VALDA De bespreking over de Beigisch-MederL waterwegen Onderzoek naar betrouwbaarheid van Amerik. De zaak Chesney Ex-Koningin Narriman zal verhoord worden WEERSVERWACHTING. HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN. PROTEST VAN BRITSE KAMER VAN SCHEEP VAART Wegverkeer naar Parijs GELUKKIG... PIJN! DE REIS VAN HET ENGELSE KONINKLIJKE PAAR Wijzigingen in de Sowjet-Republieken Waarschuwing aan het adres van Kasjani De alastrim in Den Haag De Het Belgische aandeel in de N.A.V.O. Nieuw snelheidsrecord van Franse locomotief Zeepost BIJ KEELPIJN PASTI LLES de°zacht! VALDAMILD Zuid-Afrikaanse winkelbediende heefigrote erfenis in vooruitzicht slager van Parijs' staaf terecht MET GENEEST VLUGGER EN *VrBETER Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal: per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VR JE ZEE DINSDAG 23 FEBRUARI 1954. 9e Jaargang No. 3081. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. De onderhandelingen tussen de heren Frans van Cauwelaert en Steenberghe over het vraagstuk der waterwegen zullen Vrijdag a.s. te Den Haag, worden voort gezet, aldus is volgens de Gazet van Antwerpen beslist op een bijeenkomst die Zaterdag j.l. is gehouden in de ambtswoning van de heer Van Cauwelaert te Brus sel. De besprekingen, waaraan ook door diplomatieke ambtena ren en deskundigen der beide landen werd deelgenomen, duurde twee uur. Van Belgische zijde werd ver nomen, dat de besprekingen een vlot verloop hebben gehad en goede vorderingen zijn gemaakt. Oorspronkelijk was bepaald dat de bijeenkomst tot Zaterdag avond zou duren. De Nederland se afvaardiging zou echter ver zocht hebben de onderhandelin gen Vrijdag voort te zetten. Hier uit wordt afgeleid, dat de heer Steenberghe zijn regering wenst te raadplegen, hetgeen in Bel gische kringen de verwachting wekt, dat de onderhandelingen het eindpunt naderen. Op de agenda van Zaterdag stond het onderzoek van een ont- werprapport over de oplossin gen, die de onderhandelaars hun regeringen voorstellen met be trekking tot de Schelde-Rijn-ver- binding, de sluis van Terneuzen en stop van Ternaaien. De opdracht der onderhande laars was in dit gemeenschappe lijk rapport regelingen voor te stellen, die als basis kunnen die nen voor de diplomatieke onder handelingen, die rechtstreeks tussen de regeringen van Neder land en België zullen worden ge voerd en die moeten leiden tot de ondertekening van één of meer verdragen. Hoewel het rapport slechts de basis moet leveren voor de uiteindelijke regeling, hebben de onderhandelaars, in overeenstemming met hun rege ringen, van dit rapport ook een voor-ontwerp van verdrag te ma ken, zo schrijft de Gazet van Ant werpen. Het rapport in deze vorm is vrijwel gereed. Het voorziet een regeling voor de stop van Ter- naaien, die op kosten van België zal worden verbreed, teneinde een vaarweg voor grote schepen te verkrijgen tussen Luik en Neder lands Limburg. Ook voor Ter neuzen is een oplossing gevonden waarbij België 85 procent zal be talen van de kosten die gepaard gaan met de verbreding van de sluis. In dit verband blijven nog enkele detailpunten te regelen waaromtrent men echter naar men aanneemt, gemakkelijk tot een aeeoord zal komen. Met betrekking tot de Schelde- Rijnverbinding werden de onder handelaars het eens over het tracé van een kanaal gaande van Woensdag zal ex-koningin Narriman door het „parket voor financiële zaken'' worden ver hoord naar aanleiding van de beschuldiging, dat zij tijdens haar verloving met ex-koning Faroek en op haar reis in Frankrijk in 1950 een som van ongéveer 17.000 pond het land heeft doen verlaten. Deze som zou haar daartoe door vrienden toevertrouwd zijn. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Iets hogere temperaturen. Veranderlijke bewolking met aanvankelijk plaatselijk nevel of mist. Overwegend droog. Matige wind uit zuidelijke richtingen. Iets hogere temperaturen dan gisteren. WOENSDAG 24 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 5.27 5.52 6.02 6.27 6.42 7.07 6.52 7.17 ZON MAAN de Antwerpse dokken naar de Oosterschelde bezuiden Bergen op Zoom en van benoorden die stad naar Moerdijk met een boog benoorden Roosendaal. De vaart door de Oosterschelde zou door een dam worden beschermd tegen zeestromingen. Ook de verdeling der kosten werd geregeld. Men is evenwel Zaterdag niet tot een overeenkomst kunnen ge raken betreffende de Belgische eis om in het verdrag betreffende dit kanasü een clausule op te ne men waardoor 't mogelijk wordt gemaakt de Belgische binnen schippers een subsidie te ver lenen, indien zou blijken, dat de Rijnscheepvaart daardoor niet opgewassen zou zijn tegen de concurrentie van Rotterdam. Hierover wensen de Nederlandse onderhandelaars het advies van hun regering in te winnen alvo rens tot ondertekening van het gemeenschappelijke rapport over te gaan. Wordt betreffende dit rapport overeenstemming bereikt dan zou de ondertekening aan staande Vrijdag in Den Haag kunnen geschieden, zo besluit de Gazet van Antwerpen. Van Nederlandse zijde kan op deze publicatie van Belgische kant op het ogenblik geen com mentaar gegeven worden. Men wijst er op, dat de tracé van het kanaal, zoals in het bericht ge noemd, een van de ruim half do zijn projecten is, welke zo lang zamerhand voor de verbinding AntwerpenMoerdijk zijn ont worpen. Deze tracé zou o.m. het afsluiten van de Oosterschelde impliceren. Daarover is nog niets beslist. Wel wordt in deskundige krin gen te Den Haag de indruk ge wekt dat de Nederlands-Belgische studiën over de Zuidelijke wate ren zo langzamerhand uit de po- litieke-economische in de water staatkundige sfeer terecht ko men. Betreft Amerikaanse beper kingen van handel met com munistisch China. De Briste kamer van scheep vaart heeft in haar jaarrapport geprotesteerd tegen de beperkin gen, die de V. S. de handel op communistisch China opleggen. De kamer is van mening dat deze beperkingen verder gaan dan die, afgekondigd door de Britse regering en ook verder dan de restricties, waarin de desbetreffende resolutie der Ver enigde Naties voorzag. Be vaart door het Suez-kanaal. De kamer legt voorts in haar rapport de nadruk op het grote belang voor de Britse economie en voor de landen in het Midden- Oosten, die olieproducten voort brengen, van een onbelemmerde vaart van koopvaardijschepen door het Suez-kanaal. M.S. „DOMBURG" VERMIST. Het Rotterdamse Rijnvaartbe- drijf N.V. maakt zich ernstig on gerust over het m.s. „Domburg", dat Zondagochtend om zeven uur van Dordrecht vertrokken is en via Dinteloord, Zijpe, Wemeldin- ge en Hansweert op weg is naar Antwerpen. Het schip ha^ gister middag omstreeks twee uur in Wemeldinge moeten zijn, maar is daar nog niet gearriveerd, ter wijl de rederij geen enkel bericht van de kapitein heeft ontvangen. De rederij wil nog niet direct aan het ergste denken, ofschoon in deze tijd van zware mist op de Oosterschelde alles mogelijk is. Aan boord bevinden zich kapitein G. Konings met vrouw en kind en matroos Holleman. op onder op onder Febr. 23 