Weer weinig vorderingen KOREA Spoedig Amerikaanse luchtmacht onderdelen naar Nederland Antwerpse scheepsbevoorraders klagen over Nederlandse concurrentie Sabotage op Engels vliegdekschip Koningin Elizabeth opent Australisch Pariement Bemanning van gezonken „Douro" terug in Nederland Nieuw werelddiepterecord Japanse kustwacht jaagt op 6 communistische schepen Zeelieden en oud-zeelieden wenden zich tot de minister Radioboodschap van de Paus Amerikaanse vlieguigen voor Indo-China WEERSVERWACHTING. HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN. De conferentie te Berlijn Ruwe en gesprongen handen? KALODERMA Gelee! Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DINSDAG 16 FEBRUARI 1954. 9e Jaargang No. 3075. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 c-t.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—; iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. De vier ministers hebben Maan dag opnieuw het thema der Europese veiligheid besproken, doch hebben daarbij zoals ver wacht werd hoegenaamd geen voortgang kunnen maken. Eden en Bidault hebben van de Russische minister een duidelijke uitspraak gevraagd over de vraag of naar zijn mening een voortbe- De Japanse kustwacht maakt op het ogenblik jacht op zes communistisch-Chinese sche pen, die volgens mededelingen van de gearresteerde Japanse communisten-leider Jamamoto, wapens, munitie en verdovende middelen aanvoeren voor Ja panse communisten. Jamamoto heeft na zijn aan houding te Koekoeoka ver klaard, dat de 6 schepen begin FebTuarï uit Sjanghai naar de Zuidwest-kust van het Japanse eiland Koesjioe zouden vertrek ken met aan boord 3000 revol vers. munitie en 30 kg heriane. Omstreeks 12 Februari zou deze lading in Japan moeten worden gelost, doch door het slechte weer was de landing waar schijnlijk uitgesteld. 47 Zeelieden en oud-zeelieden hebben zich met een adres tot de minister van "Verkeer en Waterstaat gewend, waarin zij hun teleurstelling uitspreken over het feit, dat zij van 1 Fe bruari af krachtens de noodwet ouderdomsvoorziening zullen worden betaald Dit betekent naar zij mede delen een inkomstenverlaging van ongeveer 10 per week. Zij hebben de minister er aan herinnerd dat zij de gehele oor log hebben gestreden voor de bevrijding van het vaderland. Zij krijgen nu de zware las ten te dragen van een zorgvolle oude dag. staan van de Noord-Atlantische verdragsorganisatie in overeen stemming zbu kunnen zijn met liet Russische plan voor een vei ligheidspact van alle Europese landen. Molotof ontweek een dui delijk antwoord op deze vraag en toen hij tenslotte door zijn Wes telijke tegenstanders tot een ant woord „ja of neen" werd gedwon gen zei hij laconiek: ,,Ik stel voor, dat wij de zitting opheffen". De ministers zijn daarop uiteen gegaan zonder te weten, waar over zij Dinsdag verder zullen spreken. Indien dr Figl inmiddels instructies van zijn regering heeft gekregen zal het debat over Oos tenrijk worden voortgezet, zo niet dan zal men voortgaan met de be handeling van de Europese vei ligheid. De geheime besprekingen over een conferentie met rood China over het Koreaanse probleem hebben ook Maandag niet tot een definitief resultaat gevoerd, ook al werd volgens ingelichte krin gen enige vooruitgang geboekt. De ministers willen Woensdag ochtend nogmaals in geheime zit ting bijeen komen om dan zo mo gelijk een beslissing te nemen. Naar de D.P.A. meldt bespra ken de ministers nogmaals de mogelijkheid tot het houden van een conferentie over Oost-Azië. Op de besloten vergadering van Woensdag zal besloten worden of een dergelijke conferentie ge houden zal warden en zo ja in welke vorm. Van Amerikaanse zijde is