Nieuwe voorsteilen van Molotof inzake Duitsland De ongeregeldheden de Soedan m NATIE ZONDER NATIONALISME Relletjes in Calcutta Eisenhower wil meer samenwerking op het gebied der atoomenergie WEERSVERWACHTING. HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN. De confereniie te Berlijn |V OOSTBERLIJNSE PAM FLETTEN. Oostenrijk Haai iegen Duitsland verkeert in bewondering I ff - t«r V.jO Frankering bij Abor ment: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nh 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 1&, FEBRUARI 1954. 9e Jaargang No. 3077. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs:'per mm 15 ct.; minimum pee advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,i iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. Het West-Berlijnse verbond van vakverenigingen heeft de West- Berlijners verzocht deel te nemen aan een Donderdag a.s. te houden fakkeloptocht in de omgeving van het vroegere gebouw van de geallieerde bestuursraad, „om te protesteren tegen Molotofs wei gering hereniging van Duitsland toe te staan". De Oost-Berlijners zijn door het Oost-Berlijnse „Democratische blok van partijen en massa-orga nisaties" opgeroepen tot een de monstratie nabij het gebouw der Sow jet-Russische ambassade in „Unter den Linden" om „protest KONINGIN-MCEDER VAN ENGELAND NAAR DE VER. STATEN. De Washingtonse correspon dent van de Britse „Daily Mir ror" weet te melden, dat konin gin-moeder Elizabeth zich in Oc tober van dit jaar op uitnodiging van president en mevrouw Eisen hower naar de V. S. zal begeven, waar zij verder o.a. een bezoek zal brengen aan oud-president Truman en aan mevrouw Eleanor Roosevelt. De correspondent zegt dit uit de omgeving van president Eisenhower te hebben vernomen. Een functionnaris van de Brit se voorlichtingsdienst te Was hington heeft later het bericht bevestigd. Hij voegde hieraan toe, dat dezer dagen een officiële mededeling over het bezoek kan warden verwacht. aan te tekenen tegen de Ameri kaanse weigering om in te stem men met Molotofs voorstellen aangaande Duitsland". De 25e bijeenkomst der minis ters van Buitenlandse Zaken van de „grote vier", welke Woensdag te Berlijn is gehouden en waarop voor de twaalfde maal is gespro ken over het tweede agendapunt „Duitsland en de Europese vei ligheid", heeft drie en een half uur geduurd. De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Molotof heeft Woensdag twee nieuwe voorstellen inzake Duitsland ge daan, namelijk: 1. Een voorstel, dat de vier bezettende mogendheden zullen pogen overeenstemming te berei ken over de sterkte der Oost- en Westduitse politie. 2. Een voorstel tot het instel len van een comité voor geheel Duitsland, dat tot taak zou heb ben de culturele en wetenschap pelijke banden tussen Oost- en West-Duitsland en de betrekkin gen op sportgebied nauwer aan te halen. Het comité zou zich ook met de wederzijdse handelsbetrekkingen en andere economische vraag stukken, zoals vervoers- en grens kwesties, het verrekenen van handelsschulden e.d. moeten be zig houden. Het comité zou „bestaande hin derpalen voor de ontwikkeling der Duitse nationale cultuur" uit de weg moeten ruimen. Een Franse woordvoerder heeft verklaard dat de nieuwe ONZE PRINSES MARIJKE WORDT HEDEN 7 JAAR. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Weinig wind. Overwegend zwaar bewolkt met voornamelijk in het noorden en westen van het land enige sneeuw of regen. Weinig wind. Temperaturen om het vriespunt. VRIJDAG 20 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.53 3.28 4.08 4.18 Woensdag werden in een ge vecht met veiligheidstroepen te Thika, 50 km ten Noorden van Nai robi, ongeveer 50 leden van de Mau Mau gedood. Sowjet-voorstellen zullen worden bespijpken op het diner, waaraan de Westerse ministers van Bui tenlandse Zaken Woensdagavond in de Russische ambassade met hun ambtgenoot Molotof zullen aanzitten, en op de Donderdag te houden (laatste) besprekin gen. Westerse woordvoerders ver klaarden dat Foster Dulles en Eden Molotofs nieuwe voorstel len zullen bestuderen en er van daag op zullen antwoorden. Het programma voor Donder dag, de laatste conferentiedag, luidt: 's ochtends: een besloten zitting, waarop over het Verre Oosten zal worden gesproken. 