Nieuwe natie in Centraal Afrika ill Amerikanen leveren Tsjecho-Slowaaks uit Langzaam maar zeker rukt t Vietminh-leger op NOVITA DE LANDBOUW IN GRONINGEN WEERSVERWACHTING. HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN. Zelfbestuur voor Rhodesia en Nyasaland op komst DE BERUJNSE CONFERENTIE Vandaag opnieuw geheime vergadering DE STRIJD IN BREI-DEM0NS1RATIE Moordenaar van mevrouw De SRidder doedde nog iemand Drie geestelijken in Frankrijk vervangen Interessante lezing van ir. R. P. Bouman, Rijkslandbouwccnsulent voor Zeeuws-V laanderen Febr. 13 14 8.01 7.59 17.49 17.51 12.59 14.11 5.39 6.20 Hevige aardbeving in Noord- West-China De ,,Kistan Dan' vlot weer Frankering bij Abonnement: Terneuzer» Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres Telefoon 2073 en 2510 Nè. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; pet maand 1,80; 'per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJDAG 12 FEBRUARI 1954. 9e Jaargang No. 3072. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—; iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer:"Zaterdags 10.30 uur. De vier ministers van Buiten landse Zaken hebben Donderdag in geheime vergadering 4 uur en een kwartier gepraat over de Russische eis voor een conferen tie met communistisch China en besloten het geheime overleg hedenmorgen voort te zetten. Na de geheime vergadering van heden zullen de ministers begin nen met bespreking van de Oos tenrijkse kwestie, het derde en laatste agendapunt van de Ber- lijnse conferentie. In conferentièkringen is ver nomen, dat minister Molotof Donderdag geen duidelijk ant woord heeft gegeven op 'n Wes telijk aanbod om met de Chinese regering besprekingen te voeren over specifiek Oostaziatische vraagstukken. De Sowjet-Unie wenst een vijfmogendhedencon- ferentie ter bespreking van alge mene vraagstukken die verband houden met de spanning in de •wereld. Na de bijeenkomst werd in n zeer kort communiqué slechts bekendgemaakt, dat de minis ters „hun besprekingen" over het eerste agendapunt inter nationale spanning en bijeenroe ping van een vijfmogendheden- conferentie met China hebben voortgezet. De latere bekendma king, dat vandaag opnieuw een geheime vergadering zal worden gehouden, kwam als een verras sing. Dit betekent volgens waarne mers tenminste, dat de posities van Oost en West niet zo onver zoenlijk zijn, dat een vergelijk is uitgesloten. Tevens zou het kun nen betekenen, dat Molotof nog niet het volledige standpunt van communistisch China heeft ont vangen, of dat hij nog overleg wil plegen over door de Weste lijke ministers Donderdag naar voren gebrachte punten. De eerste geheime vergadering hielden de ministers Maandag j.L Westelijk tegenvoorstel n.a.v. pian-Molotof? Naar Donderdag in Berlijn ver luidde, zouden de Westelijke mi nisters Molotofs voorstel voor een collectief Europees veilig heidsverdrag willen beantwoor den met een voorstel voor ver binding van bestaande regionale veiligheidsstelsels. De Westelij ken zouden denken aan verbin ding van de N.A.V.O., de E.V.G. en de gemeenschap van Oost- europcse landen, waarbij ervan uitgegaan zou worden, dat deze regionale blokken als gelijkbe rechtigd worden erkend. Ook de nog bestaande verdra gen tussen Frankrijk en Enge land en de Sowjet-Unie zouden in dit geheel van overeenkomsten moeten worden gepast, aldus waarnemers. Ollenhauer wees de voorstellen van Molotof tot hereniging van Duitsland af als onaanvaardbaar, daar deze in feite de overdracht van de principes van de zoge naamde volksdemocratie op een verenigd Duitsland zou beteke nen. De eis van vrije verkiezin- uunsc gen was onherroepelijk, zei Ol- blijven