ERNSTIGE AANVARING OP DE NIEUWE WATERWEG DE ZAAK CHESNEY INDO-CHINA sa HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN. WEERSVERWACHTING. Scotland Yard in Amsterdam MAANDAG 22 FEBRUARI 1954 9e Jaargang No. 3080. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen De Nederlandse kustvaarder „Leuvehaven" zonk binnen enkele minuten VERDRONKEN. HOE DE SCHEEPSRAMP GEBEURDE. Had Chesney een alibi CHESNEY LOGEERDE IN AMSTERDAMS HOTEL. Berichten over bloedbad overdreven (2) (6) 6 op onder op onder FtanXerlng bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nci 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. Er steekt nog slechts een topje van de mast van de „Leuvehaven" boven water uit, de plaats aandui dend, waar Zondagmorgen om 10 minuten vóór half tien een aan varing heeft plaats gevonden op de Nieuwe Waterweg. De „Leuvehaven" was op weg naar zee, maar hoe verder men de Hoek naderde, hoe dichter de mist werd. De kapitein besloot daarom in overleg met de loods voor anker te gaan. Dit geschied de ongeveer 200 m. dwars van boei Wit 3. Ook de „Kamogawa Maru", een motorschip van 7202 b.r.t. van de Toyo Kaiun K. K. te Tokio, wilde zee kiezen, maar had het blijk baar nog niet nodig geoordeeld te gaan stil liggen. Plotseling volgde een hevig ge kraak. De Japanner was op de „Leuvehaven" gelopen en had 't kustvaartuig midscheeps ge raakt. Het gemaakte gat was zó groot, dat de „Leuvehaven" bin nen enkele minuten gezonken moet zijn. ALLE OPVARENDEN IN 'T IJSKOUDE WATER. Op radioseinen, die de „Kamo gawa Maru" onmiddellijk uit zond, kwamen spoedig verschei dene schepen in actie en hadden ze al geen radiobericht ontvangen dan werden ze althans voorzo ver ze in de nabijheid lagen wel gealarmeerd door noodkre ten, die uit de potdichte mist op het water tot hen doordrongen. De „President Leis", de redding boot die in Hoek van Holland is gestationneerd, was spoedig ge reed om uit te varen, evenals de loodsafhaalboot „Makreel". Deze laatste boot heeft een be langrijke rol gespeeld bij de red ding. Omdat er bijna geen zicht was en men alles als het ware op de tast en de intuïtie moest doen, zette de „Makreel" eerst koers langs de Zuidwal, het eiland Ro zenburg. Men hoorde hier en daar geschreeuw en hulpgeroep en probeerde zoveel mogelijk de plaats te bepalen, vanwaar het geluid kwam. Eindelijk doemde uit de mist een omgeslagen sloep op. waarop zich een drietal dren kelingen bevond. Men slaagde er in hen aan boord te nemen en zet te de onderzoekingspogingen voort. Even later ontmoette men een sloepje, dat het bij de Kruit- steiger gelegen marinevaartuig „Paets van Troostwijk" had ge streken, omdat men kreten om hulp had vernomen. Van dit sloepje werd eveneens een dren keling overgenomen, die uit het ijskoude water was opgevist. Al rondvarende stootte men bij na op 'n balk, waaraan een vijfde man hing, die geheel verstijfd was van de kou en wiens krach ten het bijna begaven. Met veel beleid mocht men erin slagen ook deze man aan boord te brengen. Inmiddels was er te Hoek van Holland bericht binnengekomen, dat het één der opvarenden van de „Leuvehaven" gelukt was al zwemmende het eiland Rozen burg te bereiken. Het bleek de tweede machinist te zijn. Spoedig daarop werd telefonisch doorge geven, dat ook de loods van de „Leuvehaven" Rozenburg had weten te bereiken en dus in vei ligheid was. DE KOK EN EEN MATROOS De „Leuvehaven" had een be manning van acht koppen. Met