Geen vorderingen inzake Oostenrijk De „wisselstakingen" in Italië Plannen voor een nieuw werelddiepterecord Geleidelijk kouder Storing in de electriciteitsvoorziening van de provincie Groningen Minister Staf in Washington aangekomen Ongerustheid in de auto industrie van Detroit Overstromingen in Australië Verklaring van Lloyd Ontslagen in de Ver. Staten De concurrentie tussen de Benelux-havens en de Duitse havens ALBERT HEIJN Nairobi in staat van alarm De bemanning van de „Josien" Eerste bergbeklimmers voor Zuidpoolgebied Pleven naar Washington uitgenodigd De accijns op sigaren in België ZON- en MAANSTANDEN. Verstopping S'tT WEERSVERWACHTING. HOOGWATER WOENSDAG 17 FEBRUARI 1954. 9e Jaargang No. 3076. De Berlijn se conferentie Vol vertrouwen op goede afloop der besprekingen Prijsverlaging levensmiddelen Handhaving van de kwaliteit Presidentsverkiezing op Formosa Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. „De ministers van Buitenlandse Zaken der „grote vier" hebben Dinsdag niet de minste vordering gemaakt bij hun besprekingen over het sluiten van een vredes verdrag met Oostenrijk", ver klaarde een Britse woordvoerder na afloop van de 23ste bijeen komst (de vierde waarop over Oostenrijk is gesproken) te Ber lijn. Hij voegde hieraan toe dat de besprekingen over Oostenrijk Donderdag a.s. de laatste dag der conferentie zullen worden Besloten. De Britse, Franse, Amerikaan se en Oostenrijkse ministers van Buitenlandse Zaken hebben hun Sowjetrussische collega Molotof Dinsdag opnieuw medegedeeld OP 18 FEBRUARI a.s. ZAL PRINSES MARIJKE HAAR 7de VERJAARDAG VIEREN. (Foto Jos Zandvoort. Detroit, Amerika's centrum van de auto-industrie is tot „ernstig werkloosheidsgebied" verklaard en één der grootste concerns Studebaker heeft de helft van zijn perso neel van zijn South Bend-fa- briek ontslagen. Half Januari waren er in Detroit 107.000 werklozen; als gevolg daarvan probeert de stad thans rege ringsorders voor de defensie te krijgen. De regering gaat daai gemeenlijk toe over als er in 'n gebied b procent of meer ar- oeiders zonder werk is, aldus „The Times". Te Rockhampton in Noord- Queensland (Australië) zijn ten gevolge van overstromingen tot dusverre 7 personen om het le ven gekomen. 500 Mensen moes ten voor het stijgende water de wijk nemen. De omgeving van Rockhampton en Mitchell, een andere plaats in N.-Queensland, staat blank. In Zuidwestelijke districten zijn gezinnen per vliegtuig be voorraad. Verder Zuidelijk daalt het water in de over stroomde gebieden. In antwoord op een vraag in het Lagerhuis heeft de Britse minister van Staat voor buiten landse zaken. Selwyn Lloyd, ge zegd, dat een regering voor ge heel Duitsland vrij moet zijn, zowel vóór als na een vredes verdrag, om tot verbonden, ver enigbaar met de beginselen en de doelen van de Ver. Naties, toe te treden. De commissie voor de toewij zingen van het Amerikaanse huis van afgevaardigden,- heeft een rapport uitgegeven waarin gezegd wordt, dat het vorige jaar 130 personen uit de over heidsdienst waren ontslagen of tot ontslag waren gedwongen en zulks om „veiligheidsrede nen". Van deze 130 ontslagge- vallen betrof het slechts 4 ge vallen van „ontrouw". Bij de dienst voor controle op de invoer (8000 personen) wa ren 6 personen „wegens risico voor de veiligheid" ontslagen. Alle 6 bleken contact met com munisten te hebben. bereid te zijn het ontwerp-vredes- verdrag met Oostenrijk in de oor spronkelijk overeengekomen vorm te tekenen, daarbij hun goedkeuring hechtend aan de Russische lezing van vijf omstre den artikelen, doch zij konden