Propaganda-avond voor de Vrijs Universiteit Uaf «le Srcvancïc Centrale Hengsten Premiekeuring te Goes KERKNIEUWS AGENDA LEZERS schrijven Moord op de Bodenheims WERD MAU MAU-LID MISHANDELD? u 3 1 2a 2b 2c 2d 3a 3b 3c 3d 3e 1 2a 2b 3a 3b 3c 3d 3e 3f 1 2 3a 3b GOES. 2 3a 3b la lb lc 2a 2b 2c 3a 3b 2 3a 3b TERNEUZEN. AXEL. BRUINISSE. IJZENDIJKE. ZIERIKZEE In verband met het a.s. 75- jarig jubileum der Vrije Univer siteit te Amsterdam in 1955 en de uitbouw der medische facul teit werd Woensdagavond in de Geref. Kerk te Terneuzen een propaganda- en filmavond be legd, die goed bezocht was. Ds. H. Pestman, Geref. pred. te Terneuzen, liet zingen het Te Deum (Gez. 23 1), waarna hij Psalm 147 las en vervolgens voorging in gebed. In zijn openingswoord dankte Ds. Pestman allen, die hun me dewerking aan deze avond had den toegezegd. Hij wees vervol gens op het a.s. jubileum der Vrije Universiteit, welker stich ting destijds een waanzin werd genoemd. De Prot. Chr. Zangver. „Lau- damus", o.l.v. de heer P. C. Brak man zong hierna van v. Kluch, Bortnianski, e.a. REDE PROF. DR. H. DE ROOS. Vervolgens werd door Prof. Dr. H. de Roos, hoogleraar aan de V. U. te Amsterdam een rede ge houden. In 1848 kwamen er mensen bijeen om te komen tot oprich ting van een universiteit op Ge reformeerde grondslag. Op de rijksuniversiteiten vierde het on geloof hoogtij en dit niet alleen in de theologie, maar aan alle faculteiten. In 1880 werd de Vereniging voor Hoger Onderwijs op Geref. grondslag opgericht. Gerefor meerd dient hierbij te worden opgevat in de zin van Calvinis tisch. Het was een bedroevend be gin: men begon met drie facul teiten (theologie, rechtsweten schap, letteren en wijsbegeerte), 5 hoogleraren en 8 studenten, al les bij elkaar een schuchtere po ging, die met hoongelach werd aanschouwd. Daarbij kwam, dat zowel de geringe geldmiddelen als de moeilijkheid om geschikte hoogleraren te vinden een ern stige handicap vormden, terwijl de doleantie niet bepaald stimu lerend werkte. Doch de toenma lige studenten verguisd door hun collega's van andere univer siteiten hielden moedig vol. Bovendien werden de examens der V. U. toentertijd niet wette lijk erkend. Eerst in 1905 kwam de gelijkstelling door de wijzi ging der Hoger Onderwijswet. Deze bracht echter ook de ver plichting mee om zo spoedig mo gelijk uit te groeien tot een com plete universiteit. Reeds toen legde men de ba sis voor een medische faculteit, hetgeen evenwel veel zorgen heeft gebaard. In 1930 zou de V. U. uit 4 fa culteiten moeten bestaan. Men stichtte toen een faculteit in de wis- en natuurkunde, hetgeen een basis kon worden voor ge neeskundig onderwijs. De beken de busjes-actie is toen goed ver lopen. De wet van 1947 kende subsi die toe aan de V. U. Van over heidswege wordt maximaal 85 der uitgaven vergoed, met dien verstande dat de uitgaven ten hoogste de helft van die der rijksuniversiteiten mogen zijn. De resterende 15 °/o 'n belang rijke som moet dus door de Vereniging worden betaald. Bovengenoemde maatregel heeft ten dele uitbouw van de V. U. mogelijk gemaakt. Regelmatig zijn bijdragen van de begunsti gers nodig. De ontwikkeling ging nu zeer snel. In 1948 werd de economische faculteit gesticht en in 1950 volgde de stichting van de medische faculteit. Op deze weg moeten wij