T Zal de strijd op Korea in Juni weer ontbranden? De Turken trekken voorbij Wat brengt de Radio ï%m Deeuse schoolkinderen schreven over Nederland Nieuwe maatregelen in Kenya Extra vacantie voor Oslo's schooljeugd De alastrim te Den Haag Zuidpool-expeditie ingevroren Geslaagde inbraak toch mislukt Het bezoek van koningin Elizabeth aan Melbourne Waar McCarthy verschijntontstaat een heksenketel Minister Dulles schietschijf No. 1 Earl van Athlone en Prinses Alice 50 jaar getrouwd De spionnagezaak in Noorwegen De staking van h personeel van de Franse weerkundige dienst SANOSTOl Beieren dreigen met waakzaamheidsdienst" De opdrachi van Robert Mersham Debat over Spaans-Marokko Proefvlucht van nieuwe Britse straaljager Dulles ontvangt bijvalsbetuigingen TWEEDE BLAD Vrijdag 12 Februari 1954 9e Jaargang No. 3072 qejeitmuj^kuicC De Britse soldaat begrijpt' de situatie niet meer. Waarom moet hij tegen Chinezen vechtep, met wie zijn eigen land handel drijift? Teruggekeerd Engels offi cier stelt vragen. In de „Sunday Pictorial" is een artikel opgenomen van de hand van Martin Colomon, een uit Korea teruggekeerd marine officier. Deze schrijft: Vandaag ten dage vindt men op Korea een divisie verbijsterde Engelse soldaten. Gedurende drie jaar en twee-en-dertig dagen hebben ze in een oorlog gevoch ten, waarin de strijdende naties drie millioen mensenlevens aan doden en gewonden te betreuren hebben. Maar als men nu denkt, dat dit bloedbad tot de afdeling der geschiedenisboeken is gaan toehoren, bedriegt men zichzelf. Als marine-verbindingsofficier leefde en vocht ik met de troepen van het Gemenebest gedurende zes maanden. Ik sprak ook met de leidende politici van Zuid- Korea. Zij vertelden me, dat ze liever een totale vernietiging hadden dan dat ze de permanente ver deling van hun land zouden accepteren. Ik ben ervan over tuigd, dat het ganse Koreaanse strijdtoneel in Juni van dit jaar opnieuw in vlammen zal staan. Vóór die tijd geloof ik, dat het dringend noodzakelijk is, dat in het moederland twee belangrijke lessen geleerd worden: 1. De „leunstoel-strijders" van Whitehall moeten zich gaan rea liseren, dat ze geen „vijf-dagen- per-week-oorlog" kunnen voeren. Het is niet voldoende, dat zij op Vrijdag een „staakt-het-vuren" voor zichzelf afkondigen en 's Maandags de vijandelijkheden weer openen. 2. Er moet een einde aan ko men, dat de soldaten nog langer als robots gebruikt worden. Men moet hun duidelijk maken, waar om ze eigenlijk op Korea zijn, waarom wij tegen de Chinezen vechten, terwijl we voortgaan met hen handel te drijven. Er is een tijd geweest, dat het voldoende was een soldaat een geweer in de hand te stoppen en hem bevel te geven „te vechten of te sterven". Vandaag ten dag is het met de Britse soldaat an ders gesteld. Hij wenst een lo gische verklaring en die heeft hij in Korea nooit gehad. Niemand heeft er zich druk over gemaakt om duidelijk te maken, wat hier gaande is. De gewone Britse Tommy heeft hier zware ontbe ringen doorstaan en is verwik keld geweest in een strijd op leven en dood, zonder dat hij ervan overtuigd is, dat hij de steun heeft van het Britse volk in het moederland of dat deze strijd van essentieel belang is voor de wereldvrede. Wat denkt U, dat het voor gevoel is, als je verteld wordt, dat je alles op alles moet zetten tegen de vijand, ter wijl je weet, dat je eigen rege ring bezig is de handel uit te breiden met diezelfde vijand? Het is niet mogelijk geweest het feit voor hen te verbergen, dat dringende beslissingen, waar Vrijdags om gevraagd werd, dik wijls ontbeantwoord bleven tot de Maandag. De troepen hebben hier heel sterk de indruk gekre