het van pensioenen met een van Donderdag ondertekening Oostenrijkse vredesverdrag? Verhoging toeslag De strijd in Indo-China Oostenrijk en de voorstellen van Molotof Wijziging Kindertoelagewet voor gepensionneerden Voorsiel van Dulles Atoomkern-detector Het krijgsgevangenenprobleem De, [waterwegen New York Times over Indonesië Groot aantal doden bij ongeluk in Brazilië Stategische goederen gesmokkeld WEERSVERWACHTING. HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN. DE CONFERENTIE TE BERLIJN op onder op onder Febr. B^rankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. be m MAANDAG 15 FEBRUARI 1954. 9e Jaargang No. 3074. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. (Advertentie) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft Zondag voorgesteld, dat het vredesverdrag met Oos tenrijk Donderdag a.s. zal wor den ondertekend, aldus is in con ferentiekringen medegedeeld. Hij verklaarde dit, nadat hij had medegedeeld, dat de V. S. de Sowjetrussische lezing van de 5 artikelen van het Oostenrijks vredesverdrag waarover men nog geen overeenstemming had be reikt, aanvaarden. De Franse en Engelse minister, George Bidault en Anthony Eden, steunden Dulles' voorstel. De Sowjet-minister, Molotof, en de Oostenrijkse minister van Bui tenlandse Zaken, dr Leopold Figl, aanvaardden het Zaterdag door de Westelijke mogendheden gedane aanbod om de Sowjet- tekst van de vijf betwiste artike len aan te nemen. In 't electronische laboratoria te Palo Alto in Californië wordt gewerkt aan de constructie van een apparaat, waarmede men een betere methode van me ting van magnetische velden hoopt te bereiken voor het speuren naar mineralen in de grond, scheepswrakken in het water en misschien ook naar stromingen in de hogere lucht lagen die het weer beïnvloeden. De beweging atoomkernen speelt in dit apparaat een hoofdrol. De proeven zijn geba seerd op het werk van dr Fe lix Bloch van de Stanfcirs- universiteit, aan wie vorig jaar de Nobelprijs voor natuurkundp werd toegekend. India vraagt Hammarskjoeld om hulp. India heeft de secretaris-ge neraal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, verzocht be hulpzaam te zijn bij het zoeken van een woonplaats van de Ko reaanse krijgsgevangenen die de wens te kennen hebben ge geven naar neutrale landen te worden gezonden. Het verzoek werd aan Ham marskjoeld overgebracht door de Indische afgevaardigde bij de Ver. Naties, Krsjna Menon. De Nederlands-Belgische onderhandelingen. De verklaring die de minister van Buitenlandse Zaken in de kamer heeft afgelegd met be trekking tot de stand der on derhandelingen van de com missie voor de waterwegen, moest uiteraard vaag blijven, aldus „Het Volk". De minister heeft evenwel geen der feiten, waarvan wij gewag maakten en die gedeeltelijk steunden op indiscreties, gepubliceerd in de Nederlandse pers, tegengespro ken, zo vervolgt het Katholieke blad. Uit de verklaring van minis ter Van Zeeland blijkt, dat de onderhandelaars in grote lijnen tot clvereenstemming zijn geko men over 3 problemen: Het Moerdijkkanaal TERNEUZEN GENT en de Stop van Ter- naaien. Een gunstig teken is, zo schrijft het blad verder, dat deze „indiscreties" in beide lan den door de publieke opinie niet ongunstig zijn onthaald. De vrij oppervlakkige commentaar van het Katholieke blad „De Tijd" over de „inopportuniteit" van het kanaal weerspiegelt naar vanzelf spreekt niet de me ning van Katholiek Nederland. Het blad is een product van en kele zeer links gerichte Katho lieke intellect^iëlen uit de hoofdstad van Nederland. In Noord-Brabant, zo besluit het blad, is het bericht met grote vreugde ontvangen. Molotof diende echter nieuwe voorstellen in, waarvan dr Figl zeide ze niet te kunnen aan vaarden. Molotof vroeg wijziging van art. 4, waardoor de Sowjet-Unie een garantie zou krijgen tegen deel neming van Oostenrijk aan een militaire coalitie of een tegen voormalige tegenstanders van Duitsland gericht bondgenoot schap. Tevens zou door de wijzi ging het