7.41 18.07 8.55 24 7.39 18.09 0.58 9.17 25 7.36 18.11 2.07 9.46 26 7.34 18.13 3.12 10.25 De Amerikaanse minister voor het Leger, Robert Stevens, heeft alle bevelhebbers van Ameri kaanse legerafdelingen opgedra gen volgens de voorschriften op te treden tegen officieren, waar van de betrouwbaarheid niet ten volle vast staat. Deze order werd uitgevaardigd nadat minister Stevens twee dagen geleden had verklaard dat elke reserve-officier, die weiger de te antwoorden op „behoorlijk gestelde vragen over z'n betrouw baarheid" zou worden ontslagen „onder andere dan eervolle om standigheden". De nieuwe order is van toepas sing voor alle reserve-officieren en hun collega's van het geregel de leger, die nog niet drie jaar in dienst zijn geweest. Zij kun nen worden ontslagen indien zij weigeren de betrouwbaarheids verklaring, welke thans van alle personen in Amerikaanse over heidsdienst wordt gevergd, te te kenen, of indien zij weigeren te antwoorden op van officiële zijde gestelde vragen over het al dan niet bedreven hebben van onder grondse activiteit. Voor officieren van het gere gelde Amerikaanse leger, die meer dan drie jaar in dienst zijn, gelden andere wetten. Minister Stevens heeft de of ficieren die getuigenis zouden af leggen voor de subscommissie van onderzoek van senator Mc Carthy, bevel gegeven niet voor de commissie te verschijnen. In de desbetreffende verklaring van het Pentagon te Washington, die is gepubliceerd, wordt gezegd, dat minister Stevens zelf voor de commissie is gedagvaard en dat hij heden voor haar zal ver schijnen. De republikeinse senator Karl Mundt heeft te Washington ver klaard, daPminister Stevens hem inlichtingen had gevraagd over de ondervraging van brigade-ge neraal Zwicker door subcommis sie van McCarthy. Mundt, lid van de subcommis sie, zei, dat Stevens deze stap heeft genomen, omdat hij had ge hoord, dat senator McCarthy de brigade-generaal bij dit vraag gesprek had „mishandeld". Zwicker had eerder verklaard, dat senator McCarthy zijn ver klaringen óver een van zijn offi cieren, die er van beschuldigd werd communist te zijn. had ver draaid. Van de zijde van het Pentagon te Washington werd in tegenstel ling met eerdere berichten mee gedeeld, dat minister Stevens niet gedagvaard is, maar besloten heeft heden vrijwillig als getui- De K.N.A.C. deelt mede dat de wegen in Frankrijk voor wat het verkeer van België naar Parijs betreft, te weten de route natio nale no 2 over Maubeuge, Ver- vins, Laon, Soissins, en die over Rijssel, Arras en Amiens, welke tengevolge van vorst en sneeuw waren afgesloten, thans weer zijn geopend. De 37-jarige Fred Fontijn, eige naar van het Amsterdamse hotel „Frefo", en twee van zijn dien sters, de 19-jarige serveerster Jackie van Westerloo en het 29- jarige dienstmeisje Lous de Wit, zijn Maandagmiddag van 4 uur tot half acht verhoord door de Scotland Yard-detective F. Chad- burn en de Amsterdamse inspec teur van de vreemdelingendienst P. H. Verhoeff. De ondervraging geschiedde in kamer 3 van het ,.Frefo"-hotel, waarin Chesney gelogeerd heeft met zijn vriendin Sonja Wienecke. Naar bekend onderzoekt de Britse detective of de 46-jarige Britse smokkelaar Ronald John Chesney, die op 16 Februari dood in de omgeving van Keulen is ge vonden, in de nacht van Woens dag 10 op Donderdag 11 Februari j.l. in Amsterdam is geweest of niet. In die nacht werden n.l. zijn vrouw en schoonmoeder in Lon den vermoord. Volgens verklaringen van de heer Fontijn en zijn personeel had (Advertentie). ge voor de