om de verbinding met de ititz.v^-. <-3 V-i c>n fp ho- lenhauer met klem. De Westelijke contactdelegatie in Berlijn heeft Woensdag ver klaard, dat men er op moet reke nen dat de ministers hun bespre kingen over Duitsland in de vol gende week zullen voortzetten. Van Duitse kant rekent men er op, dat Duitsland na volgende week Dinsdag, na de behandeling van de Oostenrijkse kwestie, weer in het middelpunt van de aandacht zal kofnen te staan. Men verwacht in deze kringen ook, dat het Westen dan nieuwe com promis-voorstellen zal doen. Tijdens de behandeling van de Oostenrijkse kwestie zal de West- duitse contactdelegatie in Berlijn blijven om de verbinding d Westerse mogendheden waren. Het tweemotorige oefenvlieg-De vlieger van het toestel, een tuig van de Tsjecho-Slowaakse luitenant, keerde Woensdag naar luchtmacht, dat verleden week zijn land terug. De mecamncien Vrijdag in Beieren (West-Duits- land) een noodlanding moest ma ken, is Donderdag door de Ame rikaanse autoriteiten aan de Bei erse grens overdragen aan de Tsjecho-Slowaakse luchtmacht. Het zwaar beschadigde toestel was gedemonteerd voor het ver voer naar de grens. WEST DUITSE STEMMEN. De voorzitter van de Westduit- se sociaal-democratische partij, Erich Ollenhauer, heeft Woens dag in een radio-uitzending ge zegd, dat de vier ministers van Buitenlandse Zaken nu moeten bespreken of het mogelijk is de toestemming van de Sowjet-Unie voor vrije verkiezingen te krij gen op voorwaarde dat afgezien wordt van Duitse lidmaatschap van de Europese verdedigingsge meenschap. Dat zou niet beteke nen dat een verenigd Duitsland daardoor onbeschermd aan infil tratie uit het Oosten zou worden overgeleverd, maar wel dat de internationale status van een verenigd Duitsland opnieuw ge regeld zou worden. Ollenhauer zag als een mogelijke oplossing dat een verenigd Duitsland tot de Ver. Naties zou worden toege laten. Dan zou het deel uitmaken van de internationale veiligheids organisatie. HEDENMIDDAG KNITTAX M 2 Axelsestraat 68 Terneuzen De hoofdmacht van de „IJze ren" divisie der Vietminh, die Woensdag nog aan de Nambac, 90 km ten Noorden van Loeang Prabang, werd waargenomen, heeft, naar van bevoegde mili taire zijde is vernomen, opruk kend langs de Namhoe, de Nam Nga, een andere zijrivier van de Nam Hoe, bereikt en be vindt zich thans op 60 km af stand van de Laotiaanse resi dentie. Hoewel in het gebied talrijke guerilla-groepen van de Viet minh opereerden, heeft een ba taljon van de geregelde troepen achtereenvolgens Attopeu, enige 10-tallen kilometers van de Cambodjaanse grens en Hoei Khone bezet. Met de verovering van Hoei Khone, 50 km ten Oosten van Pakse, beheerst de Vietminh thans het gehele Boloveen-pla- teau, gelegen tussen het berg land van Annam en de Mekong. Op de hoogvlakte van Midden- Vietnam is Kontoem. dat sinds 2 dagen door Frans-Vietnamese strijdkrachten volledig is ont ruimd, door een kleine Viet- minh-eenheid bezet. Van Kon toem uit zijn verscheidene ver kenningsvluchten in Zuidelijke richting ondernomen. De post Dak Dao, die bijna 2 weken lang talrijke aanvallen van de Vietminh heeft weerstaan en thans een voorpost in de ver dediging van Pleikoe is gewor den houdt nog steeds stand. Van Franse zijde is meege deeld, dat de Frans-Vietnamese troepen in de afgelopen 4 da gen bij een zuiveringsoperatie in de driehoek Nam Dinh- Ninh Binh-Phoely, 70 km ten Zuidoosten van Hanoi, bijna 1000 man van de geregelde Vietminh-troepen buiten ge vecht hebben gesteld. Zij maak ten deel uit van twee van de beste eenheden van de Viet minh in de delta van de Rode Rivier.. De Frans-Vietnamese strijd krachten hebben de laatste 4 dagen