een vier-mogenhedenconferentie voorgesteld ter opstelling van de agenda en ter bepaling van het aantal deelnemers Continentaal- China zou dan tot de deelnemers behoren. In de eerste plaats zou de Koreaanse kwestie ter sprake komen. Frankrijk stelde voor dat Korea en Indo-China behandeld zouden worden. China zou on middellijk uitgenodigd worden als het de hulp aan de opstande lingen der Vietminh staken. De Sowjet-Unie zou bespreking van alle vraagstukken van het Verre Oosten wensen en een on middellijke uitnodiging van con- tinentaal-China. Aan de confe rentie zouden dan alle betrokken partijen moeten deelnemen. Inmiddels maken de ministers en hun delegaties reeds aanstal ten om Berlijn zo snel mogelijk te verlaten. John Foster Dulles zal nog Donderdagavond, dus ter stond na het einde van de confe rentie, naar Keulen vliegen. Hij wil in Bonn een kort onderhoud hebben met bondskanselier dr Adenauer en dan terstond naar de Verenigde Staten gaan om zich op de panamerikaanse con ferentie voor te bereiden. ADENAUER NAAR BERLIJN. Vandaag zal dr Konrad Ade nauer, de Westduitse bondskan selier. naar Berlijn vliegen om de Oostduitsers via de radio op te wekken niet wanhopig te zijn over het mislukken van de vier- mogendhedenconferentie, aldus is van Duitse zijde verklaard. Adenauer zou de Oostduitsers voornamelijk op het hart willen drukken, de hoop niet op te ge ven door de groeiende kracht van het Westen. AUDENAUER NODIGT WESTELIJKE MINISTERS UIT. Dr Konrad Adenauer, de West- Duitse bondskanselier, heeft de drie Westelijke ministers van buitenlandse zaken uitgenodigd hem voor hun vertrek naar hun land een bezoek te komen bren gen. In conferentiekringen wordt gezegd, dat de ministers naar verwachting Maandagavond zou den antwoorden. De Amerikaanse minister, John Foster Dulles, had Adenauer reeds belo.ofd, dat hij hem op terugweg naar Washington een bezoek zou brengen. „Er bestaan plannen om onder- Amerikanen in aanmerking ko delen van de Amerikaanse lucht macht in Nederland te stationne ren", zo heeft minister Staf gis teren naar aanleiding van een vraag op een persconferentie ver klaard. Volgens de minister zul len deze onderdelen waarschijn lijk in het najaar komen en het zullen, zo zeide hij >,geen gewel dige aantallen zijn". Primair zag hij in deze stationnering een be wijs „dat men vertrouwen in ons heeft en dat men verwacht dat wij op militair gebied ons uiterste best zullen doen". De Amerikaanse eenheden zul len bestemd zijn om de gaten in ons luchtverdedigingssysteem op te vullen. Het zullen zeker geen vliegtuigen voor strategische doeleinden zijn. De minister zeide zelf het liefst hier „All Weather Fighters" te hebben, als hij een keur moest doen uit vliegtuig typen. Als één van de velden die voor het stationneren van de De beroepsvereniging der Ant werpse scheepsbevoorraders heeft onlangs de volgende schrif telijke vraag voorgelegd aan de ministers van Financiën en Jus titie: „In de haven van Antwerpen worden sedert enige tijd de re ders en scheepskapiteins van alle Het diepzeeduiktoestel van de Franse marine heeft Maandag ter hoogte yan Dakar een diepte van 4050 meter bereikt en hierdoor een werelddiepterecord geves tigd. Het record stond met 3150 me ter op naam van prof. Piceard, die het vorig jaar in de Middel landse Zee had gevestigd. Medewerkers voor vlootzaken van Brrtse bladen, die zich aan boord van het 36.000 metende vliegdekschip „Eagle" bevinden, dat op weg is naar de Middel landse Zee, waar de oorlogsbo dem zich bij de vorige schepen der Britse thuisvloot in dit zee gebied zal voegen, hebben mel ding gemaakt van nieuwe geval len van sabotage, welke zich na het vertrek