inrichten van vreemde militaire bases op Oostenrijks grondgebied worden verhinderd en zouden de bezettingstroepen in Oostenrijk blijven, ook na onder tekening van het vredesverdrag met Oostenrijk, maar tot het van kracht worden van een vredes verdrag met Duitsland. Dulles zeide voorts, dat de mi nisters accoord moeten gaan met het Sowjet-voorstel, volgens het welk de sommen, die krachtens artikel 35 van het verdrag aan Oostenrijk verschuldigd zijn, in goederen in plaats van in dollars betaald kunnen worden. Hij wees er echter op, dat zijn voorstellen als één geheel be schouwd dienen te worden. In de inleiding tot zijn voorstel len wordt verklaard, dat het te kenen van het Oostenrijks vredes verdrag op de huidige conferen tie uit billijkheidsoverwegingen ten opzichte van Oostenrijk van essentieel belang is. MOLOTOFS VOORSTELLEN. Molotofs nieuwe voorstellen voorzien er in dat de bezettings troepen, 90 dagen na het sluiten van 'n Oostenrijks vredesverdrag, uit Wenen zullen worden terug getrokken. De buitenlandse troe pen, die nog elders in het land gelegerd zouden blijven, „zullen niet meer als bezettingsstrijd krachten optreden en zij zullen zich niet inlaten met het bestuur van Oostenrijk of met zijn maat schappelijke en politieke leven". De juridische status dezer troe pen zou moeten worden vastge legd in een speciale overeen komst tussen de „grote vier" en Oostenrijk. De kosten hunner le gering in Oostenrijk zouden volle dig ten laste van hun eigen rege ringen moeten komen. Volgens een Sowjetrussische woordvoerder verklaarde minis ter Molotof omtrent 't vraagstuk der Oostenrijkse schulden aan de Sowjet-Unie nog dat hieromtrent een tweezijdige overeenkomst zou moeten worden aangegaan vóór het sluiten van een vredes verdrag met Oostenrijk. Eerst dan zou de Sowjet-Unie dit pro bleem als geheel geregeld kunnen beschouwen. Een Sowjetrussische woord voerder zeide dat de vraag is ge steld, waarom de Sowjet-Unie nu, en niet vijf jaar geleden, met nieuwe voorstellen voor de Oos tenrijks vredesverdrag is geko men. „Dit is nogal duidelijk", ver klaarde hij. „In de eerste plaats waren er vijf jaar geleden nog geen Amerikaanse bases in Euro pese landen, tegen nu bijna hon derd. In de tweede plaats is in deze periode het aanzien gegeven aan een plan voor het instellen van een Europees leger, hetgeen een herleving van het Duitse mi litairisme met zich zou brengen. Het zou veel gemakkelijker zijn tot een vredesverdrag met Oos tenrijk te komen, indien de E.V.G. niet bestond of werd prijs gege ven", aldus de woordvoerder der Sowjets. de kapper met net aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. 9f terneuzen HET VRAAGSTUK—TRIEST. Hierover zeide Molotof nog: „Indien het Russische voorstel wordt aanvaard, zal dit een be wijs van de bereidheid, der „grote vier" om het vraagstukTriëst via de Verenigde Naties tot oplos sing te brengen". COMMENTAAR VAN DULLES „De voorstellen van de heer Mo lotof zouden, indien aanvaard, van Oostenrijk voor onbepaalde tijd een onderworpen land ma ken. Zij zouden een aanfluiting maken van al onze beloften aan dit land", aldus de Amerikaanse minister Foster Dulles. Hij drong er bij zijn Sowjetrus sische collega op aan diens voor stellen, waarvan vóór de Berlijn- se besprekingen nimmer iets werd vernomen, in te trekken. „Alle militaire bases, die de Verenigde Staten buiten hun eigen land bezitten, zijn uitslui tend op de uitdrukkelijke wens der betrokken regeringen geves tigd. Er bestaat een groot ver schil tussen het zich in een an der land bevinden van Ameri kaanse militairen op verzoek van dat land zelf, en het opleggen van een regeling aan een staat, zoals de Sowjet-Unie thans ten aan zien van Oostenrijk wil doen", verklaarde de Amerikaanse mi nister. RUSSISCH COMMENTAAR Het Labourparlementslid Ri chard Crossman heeft na terug komst uit Berlijn in Engeland verteld, hoe een hoge Russische ambtenaar hem had gezegd, dat het niets hinderde als er geen resultaten op de Berlijnse confe rentie