de loods mee waren er dus negen aan boord. Er zijn twee leden van de bemanning verdronken. Het stoffelijk overschot van de 67-ja- rige kok A. Smit uit Rotterdam is door de „President Leis" aan wal gebracht, evenals het lijk van de matroos Nol Niën uit Roermond. DE GEREDDEN. De geredden zijn: kapitein M. Keus uit Scheveningen, eerste stuurman Dick Peetoom uit Rot terdam en de eerste machinist J. Kasbergen uit Capelle aan de IJssel. De lichtmatroos Andries Oostenbrugge uit Rotterdam is met een shock naar het havenzie kenhuis te Rotterdam vervoerd. Daar is ook opgenomen de ma troos W. Korteland uit Rotter dam, de man die zich verkleumd aan de balk had vastgeklampt. De twee machinist Hans van den Berg uit Schiedam was het, die zwemmende het eiland Rozen burg had weten te bereiken. De „President Leis" heeft hem naar Hoek van Holland overgebracht. Nog verstijfd van de kou en ontdaan door alle emoties, zo werd kapitein Keus van de „Leu vehaven" op een kamer in hotel „America" aangetroffen, waar heen hij met nog drie andere op varenden gebracht was om enigs zins op verhaal te komen. Hij deed het volgende verhaal: „Wij zullen ongeveer een mi nuut of tien voor anker hebben gelegen en waren reeds omge zwaaid, hetgeen zeggen wil dat we met de steven naar Maassluis gekeerd lagen. We hadden een plaatsje zo dicht mogelijk onder de Noordwal opgezocht, zó dicht zelfs dat we bij het voor anker gaan moesten oppassen voor de ducdalf. We hadden de machine aan laten staan, om zo nodig di rect uit de weg te kunnen gaan. Toen we dan die tien minuten gelegen hadden, hoorden we het blazen van een stoomfluit, dat kennelijk van een flink zeeschip afkomstig was. De loods en ik zeiden nog tegen elkaar, dat het onverantwoordelijk was om bij zulk een schier ondoordringbare mist de rivier af te komen. We hebben nog gebeld en de gebrui kelijke seinen gegeven, die onder zulke omstandigheden voorge schreven zijn. Plotseling, als een dreigend spook, zagen we opeens een ste ven uit het mistgordijn opdoe men en vóórdat we eigenlijk wis ten wat er gebeurde, werd ons schip als ware het boter bijna doormidden gesneden". HET RELAAS VAN DE EERSTE MACHINIST. Ook de eerste machinist, J. Kasbergen, deed in sombere be woordingen zijn relaas. Hij be vond zich in zijn hut, toen hij on verwacht een verschrikkelijk ge1 kraak hoorde, alsof met grote kracht het schip verbrijzeld werd. Hij begreep onmiddellijk, wat er aan de hand was en rende naar dek. Daar wilde hij een boot strij ken, maar al spoedig was hem de onmogelijkheid hiervan duidelijk. Hals over kop rende hij weer naar beneden, om een reddingsgordel te bemachtigen. Daar stond hij reeds tot aan het middel in het water, zó snel zonk de „Leuve haven". Met grote moeite slaagde hij er in weer aan dek te komen. „Was", zo gaf hij als zijn me ning te kennen, „de Japannees toen hij met zijn steven midden in ons schip was gedrongen, maar vooruit blijven stomen, zodat bei de schepen als het ware aan el kaar waren vastgekleefd, dan was het zinken van de „Leuvehaven" toch wel onvermijdelijk geweest, maar het had iets langer ge duurd en onze mannen zouden dan meer tijd hebben gehad om het vege lijf te redden. De „Ka mogawa Maru" ging echter ach teruit. Wij hebben nog geroepen om een touwladder neer te laten, maar men verstond ons blijkbaar niet. Door middel van die touw ladder hadden we vermoedelijk allemaal aan boord van het Ja panse schip kunnen klauteren. Men stond