uit Gibraltar heb ben voorgedaan. Het ernstigste van deze geval len is het overboord werpen van electrotechnisch materiaal, dat wordt gebruikt bij de controle der vuurleiding van het scheeps geschut. De correspondent van de „Daily Express" meldt, dat dit opzettelijk door ontevreden Paus Pius XII, die langzamer hand herstelt van een ernstige ziekte, heeft zich Zondagavond met een via radio-Vaticana uit gesproken boodschap van troost tot* alle zieken ter wereld ge richt. Hij beperkte zich hierbij tot het voorlezen van de eerste 500 woorden van zijn 2000 woorden tellende „boodschap aan de zie ken" welke als onderdeel van de viering van het Maria-jaar reeds eerder werd uitgezonden. De rest van de boodschap werd door een priester voorgelezen. De Paus zeide in zijn bood schap onder meer: .Dank zij de moderne techniek kunnen wij thans vele zieken in ziekenhui zen, klinieken, woningen en ge vangenissen bereiken". Hij beval alle zieken in de ge nade van de Heilige Maagd aan. Nadat de priester de voorle zing van 's Pausen boodschap had beëindigd, kondigde hij aan dat de Paus zijn apostolische zegen zou geven, hetgeen deze weer zelf deed. bemanningsleden is gedaan", waaraan hij toevoegt: „De offi cieren maken zich ernstig onge rust, daar deze toestand een slechte uitwerking heeft op het prestatievermogen van het schip als geheel". Er is een officieel onderzoek naar de sabotagedaden ingesteld. De „Eagle" is het grootste vlieg dekschip der Britse vloot. Er is een bemanning van 2400 koppen aan boord. Een woordvoeder der Britse admiraliteit heeft Maandagmor gen bevestigd, dat electronisch materiaal, bestemd voor de controle der vuurleiding van scheepsbatterijen, over boord is geworpen en dat op sommige plaatsen telefoons van hun plaats zijn gerukt. Hij zeide dat de sa botagedaden op of omstreeks zes dezer, twee dagen voordat de „Eagle" naar Gibraltar vertrok, zijn bedreven. De beide inzittenden, de mari ne-officieren Houot en Willna, zetten het duiktoeste] op de bo dem van de Atlantische Oceaan. Zij vertelden, dat al naar gelang zij dieper afdaalden, het zeewater eerst groen, toen donkerblauw en tenslotte zwart was. Door middel van twee schijnwerpers konden zij op grote diepte vreemde levende wezens waarnemen. Zij vertelden oranje garnalen te heb ben gezien, die er uitzagen alsof ze al gekookt waren. Op nog grotere diepte hadden officieren griezelige poliepen met doorzichtige tentakels waarge nomen. Toen het duiktoestel op de bo dem stond, stond het onder een druk van 405 kilogram per vier kante centimeter. Het duiktoestel bestaat uit een sigaarvormige benzinetank en een stalen bol voor de onderzoe kers. Om het toestel te doen stij gen. schakelt men de electromag- neten, die de ballast vasthouden, uit, waarna het toestel door het lage soortelijke gewicht van benzine gaat stijgen. Een paar uur eerder dan men verwachtte, kwam het duiktoe stel Maandag weer aan de opper vlakte. Eerder had men dit Franse ap paraat onbemand tot ruim 4000 meter laten duiken. nationaliteiten aangesproken door Nederlandse vertegenwoor digers van handelshuizen, die hen ter plaatse komen uitnodigen de scheepsvoorraden in Neder land te bestellen met levering Antwerpen. Deze ongewenste praetijken zijn van een aard dat ze de goede betrekkingen met on ze Noorderburen benadelen. Heeft de regering de nodige maatregelen getroffen om te on derzoeken of deze vreemdelingen, die hun werkzaamheden naar Belgisch gebied hebben ver plaatst, in overeenstemming zijn met onze wetgeving op het vreemdelingenverkeer, op de ar beid van vreemdelingen op Bel gisch grondgebied en met de voorschriften van het ministerie van Economische Zaken en van