L. S. Lockefeer, Hulst; 2. E. van Ruymbeke, Clinge; 3. J. M. A. C. van Dongen, Aardenburg; 4 P. V. M. Vercauteren, Nieuw- Namen; 5. C. van Bellegem, Eede; 6. ir G. P. M. Dikötter, Terneuzen; 7. G. H. Plasschaert. BENOEMINGEN BIJ WATERSCHAPPEN. Bij K.B. zijn benoemd in de pro vincie Zeeland tot gezworenen van het waterschap „Het Vrije van Sluis" de heren Z. C. Brak man te Oostburg en C. A. Mabe- soone te Aardenburg. Uitvoering Tern. Lyceum Club. Hedenavond geeft de Tern. Ly ceum Club haar jaarlijkse uitvoe ring in het Concertgebouw, dat als naar gewoonte wel vrijwel ge heel bezet zal zijn. Het is ditmaal een programma van bont allerlei, waarin zowel voor de leerlingen der hoogste als van de laagste klassen een plaats is iqgeruimd. Voor de pauze treden de leer lingen der laagste klassen op in de éénacter „Dienstbode ge vraagd", in de opvoering van „Sneeuwwitje", terwijl verder te genieten zal zijn van de dans kunst en enige Franse chansons. Na de pauze komen de leerlin gen der hogere klassen aan bod met de opvoering van ,,'s Nachts tussen twaalf en één," voorafge- jaui ojos-)auiJBj>i uoa joop ueeS pianobegeleiding. Collecte Kinderbescherming. De in de week van 1520 Fe- buari j.l. gehouden straatcollecte voor de kinderbescherming heeft 246,59 opgebracht. Prijskaarting, Zondagavond werd in café „As- trida" een algemene prijskaar ting gehouden waar een 24 spe Iers aan deel namen. De uitslag was; P. de Doel der; 2. J. Dieleman;-3. J. de Waal; 4. W. Koevoets; 5. P. Smit; 6. J Bakker. Eervolle benoeming. Onze stadgenoot de heer Stan. Kowarski-, violist en muziek leraar, werd ingaande 1 April a.s. benoemd tot 1ste violist in het Provinciaal Friese Orkest te Leeuwarden en tevens tot leraar aan de muziekschool aldaar. Alhoewel deze benoeming, die tevens een onderscheiding in houdt voor de heer Kowarski, menigeen hier ter plaatse onaan genaam zal verrassen, is zij o.i. toch een gelukwens waard. De heer Kowarski woont thans ongeveer 8 jaar te Axel en hoe wel van origine Pool was hij hier volledig ingeburgerd en ver trouwd met de taal door zijn jarenlang verblijf hier te lande. Talrijk zijn de concerten en andere avonden, waaraan de heer Kowarski als begaafd violist zijn medewerking betoonde. Ook de Terneuzense Muziek school, aan dewelke hij verbon den was als leraar (viool- en snaar-instrumenten) verliest in hem een allereerste en hoogst talentvolle kracht. Door eigen kracht tot stand gebracht. door MARTIN VERDUYN. 46) Nadruk verboden. „Konden we maar iets zien," kreunde Marion. Zij voelde het bloed over haar gelaat druipen, maar Flanders sleurde haar on genadig verder de rimboe in. „We hebben geen keus," hijgde hij, ,,'t is pijnlijk, maar veel beter dan in die kooi." De schoten knalden verder en verder van hen verwijderd. Het was duidelijk dat de vijand het spoor bijster was. Wederom was het Flanders gelukt te ontsnap pen, maar tegen welk een prijs! Zij konden geen hand voor ogen zien en waren verstrikt in een oneindig gecompliceerde knoop van lianen en doornige planten. Iedere stap was een kwelling. Het was of een legioen duiveltjes hen lussen om de be nen legde, waarop zij dan languit met het gelaat in de rottende vegetatie vielen. Alsof dit alles niet genoeg was viel er plotseling een tropische regen, een ondoordringbaar scherm van water, dat hen in een minimum van tijd doorweek te en de grond onder hen voeten wegspoelde. Zo voortstruikelend, met val len en opstaan, doornat en bloe dend gingen zij door. Zij hadden niet het minste besef van rich ting