Durft Molotow geen verkiezingen aan? NOVITA VIETMINH-HOOFDLEGER VERDWENEN BESPREKINGEN MET RESULTATEN BUS MET SCHOOLKINDEREN DOOR EEN TREIN GEGREPEN DE RUYTER" IN NORFOLK WEERSVERWACHTING. HOOGWATER ZON-ei MAANSTANDEN. E Meer hoop op bijeenroepen Conferentie van Vijf BREI-DEMONSTRATIE DE PAUS BLIJFT VOORUITGAAN 0 DE WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Toestand in Indo-China wordt dreigend DE BERLIJNSE CONFERENTIE DE STRIJD IN INDO-CHINA BINNENLANDS OVERZICHT 3 doden Koninklijke dank aan Griekenland Noorse Koning bezoekt Nederland I Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. ZATERDAG 13 FEBRUARI 1954. 9e Jaargang No. 3073. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—1 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.80 uur. Op het aan de atmosfeer van Oost-Berlijn, die inderdaad dik is doortrokken van propaganda, ligt of niet vast staat wel, dat de tweede week van de Berlijnse conferentie minder gunstig is verlopen dan de eerste. Molotow werd door de proceduretactiek der geallieerden -die eindelijk eens de rollen behoorlijk onder elkander hadden verdeeld zo danig verrast, dat men aan de behandeling van het Duitse vraagstuk toe was, voordat iemand het wist. En nu begon men niet op de gewone wijze met de procedure, maar lag een kant en klaar gereed program tot her eniging van beide delen Duits land van minister Eden ter tafel. Dit was zo weinig naar MoJo- tow's smaak, dat hij voortdurend poogde de discussie daarover te ontwijken. Hij probeerde het eerst met te verlangen, dat dele gaties uit beide delen van Duits land aan de discussies zouden deelnemen, wat technisch en practisch onmogelijk bleek. Daar na door een plan voor een vre desverdrag in te dienen, dat een procedureregeling voor de her eniging bevatte, maar als vredes verdrag zulke harde eisen stelde, dat het door regering en oppo sitie in Bonn eenstemmig werd afgewezen. Voordat de Russische minister met eigenlijke tegenvoorstellen tegen Eden kwam. probeerde hij het nog met een referendum over geheel Duitsland, waarin het Duitse volk zich zou uitspreken wat het liever wilde: een vredes verdrag of verdragen, gelijk W. Duitsland met de geallieerden in Mei 1952 sloot. En nadat hi] daarbij gelegenheid had gehad, de Defensiegemeenschap en hel At lantisch Pact op papier tot nul en gener waarde te brengen, kwam hij dan eindelijk met eigen voor stellen over de hereniging van Duitsland. Ze gaven tot scherpe kritiek en afwijzing van de geal lieerden aanleiding, en Dulles, die onbarmhartig kan zijn, maakte de opmerking: het lijkt wel alsof Molotow geen verkiezingen in Oost-Duitsland aandurft. LAATSTE KANS Daarvoor zouden goede redenen bestaan, indien ook maar iets waar is van de geruchten, die uit verschillende delen van dit ge bied komen over opstootjes. W. Duitsland is door Berlijn teleur gesteld, maar O.-Duitsland ziet zich een wellicht laatste kans, om op korte termijn vrijheid te herkrijgen, ontgaan. De Russen waren op 17 Juni verrast, zij zul len dit nu niet meer zijn en tevo ren maatregelen hebben geno men. Maar zullen zij in het aan gezicht van geheel Europa een bloedige onderdrukking aandur ven van demonstraties, waar boven het woord vrijheid ge schreven staat? Zeker niet tij dens de conferentie te Berlijn, die anders wel eens een heel drama tisch slot kon krijgen. Voorlopig hebben de ministers in geheime zitting bepaald, dat zij geen conferentie van vijf dus met China, willen over alle wereldvraagstukken, hoogstens over locale Aziatische problemen. Zij hebben de ontwapeningsvoor stellen