Financiën?" De minister van Financiën heeft hierop thans het volgende geantwoord: „De leveringen aan zeeschepen van vreemde (Neder landse of andere) goederen, is niet in strijd met de douanevoor schriften. Zulke leveringen kun nen door onverschillig wie ge schieden onder doorvoerregime indien de voorgeschreven forma liteiten worden vervuld. Ik heb een onderzoek ingesteld naar de kwestie der inkomstenbelastin gen, zowel van de bedoelde ver tegenwoordigers als van de han delshuizen voor welke zij optre den". De minister van Justitie heeft van zijn kant geantwoord: „Krachtens tussen België en Nederland gesloten overeenkom sten hebben de Nederlanders op vertoon van hun identiteitskaart vrije toegang tot België. Wat hun verblijf op Belgisch grondgebied betreft moeten de personen waar van sprake is dus geacht worden in overeenstemming te handelen ten aanzien van de wetgeving op de vreemdelingen. Dit neemt ech ter niet weg dat een vreemdeling, ook al is zijn verblijf in het land niet in strijd met de voorschrif ten, door een bepaalde bedrijvig heid wettelijke of reglementaire bepalingen kan optreden indien hij die activiteit zonder vergun ning uitoefent. Dit laatste aspect van de vraag valt echter onder de bevoegdheid van mijn collega de minister van Economische Za ken aan wie de vraag is voorge legd". men, noemde Ir. Staf het in aan bouw zijnde vliegveld Venray. De minister zeide geen aanwij zingen te hebben, dat van Neder landse zijde bezwaren zouden zijn tegen de stationnering. Hij revereerde in dit verband aan een verklaring die het Twee de Kamerlid de heer E. Vermeer (Arb.) destijds in de Tweede Ka mer had afgelegd, waarbij deze blijk had gegeven met een even tueel stationneren van Ameri kaanse onderdelen in Nederland accoord te kunnen gaan. Op deze verklaring was toen uit de Ka mer geen reactie gekomen. Minister Staf is gisteravond per vliegtuig naar de Ver. Staten vertrokken en wel op uitnodiging van de Amerikaanse minister van Defensie Wilson. Eén van de on derwerpen, die daar besproken zal worden, is de levering van mi litair materiaal aan ons land. „Na het debat in de Tweede Ka mer zijn er nog wel enige punten om besproken te worden, aldus de minister, en ik hoop bij mijn terugkomst in de Eerste Kamer dan ook meer concrete mede delingen over de stand van zaken te kunnen doen". Voorts zag hij het belang van zijn reis gelegen in de verande ring van de Amerikaanse defen siepolitiek en vooral in de moge lijkheid om na te gaan wat de oorzaak van de wijziging in deze kan zijn. Overigens was deze wijziging voor de minister niet nieuw, want, zo zeide hij „destijds in Pa- rijis heeft Dulles in een besloten ministeriële bespreking op de 1 NATO-bijeenkomst de Ameri kaanse politiek reeds uiteen ge zet". Komende op de defensiepolitiek en speciaal op de drie dimensio nale verdediging, merkte de mi nister op, dat hij eigenlijk veel meer omhoog zit met de vierde en vijfde dimensie, de tijd en het geld. Overigens verklaarde hij, dat de strategische luchtmacht, als een van de belangrijkste onder delen van de defensie, voor hem zeker een punt van bespreking zal uitmaken. Minister Staf zal verder in Amerika een bezoek brengen aan alle vier krijgsmachtonderdelen, de marine, het leger, de lucht macht en de mariniers. Voorts hoopt hij 'n onderhoud te hebben met president Eisenhower en m?t admiraal Mc. Cormick, de com- van de NATO-strijd- in de Atlantische mandant krachten Oceaan. Neutrale terugzendingscom missie beraadslaagt over het eindrapport. De neutrale terugzendings commissie heeft te Panmoen- djon vergaderd in verband met het opstellen van haar eindrap port. Zij zal, overeenkomstig 't bepaalde in