gen, dat het ministerie van oor log het vuur staakte tussen de Vrijdag en de Maandag vanwege de weekend-rust. Maar week end-kogels waren helaas even dodelijkIk verliet Korea in October en ik liet de jongens ach ter, verre van overtuigd van het feit, dat al het mogenjKe gedaan wordt voor de manschappen, die zo ver van huis zijn. Tijdens de hele Koreaanse campagne hebben onze jongens zich ge voeld als „de arme familie" van de Amerika nen. Tal van radiostations op Korea en in Japan hebben dage lijks speciale programma's voor de Amerikaanse G. I.'s. Zij zen den hun favoriete programma's uit om hun mannen in contact met het moederland te laten blij ven. Voor de Engelse Tommy is er 'slechts een stdzwijgen. In Juni vorig jaar is in het Lager huis gevraagd welke uitzendin gen er voor de Britse u oepen zijn. Er is van bevoegde zijde ge antwoord, dat een programma van vier uur elke dag vanuit Lon den naar Korea wordt uitgezon den op de 19 meter band. Waar schijnlijk heeft deze „bevoegde zijde" er nimmer van gehoord, dat de troepen zeer zelden een kortegolftoestel zien. Over heel Z. Korea verspreid zijn er Ame rikaanse legerwinkels en moder ne clubs voor de Amerikaanse soldaat, die vrij van dienst is. Zij heten de Britse troepen wel kom in hun clubs. Maar het blijft een liefdadigheid, want de gemiddelde Tommy ziet nooit dollars. Een korporaal uit Yorks hire zei eens tegen me: „Sir, dit is geen vergeten leger. Ze heb ben zich nooit herinnerd om ons te kunnen vergeten". Van tijd tot tijd hemelen de autoriteiten in Engeland de heldendaden van de Engeise soldaten m Korea op. Maar de troepen vinden dit ver toon weerzinwekkend. Deze over- dramatisering aan de ene kant, terwijl aan de andere kant on verschilligheid heerst, waar het een veraangenaming van het bar re leven hier betreft, werkt een verbitterde stemming in de hand. De Engelse soldaat blijft in Ko rea, omdat hij wellicht weldra weer zal moeten vechten. Hij zal dat in een betere gemoeds stemming doen, als men hem eerst eens een nadere uitleg geeft, aldus deze Britse marine officier. Ongeveer 1000 Deense school kinderen zullen op 18 Februari in het stadhuis van Kopenha gen tegenwoordig zijn bij het uitreiken van de prijzen voor de beste opstellen over Nederland, welke het Nederlandse gezant schap in Denemarken in sa menwerking met het Deense ministerie van Onderwijs had uitgeschreven naar aanleiding van het officiële bezoek dat Koningin Juliana en Prins Bernhard vorig jaar aan Dene marken hebben gebracht. Het uitreiken van de prijzen o.m. 3 reizen van 2 weken naar en door Nederland zal geschieden door de burgemees ter van de Deense hoofdstad. De Britse opperbevelhebber in Oost-Afrika, sir George Erskine, heeft meegedeeld, dat waar schijnlijk nog meer blanken tussen de 18 en 45 jaar zullen worden opgeroepen en dat alle verloven bij de veiligheidstroe pen zullen worden ingetrokken teneinde de strijd tegen de Mau Mau uit te breiden. De generaal zeide, dat vooral behoefte be- staat aan meer mensen, die het land en de bevolking kennen. De 1400 onderwijzers en on derwijzeressen van Oslo's lage re scholen, ontevreden over hun salarissen, zijn Woensdagmid dag na schooltijd in staking gegaan. Zij maken er geen ex tra vacantie van. want de mees ten hunner hebben voor de duur van de staking al ander werk gevonden, velen in de bos bouw. Voor hun 37.000 leerlin gen is voorlopig wel de vrijheid aangebroken, maar er worden al „boze" plannen gesmeed om met hulp van studenten huis onderwijs te organi eren. Tijdens het debat over de troonrede heeft minis :er-pres. Torp deze week nog getracht over de hoofden van de parle mentsleden