Nieuw Geref. Kerkgebouw te Axel iu gebruik genomen KERKDIENSTEN S9&t. GOUD OP CEYLON? Voor de Zondag De opdracht van Robert Mersham De toestand van Spaak verbeterd Franse commissaris-generaal in Indo-China te Bangkok „Buitengewoon hevige" aardschok geregistreerd Weer aardbevingen in Mexico AGENDA De stakingen in de havens van Indonesië OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 14 FEBRUARI. NED. HERV. KERK. De bevrachiings- commissariaien u f WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEFOON K. 1800*82660 ROTTERDAM Plan-West, waar het nieuwe Ge reformeerde kerkgebouw verrees, heeft niet weinig aan aanzien ge wonnen nu het eindstadium der voltooiing bereikt was en gister avond de Kerk definitief werd overgedragen, waarna ds Couvée als voorganger in een bijzondere dienst aan deze belangrijke ge beurtenis luister bijzette. Deze toch betekende voor de Gereformeerde Kerk van Axel een mijlpaal, daar immers sinds in 1945 door de scheuring het be staande kerkgebouw in de Kerk- dreef toegewezen werd aan de toen gevormde Ger. Kerk onder houdende art. 31 der K. O. ge bruik moest worden gemaakt van het grootste speellokaal van de Chr. kleuterschool aan de ds Jan Seharpstraat. Uit de overvloed des harten spreekt de mond. Matth. 12 34. Beschamend en vernederend komt dit woord tot ons, als wij het goed overdenken. Immers laat de Heiland er op volgen: De goede mens brengt voort goede dingen, uit de goede schat des harten, en de boze mens brengt boze dingen voort uit de boze schat. Als wij even ernstig onze tekst overwegen, dwingt hij ons tot zelfonderzoek: wat is het, dat ons hart vervult? Welke gevoe lens, welke gedachten en begeer» ten zijn daar overheersend? Meer dan wij het zelf weten of vermoe den, zullen onze uitingen, onze daden daarvan getuigenis afleg gen. Laten wij niet over an deren oordelen! Wij zouden ge neigd zijn met onze tekst voor ogen de gesprekken om ons heen, die van ijdelheid, van kwaadwilligheid, laster en na ijver getuigen, te beluisteren en te zeggen: hoe treurig ziet het er uit met de mensenwereld en met het mensenhart. Laat ons dit echter niet doen! Gebruiken wij liever de Schrift waarvoor ze be stemd is: tot een oordeelaar van ons eigen hart. Is het antwoord op de hierboven gestelde vragen diep beschamend voor ons, vra gen wij dan des te inniger en vuriger om de inwerking en lei ding des Heiligen Geestes. Die alleen kan ons levensbeginsel vernieuwen. Die kan onze mond stellen tot een werktuig, Gode ter ere. Here, leid mij en bereid mjj, Dat in mij Uw beelt'nis blijk! Geest der waarheid, geef my [klaarheid, Dat ik alle smet ontwijk. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) Bijna 9 jaar lang heeft men zich met dit gebouw moeten behelpen en hoewel het een noodvoorzie ning was, toch heerste er een grote mate van dankbaarheid voor de daarin verleende gastvrij heid. De AxeLse Gereformeerden waren immers doordrongen van de wetenschap dat hangende het kerkelijke geschil deze maatregel slechts van tijdelijke aard zou zijn. Eerst toen de jaren lang hangende toewijzing van het kerkgebouw gerechtelijk was uitgemaakt kon men tot defini tieve verwezenlijking van de plannen voor de noodzakelijke nieuwbouw overgaan. Aan het architectenbureau Rot huizen en 't Hooft te Goes werd opdracht gegeven tot het ontwer pen en uitwerken van de tekenin gen en plannen. Sindsdien is er met man en macht gewerkt aan de tot stand koming van het aan de reeds verrezen pastorie gren zende kerkgebouw. Veel liefde en offerzin werd van allerlei zijden betoond. In de eerste plaats was het de bijdrage van het indertijd gestichte depu- tatenfonds voor Gescheurde Ker ken dat, naast de talloze particu liere bijdragen, alsmede de collec te-opbrengsten in en buiten Axel gehouden voor dit doel, de eerste stoot gaf. Deze allerwege oplaaiende geestdrift was een machtige