echter maar over de reling te kijken naar wat er met ons schip gebeurde en het leek ons, alsof men niet wist wat te doen. Eindelijk wierp men wel iets naar beneden, maar het was al te laat. Om niet met ons schip meegezogen te worden, moesten we wel in het water springen". De eerste stuurman heeft al zwemmend een sloep weten te be machtigen. Ze was omgeslagen, maar hij wist zich er bovenop te werken. Ook de tweede machinist kon er bij komen. „Zwemmende en peddelende hebben we onze kapitein weten te bereiken, die zich in het ijskoude water totnog toe boven had weten te houden. Ook de kapitein kon op de omge slagen sloep klimmen, dit geluk te evenwel niet onze matroos Oostenburg, die al teveel ver kleumd was en geheel overstuur bleek te zijn. Toch kon hij zich vasthouden, hetgeen zijn redding is geweest", zo verklaarde de stuurman. „Tot driemaal toe hebben we met z'n allen geprobeerd ergens aan wal te komen, maar de ster ke ebstroming belette ons dat. Gelukkig heeft de „Makreel" ons weten te bereiken en nu is, wat ons betreft, voorlopig het leed geleden. Eén onzer heeft onze kok nog zien drijven. Toen .wij op deze drenkeling attent werden, hoor den we hem klagend roepen: „Ik houd het niet". We konden toen nog een luik grijpen, dat rond dreef en dit in zijn richting du wen. Door de zware mist verlo ren wij de man echter uit het oog. Ook hebben wij nog de loods, die goed zwemmen kon, iets ho ren roepen. Hij is, naar we later vernamen, veilig in Rozenburg aan land gekomen en is op eigen gelegenheid teruggekeerd". REDDER VERDRONKEN? Naar gevreesd wordt heeft de scheepsramp bij Hoek van Hol land nog een derde slachtoffer geëist. Een 16-jarige knaap die toen het ongeluk gebeurde ter hoogte van de strekdam schapen hoedde was n.l. Zondagavond om 8 uur nog niet naar huis terug gekeerd. Men acht het niet on mogelijk, dat de jongeman het hulpgeroep van de drenkelingen heeft gehoord en ondanks de dichte mist pogingen heeft aan gewend om redding te brengen, waarbij hij zelf dan het slachtof fer zou zijn geworden. De Engelsman Ronald John Chesney, alias Milner, die in Keu len zelfmoord pleegde, nadat hij vorige week Woensdag naar Scotland Yard veronderstelt in Engeland zijn gewezen vrouw en schoonmoeder heeft vermoord, heeft met zijn Duitse vriendin Sonja Wienecke in een klein hotel gelogeerd in de Amster damse binnenstad. Hij arriveerde daar Zaterdag 6 Februari en vroeg een tweeper soonskamer. 's Zondags verzocht Milner, onder welke naam hij zich had laten inschrijven, het diner op de kamer te gebruiken, omdat Sonja ziek te bed lag. De j deur van de kamer is gedurende het verblijf van het tweetal op slot geweest en het kamermeisje heeft „mevrouw" vaak in bed aangetroffen. Dinsdagmorgen heeft Milner om zes uur een taxi besteld en Sonja naar het station gebracht. Zij is die dag naar haar woon plaats Düren vertrokken, Als bagage had zij slechts een klein tasje bij zich. Reeds om half acht was Milner in het hotel teruggekeerd. Die zelfde middag heeft hij telefo nisch een telegram opgegeven, stemd voor Sonja Wienecke in Dueren. Een afschrift van dit telegram is door het rijkstele graafkantoor naar het hotel ge zonden. Het hotelpersoneel heeft Milner Woensdagmiddag tegen twaalf uur met een koffer weg zien gaan, doch daar vanzelf geen aandacht aan geschonken. CHIN Vt T NA N4 HANOI D' t NBI t NPMU HAN H HOA LAOS THAILAND MC KONG BANGKOK CAm 90 D J A DALAT 'N HANOCN Dl Vl£ TUIN Doorbraak