«Ie Srovancic De opdracht van Robert Nersham AGENDA TERNEUZEN. AXEL. BIERVLIET GRAAUW OOSTBURG. SAS VAN GENT. SLUISKIL. ZAAMSLAG. RETRANCHEMENT. ZANDSTRAAT. OPVARENDE VAN ZWEEDS SCHIP OVERBOORD GESPRONGEN. K? BEPERKING VERVOER OPGEHEVEN. In de afgelopen nacht zijn de beperkende bepalingen, in ver band met de opdooi der wegen, voor het zware vrachtvervoer op de provinciale wegen Isabella- sluisIJzendijkeSchoondijke en Driesprong Koninginnepolder) BiervlietHoofdplaat, opge heven. In verband hiermede heeft de Z.V.T.M. hedenmorgen de auto busdiensten Terneuzen—Bres- kens en DriesprongBiervliet Hoofdplaat hervat. ENGELS MOTORSCHIP „SEABLUE" IN DE SCHELDE- MOND OP WRAK GESTOTEN EN GEZONKEN. In de vroege ochtend van Za terdag is het Engels motorschip „Seablue" (metende 518 ton), in de Scheldemond nabij boei N.F. 15 op het wrak van de Empire Blessing" gestoten. Het schip maakte dadelijk zware slagzij. Direct op het ontvangen van het bericht voer de reddingboot ..J. V. Wierdsma", onder schipper J. Slis, uit de haven van Bres- kens, terwijl uit de haven van Vlissingen de sleepboten „Hud son" en „Dolfijn" en een tender van het Belgisch loodswezen ter assistentie vertrokken. Deze laat ste heeft alle 9 opvarenden van de „Seablue", die zich in een red dingboot bevonden, aan boord genomen en naar Vlissingen overgebracht. De „Seablue", eigendom van de rederij „Instone Lines" te Londen, was met een lading auto's op weg van Londen naar Antwerpen. Zaterdagmorgen vroeg, terwijl de bemanning nog sliep, is het schip ter hoogte van Knokke op het wrak van de ,-,Empire Bles sing" gestoten. Er werd onmid dellijk alarm geslagen. Hoewel het voorschip weldra in zinkende toestand verkeerde, had men ruimschoots tijd om de bemanning te waarschuwen. Door het afschieten van een vuurpijl waren schepen in de om geving en ook de wal gealar meerd. De bemanning had ruim een uur de gelegenheid om zich te kleden en in de reddingboot te begeven. Naar dé kapitein van de „Sea blue", de 50-jarige Edward Mo- watt, verklaarde, is aan boord geen paniek ontstaan. aanva- ring is volgens hem vermoedelijk te wijten aan het feit, dat het zicht tengevolge van de mist slecht was, terwijl men opstoom- de naar Vlissingen zonder dat er een loods aan boord was. Boot en lading waren verzekerd. ASSOCIATIE VOOR PRAKTIJKEXAMENS. Voor het door de Associatie voor Praktijkexamens te Goes ge houden examen slaagden vooi- het diploma boekhouden mej. B. Overdulve te Axel; de heren N. Paulusse te Terneuzen en J. M. Seegers te Sluiskil. UIENDAG TE GOES. Op 22 Februari a.s. wordt in Goes een uiendag georganiseerd door de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, de Algemene Ned Bond van Groenten- en Fruitex- porteurs, de Prov. Commissie van Veilingen in Zeeland en de Stich ting Ned. Uienfederatie. De heer J. J. J- Bos te Rotter dam voorzitter Alg. Ned. Bond van Groenten- en Fruitexpor- teurs, zal spreken over „Onze uienexport in gevaar"; de heer P. H. W. Klamer, directeur uit voer controlebureau voor tuin bouwproducten te Den Haag, over „Hoe staat het met de kwa liteit en de export van onze uien?" en Ir. A. M. van Doorn, verbonden aan het Intituut voor plantenkundig onderzoek te Wa- geningen over „Mededelingen omtrent het onderzoek naar de bestrijdingsmogelijkheden van koprot en valse meeldauw; ten slotte zal de Rijkslandbouwcon- sulent voor de Zeeuwse eilanden Ir. C. W. C. Beekom te Goes, spreken over „Factoren die de kwaliteit van de ui bepalen". KUNSTPRIJZEN BIJ HERDENKING WALCHERENS HERSTEL. Het gemeentebestuur van Mid delburg heeft ter gelegenheid van de herdenking in de komen de zomer van het gereedkomen van Walcherens herstel na de tweede wereldoorlog, vier kunst prijzen beschikbaar gesteld. Het gaat hier om een prijs van 750 gulden voor een literair werk en eenzelfde prijs voor een werk dat tot de beeldende kunst gerekend kan worden. Bovendien zijn er twee jeugdprijzen, elk van 100 beschikbaar geSteld. De te bekronen kunstwerken moeten passen bij de beoogde her denking. in