Binnenlands nieuws RADIO? I bickrpkm Het teken der Joms Muziekleven in Zeeuws-Vlaanderen Neemt ST VOETBAL SCHAKEN. WIELRENNEN GEMEENTE TERNEUZEN Sta S-rERUtSS - De beste shag! Wat brengt de alt §tedn Loesje uit Arnhem kreeg een ton BRIDGE PRIJSKAARTEN LEZERS die schrijven 9 Dirigentencursus opgericht VOOR DE C-de KEER BETRAPT OP WINKELDIEFSTAL. KINDEREN SPEELDEN MET VUUR. Dan krijgt u het allerbeste van de Virginia-oogst, Lang van draad, heerlijk van geur en smaak. Neemt nu een pakje Sterling en u rookt de lekkerste shag van Nederland U nat EEN KLAP DIE GELD ZAL KOSTEN. ovzaak op de burcht verder bespre- Ondanks het beperkte wegver keer tengevolge van de dooi was het gehele Westen" (behalve Biervliet en IJzendijke) opgeko men naar de-jaarvergadering van de Bond van Muziekver., die dit maal plaats had in Temeuzen. Mede aanwezig was de heer Cor Schijve, musicus te Oostburg. Na de gewone plichtplegingen werd allereerst het meest kardi nale punt der agenda aan de orde gesteld, n.l. het in het leven roe pen van een dirigentencursus on der bondsauspiciën. Het bestuurs voorstel kvram neer op het vol gende: de heer Cor Schijve deze cursus te doen leiden die in Oost burg (begin Maart a.s.) zal w'or- der gegeven en in totaal een 40- tal lessen zal omvatten. Deze cur sus zal toegankelijk zijn voor dl recteuren, onderdirecteuren en verder geïnteresseerden. Bij vernieuwing bleek op de meer voltallige Terneuzense ver gadering instemming te bestaan met doel en streven dat in het bestuursvoorstel vervat was en met toevoeging der restrictie dat de bond tot een maximum van 200 eventueel bereid is bij te passen in de kosten, werd dit zeer belangwekkend voorstel aangeno men, waarvan men de meest vruchtdragende resultaten ver wacht. In 1954 korpsconoours te ZftidMuide. Even vlot werd overeenstem ming bereikt over het op Hemel vaartsdag (27 Mei) te houden korpsconcours, dat ditmaal zal worden gehouden te Zuidzande, waar de koninkl. muziekver. „Ve ronica", die op 6 Maart haar 80- jarig bestaan herdenkt, als gast heer zal optreden. Zowel „Ons Genoegen" uit Re- tranchement en „Oefening kweekt Kunst" uit Schoondtjke als „Eendracht maakt Macht" uit Watervliet (B.) hadden zich als medegegadigden voor het korps concours 1954 teruggetrokken. Op voorstel van het bestuur werd besloten in 1955 het concours te Watervliet te houden, ter gele genheid van het 115-jarig bestaan van „Eendracht maakt Macht". In nog vlotter tempo passeer den de schriftelijk toegezonden jaarverslagen van secretaris en penningmeester de revue. In eerstgenoemd verslag werd in een bondige samenvatting wel en wee van de bond in kleur en geur gesteld. Laatstgenoemd nog za keiijker overzicht releveerde de stand der kasmiddelen, die als ge volg van „minder gunstig boe ren" met 162,80 waren terugge lopen. Totale uitgaven bedroegen n.l 2050,80, totale ontvangsten ƒ1888. Voor 1954 was de bonds- penningmeester echter optimisti scher gestemd. De overtreffende trap van vlot heid bereikte de bestuursverkie zing. De beide aftredenden, n.l. de heren A. Th. 't Gilde uit Axel en C. v. d. Hooft uit IJzendijke, werden met vrijwel algemene stemmen herkozen. Uit de vergadering werd ver zocht het accent in strenger vorm te leggen op de morele bestaande en reglementaire verplichting der aangesloten verenigingen al lereerst deel te nemen aan het jaarlijkse bondsconcours, alvo rens men deelneemt aan een con cours buiten het bonds-rayon. Verder dat alleen uiterste nood zaak, b.v. ziekte, mag gelden een remplacant te nemen uit een an dere zusterver. op een bondsmu- ziekwedstrijd. Enig „kleingoed" besloot de omvraag dezer vlotverlopen ver gadering. 