De Schouwense dijk verzwaard en verhoogd De Slavenhandel Japan Britse luchtmaarschalk over atoom- en waterstofhommen in EN ROKEN LONGKANKER Indonesië Hoge Commissaris protesteert tegen arrestaties Het Westen zou de veilig heid van het Oostelijke blok willen garanderen Bij mist overdag groot licht Nederlands kustvaartuig „Josien" vergaan? De opdracht van Robert Mersham MET RHEUMATIEK KAN NIEMAND WERKEN Geen bekeuringen van buitenlandse ton risten Handel in zuigelingen in Canada? AGENDA Nederlandse spoorwegen lopen achterstand in Het beste bed ooit gemaakt I De Schouwense Dijk, die van Zierikzee naar Brouwershaven loopt en die de scheiding vormt tussen het laaggelegen water schap Schouwen en de polder en waterschappen ten Oosten daarvan, is thans zo goed als geheel verhoogd tot 5 meter N.A.P. De verhoging en verzwa ring van de dijk was reeds, na dat het werk na de ramp kon worden hervat, door de dienst Dijkherstel ter hand genomen. De dijk werd toen verhoogd tot 3.50 meter N.A.P. In haar eerste interim-advies heeft de delta-commissie aan de minister van Verkeer en Wa terstaat meegedeeld dat naar haar oordeel met spoed zou moeten worden overgegaan tot verhoging van de Schouwense dijk tot 5 meterN.A.P. en tot verzwaring van die dijk. De delta-commissie schatte de kos ten op 3 tot 4 millioen gulden. Na het advies van de delta commissie is begonnen met de werkzaamheden om de dijk te verhogen tot 5 meter N.A.P. Dit werk is thans nagenoeg ge reed. Er hebben 685 man aan gewerkt. Aan materiaal is nodig geweest circa 400.000 kubieke meter zand en ongeveer 100.000 kubieke meter klei. Tien drag lines, 4 locomotieven, 1400 me ter spoor, 85 kipkarren en 2 bulldozers hebben de mens ge holpen het zand en de klei te verplaatsen. De hoogte van de Schouwense dijk nam vóór de ramp gelei delijk af tot een peil variërend tussen 1.5 en 3.9 meter N.A.P. De dijk was vroeger hoofdwa terkering van het waterschap Schouwen. Dat de Schouwense dijk bij de Februari-storm in 1953 be houden is gebleven, was. te dan ken aan het feit, dat de water standen in het overstroomde gebied niet zo hoog opliepen. Toen de dijken braken moest eerst de polder vollopen. Nadat dit was geschied was de storm voorbij. Anders wordt 't echter, wanneer het waterschap Schou wen geruime tijd onder water zou staan en er dus een binnen zee ontstaat. Zo werd bij de storm van 12 April 1953 bij Gakkersweel aan de Schouwen se Dijk de hoogste waterstand van circa 1-75 meter N.A.P. waargenomen. Bij Zierikzee was de waterstand toen 2.04 meter N.A.P. Dit is echter nog be langrijk lager dan het grens- peil (Zierikzee 2.90 Boven deze stand spreekt men van stormvloedstand De Schouwense dijk is zeer ongunstig gelegen ten opzichte van de Noord- tot Zuidwestelij ke stormrichtingen. Wanneer het waterschap Schouwen on der water staat moet men re kening houden met waterstand bij de dijk van circa 2.5 meter N.A.P. Een behoorlijke waak- hoogte is vereist, om hoge uit lopers te kunnen weren. Deze waakhoogte werd door de delta commissie vastgesteld op 2 tot 2V2 meter. Omtrent de toekomstige toe stand van het eiland Schouwen en Duiveland kan, zolang de afsluiting van de zeearmen nog steeds in studie is, niets met zekerheid worden gezegd. De waterstaatkundige toestand van het eiland zal echter nog ge ruime tijd ongewijzigd blijven. Gedurende deze tijd zal de Schouwense dijk als slaperdijk dienst moeten doen en bi> een eventuële nieuwe ramp als vluchtplaats voor mensen en vee. Moch de delta-commissie uit eindelijk adviseren tot afsluiting der zeearmen, waarbij ook Schouwen en Duiveland be trokken zou zijn, dan krijgt de Schouwense dijk ook een be langrijke functie. De buitendij ken, die buiten de afsluitingen zouden komen te liggen zullen met de afsluitdijken zelf, de eerste waterkerende dijken wor den. De dijken, die aan de binnen kant van de afsluitdammen ko men vormen dan de eerste ke ring van het water op het afge sloten bekken der