voortgaan om tot een complete medische facul teit te raken, aldus spr. Thans heeft de V. U. 80 pro fessoren, doctoren en docenten en er zijn ruim 1800 studenten. Na het armzalig begin is de V. U. wonderlijk gezegend en uitge groeid tot een complete univer siteit. Vervolgens wees Prof. De Roos op de bijzondere betekenis der V. U. Zij staat op de basis der Gereformeerde beginselen. Wanneer wij wetenschap be drijven gaat het om het verkrij gen van systematische kennis ten opzichte van de werkelijkheid. Wij hebben dus hierbij nauw keurig te letten op de H. Schrift en de schepping. Een afwijkende signatuur van de V. U. is dat zij een levendig contact onderhoudt met het Ge ref. volksdeel. Hierom worden wij benijd door de rijksuniversi teiten, die zijn komen los te staan van hun voedingsbodem: het volk. Spr. pleitte voor handhaving en versteviging van dit contact. Want alleen hierdoor zal de V. U. kunnen bloeien, mede tot be vordering der Godszaligheid in ons land. De heer L. Dieleman uit Hoek verzorgde hierna een uitvoerig declamatorisch programma. De strijd van de V. U., dus van de Christelijke invloed op het na tionaal leven, kan alleen gevoerd worden in Chr. gemeenschap en Gods vertrouwen, aldus de heer Dieleman. Hij declameerde „Het lied der gemeenschap" van G. v. Zuijlenstijn, „Mijn belijdenis" van G. Waanders, „De antichrist" van Willem de Mérode en „Ze zon gen een nieuw gezang" van Muus Jacobse. Nadat in de pauze een speld jesverkoop ten bate der V. U. had plaats gehad, werd vertoond de film: „Als een schoon boek", behelzend de groei en de nood zaak van uitbouw en concentra tie der universiteit. REDE DS. MIDDELKOOP. Ds. Middelkoop, Geref. pred. te Zaamslag, schetste vervolgens in een .uitvoerige rede het ont staan der V. U. in een wereld, waarin het rationalisme hoogtij vierde. De benoemingen aan openbare universiteiten geschied den vaak volgens een wettelijk stelsel van uitsluiting, waardoor de Gereformeerden geen kans hadden (Bilderdijk, Groen v. Prinsteren, Da Costa). Reeds in 1848 had men het idee van een Geref. seminarie, Dr. Kuyper zag breder en voelde goed aan dat niet alleen a.s. pre dikanten, doch ook toekomstige juristen, letterkundigen en me dici hoger onderwijs dienden te ontvangen op de grondslag van Gods Woord. Doch de orthodoxie vond dit idee behelzend een Vrije Chr. Universiteit niet ruim genoeg. De theologie aan de rijksuni versiteiten moest vaak worden gedoceerd door Godloochenaars. Het is voorgekomen dat een mo dern georiënteerd professor in de theologie werd benoemd in het rechtzinnige Utrecht. Wij hebben de strijd tegen het ongeloof aangebonden op elk terrein van 't leven. Dit was een bijna bovenmenselijke taak, doch in 't geloof en vertrouwen op God, is men geslaagd. Uitvoerig wees spr. op de nood zaak tot uitbouw en opbouw der medische faculteit. De Chr. Ver. tot verzorging van krankzinni gen en zielszieken gaf de stoot tot de stichting. Er was dringen de behoefte aan leraren en de groei der faculteit ging zeer langzaam, doch zij moet afge bouwd worden. Daartoe zullen van alle Geref. belijders van di verse schakering nog vele offers worden gevraagd voor laboratoria en ziekenhuizen. Wij mogen de zieken en ellendigen niet over laten aan de verloochenaars van God, want Christus is Consola- tor (Trooster) van