van Molotow uitsluitend geschikt geacht voor de Ver enigde Naties. Zij zouden echter ook verkregen hebben, dat het Oostenrijkse vredesverdrag aan het einde dezer week, na een her nieuwde bespreking over Duits land, ter tafel komt. Het is te hopen, want Oostenrijk verdient dit. Een voorlopige delegatie is reeds in Berlijn; de minister van Buitenlandse Zaken, Figl, in We nen zou nu gewaarschuwd zijn. DE OVERIGE PROBLEMEN. Het blijkt wel vast te staan, dat Rusland niet langer tegenstand biedt aan de wens van China en de Noordelijken om te Pandmoen- jon tot een conferentie over Ko rea te komen, waardoor natuur lijk Molotow's positie in Berlijn een weinig zou worden ver zwakt. Molotow z;ou echter aan Bidault op zijn verlangen naar een wapenstilstand in Indo-China hebben geantwoord, dat de Viet- minh een souvereine staat is, die hij tot niets kan dwingen. De Vietminh heeft een nieuw offen sief in Laos ingezet, dat beden kelijke afmetingen aanneemt. De Fransen beschouwen het als een afleidingsmanoeuvre tegen de vorderingen, die zij in de delta van de Roderivier rondom Hanoi maken. Maar inmiddels wordt de hoofdstad van Laos bedreigd en van daaruit ook Cambodja. Minister Pleven is derhale naar Indo-China vertrokken om er met generaal Navarre overleg te plegen. In Italië, is de nieuwe forma teur voorlopig gevonden. Het is niet Gronchi geworden, aan wie men de beste kansen toeschreef, vooral om Saragat in de rechts- socialisten mede te krijgen. Het is Scelba geworden, onder De Gasperi lange jaren minister van Binnenlandse Zaken. Een krach tige persoonlijkheid, die echter uitgesproken tot de rechtervleu gel van de partij behoort. In tegenspraak met de geruchten is er dus van een nieuwe regering van De Gasperi nog geen sprake. Wellicht wacht deze, totdat de verwarring zo hoog is gestegen, dat aan nieuwe verkiezingen niet te ontkomen valt. In Amerika ziet het er wel naar uit, dat het amendement op de grondwet van senator Bricker, dat beoogt de buitenlandse macht van de president aanzienlijk te beperken, weinig kans heeft om aangenomen te worden. Eisen hower verklaarde op een pers conferentie zelfs geen compromis te zullen aanvaarden. De linker vleugel van de republikeinse par tij zou, indien de democraten hel pen het amendement van Bricker af te wijzen en de begroting on veranderd te doen aannemen, de kansen op de republikeinse over winning, althans een niet uitge sproken nederlaag in November 1954 vergroten. Of zij zulk een grootmoedige houding zullen aannemen en deze wellicht poli tiek voordelig achten, moet wor den afgewacht. VAN DER MANDERE. HEDENMIDDAG KNITTAX M 2 Axelsestraat G8 Terneuzen De kansen der grote vier om overeenstemming te bereiken over het bijeenroepen van een conferentie met rood-China over het Koreaanse probleem, worden hier weer iets gestegen geacht, nadat de vier ministers Vrijdag hebben besloten hun geheime be sprekingen over dit onderwerp ook tijdens het weekeinde voort te zetten. De zitting van twee uren, die Vrijdagmiddag aan het Verre- Oosten werd gewijd, heeft nog geen beslissing gebracht. Molo- tof gaf nog geen direct antwoord op de hem gestelde vraag of hij bereid is zulk een conferentie door de regeringen van de Vere nigde Staten, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie bijeen te laten roepen. Hij nam het standpunt in, dat ook rood-China tot de inviterende Het Franse opperbevel in Indo China verkeert in het onzekere over de volgende manoeuvre van de opperbevelhebber der Viet- minh-opstandelingen, generaal Von Guyen Giap. De hoofdmacht van de Vietminh is