zee-armen doch eveneens de tweede ke ring voor het buitenwater. In deze keten van 2 keringen ont breekt er één, die Duiveland aan de Westzijde kan bescher men. De Schouwense dijk is aangewezen om deze functie te vervullen. Verhoging en ver zwaring van deze dijk past dus ook in de eventuële plannen tot afsluiting van de zee-armen. De dijk vormt een onderdeel van de huidige en toekomstige beveiliging van het 9600 ha me tende gebied, waarin circa 12.000 mensen wonen. Dit gebied bestaat voor 78 procent uit bouwland, 16 procent uit gras land en voor 6 procent uit tuin- 'bouwgronden. Vóór de ramp be stond de veestapel uit circa 5000 runderen. „Indien de Ver. Staten en Het Nederlands hoge commis sariaat heeft Maandag bij de Indonesische regering geprotes teerd tegen de gang van zaken bij de arrestatie van een 30-tal Nederlanders en met name te gen het uitblijven van een be vredigend antwoord op verzoe ken om inlichtingen over deze arrestaties, welke het hoge commissariaat tot het Indone sische ministerie van Buiten landse Zaken heeft gericht. Het protest, dat Maandag door het Nederlandse hoge commis sariaat aan de Indonesische re gering is overhandigd, werd in gediend namens de "Nederlandse regering. In de overhandigde nota wijst De politie in Japan heeft op dracht strenger op te treden tegen de slavenhandel. De verkoop van kinderen is sterk toegenomen als gevolg van het feit, dat de rijstoogst in 60 jaar niet zo slecht is geweest. Makelaars gaan in de arme plattelandsgebieden van Japan van huis tot huis om over de prijs van een aardig jong meisje of een jongen te onderhandelen alsof het om een zak rijst ging. Volgens de cijfers van de poli tie zijn 90 procent van de ver handelde kinderen meisjes. 17- Jarigen brengen het meest op. Zij komen gewoonlijk in de pro stitutie terecht. De prijs van een jonge Japan se op de slavenmarkt varieert van 30 tot 500 gulden, al naar gelang van het „beroep waar voor het slachtoffer bestemd is. Van dit bedrag moet de make laar een flink deel hebben en de boer die zijn kind verkoopt is al blij als hij op de transactie ge noeg overhoudt om zich een maand lang te kunnen voeden. Volgens officiële cijfers zijn er vorig jaar 15.000 kinderen verhandeld, maar het werkelijke aantal is vele malen hoger. De gemiddelde boer in Japan slaagt er met onmenselijke har de arbeid maar nauwelijks in om zijn hoofd boven water te hou den. In de semi-feodale sfeer van het Japanse platteland zien de kinderen het zelf vaak als n nobele daad hun vrijheid voor hun familie op te offeren. De strijd van de overheid tegen de slavenhandel wordt vooral belemmerd door de onwil van de slachtoffers om hun omstandig heden bekend te maken. Hun leven is vaak ellendig nadat zij als slaaf of slavin verkocht zijn, maar niet minder ellendig was het leven dat zij thuis moesten leiden. Als slaaf krijgen zij ten minste te eten De slavenhandelaars zijn uit stekend georganiseerd. Er be staat geen wet die het kopen en verkopen van mensen strafbaar stelt. het hoge commissariaat er op, dat het zich sinds 29 December j.l. zevenmaal schriftelijk tot het ministerie van Buitenland se Zaken heeft gewend met ver zoeken om inlichtingen en dat daarop, aldus een communiqué van het Nederlandse hoge com missariaat, als enig antwoord werd ontvangen een verwijzing naar de tevoren uitgegeven be kendmaking der regering, waar in over deze aanhoudingen en kele algemene, summier ge stelde mededelingen werden gedaan. In de nota van het hoge commissariaat wordt er voorts tegen geprotesteerd, dat -het hoge commissariaat tot nu toe niet in staat is gesteld, volgens de algemeen aanvaarde inter nationale gebruiken aan deze gearresteerde Nederlanders consulaire bijstand te verlenen en dat de gearresteerden nog niet in de gelegenheid zijn ge steld hun wensen kenbaar te maken inzake te verstrekken rechtskundige bijstand. Op het schriftelijke verzoek van het hoge commissariaat, de Neder landse arrestanten te