zoverre dat zij, hetzij geïnspireerd zijn op de rampen welke Walcheren troffen, of op de wijze waarop deze zijn doorstaan e* overwonnen, of op een Middel burgs resp. Walcherens onder werp in het algemeen. Het literaire kunstwerk zal zo wel proza, roman, novelle, histo rische schets, essay enz, als poë zie, lyrisch, episch, als ander- zins, als toneelwerk mogen zijn. Als werk van beeldende kunst zal zowel schilderkunst als gra fiek zowel beeldhouwwerk, als kunstnaaldwerk als anderzins kunnen worden ingezonden. On der andere zal ook een inzending van carton voor een wandschilde ring, of wandtapijt, niet uitgeslo ten zijn. Het in te zenden literaire kunst werk mag niet reeds vóór 1 Jan uari 1953 in druk verschenen zijn. Behalve deze wedstrijd wordt er één uitgeschreven voor leerlingen der hoogste twee klassen van de scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, bene vens van de kweekscholen voor onderwijzers in de provincie Zee land, eveneens in twee categorie- en: één voor de inzending van een proef op literair gebied en één voor de inzending van een proef op beeldende kunstgebied. Aan beide categorieën zal een prijs van 100 gulden worden toe gekend voor de beste inzending. Voor de prijs van de stad Mid delburg voor letterkunde zal de jury bestaan uit mej. dr H. C. M. Ghijsen te Domburg, mr J. C. J. van Schagen te Domburg, en prof. dr G. Stuiveling, te Hilver sum. Voor de prijs van beeldende kunst zal de jury bestaan uit de heren C. Doelman, kunstcriticus te Rotterdam, prof. A. M. W. J. Hammacher te Otterloo en dr A. F. E. van Schendel te Amster dam. VEERDIENST STAVENISSEOUWERKERK De Veerdienst Stavenisse Ouwerkerk zal met ingang van heden weer in de vaart komen. De dienst zal op de normale tijden worden onderhouden. OPDOOI OP SCHOUWEN EN DUIVELAND. Op Schouwen en Duiveland zul len met het invallen van de duis ternis tot nader order de bus diensten worden gestaakt. Dit als gevolg van opdooi en de slech te toestand van de wegen. DE VERBINDINGEN MET WADDENEILANDEN EN SCHOUWEN EN DUIVELAND. Zoals men weet hebben vlieg tuigen van de Kon. luchtmacht tijdens de vorst-periode een ver binding onderhouden met Ame land en Vlieland. In totaal wer den tot 8 Februari j.l. 126 perso nen, 9.563 kilo post en 3.195 kilo gram-vracht vervoerd. Een „Beechcraft" voerde 15 vluchten uit, terwijl drie „Piper- cubs" en twee „Austers" tezamen 292 vluchten uitvoerden. Van het vliegkamp Valkenburg werden in vier vluchten (drie per „Dakota" en één per „Dominie") 5100 kg post en vracht en veer tien personen vervoerd naar Haamstede en Melissant voor de verbinding met Schouwen en Dui veland. Van de vliegbasis Woens- drecht werden tien postvluchten uitgevoerd met „Piper-cubs". die 1000 kg post vervoerden, ook werd één vlucht gemaakt om mi litairen, die met verlof waren, te haien- Zuster Benitia t de mensen wakker geschud, thans zo werd opgemerkt lijkt het wel of ze harder dan ooit zijn ingeslapen. Als afgevaardigden naar het congres koos de vergadering de heren J. P. Huybrecht en A. van Driel, als plaatsvervangers de he ren J. de Waal en A. A. Adler. Candidaat werden gesteld voor de groepsraad gemeente de heer G. Gort; voor de groepsraad pro vincies en naamloze vennoot schappen de heer H. Voorhans; voor de groepsraad P.T.T. de heer J. Wisse. Besloten werd aan de arbei dersavondschool en kaderschool te Terneuzen een subsidie te ver lenen. Een kwestie rakende de vak groep P.T.T. zal op de regionale vergadering te Goes op 14 April a.s. aan de orde worden gesteld. Eenheidsdiploma E.H.B.O Bij het Zaterdagmiddag in de brandweergarage alhier door dokter C. G. Ramselaar afgeno men examen voor het eenheidsdi ploma E.H.B.O. slaagden de da mes R. A. Doppegieter, C. E. Ha melink en J. Joosse en de heren C. de Blaaij, H. W. Blok, A. J. Dees, J. C. van Doeselaar, J. J. Maat, W. Penne, L. J. Simpelaar, J. Stenvert en J. H. Will, allen te Terneuzen. De cursus, welke onder leiding stond van dokter C. V. de Koek, met als instructeur de heer C. Sol, voor