D© heer H. Bouwman besprak U§,ff; Grond- en Pachtprijzen jC&zecs die schrijven De gearresteerde Nederlanders ABDIJSIROOP Amerikaanse schuilplaats tegen atoomaanvallen De moeilijkheden in de Londense haven De Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie AGENDA Indonesië Hauwe li o est De opdracht van Robert Mersham Grieks vliegtuig beschoten Koning Leopold naar Midden- en Zuid-Amerika TERNEUZEN. AXEL. Algem. Vergadering afd. W. Z.A laanderen C.B.T.B. EEDE. SLUISKIL. IJZENDIJKE. Voor een talrijk gehoor sprak de heer Bouwman, lid van de Grondkamer voor Zeeland te Goes, op de bovenzaal van hotel „Het Gulden Vlies" te Axel over bovenstaand onderwerp. Spr. dankte na de verwelko ming van de voorzitter van de Ver. van Oud-leerlingen der Chr. lagere Landbouwschool, de heer W. van Cadsand, te Axel voor. de zeer vriendelijke ontvangst, aan gezien hij bij aankomst direct aan tafel moest en men dus blijk baar hier huldigde de regel van: „De „kost" gaat voor de baat uit". Spr. begon direct met te ver klaren dat de Pachtwet 1938 reeds uitging van het principe van de verlening van „bescher ming van de pachter'In deze Pachtwet wist men niet of de pacht tot 7 of 9 jaar beperkt bleef. Ook niet, of men zelf of de opvolger rechten had, waarbij, bij de toentertijd toch al hoge pachten, de bepaling van dwin gend recht niet gold, terwijl het risico van misoogst bestond. Vroeger waren het dus gun sten, geen rechten, nu daarente gen kan de pachter eisen stellen en ook rechten erlangen. De toe neming der bevolking heeft in deze een geweldige betekenis; waar deze in 1830 2,6 millioen bedroeg en in 1930 ruim 88 mil lioen inwoners, terwijl er maar een aanwas van 20 "Io cultuur grond valt te boeken in deze eeuw en men per jaar voor al lerlei doeleinden 2400 ha inboet van deze oppervlakte. Op een vraag aan boeren hoe veel zij (bij enquête gesteld) raamden nodig te hebben aan ha, luidde het antwoord circa 250.000 ha, terwijl 16.800 jonge boeren zelfs 300.000 ha nodig achtten alzo samen 550.000 ha. Wanneer wij het IJselmeer zul len hebben ingepolderd zullen wij de beschikking hebben over 2CÖ.000 ha. Spr. vindt commentaar dus overbodig. In 1940 kregen wij het thans nog geldende Pachtbesluit dat bepalingen bevat te hoge pacht prijzen te voorkomen, waarnaast tevens het recht van verlenging werd vastgelegd, twee zaken die de ruggegraat vormen van het gehele Pachtbesluit. Het aantal pachtkamers is in Nederland geregeld naar het aan tal kantongerechten en zo heeft men er in Zeeland 4, n.l. Terneu- zen, Oostburg, Middelburg en Zierikzee, allen met juristen als voorzitter en secretaris. Beroep kan worden ingesteld bij het Hof in Arnhem of bij de Centrale Grondkamer, beide uit dezelfde leden bestaand. Elke pachtovereenkomst is scniiftelijk, maar ook is monde linge overeenkomst mogelijk, met echter de er voor beiden aan ver bonden risico. Men moet b.v. daarbij rekening houden met voorkomende kwade trouw. Mondtlingen wijzigingsover eenkomst is evenwel niet geidig. Ook mondelinge beëindiging ener pachtovereenkomst niet.' Spr. illustreert zijn betoog met gevallen uit de praktijk. Er heer sen ten deze n.l. hardnekkige misverstanden, zo b.v. dat één jaar pacht, geen pacht zou zijn. Dit is wel degelijk het geval. Voor los land geldt een minimum van 6 en voor hofsteden van 12 jaar. In het Pachtbesluit is ook voor kortere tijd voorzien in pachttermijn, b.v. t.o.v. een uit breidingsplan of voor andere zich voordoende omstandigheden, zo als militaire dienst e.d. Spr. noemde nog