's Middags: een openbare bij eenkomst, welke zal worden ge wijd aan Oostenrijk, Duitsland en wat verder nog ter tafel zou ko men. VERKLARING VAN FIGL. De Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, dr Figl, zei- de Woensdag zijn regering on middellijk te zullen raadplegen, indien de Sowjet-Unie een defini tieve datum zou noemen voor het terugtrekken der bezettingstroe pen na het sluiten van een vre desverdrag met Oostenrijk. TOESPRAAK VAN MOLOTOF. Molotof verklaarde Woensdag dat zijn voorstel voor een ge meenschappelijk Europees veilig heidsverdrag verenigbaar is met het Noordatlantische pact. Hij nodigde zijn Westerse ambt genoten uit dit vraagstuk met hem te bestuderen. „Ik meen dat het mogelijk is tot een toestand te komen, waarbij de N.A.V.O. zo danig zou worden gewijzigd, dat de verschillen met het door mij voorgestelde veiligheidsverdrag teniet zouden worden gedaan, zo- dat geen van ons meer zou kun nen zeggen dat hij een verdedi gend en de ander een aanvallend verdrag heeft gesloten", aldus Molotof. Hij herhaalde, dat zijn voorstel vooral ten doel had tot een over eenkomst te komen, welke in de ilaats van de voorgestelde Euro pese verdedigingsgemeenschap zou kunnen treden. „Eén ding is zeker: mijn voor stel voor eën gemeenschappelijk Europees veiligheidsverdrag is onverenigbaar met de E.V.G.", besloot Molotof. DE KOMENDE BERLIJNSE DEMONSTRATIES. Russen zouden beide willen verhinderen. Gemeld wordt dat de Oostber- li.jnse Sowjet-autoriteiten hun Westberlijnse ambtgenoten heb ben aangeboden de Donderdag a.s. in Oost-Berlijn te houden communistische demonstratie te gen het voorgestelde Europese leger te verbieden, indien eenzelf de besluit zou worden genomen t.a.v. de voor dezelfde dag in West-Berlijn voorgenomen beto ging tegen Molotof, welke zou be staan uit 'n fakkeloptocht, waar bij niet gesproken zou worden. Het initiatief tot laatstgenoemde demonstratie is genomen door de leiders der West-Berlijnse fede ratie van vakverenigingen. Volgens Franse delegatiekrin gen zouden de Russen dit voor stel Dinsdagavond j.l. hebben ge daan. De voorbereidingen voor beide demonstraties waren giste ren in volle gang. Een mogelijke reden voor het Sowjet-voorstel is het volgende: De Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken Molotof moet Donderdag a.s., na afloop der conferentie, een rit van vijf minu ten maken van het in de Ameri kaanse sector van Berlijn gelegen vroegere gebouw van de geal lieerde bestuursraad, voordat de sectorgrens met Oost-Berlijn is bereikt. n.m. 3.15 3.50 4.30 j 4.40' ZON MAAN op onder op onder Febr. 19 7.49 18.00 20.19 7.57 20 7.47 18.02 21.28 8.10 21 7.45 18.04 22.38 8.23 22 7.43 18.06 23.47 8.37 De Egyptische minister van nationale voorlichting, majoor Salem, heeft de Britten de schuld gegeven van de anti-noordelijke demonstraties door stammen in Juba in Zuid-Soedan. Volgens Salem lag voor de Britten de enige uitweg uit de voor hen hopeloze toestand in Soedan in onrust stoken onder de Zuidelijke stammen. „De Britten buiten de zeer grote invloed van hun bestuursambtenaren in het Zuiden, dat ver verwijderd is van de directe controle van de Soe- danese regering, uit". „Het versoedaniseren is nog niet begonnen integendeel, wat nu gebeurt na de Brits-Egypti sche overeenkomst van het vorig jaar, is niet versoedanisering, maar verengelsing. Enkele Soe- danese politie-officieren zijn door Engelsen vervangen", zeide Sa lem. Hij voegde hier nog aan toe, dat hij incidenten in het Zuiden verwelkomde, omdat deze de Egyptenaren doordrongen van de noodzaak alle krachten te ver enigen voor de vernietiging van het Engelse bestuur in Soedan, zodra hiervoor een speciale com missie was ingesteld. Doch men verwacht dat op dat zelfde tijdstip dertig tot veertig duizend Westberlijnse betogers tegen Molotof zwijgend door West-Berlijn zullen trekken, „Zwijgend", doch de Westerse politieleiding is er zeker van, dat er geen stilzwijgen zal zijn, in dien de betogers Molotofs auto zouden tegenkomen. Zij vreest, dat de organisators der betoging de demonstranten niet zullen kunnen