gemeente-ambtenaren werd gegeven, mag een volledig succes worden genoemd omdat geen der geëxamineerden behoef de te worden afgewezen. Jaarverg. oudercommissie openbare school Ruim 130 ouders bezochten de Vrijdagavond in het gymnastiek lokaal der openbare lagere school alhier gehouden jaarvergadering der oudervereniging. Deze stond wegens ziekte van de voorzitter de heer ÏV. A Dieleman ditmaal o.l.v. de heer R. H. de Ridder, die i verwelkoming der aanwezi- Te Roosendaal overleed in het ziekenhuis der Congregatie zus ter Benitia. Voor zeer vele ingeze tenen was zij een bekende figuur omdat zij bijna 20 jaar lang de bezoekers van het klooster altijd opgewekt en vriendelijk ontving. Dit was dan ook de reden waar om deze hartelijke en nederige zuster zo bemind was. Daar het consultatie-bureau voor kleuters van het Wit-Gele Kruis gedurende vele jaren bij de zusters in het klooster was onder gebracht, ontving zij heel vaak moeders die bij haar de eerste geheimen van de breikunst had den geleerd. Maar ook de babies leerde zij allemaal kennen en bleef hen ook onthouden. Vorig jaar Augustus vierde zij in alle stilte ha-ar gouden kloosterfeest. Zeer velen zullen zuster Benitia, die door haar nederigheid en naastenliefde zulk een plaats bij hen had ingenomen, in liefde en dankbaarheid gedenken. Ledenvergadering A.B.V.A. Zaterdagmiddag j.l. kwam dé afdeling Oost Zeeuws Vlaanderen van de Algemene Bond van Amb tenaren in hotel „Des Pays-Bas alhier in ledenvergadering bijeen. De bijeenkomst, die werd ge presideerd door de wnd-voorzit- ter, de heer A. van Driel te Ter neuzen, had een vlot en geani meerd verloop. Vrijwel alle takken van over- heids- en semi-overheidsdiensten waren vertegenwoordigd, al viel de opkomst, gelet op het ledental van de afdeling (rond de 300), te gen. Ook tijdens de vergadering werd hierop door enkele leden geattendeerd. Deze vroegen zich af hoe het toch komt dat bij ont spanningsavonden, liefst met bal na, wél zo velen acte de présence geven, maar als het gaat om de behartiging van hun sociale en economische belangen, mede voor hun gezinnen, dit maar liever aan anderen overlaten. En daar is toch waarlijk nog genoeg, waar voor het waard is te strijden. Trouwens dat bleek Ook op de ze vergadering, want met betrek king tot de huidige salaris- en loonpolitiek nam de vergadering unaniem krachtig stelling tegen de overdreven ver doorgevoerde denivellering, die de schijn wekt of ons land bestaat uit een groep supermensen en een overgrote groep „onvolwaardigen". Men achtte deze politiek sociaal onver antwoord en in strijd met de men selijke persoonlijkheid. Wat deze politiek betreft zo werd opge merkt dient het roer onver wijld te worden omgegooid. Deze zienswijze werd vastgelegd in een schriftelijk voorstel ter be handeling op het landelijk con gres van de A.B.V.A., die op 1, 2 en 3 Juni a.s. in het Groothan delskantoor te Rotterdam zal worden gehouden. Heeft destijds de vakbeweging gen enkele mededelingen van huishoudelijke aard deed en daarop in zijn kwaliteit van secre taris ook het jaarverslag voorlas. Het meest daarin verheugende feit was wel de definitieve aan stelling van een zesde leerkracht aan de school, n.l. de heer J. de Visser, aangezien het leerlingen tal opnieuw voortschreed en thans reeds tot 230 steeg. Verder herinnerde dit overzicht aan wel geslaagde schoolreisjes en de prachtige jaarlijkse uitvoering in „Het Centrum". Mevr. D. SwetsGilijamse bracht als penningmeesteresse rapport uit. De inkomsten bedroe gen met een batig slot van 186,06 inbegrepen 672,28 en de uitgaven ƒ482,83, zodat ditmaal een batig saldo te vermelden viel van 189,45. De aftredende bestuursleden de heren W. A. Dieleman en R. H. de Ridder werden bij acclamatie herkozen. Het hoofd der school, de heer J. Blok, deed daarop verschillen de mededelingen, om te beginnen een teleurstellende, n.l. dat de be kende schrijver van kinderlectuur de heer L. Roggeveen te elfder ure bericht van verhindering had gezonden. Spr. deelde mede, dat te Axel weder een afd. van „Volksonderwijs" was opgericht. Evenals elders in het land is ook te Axel een groeiende belangstel ling voor het openbaar onderwijs waar te nemen, zodat eerlang de aanstelling van een 7de leer kracht kan worden verwacht. In verband hiermede wees de heer Blok op het schrijnend tekort aan leerkrachten (speciaal onderwij zeressen) Men tracht thans dit euvel te ondervangen door reeds gepensioneerde krachten weer in te schakelen en door het oproe pen van hen, die, hoewel in het bezit van een acte L.O., zich des tijds van het onderwijs hebben afgevoerd. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat de bouw van de zo dringend nodige nieuwe openbare school spoedig haar beslag zal ■krijgen. In de pauze werd door de ouders druk gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het bezich tigen van het werk der leerlin gen. Na de pauze werd een tweetal schoolfilms vertoond, n.l. Het ko lenmijnwezen in Limburg" en „De Veluwe". Naar aanleiding van deze film vertoning deelde de heer Blok mede, dat, na onderhandelingen, overgegaan kon worden tot aan schaffing van een schoolprojec- tor. De kosten yoor het vertonen van schoolfilms bedragen per leerling 30 cent per jaar. Tijdelijke verlegging centrale bushalte. Wegens de invloed van dooi en opvriezen heeft men tijdelijk het centraal punt van aankomst en vertrek van de bussen verlegd naar de Zaterdagse halteplaats in de Kerkdreef. Tot jurylid benoemd. De bekende dirigent en musi cus Jasper Anthonisse werd door de Federatie van Harmonie- en Fanfarecorpsen aangezocht om van Nederlandse zijde op te tre den als jurylid bij het te houden internationaal concours te Knok ke op 4 Juli a.s. Wilde zwijnen geschoten. De textielfabrikant P. de Schutter, wonende te Nieuw-Na- men, schoot vorige week onder deze gemeente in de omgeving van het gehucht ,,de Zandberg" een tweetal wilde zwijnen. Dit is wel een buitengewone zeldzaamheid en heeft dan ook het nodige opzien gebaard, niet alleen onder deze gemeente, doch ook te Hulst waarheen de kada vers de beide dieren per auto zijn vervoerd en waar zij op de Markt voor belangstellenden te bezichtigen waren. Het Roode Kruis op stap. Ook dit jaar gaat de afdeling W. Zeeuws-Vlaanderen van het Ned. Roode Kruis op tournee met een aangrijpende film, getiteld: „Mensen in het wit", waarin de grote verantwoordelijkheid wordt getoond van de arts en de chi rurg. De film wordt in het tijdvak van 13 Februari tot 4 Maart ver toond in 16 gemeenten. bruik geweest. De rails en de electrische leiding zijn verwijderd en enkel een smalle, slecht be strate weg bleef over, die welis waar, zoals we reeds meldden, in 1947 werd verbeterd, doch thans wederom een flinke beurt zou moeten krijgen. De „baan" is bo vendien slechts 3 meter breed, dus vernieuwing zou absoluut geen luxe zijn. Beter nieuws kwam uit de Vlaamse plaats Westkapelle. De ze gemeente is inderdaad van plan zijn weg in de richting van Retranchement op te breken en te vervangen door een betonweg, die tevens breder is dan de oude weg. Het wachten is alleen nog op credieten van de Belgische staat. Geslaagd. Voor het candidaats-examen chemie welke onlangs gehouden werd te Utrecht, slaagde onze stadgenoot A. Stouthamer. Opening cafetaria. Zaterdag j.l. werd de reeds 39- jarig oude zaak van de heer J. de Krijger met een voor Sluiskil be langrijk gedeelte uitgebreid. Nauw aan de oude zaak verbon den werd een geheel nieuw inge richte cafetaria in gebruik geno men. Dit deel van de zaak wordt geëxploiteerd door zijn zoon die voor kort de vakbekwaamheid voor brood- en banketbakker heeft behaald en die zich met élan op deze cafetaria heeft ge worpen. Het cafetaria is geheel nieuw en zal ongetwijfeld in Sluiskil, waar het knooppunt is van wach tende reizigers op bussen in di verse richting de nodige belang stelling vinden. Een gezellige bar met prettige verlichting en pret tig aandoende meubelen comple teren het geheel, terwijl de aan de wanden opgehangen schilde rijen van de kunstschilder Joh. de Krijger