niet instemmen met de na deze bereidverklaring door de Sowjet- Unie voorgestelde wijzigingen. Molotof heeft echter, ondanks herhaald aandringen van zijn vier colega's, geweigerd zijn wijzi gingsvoorstellen in te trekken. De belangrijkste van deze wijzi gingen was, als gemeld, het voor stel om de bezettingstroepen tot het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland in Oostenrijk te doen blijven, „opdat er geen nieuwe Oostenrijkse vereniging met Duitsland kan komen". Volgens Foster Dulles is deze Sowjetrussische eis gegrond vest op de wens de Russische troepen in Hongarije en Roeme nië te handhaven, daar met de regeringen dezer landen is over eengekomen dat de Sowjet-strijd- krachten kunnen blijven, zolang zich Russische strijdkrachten in Oostenrijk bevinden, waarmede de Sowjet-Unie verbindingen moet kunnen onderhouden. NIEUW RUSSISCH AMEN DEMENT. Molotof heeft Dinsdag een nieu we wijziging van artikel 33 van het ontwerp-verdrag voorgesteld, welke evenwel door de vier ande re ministers is verworpen. Deze wijziging hield in dat, ter wijl de vier bezettende mogend heden hun bezettingsstrijdkrach ten zullen handhaven tot het sluiten van een Duits vredesver drag, zij 'verplicht zullen zijn niet later dan 1955 opnieuw te beraad slagen over een datum voor de terugtrekking harer troepen. Eden, Foster Dulles, Bidault en Figl verklaarden dat dit amende ment geen wijziging betekende van het oorspronkelijke Russi sche voorstel en dat het slechts zou neerkomen op het met acht tien maanden verschuiven van de gelegenheid, welke zich thans voordeed om een einde te maken aan de reeds negen jaar durende bezetting van Oostenrijk. Bovendien bestond er geen en kele waarborg dat de Sowjet- Unie in de periode van nu tot 1955 van inzicht zou veranderen. MOLOTOFS ARGUMENTEN Molotof verklaarde dat hij zijn wijziging van artikel 33 van het ontwerp-verdrag had ingediend „i.v.m. de gewijzigde internatio nale toestand". „De Sowjet-Unie heeft voorge steld art. 33 in het ontwerp in te lassen met het oog op de voorge nomen instelling ener Westeuro- pese verdedigingsgemeenschap, welke de weg zou openen voor 'n wedergeboorte van het Duitse militarisme, die op haar beurt weer een vereniging van Oosten rijk met Duitsland mogelijk zou maken. De geschiedenis heeft aange toond dat een aansluiting van Oostenrijk bij Duitsland zich kan voltrekken buiten de wens of wil ener Oostenrijkse regering", al dus Molotof, die besloot met te zeggen dat er „een mogelijkheid bestaat, dat in de komende dagen een vredesverdrag met Oosten rijk zal worden getekend, een overeenkomst, welke niet van in vloed zou zijn op de economische en politieke betrekkingen tussen Oostenrijk en andere staten". HEDEN WEER 'N GEHEIME ZITTING. De ministers zullen hedenoch tend wederom in geheime zitting bijeenkomen om de mogelijkheid van een 'conferentie over Korea, met deelneming van Rood-China, onder het oog te zien. Dit is vol gens een verklaring van Franse zijde „het enige punt, waarover op de conferentie werkelijk on derhandeld is". Woensdagmiddag zal de Europese veiligheid nog maals aan de orde worden ge steld. BEZOEK AAN ADENAUER GAAT NIET DOOR. De plannen voor een bijeen komst tussen kanselier Adenauer en de Westerse ministers van Buitenlandse Zaken, zullen niet doorgaan, zo wordt in conferen tiekringen te Berlijn verklaard. Van Franse zijde was gemeld, dat kanselier Adenauer de drie Westelijke ministers uitgenodigd had Vrijdag met hem in Keulen te komen dineren als zij op weg zouden zijn naar hun hoofdste den. Volgens dezelfde bron zal slechts