't G. IN- EN UITBRAAK IN DE KALVERSTRAAT. In de nacht van Vrijdag op Za terdag hebben inbrekers een be zoek gebracht aan een warenhuis in de Amsterdamse Kalverstraat waar zij voor een waarde van ƒ2.000 aan vulpenhouders, siga rettenaanstekers en sigaretten kokers hebben buitgemaakt. De politie stelt o.a. een onderzoek in naar de manier waarop de dieven zich toegang tot het warenhuis hebben verschaft. Hoe zij weer buiten zijn gekomen is aan geen twijfel onderhevig: zij hebben de uitgang geforceerd. Ook in het perceel zelf hebben zij op hun rooftocht deuren en sloten ge broken. De schade wordt door verzekering gedekt. De 28-jarige W. D. B. - S. uit Dordrecht is voor de 6de maal be trapt op winkeldiefstal te Rotter dam. Uit het onderzoek bleek, dat zij in twee magazijnen voor onge veer 80 ontvreemd heeft. De vrouw is in het hoofdbureau van politie te Rotterdam opgeslo ten. OMA KREEG ONAANGENAME VERRASSING Brand op zolder. Het bezoek, dat mevr. W. uit de Haagse Meloenstraat Zondag van haar zoon en kleinzoon kreeg, zal haar nog lang heugen. Ter wijl de familie gezellig het Zon dagse kopje koffie nuttigde mocht de 7-jarige Robbie op een zolderkamer spelen. Het knaapje vermaakte zich met lucifers en oud-papier, waarmee hij een mooi brandje stichtte. Dat brandje werd echter hoe langer hoe groter. Robbie zag geen kans tot blussen, sloop de trap af en ging zij het in iet wat hangerige stemming bij de buren op bezoek. Weldra brandde de zolder van oma's huis in de rustige moderne Haagse straat lustig. Rookwol ken spiraalden uit het dak, het geen tegen een uur of 1 door overburen werd gezien. Op melding „uitslaande brand" rukte een ladderwagen, twee mo torspuiten en een materiaalwa gen uit. De rustige vruchtenbuurt van Tomaat- tot Peer- en Sinaas appelstraat stond vanwege het geloei der brandweerwagens wel dra op zijn kop. Terwijl via de ladderwagen de aard van de brand werd verkend, plaatsten brandweerlieden op de lager gelegen verdiepingen van het huis haastig zeilen, zodat de blussingswerkzaamheden betrek kelijk weinig schade op de onder ste verdiepingen veroorzaakten. Het blussen duurde een klein h'alf uurtje. De zolderverdieping en een deel van het dak verbrand den. Huis en inboedel zijn verze kerd. het normale peil vol lopen, waar mee benedenwaarts op de rivier moet worden begonnen. Inmid dels hebben verschillende pontve ren de dienst kunnen hervatten o.a. met het druk gebruikte veer te Well is dit het geval. De Maas voert momenteel weinig water aan. Het wachten is op hevige dooi of regen. Noodwoning uitgebrand Zondagavond omstreeks half zes is brand uitgebroken in de houten noodwoning van de fami lie H. v. d. B. te Nijkerkerveen. Het bleek dat de vijf kinderen bij afwezigheid van de ouders een brandend stuk hout uit de kachel hadden gehaald en dit hadden neergelegd in de houthak. De kinderen snelden toen de brand uitbrak naar buiten. Een buur man droeg er zorg voor dat het op stal staande vee werd gered. Een bij de noodwoning liggend slaapgedeelte bleef behouden. De noodwoning zelf kon door de Nij kerkerveense brandweer niet worden behouden. De schade wordt niet door verzekering ge dekt. HET ONGELUK BIJ HARDERWIJK. De juiste namen van de Vrij dag tengevolge van de botsing tussen de sneltrein Zwolle Amersfoort en een autobus van de stadsdienst Harderwijk op een onbewaakte