en tijd, maar Flanders had het onaangename vermoeden, dat zij zich steeds verder van Leo- poldsville verwijderden. Juist toen Marion van uitput ting dreigde neer te zinken, ge beurde er iets wat in Afrika een heel natuurlijke zaak is, maar waaraan niemand van de expe ditie in de spanningen van het avontuur ook maar één ogenblik gedacht had. Vlak bij hen klonk het mach tige gebrul van een leeuw. Als verstard bleven zij staan. Voor het eerst voelde Flanders werkelijk angst. Dit primitieve gevaar had hij nimmer ontmoet en hij had de grootste moeite om zijn gemartelde zenuwen voor Marion te beheersen. Zij echter verloor haar laatste restje weer stand en drukte zich scheeu- wend en sidderend tegen hem aan. „Wees stil, beweeg je niet", zei hij schor. Zij voelde echter hoe hij beefde. In starre ontzetting wachtten zij de sprong van de leeuw af. Wederom brulde het dier, dat zich vlakbij een weg door de jungle baande. Marion kon de spanning blijkbaar niet langer verdragen en maakte een bewe ging. Maar Flanders vond zijn zelfbeheersing terug en hield haar als in een ijzeren klem ge vangen. Met de andere hand be dekte hij haar mond. Toen voel de hij het lichaam verslappen en wegzakken. Het was duidelijk; Marion was flauw gevallen. Met bovenmenselijke inspanning hield hij haar echter overeind om iedere beweging en ieder gerucht te vermijden. Nog steeds ver wachtte Flanders de dood, van een zijde die hij niet verwacht had. Hij sloot zijn ogen in een plotselinge vreemde onverschil ligheid. Hij hoorde het klateren van de regen en het gegrom van het roofdier, toen een gekraak van takken en een eeuwigheid later een verwijderd gebrul. Trillend over al zijn ledematen nam hij Marion in bqide armen en hurkte zo- met haar neer, on danks zijn uitputting zorgdra gend dat zij de natte grond niet raakte. Zo bleef hij minuten lang gehurkt tegen een boom zitten, in angstige afwachting of de leeuw terug zou keren. Nooit zou Flanders kunnen navertellen hoe lang hij daar met zijn nu zware last heeft gezeten, terwijl de regen over hem heen gutste en zijn pijnlijke voeten tot de enkels ,in de modder zonken- Maar plot seling werd het licht en hield de regen op- De reeds vroeg warme zon van Afrika werd nu als een milde vriend begroet. Marions bewusteloosheid was overgegaan in een diepe slaap. Flanders had geen gevoel meer in zijn stijve benen en legde haar nu voorzichtig op het reeds droog gebladerte in zijn onmid dellijke omgeving neer. Zij ont waakte niet, maar sliep rustig door. Hij keek lang op haar neer en wist nu meer dan ooit dat hij haar liefhad. A'ls vanzelf dwaal den zijn gedachten naar Mers ham. De vreugde was echter van korte duur. Gedachtig aan het korte, maar angstige avontuur met de leeuw, huiverde Flanders als hij aan de volgende nacht dacht. Of zou het hem gelukken vóór de avond Leopoldsville te bereiken? Maar zelfs als hij er in slaagde, zouden de Duitse il legalen overal op de loer liggen. Het was trouwens wel zeker dat deze alles in het werk zouden stellen hun spoor te volgen. De laatste gedachte deed Flanders opschrikken. Voor handige spoor zoekers en die hadden de spionnen zeker tot hun beschik king moest hun route door de dichte jungle te volgen zijn. Hij kreunde van vermoeidheid, maar wederom had hij geen keus. Hij moest Marion wekken en verder gaan. Maar in Welke richting? (Wordt vervolgd.) Het zal zowat ruim 20 jaar ge leden zijn, toen een actief raads lid uit een naburige gemeente, op 'n paal van het bovengronds electrisch net een bord liet aan