subcommissie te ver schijnen. McCarthy had van het leger geëist, dat binnen bepaalde tijd de namen zouden worden bekend gemaakt van hen, die betrokken waren geweest bij de promotie en het eervol ontslag van een re- serve-officier van de tandheel kundige dienst, de voormalige majoor Irving Peress, van wie, aldus de senator, bekend was dat hij communist was. Het leger heeft zich echter niet aan dit ul timatum gestoord. Senator McCarthy beschuldig de het leger Zondag van een „poging om communisten te koesteren en te promoveren" en aanspraak te maken op „spe ciale vrijstelling van een onder zoek van de wetgevende macht en vrijstelling van het ontmas keren van boosdoeners". Hij zou minister Stevens vra gen waarom het leger „fifth amendment communists" be schermt en koestert. (Onder fifth amendment communists, verstaat McCarthy getuigen, die weigeren op vragen antwoord te geven, op grond van het grondwettelijke recht om geen bezwarende verklaringen tegen zichzelf af te leggen). Pijn is een nuttig verschijnsel, omdat wij erdoor worden gewaar schuwd als er iets misgaat in ons lichaam. Men behoeft zich maar voor te Stellen hoeveel mensen er buikvliesontsteking zouden krij gen als zij bij een blindedarmont steking geen pijn voelden. Maar dit voorbeeld toont ook aan, hoe voorzichtig men moet zijn bij het bestrijden van pijn. Pijn is een verschijnsel van een ziekteproces en zolang de aard van dit proces niet bekend is, kan men de pijn wel bestrijden, maar het proces woekert voort. Nu maakt het een groot ver schil, waar de pijn zit en hoelang de pijn bestaat. Plotseling optre dende buikpijn of steeds terugke rende buikpijn, waarvan de oor zaak niet bekend is, moet men nooit zelf behandelen. Uit te ma ken wat- hier gebeuren moet, is het werk van de dokter. Bij pijn elders in het lichaam, die sinds kort bestaat en die door bekende oorzaken optreedt (na kiestrekken, spierpijn, na ver stuiking, bij verwondingen, win tervoeten, „dode" vingers e.d.), of die sinds lang bestaat, maar waarvan de oorzaak eveneens is vastgesteld (rheumatiek, spit, zenuwpijn, slecht helende wonden e.d.), is het verantwoord de pijn weg te nemen. Medicijnen, die men daartoe inneemt, hebben het nadeel, dat zij kort werken, dat men eraan went en dat zij in meer of mindere mate giftig zijn. Een andere manier van pijnbe strijding is het toedienen van warmte. Waardoor de pijn hierbij verdwijnt, is niet bekend, maar het feit staat vast. De ervaring leert bovendien, dat het resultaat van een hiertoe gebruikte goede infrarood-straler veel groter is en langer duurt dan dat van kruiken e.d., terwijl het toedienen van warmte in de vorm van straling veel prettiger, gemakkelijker en zindelijker is. Philips „Infraphil" prijs 37.50) is niet alleen een goede infrarood-straler, het is de beste. De Philips „Infraphil" is speciaal voor dit doel ontworpen en heeft het voordeel, dat juist die infra rode stralen worden uitgezonden, die diep tot onder de huid in het weefsel kunnen doordringen. Daar worden zij vastgehouden en ontstaat er warmte, die de bloed- doorstroming vergroot en daar door een gunstige werking heeft op ontstekingsprocessen (steen puisten, verzweringen, rheumati- sche ontstekingen e.d.) en op sto ringen in de bloedsomloop (win tervoeten, „dode" vingers en slecht helende wonden). Chesney Zaterdag 6 Februari met het 28-jarige Duitse barmeisje Sonja Wienecke zijn intrek in het hotel genomen. Dinsdag 9 Febr. keerde Sonja terug naar Duits land, doch Chesney bleef nog in het hotel