overweg bij Harderwijk omgekomen militai ren ziin: de 25-jarige gehuwde dienstplichtige soldaat A. J. van Vught. afkomstig uit Lutterade en de ongehuwde 21-jarige dienstplichtige soldaat J. R. Zee- valkink, afkomstig uit Hengelo. AMELAND OPNIEUW GE ÏSOLEERD. De poging van de vliegtuigen van de luchtmachtbasis Leeuwar den om Zaterdagmiddag vijf pas sagiers van Ameland op te halen, die noodzakelijk naar de vastewal moesten, is mislukt door de mist. Een landing onder deze weersom standigheden bleek te gevaarlijk te zijn. Het Waddeneiland is nu opnieuw geïsoleerd. Het ijs. dat het eiland omringt, belet de veerboot NesHolwerd nog steeds het uitvaren. Eerst Zaterdag trad op het eiland een flinke dooi in, doch zijn invloed is nog niet merkbaar op de ijs massa's. Alleen als de wind west wordt met een groot watergetij zal de boot kunnen varen, anders kan het echter nog dagen duren. Ook de beurtschepen van Ame land zijn door het ijs tot werke loosheid gedoemd. DODELIJK ONGEVAL. Zaterdagmorgen is in de Mar conistraat te Rotterdam een per sonenauto tegen een paal van de straatverlichting gereden. De 2 inzittenden, de 46-jarige werk- meester G. S. en de 44-jarige bankwerker C. O., beiden uit Schiedam, werden ernstig ge wond naar het gemeentezieken huis in Schiedam gebracht. Een van hen, de heer G. S., is onder weg overleden, de ander is ter verpleging opgenomen. verergeren somi Ab j ona hei voedsel moei- nV "o? niet verteert ontstaat --. n die de maagwand;:. gisting, die iap[ tan aantas B c A R P A N Q t v am?U Uw maag te hulp en - - komt Ul uw n>>elke maal. °Cfenn drnkkendl gevoel SisNombeweetateen ?- zonde de eetlust te «ïigen. bel voordeel lZaIcACHETS "AKKER" smaakloos,! Isnel, zeker I Er is een nieuwe mijlpaal be reikt in het radio-inzamelings- werk en bovendien is een meisje, dat nimmer kans zou hebben in ons land bekend te worden plot seling bij honderdduizenden een populaire figuur. Dit zesjarige Kleine jongens uit de Haagse meisje Arnhem j^njg^reeds vruchtenbuurt, die met hun neu zen voorop bij dit brandje ston DINSDAG 16 FEBRUARI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.: 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Water standen; 9.35 Gram.; 10.50 Voor de jeugd; 11.00 Causerie; 11.30 Piano; 12.00 Orkest; 12.30 Me dedelingen; 12.40 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 Or kest; 14.00 Causerie; 14.30 Gr.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.15 Voor de vrouw; 15.45 Gr.; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Lich te muziek; 17.45 Gram.; 17.50 Causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Piano; 18.25 Oauserie; 19.00 Voor de kinderen19.05 Orkest 19.25 Kwartet; 20.00 Nws.: 20.05 Gev. programma; 21.35 Lichte muziek; 21.55 Mededelingen; 22.00 Gev. muziek22.05 Tiroler muziek; 22.45 Causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 New York cal ling; 23.20 Dansmuziek. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.40 Causerie; 10.00 Voor de jeugd; 10.15 Gr.; 11.00 Voor de vrouw 11.30 Schoolradio; 11.50 Cause lie; 12.03 Orkest; 12.30 Medede lingen; 12.33 Gram.; 13.00 Nws.; 13.20 Amus. muziek; 14.00 Gev. programma; 14.50 Orkest; 15.30 Ben je zestig?; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Schoolradio; 17.15 Voor de kin deren; 17.45 Regeringsuitzend. 18.00 Gram.; 18.20 Sport; 18.30 Voor de jeugd18.52 Actuali teiten; 19.00 Nieuws; 19.10 Gr.; 19.15 Boekennieuws; 19.30 Gr.; 20.25 De gewone man; 20.30 Or kest; 21.45 Causerie; 22.00 Pia no; 22.25 Gram.; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Orkest. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gr.; 14.00 Schoolradio; 15.30 Koor; 15.45 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.50 Boekbespreking; 18.00 Voor de jeugd; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Verzoekprogramma; 20.15 Voor de vrouw; 21.00 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws. den, achtten het lot van Robbie allerminst benijdenswaard. TREINBOTSING TE AMERSFOORT. In de nacht van Zaterdag op Zondag is op het goederen-empla cement te Amersfoort een uit de richting Utrecht komende goede rentrein door nog onbekende oorzaak in zijdelingse aanrijding gekomen met een rangerende goederentrein. De machinist van de Utrechtse trein liep 'n hersen schudding op. Een conducteur kreeg enkele schaafwonden. Van beide treinen ontspoorden enkele wagens. Het reizigersver keer ondervond geen stagnerende gevolgen van deze botsing. inzamelingsactie die geheel via Loesje loopt reeds meer dan 100.000 gulden opgebracht en men mag nog meer verwachten. Postzakken vol brieven met geld of postwissels stromen toe, een voudig geadresseerd: „Aan Loes je in Arnhem". Verder komen bedragen binnen via postgiro en \vaiTrnèer zegt I 60825 van de Johannastichting in Arnhem met vermelding: „Voor Loesje". Donderdags na de steravond, spreekt Tanja Koen Ketelaar enkele minuten over deze actie, waarin de staaltjes van vrijgevig heid zeer talrijk zijn. Het hoofd motto van deze actie is „ieder een kwart voor elk gezond kind dat men heeft". Maar ook school klassen, verenigingen en allerlei andere groepen zenden bijdra gen, evenals personeelclubs van bedrijven, kinderloze ouders, in stellingen en particulieren. i VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJDEN. Nu de competitie-wedstrijden van de K.N.V.B. niet zijn doorge gaan, werden door enkele clubs vriendschappelijke wedstrijden gespeeld. De resultaten waren: H.B.S.Ajax 3—4; N.A.C.— Willem II 3—6. DE BELGISCHE COMPETITIE. Voor de Belgische competitie werden in de eerste nationale di visie de volgende wedstrijden ge speeld Tilleur—Lyra 1—0; Daring— F.C. Mechelen 2—5; Standard— La Gantoise 3—2; Beerschot— F.C. Luik 2—2; Lierse S.K. Berchem Sport 50; R.C. Meche lenOlympic Charleroi 10; S.C. CharleroiAnderlecht 03; Union St GilloiseAntwerp F.C. 2—0. Anderlecht heeft thans de lei ding met 31 pnt, voor La Gantoi se 29 pnt, F.C. Mechelen 26 pnt en Olympic Charleroi en Tilleur elk 25 pnt. Lyra is hekkensluiter met 13 pnt. en 5 pnt. achterstand op Standard, S.C. Charleroi, Lier- se S.K. en Union St Gilloise. 25.000 DOLLAR VOOR STOJASPAL. Een Zuidamerikaanse club heeft de Weense vereniging Austria een transfer-bedrag van 25.000 dollar aangeboden voor de bekende voorhoedespeler Stojaspal. Indien de Oosten rijkse voetbalbond toestemming geeft voor deze transactie zou Stojaspal, die een zaak in sportartikelen heeft, reeds in Maart naar Zuid-Amerika ver trekken. 37 p.; 2. en 3. gelijk: mevr. Maat de heer Meulenberg, van „Lue- tor", en de heren AlGunter, van „Sas van Gent" met 33% p. Deze paren plaatsten zich voor de demi-finale van het district Zeeland, die gehouden zal worden in hotel „Des Pays-Bas" te Ter- neuzen op 19 Maart a.s. Hieraan zullen ook deelnemen de win naars van de open parenwedstrij den, die op 12 Maart a.s. te Oost burg zullen worden gehouden. Kaartclub „Eén om één". Aan de Zaterdagavond in café „Kolkzicht" te Terneuzen door de kaartclub „Eén om één" gehou