verdwenen in het oerwoud. Franse officieren, die Donderdag meenden, dat de „ijzeren divisie" van de opstan delingen ongeveer 40 km van Loeang Prabang, de koninklijke hoofdstad van Laos, stond, ver klaarden Vrijdag, dat de positie van de opstandelingen „duister is. Koning Sisavang heeft in een boodschap aan het Laotiaanse parlement de bevolking opgeroe pen het vertrouwen te behouden „Wellicht zullen wij zware be proevingen moeten doorstaan doch Laos zal daaruit te voor schijn komen als een grotere na tie", aldus de koning. De minister van Onderwijs en Voorlichting heeft Vrijdag de be volking van Loeang Prabang op geroepen zich te melden voor de nieuw opgerichte burgerwacht. Men verwacht ongeveer 10.000 aanmeldingen. Volgens berichten van de op standelingen zijn de Fransen zo zeer in het nauw gedreven, dat zij bij hun zuiveringsoperaties m de delta van de Rode Rivier veel minder troepen in het veld kun- In een van de eerste vergade ringen na het Kerstrecès is in de Tweede Kamer de kwestie van de nationale feestdag aan de orde gekomen. De regering, in de persoon van minister-presi dent dr. Drees, verdedigde hier haar standpunt om zowel de ver jaardag van de Koningin als de herdenking van de bevrijding van ons land op één dag te vieren en wel op 30 April. De meningen omtrent het vie ren van deze gecombineerde feest dag liepen zeer uiteen. Ener zijds wilde men de feestdagen gesplitst houden, anderszijds voelde men meer voor een ge zamenlijke feestviering op 30 April met dien verstande, dal men geheel vrij is um op 5 Mei de herdenking van de bevrijding te vieren, zonder dat de werk gevers verplicht worden hun per soneel vrijaf te geven, mits zij om een snipperdag verzoeken on dit kan worden toegestaan. In zijn antwoord aan de Ka merleden verklaarde dr Drees, dat de regering, die voor het geven van vrije dagen geen voor afgaand overleg kon plegen met de Kamer, haar standpunt van de viering van één nationale feestdag op 30 April zou hand haven en het college van rijksbe middelaars opdracht zou geven tot het vrij-af geven op genoem de datum. Natuurlijk zal de dodenherdenking van 4 op 5 Mei blijven gehandhaafd, terwijl een voorstel werd gedaan om zowel via de radio als op school 5 Mei als herdenkingsdag te blijven beschouwen. Het valt alleen te betreuren, dat zelfs voor het vieren van een verjaardag van de Koningin en het herdenken van de bevrij dingsdag, wat voor ons allen toch een nationale zaak is, nog onderlinge strijd tussen de poli tieke partijen wordt gevoerd, welke strijd uiteindelijk toch geen bevredigende oplossing aan de hand heeft gedaan. Stemmen bij volmacht. Ook de wijziging van de kies wet, speciaal inzake het stemmen 30 April Nationale Feestdag - Nieuw ontwerp Kieswet Artsenconflict (voorlopig) op gelost Nieuwe Ronde tafelconferentie Koninkrijk. en nieuw bij volmacht, heeft heel wat voe ten in de aarde gehad. De minis ter van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, werd reeds tijdens de Kamerdebatten gedwongen een vierde wijziging van de kieswet in het vooruitzicht te stellen. Om het „stemmen-ronselen' tegen te gaan, stelde de regering drastische beperkingen voor bij het stemmen bij volmacht. Thans kan als gemachtigde alleen op treden de echtgenoot of echtge note, bloed- of aanverwanten van de eerste tot en met de derde graad, zwagers en schoonzusters of één der huisgenoten van de volmachtgever. Uitvoerig ging de Kamer op deze voorstellen in terwijl tevens de positie van schippers, de zieken en zwakken aan de orde kwam. Wat onder het begrip „huisgenoten" moest