lichaam en ziel beide. En daarom mag deze faculteit geen stiefkind zijn. De V. U. is geen offer van ons, maar een genade van God. Na een kort woord van Ds. Pestman, werd gezongen Ps. 150 1, waarna genoemde predikant eindigde met dankzegging. De vroegere bordenwasser Ha rold Weinberg heeft Donderdag te. New York op het hoofdkan toor van politie bekend Zondag de schrijver Maxwell Bodenheim en diens echtgenote te hebben vermoord. Toen de vijf en twintig jarige Weinberg werd weggeleid, riep hij tot de toeschouwers: „Ik heb twee communisten gedood... Ik moet een medaille van Washing ton krijgen. Vergeet dat niet in de krant te zetten". De politie zeide na Weinberg Woensdag te hebben ondervraagd te geloven, dat hij geesteszwakte simuleerde. Als jongen had hij 'n tijd in een inrichting voor gees teszieken doorgebracht. Voor een gerechtelijke instantie ontkende Weinberg, dat hij een schuldbekentenis had onderte kend. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 -uur: Verdorven jeugd. Lunchroom Koene, 7.30 uur: Vergadering Christ. Hist. Unie Statenkring Hulst. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Verdorven jeugd. Concertgebouw, 8 uur: Spel met de duivel. Hotel Rotterdam, 8 uur: Open-paren-wedstrijd Ned. Bridge-Bond. Café Kolkzicht, 7 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum. 6.30 en 9 uur: Mijnheer Hulot met vacantie. Een 16-jarige blanke reserve-of ficier van de Kenisase politie, Barry' Hayward, die er van wordt beschuldigd een Mau Mau-lid brandwonden te hebben toege bracht, is voor een rechtbank te Nairobi verschenen. Het Mau Mau-lid dat bekende eden voor de Mau Mau te hebben afgenomen, zeide, dat de reserve officier in een kamp in Nairobi bevel had gegeven zijn hoofd in brand te steken. Een jaar geleden is een broer van Barry Hayward, Brian, even eens een politie-reservist, tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens mishandeling van inheem sen. De Kikoejoe, Ngethe, Vertelde, dat men eerst paraffine over zijn hoofd had gegoten. Hij liep brand wonden aan z'n handen op, toen hij naar z'n hoofd had gegrepen om de vlammen te doven. Hayward ontkende. Hij was on middellijk opgesprongen om de Kikoejoe te helpen, zodra hij hem zag. Een ander is hem, naar hij zei, vóór geweest. O G at "o o G ctf Naam en Stamboeknummer van de hengst Eigenaar en Woonplaats Prijs Categorie I. Driejarige hengsten, grote maat. 1 24 2 22 3 6 l 4 5 5 20 6 8 7 15 8 14 9, 10 2 1 21 2 4 3 12 4 17 5 7 6 25 7 26 8 1 9 23 1 9 2 13 3 10 Guido uit de Kluis 175858 Nico van Neerbroek 173773 Huib van Zeeduin 176794 Leon van De Eendracht 176793 Brutus van Plankenpoortje 176775 Vainqueur van De Eendracht 174760 Klaas 178384 Urbain van Sassing 177985 Eisenhower van Donkerzicht 175452 Sjors van Dierkensteen 174166 Categorie II. Driejarige Karei van Rozenberg 174160 Frank van Doolman 177241 Marc van de Liter 176253 Dorus van 't Zwartemeer 173882 Wallon d'Amice 173730 Jaap van Berkenhof 176459 Nicolaï van de Mauritspolder 173933 Arnold van Doolman 176264 Cantor van Haesdal 174063 D. A. Timmerman, Kattendijke Gebr. P. W. de Putter, Axel Jan Maljaars Jzn., Oostkapelle C. Mesu, Nieuw- en St. Joosland C. A. Dekker, Axel C. Mesu, Nieuw- en St. Joosland Abr. Haak Cz„ Zaamslag C. den Hamer, Schoondijke D. Dekker, Axel Jan Maljaars