heen de onderwij zers te bewegen met hun sta king te wachten tot de zaak met het parlement was bespro ken. Dat wilden ze echter niet. De mini terraad zal waar schijnlijk heden de zaak be spreken. Het aantal patiënten te Den Haag, dat aan alastrim lijdt, vermindert langzaam. Er zijn er nu nog 21 die verpleegd wor den. Eén patiënt kon als gene zen worden ontslagen. In de observatie-af deling verblijven nog 2 personen. Naar de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, heeft meegedeeld, is de Kista Dan, een klein schip met een Australische Zuidpool-expeditie aan boord in het ijs vastgevro ren na een hevige sneeuwstorm gedurende het weekeinde. Volgens een rapport van de leider van de expeditie, Philippe Law, is het schip niet te ver wrikken. De expeditie was op weg naar MacRobertsoneiland waar men hoopte de eer te permanente wetenschappelijke post op het Zuidelijk vasteland te vestigen. Twee onbekende mannen hebben in de nacht van Dins dag op Woensdag ingebroken bij de veevo°derhandelaar D. te Nuth en daar onder meer diens brandkast en een bestelauto ontvreemd. De brandkast, waarin zich een bedrag van on geveer 6000 bevond, hebben zij in de bestelauto geladen. Bo vendien ontvreemden zij nog enkele pakken met veevoeder en 2 kistjes sigaren. De mannen verschaften zich eerst toegang tot de garage van de handelaar en daarna via een binnendeur tot diens woning en kantoor. Zij brachten het met hun buit echter slechts tot in een buitenwijk van Heerlen. Daar werd de bestelauto opge merkt door een auto-patrouille van de Heerlense gemeentepo litie. De agenten wilden con troleren of de inzittenden de rij tij den wet soms overschreden en besloten hen daarom aan te houden. Zodra de patrouille- j auto begon te volgen, gaf de laatste vol gas en sloeg allerlei smalle zijwegen in, teneinde te I voorkomen dat de politieauto zou kunnen passeren. Bij de overweg aan de Wijngaardsweg in de buurt van Ten Es.>chen reed de bestelauto zich echter vast voor geslo.'en spoqrwegt- bomen. De bestelauto sloeg nog een veldweggetje in, maar bot ste tenslotte tegen een hoog spanningsnet van de Nederl. Spoorwegen. Onmiddellijk daar na maakten de 2 inzittenden zich over het veld uit de voeten. De politie schoot op hen, maar het tweetal wist in het duister te ontkomen. Onmiddellijk be gon men met het onderzoek wie de eigenaar van de bestel auto bleek te zijn. Dit bleek een veevoederhandelaar uit Ophe- mert in Gelderland te zijn. De rijkspolitie in die plaats zocht hierna uit dat de auto in bruik leen was gegeven aan de ver tegenwoordiger van de veevoe derhandelaar D. Uit Nuth. Deze had intussen van de inbraak nog niets gemerkt en on.dekte pas dat bij hem was ingebroken, toen de rijkspolitie van Nuth hem tegen de morgen kwam wekken. De gemeenteraad van Mel bourne stelt op het ogenblik een onderzoek in naar aanleiding van berichten, dat uitnodigin gen voor Been Ball, dat door koningin Elizabeth zal worden bijgewoond, voor bedragen tot 40 pond 400) te koop zijn aangeooden. De secretaris van het stadsbestuur heeft allen, aie heipen bij het opsporen van de „sluikhandelaren' beloofd, dat zij zuilen woruen voorge dragen voor een oificiële uitno diging voor het bal. De earl van Athlone en prin ses Alice hebben Dinsdag hun 50-jarig huwelijksfeest gevierd. Prinses Alice is een dochter van pruio Leopold, nertog van AlDany, wiens gemalin een zus ter was van koningin Emma. Bij het onderzoek naar het spionnagecomplot in Noorwe gen is een oifieier bij de poli tie van Oslo gearresteerd, die tijdens de Duitse bezetting lid was van de sabotagegroep, wel ke geleid werd aoor Asbjoern Sunde, die de leider van