sti- milans en verhoogde de doorzet tingskracht van raad. ouderlin gen en niet in het minst de zeer actieve voorganger ds D. J. Cou vée, die o.a. uit zijn vroegere ge meenten Brussel en Hilligersberg ondubbelzinnige blijken van daad werkelijke steun en medeleven ontving. Wanneer ds Couvée elders inde lande of in de omgeving voor ging werd een beroep gedaan op de reeds meer dan een eeuw spreekwoordelijk geworden offer vaardigheid. De typische in heldere tint uit gevoerde preekstoel is geschon ken door de voormalige gemeen te Hilligersberg terwijl de leden dezer Kerk de Axelse gemeente tevens met het Avcjrtdmaalslinnen begiftigden. Doch daarbij bleef het niet! Donderdagavond rond 7 uur be gon het gebouw met zijn ruim 300 zitplaatsen zich te vullen met ge nodigden, leden en belangstellen den uit Axel en elders, maar ge zien de voor deze gelegenheid feitelijk te beperkte plaatsruim te waren alle plaatsen spoedig be zet, zodat velen zich tot voor het spreekgestoelte en met een groot aantal inderhaast geïmproviseer de zitplaatsen moesten vergenoe gen. Als voorzitter der bouwcommis- Axel: 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 10 uur Ds. K. Ver- Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders. Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Honders. Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 3 uur Ds. J. Scholten. 10 uur „Bethel" (Kerk voor Jon geren van 1215 jaar): de heer M. Loof. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma 2.30 uur Eerw. heer C. H. Heij- boer. i jjj WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZATERDAG 13 FEBRUARI. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 14 FEBRUARI. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur Eerw. heer P. de Visser. Breskens: 10 uur en 5 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier. Retranchement: 10 uur Ds. J. B. van Bork. Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 u. Ds. C. Blomaard. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kufjl- man; 4 uur Jeugddienst, voor ganger: Ds. H. W. Schutte, van Knokke. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: Geen opgave ontvangen. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Cand. Th. Vollenhoven, van Amster dam. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31.) Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. C. J. Breen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. Axel: 6.30 uur Ds. H. van Leeu wen (in de Fröbelschool, Nieuw- straat). GEREF. GEMEENTE. Vlooswijkstraat. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. Hoek: 9.30 u. en 2 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: Samenkomsten om 10 uur en 7 uur. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. sie was het dokter K. Boor die even na half acht alle aanwezi gen hartelijk verwelkomde. In zonderheid gold dit de broeders en zusters der eigen gemeente, de deputaties uit de classis, uit Brussel en Hilligersberg, van de Ned. Herv. Kerk en van de Geref. gemeente, van burgemeester en wethouders, notaris Meijling, ir 't Hooft (als architect), verdere vertegenwoordigers en werklie den en allen die zich op een of andere wijze bij de bouw verdien stelijk hadden gemaakt. Spr. gaf daarop het eerst het woord aan ir 't Hooft, die woorden van lof en dank bracht aan staf en direc tie van de fa Mabuwat uit Dord recht alsook aan de onder-aan nemers en leveranciers. Spr. richtte zich met gelukwensen tot ds Couvée en de andere ambts dragers der Kerk alhier; want 'n gelukwens is zeker op haar plaats waarom hij de hoop uitspreekt, dat hier gedachtig aan de woor den op de kansel: „Christus en Dien gekruisigd" zal worden ge tuigd en beleden, dat hij Heer der Heren is, zodat deze tekst geen ledig gebaar zal zijn doch een levendige getuigenis. Namens de Dordrechtse aanne mersfirma Mabuwat sprak de heer