worden verstaan, werd door de minister aan het college van B. en W. overgelaten. Hoewel de Kamer zich niet bevredigd toon de over de wijziging, hechtte ze toch haar goedkeuring aan dit ontwerp door het met 47 tegen 24 stemmen te aanvaarden. Overeenkomst voor kleine praktijken. Het artsenconflict, dat reeds geruime tijd de gemoederen in beweging hield, heeft thans voor wat betreft de kleinere praktij ken een oplossing gekregen. Op advies van de commissie-Van Schaik zijn zowel door de vereni ging der landelijke huisartsen als door de gezamenlijke zieken fondsen enkele concessies ge daan, waardoor in grote lijnen overeenstemming werd bereikt. De grote praktijken buiten be schouwing gelaten men hoopt vóór 1 Juli a.s. ook hier een op lossing voor te vinden) komt de nieuwe overeenkomst hier op neer, dat de artsen voor de eer ste drieduizend ziekenfonds patiënten zeven gulden per hoofd per jaar ontvangen, voor de ver zekerden van drie tot vijf dui zend gulden per persoon vijf gul den en voor boven de vier dui zend verzekerden drie gulden per jaar. De schorsing van het besluit der ziekenfondsraad, door minis ter Suurhoff destijds genomen, heeft ernstige critiek ontmoet bij de Eerste Kamer, daar men voor de schorsing geen enkele erns tige term aanwezig achtte. Thans kan men verheugd zijn, dat dit ernstige conflict voorlopig van de baan is, waarbij vooral de houding van de vereniging der huisartsen valt te prijzen. Overeenkomst in de West. De besprekingen van de zoge naamde „Kleine Commissie' tus sen de vertegenwoordigers van Nederland, Suriname en de Ne derlandse Antillen hebben tot volledige overeenstemming ge leid inzake het nieuwe ontwerp statuut voor het koninkrijk. Hoe wel men uiteraard geen mede delingen kon doen over de in houd van dit ontwerp, dat eerst door de volksvertegenwoordiging der betrokken landen moet wor den goedgekeurd, is men er van overtuigd, dat deze goedkeuring zal worden verkregen en het uit eindelijke resultaat zal zo spoe dig mogelijk aan de voltallige delegaties der ronde-tafelconfe rentie worden voorgelegd. Zelfs is de hoop gevestigd, dat de plechtige afkondiging van dit ontwerp-statuut nog dit jaar zal kunnen geschieden. Uitgaande van de gedachte, dat alleen samenwerking in het koninkrijk voordelen voor alle partijen kan bieden, is men tot dit accoqrd gekomen, dat onge twijfeld een historisch ogenblik vormt in de geschiedenis van Nederland en zijn overzeese rijksdelen. nen brengen dan aan het eind van het vorige jaar. De Frans-Vietnamese troepen in het bolwerk Dien Bien Phoe hebben Donderdag met enige bataljons een verkenningsope. ratie in Oostelijke richting uit gevoerd. Zij stuitten echter op krachtig verzet van Vietminh- eenheden, die zich langs de hel lingen van de omliggende ber gen hadden verschanst. Na een hevig vuurgevecht, waaraan ook door de artillerie van Bien Dien Phoe werd deelgenomen, trok ken de unietroepen zich tegen de avond terug. In de delta van de Rode Ri vier is inmiddels in de omge ving van Phoell-Hoengjen, 40 km ten Zuiden van Hanoi, een nieuwe zuiveringsoperatie be gonnen. Door dit gebied loopt de weg die Vietminh-eenheden gebruiken om in de delta door te dringen. Reeds zijn 200 ver dachte personen aangehouden. In het gebied van Phat Diem, 120 km ten Zuidoosten van Ha noi, is een van de pas gevormde Vietnamese lichte bataljons door een sterke eenheid van de opstandelingen aangevallen en uiteengeslagen. De Vietnamezen leden enige verliezen, aldus wordt uit Hanoi gemeld. LAOS VROEG ZUIÜ-KOREA OM MILITAIRE HULP. Een woordvoerder der Zuidko- reaanse regering heeft onthuld dat de regering van de Indochi- nese staat Laos tweemaal een be roep op de autoriteiten te Seoel heeft gedaan voor het verlenen van militaire hulp in de strijd tegen de thans in Laos opruk kende Vietminh. Een Amerikaanse woordvoer der te Washington verklaarde, dat het Zuidkoreaanse voorstel om troepen naar Indo-China te zenden wordt bestudeerd door het V. N.