de zaak een artistiek ka TfllftPr prppfj" Het ligt in de bedoeling om naast de diverse gerechten bin nen afzienbare tijd met Indische schotels te beginnen. De recep tie, waarbij vele vertegenwoordi gers van verenigingen en instel lingen tegenwoordig waren, werd druk bezocht. De sympathie voor deze zaak werd door vele zaken mensen door een groot aantal bloemstukken tot uiting ge bracht. Na de receptie heerste er tot laat in de avond een gezellige drukte. baarder om deze te bekijken en de vraag te stellen; zijn er onder ons die fouten maken? Hij vraagt zich af, of er onder onze mensen nog altijd mensen zijn die slecht denken over de volbloed Neder lander. Deze gedachten moeten weg en men moet bereid zijn als vriend naast elkaar te staan. Het is hard dat er op de Indische eilanden geen plaats meer voor ons is, maar anderzijds mogen wij dankbaar zijn dat wij naar een eigen vaderland zijn geko men. De heer Moora was het er mee eens, dat wat de huisvesting be treft er voor velen nog geen idea le oplossing is gevonden. Men moet hierbij echter niet vergeten dat Nederland, dat zelf door oor logsgeweld zwaar is getroffen, met de huisvesting voor een mas saal probleem zit. Hij was dank baar voor de houding van het pro vinciaal bestuur en van de ge meenten in Zeeland die er van ge maakt hebben wat er van te ma ken was toen duizenden gezinnen in ons land moesten worden on dergebracht. Ook wat de werk gelegenheid betreft zijn er goede vorderingen en vooral in Zeeland is de werkgelegenheid dank zij het onvermoeide werk van de ar- beidsbureaux niet slecht. De In dische mensen hebben door hun accuratesse en werklust het in eigen hand hoe het arbeidspro ces voor hen zal worden. Spr. weet dat er nog in vele gezinnen stille armoede wordt geleden. Hij deed een beroep op de beter ge situeerden om deze gevallen bij de betreffende instanties kenbaar te maken. Tot slot van zijn be toog schetste hij de belangstel ling en moederlijke zorg die onze Koningin heeft voor de gerepa- trieerden. Tijdens de pauze vond het meer luimige gedeelte van deze bijeen komst plaats. Onder muzikale leiding van het echtpaar Benja mins zongen de zusters Halle- graef een cowboy-potpourri, ter wijl het trio Pietersz met hun en actrices tekort te doen, was het toch dank zij de muzikale be geleiding van de gasten de heer en mevr. Benjamins, dat deze avond zo bijzonder slaagde. Daar naast waren het de gasten het trio Pietersz, die met hun Am- bonese liedjes een groot aandeel in het slagen van het programma hadden. Op voorstel van enkele heren besloot men om te komen tot het oprichten van een bond van oud leerlingen, die ieder jaar een feest, en contactavond zullen houden. Aan het slot van de avond bracht de voorzitter van het schoolbestuur, de heer F. J. de Ruijter, namens het bestuur dank aan allen die tot het welsla gen van deze mooie en gezellige avond hadden medegewerkt. Wïnteruitvoering „De Volharding". Door het groot aantal dona teurs en leden is de muziekver eniging genoodzaakt gedurende drie avonden haar winterconcert te geven. Deze vonden j.l. Don derdag, Vrijdag en Zaterdag plaats op de bovenzaal bij de heer R. J. van de Veke. In zijn openingswoord, waarbij hij allereerst de aanwezigen ver welkomde, gaf de voorzitter, de heer R. J. van de Veke, een over zicht over 1953, waaruit wij aan stippen de geslaagde loterij, waardoor de vereniging in staat was 1000 af te lossen op de aan gegane lening ten behoeve van het instrumentenfonds. Aange schaft werden nieuwe instrumen ten tot een bedrag van ƒ1500 en voor stoelen en lessenaars werd ƒ500 uitgegeven. In Febr. 1953 namen 9 leden deel aan het solistenconcours te Breskens en werden 5 eerste prij zen behaald. Op het concours te Zaamslag werd „De Volharding" de eerste prijs toegekend. Deel- gnomen werd aan het festival te. Ambonese liedjes herinneringen Terneuzen en vonden de drieman- aan het voor velen geliefd Ambon schap-concerten plaats. Dit jaar Naweeën van de ijspret. De heer B„ die op het ijs was gevallen, voelde zich