Oosters, zich richtend tot de bouwcommissie en wijzend op de gebrachte offers, die echter met blij gevoel gebracht wer den, als een sterke getuigenis van de hier heersende bezielende geloofskracht. Met de z.i. nodige zelfbeperking meent hij bij de uitreiking van pluimen wel een bijzondere pluim te mogen uitrei ken aan ds Couvée. Hij is meer malen verrast geweest door diens deskundigheid. Spr. gaf de Axel- se voorganger een raad zo hij ooit nog een nieuw kerkgebouw nodig mocht blijken te hebben zelf de bouw ervan op zich te nemen. Zijn firma heeft het haar vergun de werk op hoge prijs gesteld en namens haar bood hij het onder stel voor de doopvont aan. Op dokter Boor rustte vervol gens de taak het gebouw symbo lisch te mogen aanvaarden. Hij de fa Mabuwat voor de goede wensen bij monde van haar vertegenwoordiger geuit. Dank bracht hij aan een 9-tal onder-aan nemers uit verschillende plaat sen, waarbij hij ook in het bijzon der de hulpvaardigheid prees van broeder De Feijter, die als verte genwoordiger der P.Z.E.M., zich op hoogst loffelijke wijze heeft gekweten van zijn werk. Met hem echter ook al de werklieden die hun beste krachten aan de snelle tot standkoming van dit fraaie kerkgebouw gaven. De bouwcom missie heeft thans haar taak be ëindigd. Op 11 Maart 1953 had de aanbesteding plaats en de eerste spade werd op 6 Mei in de grond gestoken, terwijl op 3 Juli 1953 de eerste steen kon worden gelegd. Niet minder dan 110.000 zand steen- en 100.000 andere klinkers werden vermetseld. In totaal werd 46000 kg cement verwerkt, dit alles en nog veel meer van wat spreker opsomde geschiedde in 194 werkdagen. Spr. prees de grote offervaardigheid der ge meente en in het bijzonder aller lei acties van ds Couvée. Hij dankte ook de vertegenwoordi gers der Ger. Kerk van Brussel voor het prachtige geschonken doopbekken met bijbel, de fa Naeije voor het theeservies, de jeugdvereniging voor de electri- sche klok, voor de geschonken Avondmaaltafel, het vloerkleed en zo ging spr. voort tot bij de broeder die belangeloos voor het omspitten van de tuin had zorg gedragen. Hierna droeg spr. de kerksleutels symbolisch over aan ds Couvée. Ds Couvée dankte voor al het werk dat ieder heeft gedaan om naar beste kunnen het maximum te bereiken. Spr. wil in alle ne derigheid in naam van Jezus Christus al dit goede uit zijn hand aanvaarden. Spr. verwerpt de opsmuk, die met echte schoon heid strijdt daar deze in eenvoud door MARTIN VERDUYN. 38) Nadruk verboden. „Duitse spionnen," flitste het door Flanders' hoofd. Hij pakte Marion bij de schou ders en sleurde haar met zich mee achter de voorbank. Hij ver wachtte nu niet anders meer, dan het volgend ogenblik doodge schoten te worden. Maar het schieten hield op en hij voelde zich ruw optrekken. „Meekomen", snauwde een grote zwetende kerel in burger kleren hem in onberispelijk En gels toe. Inmiddels werd de grote vrachtauto snel gekeerd en wer den zij haastig in de donkere laadruimte gedreven. Het laat ste wat Flanders van de buiten wereld zag, waren de neerge schoten mannen die hen naar het vliegveld vervoerden. Zij had den zelfs geen gelegenheid ge had hun wapens te gebruiken. De deur werd achter hen dicht geslagen en omringd door vier zwijgende mannen, die onafge broken hun automatische wa pens op hen gericht hadden, be gonnen Flanders en Marion een reis met onbekende bestemming. „Dit is het einde," dacht Flan ders en Marion zag hem wanho pig aan. Hij dacht snel verder, Schroder was hen toch nog te slim af ge weest, of wellicht Nichols. Het was dom van hem geweest niet te hebben voorzien dat Schroder nog over radio beschikte en con tact kon opnemen met de Duitse spionnage in Leopoldsville. Daar hadden ze natuurlijk onmiddellijk maatregelen genomen om de „gasten" te ontvangen. De opzet van de vijand was natuurlijk ge weest, dat Marion en Flanders de gouverneur