tegenhouden, wanneer deze zouden beginnen Molotof uit te jouwen, of wanneer zij om diens auto te hoop zouden lopen. GEALLIEERDEN NIET VOOR DE WESTBERLIJNSE DEMONSTRATIE. De Westerse verbondenen steu nen het plan voor de Westberlijn se demonstratie niet. Leden van de .Britse en Franse veiligheids politie hebben de hoop uitgespro ken, dat zij zou worden afgelast, terwijl hun Amerikaanse colle ga's de zaak nog bespreken. Doch de Westberlijnse vakver enigingsleiders hebben zich niet laten afschrikken. „Onze betoging gaat definitief door", was hun bescheid. De Oostberlijnse demonstratie begint twéé uur eerder en wel op een afstand van ongeveer drie kilometer, op „Unter den Lin den". De politie verwacht niet, dat er botsingen zullen pjaats vinden. In geheel Oost-Berlijn zijn thans aanplakbiljetten aangebracht en pamfletten verspreid, waarop een geraamte staat afgebeeld, ge kleed in de oude Duitse legeruni form, een handgranaat in de kno kige hand en met de letters „E.V.G." op een militair hoofd deksel. Op de voorgrond een vreedzaam landschap, .waarop de E.V.G.-dreiging valt". DEBAT IN HET LAGERHUIS OVER ERLIJNSE CONFERENTIE. Het Britse Lagerhuis zal de vol gende week een debat houden over de Berlijnse viermogendhe- denconferentie. De Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Eden, zal de hoofdspreker zijn. Eden zou Vrijdag uit Berlijn in Londen terugkeren. Na een vergeefse worsteling met het Duitse probleem, zullen de ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier op de Ber lijnse conferentie hun krachten gaan beproeven op het Oosten rijkse vraagstuk. Oppervlakkig bekeken, schijnt een oplossing daarvan niet zo moeilijk. In het, evenals Duits land in zónes verdeelde Oosten rijk maar er is één regering voor hetgehele gebied be merkt men van de verdeeldheid maar weinig. Sinds een half jaar kan ook de buitenlander, zonder rompslomp met papieren en stempels, zich door geheel Oos tenrijk bewegen. Reizen naar en in de Russische bezettingszone van Oostenrijk zijn even onge vaarlijk als het flaneren op een Parijse boulevard maar op de laatste zal men meer communis ten tegenkomen, dan in de eer ste. Toch is Wenen als reisdoel niet zo populair als het verdient en dat niet slechts om zijn fraaie ge bouwen en goede eten, maar ook omdat men hier in alle rust de tegenhanger van het Berlijnse fenomeen kan gadeslaan: Berlijn is door de geschiedenis tot het heldhaftige „het een of het an der" veroordeeld, Wenen demon streert „het een en het ander" en kiest de vrijheid, doordat het haar vijanden „net amal ingo- riert", dus eenvoudig links laat liggen. De Sowjets hebben, zoals men weet, in het kader van hun „nieuwe koers" talrijke conces sies gedaan. Maar op de Oosten rijkers heeft dat geen indruk gemaakt. Zij hebben reeds een te grote hoeveelheid aanschou welijk onderwijs genoten. Zij reageren niet op iedere verande ring in de Russische strategie en tactiek, zoals zekere lieden en dagbladen verder westelijk. Zij vormen waarschijnlijk het meest hechte anti-communistische blok In Calcutta is het Dinsdag ru moerig geweest. De politie moest van traangas en de vuurwapens gebruik maken om de mensen in bedwang te houden, die protes teerden tegen de arrestatie van een aantal stakende onderwijzers. De betogers staken trams en autobussen in brand, sloegen rui ten in, vernielden winkels en lichtmasten. Nadat het wat rustiger was ge worden, maakte de overheid van West-Bengalen bekend, dat zij de eis van de onderwijzers tot sala risverhoging zou inwilligen. De onderwijzers, 23.000 in getal, zijn al van 10 Februari af in sta king. Zij worden gesteund door de linksgeoriënteerde politieke partijen. Later werd vernomen, dat drie personen dodelijk zijn getroffen door schoten van de politie. De politie had driemaal het vuur ge opend om de rust te herstellen. De Westbengaalse regering verbood Dinsdagavond samen scholingen van vijf of meer per sonen in Calcutta. Ook mag men geen wapens bij zich hebben. In twee stadwijken waren deze be palingen reeds van kracht. Volgens latere gegevens zijn 5 personen om het leven gekomen en 65 gewond. In een communiqué van de re gering wordt gezegd, dat