mogen bezoeken, werd tot dusverre slechts vernomen, dat deze aan gelegenheid onder de aandacht der betrokken Indonesische in stanties was gebracht. De zorg voor Uw gezin ol voor Uw toe komst vereisen de inzet van al Uw kracht en energie. Alleen soepele spieren en lenige gewrichten zijn geschikt voor grote lichamelijke prestaties. Wrijf ze weg, Uw rheumatiek, Uw spit, Uw lendenpijn; wrijf ze weg met Akker's Kloosterbalsem, die door de huid Engeland wensen dat er een heen diep in de daaronder liggende pindp komt aarl asrressie in weefsels doordringt en door de warmte, S, KOmi aan agressie in die ze daar opwekt, Uw pijn verdrijft Europa moeten zij plechtig en U tol een ander mens maakt In verklaren dat zij. tegen elke korte tijd zult ook gij zeggen: .Akker's aanvaller gebruik zullen maken Kloosteibalsem, geen goud zo goed" van atoom- en waterstofbom men", aldus verklaarde de Brit se luchtmaarschalk sir John Slessor, voormalig stafchef der R.A.F., in een radio-toespraak. „Geen enkel land zal een grote oorlog Ibeginnen, indien het weet dat het dan met de volle macht van atoomwapens, waarover de andere partij be schikt, zal worden bestookt", vervolgde hij in de laatste van een serie radio-lezingen, geti teld „De omwenteling in de strategie". Sprekend over Duitsland ver klaarde sir John dat er „niet de minste kans op bestaat met de communisten in internationale onderhandelingen tot overeen stemming te komen", hieraan toevoegend; „Wij moeten het initiatief nemen en in de om gang met de communisten wat van hun eigen techniek van het stellen van het voldongen feit overnemen". Maarschalk Slessor stelde voor dat Engeland en de Ver. Staten, nadat W-Duitsland op nieuw bewapend en een Brits- Amerikaanse verklaring over een atoomkrijg tegen de aan valler zou zijn afgelegd, hun troepen van het Europese vas teland, met uitzondering van Berlijn, zouden terugtrekken. Een andere suggestie van hem was dat het in 1948 door Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg getekende verdrag vam Brussel zou worden uitgebreid tot W.-Duitsland, de Vér. Staten en Canada. „En zodra dit zijn beslag zou hebben gekregen, zouden wij de Sowjet-Unie, Polen en Tsjecho- Slowakije officieel moeten uit nodigen eveneens toe te treden.- Indien zij zouden weigeren en dat zouden zij in eerste aan leg zeker doen zouden wij moeten zeggen: „uitstekend. U zou, in geval van een aanval, de gevolgen daarvan ondervinden, doch zult dan niet de voordelen De heer Sincholle, conseiller- general van het departement van de Seine, heeft aan de prefect van politie gevraagd of het niet mogelijk zou zijn, aan buiten landse automobilisten die in overtreding zijn tegen de ver keersregels, een in hun eigen taal opgesteld boekje te over handigen, waarin op aangename wijze enkele aanwijzingen wor den gegeven. De heer Baylot hééft de heer Sincholle geantwoord dat het in Parijs gewoonte is, om tegen over vreemdelingen geen proces verbaal op te maken. Inderdaad hebben reeds sinds enige jaren de agenten in Parijs instructies gekregen om: 1. De overtreders alleen op zeer beminnelijke wijze op hun overtredingen te wijzen en 2. hun, een in vier talen opgesteld boekje te overhandigen, waarin zij de voornaamste verkeersre gels kunnen lezen, die van toe passing zijn voor het departe ment van de Seine. hebben die anders verstrekte val van een agressie-dreiging, waarborgen u zouden bieden". Slessor meende dat, als West- Duitsland eenmaal bewapend zou zijn, ook de Franse troepen weer naar hun land zouden moeten terugkeren, waarna het Kremlin van het vertrek der strijdkrachten van de Westerse Grote Drie uit Duitsland in kennis zou moeten worden ge steld. „Het Westen zou ook als eis moeten stellen, dat de Sowjet- Russische troepen weer binnen de eigenlijke Russische grenzen worden gelegerd. Doch of zij dit zouden willen of niet, wij zou den in elk geval moeten ver trekken met uitzondering dan van onze Berlijnse troe pen". Maarschalk