Jz„ Oostkapelle Gebr. Leendertse H.Izn, Kamperland C. Mesu, Nieuw- en St. Joosland hengsten, midden mant. Jac. de Putter Pz„ Axel D. A. Timmerman, Kattendijke Omer Plasschaert, Oostburg C. N. den Hamer, Schoondijke Abr. Haak Cz., Zaamslag, J. Koster, Bosch- kapelle en M. L. M. IJsebaert—van der Linden, Axel Mare. d'Hoore, Sluis Al. Serrarens, Ossenisse A. J. v. d. MeulenBecu, IJzendijke D. A. Timmerman, Kattendijke M. L. M. IJsebaert—van der Linden, Axel Categorie III. Eglon van Erva 174140 Leonard van Brillant 178320 Herseur van Dijkzicht 175712 16 Donald 174727 1 27 Quarré K. 2404 2 28 Certain van Herca K. 2406 Driejarige hengsten, kleine maat. Mare. d'Hoore, Sluis, L. J. M. Blondeel, Aardenburg R. J. de Milliano, Oostburg A. J. v. d. MeulenBecu, IJzendijke A. J. v. d. MeulenBecu, IJzendijke W. P. L. de Blaeij, Biervliet Abr. Haak Cz., Zaamslag Categorie IV. Vierjarige hengsten, grote maat. Stallen De Dobbelaere, IJzendijke Adr. J. Catseman, Biervliet 1 Alph. Mangnus, Boschkapelle E. Ver- straaten, Graauw 2 Categorie V. Vierjarige hengsten, kleine maal. 1 30 Victor van Eversdam K. 2407 2 31 Luc. van ALstein K. 2409 3 29 Peter van Kijkuit K. 2403 Cyr. van Overloop, Zuiddofpe Jac. de Feijter, Axel 1 René Cornelissens, Terhole 2 Jan Maljaars Jz., Oostkapelle 3 1 32 2 36 3 39 1 37 I 2 40 3 43 4 34 5 38 6 35 7 42 8 41 1 45 2 47 3 50 4 46 1 55 2 52 3 54 4 53 Categorie VI. Jaap van 't Paviljoen K. 2342 Guido yan de Belt 157546 Indigène d'Ahea K. 2338 Vijf- tot zesjarige hengsten, grote maat. G. Modde, Oostburg Adr. J. Catseman, Biervliet Idem Categorie VII. Vijf- tot Nico van het Zwartewater K. 2343 Nico van Eversdam K. 2374 Nico van de Klef K. 2347 Karei van Keilen K. 2371 Burus van Aardenburg K. 2378 Nico van IJsselsteijn K. 2341 Jan van Watergang K. 2405 Leonard van Martha K. 2377 zesjarige hengsten, kleine maat. Mare. d'Hoore, Sluis, R. J. de Milliano, Oostburg J. C. J. v. d. Velde, Kamperl. C. A. Dekker Cz., Axel Jac. de Putter Pz., Axel, Jac. Dieleman Mz., Zaamslag, J. Kr. de Putter, Axel Osw. Kerckhaert, Westdorpe J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge L. P. Hanse, Noordwelle, J. der Weduwen, Kerkwerve, C. Padmos, Eikerzee, A. N. Steendijk A.Jz. Nieuwerkerk J. R. P. Berman, Dreischor Mare. d'Hoore, Sluis J. C. J. v. d. Velde, Kamperland J. W. Scheele, Axel G. Jeronimus, Hoedekenskerke Categorie VIII Nico van Ella K. 2299 Lambiek van St. Kruis K. 2319 Benno K. 2295 Evert van Brunswijk K. 2372 Zevenjarige en oudere hengsten, grote maat. D. A. Timmerman, Kattendijke J. der Weduwen, Kerkwerve, C. Padmos, Eikerzee, L. P. Hanse, Noordwelle, J. R. P. Berman, Dreischor A. N. Steendijk, Nieuwerkerk Al. Serrarens, Ossenisse W. de Buck Zn, Meliskerke A. L. Schrier Kapelle Categorie IX. Zevenjarige en oudere hengsten, kleine maat. Nico van Stegeshof K. 2277 Nico II van Caroline K. 2352 Nico van Terhole K. 2373 Brutus van 't Hof Nieuwland K. 2353 Categorie X. 27 Quarré K. 2404 Kampioenhengst. Stallen De Dobbelaere, IJzendijke Adr. Catseman, Biervliet J. Categorie XI. Voorgebrachte oud-kampioenhengsten. 