werden geboekt, omdat dit toch niet de laatste conferen tie zou zijn. Volgens Crossman. een aanhan ger van de linkse socialist Bevan, had de Rus gezegd: „Jullie heb ben het plan-Eden voorgesteld en wij het plan-Molotof. Jullie heb ben ons plan verworpen en wij dat van jullie. Naar ik hoop zul len jullie het plan-Molotof nog eens bekijken en wij zullen het plan-Eden nog eens onder de loupe nemen en misschien zullen we, ver van de koortsachtige sfeer van Berlijn, een manier vin den om de kloof te overbruggen". VERKLARING VAN FIGL. Dr. Figl, de Oostenrijkse minis ter van Buitenlandse Zaken, zei de dat Oostenrijk bereid is zich al de opofferingen, welke een ge volg zouden zijn van het van kracht worden van het ontwerp- vredesverdrag, wil getroosten, in dien het slechts zijn onafhanke lijkheid en vrijheid herwint en de bezettingstroepen worden terug getrokken. „De grote meerderheid der Oos tenrijkers wenst niets anders dan in haar eigen land in vrede en vrijheid te leven. En één van de voornaamste kenmerken van deze vrijheid zou een terugtrek ken van alle bezettingstroepen zijn", verklaarde hij. De Oostenrijkse minister deed een beroep op zijn Sowjet-collega om de Russische eisen te mati gen, „zulks als een bijdrage tot vermindering der internationale spanning". „IRONISCH GELACH". Een Britse woordvoerder heeft nog medegedeeld dat er een „iro nisch gelach" onder de drie Wes terse delegaties ontstond, toen Molotof zeide dat het goedkeuren door de „Westerse grote drie" van de door de Sowjet-Unie voor gestelde tekst der artikelen van het ontwerp-verdrag, waarover gaarne adviseren wij u, bij het aanschaffen van de voor u, het meest geschikte toilet-artikelen, dépositaire „Lancöme". nog geen overeenstemming was bereikt, „aantoonde wie in de af gelopen vijf jaar het sluiten van een Oostenrijks vredesverdrag hebben belemmerd". DEZE WEEK EINDE DER CONFERENTIE. De ministers van Buitenlandse Zaken van de grote vier hebben Zaterdag besloten de conferentie in de week van 14 tot 21 Februari te beëindigen. De datum werd nog niet vastgesteld. Men verwacht, dat de laatste vergadering op Donderdag of Vrijdag zal worden gehouden. De ministers hebben Zaterdag voorts een program voor de ko mende dagen goedgekeurd. Hedenochtend, zullen de minis ters in geheime vergadering op nieuw spreken over een vijf-mo- gendhedenconferentie met China en de internationale spanning. Hedenmiddag zal een openbare vergadereing over het Duitse vraagstuk worden gehouden. BERAAMDE AANSLAG OP MOLOTOF? Volgens een bericht van het New Yorkse blad „Daily News" was door een groep Oost- en West-Duitsers een samenzwering gesmeed om minister Molotof Donderdag j.l. te vermoorden op een diner in de Amerikaanse sec tor van Berlijn. De aanslag werd echter niet gepleegd, kennelijk als gevolg van geallieerde en Russische veiligheidsmaatrege len, aldus dit bericht. Het blad schreef voorts uit ge allieerde bron te hebben verno men, dat Molotof twee dreigbrie ven had ontvangen. Een woordvoerder van de vei ligheidsafdeling van het Westber- lijnse politiehoofdkwartier zeide, dat de berichten over 'n beraam de aanslag op Molotof „onzin zijn. Hij verklaarde, dat Molotof door de uitgebreide voorzorgs maatregelen „volkomen veilig is in West-Berlijn. Ook de Britse autoriteiten wis ten niets van een poging om Mo lotof te vermoorden. VORDERINGEN BIJ ATOOM BESPREKINGEN. De ministers Dulles en Molotof hebben Zaterdag in Berlijn gedu rende een half uur gesproken over president Eisenhowers voor stel voor een wereld-atoombank en, naar uit gezaghebbende bron verluidt, „vorderingen gemaakt". Het was hun tweede en laatste bijeenkomst over dit onderwerp tijdens de Berlijnse conferentie. Minister Dulles zal de besprekin gen waarschijnlijk in Washington met de Russische ambassadeur aldaar, Zaroebin, voortzetten. Reeds eerder heeft Dulles met Zaroebin gesproken over de vraag of de „particuliere of di plomatieke besprekingen", waar om president Eisenhower had ge vraagd, binnen of buiten de Ver enigde Naties moeten worden ge voerd. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot ver hoging van pensioenen met een toeslag in verband met de huur verhoging en de opheffing van de consumptiebeperking per 1 Januari 1954. Aan de memorie van toelich ting van de ministers van Bin nenlandse Zaken, van Financiën, van Oorlog en van Marine en van Sociale Zaken en Volksgezond heid is het volgende ontleend: In het kader van de maatrege len met betrekking tot de huur verhoging per 1 Januari 1954 en de opheffing per die datum van de in 1951 aanvaarde consump tiebeperking achten de ministers het wenselijk mede voor de ge- pensionneerden een voorziening te treffen. In het ontwerp van wet wordt De Londense correspondent van het te Melbourne verschijnen de blad „Argus" meldt dat over wogen wordt „tenminste eens in de vijf jaar" 'n reis van het Brit se koningspaar naar Australië en andere landen van het Britse ge menebest te organisern. De Oostenrijkse kanselarij heeft Zaterdag een verklaring uitgegeven, waarin de voorstellen van de Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, voor een oplossing van het Oos tenrijkse vraagstuk „onaan vaardbaar" worden genoemd. Het minst aanvaardbaar wordt geacht de Russische eis, dat ge allieerde troepen in Oostenrijk moeten blijven, zelfs na het slui ten van het staatsverdrag. Even eens onaannemelijk, aldus de verklaring „schijnt het voorstel, dat de ontruiming van Oostenrijk door buitenlandse troepen niet in alle delen van het land gelijktij dig en op dezelfde schaal zal ge schieden". Het voorstel van Molotof om in het staatsverdrag een clausu le op te nemen, waarbij Oosten rijk wordt verboden deel te ne men aan een coalitie of een mili tair bondgenootschap schijnt, al dus de Oostenrijkse verklaring, enige opheldering te behoeven. Niet alleen omdat de Oostenrijk se regering herhaaldelijk te ken nen heeft gegeven, dat zij geen militair bondgenootschap zal aan gaan, maar ook, omdat Oosten rijk geen band kan aanvaarden, die economische en politieke sa menwerking ter versterking van Europa zou kunnen belemmeren. De New York Times schrijft, dat Indonesië het land in Zuid- oost-Azië is dat thans in de communistische vuurlinie ligt. Na de opmerking, dat de In donesische regering onmiddel lijk ontkende, dat het commu nistische hoofdkwartier uit Ma- lakka naar Sumatra vluchtte, schrijft het blad: Het ligt voor de hand, dat de kern van het communistische hoofd/kwartier naar Sumatra uitweek. „De Indonesiërs zijn er met de beste wil niet in geslaagd in hun uitgebreide gebied van de Archipel orde en veiligheid te scheppen. De toestand die sinds 1949 heerst, is buitengewoon geschikt voor communistische infiltratie, actie en tenslotte dwang. Het schijnt nutteloos te zijn- dat wij de Indonesiërs zeggen, dat zij zich in doodsgevaar be vinden. Zij hebben het nog te druk met het vechten met de schim van een afgedaan im perialisme en nemen het kwa lijk, dat het Westen zegt. dat ze hulp kunnen en moeten aan vaarden. Tussen de steden Adaman- tina en Lucelia in Brazilië heeft zich een ernstig ongeluk voor gedaan. dat 30 mensen het le ven gekost heeft. Een autobus vloog in brand na een botsing met een trein. voorgesteld in het algemeen met ingang van 1 Januari 1954 op pensioenen een grondslag te ver lenen ten bedrage van 5 pet van het pensioen, vermeerderd met de toeslag ingevolge de wet van 5 November 1948 .de extra-bijslag ingevolge de wet van 1 Novem ber 1948, en de bijzondere toeslag ingevolge de wet van 9 Novem ber 1950. De pensioenen zijn onderschei den in die: a) welke zijn of worden be rekend naar een pensioengrond slag, som van pensioengrondsla gen of middelsom van pensioen grondslagen, waar een verhoging van bezoldiging, verband houden de met de huurverhoging en de opheffing van de consumptie beperking per 1 Januari 1954, niet tot uitdrukking komt. b) wélke zijn of worden bere kend naar een pensioengrond slag, som van pensioengrondsla gen of middelsom van pensioen grondslagen, waarin