brengen waarop bovenstaande „slogan" in overduidelijke let ters deze triomfale daad wereld kundig maakte, verkondigde. Het liep toen over de voorzie ning van een onrendabele groep woningen en de gemeente vond de kosten te hoog voor de gestel de garantie-eis. Het particulier initiatief wrochtte echter toen daar, datgene waarin de gemeen telijke overheid tekort schoot, Aan bovenstaande slagzin dachten wij onwillekeurig toen we gisteren de buurtschap Ma- grette passeerden. Daar ligt sedert mensen heugenis een vooral bij regen achtig weer dikwijls schier on begaanbaar weggedeelte. Zo erg dat de bewoners vooral bij avond bijna nooit anders dan met natte voeten, beslijkt en bespat hun woningen konden bereiken. Een paar jaar geleden nog maar was het zo erg dat een begrafenisstoet in deze buurt bijna niet van het sterfhuis wist te komen. Nu maakte enige maanden ge leden een raadslid, die zelf in de buitenwijken woont, op deze on houdbare toestand het uitvoe rend college attent met het be geleidend verzoek in deze toe stand op enigszins afdoende wij ze te voorzien. Het antwoord luidde prompt afwijzend. Het was immers een polderweg, daarbij een ledige ge meentekas en dus... een non- possumus! Nu kwamen de winterse peri kelen, in de vorm van regen, vorst en dooi en... de buurtbewo ners staken de koppen bij elkaar. De buurtvereniging nam het geval onder de loupe en voor hen gold het: „nu of nooit"! De bodem van deze kas was n.l. niet zo zichtbaar als die van de gemeente! Kloekmoedig kwam men tot een besluit en dat kwam daarop neer dat men in relatie kwam met de N.V. „P.Z.E.M." op het Driekwart. Hier werden uit de buurtkas de benodigde sintels gekocht, die meer voor dergelijke doeleinden met succes worden gebruikt. Met man en macht hielp de ganse buurt met schop en spa en in een minimum van een paar da gen was de zaak O.K. De meest verwende stadsmam die zijn voe ten bijna nooit andlrs dan op as- phaltsfraten zet, zou nu jaloers zijn op het eindje weg vanaf bak ker Ruijtenburg tot bij de maga zijnen en de schoonderij van de C.B.T.B. De Magrettenaren heb ben een daad gesteld en eens te meer getoond, wat goede buurt schapszin vermag en zij zijn nu fier op bovenstaand devies! „Maar onze kas van de buurt vereniging is nu ook net zo leeg als die van de gemeente", zo ver zuchtte de volijverige praeses van de buurtvereniging. Ned. Kath. Bond van Werkn. mers in de industriële bedrijvc hield haar jaarvergadering. Bij gebrek aan plaatsruimte in het parochiehuis, werd deze ver gadering gehouden in de R.K. lagere school. De Voorzitter memoreerde in zijn openingswoord enkele activi teiten en gebeurtenissen uit het verlopen jaar. Na de verslagen van de secrètaris en van de pen ningmeester volgde de verkie zing van een nieuwe voorzitter, daar de heer Aloys de Maat zich niet meer herkiesbaar stelde. In zijn plaats werd thans gekozen de heer Albert de Maat. Met woorden van dank aan de oud-voorzitter voor diens werk in het verleden, bood de heer Van Hoove hem een doos sigaren aan. Hierna sprak de geestelijk ad viseur, pastoor Vermeulen, nog een opwekkend woord. De leden bleven ondér het genot van een rokertje nog enige tijd bijeen. Jaarvergadering Sport vereniging. Aan de Zaterdagavond in de gemeentelijke Gehoorzaal gehou den jaarvergadering van de Hoekse sportvereniging verleen de de afd. Hoek der L.J.G. haar zeer gewaardeerde medewerking. Nadat de voorzitter, de heer C. Dieleman, de aanwezigen had verwelkomd, zette het bekende Hoekse L.J.G.