andere geval len, zoals van een rentenier met dochter, hoge leeftijd of waar het b.v. slechts loopt over een op pervlakte van 25 are Zaaiklaar bouwland voor teelt van speculatieve ge wassen. Daarbij vallen suikerbieten buiten het geding en over het ge heel genomen is de maatstaf van beoordeling berustend op rede lijke winst waarbij als maxi mumprijs per ha een norm ge nomen wordt van 135,tot 200,(als pachtprijs). Lasten en onderhoud zijn altijd voor pachtersrekening. Echter geen verhaal van ver mogensbelasting, zoals sommige Belgische eigenaars schijnen te menen. Beroep op de Grondkamer bij wijziging van de pachtprijzen is natuurlijk omschreven en drie maanden. Normaal gelden de pachtover- den aan de in het besluit gestel de schriftelijke opzeggingster mijn. Het verstrekken van advie zen door de Grondkamer. Dit is van het allergrootste be lang voor de pachter en nog maals beklemtoonde de inleider de noodzakelijkheid om moeilijk heden te voorkomen er bijtijds bij te zijn. Dit is in beider be lang. Na deze zeer belangrijke en in teressante causerie werd gepau zeerd, waarna door een groot aantal oud-leerlingen, alsmede oudere landbouwers vragen wer den gesteld nopens het enkel verkopen der gebouwen, de rech ten bij overlijden (waarbij het recht van voorkeur is voorzien). Uit de antwoorden bleek nog dat de Grondkamer de maxi mumprijs vaststelt en ook dat spr. voorziet een stijging der prijzen van best land en hofste den in de naaste toekomst. In bepaalde omstandigheden kunnen verzoeken tot ontbinding beslag krijgen, terwijl bij sterf geval automatisch de rechten overgaan op erfgenamen. Bij het einde werd onder ap plaus de inleider door de voor zitter dank gebracht voor de met UNIE-PRACTIJK DIPLOMA. I Bij het gehouden examen voor het unie-practijkdiploma slaag de dames J. Bakker, P. A. Brak man, P. N. Coert, E. Haak, C. A. Mieras, M. M. Overdulve, C. de Pooter en C. H. Scheele, allen te Axel, en A. A. van Baal, N. F. Hamelink en E. P. Oppeneer, al len te Terneuzen. Verder slaagden de heren J. E. van Hijfte te Sluiskil, en A. F. van Langevelde en J. C. Ollebek, beiden te Terneuzen Het vaardigheidsdiploma werd behaald door de heer J. de Bruij- ne te Hoek. Aanrijding- Gistermiddag te half twee had op de hoek Verlengde Van Steen bergenlaanBastionstraat een aanrijding plaats tussen een uit ■de Bastionstraat komende vracht auto, bestuurd door de heer P. L., alhier, en een in de Verleng de Van Steenbergenlaan in de richting Axelsestraat rijdende luxe-auto, bestuurd door de heer S. uit Zaamslag. De personen auto werd aan de linkerzijde licht beschadigd. werkmansgezin alhier een zeer blijde dag bezorgd, daar de bewo ner in het bezit bleek van l/20e van het lot waarop de 100.000 is gevallen. Opheffing afsluiting overweg. A. s. Donderdag, 18 Februari, des namiddags vanaf 16 uur zal de afsluiting en bewaking van de overweg in de linie of Armen- dijkse straat bij K.M. 56,345 van de spoorweg Terneuzen- Hulst Belgische grensstreek worden opgeheven. Treinen komend uit de richting Kijkuit zullen vóór de overweg tot stilstand worden gebracht om daarna onder het geven van her haalde fluitsignalen deze te pas seren. De uit de tegenovergestelde eenkomsten 6 a 12 jaar, maar ten grote kennis van zaken gehouden allen tijde dient men zich te hou- causerie. Op de grens van Maryland, op een niet al te grote afstand van Washington, is men gereed ge komen met het maken van een schuilkelder tegen atoomaanval len in de berg Rock Raven, aldus meldt het Amerikaanse departe