der Vietmin Bedreiging van Luang Prabang en Vientiane Sterke overmacht der rebellen rond Hanoi Versterkte wapenleveranties van Rood China aan ^Jc Vietmin Sterke Vietmin troepen verzamelen zich in de tropische wouden Toenemende dreiging van de Guerilla s Naar vgn gezaghebbende zijde wordt vernomen hebben enige honderden Vietminh-miiltairen op 12 dezer in Than Thoeong, een dorp met een overwegende R.K. bevolking 130 kilometer ten Z.W. van Hanoi, een bloedbad aangericht. Vermomd als boeren hadden de opstandelingen zich onder de marktgangers gemengd en plotseling met machinegewe ren op de bevolking geschoten, gebruik makend van het feit, dat de mannen uit het dorp op het land aan het werk waren. Tot dusverre zijn tenminste 20 lijken uit massagraven opgedol ven. Van de tweeduizend inwo ners worden er 500 nog vermist. Men vreest, dat velen om het leven zijn gebracht. Andere groepen opstandelin gen hadden zich in de omgeving van het dorp verschanst om ont snappingspogingen te verhinde ren. Te Hanoi is men van mening, dat het bloedbad gezien moet worden als een poging om de in vloed van de R.K. kerk teniet te doen, die de bewoners van de delta van de rode rivier aanmoe digt, geen hulp aan de opstande lingen te verlenen. De pro-vica ris en plaatsvervangende bis schop van de provincie Thaibing, die zich tijdens de overval in het dorp bevond, werd ontvoerd. De Vietminh-troepen plunder den na het bloedbad de kerk en zij staken twee door klooster zusters geleide scholen en onge veer een derde van het aantal huizen van het dorp in brand. Een officiële Franse woord voerder heeft een dezer dagen te Hanoi meegedeeld dat de berich ten over 'n bloedbad in het dorp Than Thoeong op 130 kilometer afstand van de stad Hanoi dat door Vietminh-opstandelingen DINSDAG 23 FEBRUARI. v.m. n.m. Breskens 4.57 5.17 Terneuzen 5.32 5.52 Hansweert 6.12 6.32 Walsoorden 6.22 6.42 ZON MAAN Febr. 22 7.43 18.06 23.47 8.37 23 7.41 18.07 8.55 24 7.39 18.09 0.58 9.17 25 7.36 18.11 2.07 9.46 26 7.34 18.13 3.12 10.25 zou zijn aangericht, buiten ver houding zijn opgeblazen. Het betrof hier slechts een gewone Vietminh-aanval op de militie van het dorp, waarbij 'n 12-tal burgerwachten en inwo ners om het leven kwamen. De pastoor van het dorp, die be kend staat als anti-communist, is ontvoerd en zijn kerk ge plunderd. Het merendeel van de 2000 inwoners was, toen de aan val begon, naar de omliggende rijstvelden gevlucht. Later wa ren de vluchtelingen naar het dorp teruggekeerd. Dat de Engelsman 's avonds niet beneden kwam eten was de hotelier niet opgevallen, ook niet, dat hij die nacht niet in het hotel had doorgebracht. Het kamermeisje was Donder dags op de kamer van de heer Milner aan het werk, doch vond het bed onbeslapen. Zij maakte de eigenaar erop attent, dat op tafel een Brits paspoort lag ten name van de heer Milner, bene vens een portefeuille, waarin vijf- Nederlandse bankbiljetten van tien gulden en enig buitenlands geld. De heer Milner moest diezelfde middag tussen twee en vier uur zijn thuisgekomen. Hij heeft in de namiddag in het restaurant een bamischotel besteld. In de tijd, dat deze werd klaargemaakt heeft hij een telefoongesprek ge voerd met Sonja in Düren, een gesprek, dat slechts enkele mi nuten heeft geduurd. Des avonds (Donderdag 11 Februari) heeft Milner de rekening voldaan en verzocht Vrijdagochtend om half zes te worden gewekt. Hij is om negen uur naar zijn kamer gegaan en kwam Vrijdag