minister Dulles een be zoek aan Adenauer brengen, om hem een verslag uit de eerste hand te geven van de besprekin gen in Berlijn. Naar verluidt heeft minister Eden haast om naar Londen terug te keren. Minister Bidault had zich be reid verklaard, om Adenauer te bezoeken, als alle drie Westelijke ministers tezamen zouden komen. Daar dit echter niet mogelijk blijkt, aldus genoemde zegslie den, zal Bidault Vrijdag per trein naar Parijs terugkeren. De Hamburgse senator Ernst Plate heeft, toen hij het woord voerde voor de Hamburgse ha venvereniging, de critiek van de Duitse zeehavens van de hand gewezen. Plate wees er op, dat de verkeersintensiteit in de havens van Nederland en Bel gië op het ogenblik groter is dan vóór de oorlog, anders dan in de Hamburgse haven. De sena tor constateerde met leedwezen, dat 25 millioen ton goederen uit Polen, Tsjecho-Slowakije en O. Duitsland, welke vroeger over de Hamburgse haven liepen, thans de weg volgen over Stet tin of door het Noord-Oostzee kanaal naar de Benelux-havens. Het verkeer met Zwitserland werd verlegd naar de havens aan de Rijnmonding. Plate deed een beroep 00 de Westduitse minister van Verkeer om maat regelen te treffen ter bescher ming van de Duitse zeehavens. STAKING IN BELGISCHE SPRINGSTOFFENFABRIEK. De vier Belgische fabrieken van ontplofbare stoffen liggen sedert verleden week Maandag geheel stil. De bijna 2000 arbeiders eisen een loonsverhoging met 10 pro cent tot fr 25,05 per uur en bete re veiligheidsmaatregelen, zij verklaren dat het percentage do delijke ongevallen in deze fabrie ken nog groter is dan in de mij nen. De vakbonden voeren thans onderhandelingen met de werkge vers. De Nederlandse minister van Oorlog en Marine, Ir. C. Staf. is op weg naar Washington te New York aangekomen. De minister begaf zich naar de militaire luchtbasis Mitchell, vanwaar hij met een militair vliegtuig naar Washington zou doorreizen. Minister Staf deelde verslag gevers mede, dat het doel xan zijn bezoek het bespreken van politieke vraagstukken van de samenwerking in de N.A.V.O. is. Een deel van de problemen be treffen de Amerikaanse mili taire hulp aan Nederland. Ook zal over het E.V.G.-verdrag wor den gesproken, aldus minister Staf. „Het is een voorrecht voor mij weer op Amerikaanse bodem te Advertentie maar bovenal HOFLEVERANCIER De sterke prijsverlaging van een aantal belangrijke le vensmiddelen door Albert Heijn aan het Nederlandse publiek gebracht, zijn op duidelijke wijze begrepen en gewaardeerd. Het is geweldig druk in de A. H. winkels. De vraag werd echter ge steld, kan dit nu -wel tegen deze lage prijzen, gaat dit niet ten koste van de kwali teit? Daar is maar één ant woord op, n.l. Albert Heijn met zijn meer dan 65-jarige reputatie, garandeert U de prima kwaliteit van ieder artikel. In het grote A. H. fabrieks complex waakt een uitge breid laboratorium met een staf van bekwame deskun digen over Uw belangen voor een constante prima kwaliteit. Hier wordt alles gecontroleerd wat binnen komt en wordt afgeleverd en is men steeds rusteloos be zig de kwaliteit nog hoger op te voeren. Door een enorme productie en grote omzet kan Albert Heijn zijn prijzen lager stel len. Het is dus niet alleen zo, dat men veel voordeliger winkelt bij Albert Heijn, het kopen ih de bekende A. H. winkels geeft de Nederlandse huisvrouw bovendien de ze kerheid „steeds de beste voeding voor haar gezin" te ontvangen. maakt U het leven goedkoper staan", aldus Staf. Hij zeide: „Het vervult ons met trots en dankbaarheid, dat wij ondanks de overstromingsramp die ons land een