Slessor besloot met te zeggen dat hij niet be doelde dat de Britse en Ameri kaanse bommenwerpers, in ge- onmiddellijk zouden moeten opstijgen om doelen in de aan- valsneigingen vertonende mo gendheid aan te vallen. „De betrokken mogendheid zou eerst gewaarschuwd kun nen worden. Zou dit niet af schrikwekkend genoeg werken, dan zouden pamfletten boven het gebied van de agressieve staat kunnen worden uitge strooid, waarin de steden en andere doelen, welke zouden worden gebombardeerd bij een voortgaan der agressieve voor nemens, zouden zijn aangege ven", zeide hij. Slessor gaf toe dat zijn op lossing ernstige bezwaren met zich zou brengen, „doch men moet er wel rekening mee hou den dat zij slechts zou worden toegepast in een toestand, die nog veel dodelijker gevaren zou herbergen". De politie te Montreal heeft medegedeeld een handel in zui gelingen in Montreal te hebben ontdekt, waarbij over de laatste tien jaar meer dan duizend baby's voor een bedrag van om streeks drie millioen dollar uit deze stad zijn verkocht. De politie neemt aan, dat de meeste baby's aan Joodse echt paren in de Ver. Staten zijn ver kocht. Deze echtparen zou men hebben doen geloven, dat de kin deren uit Joodse ouders waren In New York en Montreal ge vonden bewijzen tonen aan, dat Joodse echtparen 3000 tot 10.000 dollar voor een zuigeling hebben betaald. De basis van deze ille gale handel is het vervalsen van geboortebewijzen. De adoptiewetten van Quebec bepalen, dat adoptie slechts mag geschieden door personen, die dezelfde religie hebben als die, waaruit het kind voortspruit. Herman Buller, een jurist uit Montreal, is gedagvaard op be schuldiging van „het vervalsen van een geboortebewijs". Hij is op borgtocht tot zijn verhoor in vrijheid. Als bewijs van hun vaste wil de vrede in Europa te dienen, zijn de 3 Westelijke landen voornemens na de huidige con ferentie van de vier te Berlijn plechtig een garantieverklaring voor de veiligheid van de Sow jet-Unie af te kondigen. Op grond van verkregen in lichtingen bestaat het plan, al dus D.P.A., ter afsluiting van de Berlijnse conferentie nog een stap te doen, die de bereidheid van het Westen tot een verge lijk met de Sowjet-Unie duide lijk moet maken. „Wij willen aan de opmerking van Molotof tegemoetkomen, dat de Sowjet-Unie een weder kerig beveiligingsstelsel wenst", verklaarde een hooggeplaatst lid van een Westelijke delegatie. Het Westelijke aanbod moet tonen, hoe zeer het Amerika, Engeland en Frankrijk ernst is met de Russische wens naar veiligheid. Het zou voorzien in een wederzijds beveiligingsstel sel, dat in tegenstelling tot het voorstel van Molotof een ver binding tussen de reeds be staande of op komst zijnde be veiligingsorganisaties tot stand zou brengen. Een systeem van beveiliging zonder de Ver. Staten of Enge land, zoals Molotof het gaarne zou willen, wijst het Westen evenwel af. HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Guerilla aan de Rio Grande. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Guerilla aan de Rio Grande. GOES: Hotel Centraal, 2 uur: Jaarl. algem. vergade ring van aandeelhouders der N.V. Zaadhandel en Boom kwekerijen Wed. P. de Jongh. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Obsessie. Chr. Bewaarschool, 8 uur: Concert Houtblazers Kwintet van St. Nicolaas. Tegen dit voorschrift wordt nog veelvuldig gezondigd. De A.N.W.B. heeft er bij de minister van Justitie op gewezen, dat tegen het wettelijk voor schrift „bij mist overdag groot licht" uitermate veelvuldig wordt gezondigd. Hoewel dit belangrijke veilig heidsvoorschrift bij voortduring onder de aandacht van het pu- pliek wordt gebracht, moet wor den geconstateerd, dat het groot ste deel van het gemotoriseerde wegverkeer in dit opzicht nalatig blijft. Vooral de jongste mist- periode heeft dit weer duidelijk gedemonstreerd. De A.N.W.B. heeft de minister thans met klem gevraagd opdracht te willen geven tot het uitoefenen van een strenge