men met behulp van soldaten de toe stand tegen middernacht onder controle had. Het aantal arrestan ten bedroeg 44. Acht van de ge arresteerden zijn leden van de wetgevende raad van West-Ben galen. Na middernacht werden acht tien onderwijzers gearresteerd wegens overtreding van het ver bod op samenscholingen. In zes uur tijds werd de brand weer van Calcutta 28 maal ge alarmeerd. In twaalf gevallen BLIJDE GEBEURTENIS IN LUXEMBURG. Prinses Josephine Charlotte, gemalin van kroonprins Jan van Luxemburg, heeft Woensdag op het kasteel Betzdorf het leven ge schonken aan een dochter, die de naam Marie-Astrid heeft gekre gen. De toestand van moeder en kind is goed. kon geen hulp worden verleend door het optreden van de menig te. Woensdag heeft de politie in Calcutta het vuur geopend en zijn militairen opgeroepen om orde verstoringen, voortvloeiend uit de arrestatie van 244 leraren van middelbare scholen, die om hoge re lonen zijn gaan staken, de kop in te drukken. Eerst trachtte de politie demon stranten met traangas uiteen te drijven. Toen dit niet gelukte ging zij schieten. Militairen die met gevelde bajonet in actie kwamen, werden met stenen en andere projectielen bekogeld. Er werd Woensdag een twin tigtal arrestaties verricht. In New Delhi verlieten de com munistische parlementsleden Woensdag de Kamer en riepen „schande" toen de voorzitter een debat over de ongeregeldheden in Calcutta niet toestond van deze tijd (West-Berlijn uit gezonderd en zullen vermoede lijk nog anti-communistisch zijn, wanneer de laatste communist al is gestorven. Deze constante vijandigheid verschilt volkomen van de hoogst veranderlijke houding van de Oostenrijkers tegenover de Duit sers. Op het ogenblik schijnt zij uit de tragische fase in een meer gezonde, die overigens ook niet zonder gevaren is, te zijn getre den. openden zich de poorten en plot seling waren visa gemakkelijk te krijgen. Eerst kwamen de films, toen de operazangers, daarna de kran ten en weekbladen en tenslotte de toeristen en zelfs de boeken. Dat werkte als een schok. De Oostenrijker had nog het na-oorlogse beeld van vernieti ging en verval in gedachte. Nu zag hij bedrijvigheid en voor spoed. Zoals al gezegd: Men droomt niet meer van een An schluss", maar men denkt wel aan emigreren en men is tot af gunst geneigd. En wanneer Duits land nog geen land is, dat men bemint, het is toch onbewust en TSJ. Si-OWA krfms brauna .WENEN LI NZ alzburo r Vfstemoch T. -VJ NNSBRUCK ALPEN j; s (Af neumarkt .O GR AZ LAgTnFUR! OEGO SLAV IE I TALI B RIJKE OOM. De uitbarstingen van haat, die men in de eerste jaren na de oorlog steeds weer kon waarne men, ontbreken thans geheel; maar het is zeker niet zo, dat men nu opnieuw aan een „An schluss" in de zin van de vroe gere grootduitse droom denkt. Wel moet men vaststellen, dat, de gemiddelde Oostenrijker zich van de republiek Bonn, waar men zo „tuchtig" is, een geïdeali seerd beeld heeft gevormd een analogie met de „oom uit Ame rika", die in ieder geval rijk moest zijn, alleen omdat hij in Amerika woonde. De vijandelijke broeder is de grote broeder ge worden. En wederom beheerst dus een vals beeld de geesten. Zeker was het nodig, dat de Oostenrijkers zich na 1945 op een afstand van de Duitsers hielden, om niet de vergissing van 1918 te herhalen. Wat de overwinnaars van toen dicteerden, was nu zon der voorschriften vanzelfspre kend. In de zevenjarige, gedwon gen aaneensluiting hadden de 7 millioen Oostenrijkers zich tot de Oostenrijkse realiteit bekeerd. Zij weten nu heel precies, dat zij geen Duitsers zijn. PAPIEREN GORDIJN. Op zeven jaren van een onge lukkig huwelijk volgden echter zeven jaren van scheiding. Oos tenrijk en Duitsland waren her metisch van elkaar afgesloten door een papieren gordijn. De vier bezettende mogendheden wedijveren met hun huisheer in de vereeuwiging van dit gordijn. Een brief van Wenen naar Am sterdam deed twee dagen over de reis, een brief van München naar Amsterdam eveneens twee da gen, maar een brief van Wenen naar München bleef veertien da gen onderweg. Duitsland was voor de Oosten rijkers tot 1951 een ver, onbe kend en geheimzinnig land. Toen onverwacht tot een soort „be