jaar geleden trof en waarbij zulk een overweldigende solidari teit van onze vrienden in het bui tenland werd getoond, in staat zijn geweest op het terrein van de economie op eigen benen te blijven staan. Wij zijn voor de opbouw van onze strijdkrachten nog in sterke mate afhankelijk van de militaire hulp van de Ver enigde Staten", aldus Staf. „Ik kan u verzekeren, dat het Nederlandse volk zich volledig bewust is van het belang van deze hulp voor onze gemeen schappelijke defensie-inspan ning". De Nederlandse minister zeide vol vertrouwen te zijn, dat de be sprekingen die hij te Washington met president Eisenhower, de Amerikaanse minister van Oor log, Wilson, en militaire leiders zal hebben, vruchten zullen af werpen. Hij grondde dit op het feit, dat in eerdere gevallen de Amerikaanse regering steeds vol ledig begrip had getoond voor de Nederlandse moeilijkheden. De Nederlandse minister van Oorlog en Marine is Dinsdag te Washington aangekomen. Het bestuur van de Kwomin- tang (de Chinese nationalistische partij) heeft de premier, Tsjen Tsjeng, tot candidaat voor. het vice-presidentschap benoemd. De dag tevoren benoemde het gene raal Tsjiang Kai-Sjek tot candi daat voor het presidentschap. Naar verluidt is Tsjen Tsjeng door Tsjiang voorgedragen. De presidentsverkiezingen wor den volgende maand gehouden. De Franse marine-officieren, die Maandag het werelddiepte record hebbfen gebroken door 4050 meter te duiken, willen in hun diepzeeduiktoestel afdalen tot het diepste punt, dat er be staat. „Wij willen tot 11.000 me ter onder de zeespiegel van de Stille Oceaan komen", zeide Georges Houot, toen hij het vori ge diepterecord met bijna 1 km gebroken had. Zijn metgezel, Pierre Willm, vertelde nog, dat het diepzeetoe stel een uur op de zeebodem was gebleven. „We kwamen terecht op een bed glibberig zand, we zetten de motoren aan om een beetje rond te gaan, maar het water werd troebel. Op een ge geven moment stond ik oog aan oog met een soort haai van 3 meter lang, gelukkig zat er een dikke patrijspoort tussen". Beide officieren zeiden dat de duiktocht goed was verlopen en dat zij er van overtuigd waren dat zij met het toestel grotere dieptes kunnen halen. Professor Piccard heeft aan het Belgische blad „La Lanterne" verklaard dat de twee helften van het diepzeetoestel op de grootste diepte onder een druk van ongeveer 14.000 ton tegen elkaar werden geperst. In antwoord op een vraag be treffende nieuwe constructie plannen zei professor Piccard dat hij een „mesoscaai" ont werpt. Ik zal er niets meer over zeggen, zo voegde hij er aan toe. Maak gissingen uitgaande van de etymologie van het woord als u daartoe lust mocht gevoelen. Het blad verklaart vervolgens dat professor Piccard een boek over de bathyscafen heeft ge schreven, dat in de lente zal ver schijnen. Prof. Auguste Piccard heeft medegedeeld dat hij van plan is met zijn diepzeeduikapparaat de „Triëste" dit jaar opnieüw duik- tochten te ondernemen. Militairen en politiemannen hebben de wacht betrokken bij versperringen op de belang rijkste toegangswegen naar de Kenyase hoofdstad Nairobi, zulks naar 'aanleiding van een telefonische waarschuwing, dat dan Kimathi van plan was de leider van de Mau Mau. De- stad met 2000 van zijn volgelin gen aan te vallen. Achteraf wordt aangenomen, dat de waarschuwing een grap is ge weest. Mail Mau verbrandt Christelijke scholen. Benden van de Mau Mau heb ben in 't Emboereservaat negen christelijke scholen platgebrand, zo deelt het hoofdkwartier van het Britse leger mede. Dit reser vaat ligt op de Zuidelijke helling van