nooit zouden be reiken. Op een of andere wijze was deze opzet echter mislukt. Daar zou Schroder echter niet op rekenen en toch nog verrast worden door een aanval. Want Flanders twijfelde er niet aan, of de operatie zou ook zonder hem doorgaan. Dat was tenmin ste een troost. Het ergste was, dat Marion zich nu weer in han den van de vijand bevond, een geweldige meevaller voor de Duitse spionnage, die nu alleen Flanders verwacht had. Met grote verbittering bedacht Flanders hoe hij zich door een echt vrouwelijke streek had laten verleiden. Ook de hoogstaande, geleerde Marion Andrews was tenslotte een ware Dehlila ge bleken. Hij durfde haar niet aan te spreken. Het was een wonder dat hij nog leefde. Waarom had den die kerels hem niet neerge schoten. De gedachte dat het hen weer om inlichtingen te doen was, deed hem huiveren. bestaat. Spr. noemde verschillen de van die prachtkerels, die elk op hun wijze hier hebben gear beid en hun taak hebben vol voerd en prees hen om hun hoge opvatting dezer schijnbaar alle daagse taak die zingen deed van: „Rijst hemelpoorten, rijst om hoog". Het woord was daarop aan burgemeester Van Oeveren die namens het gemeentebestuur dankte voor de uitnodiging hier aanwezig te zijn. De bouw en de verrijzing van dit kerkgebouw gaat niet alleen de eigen kerk, maar de ganse bevolking aan. Voor de gemeente is dit onge twijfeld een feestdag, waar men de overgang zich ziet voltrekken van het voorlopige (wat de Frö belschool was) naar dit smaak volle en vriendelijke gebouw, waarin men met recht kan zin gen en juichen Gode ter eer. Stemmig is de indruk, maar ook licht en vrolijk en dat moet en kan gerust in tegensteling zijn van de valse aloude opvatting van donkerheid en somberheid, die eigen waren aan de tijden van voorheen. Laat dit huis in het midden van de wereld een toe vlucht zijn, een ark of zo men wil een schaapskooi. Zij zal als zijnde niet alleen een kerk van een bepaalde groep doch van de gemeente des Heren deze kun nen optrekken uit de sfeer van alledaagsheid, zoals nu al ge beurd is in stedebouwkundig op zicht; want deze kerk, hier in Plan West heft de ganse buurt omhoog en het is hier niet lan ger een verzameling van huizen, straten en pleinen, maar heeft aan het stadsbeeld een zekere waardigheid geschonken die goed doet. Spr. wenste allen geluk met dit mooie kerkgebouw. Een kort woord werd namens de deputaten van Gescheurde Kerken gesproken door ds. Ring- nalda, die na de woorden van de burgemeester meende kort te kunnen zijn en blijde met de blij den. Spr. bood zijn hartgrondige wensen aan ds. Couvée en de raad der kerk. Tot slot werden nog gelukwen sen uitgesproken door afgevaar digden van Hilligersberg en Brussel, die gepaard gingen met de overdracht in symbolisch op zicht van de geschonken preek stoel, het doopbekken en de Bij bel voor het gebruik op de kan sel. Ds. Couvée dankte nogmaals allen en verzocht daarop ge meenschappelijk te zingen Psalm 65 1 en 2. Vervolgens betrad ds. Couvée de kansel voor een korte bedie ning des woords na het lezen van 1 Johannes 4 1 tot en met vs. 12, een woord n.a.v. het neder dalen van de stad Gods op aarde dat Johannes op Padmos te aan schouwen kreeg. Dit terwijl hij doordrongen was van het feit, dat er te Jeruzalem geen tempel meer te vinden was in die tijden, maar dat hem veel beter te ver staan gaf dat de tempel Gods overal is waar God in geest en waarheid wordt aanbeden. Elke bladzijde van de Bijbel spreekt van Hem en leert ons dat God zijn eniggeboren Zoon heeft gezonden opdat wij door Hem zouden leven. Dat leven is een ander leven dan dit gestadig wankelen ten dode, wat wij leven heten. Spr. wijst op Philippus die een dag vóór zijn sterven nog niet bekeerd was, op Petrus die hem zo grondig kon verloochenen en op Thomas de twijfelmoedige en ongelovige. Jezus drong hen van de af grond van twijfel en Zijn