controle op de naleving van deze bepaling. Een Britse commissie van deskundigen is tot de conclusie gekomen, dat er een zekere be trekking bestaat tussen roken en longkanker. De commissie werd in 1948 door het ministerie van Gezondheid ingesteld om een onderzoek te doen naar kanker en radio-therapie. Drie jaar heeft de commissie be steed voor het onderzoek naar de invloed van het roken op het ontstaan van longkanker. De tabaksindustrie heeft vcor dit onderzoek daadwerkelijke be langstelling getoond door een som van twee-en-een-half mil lioen gulden aan te bieden. Van de conclusie der commis sie werd in het Lagerhuis ge wag gemaakt door de minister van Gezondheid, McLeod, ter beantwoording van een schrif telijk ingediende vraag. „Ik aanvaard de mening van de De Nederlandse spoorwegen hebben zich de laatste dagen bij zondere inspanningen getroost om de achterstand in het ver werken van goederenwagens op de emplacementen te Amster dam en Rotterdam in te lopen. Alleen Zondag reden er honderd extra goederentreinen, waarmede ruim 4100 beladen wagens naar hun bestemming zijn gebracht. Hierdoor is het mogelijk geble ken reeds Maandag wederom wagens aan te nemen, die op binnenlandse stations worden geladen, en welker lading be stemd is voor uitvoer over zee via de havens Amsterdam, Rot terdam, Dordrecht, Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. Dit in afwijking van de Zaterdag j.l. bekend gemaakte bijzondere maatregelen. De rederij J. Vermaas' Scheep vaartbedrijf te Rotterdam is op het ogenblik de gedachte toege daan, dat er geen hoop meer is voor het kustvaartuig „Josien", waarvan men voor het laatst ge hoord heeft op 3 Februari j.l., toen het schip zich in de nabijheid van Quessant bevond. Zoals wij Woensdag j.l. reeds schreven was de „Josien" een kustvaartuig van 499 brt. met een laadvermogen van 860 ton op 31 Januari vertrokken uit Bayonne met een lading hout. De directie van de rederij achtte het toen niet onwaarschijnlijk, dat de „Josien" tengevolge van het slechte weer in het Engelse ka naal een schuilplaats had ge zocht. Ook meldden wij toen, dat het de rederij niet mogelijk was contact met het kustvaartuig op te nemen, doch dit schreef men toe aan een mogelijk defect van de telefonie-installatie van de „Josien". HAiil. «IODIN. IN SÏAALWAKENFAl «UK IN II ZfVINHIGIN Daar het schip zich in een druk bevaren route bevond werd in de buurt varende schepen verzocht uit te zien naar het vermiste schip, doch ondanks alle moeite bleven alle pogingen om iets van het schip gewaar te worden tot dusverre vruchteloos. De rederij vertelde ons Maan dagochtend, dat de „Josien" een bemanning heeft van elf koppen: tien Nederlanders uit Rotterdam, Den Haag, Vlaardingen. Maas sluis en Enkhuizen en één Duit ser uit Hamburg. De .Josien", die gebouwd werd bij de N.V. scheepsbouwwerf v/h De Groot en Van Vliet te Slikker veer, werd in November 1951 te water gelaten. De proeftocht werd op Woens dag 16 Januari 1952 op de Nieu we Waterweg gehouden. De „Josien" was een kustvaar tuig van het gladdektype en werd voortbewogen door een 500 pk motor. WRAKSTUKKEN GEVONDEN. Maandag heeft een vliegtuig van de Britse luchtmacht wrak stukken waargenomen op zee ter hoogte van Devonshire, die af komstig zouden kunnen zijn van de „Josien". De piloot van het vliegtuig, dat laag vloog, zag ettelijke roodge- ringde boomstammen en gezaagd hout drijven. Zeventien politieke gevange nen, die te Porto Farina, onge veer 30 km te noorden van Tunis, gevangen zaten, zijn in de nacht van Vrijdag op Zaterdag uitge broken en voortvluchtig. De politie heeft onmiddellijk alle wegen afgezet. door MARTIN VERDUYN. 