-opperbevel. In gezaghebbende Franse krin gen te Parijs acht men met wei nig waarschijnlijk, dat het Zuid koreaanse voorstel zal worden aanvaard, gezien de mogelijke gevolgen van dergelijke hulp. De hoge commissaris van Laos in Frankrijk heeft Vrijdag in Pa rijs de berichten tegengesproken volgens welke Laos aan Zuid- Korea om militaire bijstand had gevraagd. i ZUID-KOREA WIL DIVISIE NAAR INDO-CHINA ZEN DEN. Staten en Frankrijk het aan bod van de hand zullen wijzen. FRANKRIJK ZAL VERWERPEN. AANBOD Een woordvoerder van de Fran se ambassade in Washington heeft Vrijdag verklaard, dat zijn regering zeker een Zuidkoreaans aanbod om een divisie naar Indo- China te zenden, zou verwerpen uit vrees voor mogelijke commu- nistisch-Chinese interventie. Ook een eventueel aanbod van natio nalistisch China zou, om dezelfde reden, wórden afgeslagen, zo voegde hij hieraan toe. landen zou moeten behoren, maar daartegen verzette Dulles zich om principiële redenen. In elk geval wordt uit de aankondiging, dat de geheime besprekingen zul len worden voortgezet, hier de conclusie getrokken, dat de kans op een overeenstemming blijft bestaan. WAARBORG TEGEN EVEN TUELE DUITSE AGRESSIE? Om tegemoet te komen aan de Russische vrees voor een even- tuële agressie van de zijde van Duitsland zouden de Westelijken te Berlijn thans een speciale waarborg overwegen. Deze waar borg zou gegeven worden in de vorm van een plechtige verkla ring, die de Verenigde Staten. En geland en Frankrijk bindt tot ont houding van een vijandig initia tief jegens de Sowjet-Unie en die deze landen verantwoordelijk stelt voor de vredelievende be doelingen van Duitsland. In bevoegde kringen wilde men deze berichten niet bevestigen. MOLOTOF OVER DE OOS TENRIJKSE KWESTIE. Minister Molotof heeft op de vergadering van Vrijdagmiddag, voorgesteld de Oostenrijkse kwes tie te verwijzen naar de plaats vervangers van de ministers, die dan binnen drie maanden het ont werpverdrag moeten voltooien, waarover zij op 260 vergaderin gen in de afgelopen vijf jaar geen overeenstemming hebben kunnen bereiken. Als richtlijnen voor de regeling van het Oostenrijkse vraagstuk, dat Vrijdag voor de eerste maal door de minister in openbare ver gadering werd behandeld, stelde de Russische minister voor: 1. Dat de bezettingstroepen in Oostenrijk moeten blijven, uitge zonderd de hoofdstad Wenen, die midden in de Russische zone ligt, tot een vredesverdrag met Duits land is gesloten. 2. Dat in het ontwerpverdrag een artikel wordt ingelast, dat Oostenrijk bindt geen bondge nootschap aan te gaan gericht tegen een land dat tegen het Duitsland van Hitier heeft ge vochten. (In dit verband wijst Reuter er op, dat volgens de Sowjet-Unie de Europese verde digingsgemeenschap een derge lijk bondgenootschap is). Ook mag Oostenrijk niet de vestiging van militaire bases voor vreem de mogendheden of buitenlandse militaire instructeurs toelaten. 