den algemene prijskaarting na men 38 personen deel. De uitslag hiervan was: 1. A. Durinck; 2. Th. Suij; 3. Van der Hooft; 4. Harms; 5. R. v. d. Ha ve 6. Sandrini; 7. Jan Meijer; 8. Gelderland; 9. mevr. Van Damme en 10. Daan Geers. genheid grondig zal zijn onder zocht. Plet bestuur van de hal zal het verbond van Duitse wielerbanen, de Duitse wielerbond en de fede ratie van beroepswielrenners schriftelijk in kennis stellen van wat een „schier ongelooflijk inci dent" wordt genoemd. Vermoede lijk zal deze "klap Lohmann dus wel veel meer dan een daalder kosten. DE IJSGANG OP DE MAAS. Ofschoon het ijs op de Maas in Noord-Limburg reeds voor een groot deel is verdwenen en de Maasstuwen weer in werking zijn gesteld, zal de scheepvaart in de eerstkomende dagen nog niet mogelijk zijn. De waterstand is te zeer gezakt om tot een hervat ting van het scheepvaartverkeer te kunnen komen. Geleidelijk laat men nu de rivierpanden weer tot thans dagelijks postzakken vol met brieven met geld. Het begon allemaal op 24 De cember. Toen zond de N.C.R.V. een klankbeeld uit, dat gewijd was aan de Johannastichting in Arnhem, de oudste inrichting in het land voor invalide en misdeel de kinderen. De hoofdfiguur in dit klankbeeld was een zesjarig meisje, Loesje, de jongste ver pleegde van deze inrichting. Op haar concentreerde zich de aan dacht en zij werd tot symbool en centrale figuur gemaakt van de inzamelingsactie, welke ten doel heeft het verouderde gebouw van de Johannastichting uit te brei den met een aantal moderne pa viljoens. Dit streven en vooral de jonge stem van de kleine, pittige Loes je, die onvolmaakt geboren is en zich nu met kunstledematen voortreffelijk behelpt, is bij luis terend Nederland ingeslagen. Loesje vraagt het .niet voor zichzelf maar voor de honderden gebrekkige en mismaakte kinde ren hetzij door geboorte hetzij door een ongeluk als b.v. spelen met granaten die hulp nodig hebben om bruikbare mensen in de maatschappij te worden. In enkele weken tijds heeft de Open parenwedstrijd te Terneuzen. Zaterdagavond werden in ho tel „Rotterdam" te Terneuzen de open parenwedstrijden van de Nederlandse Bridge Bond gehou den. De voorzitter van de afdeling Zeeland van deze bond, de heer M. Remery uit Sas van Gent, had de leiding. Er hadden 40 paren ingeschre ven, die bij loting werden inge deeld in 5 groepen. Er werden 21 spellen gespeeld volgens het Ho- well-systeemhet gemiddelde van de te behalen matchpunten was dus 31%. De winnaars waren: le groep: 1. De heren Franken— Kolijn, leden „Luctor", met 40% p.; 2. de heren Van Kerkvoorde Willemstein, geen lid, met 39 p. 2e groep: 1. Mej. Jurryde heer J. A. v. d. Poel, resp. van „Ter neuzen" en „Luctor", met 41% p.; 2. en 3. gelijk: de heer en mevr. Boerman, van „Luctor", en mevr. de Meurichyde heer Boel, van „Hulst" met 36% p. 3e groep: 1. Mevr. v. d. Dries de heer Hendriks, van „Luctor", met 44 p.2. de heren v. d. Goes- Ortelee, van „Luctor", met 34 p 4e groep: 1. De dames Jurry-- Van Pienbroek, van „Terneuzen", met 42 p.; 2. de heren Cattoir— IJsebaert, van „Luctor", met 34% punt. 5e groep: 1. De heren Geene Goudzwaard, van „Luctor", met DE TWEEKAMP Dr EUWE—DE JONG. De eerste partij van de twee kamp tussen dr Euwe en de Oos telijke kampioen Th. de Jong uit Winterswijk, werd na 5 uur spe len afgebroken, waarbij dr Euwe in gunstiger positie met één pion voor stond. De partij 'zal uitge speeld worden na de zesde ronde. De tweede partij eindigde in 'n overwinning voor dr Euwe. Na 28 zetten