de Koreaanse be standsovereenkomst, 22 dezer ophouden te bestaan. Heden zal de commissie bij eenkomen om de beëindiging van haar werkzaamheden te regelen en een beslissing te ne men over het lot van de 17 ge vangenen, die beschuldigd wor den van moord en die nog in arrest blijven. De voorzitter van de commis sie, de Indische generaal Thi- maja, die dit meedeelde, ver klaarde voorts, dat de leiders ■van de Zwitserse en Zweedse delegaties heden na de verga dering uit Korea zullen vertrek ken. Tot de opheffing van de commissie zullen zij zich door plaatsvervangers laten verte genwoordigen. Het Zuidkoreaanse ministerie van Defensie heeft Maandag bekendgemaakt, dat ruim 4000 voormalige Noordkoreaanse krijgsgevangenen, die niet ge repatrieerd wilden worden en die ook geen dienst willen ne men in het Zuidkoreaanse le ger, op 7 Maart uit Zuidkore aanse kampen zullen worden ontslagen. Zij behoorden tot de groep van 7500 Noordkoreanen, die op 20 Januari door de neu trale repatriëringscommissie zijn overgedragen aan de Ver. Naties. Een gerechtshof in Seoel heeft Maandag de voormalige Zuid koreaanse minister van Binnen landse Zaken, Tsjin Hjon Sjik, veroordeeld tot 18 maanden ge vangenisstraf. Tsjin was be schuldigd van schending van wetten op de nationale veilig heid en verduistering van rege ringsfondsen. De minister deelde voorts nog mede dat, wat Nederland nu ont vangt aan Amerikaanse wapen leveranties, voldoende is om door te gaan 'op basis van het 5 divi sieplan voor het leger. Minister Staf zal op zijn reis o.m. vergezeld worden door drs. E. H. v. d. Beugel, directeur- generaal van het bureau voor economische en militaire hulpver lening van het ministerie van Buitenlandse Zaken en door gen.- majoor Noble, hoofd van de M.A.A.G. in Nederland. Generaal Weyland, bevelheb ber van de Amerikaanse lucht macht in het Verre Oosten, heeft Maandag in Tokio meege deeld. dat een eerste zending van 12 Amerikaanse B-26 bom menwerpers naar Indo-China onderweg is en dat meer van dergelijke toestellen zullen vol gen. De generaal, die verleden week een kort bezoek bracht aan Indo-China, voegde hieraan toe, dat de 250 technici van de Amerikaanse luchtmacht, die naar Indo-China zijn gezonden, reeds aan het werk zijn. Voorts deelde generaal Wey land mede, dat 2 Amerikaanse vliegtuigen een dagelijkse dienst onderhouden van de Philippij- nen naar Indo-China voor aanvoer van levensmiddelen en materiaal. Koningin Elizabeth heeft gis teren in Canberra met een korte rede de zitting van het Australi sche parlement geopend. Het was de eerste maal in de geschiede nis van Australië, dat dit door een regerende vorst geschiedde. De koningin, die haar kroning japon droeg, zat bij de plechtig heid op de zetel die haar vader tot zitplaats diende, toen hij in 1927, als hertog van York, de eerste zitting van het Australi sche parlement opende. In haar rede, die zes minuten duurde, verklaarde koningin Eli zabeth, dat zij „met God niet slechts regeren, doch ook dienen zal". Zij wees er op, dat het volk van Australië en het gehele Brit- Maandagmiddag zijn met het K.L.M.-toestel „Rembrandt" negen leden van de bemanning van het in de nacht van 10 op 11 Februari j.l. bij Kaap Nao gezon ken kustvaartuig „Douro" van de K.N.S.M. op Schiphol aange komen. De „Douro" is vrijwel onmid dellijk na een aanvaring met het Spaanse schip „Drago" in de diepte verdwenen. Alle leden van de 13 koppen tellende beman ning konden op 't Spaanse schip overstappen. De kapitein, de heer G. de Vries, de tweede stuurman, de heer P. Schuitema, de tweede ma chinist, de heer H. J. Heeremans, en een matroos, de heer A. Zui derduin, zijn in Valencia achter gebleven