ment van defensie. Kort na de tweede wereldoorlog besloot men een dergelijke schuilplaats te maken, waarin de diensten van leger, marine en luchtmacht van de Ver. Staten zouden kunnen doorwerken. Over de inrichting van deze reusachtige schuilplaats, die 35 millioen dollars heeft gekost, zijn weinig gegevens bekend ge maakt. Men weet slechts dat een grote tunnel, 8 meter .breed en hoog, toegang geeft tot de voor naamste hal. die verdeeld is in drie verdiepingen. De tunnel, die met twee grote stalen deuren gesloten wordt, is gebogen om de uitwerking van ontploffingen te verminderen. Door een systeem van radio- phonische verbindingen zal de schuilplaats in contact staan met de hoofdstad en met de hoofd kwartieren van gevechtsterrei nen. Men heeft bijna 400.000 kubieke meter aarde en stenen moeten verwijderen om de schuilplaats aan te leggen. Tn de Londense haven hebben 4.000 sleepbootmannen zich ge voegd bij de 7.000 havenarbeiders in de weigering om overwerk te verrichten. Dit zou een ernstige belemmering van de Londense scheepvaart kunnen betekenen en en geleidelijke „verstopping" van de haven kunnen betekenen en wel reeds tegen het einde van de week. De stakers eisen dat het ver richten van overwerk op basis van vrijwilligheid geschiedt en niet verplicht is. Terneuzen, 15 Februari 1954. Mijnheer de Redacteur, In uw blad van Maandag komt een stukje voor over het schippersfeest te Terneuzen dat enige rectificatie behoeft. Dat het feest geen volledig succes is geworden, is helaas waar. Maar de oorzaak daarvan is een ander dan „Oud-Schipper" sug gereert. Wij hadden daar overi gens het zwijgen over bewaard, maar zijn nu wel verplicht om te spreken. Wij hadden n.l., eerst voorlopig en Maandag middag definitief, de zaal in het R. K.-Parochiehuis besproken voor ons feest. Deze zaal kan 400 personen bevatten. Dinsdag hebben wij de convocaties bij de schippers rondgebracht en het programma samengesteld en Dinsdagavond om vijf uur werd ons plotseling door de heer kapelaan medegedeeld dat we de zaal niet konden krijgen. Om welke reden is ons onbekend. Wij hebben alle mogelijke moei te gedaan om de zaak toch doorgang te doen vinden en zelfs het Bisdom Breda opge beld, maar niets baatte. De zaal was voor de schippers (waar onder uiteraard ook vele R. K.) niet beschikbaar. Wij hebben toen op het laatste moment de zaal van hotel Des Pays-Bas, kunnen krijgen. Hier konden echter maar 300 mensen in en dat is dus de oorzaak dat velen teleurgesteld moesten worden. Dat er na 1 uur, toen het bal begon, elementen aanwezig wa ren die er eigenlijk niet hoor den, is mogelijk. Vóór die tijd echter zeer beslist niet, want er was bij de aanvang niemand binnen gekomen zonder kaart. De controle was echter later moeilijk omdat er, in tegenstel ling met de zaal van het Pa rochiehuis, meerdere ingangen waren en de toiletten zich be neden bevonden. Dat er overi gens ook wel enige niet-varen- den aanwezig waren (oud schippers bijv.), behoeft geen verwondering te verwekken. Im mers, toen Dinsdag de kaarten uitgereikt werden, mochten wij rekenen op 400 personen. Verder was er in hotel Des Pays-Bas uiteraard sterke drank te ver krijgen, wat in de eerst bespro ken zaal niet het geval was. De feestcommissie meent haar uiterste best gedaan te hebben om na de teleurstellende hou ding van de heer kapelaan, het beste er van te maken en ik vind het jammer dat „Oud- Schipper" zich niet eerst even op de hoogte heeft gesteld al vorens een anoniem stuk in de courant te schrijven. Over