stond De Jongh mat. Dr Euwe heeft dus de leiding met 1 punt en een afgebroken partij. DE ZESDAAGSE TE GENT. Het Belgische koppel Van Steen bergenOckers heeft de zesdaag se te Gent gewonnen. Het eindklassement luidde: 1. Van SteenbergenOckers (B.) 1309 pnt. Op 1 ronde: 2. Bruneel Accou (B.) 1809 pnt.; 3. Gillen Terruzzi (Lux./It.) 1560 pnt; 4 Schulte—Peters (N.) 1320 pnt Op 2 ronden: 5. DecorteRyc- kaert (B.) 642 pnt.; 6. Ollivier- Mommerency (B.) 290 pnt. Op 3 ronden: 7. BruylandGlorieux (B.) 861 pnt. De overige koppels hadden vier tot zeven ronden achterstand. In de Westfalen halle is men, evenals overal elders, nogal wat gewend van wielrenners die over hun zenuwen heen zijn. Maar alle omstanders waren toch ver stomd van schrik toen Walter Lohmann, houder van de Duitse stayertitel en oud-wereldkam pioen, zich tijdens een woorden wisseling in het kwartier van de renners zozeer vergat dat hij Otto Weckerling, sportief leider van de hal en en zeer belang rijk man, eerst de huid vol schold en hem vervolgens een oorveeg toediende die klonk als een klok. Toen de leden van het personeel tot bezinning waren gekomen werkten ze Lohmann de deur uit en werd hem de toegang tot de hal verboden totdat de aangele- HET SCHIPPERSFEEST TE TERNEUZEN. Het schippersfeest winter 1954 te Terneuzen is weer ter ziele. Of het een volledig succes is ge weest, staat nog te bezien. Het is een oude gewoonte in de schip perswereld, wanneer de schepen niet kunnen varen, dat dergelijke ontspanningen georganiseerd worden. Bij open water blijven dergelijke ontspanningen nogal eens achterwege, aangezien iede re schipper, wanneer er vervoer is, de gelegenheid niet heeft om, in tegenstelling met de walmen sen, zoiets mee te maken of te organiseren. Persoonlijk heb ik ook vele prettige herinneringen aan dergelijke ontspanningen. Uit geheel ons land zijn er dan colle ga's, die er aan meedoen. Te recht is dit een ontspanning, die de dagelijkse sleur breekt. Het is dan ook een aparte sfeer in de schipperswereld, zo geheel an ders dan bij de walmensen, meer ongedwongen. Vooral voor de jeugd is het „bal na" een attractie. Ik herinner me nog een collega, zijn naam was „Dokter". Een vrolijke baas, vol met kwinksla gen. 'De dokter zal weer eens een drankje voorschrijven, zei hij dan, en dat namen wij natuurlijk, braaf op zijn voorschrift in. Vele dames en heren deden dan voor dracht j es, ieder op hun "manier. Maar het schippersfeest te Ter neuzen kenmerkte zich doordat er zeker 30 publiek in de zaal was dat er niet bij hoorde en zo doende konden vele schippers buiten blijven staan. Dit schijnt de oorzaak te zijn dat het Woens dag j.l. een beetje Wild West is geworden. Ook de jeugd werd op zwm-e proef gesteld daar het bal steeds werd uitgesteld en het zodoende Ite laat werd. Of nu het bestuur geen goede controle heeft gehouden of te goeder trouw is geweest, weet ik niet. In alle geval zullen we maar hopen, dat het schippers feest te Terneuzen een volgende keer beter zal zijn georganiseerd. EEN OUD-SCHIPPER. 