logeren. Hij vertrok pas op Vrijdag 12 Februari, doch men meent, dat hij in de bewuste nacht van Woensdag op Donder dag niet in het hotel heeft gesla pen. Woensdag zag Lous de Wit hem omstreeks het middaguur ver trekken met een koffer. Maan dag heeft zij de Britse detective verteld, dat zij ongerust werd over de betaling en onmiddellijk naar zijn kamer ging. Daar trof zij zijn paspoort (echter gesteld op de valse naam Elias Milner) nog aan. Bovendien stonden er nog koffers. De volgende dag, Donderdag, kon zij de kamer niet binnen, aangezien deze op slot was. Wie de deur op slot heeft gedaan, kan zij niet meer zeggen. Samen met de heer Fontijn ging zij de kamer niettemin binnen en wel dank zij de reservesleutel van de heer Fontijn. In de kamer trof zij de kamerjas op het onbeslapen bed en het paspoort nog precies zo aan als de dag tevoren. Afgaande op de verklaringen van het hotelpersoneel zou moe ten worden geconcludeerd, dat Chesney de bewuste nacht dus voor zover het het Frefo hotel aangaat geen alibi heeft. Voor zover ons thans bekend is de politie er echter nog niet achter gekomen op welke wijze Chesney in een tijdsbestek van 28 uur van Woensdagmiddag 12 uur tot Donderdagmiddag 4, toen men hem in het Frefo hotel te rug zag) de reis heen en weer naar Londen heeft kunnen ma ken. Op geen enkel vliegtuig van K.L.M. of B.E.A. heeft een passa gier met de naam Chesney of Milner, doch ook niet op de oor spronkelijke naam van Chesney, n.l. Merrett, de reis gemaakt. Chesney's lijk werd Dinsdag 16 Februari bij Keulen aangetrof fen. Men gelooft, dat hij zelf moord heeft gepleegd, nadat hij in de bladen zag, dat'de verden king voor de dubbele moord op hem was gevallen. Prins Charles en prinses An ne de kinderen van koningin Elizabeth, zullen in April hun ouders in Tobroek ontmoeten om hen op het laatste stuk van de koninklijke reis naar huis te vergezellen, aldus is door Buc kingham Palace" gemeld. De reis naar Tobroek, die met het koninklijk jacht Brittannia op 15 April zal worden aange vangen, zal ongeveer 12 dagen duren. Op de terugreis zal het jacht met de koninklijke familie aan boord Malta en Gibraltar aandoen. John Pringle, een 64-jarige winkelbediende te Graaff Reinet in de Kaapprovincie die nooit meer dan 80 gulden in de week heeft verdiend, zal mogelijk één van de rijkste mannen van Zuid- Afrika worden. Een neef in Schotland heeft hem n.l. laten weten, dg.t hij mede-erfgenaam is van een onbe kende oom, die in Schotland be zittingen ter waarde van 40 mil- lioen gulden heeft nagelaten. Pringlp zeide begrepen te heb ben, dat hij een derde van het vermogen krijgt. Gezien het feit, dat zijn moeder 103 jaar is en zijn grootvader 121 jaar is geworden, dacht hij lang van zijn rijkdom te kunnen genieten. Uit een door radio-Tiflis ge citeerd rapport op het congres van de Georgische communisti sche partij, dat de vorige week is gehouden, blijkt, dat in de afgelopen 17 maanden meer dan 3000 leden uit de partij zijn ge stoten. Georgië is de republiek waar uit de terechtgestelde Sow jet leider Beria afkomstig is. Se dert diens terechtstelling zijn er in Georgië vele zuiveringen in de hoogste leiding geweest. Er blijkt, dat Mzhavanadze, de belangrijke post van eerste se cretaris der partij heeft. Deze heeft ook het rapport op het partijcongres uitgebracht. Hij critiseerde hierbij het werk van partij, Sow jets en economische organisaties. Hij verklaarde voorts, dat het merendeel der geroyeerde leden zich schuldig had gemaakt aan verduistering