voor het afleggen van de officiële verklaringen. Op de Amsterdamse luchthaven werden de schipbreukelingen, die met geruime vertraging arriveer den, opgewacht door ir W. H. Kruijff, directeur van de K.N. S.M., de heer L. van Kampen, chef van de nautische dienst en de heer A. G. Cramer, chef van de afdeling personeelszaken van deze maatschappij, i De eerste stuurman, de heer R. Labruyère uit Rotterdam, is van mening, dat de aanvaring is te wijten aan onvoldoende onop lettendheid op het Spaanse schip. Hij1 lag zelf te bed, toen de „Dou ro" door de „Drago" werd ge ramd. „Het was alof ik droom de", zo vertelde de eerste stuur man. „De „Douro" werd geraakt bij het achterschip, juist op de plaats waar het waterdichte schot tussen machinekamer en de ruimen zich bevindt. De neus van de „Drago" drong zó diep naar binnen, dat van redden geen sprake meer was. In alle haast hebben de mannen dan ook het allernoodzakelijkste bijeenge gaard en zijn aan boord van de „Drago" geklommen. De eerste, die het overstapje maakte, want dit was het. zo dichtbij was de Spanjaard, was de 3e machinist A. v. Zaanen uit Scheveningen. De laatste, die 't Nederl. schip verliet, was de eerste machinist G. P. de Bree uit Amsterdam, die nog de touwladder kon grijpen en zo aan boord van de „Drago" kwam. Toen hij veilig en wel aan boord van het Spaanse schip was gekomen, verdween de „Dou ro" in de golven. Bij elkaar heeft alles nog geen zeven minuten geduurd, aldus het relaas van de eerste stuurman. Tussen het groepje verkleum de mannen, waarvan machinist De Bree met zijn 32 jaar veruit de ouste is, was een gewonde, de 20-jarige matroos B. J. Serne uit Haarlem, die tijdens de botsing in de kombuis koffie aan het zet ten was voor de opkomende wacht. Hij kreeg een ketel ko kend water over het hoofd en liep daarbij brandwonden op. Zijn hoofd is nog steeds in verband, maar de genezing vordert, zo ver telde hij. De mannen hebben vrijwel niets kunnen redden. Derde ma chinist Van Zaanen had een op gerolde overall in de handen; de eerste machinist De Bree had wat eigendommen in een oude schoenendoos, waaraan een kle renhanger bungelde, onder de arm. In Valencia hebben de schipbreukelingen kleren ge kocht, uiteraard afgestemd op 't milde Spaanse klimaat, zodat de mannen dolblij waren, dat zij, na een kort oponthoud, dank zij de medewerking van de douane, spoedig in de familiekring kon den terugkeren. Behalve de reeds eerder ge noemde leden van de bemanning, zijn nu teruggkeerd: de kok J. Schenkenberg uit Amsterdam m de matrozen L. J. Let uit Haar lem, L. J, H. Schendelaar uit Amsterdam, H. F. op 't Einde uit Amsterdam en M. P. Hus uit Katwijk aan Zee. se gemenebest vrede wenst in de huidige onrustige wereld van open en verborgen conflicten. Zij zei, dat op haar reis door het gemenebest haar werkelijke broederschap van haar volken was gebleken en zij dankte Aus tralië voor de warme ontvangst, die zij in het land had genoten. Na de rede werd de vergade ring geschorst, waarna de leden van de senaat en het huis van afgevaardigden met hun echtge noten aan de koningin en de her tog van Edinburgh werden voor gesteld. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Temperatuur om het vriespunt. Zwaar bewolkt en nevelig met plaatselijk enige motregen. Zwakke tot matige wind, voorna melijk tussen noordoost en noord. Temperaturen om het vriespunt. WOENSDAG 17 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 1.49 2.08 2.24 2.43 3.04 3.23 3.14 3.33 ZON MAAN op onder op onder Febr. 17 7.53 17.56 17.57 7.29 18 7.51 17.58 19.09 7.44 19 7.49 18.00 20.19 7.57 20 7.47 18.02 21.28 8.10

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1