deze min of meer onverkwikkelijke zaak was het beter geweest maar te zwijgen. Met dank voor de plaatsing. Een lid van de Feestcommissie, J. OLDENBURGER. Wel waren er enkele voor waarden van onze kant. Deze te stellen is ons recht. Ook deze voorwaarden, met motivering, waren de commissie bekend. Deze niet te accepteren, en elders te gaan, stond de com missie natuurlijk vrij. Moesten onze schippers nog eens invriezen en een feest or ganiseren, dan zijn zij van harte welkom, onder de bekende voor waarden, maar dan raad ik ze aan, ook onze zaal niet met 400 feestende mensen te vullen; het echter liever in twee keer te doen, daar ook onze zaal zo'n aantal beslist niet kan verwer ken. Met dank voor plaatsing. KAPELAAN. Gouden regen. Naar wij vernemen heeft vrou we Fortuna Maandag ook een richting (Axel) komende treinen zullen bij nadering en onder het passeren van de overweg vol staan met het geven van her haalde fluitsignalen, zonder ech ter te stoppen. Men neme daarvan dus goede nota! Afscheid van de kleuters. Voor mej. Mien van Driel, hoofd van de Chr. kleuterschool aan de Ds. Jan Scharpstraat al hier, was het gisternamiddag een uurtje dat zij niet licht zal ver geten. Bijna 9 jaar lang heeft „juf frouw Mien", n.l. eerst als jeug dige leerkracht en later als hoofd haar beste krachten gegeven aan het kleuteronderwijs en daarbij het vertrouwen gehad van de (Discussie gesloten. - Red.) HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Guerilla aan de Rio Grande.' GOES: Hotel Centraal, 2 uur: Jaarl. algem. vergade ring van aandeelhouders der N.V. Zaadhandel en Boom kwekerijen Wed. P. de Jongh. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Obsessie. Chr. Bewaarschool, 8 uurConcert Houtblazers Kwintet van St. Nicolaas. MORGEN: TERNEUZEN: Café „La Bel le Vue", 8 uur. Biljartkamp om het kampioenschap van Terneuzen. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Toneelspel De Waaier Pa- tiënce door het Rotterdams Toneel. Onder voorzitterschap van de heer C. de Putter hield de ge westelijke afd. Zeeuws-Vlaande- ren (O.D.) van de C.B.T.B. Maan dagmiddag haar ledenvergade ring in café „La Belle Vue" al hier. De zaal was geheel gevuld, toen de voorzitter, na opening met Schriftlezing en gebed, het woord gaf aan Mr. B. W. Bies heuvel, algemeen secretaris van de Ned. C.B.T.B., die zou spreken over de „Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie". Deze begon met te wijzen op de noodzakelijk geworden be moeiing van de overheid met het bedrijfsleven. De dertiger jaren hebben aangetoond dat het vol ledig vrije bedrijfsleven niet lan ger mogelijk is. Het gaat er nu echter maar om, waar hier de grens ligt. De linkse partijen wensen deze overheidsinvloed sterk uit te breiden, de rechtse groepen daarentegen huldigen de „souvereiniteit in eigen kring" m.a.w. zij wensen de onderschei den levenskringen zoveel moge lijk zelfstandig te laten en slechts in noodgevallen de hulp van de overheid tijdelijk in te roepen. Inplaats van de privaat rechtelijke Stichting van de Landbouw krijgen wij nu de pu bliekrechtelijke organisatie, het Landbouwschap. Het bedrijfsleven krijgt in plaats van vroeger verordenende bevoegdheid, zij kan dus veror- De vice-minister-president Wongsonegoro heeft aan de pers meegedeeld, dat het onder zoek in de zaken van de in de laatste tijd gearresteerde Ne derlanders veel tijd zal kosten Hij zeide, dat dit onderzoek via drie instanties loopt: 1. De politie en de militaire politie; 2. De djaksa (officier van justitie) en 