de -pionnagegroep zou zijn. Tot dusverre zijn 13 personen aan gehouden. Naar men verwacht zullen deze zomer terecht moeten staan. De staking van het personeel van de weerkundige dienst heeft zich Woensdag uitgebreid tot alle Franse luchthavens zon der dat hei luchtverkeer te lij den heeft gehad. Op de twee grootste luchtha vens, te Orly en Le Bourget, zijn in de morgen enkele vliegtuigen niet geland wegens ongunstige weersomstandighedn, maar la ter op de dag hadden alle in ternationale luchtlijnen nor maal verkeer. De piloten kregen o.m. weer- rapporten van speciaal aange nomen luchtmachtpersoneel en door radio-uitzendingen van Brussel en Zürich. De hoge hoed van goochelaar McCarthy is onuitputtelijk. Steeds komen er nieuwe verrassingen uit. De laatste is, dat hij niemand minder dan de minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, tot zijn schietschijf heeft gemaakt. Dulles, zo heeft de senator verklaard, is „even erg als Ache- son" en moet nod g een „Hiss- behandeling" ondergaan. Dat wil zeggen, dat McCarthy van plan is in zijn guerilla-oorlog tegen de minister, de persoon van de als communist ontmaskerde Al ger Hiss te betrekken. Evenals Acheson was Dulles indertijd van Hiss' loyaliteit overtuigd en werkte daarom mede aan diens benoeming tot directeur van de Carnegie-stichting. Met zijn strijd tegen Dulles die, alle betuigingen van trouw, door McCarthy tegenover de pre sident afgelegd, ten spijt, zich evenzeer tegen Eisenhower richt heeft de eerzuchtige senator van Wisconsin zich thans defini tief verzekerd van de steun van al die kringen, die men hier aan duidt met de naam „lunatic fringe" en die in hoofdzaak fas cisten, anti-semieten en andere politieke extremisten omvatten. Deze lieden gebruiken in hun blad „The American Nationa list" ook reeds koppen als „De Joden willen McCarthy vermoor den" en brengen verhalen alf „De Samenzwering van de drie Gebroeders", waarin Dwight. Miiton en Arthur Eisenhowe- als de stropoppen van een „oi« zichtbare regering" worden voor gesteld. In dit, duidelijk door een geesteszieke geschreven opstel wordt gezegd: „M Iton en Arthur waren altijd de vertrouwenslieden van de Joodse Gestapo in Amerika. Was het daarom, dat hun broeder Dwight een zo vooraanstaande positie kreeg? Zou het niet kun nen zijn, dat deze beide broeders die met de B'nai B'rith een Jood se organisatie tegen anti-semitis- me) samenwerken, wisten, dat Dwight, met zijn beperkte intel- 1 gentie, de belangen van de „on zichtbare regering" zou beharti gen?" McCarthy hoedt er zich na tuurlijk wel voor, zich met der gelijke even belachelijke als boosaardige aanvallen te vereen zelvigen. Zaken, waar hij een „onderzoek" naar kan instellen, zijn er in ieder geval genoeg. Het gaat hem immers niet om de in houd van de resultaten, maar om het opzien, dat hij kan baren. HET WERK VERLAMD. Een van de meest fantastische onderzoekingen, die de senator in de laatste tijd heeft ingesteld, was die naar de zaak „fort Mon- moutn", waarover ook in de bui tenlandse bladen berichten zijn verscnenen. Laarbij is bewezen, dat Duiies en Eisenhower volko men geiijk hadden met hun ver klaring, dat het werk van Mc- Cartny rechtstreeks is gericht tegen het „hart van Amerika's internationale politiek". Van deze politiek maakt de defensie een vitaal deel uit. In fort Monmouth nu, waar geleerden zien bezig nouden met de ontwikkeling van radar en andere electronische in strumenten voor de iandverdedi- gmg, heelt het onderzoek van de senaatscommissie van McCarthy geleid tot een volledige verlam ming van elke activiteit. „Le situtie in tort Monmouth", zo schreef de „New Hork Herald