bovendien 800 verdachte elementen gearresteerd, aldus is verder meegedeeld. „EERSTE SPRANKJE HOOP". In gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs is verklaard, dat de minister van Buiten landse Zaken Bidault een „eer ste sprankje hoop" had waar genomen tijdens de behande ling van het Indo-Chinese vraagstuk op de viermogend- hedenconferentie te Berlijn. Ambtenaren van net Franse ministerie van Buitenlandse Zaken waren echter niet bijzon der hoopvol gestemd, dat de •conferentie de deur zal openen tot bespreking ter beëindiging van de oorlog in Indo-China. Zij zeiden, dat een der voor naamste doelen van de Franse delegatie te Berlijn is, een ma nier te vinden om de vrede in Indo-China tot stand te bren gen. De hoofdmacht van de „IJze ren" divisie is thans, naar te Saigon wordt vernomen, Loe ang Prabang tot op 40 km ge naderd. een korporaal, is in West-Dujts- land gebleven. Hij heeft politiek asyl gevraagd. Tjecho-SIowakije eist terug zending van mecanicien. Radio-Praag meldt, dat de Tsjechoslowaakse regering bij de Ver. Staten geprotesteerd heeft tegen het „vasthouden van een Tsjechoslowaakse vlieger onder het voorwendsel, dat deze om po litiek asyl heeft gevraagd". In een nota wordt de terugzending van de vlieger geëist. Zoals bekend heeft een Tsje- choslowaaks vliegtuig Vrijdag j.l. in de buurt van Bayreuth in West-Duitsland een noodlanding gemaakt. De bestuurder sprak de wens uit naar Tsjecho-Slowakije te worden teruggezonden. De an dere inzittende, een mecanicien, had volgens de Amerikanen om asyl gevraagd. Volgens de nota verzocht ook de mecanicien om terugzending naar zijn vaderland. De Ameri kanen zouden de vliegers mili taire geheimen hebben willen ontfutselen. De Zuidslaaf Janos Ivan Eles, die in November 1955 een Belgi sche, mevr. De Ridder, in de D.- trein WenenBrussel vermoord de, heeft bekend enkele dagen voor hij mevr. De Ridder van het leven beroofde, zijn landgenoot Djordje Stojanovic zo zwaar te hebben mishandeld, dat deze over leed, aldus deelde de politie te München Donderdag mede. Eles had Stojanovic uit een vluchtelingenkamp te Landshut gelokt om hem van drie honderd mark te beroven. Het gewonde slachtofferwerd bewusteloos in een gracht gevonden en stierf 8 dagen later zonder bij kennis te zijn geweest. Drie Franse geestelijken, beho rende tot de orde der Dominica nen, zijn, naar Donderdag werd gemeld, vervangen op grond van hun houding tegenover „de pries ter-arbeiders" die enkele jaren lang als arbeiders hebben ge werkt om de kloof tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de ar beidersklasse te overbruggen. Op de j.l. Maandagavond ge houden contactavond van de af deling Zaamslag der Z. L. M. hield ir. R. P. Bouman een cau serie over „De Landbouw in Gi°~ ningen", die door de taliijke aanwezigen met volle aandacht werd gevolgd en waaraan wij het volgende ontlenen: LAND EN VOLK. Spr. begon met er op te wijzen dat de Groningers een heel an- der slag mensen zijn dan wij m Zeeuws-Vlaanderen, tamelijk ge sloten en een sterke eigen me- Men is er vrij materalistisch; de waarde van een landbouwer wordt vaak gemeten naar het aantal hectaren land. Door tal van voorbeelden toon de ir. Bouman dit aan. De stad Groningen is het cen trum van het hele leven der pro vincie, landbouwkundig, indu strieel en cultureel; stad en om melanden horen bij elkaar en zijn doordrongen van elkaar. Er zijn een middelbare landbouw school, twee landbouwwinter- scholen, een bekende huishoud school en een landbouwkundig proefstation. Ook vindt men er de beroem de eeuwenoude universiteit, de beurs, enz. en in het dorp Haren rentenierende boeren. Aardrijkskundig heeft men medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Iets lagere temperaturen. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk mist en hier en daar enige motregen of onderkoelde regen en in het Noorden van het land mogelijk ook enige sneeuw. Over het algemeen iets lagere temperaturen. Matige wind tus- ten Oost en Noordoost. ZATERDAG 13 FEBRUARI. v.m. n.m. 10.13 11.06 10.48 11.41 11.28 12.21 Walsoorden 11.38 12.31 vaak het idee dat heel Groningen een kleigebied is, doch bijna de helft is zandgebied en veenkolo nie. Het verkeer uit het zuiden en uit Duitsland was vroeger be perkt. Typerend voor de stad Groningen is evenals voor Utrecht dat alles op de pro vinciale hoofdstad is gericht, zo ook de spoorwegen en kanalen. De provincie bezit verschillende gebieden met een eigen levens stijl. DE LANDBOUW. Breskens Terneuzen Hansweert l ZON MAAN op onder op onder Boerderijen zonder vee zijn vrij zeldzaam, er zijn veel gras landen en witte klaver Kunst weiden, behalve in de veenkolo niën en het Oldambt. Toch gaat men daar weer meer vee houden, dus andersom als hier. De oude landbedijkingen zijn vroeger begonnen dan in Zee land. 150 Jaar geleden was Gro ningen meer een veeteeltgebied. Er is later meer bouwland ge komen, er zijn wel gronden die beter weiland zouden zijn. Dit is een gevolg van de boerentrots: een bouwboer staat hoger in aanzien dan een weideboer. Ongeveer driekwart van de bo dem is eigendom. De meeste be drijven variëren van 3050 ha; veel pachten gaan van vader op zoon of naar familieleden. Men verbouwt er veel tarwe, wintergerst en haver, soms is 60 procent van het bouwland en meer graan, dus vaak „wit op wit". Zodoende is er veel on kruid en ook zijn graanzieKten, zoals havermoeheid, voetziekte enz. niet onbekend. De enorme graanbouw is mede een gevolg van de strocarton-industrie. Stro levert er pl.m. ƒ80,- per ton op, doch wat men aan stro wint, verliest men ten dele in de korrel-opbrengst. De stro-afle vering geschiedt aan coöpera ties, destijds gesticht door land- houwvoormannen en particuliere fabrieken. De bietenverbouw vindt op de grote opsfrukkende heerden, die soms 3 of meer kfri lang zijn, dicht bij de hofstede plaats; op het achterste deel van deze be drijven vindt men bijna geen bieten. Zodoende krijgt men dicht bij de hoeve intensieve ge wassen en op het andere eind een extensieve teelt. In het Oldambt verbouwt men spinaziezaad, radijs en de specu latieve karwij. In het noorden, het Hoogeland, verbouwt men veel meer vlas, dat wel door de vlassers in Z.-Vlaanderen gekocht wordt. Er worden cursussen gegeven in het repelen en bewerken van vlas om de mensen gedurende de winter werk te verschaffen. De arbeidstop ligt van 131 Augustus; de winter valt onge veer 14 dagen eerder in, men kan in het voorjaar 14 dagen later beginnen dan in Zeeuws-Vlaan deren. Onder het vlas zaait men veel witte klaver; deze laat men een jaar staan en is dan zeer goed te beweiden. Kalk arme gronden zijn zeer dankbaar voor deze organische bemesting en voor schuimaarde. Later zaait men dan rustig tar we, haver, gerst achter elkaar op de gescheurde klaver. In het noorden heeft men goe de pootaardappelen door het gunstig, klimaat: het is er steeds vrij winderig. Met de ervaringen van Gronin gen voor ogen zowel sociaal, land- bouw-technisch en landbouw- economisch bezien, waarschuwde ir. Bouman: „Laten we niet voortgaan met de extensivering die we de laatste jaren op ver schillende bedrijven in Zeeuws- Vlaanderen waarnemen. Een ex tensieve landbouw is wel gemak kelijk, maar is sociaal en econo misch voor ons landbouwbedrijf op den duur niet verantwoord." DE