Geest was het die in waarheid doet leven, waardoor een Abraham ook zijn Izaak kpn offeren om dat hij God meer lief had. Spreker verwacht niets van de verzoening waarvan de wereld spreekt en wie in de wereld b.v. verwacht die verzoening van Berlijn? Het is slechts duivelse logica welke wij verstaan, zoals die fijne taxateur Judas die ook Vergeefs martelde hij zijn her sens af met de vraag naar hun bestemming. De wagen hobbelde verschrikkelijk. Zo nu en dan klemde Marion zich aan hem vast; zelfs in het half duister kon hij zien hoe bleek en rampzalig zij er uit zag. De rit leèk eindeloos lang te duren. Wel bemerkte hij dat de auto steeds langzamer ging rijden en moeizaam talrijke bochten maak te. Ook klonk telkens het schu ren van takken en planten langs de wanden. Flanders vermoeden, dat zij het binnenland in waren gereden, werd enige ogenblikken later bewaarheid, toen de wagen stopte en de portieren werden opengeworpen. De bewakers grepen het meis je en Flanders stevig bij de arm en voerden hen de wagen uit. Zij bevonden zich midden in het oer woud. Flanders bedacht dat even tuele achtervolgers hen vrij ge makkelijk zouden kunnen vin den, want het spoor van de auto was in het modderige pad duide lijk zichtbaar. Maar natuurlijk had de wagen over een lange af stand over een harde weg ge reden en waren zij ergens, op een moeilijk te controleren plaats, de wildernis ingegaan. Nog steeds werd er geen woord gesproken. Men liet de vracht auto eenvoudig in de steek en te voet begon nu een lange marte lende tocht door een dicht jung- legebied. Bezield met grote teder heid en medeleiden trachtte Flanders het meisje zo goed mo gelijk te ondersteunen. i AANVARING VAN TWEE TANKSCHEPEN TE ROTTERDAM. In de tweede petroleumhaven is Vrijdagmorgen vroeg het uit zee komende Engelse tankschip „Wearfield" in aanvaring geko men met de gemeerd liggende „Neaera", eveneens een tank schip van Engelse nationaliteit, dat olie lag te laden. Het laatste schip kreeg midscheeps een gat, waaruit stookolie stroomde. De „Neaera" lag gemeerd in de tweede petroleumhaven, ge deeltelijk geladen met gasolie en benzine. De „Wearfield" kwam de haven binnen, geladen met ruwe aardolie, en is door nog onbekende oorzaak op de „Nea era" ingevaren. De „Neaera" is onder de waterlijn geraakt ter hoogte van de pompkamer. Door het ontstane gat kwam de pomp kamer onder water te staan. De gasolie-tanker kreeg een scheur, waardoor een hoeveelheid gas olie in de haven stroomde. Men is allereerst begonnen de tank leeg te pompen, waaruit de olie stroomde. Daarna heeft men het schip verder leeggepompt, zodat het door de aanvaring ont stane gat boven water kwam. De schade, aan beide schepen toegebracht, is zodanig dat beide schepen in dok moeten. Enkele meerpalen werden ern stig beschadigd. Het s.s. „Wearfield" (10.000 bruto registerton), behoort aan „Hunting and Son Ltd", New castle; het m.s. „Neaera" is van Shell Tankers Ltd. het meet 8250 bruto registerton. De gezondheidstoestand van de Belgische politicus Spaak, die te Londen ziek ligt, is verbe terd, aldus werd vernomen. Spaak was van de ontsteking van de amandelen genezen, maar hij leed nog aan jicht. De Franse commissaris-gene raal in Indo-China, Maurice Dé jean, is te Bangkok aange komen om met leden van de Thailandse regering de toestand in Indo-China te bespreken. Het geophysische observato rium te Triëst heeft Donderdag een aardschok van „buitenge wone hevigheid" geregistreerd, waarvan het epicentrum op 6800 km in Westelijke richting moet liggen. De aardbeving zou zich op de Grote Antillen, in de buurt van Haiti en Porto Rico voorgedaan kunnen hebben, al dus het observatorium. Ook De Bilt heeft Donderdag een „krachtige aardbeving" ge registreerd. Volgens het hoofd van de geografische faculteit van de universiteit van Colombo, dr Kuloratnam, bestaan er bewij zen, dat in de