57 59 60 61 Nico van de Heibloem K. 2254 Wilfried K. 2320 Edelman van Veldzicht K. 2310 Nico van Annie K. 2332 W. de Buck Zn, Meliskerke C. Mesu, Nieuw- en St. Joosland W. de Buck Zn, Meliskerke Hengstenver. „Zuid-Beveland", Secretaris C. Mol, Waarde C. A. Dekker Cz., Axel WEST ZEEUWS VLAANDEREN KAMPT MET VERKEERSMOEILIJKHEDEN. Na de wegen van Jist Water schap heeft ook de provincie de belangrijke verbindingswegen Isabellesluis-IJzendijke-Schoon- dijke en de weg Biervliet-ver- bindingsweg voor zwaar verkeer afgesloten. Hierdoor is busver- keer voorshands onmogelijk. Vele lifters staan langs de we gen om per auto hun weg te kunnen vervolgen. In Aarden burg is een taxi-dienst inge legd, omdat de bus niet door de kom der gemeente kan en er reizigers zijn die naar Brugge moeten. Tientallen beladen vracht auto's hebben een vergeefse reis gemaakt over het veer Breskens-Vlissingen. In West Zeeuws-Vlaanderen bleek dat de vracht moest worden gelost of teruggebracht. Het gemis aan een waarschu wingssysteem liet zich ernstig gevoelen, daar de weggebruikers niet weten, welke wegen pro vinciale en welke polderwegen zijn en men ter plaatse wordt 193i werd hij benoemd tot op- verrast. Voor het halen van zichter 2e klasse met stand- melk van de boerderijen is een Plaats Vlissingen. Hier werd hij speciale regeling getroffen. j °P 1 Januari 1941 bevorderd tot Verwacht wordt, dat de on- opzichter eerste klasse. Te Goes, dergrond spoedig geheel ont- waarheen hij door oorlogsom- De heer J. Colijn 40 jaar in dienst van de Ned Spoorwegen. De heer J. Colijn, technisch- inspecteur bij de Nederlandse Spoorwegen te Goes zal op 1 Maart a.s. zijn 40-jarig dienst- jubileum vieren. In de derde klasse wachtkamer van het Goese station zal hij des mor gens worden gehuldigd en des middags volgt er een receptie. De heer Oolijn heeft bekend heid verworven door zijn initia tief om in de Kruiningerpolder een trein te laten rijden. Als dank voor zijn prestaties be noemde de directie van de Ned. Spoorwegen hem destijds tot technisch-inspecteur. De heer Colijn kwam op 1 Maart 1914 in dienst der Ned. Spoorwegen als opzichter-teke naar derde klasse te Amster. dam. Hij werkte voorts in Alk maar als opzichter-tekenaar en in Den Heider als opzichter 2e klasse. In Den Helder kreeg hij voor het eerst een baanvak on der zijn beheer. Op 1 September dooid zal zijn. JAARVERGADERING ZEEUW SE CONFECTIEFABRIEKEN. standigheden moest verhuizen, werd hij op 1 Juni 1944 be noemd tot hoofdbouwkundige en 2 jaar later tot hoofdbouw kundige le klasse. Op 1 Juni De jaarcijfers over 1953 van 1947 volgde zijn benoeming tot de; N.V. Zeeuwsche Confectie- sectiechef 2e klasse. Op 1 Jan- fabrieken te Middelburg' zijn in uarj bereikte hij de rang van de algemene vergadering vantechnisch-inspecteur der 2e Donderdagochtend goedge keurd. Het dividend is bepaald op 9 procent. Meegedeeld werd, dat sinds het uitbrengen van het jaarverslag de toestand eigenlijk onveranderd is. Voor de eerste 4 maanden van het nieuwe jaar is de maatschappij voldoende van orders voorzien. Het is echter nog te vroeg voor verdere voorspellingen. HULPVERLENING AAN SCHOUWEN EN DUIVELAND Aan het einde van het vorige jaar heeft de vrouwelijke hulp verlening in Friesland haar co- mité's verzocht voor de bewo ners van het zo zwaar getroffen eiland Schouwen en Duiveland iets aardigs en gezelligs te ma ken. Dit verzoek bleek niet ver geefs te zijn gedaan. Honder den theemutsen, trommeltjes, kleedjes en andere in de huis houding nuttige