een verho ging van bezoldiging, als bedoeld onder a, geheel of gedeeltelijk is begrepen. c) welke zijn of worden bere kend zonder gebruikmaking van een pensioengrondslag, som van pensioengrondslagen of middel som van pensioengrondslagen, b.v. standpensioenen. Ten aanzien van de pensioenen, welke zijn of worden toegekend met ingang van een datum vóór 1 Januari 1954 en welke op grond van de wet van 14 Januari 1954 zijn of worden verhoogd, wordt een andere regeling voorgesteld dan die, welke in het algemeen voor de vóór 1 Januari 1954 reeds verleende pensioenen is aange geven, terwijl de toeslag-1954 voor de reeds verleende pensioenen is aangegeven, terwijl de toeslag- 1954 reeds verleende pensioenen is aangegeven, terwijl de toeslag- 1954 voor de reeds verleende pen sioenen wordt berekend over het totaal pensioen, toeslag, extra bijslag en bijzondere toeslag, wordt de basis voor de toeslag berekening van de verhoogde pensioenen gevormd door de pen sioengrondslag, som der pen sioengrondslagen of middelsom der pensioengrondslagen. Dit ver schil houdt verband met de om standigheid, dat de verhoging dier pensioen op grond van de wet van 14 Januari 1954, plaats vindt met toepassing van een de gressief berekeningspercentage. Echter is de restrictie gemaakt, dat de betrokkenen er geen na deel van zullen ondervinden. Evenzo wordt een voorziening getroffen, teneinde te voorkomen dat tengevolge van de wet van 14 Januari 1954 bepaalde groepen van gepensionneerden in het to taal van pensioen en toeslagen nadeel zullen ondervinden. De kosten van het onderhavige voorstel worden geraamd op rond 15.000.000. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot wijzi ging van de kindertoelagewet voor gepensionneerden. Aan de memorie van toelichting van de ministers van Binnenlandse Za ken, van Financiën, van Oorlog en van Marine en van Sociale Zaken en Volksgezondheid, is het volgende ontleend: In aansluiting op het voorstel der regering om de kinderbijslag krachtens de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers te wijzigen in 12,50 per maand voor het eerste kind, ƒ14,05 per maand voor het tweede en derde kind, ƒ19,50 per maand voor het vier de en vijfde kind en 22,10 per maand voor de volgende kinde ren, wordt voorgesteld de kinder toelagewet voor gepensionneer den zodanig te wijzigen, dat de kindertoelage voor het eerste kind gehandhaafd wordt op 152 per jaar, die voor het tweede en derde kind gebracht wordt op 168 per jaar, die voor het vierde en vijfde kind op 232 per jaar en die voor de volgende kinderen op ƒ264 per jaar. De verschillen tussen de bedra gen van deze kindertoelage en de kinderbijslag voor de invalidi teits-, ouderdoms- en wezenrente trekkers zijn een gevolg van de afronding op een veelvoud van f 4 zulks met het oog op de kwar taalbetaling van de pensioenen. Voorts wordt, in overeenstem ming met de wet onder meer tot wijziging van de kinderbijslagwet voorgesteld de leeftijdsgrens voor het recht op kindertoelage voor studerende kinderen te ver hogen tot zeven en twintig jaar Tenslotte wordt voorgesteld de artikelen 2 en 10 van de onder- werpelijke wet te wijzigen. De wijziging van artikel 2 houdt ver band met het wetsontwerp tot toekenning van een toeslag op de pensioenen per 1 Januari 1954. terwijl de wijziging van art. 10 een gevolg is van de inwerking treding van de organisatiewet sociale verzekering, waarbij de uitvoering van de kinderbijslag wet en ziektewet in haar geheel naar de bedrijfsverenigingen overging. De kosten van het onderhavige voorstel worden geraamd op rond 150.000 per jaar. KONINKLIJK GEZIN WOONDE TONEELAVOND BIJ. In tegenwoordigheid van H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bern- hard en de prinsessen Beatrix en Irene heeft het amateurtoneelge zelschap „De Plankeniers" uit Naarden, dat in Februari 1946 voor de eerste maal voor het voetlicht trad, Zaterdagavond zijn 500e uitvoering gegeven in „As toria" te Baarn. Opgevoerd werd „Het spook van