morgen reeds vóór half zes be neden, enigszins geagiteerd, om dat ze hem niet tijdig zouden heb ben gewekt. Na een haastig ont bijt is hij per taxi vertrokken met onbekende bestemming. De Duitse politie heeft haar onderzoek naar de dood van John Ronald Chesney voltooid en de zaak doorgegeven aan het open baar ministerie te Keulen voor mogelijke vervolging van zijn Duitse medewerkers. Zoals bekend, is Chesney Dins dag dood gevonden in een bos bij Keulen. Hij wordt in Engeland gezocht voor ondervraging inza ke de dood van zijn vrouw Isobel en haar moeder. -De Keulse politie verdenkt de voormalige marine-officier van misdadige praktijken in Duits land, in hoofdzaak smokkelen. Vrijdagavond is Sonia Wien ecke, een 28-jarige vriendin van Chesney, vrijgelaten nadat zij 24 uur over Chesneys zelfmoord was ondervraagd. Ook zijn een aantal andere perso nen verhoord, die Chesney bij zijn veelvuldig bezoeken aan West- Duitsland hadden leren kennen. Er is nog niet besloten wat er met Chesneys lijk zal gebeuren. De Duitse autoritieiten wachten op instructies van zijn familiele den in Engeland. Een niet-geïdentifieeerde, onge- ver 35- jarige Duitse vrouw heeft het lijk gisteren opgeëist-. Zij zei dat zij zeer bevriend was met Chesney. Toen zij hoorde welke formalitieiten nodig waren, ver klaarde zij later terug te zullen komen. Van de zijde van de politie te Keulen wordt nog vernomen, dat Sonia Wienecke tijdens haar ver hoor heeft verklaard dat zij met Chesney in Amsterdam is ge weest op de avond dat het Engel se plaatsje Ealing Chesneys vrouw en moeder werden ver moord. Chesney heeft behalve het vo rige week gevonden testament, waarin geen voorziening is ge troffen voor Sonia Wienecke, nog een testament gemaakt, zo wordt te Londen vernomen. De zaak-Chesney zal deze week in het Lagerhuis ter sprake wor den gebracht door een Laboui*- afgevaardigde, die wil weten on der welke omstandigheden Ches ney luitenant bij de marine-reser ve is geworden. De twee detectives van Scot land Yai'd, die naar Duitsland zijn gekomen voor onderzoek in de zaak-Chesney, hebben Keulen Za terdag verlaten. Eén hunner keer de rechtstreek naar Londen terug met „veel bewijsmateriaal van zeer belangrijke aard", zoals de Duitse politie verklaard heeft. HAD CHESNEY EEN ALIBI? Indien de 45-jarige Ronald John Chesney uit Londen, wiens lijk op 15 Febr. j.l. in een bos bij Keu len is gevonden, inderdaad zo als nog steeds door Scotland Yard wordt onderzocht zijn vrouw en schoonmoeder op 11 Febr. in Ealing, Londen, heeft vermoord, hoe is hij er dan in geslaagd bin nen 28 uur van Amsterdam naar Londen en weer terug te reizen en in die tussentijd nog deze dub bele moord te plegen? Naar bekend is heeft Chesney met zijn Duitse vriendin. Sonja Wienecke uit Düren, Duitsland, van Zaterdagavond 6 Febr. tot Dinsdag 9 Febr. gelogeerd in het hotel „Frefo" in de Lange Leid- sadwarsstraat te Amsterdam. Die middag bracht hij Sonja naar de trein, doch keerde zelf naar het hotel terug. Later op de dag stuurde hij een telegram aan haar adres in Düren, waar in stond: „Mist maakt de zaak onmogelijk. Nog één dag. Ik houd van je." Woensdag 10 Febr. zag perso neel van het hotel hem omstreeks het middaguur met een koffer vertrekken. De volgende morgen kwam een kamermeisje tot de ontdekking, dat het bed van Chesney onbe slapen was. Zijn paspoort, op de valse naam Milner, lag op het nachtkastje met zijn portefeuille. Diezelfde middag