loofd land" geworden. Om dat te kunnen begrijpen, moet men in het bekende en te gelijk zo onbekende Oostenrijk goed thuis zijn en weten, dat men te doen heeft met een natie, die heel wat sterker in het negatie ve dan' in het positieve denken is. ONZELFSTANDIG. Op de ineenstorting van het Habsburgse rijk hadden Slaven en Hongaren gehoopt en zij had den éi' ook rekening mee gehou den. Vbot- de Oostenrijkers ech ter kwam zij onverwacht, men was er volkomen door van dé wijs gebracht. In zijn verwarring zocht men de aansluiting bij- Duitsland, waartoe men, op grond van zijn taal, dacht te be horen. Voor deze misvatting heb ben de Oostenrijkers een hoge prijs moeten betalen. In 1945 hesen de Oostenrijkers met enthousiasme de rood-wit- rode vlag van de tweede repu bliek. Maar daarmede was deze republiek nog geen goed-gefun- deerde staat geworden. Dat kan zij eerst worden, wanneer zij breekt met de traditie van een verleden, waarmede de Oosten rijker van heden geen banden meer heeft; wanneer de Oosten rijker er mee ophoudt zich gees telijk te laven aan Habsburg- boeken, Habsburg-films en Habs- burg-operettes; kortom, wanneer hij nieuwe tradities, vooral in cultureel opzicht, schept. Slaagt men daarin en aan pogingen er toe ontbreekt het waarlijk niet dan zal de Oos tenrijker zijn minderwaardig heidscomplex kunnen afwerpen en zich eindelijk werkelijk Oos tenrijker kunnen voelen. Voor hem is dat oneindig belangrijker dan de gunstigst mogelijke op lossing van het Oostenrijkse pro bleem in Berlijn waarop hij (daarvoor is hij realist genoeg) niet al te hard rekent. President Eisenhower heeft het congres gisteren verzocht mach tiging te geven tot grotere samenwerking tussen de Ameri kaanse regering, haar bondge noten en haar eigen particuliere industrie bij de ontwikkeling van atoomenergie. In een boodschap aan het con gres, waarin hij wijziging vraagt van de wet van 1946 betreffende de atoomenergie, vraagt de pre sident ook toestemming splijt baar materiaal te verstrekken aan bevriende naties voor in dustrieel gebruik en voor onder zoekingen. De wet-McMahon van 1946 be perkt de uitwisseling van gege vens met het buitenland en ver biedt de Amerikaanse industrie splijtbaar materiaal te bezitten of te vervaardigen. Kort samengevat heeft de pre sident het volgende verzocht: 1. Uitwisseling van gegevens met de bondgenoten over het ge bruik van atoomwapens. 2. Verstrekking van splijtbaar materiaal aan bevriende landen in hoeveelheden, die voldoende zijn „voor industrieel gebruik en voor onderzoek". 3. Verzachting van de beper kingen voor Amerikanen, die deelnemen aan de productie van splijtbaar materiaal in het bui tenland. 4. Betere regels voor toezicht op en verspreiding van atoom- gegevens. 5. De Amerikaanse industrie toe te staan atoomreactors en splijtbare materialen te bezitten, te huren en te vervaardigen. Eisenhower zei dat Amerika niet langer een monopoliepositie inneemt op het gebied van atoomwapens en dat veel van zulke wapens bij de Amerikaan se strijdkrachten thans tot de gewone uitrusting behoren. Het gebruik van atoomenergie voor industriële doeleinden is in zicht. Het is verder nog een kwestie van onderzoekingen en het scheppen van een toestand, waarin de ondernemingsgeest kan bloeien. Alle bondgenoten, aldus de president, moeten beter op de hoogte komen van de problemen der atomische oorlogvoering op- dat zij in geval van nood voor bereid zijn. Onze eigen veiligheid zal daardoor ook toenemen. Bij het verstrekken van splijt— baar materiaal aan het buiten- I land moet Amerika de garantie I hebben, dat het materiaal door het ontvangende land niet voor militaire doeleinden wordt ge bruik.t ANTICOMMUNISTISCH VERBOND IN HET VERRE OOSTEN. De premier van Zuid-Korea, Paik Toetsjin, heeft Woensdag gezegd, dat Zuid-Korea ver wacht, dat landen in het Verre Oosten „binnenkort" formele on derhandelingen over een anti communistisch verbond zullen gaan voeren. In een toespraak in de natio nale vergadering deelde hij mede. dat de regering een dergelijk ver bond zal ondersteunen en alles zal doen om de totstandkoming te bewerkstelligen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1