Canterville", een toneelbewerking van de novelle van Oscar Wilde. De voorstelling, die werd geor ganiseerd door het bestuur van de sportvereniging „Koninklijk paleis Soestdijk" oogstte zeer hartelijke bijval. Na afloop heeft Prins Bern- hard „De Plankeniers" de dank van H.M. de Koningin en van alle aanwezigen overgebracht. De Prins deed zijn woorden verge zeld gaan van een kleurige mand met bloemen, afkomstig uit de kassen van het paleis Soestdijk. Ook de \vnd voorzitter van de vereniging K.P.S.. de heer Jur- riens, heeft woorden van hulde gesproken en alle spelers als her innering aan deze avond een ge glazuurd wandbord aangeboden met de afbeelding van het paleis Soestdijk en de vermelding „Vijf honderdste voorstelling Planke niers". Tenslotte heeft mr H. M. Plan ten, voorzitter van „De Planke niers", het feit onderstreept, dat bij de stichting van het gezel schap, acht jaar geleden, weini gen hadden gedroomd, dat de 500e voorstelling onder zulke bij zonder feestelijke omstandighe den zou geschieden. Het Italiaanse persbureau An sa meldt, dat de Italiaanse douane heeft ontdekt dat on der leiding van een Zwitser be langrijke hoeveelheden z.g. stra tegische goederen naar landen achter het ijzeren gordijn zijn gesmokkeld. Talrijke personen, van wie verscheidene in Milaan woonachtig, zouden bij deze zaak zijn betrekken. De bende zou de naam van een bona-fide maatschappij te Milaan hebben gebruikt om voor diverse metalen invoerver gunningen van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken te krijgen. Op die ver gunningen werden bijv. ijzer en koper uit Engeland of België naar Rotterdam verscheept, al dus genoemde douane, vanwaar de metalen naar een Oosteuro- pese haven gingen, of per trein naar oostenrijk, dan wel over de weg naar Tsjecho-Slowakije. De kanonnen van de bedreigde koninklijke hoofdstad van Laos, Loeang Prabang, hebben Zater dag voor de eerste maal het vuur geopend op opstandelingen in de met oerwoud bedekte heuvels 'ten oosten van de stad. De daar waargenomen Viet- minh-troepen zijn, naar men ge looft, plaatselijke verzetsstrijders, doch mogelijk ook maken zij deel uit van de 316e Vietminh-divisie. die na een opmars van 200 km van Samnoea uit, Loeang Pra bang van het oosten uit nadert. Tevoren vormde de 308e, de z.g. „ijzeren divisie" van de opstan delingen de voornaamste bedrei ging van de stad, doch volgens de laatste berichten was het gros van deze troepen nog veertig km van de stad verwijderd. In Loeang Prabang is bekend gemaakt, dat Zaterdag een batal jon Franse parachutisten is neer gelaten te Moeongsai, een Frans steunpunt op ongeveer 90 km ten N. van de stad, om het garnizoen aldaar te versterken. Het enige contact tussen Fransen en op standelingen had enige dagen ge leden bij deze post plaats. Men gelooft nu. dat de hoofdmacht van de 12.000 man sterke „ijze ren" divisie" in het gebied ten O. van Moeongsai staat. FRANSEN WEER IN MAHAXAI. De strijdkrachten der Franse unie hebben Zaterdag Mahaxai, ongeveer 40 km ten O. van Thak- hek in Midden-Laos, weer bezet, aldus meldt het Franse opperbe vel. Het Vietminh-garnizoen van de stad trok zich zonder veel weer stand te bieden in noordelijke richting terug. De Fransen verloren Mahaxai bij het Kerst-offensief van de Vietminh. ZUID-KOREA* EN INDO-CHINA. De Zuidkoreaanse minister van Defensie, vice-admiraal Sohn Won II, heeft Zaterdag ver klaard, dat Zuid-Korea bereid is niet alleen landstrijdkrachten maar ook eenheden van de vloot en de luchtmacht naar Indo- China te zenden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. VEEL BEWOLKING. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind voornamelijk tussen Oost en Noord. In het algemeen iets lagere temperaturen dan Zondag. DINSDAG 16 FEBRUARI. Breskens 1.06 1.30 Terneuzen 1.41 2.05 Hansweërt 2.21 2.45 Walsoorden 2.31 2.55 ZON MAAN 16 7.55 17.54 16.43 7.12 17 7.53 17.56 17.57 7.29 18 7.51 17.58 19.09 7.44 19 7.49 18.00 20.19 7.57

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1