-orkest het pro gramma in met een vlotte mars en al spoedig werden de popu laire schlagers medegezongen, waarbij „Rose Marie's" oortjes wel zullen getuit hebben. De toneelgroep van de L.J.G. voerde op het toneelspel „Dolly" dat wederom keurig werd ver tolkt, zodat terecht gezegd kan worden dat de L.J.G. zich ten opzichte van H.V.V. geheel heeft gegeven en zowel het hartelijk applaus als de woorden van dank. namens bestuur en leden van de sportvereniging waren ten zeer ste op hun plaats. Het bestuur van H.V.V. had nog een verrassing in petto voor haar lid J. van Wijck, die tijdens het geslaagde ijsfeest door zijn over winning op de 500, 1500 en 3000 meter, niet alleen een goede voet baller bleek te zijn maar ook op dé gladde ijzers de aandacht op zich weet te vestigen. H.V.V. is hier trots op en als blijk van waardering werd de heer Van Wijck een bronzen medaille en een rokertje aangeboden. De voorzitter bracht tenslotte dank aan de Hoekse midden stand, die tal van geschenken beschikbaar stelde, mede waar door H.V.V. op een geslaagde avond kan terugzien. Jaarvergadering Fabrieks arbeiders. De plaatselijke afdeling van de Koningsböllen. De bolclub Ons Genoegen hield in haar clubgebouw bij de heer P. Kalfsvel haar traditionele ko- ningsbolling waaraan verbonden de jaarvergadering. De meeste leden hadden bij de ze gelegenheid acte de présence gegeven en zo kon worden ge start met 32 deelnemers. Tijdens de pauze werd de jaarvergade ring gehouden, waarin het wel en wee van het voorafgaande jaar de revue passeerde. De 2e helft van de strijd was spannend. De finale tussen M. Bogte en Th. de Caluwé werd door eerstgenoemde gewonnen, zodat deze als koning werd uitgeroepen. Zoals gebrui kelijk werd de nieuwe koning door de voorzitter geïnstalleerd. De heer O. Kieboom werd win naar van een bol die tijdens de bijeenkomst werd verloot. Feestavond. Door de gezelligheidsvereni ging C.N.A.A.C.Z. werd in het Casino een feestavond belegd die druk werd bezocht. Na het wel komstwoord van de voorzitter ging het doek op voor een bont programma, dat verzorgd werd door bekende radio-artisten. Cobi Beek bracht voor en na de pau ze aardige zangnummers. Martin de Goede zorgde voor de dolko mische sketchjes, terwijl Harry de Groot, bekend uit het orkest van Eddy Christiani, zich als een pianovirtuoos ontpopte. Het ge heel werd op kundige en smaak volle wijze aan elkaar geregen door de conferencier van die avond Paul van Osta. Na afloop mochten de artisten een verdiend applaus in ont vangst nemen. Uitvoering Rederijkers. De rederijkerskamer „De Oran- jebloem" uit Sluis gaf Vrijdag en Zaterdag een uitstekende voor stelling van het blijspel „Een zeeman ging passagieren", een stuk van Koos Beswino. In zijn openingswoord zei de voorzitter van de rederijkers, de heer W. Blaeke, dat de vereniging bijna toe is aan zijn 90-jarig be staan en dat men dit feit niet on opgemerkt voorbij zal laten gaan. In dit verband deed spreker een beroep op de financiële medewer king van de leden. Bij de gehou den verloting bleek dat de talrij ke aanwezigen al direct gehoor hadden gegeven aan de oproep van de voorzitter, daar de te koop aangeboden loten in een mini mum van tijd waren uitverkocht. Verkeersongeval. De heer De T. kwam met zijn volkswagen in botsing met een vrachtauto, die achteruit van een erf kwam gereden. De heer De T„ die de vrachtwagen niet tijdig opmerkte, kon niet meer uitwij ken. Zijn volkswagen werd vrij ernstig beschadigd. Zelf kwam hij met de schrik vrij.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2