en verkeerde toewijzing van gel den van de staat, de collectieve boerderijen en de coöperaties. Uit partijcongressen in ande re Sowjet-republieken, in de af grondige veranderingen in de topleidingen, vooral in de cen- traal-Aziatische republieken. In de Oekraine zijn volgens radio-Kief twee nieuwe vice- premiers Valoeyef en Kozyoela, benoemd. Semjon Stefanik, die vice-premier was, is van zijn functie ontheven in verband met het aanvaarden van ande re taken, aldus meldt radio- Odessa. Zaterdag zijn weer 3 alastrim- patiënten genezen verklaard en uit het ziekenhuis te Den Haag ontslagen. Ook één der obser- vatiegevallen kon weer naar huis gaan. Het aantal patiënten in Den Haag bedraagt thans nog 15, terwijl 3 personen in observatie zijn. Voorts hebben op het ogen blik 3 personen in Leiden en 2 in Bilthoven huisarrest wegens contact met een patiënt. Daar deze mensen allen waren gevac cineerd, verwacht men niet dat gelopen week gehouden, blijken zij ziek zullen worden. „Een zekere Kasjani en zijn trawanten zijn marionetten ge worden in de handen van de vijanden, zo niet de verraders van Perzië", aldus heeft een woordvoerder van de Perzische regering verklaard. Hij liet door schemeren, dat er krachtige maatregelen tegen de oude poli- tiek-religieuze leider zullen wor den genomen, als deze zijn hou ding tegenover de huidige rege ring niet wijzigt. Generaal Abbas Farzanagan, zei, dat Mullah Abolghassem Kas jani trachtte een overeenkomst met Engeland over de olie te doen mislukken. Hij noemde hem schijnheilig en in staat tot ver raad. De generaal deed hiermee de eerste officiële aanval op Kasja ni. Kasjani, die fel anti-Brits is, heeft de regering van generaal Fazlollah Zahedi er van beschul digd pro-Britse parlementsleden te hebben geïnstalleerd. Hij richt te zijn aanvallen op onderhande lingen over een nieuwe olie-over eenkomst en heeft eerder dit jaar de Perzen opgeroepen hun rouw te betonen, toen diplomatieke be trekkingen met Engeland hervat werden. De generaal zeide verder: „Wij zullen de oliekwestie in overeen stemming met de wetten regelen en hierbij het belang van het volk voor ogen houden, waaraan wij dit eigendom willen geven. De besprekingen over deze kwestie zullen uiteindelijk niet recht streeks met Groot-Brittannië worden gevoerd doch met het in ternationale consortium, welks delegatie kort in Teheran ver wacht wordt". Toen Kasjani hoorde wat Far zanagan over hem gezegd heeft, zei hij, „ik ben niet bevreesd voor wat de regering zou kunnen on dernemen. Ik heb zoveel premiers ten val gebracht: Abdoel Hosein Jahir (vermoord in 1949) Ali Razmara (vermoord in 1951), Ga ven es Sultaneh op het ogenblik in ballingschap) en Mohammed Mossadek (nu in gevangenschap, veroordeeld wegens verraad) en nu is het de beurt aan Zahdi". Kasjani was de leider van de fanatieke Mohammedaanse secte „Fadayan Islam" in het begin van de regering-Mossadek. Op het ogenblik is zijn groep volgelingen klein en heeft hij niets meer te maken met „Fadyan Islam". Twee zonen van Kasjani zijn er bij de onlangse verkiezingen niet in geslaagd in het parlement te komen. Een derde zoon, Mostafa, werd Zaterdag gekozen in de stad Vavalesj aan de Kaspische Zee. Deze zeide „ik ben anti-Brits, evenals mijn vader, maar onze werkwijze is verschillend". Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corespondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld Indonesië: m.s. „Oranje" (11 Maart Ned. Nieuw-Guinea: m.s. „Kota Agoeng (4 Maart). Ned. Antillen: m.s. „Maas" (1 Maart). Suriname: s.s. „Baarn" (3 Maart). Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Winchester Castte" (27 Febr.). Canada: s.s. „Waterman" (27 Febr.); s.s. „Averdijk" (3 Maart) en s.s. „American Counseler" (4 Maart). Zuid-Amerika: s.s. Andes" (27 Febr.). Australië: s.s. „Himalaya" (27 Febr.). Nieuw-Zeeland: via Engeland (27 Febr.). De postkantoren geven inlich tingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten. Te Parijs is Maandag het pro- ce* tegen generaal L. Karl Oberg, de „slager van Parijs" begonnen, laatste en grootste rechtspraak van oorlogsmisdadigers in Frank rijk. De 57-jarige generaal, die in de oorlog opperbevelhebber van de Duitse politie en lid van het regerend driemanschap in Frank rijk was, heeft de terechtstelling 9 jaar weten uit te stellen. Hij heeft n.l. verzocht als generaal en niet als politie-ambtenaar te worden berecht. Zijn voornaamste adjudant, Helmuth Knochen, kolonel van de S.S., staat tegelijkertijd te recht. De 44-jarige Knochen werd op 32-jarige leeftijd kolonel van de S.S., hij was hoofd van de Gesta po in Frankrijk van 1940 tot 1942, toen Oberg hem opvolgde. Een burgerlijk magistraat, Jean Roy- nard, is voorzitter van de krijgs raad. wanneei Gi| er Akker's Kloosterbalsem op doet Deze heerlijke, zuiverende wondbalsem reinigt en geneesi wonden van allerlei aard, (speciaal ook brand wonden), voorkomt ontsteking (zweren) en bevordert de zo belangrijke groei van de nieuwe huid. Maar ook als wrijfmiddel bij rheumatiek, spierpijn en lendenpijn wordt Akkér's Kioosterbalsem al drie geslachten lang geprezen met de wootden: „Geen goud zo goed'1 De verbintenissen, die België in 1950 in het kader van het Noordatlantisch pact is aange gaan, zijn binnen de daarvoor vastgestelde termijn verwezen lijkt, aldus schrijft ..Het Laaste Nieuws". De infanteriebrigade en het luchteskader, die België in 1945 bezat, waren einde 1953 uit gegroeid tot drie actieve divisies, twee reservedivisies, 50 vliegtui gen en een 15-tal vlooteenheden. De drie actieve en een reserve divisie waren reeds in Juli 1952 gereed. Op Amerikaanse wijze ingericht, vormden zij het eerste legercorps, dat in September van dat jaar aan de manoeuvres in Duitsland deelnam. Sedertdien werd nog een tweede reservedivi sie gevormd. Hoewel de luchtstrijdkrachten, aldus het blad, moeilijkheden on dervinden door het gebrek aan piloten en door een zekere ver traging in de aflevering van straaljagers door Amerika, had België einde 1953 zijn programma voor 75 proeent verwezenlijkt. Wanneer het over de 500 piloten kan beschikken, die thans in op leiding zijn, zal België in staat zijn alle opdrachten te vervullen. De Belgische vloot beschikt thans over 13 mijnenvegers, een transportschip (de Kamina) en een smaldeel snelboten. Acht kustmijnenvegers zijn in aan bouw in België terwijl 16 mijnen vegers in het buitenland werden besteld. Sedert 1950 groeide het aantal manschappen dat onder de wa pens is aan van 72.560 tot 145.000. Hierin zijn de leden der rijks wacht niet begrepen. De electrische locomotief van de Franse Nationale Spoorwe gen die op het traject Dyon Beaune. op de lijn Parijs-Lyon, resp. een snelheid van 222 en 230 km per uur heeft gehaald, heeft met 243 km haar eigen record gebroken. De locomotief trok 3 reizigerswagons. Zij is ontworpen voor zware vracht- treinen doch ook voor snelver keer. Men hoopt na deze proef nemingen de snelheid van ge wone treinen te kunnen verho gen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1