zaken zijn naar het eiland gezonden. HOUTEN BARAKKEN VAN DE EVANGELISCHE KERK VAN OOSTENRIJK. De Evangelische' kerk van Oostenrijk heeft 2 houten ba rakken aan het rampgebied ge schonken. Eén van deze barak ken is reeds met hulp van de Zwitserse kerken opgebouwd te Moerdijk en dient daar als jeugdcentrum. Op 17 Maart a.s. zal deze barak officieel worden overgedragen. De tweede, kleinere barak zal worden geplaatst in Scherpe- nisse (Tholen). Deze zal als woning dienen van een kerke lijk sociaal werkster. Bovendien zullen hierin de bureaux van enkele andere maatschappelijke werksters worden onderge bracht. Coöp. Hengstenver. „Eiland Tholen", Secretaris L. M. Geluk, St. Maartensdijk 1 Gebr. Verdonk, Nieuwdorp 2 René Cornelissens, Terhole 3a E. Koppejan, Zoutelande, P. Dingemanse, Zoutelande P. Wisse, Biggekerke 3b Schippers feestavond. Nadat Zaterdag j.l. de alhier liggende schippers een zeer ge slaagde ijswedstrijd hadden ge organiseerd, werd Woensdag avond, hiertoe in staat gesteld door vele bijdragen van midden standers in hotel „Des Pays-Bas" een feestavond gehouden, welke werd opgeluisterd door het mu ziek- en cabaretgezelschap „Mi- rian" uit Breskens. De belang stelling hiervoor was zó groot., dat de zaal te klein bleek om al len te bevatten. Door de schippers en de schip- pers-jongelui werden diverse voordrachten en schetjes opge voerd en het was al in de kleine uurtjes toen men hoogst voldaan naar boord terugkeerde. Gouden huwelijksfeest. Onder zeer grote belangstelling van de buurtgenoten en talrijke vrienden herdacht gisteren het echtpaar G. Riqmensde Jonge te Axel-Sassing zijn 50-jarig hu welijksfeest te midden van kinde ren, behuwd- en kleinkinderen. Een stroom van mondelinge en schriftelijke felicitaties mochten de beide nog vrij krasse oudjes in ontvangst nemen. Geslaagd. Voor het examen practijk-diplo- ma boekhouden, slaagde dezer dagen onze stadgenoot de heer R. J. Koene. Er is weer water. De moeilijkheden met de water leiding in Bruinisse zijn thans op gelost, nu een verbinding tot stand is gekomen, waardoor het dorp weer evenals vóór de ramp van Haamstede water krijgt. Tijdens de vorige week is Brui nisse enige dagen van water ver stoken geweest doordat de plas tic leiding door het Zijpe was be vroren. klasse. Zijn prestaties bij het herstel van de spoorwegen in het rampgebied waren oorzaak, dat zijn benoeming tot tech nisch-inspecteur volgde. Dorpsgenoot naar Zuid-Afrika. Op uitnodiging van de Zuid-Afri kaanse regering zal drs J. van Lierde zich binnenkort naar Zuid- Afrika begeven om aldaar re- search-werkzaamheden te verrich ten op agrarisch-economisch ter rein. Reeds tijdens zijn studie aan de Economische Hogeschool te Tilburg, waar hij in 1951 het doc toraalexamen aflegde, werd hij door de Voedsel- en Landbouwor ganisatie van de Verenigde Na ties uitverkoren om zich aan de Sorbonne te Parijs te gaan be kwamen in de landbouwecono mie. Na zijn examen mocht hij weer een andere uitnodiging ac cepteren. Ditmaal van de Ameri kaanse regering. Aan de universi teit van Indiana en Wisconsin ging hij zich verder specialiseren en behaalde aan laatstgenoemde universiteit de Master of Science titel. Ook werd hij er benoemd tot assistent voor de prijs- en marktpolitieke problemen Aan de universiteit van Preto ria zal