de Keniaberg. antenenwHm.t. Dinsdag zijn te Nairobi drie Ki- koejoes, twee Emboes en één Me- roe terechtgesteld. Zij waren schuldig bevonden hetzij aan moord, het bezit van vuurwape nen of munitie of het onderhou den van betrekking met mensen, die onwettig in het bezit van wa pens waren. In communistische vakver enigingen georganiseerd fa- brieks- en landarbeiders in Ro me en in het gebied van La- tiurn en Umbria (Midden- Italië) zijn Dinsdag in staking gegaan. Deze stakingsactie is 'n onderdeel van de golf van „tactische stakingen", die is georganiseerd door het grote, onder communistische leiding staande Italiaanse algemene vakverbond ter ondersteuning van looneisen en aanspraken op hoger pensioen en betere ar beidsvoorwaarden. Een staking van bus- en tram bestuurders in Rome duurde 5 uur. Arbeiders in andere 'Ro meinse openbare nutsbedrijven, zoals water, electriciteit, gas en telefoon, staakten 24 uur. Dergelijke stakingen zullen in de loop van deze week ook in andere delen van Italië worden gehouden. JUWELENDIEFSTAL IN BRAZILIË. Maandagavond zijn de juwelen van een Mexicaanse filmster, ter waarde van 8 millioen cruzeiros (1.600.000 gulden) uit haar hotel kamer te Sao Paulo gestolen. De filmster, Ninon Sevilha, woonde een internationaal filmfestival bij. De grote christen-democrati sche vakvereniging heeft de actie afgekeurd, die volgens haar een politieke manoeuvre is om de nieuwe Italiaanse coalitieregering te hinderen. Te Rome zijn 500 demonstran ten aangehouden. Het waren me rendeels jongelieden, die commu nistische liederen zongen en vlug schriften uitdeelden. De politie had alle betogingen en bijeen komsten verboden. Later werd vernomen, dat Dins dag 600 personen in hectenis zijn genomen. Het merendeel van de arrestanten werd korte tijd later weer in vrijheid gesteld. Zoals gemeld wordt het kust vaartuig „Josien" nu definitief als verloren beschouwd en aan gezien men ook niet van red ding van één of meer schip breukelingen heeft gehoord, moet men nu wel aannemen dat het schip met man en muis is vergaan. Reeds is de familie van dit aan zekerheid grenzende ver moeden door de rederij, J. Ver maas' Scheepvaartbedrijf te Rotterdam, op de hoc'gte ge steld. De eerste expeditie van berg beklimmers naar het Zuidpool gebied dit ooit is ondernomen zal in de winter van 1955 uit Engeland vertrekken. Zij zal 6 maanden in Zuid-Georgia ver blijven, waar bergtoppen zijn van 3000 meter hoogte. Bij tem peraturen onder het nulpunt en blootgesteld aan stormwinden van meer dan 180 km per uur, zullen de bergbeklimmers hun krachten moeten sparen door slechts 2 dagen per 2 weken te klimmen. Sir John Hunt, de lei der van de Britse ploeg die vo rig jaar de Mount Everest heeft overwonnen, steunt het plan, dat naar wordt verwacht, ook de steun van de Royal Geogra phical Sociëty zal hebben. De Franse minister van De fensie, René Pleven, is uitgeno digd voor een bezoek aan Was hington, ter bestudering van de militaire toestand in Indo china met leden van de Ameri kaanse nationale veiligheids raad. Het is onzeker, of Pleven met het oog op zijn verdere pro gramma de uitnodiging kan aannemen en men acht het waarschijnlijk, dat generaal Paul Ely, stafchef van de Fran se strijdkrachten, die thans bij Pleven in Indo-China is, in de plaats van de minister zal gaan. De Belgische minister van Financiën heeft bij de kamer een wetsontwerp ingediend op grond waarvan de bij de wet van 24 Mei 1952 vastgestelde termijn van 2 jaar welke de accijns op sigaren en sigarillos verminderd werd, verlengd wordt met 2 jaar. Verwacht