omstreeks 4 uur stond hij plotseling in de snackbar. Niemand had hem naar zijn kamer zien gaan. Maar het blijft een feit, dat hij slechts gedurende ten hoogste 28 uur niet in het hotel gezien is. En, naar men intussen in Londen ontdekte, waren zijn vrouw en schoonmoeder juist gedurende die 28 uur vermoord. De Amsterdamse Vreemdelin gendienst heeft gepoogd na te gaan of Chesney wellicht Woens dagmiddag of -avond per vlieg tuig naar Londen is gevlogen en de volgende ochtend of middag weer op dezelfde wijze terug is gereisd naar Schiphol. Rechercheurs hebben daartoe alle passagierslijsten van zowel de B.E.A.- als de K.L.M.-machi nes, waarmede Chesney de reis zou hebben kunnen maken, nauw keurig nagegaan. Zij hebben daartoe drie namen in het oog gehouden: Chesney, Milner en Merrett. (Hij was geboren op Nieuw-Zeeland, doch veranderde deze naam op jeugdige leeftijd, nadat hij in een proces verwik keld was geweest, waarbij hij te recht moest staan wegens het vermoorden van zijn eigen moe der. Het bewijs werd toen door de jury echter niet als geleverd geacht, zodat hij van deze be schuldiging werd vrijgesproken. Van toen af heette hij Ronald John Chesney. Zoals uit het val se paspoort in het hotel te Am sterdam bleek, bediende hij zich echter ook van de naam M. Mil ner.) Het onderzoek van.de recherche leverde niets op. Op geen der passagierslijsten werd een van deze drie namen gevonden. Zou Chesney misschien naar Rotterdam zijn gereisd en van daar per Sabena-helicopter naar Antwerpen of Brussel? Zou hij daar met een ander vliegtuig naar Londen zijn gevlogen? Ook een onderzoek hiernaar heeft niets opgeleverd. Zelfs op het vliegveld in Hilversum zijn in lichtingen ingewonnen. (Theore Vooralsnog is er slechts één methode, die de Amsterdamse Vreemdelingendienst als een re- ele mogelijkheid beschouwt: Ches ney kan de retourvlucht van Schiphol direct naar Londen heb ben gemaakt op een vals pas poort. waarvan de recherche de naam niet kent. Chesney pleegt zelfmoord. Chesney, die dus Donderdag middag in het hotel terugkeerde, verliet dit voor de laatste maal Vrijdagochtend om half zes. Enkele dagen later vond men zijn lijk bij Keulen. Hij hield een pistool in de hand geklemd. In zijn zakken vond men Engelse kranten met verslagen over de dubbele moord en een briefje, door hemzelf geschreven en ge richt aan Sonja Wienecke: „Ik heb geen enkele kans meer. Als je deze brief leest, leef ik niet meer." Onderzoek van Scotland Yard. Twee rechercheurs van Scot land Yard, superintendant Wil fred Daws, en detective-sergeant F. Chadburn, hebben in de afge lopen dagen in Keulen de zaak onderzocht. Zij hebben o.a. Son ja Wienecke een langdurig ver hoor afgenomen. Voor zover be kend zou Daws Zaterdag naar Londen zijn tenxg gevlogen, ter wijl Chadburn Zondagmiddag per K.L.M.-vliegtuig uit Dussel- dorp te Amsterdam is terugge keerd. Hij werd afgehaald door inspecteur Verhoeff van de Am sterdamse Vreemdelingendienst en behoefde de douane niet eens te passeren. In een snelle wagen van de Amsterdamse politie, die op de hoek van het vliegveld gereed stond, was het tweetal in een oogwenk uit het gezicht ver dwenen. Scotland Yard in Amsterdam. Voor de Scotland Yard detecti ve. die samen met detective su perintendent Daws, in Keulen het 28-jarige barmeisje en vrien din van Chesney, Sonja Wien ecke, heeft ondervraagd, is een kamer gereserveerd in hotel Krasnapolsky te Amsterdam. Detective sergeant Chadburn's