3. De rechter. Hij voegde er aan toe dat het de wens van de politie is, dat de betrokkenen niet voor de rechter zullen worden gebracht alvorens het onderzoek geheel is afgelopen aangezien dit an ders kan worden bemoeilijkt. De minister-president deelde mede, dat er tussen de verrichte arrestaties een onderling ver band bestaat. Met betrekking tot een aantal personen staan reeds voldoende gegevens ter beschikking om hun zaken voor de rechter te brengen. Er be staan tegen deze verdachten voldoende bewijzen, dat zij hulp hebben verleend aan ben den. Wat betreft het door de Ne derlandse regering ingediende protest herinnerde hij er aan, dat de Indonesische regering aan de betrokken instanties reeds voorstellen heeft gedaan om gevallen, die „rijp" zijn, di rect voor de rechter te brengen en daarmede niet te wachten, tot het onderzoek in alle ande re zaken is afgelopen. Maar wat dit betreft, kan de regering geen bevelen aan de rechterlij ke macht geven, aldus Wong sonegoro. DE STAKINGEN IN DE INDONESISCHE HAVENS. De stakings-acties te Tand jong Priok, Belawan en Sura- baja zijn thans geëindigd. In deze havens werd Dinsdag nor maal gewerkt. Het werk in de haven van Semarang zou nog stilliggen. In Makassar zijn de arbeiders een „langzaam-aan". actie begonnen. Bij het bestuur van de ver eniging van werkgevers in de Indonesische havens is geen bericht ontvangen, dat het door dit bestuur voorgestelde com promis tot beslechting van ge schillen verzocht, de aanbeve lingen dier commissie bindend te doen iverklaren, overeen komstig artikel 32 van het re glement van orde der commis sie. De aanbevelingen der com missie komen neer op een loonsverhoging van 10 procent, die door de vereniging van werkgevers is aanvaard. De stakingsactie heeft een achterstand in de afscheep ver oorzaakt van 12.000 kisten thee. Voorts staan er op het spoor wegterrein te Tandjong Priok 30 wagons met rubber, waar van de lading niet kon worden verwerkt. Voor de behandeling van schepen van nationale in- donesische bedrijven hebben de vakbonden zowel te Tandjong Priok als te Semarang dispen satie verleend op de stakings voorschriften. deningen maken die wettelijke kracht hebben. Wanneer het bedrijfsleven zelf deze dingen ter hand neemt, kan worden voorkomen, zoals dit in de crisisjaren het geval was, dat de overheid zich ook met de kleinste dingen ging bemoeien, zoals met de kalverschetsen, de biggenmerken enz. Deze zaken kan het bedrijfsleven zelf rege len; de souvereiniteit in eigen kring gaat anders totaal verlo ren. Doordat de gezamenlijke orga nisaties zelf om de P.B.O. ge vraagd hebben, kon zij ingesteld worden door een algemene maat.- regel van bestuur, dus niet door de wet. Er bestond hieromtrent éénheid van gedachten wat de hoofdzaak betreft. Met nadruk wees de spreker op het geval van de medezeg genschap in de bedrijven, waar voor men in werkgeverskringen zo beducht is. Dit wordt niet ge regeld door de P.B.O.maar door de Wet op de bedrijfsraden en geldt speciaal voorlopig de gro tere bedrijven in de industrie. De maatregelen, die het Land bouwschap neemt, moeten be krachtigd worden door 2/a deel der leden. Zij mogen slechts za ken betreffen uit de landbouw sector. Een voornaam punt, zoals de prijzen der landbouwproducten, valt buiten haar competentie. Deze raken n.l. het gehele be drijfsleven en hier beslist de minister. Dat de P.B.O. zou leiden, zoals velen vrezen, tot een stille socia lisatie, verwerpt de spreker. Het socialistisch element is te ver in de