40) (Nadruk verboden). Tijdens de daling zag Desmond scherp uit naar het Duitse kamp maar het gelukte hem niet een spoor daarvan te vinden. Alle vliegtuigen kwamen behouden aan de grond. Desmond liet bij ieder toestel een piloot achter en verzamelde tachtig goed getrain de infanteristen die hem ter be schikking waren gesteld, om zich heen. „Wij hebben nu een goede kans dat de Duitsers onze komst niet bemerkt hebben," zei hij. „Zo geruisloos mogelijk en in ganzenmars volgen jullie mij nu. Eenmaal bij de plaats aangeko men, waar de Amerikaanse ka pitein met zijn mannen en de aanwezigheid van mensen. Toen dacht Desmond: dit spoor moet ons naar de vijand leiden en hij dacht ook, dat het een waagstuk was, dit spoor te volgen. Maar overheersend was de gedachte aan de benauwenis van die dap pere mannen, die de Duitse vliegtuigen bezet hielden en hoe zij iedere seconde minder weer stand zouden krijgen, met af grijzen wachtend op het moment dat zij geestelijk en lichamelijk zouden breken en de getergde vijand als wolven op hen toe zou den schieten. Dus waagde hij het er op en halveerde zijn troep in twee af delingen van veertig man. „We volgen dit spoor in tegen- Duitsers zich bevinden, maken overgestelde richtingen. Waar wij een omsingelende beweging maar denk er om: muisstil!" In snel tempo werd de mars begonnen. Desmond leidde zijn mannen in de richting die zijn kompas aangaf. Hij was sinds zijn prille jaren niet meer in een kerk geweest, maar nu was er een stille bede in zijn hart, dat hij de goede richting had en nog op tijd zou komen. Na een kwartier zwoe gen en bedachtzaam speuren, overal begeleid door het gekrijs van apen, stak Desmpnd zijn hand op. Afgehakte lianen en platgetreden gras wezen op de schijnlijk zal één groep op het nu vrijwel onbezette Duitse kamp stuitten en de andere groep op de Duitsers zelf. Zodra een groep hoort schieten, moet de een de ander niet te hulp komen, voor dat het kamp grondig is door zocht. Want het gaat in de eerste plaats om professor Nichols en waarschijnlijk bevindt die zich in het kamp." „En nog iets," vervolgde de wakkere kapitein, toen zijn man nen aanstalten maakten om ver der te gaan, „deze professor Ni chols mag onder geen enkele voorwaarde met een van de Duit se vliegtuigen verdwijnen. Hij mag echter ook in geen geval doodgeschoten worden. Niemand mag zelfs ook maar proberen hem te verwonden. Zelfs mag een poging tot ontvluchten van deze man niet met de wapens verhinderd worden. Als hij geen vervoermiddel heeft, vangen wij hem toch later op. Het gaat er dus ook om zodra de Amerika nen door ons bevrijd zijn, de Duitse vliegtuigen onklaar te maken." Na deze in rad Frans gespro ken lange, xloch noodzakelijke instructies ging ieder zijns weegs. Desmond dankte de he mel dat de jungle vol was van lawaai, want ondanks hun trai ning en zorgvuldig pogen, kon de troep van veertig mannen zich niet geluidloos voortbewe gen. Steeds langzamer gingen de mannen lopen, totdat Desmond hen beduidde halt te houden. On miskenbaar klonken stemmen tot hen door. Ze kwamen uit de richting die zij gegaan waren. Het contact met de vijand was dus tot stand gekomen. Des- mond zocht twee van zijn beste verkenners uit en gaf hen fluis terend bevel naar voren te slui pen en hem te rapporteren waar zij op gestuit waren, op het kamp of op Mersham, Schroder en de vliegtuigen. Het antwoordt liet niet lang op zich wachten. „Wij zijn vlak bij een kleine open ruimte, aan alle zijden om sloten door de jungle," vertelde een der verkenners. „Dit pad loopt er op uit en op ongeveer vijftig meter afstand, dus tegen over de plaats waar het pad in het terrein overgaat, staan de vliegtuigen. Op enige meters daarvoor staan de Amerikaanse kapitein, een majoor en een ge wonde sergeant. In de vliegtui gen zie je de mannen die ze be zet houden. Ze zijn er beroerd aan toe. Eén ervan houdt ten minste zijn hoofd buiten de cockpit en hapt naar adem. De andere hangt meer dan hij zit." „Goed," zei Desmond. „Ikzelf probeer met tien man een om trekkende beweging te maken, zodat ik achter de vliegtuigen kom. Ik zal proberen kapitein Mersham zo heet die Ameri kaanse officier een seintje te geven. De overige dertig man sluiten de Duitsers zoveel moge lijk aan deze kant