Tribune", „is zo schandalig, dat mensen, die er van op de hoogte zijn, er ernstig over denken, een KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijnstillende Thermogènede weldadige warmte verjaagt ver koudheid Ruim 3000 Beieren, die in de buurt van een vluchtelingen kamp te Valka nabij Neuren berg wonen, hebben gedreigd 'n „waakzaamheidsdienst" te vor men als de plaatselijke over. heid hun geen bescherming kan garanderen tegen „misdadige elementen" onder de kampbe woners. Zij hebben een resolutie aan de Beierse minister van Binnenlandse Zaken gestuurd waarin zij vragen het kamp te sluiten en in de tussentijd ex tra politiebescherming te geven door MARTIN VERDUYN. 37) Ndaruk verboden. „Jij weet meer van Nichols en zijn gehe'men, dan wie ook," kaatste Flanders terug, „je weet dat het je plicht is hier te blij ven. Trouwens niemand zal je laten gaan." „Wel als jij me meeneemt," antwoordde Marion en ze bracht haar gelaat vlak bij het zijne. Hij zag haar staan; klein <=n fra giel. Heel zijn harde, gevaarlijke leven van de laatste jaren trok op dat ogenblik voor Flanders' geestesoog voorbij en alle gevoe lens van een te lang verdrongen tederheid kwamen nu met kracht boven. Zonder het eigenlijk te willen sloeg hij zijn armen om haar heen en kuste haar. Zij ver zette zich niet, maar hij wist, dat zij niet van hem was, doch hem een ogenblik wilde troosten, hem en haarzelf. ETij wist ook dat Marion haar hoogste vrou welijke troeven uitspeelde; zij was niet beter of slechter dan een andere vrouw; zij was het zich misschien nauwelijks be wust. Flanders duwde haar zacht van zich af. „Laten we ons verstand ge bruiken," zei hij schor. „Wij kunnen het op geen enkele ma nier verantwoorden, dit niet en ook niet dat je meegaat. Laat me onmiddellijk gaan." „Neen, neen", antwoordde Ma rion met plotselinge heftigheid. „Stil, daar komt iemand aan," zei Flanders snel. De gouverneur trad binnen. „U kunt direct naar het vliegveld vertrekken, sergeant Flanders, mijn mannen staan onder uw be velen. Ik blijf met u in contact." Voor dat Flanders kon ant woorden, zei Marion op de meest nuchtere toon die denkbaar is: „Wanneer u het mij toestaat ex cellentie, wil ik nog even naar het vliegveld terug. Ik ben zo dom geweest belangrijke aan tekeningen achter te laten. Ik hoop dat het toestel waarin wij gekomen zijn, goed bewaakt wordt?" „Vanzelfsprekend, mademoi selle Andrews," antwoordde de gouverneur en hoffelijk bood hij aan de vergeten documenten te laten halen. „Neemt u mij niet kwalijk," antwoordde Marion vastbera den," maar deze aantekeningen zijn van zoveel gewicht voor het atoomonderzoek, dat ik er alleen zelf verantwoordelijk voor wil zijn. Ik vergeef het mezelf nooit, dat ik ze achtergelaten heb, na ze met zoveel moeite voor de Duitsers verborgen te hebben gehouden. De gouverneur was te beleefd om verder vragen of tegenwer pingen te maken. Tenslotte was deze jonge vrouw een belangrijke autoriteit en hij begreep dat zij zich ernstig ongerust maakte over de vergeten papieren. Hij gaf opdracht de wacht te ver dubbelen en geleidde Marion en Flanders persoonlijk naar de wachtende auto. „U belooft mij zo spoedig mo gelijk terug te keren?" vroeg hij bezorgd. „Ook mijn echtgenote is verlangend kennis met u te ma ken. Mijn manschappen begelei den u tot het vliegtuig en wach ten daar tot u de documenten eruit gehaald hebt." Marion schaamde zich hevig, maar wist zich te beheersen. Zij durfde Flanders niet aan te zien. Zij wist, dat hij haar nooit zou verraden en voelde zich ellen diger dan ooit. Toch had zij niet anders kunnen handelen. Met grote snelheid reed de wa gen weg. Flanders