enige dagen na de schaatsensport minder goed. De dokter constateerde een hersenschudding en zond B. der halve direct onder de wol. Ook de heer Z. ondervond na righeden van de ijssport tenge volge van 'een val, die hem een gekneusde pols opleverde. De weg van Retranchement naar België. Voor hen, die gehoopt hadden, dat de internationale weg van Retranchement naar Knokke nog dit jaar zou worden verbeterd, zal het een tegenvaller zijn te ver nemen dat dit niet het geval zal zijn. Knokke is waarschijnlijk van mening, dat het herstellen van de weg in 1947 nog te vers in het ge heugen ligt. De badstad heeft te dien opzichte naar we vernamen geen nieuwe plannen. Men krijgt de indruk, dat men het de bad gasten in de .zomer bij hun uit stapjes naar de Zeeuws-Vlaamse kust niet tè gemakkelijk wil ma ken. Liever houdt Knokke zijn bezoekers in eigen contreien. Hetgeen te begrijpen is, doch een schrille tegenstelling vormt met de toestand vóór de oorlog. Toen had met de lage koers van de frank het toerisme een andere richting. Knokke deed toen alle moeite om een stroom van bezoe kers binnen zijn muren te krij gen. In die tijd reed in de zomer maanden een electrische tram naar Retranchement. Dit vervoer middel is na 1945 niet meer in ge- Zeeuws-Vlaamse gerepatrieer- den in Sluiskil bijeen. Zaterdagmiddag waren in het parochiehuis vele Indisch-Neder- landers bijeen om het contact tus sen comité en gerepatrieerden te verstevigen. Het C.C.P.K. of het Centraal Comité van Kerkelijk en Particulier initiatief voor So ciale Zorg ten behoeve van gere patrieerden heeft in Nederland een veelomvattende werkzaam heid en stelt zich ten doel de assi milatie van de gerepatrieerden in Nederland te bevorderen. Om dit doel in de breedst mogelijke zin te verwezenlijken is het C.C.K.P samengesteld door vertegenwoor digers van kerken, vakorganisa ties, sociale en charitatieve in stellingen. De bijeenkomst werd gepresi deerd door de voorzitter van het prov. comité mr dr N. Bolkestein, burgemeester van Middelburg. In zijn openingswoord richtte hij een speciaal woord van welkom tot de burgemeester van Terneu zen, mr Teilegen. Vervolgens tot de spreker van deze middag, de heer J. Moora, landelijk voorzit ter van het C.C.K.P., die zelf tot de grote groep gerepatrieerden behoort. Tenslotte aan de overige autoriteiten en verdere aanwezi gen. De heer J. Moora vond het prettig met deze groep in Zeeuws Vlaanderen te kunnen komen praten over het leven dat zich door harde strijd beweegt tussen een traan en een lach, waar ernst en luim moeten samengaan. Men zou kunnen praten over de moei lijkheden van de Nederlandse kant, maar men kan ook de me daille omkeren en het is vrucht- opriepen. In het tweede gedeelte beant woordde de heer Moora enkele vragen. Het was voor hem een gunstig teken dat er in Zeeuws- Vlaanderen zo weinig vragen werden gesteld. Betreffende de kleinere aangelegenheden, zoals toeslagen, studiebeurzen enz. ver wees hij naar de maatschappelij ke en sociale instellingen ter plaatse. Nog niets definitiefs staat vast over de achterstallige betaling. Met nadruk wees spr. er nog op, dat met hart en ziel aan de belangen van de gerepatrieer den wordt gewerkt, maar dat an derzijds niet uit het oog mag wor den verloren dat Nederland zelf nog onder zorgen gebukt gaat en zij met iedere groepering reke ning heeft te houden. Hoewel de heer Moora zich niet op het pad van de levensbeschou wing wilde begeven, wilde hij als slot toch een richting aangeven die te vinden is in het zesde cou plet van ons Wilhelmus. Tot slot van de contactmiddag sprak de heer Bolkestein een dankwoord tot de heer Moora en hij spoorde de aanwezigen aan om de woorden, die tot hen ge richt waren, ter harte te nemen. Een dankwoord vervolgens aan de zangmerels. Een duidelijk be wijs is hier geleverd dat zij in Sluiskil in het verenigingsleven al heel wat hebben bereikt. Ten slotte een woord van dank aan de Paters Capucijnen voor de mooi ingerichte zaal en aan de stich