minderheid om de boventoon te kunnen tonen, zoals de toe stand nu is. De standsorganisaties blijven hun zelfde waarde behouden vooral de principiële organisatie Ze zijn een zeer gewaardeerd ele ment gebleken in de Stichting van de Landbouw, hun waarde blijft dezelfde, want het is een strijd om principes in het leven. Resumerend, meende de spre ker de P.B.O. als C.B.T.B. te kun nen aanvaarden. Als Christen moeten we dit ook aandurven we moeten ook hierin bevruch tend inwerken op hen met wie we daarin samenwerken, aldus besloot de heer Biesheuvel. Na het gebruiken van een kopje thee, was er na de pauze gelegenheid tot vragen stellen, waarvan uiteraard een dankbaar gebruik gemaakt werd. Op zeer uitvoerige en heldere wijze beantwoordde spreker de hem gestelde vragen. De voorzitter sprak dan ook namens allen, toen hij aan het slot Mr. Biesheuvel hartelijk dank bracht voor zijn aanwezig heid en voor alles wat hij naar voren gebracht had. Na dankzegging door de heer Biesheuvel, sloot de voorzitter deze uitstekend geslaagde ver gadering. zeer vele ouders wier kinderen aan haar uitnemende hoede wa ren toevertrouwd. Nu zij a.s. Vrijdag in het hu welijksbootje zal stappen is voor haar het ogenblik van scheiden gekomen en het bestuur dezer kleuterschool had aangevoeld dat dit feit onmogelijk zo maar zon der meer mocht passeren. In de speelzaal van het school gebouw waren gisternamiddag bijna al de moeders met hun kroost bijeengekomen om dit af scheid te herdenken, door „juf frouw Mien" te huldigen. Achtereenvolgens werden al lereerst onder leiding van drie dames-leerkrachten klas-gewijs liedjes gezongen. Ondertussen werden aan de juffrouw, die met haar a.s. echt genoot op een met vlaggedoek en bloemen gepavoiseerde zit plaats in het midden der zaal waren gezeten door de kleuters met bloemen gehuldigd. Een aardig moment was het, toen een zestal kinderen een fraaie theewagen de feestzaal in reden, die met toepasselijke woorden van één der meisjes werd aangeboden. Ook haar collega's bleven niet achter en boden het scheidende hoofd der school een keurige electrische schemerlamp werd aangeboden. Tenslotte was het de heer W. A. den Boggende, die als voor zitter van het schoolbestuur her innerde aan de bijna negen ja ren van allerprettigste samen werking tussen bestuur en leer krachten. Het waren jaren die men niet licht zal vergeten, want „juffrouw Mien" heeft veel lief de betoond voor haar werk en de kleintjes. De ouders vooral ook zijn haar daar ten hoogste dank baar voor. Namens het bestuur bood de voorzitter aan het toe komstige echtpaar een keurige reproductie aan van een schil derij van onze beroemde Neder landse kunstschilder Vincent van Gogh. Zichtbaar getroffen dankte mej. Van Driel voor alles wat haar deze middag was geschon ken en de hulde die haar was gebracht. Daarop ging de heer Boggende voor in dankgebed en namen ver volgens allen afscheid van „mej. Mien". Mijnheer de Redacteur, Allereerst mijn dank, dat U mij het bovengenoemde artikel, vóór plaatsing, toezond. Ik wil mij beperken tot een enkele opmerking. Voor de betreffende vergade ring stond het Parochiehuis open. Dit was de feestcommissie bekend. Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uw longen, neem de 4 slijmoplossende M AKKE R'S 's werelds beste hoestsiroop door MARTIN VERDUYN. 