wordt dat de siga renfabrikanten hierdoor in staat zullen zijn hun productie tot het vooroorlogse peil te ver hogen. In Nederland zal een zelfde maatregel worden geno men. aldus Het Laatste Nieuws. Dinsdagmiddag omstreeks drie De electrische trein, die om uur is een storing opgetreden, 14.40 uit Groningen naar Rotter- die, voor zover bekend is, de dam en Den Haag C.S. was ver- electriciteitsvoorziening in de ge- trokken en in deze plaatsen resp. hele provincie Groningen betreft, om 17.50 uur en 17.53 uur moet In de stad stonden alle Trolley bussen stil, verscheidene appara ten die door middel van electri citeit in beweging worden gehou den, staakten de werkzaam heden. De electrische trein die om 13.50 uit Zwolle was vertrokken naar Groningen en daar om 15.05 had moeten aankomen, is dicht bij het station Groningen blijven staan. Deze trein zou door een stoomlocomotief naar Groningen worden gesleept. aankomen is in de omgeving van Beilen stil blijven staan. Sinds omstreeks kwart vóór vier behoorde de storing, wat de electriciteitsvoorziening van het baanvak GroningenHoogeveen der Ned. Spoorwegen betreft, tot het verleden. De trein uit Zwolle, die in de omgeving van Groningen is blij ven staan, is met een vertraging van 32 minuten in het station Groningen aangekomen. De trein die bij Beilen was blijven staan Tfe later doorgereden naar Zwolle. De stroomvoorziening was vooral gestagneerd op het ge deelte GroningenOnnen. Nader deelt men van de zijde der N.S. mede, dat de trein die bij Beilen stilstond geen last heeft gehad van de storing. De storing heeft hoofdzakelijk be trekking gehad op het gedeelte GroningenOmmen. Behalve de binnenkomende trein uit Zwolle heeft de trein die om 15.40 naar Zwolle moest vertrekken vertra ging opgelopen. De laatstge noemde trein is tien minuten te laat vertrokken. Het K.N.M.I. deelt mede: Er is de laatste dagen boven Noord-Europa een krachtig ge bied van hoge luchtdruk tot ont wikkeling gekomen. Tegelijker tijd bleef in het Middellandse Zeegebied de luchtdruk laag. Deze ontwikkeling had tot ge volg, dat de koude continentale lucht,'die tijdens het weekeinde uit het laatste deel van -Neder land (Groningen, Friesland en Drente) was verdreven, naar het Westen begon terug te vloeien. Dinsdag kwam daardoor in het gehele land de temperatuur be neden het vriespunt. Nederland bevindt zich nu zeer dicht bij de as van een rug van hogedruk, die zich van het Scan dinavische maximum tot over de Golf van Biscaye uitstrekt. In verband hiermede vindt er slechts een zeer langzame aan stroming van continentale lucht plaats. De kans, dat de stroming tot stilstand zal komen is echter klein. Het ziet er daarom naar uit, dat in Nederland de tempe- ZON MAAN op Febr. 18 7.51 19 7.49 20 7.47 21 7.45 onder op onder 17.58 18.00 18.02 18.04 19.09 20.19 21.28 22.38 7.44 7.57 8.10 8.23 ratuur geleidelijk verder zal da len en overdag nergens meer boven het vriespunt zal komen. Of de zeer koude lucht, welke thans in Oost-Europa aanwezig is (10 tot 15 graden vorst) er in zal slagen ons land te bereiken, is nog steeds onzeker. Vlug, zacht en pijnloos werken Mijnhardt's Laxeertabletten 65 ct medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. MINDER BEWOLKING. Overwegend droog weer met plaatselijk flinke opklaringen. Zwakke tot matige Noordoostelij ke wind. In de ochtend lichte vorst, in de middag temperatu ren om het vriespunt. DONDERDAG 18 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.24 2.59 3.39 3.49 n.m. 2.45 3.20 4.— 4.10

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1