ting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk, onder wiens auspiciën deze gezellige middag plaats vond. Feestavond. Ter gelegenheid van het 60-ja rig bestaan van de Christelijke school alhier werd aan het be stuur dier school door de leerlin gen en enkele gast-medewerkers een feestavond aangeboden in het jeugdgebouw, welke door de aan wezigen zeer werd geapprecieerd. Na het lied „De Heer is mijn herder", gezongen door de kinde ren der school, werden de aanwe zigen welkom geheten. In een bont programma werden liedjes, voordracht en muziek ten gehore gebracht. Zonder aan de verrich tingen van de jeugdige acteurs door MARTIN VERDUYN. 39) Nadruk verboden. Flanders wist; dat was 't hart van de Duitse spionnage in Leo- poldsville. Meer nieuwsgierig dan be vreesd wachtte hij de verdere ge beurtenissen af en benutte de tijd, die hem gelaten werd, om de omgeving goed in zich op te nemen. Hij zag, hoe de grot ver schillende uitgangen had, die waarschijnlijk naar de andere zijde van de rotsformatie leid den. Zijn alastische geest zocht reeds naar mogelijkheden om te ontsnappen. Zouden de Duitsers weer de fout maken hem niet direct te doden? Het was een prachtige bescherming als be langrijke inlichtingenbron be schouwd te worden, bedacht hij. Bijna zeshonderd mijlen ver der in het binnenland keek op dat ogenblik Mersham tersluiks op zijn polshorloge. Ruim vijf uur waren nu sedert het vertrek van Flanders verstreken. De spanning werd ondragelijk. Op nog geen twintig meter afstand loerden hun vijanden onafgebro ken naar de vliegtuigen. Zowel Hartley als Brent moesten in de stikhete toestellen aan het eind van hun krachten zijn. Mersham durfde geen aflos sing te riskeren en Schroder dorstte naar wraak, zich inwen dig verkneuterend over Mers- hams ijdele verwachting op hulp. Hij rekende erop, dat de illegale organisatie in Leopoldsville Flanders en Marion op hun weg naar de regering onderschept hadden. Op een gegeven mo ment, het kon niet lang meer duren, zouden die twee kerels in de vliegtuigen het opgeven en konden zij ze allen zonder meer neerschieten. Vol ongeduld wachtte hij het door hem ver beidde moment af. Nichols had hun vanuit het kamp reeds ge meld, dat hij verwachtte binnen een uur te kunnen vertrekken. Kapitein Juliën was niet alleen een dappere Belgische vlieger, maar tevens een zeer intelligente jonge man. Hij had nooit gedacht op een ver buiten het strijdge woel gelegen post als de hoofd stad van de Congo, nog eens een opdracht te krijgen, waarbij hij zijn bijzondere capaciteiten zou kunnen tonen. Reeds vele malen had hij getracht overplaatsing naar Engeland of het Europese vasteland te krijgen, maar om een reden die hem later pas dui delijk werd, had men hem in Leopoldsville als commandant van een schijnbaar onbetekend eskader gehandhaafd. De reden was de enorme bete kenis van de Congo als uranium- gebied. En nu kapitein Desmond van de gouverneur de ontstel lende mededelingen over het atoomdrama, dat zich ver in het binnenland afspeelde, vernam, en de dodelijk ontstelde gouverneur hem vertelde, dat Flanders en miss Andrews ontvoerd waren, besefte hij dat hij voor een grote taak stond. Hij zou nu zonder die handige Amerikaanse sergeant moeten opereren. Gelukkig had deze reeds aan de gouverneur zorg vuldig de positie van de achter gelaten expeditie opgegeven Ook was Desmond bekend met de benarde situatie waarin Mers ham en zijn mannen zich bevon den en het feit dat Nichols ieder ogenblik naar Berlijn zou kun nen ontkomen, waarmee het lot van de beschaafde wereld beze geld zou zijn. Terwijl de gouverneur, geheel van zijn stuk gebracht door de brutale overval op miss Andrews en Flanders, opgewonden ge sprekken voerde met Brussel, Washington en Londen, startte kapitein Desmond met vier lich te bommenwerpers en twee ja gers. Het enige wat hem zorg baarde, was de wijze van bena deren van de vijand. Dit was een grote moeilijkheid in de gegeven situatie, want als de Duitsers hoopt men deel te nemen aan het concours te Zuidzande en aan de festivals