3. Dat de plaatsvervangers van de ministers tevens de Sowjet-eis bespreken, dat Triëst en omge ving niet mogen worden gebruikt als militaire basis. TIJD IN BERLIJN RAAKT OP. Op de Berlijnse conferentie heeft minister Dulles er Vrijdag op gewezen dat hij niet voor on beperkte tijd in Berlijn kan blij ven. Hij zeide dat hij op 1 Maart een conferentie van de Ameri kaanse staten te Caracas (Vene zuela) moet bijwonen. Dit betekent dat hij eind Febru ari .uit Washington zou moeten vertrekken en vóór die tijd aan de president van de Verenigde Staten verslag zou moeten uit brengen over de resultaten van de Berlijnse conferentie. Boven dien zou hij ook nog voorbereid selen moeten treffen voor de conferentie te Caracas. Een officiële woordvoerder van de Zuidkoreaanse regering heeft Vrijdag meegedeeld, dat president Rhee bij zijn jongste besprekingen met de opperbe- velnebber der V. N., generaal Huil, heeft aangeboden een di visie naar Indo-China te zen den. De woordvoerder weigerde te antwoorden op de vraag, of Frankrijk van dit aanbod op de hoogte is gesteld. De Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft nader meegedeeld, dat het aan bod pas aan Frankrijk zal wor den gedaan als de menirig van de Amerikanen bekend is, die de Zuidkoreaanse troepen heb ben uitgerust en opgeleid. De minister zeide voorts, dat het zenden van de divisie naar Indo-China ,.er toe zal bijdra gen de geest van wederzijdse veiligheid onder de Aziatische volkeren te versterken". Hij herinnerde er aan, dat zijn land, toen het hulp nodig had, ook militaire steun van Frank rijk heeft gekregen. Officiële kringen te Washing ton verwachten, dat de Ver Tegen half één Vrijdagmiddag is tussen Harderwijk en Hulst horst de sneltrein van twaalf uur uit Zwolle op een onbewaakte overweg in botsing gekomen met een autobus, waarin voorname lijk schoolkinderen waren geze ten. Er zijn 3 doden te betreuren, waarvan twee militairen en een dame. Er werden 5 personen ge wond, waarvan enkele zwaar. De treinverbinding tussen Nun- speet en Ermelo is voorshands gestaakt. De stoptreinen uit Amersfoort en Zwolle rijden resp. tot Nunspeet en Ermelo. De doorgaande sneltreinen op dit traject zijn voorlopig uitge vallen. De autobus van J. W. Smit's garagebedrijf te Harderwijk had kort voor het ongeluk gebeurde ongeveer 40 kinderen, die van school naar huis terugkeerden, op de Parallelweg afgeleverd. De bus werd op de onbewaakte over weg aan de achterzijde door de sneltrein uit Zwolle gegrepen en slechts over een geringe afstand meegesleurd. De waarschuwings borden voor de electrische dra den bij de overweg en enige be- tonpalen van de bovenleiding werden ontwricht. Ook de rijdra- den werden kapot gerukt. De ra vage is zeer groot. De wagenvoerder van de trein, de heer J. Enkelaar uit Zwolle, rende onmiddellijk na het nood lottige ongeval de spoorbaan in de richting Amersfoort af om de wagenvoerder van de trein Amersfoort-Zwolle te waarschu wen. Deze trein passeert om streeks die tijd de onbewaakte overweg aan de Kampweg-Boer- havelaan. Het gelukte hem de aandacht van de wagenvoerder van deze trein te trekken, waar door deze trein bijtijds tot stil stand kon brengen. Indien zulks niet was geschied zou deze trein de voorkant van de bus, die deze lijn versperde, hebben verpletterd. Drie kinderen uit één gezin dat woont in het woonwagen kamp nabij de Kampweg, beho ren tot de gewonden. De chauf feur van de bus en een andere inzittende werden slechts licht gewond. De gewonden zijn ver voerd naar het ziekenhuis Sa lem. te Ermelo en het Piusge- sticht te Harderwijk. Burgemeester G. J. Numans van Harderwijk was ter plaatse aa nwezig. De drie personen, die bij het on geval om het leven zijn gekomen zijn mevrouw J. Karssen, die 56 jaar oud en moeder van een groot gezin was, de militair A. J. Vucht uit Geleen, 25 jaar, ge