in. Vier man blijven hier om de vijand de af tocht langs het pad te beletten. Wanneer wij vlug handelen, slaan we een slag, waar jullie geen voorstelling van hebben." De reeds zo lang werkeloos in de oorlog toeziende officier werd enthousiast. Hij was intelligent genoeg om de geweldige beteke nis van deze schijnbaar kleine operatie te doorzien. Innig hoop te hij dat de andere troep er in zou slagen het kampement te vinden en professor Nichols ge vangen zou nemen. Maar er was geen tijd voor verder nadenken. (Wordt vervolgd). commissie, dat uit de statistieu ken blijkt, dat het rJken een factor is bij het ontstaan van longkanker", aldus McLeod. „Ik wil er echter de aandacht op vestigen, dat er tot dusverre nog geen duidelijke aanwijzing is wat betreft de manier waar op het roken longkanker zou kunnen veroorzaken of de mate waarin het dit doet". Op de persconferentie, welke hij na zijn mededeling in het Lagerhuis hield, rookte McLeod in 3 kwartier tijds 3 sigaretten, aldus werd door de journalisten genoteerd. De Britse minister van Ge zondheid, Ian McLeod, haalde in het Dagerhuis het volgende aan uit het rapport van de commissie „Het is wenselijk dat jonge mensen worden gewaarschuwd tegen het gevaar dat duidelijk aan zwaar roken verbonden is. Dit gevaar schijnt toe te nemen naarmate meer gerookt wordt". Een korte tijd na deze uit spraak van de minister daal den de tabaksaandelen cp de Londense beurs aanzienlijk. Volgens de verwachting van de makelaars zullen zij zich echter spoedig herstellen. Sir Harold Himsworth, de se cretaris van de raad van me disch onderzoek, zeide op een persconferentie dat men niet kon schatten hoeveel sigaretten per dag zonder gevaar kunnen gerookt worden. De grens schijnt te liggen bij 5 sigaret ten per dag. Sir Harold Himsworth vertel de dat slechts een zeer klein aantal lijders van longkanker genezen konden worden door medische behandeling. In de meeste gevallen waren de dok ters slechts in staat het lijden van de patiënten enigszins te verzachten. Bijna onmiddellijk na de mededeling van sir Ha rold hebben grote Engelse ta baksfirma's verklaard dat nog niet was bewezen dat roken longkanker veroorzaakt. De Engelsen betalen jaarlijks ongeveer 6 milliard gulden aan tabaksaccijnzen, dat is onge veer 14 procent van de natio nale begroting. Sinds 1919 heeft longkanker steeds meer slacht offers geëist. In 1952 zijn 11.981 mannen en 2.237 vrouwen aan deze ziekte gestorven, 20 pro cent van alle kankerslacht offers. Het hoogste sterftecijfer valt onder mannen tussen de 65 en 74 jaar en onder vrouwen boven de 75. Door middel van een buis vormige machine die 10 siga retten tegelijk rookt, proberen medici in Glasgow na te gaan of roken longkanker veroor zaakt. De rook in de machine wordt door een serie oplossingen ge leid en medici onderzoeken wel ke neerslag de rook in het men selijk lichaam kan geven. De machine, die geen speciale naam heeft, rookt rustig voort in hetzelfde tempo als een mens, maar met een capaciteit van 300 sigaretten per dag. De verklaring van de Britse minister '«an Volksgezondheid in het Lagerhuis dat roken en longkanker met elkaar verband houden, geniet veel aandacht in de Britse pers. De „Times" merkt op, dat de tabaksmaatschappijen er ver standig aan hebben gedaan bij te dragen in de kosten van ver dere onderzoekingen, waardoor misschien een middel zou kun nen worden gevonden „om het genot van het roken te behou den en eventuële schadelijke bestanddelen te verwijderen". De „Daily Telegraph" meent, dat tabaksrook misschien niet de enige schuld heeft. Er zijn vele andere irriterende stoffen aan te wijzen, aldus dit blad. De „News Chronicle" zegt dat het rapport reden tot bezorgd heid, maar niet tot paniek geeft. Bijna alle Britse bladen be gonnen hun berichtgeving over dit onderwerp met te vermel den, dat de minister van Volks gezondheid, McLeod, zelf ket tingroker is.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2