41) (Nadruk verboden). Om achter de vliegtuigen te komen, moest hij met zijn tien mannen door een dicht begroei de jungle sluipen. Bijna stikkend van de vrese lijke hitte die tussen de warre ling van planten heerste, zo nu en dan op handen en voeten kruipend, geplaagd door de angst dat de mannen in de vliegtuigen het nu nog zouden opgeven, on kundig als zij waren van de na derende redding, worstelden zij zich langzaam naar het zozeer begeerde doel. Nog ruim een kwartier ging êr met deze manouevre heen, toen zag Desmond de Duitse vlieg tuigen door zijn van zweet drui pende ogen schemeren. Op hun buik schoven zij voor uit, angstig bij ieder gekraak. Voordat hij tot enige actie kon overgaan, moest Desmond Mers ham en zijn mannen waarschu wen anders zouden deze weer loos worden neergeschoten zodra de Duitsers merkten dat zij over vallen werden. Ook de mannen in de vliegtuigen zouden hun toestellen verlaten moeten heb ben. Gelukkig waren de Duitse sol daten Desmond schatte er on- uren van wachten onder de moordende Afrikaanse zon, do delijk vermoeid. Hier en daar waren zij met elkaar in gesprek, slechts hun commandant staarde met een verbeten grijns onafge broken naar Mersham en de vliegtuigen. Ieder ogenblik ver wachtte hij blijkbaar zijn triomf, geen ogenblik denkend dat het gevaar uit Leopoldsville reeds zo dicht genaderd was, in de vaste veronderstelling zelfs, dat men daar van niets wist. Desmond kon, ondanks zijn on gemakkelijke houding en de ste kende insecten niet nalaten even te glimlachen. Toch dacht hij ook met afkeer aan de slachtpar tij die hij zou gaan aanrichten. Zonder enige waarschuwing zou hij op de rijen vijandelijke sol daten inschieten. Al zijn man nen waren scherpschutters, voor zien van automatische wapens. Maar hoe eerst die dappere vrienden te redden? Beide vlieg tuigen stonden dicht tegen het lage geboomte. Wanneer hij die mannen, die er zich in bevonden op de een of andere manier dui delijk kon maken dat zij er aan de junglezijde uit moesten sprin gen en maken dat zij wegkwa men.... Maar hun verdwijning zou toch opgemerkt worden. Be geveer honderd na de lange ter was het Mersham te berei ken en hem om advies te vragen. Maar hij wist niet eens wie Mers ham was, daar hij onder de vliegtuigen door slechts benen zag, drie paar benen, die van Mersham, Crane en Dunwell moesten zijn. Desmond bedacht hoe vreselijk die benen moesten zijn na* ruim zes uren staan. Er zat niets anders op, dan eerst opzij van de.vliegtuigen te komen en dan te zien wie Mers ham was. Eindeloos langzaam en voorzichtig kroop Desmond zijwaarts, tot hij de mannen en profiel kon waarnemen. Onmid dellijk wist Desmond, dat de lan ge man in vliegeniersuniform Mersham moest zijn, de even kortere en schralere man naast hem, majoor Crane en de ge wonde kleinste van het drietal sergeant Dunwell. Allen zagen zij er uit, of zij ieder ogenblik konden neerval len. Maar hun gezichten waren strak en verbeten. Psychisch zou den deze mannen het nooit op geven. Meer dan ooit gevoelde Desmond dat hij alles moest doen om deze mannen te redden. Nu hij eenmaal wist wie Mersham was, wist hij ook dat het mid delste paar benen aan deze toe behoorde. Weer achter het vlieg tuig gekomen, nam Desmond een klein steentje en wierp na zorg vuldig mikken dit tegen Mers- hams rechterbeen. In ondrage lijke spanning, bevreesd voor 'n verkeerde reactie, die alles aan de vijand zou verraden, wachtte Desmond af wat Mersham zou doen. Even zag hij hoe er een trilling door het been ging en hoe Mersham het been iets ver zette. Overigens scheen er niets te gebeuren. Zou hij iets begre pen hebben? Of was hij reeds te versuft om intelligent te reage ren. Het was voor Desmond of de tijd