bergachtige cen trale provincie van Ceylon goud kan worden gevonden. Honderden mensen hebben zich reeds aangeboden, in bedoelde streek goud te gaan zoeken, doch dr Kularatnam heeft voorgesteld een maatschappij op te richten, die namens de regering de goudvelden zou moeten beheren. De mineraloog van de rege ring, L. J. D. Bernando, be strijdt echter de theorie van dr Kularatnam en is van oordeel, dat de tot dusverre gevonden gegevens er op wijzen, dat er geen noemenswaardige hoeveel heden goud op het eiland te vinden zijn. Aanhangers van eerstgenoem de theorie wijzen er op, dat in vroegere tijden goud werd ge wonnen, dat niet alleen voor sieraden, doch ook voor mun ten werd gebruikt. Voorts zou den de namen van bepaalde plaatsen er op duiden, dat daar goud is gevonden. Zo ontleent Ruanwella, een oud Nederlands fort, 40 km van de hoofdstad, zijn naam, die letterlijk „goud zand" betekent, aan het zand van de rivier, die onder langs het bolwerk stroomt. Er is een theorie, dat de oor spronkelijke bewoners van het verstond en die wij in onze zon digheid en perversiteit ook dag op dag huldigen. Het menselijk verstand leidt tot weinig goeds en wie zijn wij eigenlijk, zegt spr. Er is aan een mens niet veel goeds. Laten wij dus gewaarschuwd willen zijn door wat ons wordt aangeboden, n.l. de liefde Gods, ook op deze plaats en zij het per slot van re kening slechts in dit armzalige kerkje; want beslóot spreker: God is Liefde! Spr. bad na de beëindiging van deze korte maar treffende dienst het „Onze Vader" en ver volgens zong men Gezang 10 3. Daarna werd de zegen uitge sproken en was er nog een korte receptie voor genodigden in het gebouw aan de ds. Jan Seharp straat, waarvan op ruime schaal gebruik werd gemaakt. Maar Marion leed niet door de scherpe doornen, die haar huid opentrokken en de venijnige in secten die haar beten. Zij voelde deze nieuwe ramp als haar schuld en iedere poging die Flanders deed om haar te helpen, deed haar blozen van diepe schaamte. Zij had zijn leven in de waag schaal gesteld zo redeneerde ze bij zich zelf, te verward nu om te beseffen, dat Flanders toch in de hinderlaag gevallen zou zijn en juist dank zij haar tegenwoordigheid nog in leven was. Zij rilde als zij er aan dacht wat hem zou kunnen gebeuren. Ellendiger dan ooit strompelde zij voort, totdat de jungle plot seling stuitte op een loodrecht oprijzende rotswand. Volkomen voor het oningewijde oog ver borgen, bevond zich in het ver lengde van de route die zij geno men hadden een natuurlijke tun nel, waarschijnlijk de doorgang van een reeds sinds prae-histori- sche tijden verdwenen onder grondse rivier. De bewakers knipten sterke zaklantaarns aan. Een weldadige koelte omgaf hen en zowel Marion als Flanders voelden zich, ondanks de sinis tere omgeving en het naderende doel, opleven. Voor hen uit gloorde een flauw licht, dat ech ter spoedig sterker werd. Zij stonden plotseling in een grote onderaardse ruimte, een grot, waarin zich minstens twintig mannen bevonden, allen druk bezig met allerlei werkzaam heden. (Wordt vervolgd.)" eiland hun gouddelving hebben gestaakt als een gevolg van de invallen van Indiërs en later van Portugezen en Nederlan ders. Tengevolge van de inwerking treding van de nieuwe wetgeving op vervoersgebied (met autover voer goederen en wet goederen vervoer binnenscheepvaart) zul len de thans bestaande bevrach tingscommissariaten met ingang van 15 Februari a.s. worden samengevoegd met de in elke provincie gevestigde kantoren van de rijksverkeersinspectie. De bevrachtingsagentschappen zul len als bijkantoren komen te ressorteren onder de rijksver keersinspectie, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van verkeer en waterstaat mee. GOEDERENTREIN BIJ BOXMEER ONTSPOORD. Van een uit de richting Nijme gen komende goederentrein zijn tegen half acht Vrijdagochtend bij Boxmeer enkele