drs Van Lierde verschil lende voordrachten houden op economisch gebied. Tevens zal hij daar nauw-samenwerken met de regeringsautoriteiten van het departement van Landbouw en Economie. In October hoopt drs Van Lier de weer naar Europa terug te keren. Vereniging „Gemeentebelang" wordt V.V.V. In het hotel „De Vier Emmers" had een vergadering plaats van de vereniging „Gemeentebelang" om met elkaar van gedachten te wisselen over de wenselijkheid om de vereniging om te schake len in een V.V.V. Nadat de voor zitter, de heer A. Calon, een inlei dend woord had gesproken gaf hij het woord aan de heer G. W. Os kamp, directeur van de provin ciale V.V.V. te Middelburg. Spreker deelde mede dat in W. Zeeuws-Vlaanderen 8 gemeenten een V. V. V. hebben. Hij gaf een den aangetrokken. De bouwkos ten zullen derhalve hoog zijn. Ter uitvoering van het project hebben het Roode Kruis en Schouwen- Duiveland een stichting gevormd. De herindeling van Schouwen en Duiveland. Ook de gemeenteraad van Zierikzee heeft thans, na ad vies te hebben ingewonnen van prof. C. de Vries uit Rotterdam haar standpunt bepaald betref fende de herindeling van de gemeenten op Schouwen en Duiveland, als gevolg van de in het reconstructie-plan voor dit eiland gedane voorstellen. Deze voorstellen werden uitvoerig besproken, alsmede de talrijke consequenties, welke aan de di verse mogelijkheden zijn ver bonden. Tenslotte verklaarde de gemeenteraad van Zierikzee zich tegen de vorming van één gemeente voor 't gehele eiland. Een voorstel om de gemeenten Dreischor, Noordgouwe en Zon- nemaire bij Zierikzee te voegen, werd met slechts 2 stemmen tegen aanvaard. Voorts werd een voorstel aan genomen om het thans onder de geme.ente Noordgouwe ressor terende gehucht Schuddebeurs bij Zierikzee te voegen. Deze voorstellen zullen kenbaar wor den gemaakt aan het Provin ciaal bestuur. Hetzelfde zal het geval zijn met het met algeme ne stemmen aangenomen voor stel om Ouwerkerk bij Zierik zee te voegen, indien dit dorp toch zijn zelfstandigheid niet zou kunnen behouden. Inmid dels is reeds door de gemeente, raad van Ouwerkerk meege deeld, dat men bij eventuele opheffing van de zelfstandige gemeente Ouwerkerk de voor keur geeft aan samenvoeging met Zierikzee. Ds G. A. VAN DER HOOFT 50 JAAR PREDIKANT. Zondag 14 Februari a.s. herdenkt ds G. A. van der Hooft, emeritus predikant te Overschie, zijn 50- jarig ambtsjubileum als predi kant in de Ned. Herv. Kerk. Ds Van der Hooft werd 10 Juli 1876 te Terneuzen geboren, be zocht het gymnasium te Middel burg en studeerde vervolgens aan de universiteit te Genève en aan die te Montauban (Frank rijk). Op 14 Februari 1904 werd hij te Domburg als predikant be vestigd. In 1911 verwisselde ds Van der Hooft deze gemeente met die van Overschie, welke hij diende tot 30 December 1943, toen hem op 67-jarige leeftijd na bijna 40 dienstjaren emeritaat werd verleend. Daarna bleef hij nog tot 1946 te Overschie werk zaam als hulpprediker. Tijdens de bezetting werd hij meerdere malen door de S. D. verhoord en tenslotte gevangen genomen. Na zijn vrijlating nam ds Van der Hooft weer actief deel aan het illegale werk. Een zeer zware slag trof hem, toen op de dag der bevrijding zijn enige zoon doos de Duitsers werd gefusilleerd. Dr. J. J. C. VAN DIJK Met diep leedwezen nam