stil stond. Toen Mersham iets tegen zijn been voelde slaan, was hij juist aan de grootste wanhoop ten prooi. Het was duidelijk, dat hulp te laat zou komen. Brent en Hartley konden het nu ieder ogenblik opgeven, zij zouden al len doodgeschoten worden en professor Nichols zou naar Ber lijn vliegen om daar het atoom geheim te openbaren. Verlamd van ontzetting bedacht Mersham dit alles. Slechts een wonder kon alles nog redden en daarom was het alsof hij geëlectriceerd werd toen hij het signaal tegen zijn been ontving. Onder gewone om standigheden zou hij er geen aandacht aan geschonken heb ben, maar nu alles in hem tot het uiterste gespannen was, voel de hij het zeer duidelijk. Er was overigens geen enkele reden om aan te nemen, dat het iets anders was dan een projectiel van een ondeugende aap, maar toch wist Mersham direct, dat dit tikje het ongelofelijke, het wonder baarlijke vertegenwoordigde. Hoe het kon zijn en in welke vorm, wist hij niet, maar het was er. (Wordt vervolgd). Boter in beslag genomen. Dinsdagmiddag werd in een han gar van de landbouwer P. in de Dorpsstraat alhier een partij bo ter van niet minder dan 650 kg in beslag genomen. Het monument. Door de firma Bakker uit Den Haag zijn granietstenen aange voerd voor het monument dat al hier zal worden opgericht op de plaats waar in 1945 H. M. Ko ningin Wilhelmina na haar terug keer uit Engeland het eerst de vaderlandse bodem betrad, welk monument op 13 Maart a.s. ont huld zal worden. Geslaagd. Aan de universiteit te Utrecht slaagde met lof voor het candi- daats-examen Dierengeneeskun- de de heer F. M. Willems alhier. Auto over de kop. Door het aflopen van een bui tenband sloeg een bestelwagen van de Essofabrieken te Rotter dam over de kop om daarna op een gekantelde zij te blijven lig gen. Dit gebeurde ter hoogte van het Kanaalzicht even voor Sluis kil. De bestuurder liep een hoofd en een lipwonde op. Dokter Wegchelaar, die de eerste hulp verleende, heeft hem naar het ziekenhuis alhier vervoerd om hem te verbinden. De auto kwam van de richting Sas van Gent en de chauffeur mag van geluk spre ken dat het de linkerband is ge weest, daar hij anders hoogst waarschijnlijk met de wagen in het kanaal zou zijn terecht ge komen. De bestelwagen is ver moedelijk over de kop gegaan, doordat de bestuurder te sterk afremde. De schade aan de wa gen is aanzienlijk. Goed afgelopen. Toen de landbouwer A. v. d. V. met zijn auto waarin mede zijn 11-jarig zoontje zat van de Markt te IJzendiike huiswaarts reed, geraakte hij in de bocht buiten de kom der gemeente, op het kruispunt richting Philip pine, aan het slippen. Na een be- tonpaaltje omver gereden te heb ben, kwam de auto in de sloot terecht. Een over de sloot staan de dubbele telefoonpaal werd af geknakt waarna de auto over de kop sloeg. De Peugeot werd to taal vernield en het mag wel bij zonder gelukkig genoemd wor den dat de heer v. d. W. en zijn zoontje er met enkele lichte vleeswonden en een paar builen van afkwamen. De Griekse luchtmacht deelt mede, dat een van haar Dakota's door een Albanees lucht doelgeschut is bestookt toen het toestel bij vergissing boven Al banees grondgebied terecht was gekomen. Einde van deze maand zullen koning Leopold en de prinses van Re tie een reis ondernemen naar Midden- en Zuid-Amerika. Deze reis zal verscheidene maanden duren en beantwoordt, aldus „Le Soir", aan het verlangen van de vorst gedurende de verkiezings periode niet in België aanwezig te zijn.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2