zweeg en staarde met strak opeengeklem de lippen voor zich uit. ZATERDAG 13 FEBRUARI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.30 Orgel; 8.55 Voor de De Franse nationale vergade ring zal 5 Maart een debat houden over de toestand in Spaans-Marokko. Dit is meegedeeld door Mau rice Schuman, onder-minister van Buitenlandse Zaken. „Wees niet boos", fluisterde zij. „Dit kon ik niet verhinderen," antwoordde hij en er was geen woede in zijn stem, „maar zodra ik start, zet ik je toch uit het vliegtuig." Marion antwoordde hem niet. Koortsachtig overlegde zij hoe zij, eenmaal in het vliegtuig, Flanders verder moest overtui gen. Het vertrek zou nog wel een uur duren. Voor die tijd zou zij haar „papieren" allang gevonden hebben. Doch Marion behoefde niet verder te tobben. Even buiten de stad stond een grote vrachtauto dwars over de weg. Niettegen staande het sirenegeloei van de legerwagen bleef de grote vracht auto staan en de woedende sol daten waren gedwongen te stop pen. De commanderende luite nant stapte uit om een onder zoek in te stellen. De arme kerel kwam niet ver. Plotseling spron gen van alle kanten gewapende mannen achter het vehikel van daan. Zonder waarschuwen openden zij het vuur. De luite nant werd doorzeefd door de ko gels van een machinegeweer en voor dat de militairen een schot hadden kunnen lossen waren reeds drie van hen buiten ge vecht gesteld. (Wordt vervolgd.) vrouw; 9.00 Gymn.; 9.10 Gram.; 9.30 Waterstanden; 10.00 Cau serie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders; 11.35 Kamer muziek; 12.00 Gram.; 12.30 Me dedelingen; 12.33 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Varia; 13.20 Ork.; 13.45 Sport; 14.00 Gram.; 14.25 Fries programma14.50 Volks dansen 15.15 Causerie; 15.30 Dansmuziek; 16.00 Orkest; 17.00 Actualiteiten; 17.30 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.20 Dansmuziek; 18.40 'Regeringsuitzending; 19.00 Art. staalkaart; 19.30 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Gev. programma; 22.00 Soc. commentaar; 22.15 Lichte muziek; 22.40 Hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Verzoekpro- gr aroma. i HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gew. mu ziek; 7.45 Gebed; 8.00 Nws.8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.40 Gram.; 10.00 Voor de jeugd; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gram.; 12.30 Medede lingen; 12.33 Gram.; 13.00 Nws.; 13.20 Orkest; 14.00 Boekbespre king; 14.10 Gram.; 14.20 Eng. les; 14.40 Koor-, 15.00 Kunst; 15.40 Orkest; 16.00 Franse chan sons; 16.20 Causerie; 17.00 Voor de jeugd; 17.55 Sport; 18.00 Gr.; 18.15 Weekoverzicht; 18.25 Lich te muziek; 18.45 Buitenl. cor respondenties; 19.00 Nieuws; 19.10 Lichte muziek; 19.20 Van het Binnenhof; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Cau serie; 20.50 Gram.; 21.00 Gev. programma; 21.50 Actualiteiten; 22.00 Wedstrijd22.30 Wij luiden de Zondag in; 23 00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.22 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.15 Kamermuziek; 15.15 Gram.; 16.00 Accordeon; 16.15 Gr.; 16 30 Accordeon; 16.45 Eng. les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gr.; 17.30 K^- 18.30 Voor de soldaten; 19.00 N'euws; 19.40 Gram.; 19.45 Cau serie; 21.15 Gram.; 22.00 Nws.; 22.15 Verzoekprogramma; 23.00 Nieuws; 23.05 Gev. muziek. onderzoek door het congres te eisen maar dan geen onder zoek naar spionnage, waarvan, naar de militaire autoriteiten hebben verklaard, geen spoor is gevonden. Veeleer zou het on derzoek volgens deze onverdacht republikeinse persoonlijkheden ingesteld moeten worden naar de wijze, waarop in fort Monmouth