huwd en vader van één kind en de militair J. B. Zeevallink uit Hengelo (Gelderl.), 21 jaar en ongehuwd. De twee militairen, die bij het ongeluk werden gedood, waren gelegerd in de Willem George Frederikkazerne te Harderwijk. Deze kazerne is gelegen op korte afstand van de onbewaakte over weg. Koningin Juliana heeft in een persoonlijk schrijven haar dank tot uitdrukking gebracht aan koning Paul van Griekenland en aan het Griekse volk voor de hulp, die door Griekenland werd geschonken gedurende de over stromingsramp die Nederland 'n jaar geleden trof. De gezondheidstoestand van Paus Pius XII blijft verbeteren. De Paus kan meer voedsel tot zich nemen en gedurende lange re tijd zijn bed verlaten. Vrijdag ontving hij mgr. Mon- tini, pro-staatssecretaris voor kerkzaken. Het ministerie van Buitenland se Zaken deelt mede: Z. M. de Koning van Noorwegen zal op 16, 17 en 18 Juni a.s. een staats bezoek aan Nederland brengen. Z. M. zal reizen in het koninklijke jacht „Norge", dat te Amster dam voor anker zal gaan. Om trent het programma voor die dagen kunnen in afwachting van de te treffen regelingen voor alsnog geen bijzonderheden wor den medegedeeld. it Zoals reeds gemeld, is de Ne derlandse kruiser „De Ruyter" voor een bezoek van drie dagen aan de Amerikaanse marine haven te Norfolk in Virginia, een vijfhonderd km ten zuiden van New York. aangekomen. Het sa luut van 21 schoten uit de kanon nen van het Nederlandse oorlogs schip werd prompt beantwoord door de batterij van Fort Mon roe. De „De Ruyter" koos lig plaats tussen de Amerikaanse zware kruisers „Desmoines" en „Mahon" in de volle haven, waar ook o.a. de slagschepen ,,New Jersey" en „Iowa" voor anker lagen. De Nederlandse vlootattaché schout-bij-nacht G. Koudijs en de Nederlandse consul te Norfolk Laurens Platteel kwamen kapi tein Kruis en zijn bemanning welkom heten. De Nederlandse gezant dr G. de Beus wordt Don derdag uit Washington verwacht als eregast bij de aan boord van de kruiser te geven lunch. Voor bevoorrading met voedsel voor de 44 officieren en 560 man schappen behoeft in Norfolk geen moeite gedaan te worden, want er is genoeg aan boord. Een uur nadat de kruiser was gemeerd, werd de bemanning via de luidsprekerinstallatie van het schip uitgenodigd voor een dans partij des avonds in het militaire centrum van Norfolk. Het zachte lenteweer in deze streek, een prettige ondervinding na de tem peratuur om het vriespunt tij dens het bezoek te Halifax, droeg het zijne tot de vrolijke stemming bij. Daar Norfolk zelf niet veel vertier biedt, hebben de Ameri kaanse marine-autoriteiten ge zorgd voor een serie gezellige samenkomsten en uitstapjes. Donderdag zou de „De Ruyter" koers zetten naar de Middelland se zee. De officieren geven alge meen als hun bevinding te ken nen, dat het schip „fijn op het water ligt", al moeten de nQdige „kinderziekten" worden doorge maakt. Ook over de onbrandbare verf van de kruiser toont men zich zeer tevreden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Tijdelijk regen. Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krachtige zuidoostelijke tot zuide lijke wind. In het noorden van hef land lichte, in het zuiden van het land flinke dooi. ZONDAG 14 FEBRUARI. Breskens 11.25 11.41 Terneuzen 12.16 Hansweert 0.40 12.56 Walsoorden 0.50 1.06 MAANDAG 15 FEBRUARI. Breskens 0.13 12.46 Terneuzen 0.48 1.21 Hansweert 1-28 2.01 Walsoorden 1.38 2.11 ZON op onder Febr. 14 7.59 17.51 16 7.55 17.54 17 7.53 17.56 MAAN op onder 14.11 16.43 17.57 6.20 7.12 7.29

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1