wagens ont spoord. Het baanvak Cuyk Boxmeer is daardoor versperd. Het vervoer wordt onderhouden met autobussen. De oorzaak van de ontsporing is nog niet be kend. Naar de persdienst der N. S. mededeelt is het treinverkeer tussen Cuyk en Boxmeer sinds Vrijdagmiddag 14.15 uur hervat zij het dan ook, dat de reizigers met vertraging rekening dienen te houden. Donderdag hebben zich in het gebied van Chiapas, dat reeds door hevige aardschokken Vrij dag en Zaterdag j.l. werd ge troffen, twee nieuwe vrij krach tige aardbevingen voorgedaan. De schokken werden vooral ge voeld in de plaatsen Mojadero en Yajalon. De laatste plaats ■werd de vorige week reeds zeer zwaar getroffen. Tot nog toe zijn geen berichten over slacht offers binnengekomen. De bewoners van het aardbe- vingsgebied trekken naar vei liger oorden. De autoriteiten van de staat Chiapas zouden 'n 60-tal militaire vliegtuigen tot hun beschikking gesteld heb ben. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Verdorven jeugd. Concertgebouw, 8 uur: Spel met de duivel. Hotel Rotterdam, 8 uur: Open-paren-wedstrijd Ned. Bridge-Bond. Café Kolkzicht, 7 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Mijnheer Hulot met vacantie. HOEK: Café Geers, 7 uur: Prijskaarting. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Verdorven jeugd; 2 uur: Spel met de duivel; 4.30 uur: Verdorven jeugd. Concertgebouw, 8 uur: Spel met de duivel. Café Het Anker, Dijk- straat 2, prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Mijnheer Hulot met va cantie; 8 uur: Obsessie. De stakingsactie in de ha vens duurt voort. In Priok staak ten Vrijdag de arbeiders van de droogdok- en veemcombinatie. De sleepbootdienst lag geheel stil. Enige schepen verlieten op eigen kracht de haven. De „Oranje", die heden naar Ne derland zou vertrekken, zal van de staking geen vertraging on dervinden. Het schip werd Vrij dagavond van 6 tot 9 uur gela den en gelost. Alle schepen, die op de rede van Semarang lagen, zijn weg gevaren, aangezien de prauwen in verband met de staking niet uitvoeren. f In Medan lag het werk Don derdag 2 uur stil. In Surabaja zelfs 5 van de 7 werkuren. De arbeiders van Makassar hebben aan de centrale com missie ter beslechting van ar beidsgeschillen getelegrafeerd, dat zij niet accoord gaan met de aanbeveling van de commis sie om 10 procent loonsverho ging te geven. De arbeiders kondigden in hun telegram ac ties aan. Uit Palembang en Pa- dang worden geen bijzonderhe den gemeld. Bij onze laatsie vitrage aanbieding verkochten wij een gedeelte van een partij, die bestond uit filet, marquisette en allovernet voor één prijs. Maar welk van de drie werd het eerst verkocht Allovernet, daar kwamen wij duizenden meters van te kort. Geen wonder, want iedere huismoeder weet, dat allovernet, waar tweemaal zoveel garen in verwerkt wordt als in welke andere vitrage ook, het altijd wint in schoonheid, soli diteit en duurzaamheid. Wij ontvingen het tweede gedeelte van deze partij, totaal bestaande uit de zelfde allovernet die nor maal verkocht wordt voor 1.95 per meter. Maar zo'n aanbieding is niet alleen voor de Rot terdamse klanten, neen, evengoed voor de dui zenden postorderklanten in heel Nederland. Daarom nu deze aanbie ding allovernet, dezelfde kwaliteit van 1.95 per meter, even fijn van weef sel, even rijk van dessin en ook voor dezelfde lage prijs. Speciaal en ook alléén aan onze postklanten ver kopen wij deze allovernet, en ook bij U zullen er dit voorjaar nieuwe gor dijnen hangen, geen ge wone vitrage, neen, ieder een zal bij U allovernet zien van bijna twee gul den per meter, die U nu koopt, 86 cm breed, per meter voor Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). Bij retour zending binnen een week ontvangt U het betaalde geld omgaand terug, j K* 0N3dO3O N3080W0VQNVVW 383031

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2