eerste optreden in ons land is weinig spectaculair geweest. Hij heeft er zich toe beperkt onmid dellijk na zijn aankomst de zaak te bespreken met inspecteur P. H. Verhoeff van de Amsterdamse vreemdelingendienst, die hem over zijn eigen onderzoek inlicht te. Daarna schudde hij een aantal verslaggevers van zich af, die hem in hotel Krasnapolsky vra gen trachtten te stellen met de mededeling, dat hij over deze dub bele moord zelfs zijn vrouw niets tisch zou het immers mogelijk 2ou vertellen, verschanste zich zijn, dat hij de tocht met een sportvliegtuig zou hebben ge maakt.) Voor de reis per boot van Hoek van Holland naar Harwich en te rug was de tijd te kort. Binnen 28 uur kan men die reis, inclusief de treinreizen tussen Amsterdam en Hoek van Holland en Harwich en Londen niet heen en weer af leggen. Engelse kranten hebben Zater dag nog de mogelijkheid geop perd, dat Chesney zich bediend heeft van een speciale raceboot. Aangezien hij wegens internatio nale smokkelaffaires in Enge land enkele malen veroordeeld is, acht men hem tot zo'n fantas tisch plan wel fn staat. de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. 9 j terneuzen de natuurlijkste, dus.... de mooiste permanent, ook voor betere toiletartikelen, dépositaire „Lancöme'' medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Zuidelijke wind. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. In het N.O. van het land overdrijvende wol kenvelden met in de ochtend ma tige vorst, in de middag tempera turen omstreeks het vriespunt. Elders overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking en later verspreide opklaringen. In de ochtend temperatuur omstreeks nul, vanmiddag lichte dooi. volgens een uur lang achter di verse Engelse Zondagsbladen om de laatste daarin gepubliceerde veronderstellingen te lezen, at zijn diner met smaak op en ging om 7 uur naar bed, In het Frefo hotel aan de Lan ge Leidsedwarsstraat te Amster dam. waar Chesney heeft gelo geerd. bleven Britse verslagge vers op hem wachten Britse pers zendt verslagge vers en persfotografen naar Amsterdam. Intussen heerste er Zondag ochtend in het kleine hotel Frefo te Amstei'dam enige opwinding. De 37-jarige eigenaar Fred Fon- tijn werd bestormd door een aan tal speciaal uit Londen overge- komen Britse verslaggevers en persfotografen, die allen wacht ten op de komst van de .Scotland Yard detective. Het Frefo hotel heeft Zondag in de Britse pers veel publiciteit gekregen, nu vrijwel alle Engel se Zondagsbladen aan de zaak Chesney met grote opmaak op de voorpagina's aandacht hebben besteed. Met name het 29-jarige kamer meisje Louise de Wit, die op de bewuste Donderdagochtend ont dekte, dat het bed onbeslapen v/as, stond in het middelpunt der Britse pers-belangstelling. Zij liet zich in kamer 3. waar Chesney met zijn Duitse vriendin enkele dagen heeft gelogeerd, vele ma len fotograferen. Hef lijk van Chesney werd tevergeefs opgeëist. De niet-geïdentificeerde Duitse vrouw, die het lijk van Chesney Vrijdag opeiste, is Zaterdag terug gekomen. Zij zeide met Chesney gehuwd te zijn. De autoriteiten weigeren dit huwelijk echter te erkennen, omdat Chesney niet wettig van zijn vrouw Isobel is gescheiden. Chesney huwde Iso bel in 1928. De politierechter te Keulen heeft Zaterdag het lijk van Chesney vrijgegeven voor de begrafenis. Over de toewijzing van het lijk is geen beslissing genomen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1