20. „Thjalfi?" herhaalt Eric zeer verwonderd „Was hij in het bos' Hoe weet gij dat?" „Wij vroegen hem waar Axe was, Fadir maar hij had zó'n gro te haast, dat hij bijnE geen antwoord gaf," antwoordt de jonge prins. „Hij zei alleen maar, dat hij dat zelf ook wel zou willen weten en meteen was hij in de drukte ver dwenen." „Maar een paar krij gers zagen hem later het bos ingaan," voegt Knud er aan toe. „Dat lijkt er dan verdacht veel op, dat hij de jon gen zocht!" valt Wulfstan gramsto rig in en op dezelfde toon gaat hij verder tot Eric: „Wie is die man eigenlijk? Kent gij hem al lang?" *1W* ,uf' 2Q-3I vraging begint hem te vervelen, al kan hij zich de verontwaardi ging van Wulfstan begrijpen. Rus tig zegt hij: „Ik geloof, heer Wulf stan, dat het beter is, dat wij deze Zonder zich'aan de uitdagende ken. Wees er van overtuigd, dat houding van de Deen te storen, ant woordt de koning: „Thjalfi was als krijgsknecht in dienst van mijn va der, doch verder weet ik weinig van hem." „En de jongen Axe, kent ge die ook niet?" houdt Wulfstan vol. Eric schudt het hoofd. De onder- ik niets ongedaan zal laten om deze lafhsirtige misdaad tot klaar heid te brengen. Ik zal het tour- nooi aflassen en verwacht U straks bij mij!" Eric wenkt een paar van zijn krijgers en beveelt: „Breng het lichaam van de vermoorde naar de burcht!" Zich nu tot Wulfstan wendend zegt hij: „Gij zult erva ren dat een Noorman weet, hoe zijn gasten te behandelen. Ook... na hun dood!" Voor het eerst is Wulfstan zijn zelfverzekerdheid kwijt. Haastig wenkt hij Eric's krijgers terug. „Heb dank, heer koning!" zegt hij op een toon, die de Noorman nog niet van hem heeft gehoord. „Liever zou ik mijn arme makker naar onze tent laten vervoeren. Wij hebben zo onze eigen gebrui ken, ziet ge!" Vriendelijk antwoordt Eric: „Ik begrijp U volkomen, heer Wulf stan, doch ik verzeker U, dat ge mijn burcht kunt beschouwen als de uwe en alles zó kunt regelen als ge zelf wilt." Wulfstans verwarring wordt door dit aanbod nog groter. „Het is zeer vriendelijk van U, heer koning," mompelt hij, „maar toch..." Dan wendt hij zich plotseling af, wenkt Balor en Torge en beveelt hen het lichaam van Svegdir naar hun tent te dragen. Zonder de koning nog aan te zien verwijdert hij zich haastig met zijn makkers. Peinzend over deze brute hande ling staart Eric hem na. Opeens schiet hem te binnen, dat Wulfstan ook zo juist heeft willen beletten, dat hü dicht bij het ont zielde lichaam van Svegdir zou komen. „Het is vreemd," mompelt hij. „Waarom mag het lichaam van Svegdir niet naar de burcht ver- vervoerd worden? Wat wil Wulf stan verbergen?" DIENSTPLICHT. Uitspraak inzake vrijstelling. De burgemeester van Terneu zen brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrijstelling van dienst als ge woon dienstplichtige, weike uit spraak is gedagtekend 11 Februa ri 1954 ter secretarie van deze ge meente voor een ieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iede re belanghebbende uiterlijk de tiende dag ra de dag van deze bekendmaking in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij be roep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn en behoeft niet te zijn gezegeld. Het moet worden ingediend bij de burgemeester, ter secretarie van deze gemeente, waarna de burgemeester zorgt voor de door zending van het verzoekschrift aan de Koningin, die op het be roep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep be treft, met overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zolang omtrent zodanige over schrijding geen beslissing is ge nomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd: Terneuzen, 12 Februari 1954 De burgemeester, P. TELLEGEN. Volgens het Noorse blad ,,Soef- varanger Avis" is in het district Jarfjord, ten O. van Kirkenes, 'n Russische officier in burger, die de Noors-Russische grens had- overschreden, door de Noorse po litie in hechtenis genomen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 3