te Oostende en Tem- sche. Het bestuur werd met 3 leden uitgebreid, t.w. de heren Abr. DeesBruijnzeel, C. de Jonge en I. van Fraeijenhove. Gezien het succes met de ge houden loterij, zal ook in 1954 een loterij worden gehouden ter versteviging van de kas voor aankoop instrumenten enz. Nadat de directeur, de heer Meijers een demonstratie had ge geven van hetgeen een goed so list met zn instrument kan berei ken, werd door de Zaamslagse toneelgroep opgevoerd het toneel spel ,,'t Was een leugen". De op tredende dames en heren bleken rolvast te zijn en wisten de aan wezigen Je boeien door hun spel. Na elk bedrijf klonk een hartelijk applaus, dat lang aanhield toen aan het slot alle medewerkenden zich nogmaals op het podium op stelden. Waren de uitvoeringen op Don derdag en Vrijdag flink bezet, Za terdagavond was de zaal zó vol, dat zeer velen zich met een staanplaats moesten vergenoe gen. Het 8-jarig zoontje van de heer Meijers verraste de aanwezigen met een verdienstelijk uitgevoer de solo. Een welverdiend applaus beloonde deze a.s. artist, die op waardige wijze de voetsporen van zijn vader drukt. Aan het slot van de avond werd aan de familie Kaijser—Deur waarder door de toneelgroep een mooie plant aangeboden. De directeur, de heer Meijers, werd door het bestuur der „Vol harding" als blijk van waardering een geschenk overhandigd, ter wijl de jongeheer Meijers met een geschenkje werd verrast. Ongeval dat goed afliep. Vrijdagavond omstreeks negen uur had even vóór de school al hier een verkeersongeval plaats, dat goed is afgelopen. De heer H. uit Sas van Gent had rechts van de weg zijn luxe wagen geparkeerd. De auto was onverlicht, omdat links van de weg een lichtpaal staat. Uit de richting Driekwart kwam een motorrijder, die de stilstaande auto te laat opmerkte en op het achterspatbord van de auto in reed. Door deze schok is het voor wiel uit het motorrijwiel geslagen en werd de berijder tegen de straatstenen geworpen, waarbij hij geen letsel van betekenis op liep. Men zal nu in deze onder hun komst zouden bemerken en het zware ronken der motoren was op vrij grote afstand reeds te horen, konden zij niet anders dan het risico nemen en hun be zette vliegtuigen in handen pro beren te krijgen. i.of de reflectoren van de Dit was Julien Desmonds rede- z?eken _oi_ aereiiec^7iin nering en bi het rus ïge mono- stilstaande auto voldoende zijn bU van de motoren geweestj>m dit_ ongeval te voor- rehijgopZmTddefenn de SÏÏÏÏS romJnTBewezen is echter da^ het onverhoeds te overvallen. Het steeds terrein van de door Flanders op gegeven positie was hem door zijn vele vluchten goed bekend, rriaar tenslotte kende hij het al leen maar uit de lucht. Toen zij nog ongeveer honderd mijl van de plaats verwijderd waren, had Desmond een plan gereed. Hij bleef nog twintig mi nuten in de vastgestelde koers vliegen en beval de piloten van de overige vliegtuigen tot maxi mum-hoogte te stijgen. Toen de voor deze toestellen hoogst mo gelijke regionen bereikt waren instrueerde Desmond de motoren af te zétten en in dezelfde koers in een glijvlucht te landen op een enige mijlen voor hen gelegen klein plateau. Het was een ge vaarlijke stunt, maar de enig mogelijke om niet door de vijand te worden opgemerkt. Wanneer Flanders gegevens juist waren, kon het landingsterrein niet ver der dan twee mijlen van het Duitse kamp verwijderd zijn. Geruisloos suisden de vliegtui gen naar beneden. (Wordt vervolgd.) ternis wagens onverlicht te par keren. HEDEN; TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Verdorven jeugd. AXEL; Hotel Porth, 6 uur: Lezing over grond- en pacht zaken. Ver. Oudl. Chr. Land bouwschool. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur; Guerilla aan de Rio Grande. Het Zweedse schip „Ella" heeft Zaterdagavond geseind, dat onge veer 25 mijl O.-Z.-O. van 't eiland Wight een lid van de bemanning overboord is gesprongen. Alle schepen in de buurt is ver zocht naar de drenkeling uit te zien.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2