heksenjacht, bigotterie, lafheid, rassenvooroordelen en domheid noogtij hebben gevierd, Hier werd een der nuttigste ondernemingen van militair-wetenschappeiijk werk veranierd in een heksen ketel van vei twijfeling, vrees en ondoelmatigheid." ZOALS DE TURKEN. Er is een oud Frans gedicht over een verwoeste stad, dat be gint met de woorden „Les Turcs ant passé la". (De Turken trok ken hier voorbij). Zo is het, wan neer een commissie van McCr- thy het terrein van haar werk zaamheden achter zich laat Twee dagen, nadat z\j op fort Monmouth verscheen, waren reeds dertig geleerden, van wie sommigen langer dan tien jaar op deze plaats werkten, ge schorst, terwijl tegen negen an deren een streng onderzoek naar hun betrouwbaarheid was inge steld. Het gevolg was, dat dege nen, the van het onderzoek ver schoond bleven, uit protest hun functie neerlegden. En men kan dit begrijpen, indien men weet, welke Krankzinnigheden de com- missie-McCarthy in fort Mon mouth heeft bedreven. Om siechts één geval te noe men: één der professoren werd geschorst op de beschuldiging, dat hij zou hebben getracht een verhandeling over technische za ken naar Tsjechoslowakije te zenden. Wat had de ongelukkige in werkelijkheid gedaan? De reeds geciteerde (republikeinse) „New York Herald Tribune" schrijft daarover: „Een Tsjecho- slowaak had aan de beschuldig de om toezending verzocht van een artikel, dat een jaar geleden door een Amerikaans weten schappelijk tijdschrift met offi ciële toestemming was gepubli ceerd. In plaats van aan dit ver zoek te voldoen, was de beschul digde zo voorzichtig, de kwestie met zijn chef te bespreken. Deze adviseerde hem, de Tsjechoslo- waak in het geheel niet te ant woorden. Er werd dus niet ge antwoord, maar voor de commis- sie-McCarthy was dat geen be zwaar om uit de gang van zaken een poging tot verzending van jen geheim document naar Praag te construëren!" Dat is in het klein, wat de po litiek van het McCarthyisme in het groot bedrijft: het welbewust verwarren van alle feiten. Ove rigens zal men de uitdrukking McCarthyisme hier binnenkort misschien niet meer kunnen ge- oruiken. Een weekblad, dat het McCarthyisme aanhangt, heeft namelijk ontdekt, dat het begrip „McCarthyisme" door communis ten is uitgevonden en dat daar om een ieder, die het woord ge bruikt Commentaar is overbodig. Een nieuwe Britse straaljager, waarin de piloot voorover lig gende instrumenten bedient, heeft Woensdag zijn eerste vlucht gemaakt. Het is een Armstrong Whitworth Meteor voor nachtelijke acties, een versie van het Meteor.onder- scheppingstoestel. In verscheidene landen wordt reeds jaren geëxperimenteerd met vliegtuigen, waarin de be stuurder voorover ligt. Door de ze houding heeft de piloot nl. niet zozeer te lijden van de ge weldige krachten, waaraan hij bij scherpe wendingen en steile duikvluchten bloot staat, als wanneer hij zittend het toestel bestuurt. In laatstgenoemde houding wordt vaak de bloeds omloop zo gestoord, dat hij tij delijk het bewustzijn verliest. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft in het afgelopen week einde 500 brieven ontvangen, grotendeels van Oostduitsers, waarin bijval wordt betuigd met Dulles standpunt ten aanzien van vrije verkiezingen in geheel Duitsland, aldus deelde een woordvoerder van de Ameri kaanse afvaardiging te Berlijn Woensdag mee. De Oostduitsers schreven Dul les, dat zij zijn gedwongen hun naam meermalen onder petities van het Oostduitse nationale front te plaatsen, waarin ver tegenwoordiging van Oost- en West-Duitsland bij de vier^mo- gendhedenconferentle werd ere- eist.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5