het Bestuur van de Vereniging tot Christelijke Verzorging van Gees- tes- en Zenuwzieken in Zeeland kennis van het overlijden van haar oud-voorzitter dr J. J. C. van Dijk aan wie „Vrederust" veel te danken heeft. Waren het ds J. M. Donner en ds H. M. de Ligt, die de vereni ging oprichtten en haar leidden resp. als voorzitter en vice-voor- zitter van 1904 tot 1927 toen zij beiden met een tijdsverschil overzicht van het werk van een j van slechts enkele dagen door V. V. V., in plaatselijk en lande- God van hun post werden opge- lijk verband. Ook gaf hij enke- roepen van 1928 tot 1948 was le voorbeelden van activiteit. Na de leiding in handen van dr J. J. zijn interessante rede, welke met G. van Dijk en Vrederust. Im- applaus werd beloond, werd met mers van de oprichting van de ..„„AMininrr nf inoc Vlii hoor flUOn. de leden uitvoerig van gedachten gewisseld. In principe werd be sloten de vereniging om te scha kelen in een V. V. V„ waarover later definitief zal worden beslist. Het Roode Kr ufcv-ziekenhuis. In April zal worden begonnen met het grondwerk voor een Roode Kruis-ziekenhuis te Zierik zee, dat tachtig bedden zal bevat ten en waarvoor het Zweedse Roode Kruis een bedrag van 2 millioen gulden beschikbaar heeft gesteld. Het zal het derde Roode Kruis- ziekenhuis in ons land worden, na die te Beverwijk en in Den Haag, en het zal ter beschikking komen van de bevolking van ge heel Schouwen-DuivelancJ. Het ziekenhuis wordt bijzonder modern ingericht naar een ont werp van de Nederlandse archi- tict ir J. van Linden, in samen werking met de Zweedse archi tect Noor lander. De bouwcom missie staat onder voorzitter schap van de heer P. Bolt, lid van het dagelijks bestuur van het Roode Kruis en directeur van het Stads- en Academisch ziekenhuis te Groningen. Het ziekenhuis zal bestaan uit twee verdiepingen benevens een kleine dakétage. Elk zaaltje zal maximaal vier bedden bevatten. De aanvoer van materialen moet over water geschieden, zodat ar beiders van elders moeten wor- vereniging af was hij haar finan- ciëel adviseur. In de jaren, waarin dr Van Dijk voorzitter was, werden verschil lende paviljoens op de Inrichting vergroot en verbeterd en kwam het hoofdgebouw tot stand. Van hem ging een krachtige leiding uit. God had hem geze gend met een scherp en helder verstand, met organisatorische en financiële talenten en met de gave om vergaderingen uitste kend te kunnen leiden. Daarvan heeft „Vrederust" door Gods gunst een lange reeks van jaren mogen genieten. Helaas waren de laatste jaren van zijn voorzitterschap buiten gewoon moeilijk. De bezetter nam van bijna de gehele Inrich ting bezit, zodat alles werd ont wricht en de patiënten voor het grootste deel naar elders moes ten worden overgebracht. Ten laatste werd de voorzitter zelf zijn vrijheid beroofd. Maar God gaf hem kracht om de zware ont beringen in gevangenis en con centratiekamp te doorstaan. Zo dra het hem mogelijk was nam hij na zijn terugkeer de leiding van „Vrederust" weer in handen. Met grote dankbaarheid geden ken Vereniging en Inrichting het zeer vele, wat zij in dr Van Dijk zo lang hebben mogen ont vangen. Moge de familie Van Dijk de troost ontvangen, die de Vader van alle barmhartigheid alleen geven kan. A. DE LANGE.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2