VEENKOLONIËN. De veenkoloniën zijn met veel jenever, noeste vlijt en slechte sociale omstandigheden ontgon nen. Vroeger had de kleiboer voor de veenkoloniale boeren een zekere minachting; thans is dit veranderd en men vindt er goed ontwikkelde boeren. Men heeft er een aparte Veenkoloniale Boerenbond. Het hele bedrijfstype is an ders gebaseerd op de teelt van aardappels (voor de particuliere en coöperatieve aardappelmeel fabrieken) en kunstmest. Men ziet in dat men weer terug moet naar stalmest en andere organi sche bemesting, mede doordat de grond gaat stuiven wegens ge brek aan organische meststof. Door het kunstweidesysteem kan men mede de grond in conditie houden. VEETEELT. De veeteelt is er nog altijd van groot belang. Vroeger domineer de de blaarkop, een regionaal ras, dat een goed gebruiksvee is, doch geen export-handelswaarde heeft. Thans vindt men er ook algemeen het zwart-bonte vee slag. De grootste zuivelfabriek ter wereld vindt men in Bedum; er zijn ook diverse kleinere. De paardenfokkers vindt men zowel in het koud- als in het warmbloedras; Zeeuws-Vlaan deren is op fokkersgebied beter. Is misschien de bodem hieraan mede de oorzaak, zo vroeg spr. Het warmbloedpaard is er van het zware type. TYPISCHE TOESTANDEN. In Groningen is het zgn. „be klemrecht". Vroeger had de stad Groningen en de kloosters enor me landerijen in bezit en ver pachtten die aan de boeren. De naar zelfstandigheid strevende boeren wisten de pachten te handhaven. Er zijn diverse be drijven, die 12 pacht of „be klemrecht" per ha betalen, doch in feite eigenaar zijn. Een oud gebruik is dat deze bedrijven nooit gesplitst worden. Zij blij ven dus groot en het grondkapi- taal blijft bij elkaar. Een belangrijk punt in Gro ningen is het kindertal, waardoor de bevolking weinig of niet toe neemt. Het ideaal is dikwijls: 2 kinderen, liefst een jongen en een meisje, zodoende blijft het kapitaal bewaard. De boeren zijn wel algemeen ontwikkeld, doch landbouwtech- nisch zeker niet beter dan hier. Door de Duitse invloed ontstond destijds de eerste landbouw school in Warffum. De boeren meisjes kregen toen reeds vaak een goede opvoeding, later is dit voor de boerenzoons ook zeer verbeterd. In het Oldambt vindt men ka pitale boerenwoonhuizen, vaak wel luxueuzer dan hier. In het Oldambt vooral heeft men door ernstige tegenstellingen tussen boeren en arbeiders moeilijkhe den gehad in de arbeidsverhou dingen, waaraan beide partijen schuld hadden. Bij veel boerde rijen is een woning voor een vaste arbeider, dit laat in Z. Vlaanderen nog wel wat te wen sen over. De bedrijfsleer is er zó, dat de boer practisch niets zelf ver koopt, behalve vee. Alle graan, peulvruchten en handelsgewas sen gaan met de commissionnair naar de beurs in Groningen. Er is ook een bloeiend verenigings leven en veel coöperaties tot coö peratieve dorsmachineverenigin gen toe, aldus eindigde ir. Bou man zijn boeiende causerie over Groningen. De nieuwe federatie van Rho desia en Nyasaland, een gebied in Centraal Afrika, dat bijna drie keer zo groot is als geheel Duits land, begon in December zijn po litieke historie met verkiezingen voor haar eerste federale wet gevende macht. Deze verkiezingen kunnen be schouwd worden als de eerste stap naar een nationaal bestaan binnen het Britse gemenebest van deze niemye gevormde groep die samengesteld is uit drie ge bieden: Zuid-Rhodesia, dat zich vanaf de Unie van Zuid-Afrika noordwaarts tot de Zambesi uit-, strekte, Noord-Rhodesia, een veel groter land ten noorden van deze rivier en Nyasaland, een kleine strook, die in het oosten grenst aan het Nyasameer. In deze drie gebieden wonen 6.300.000 mensen, waarvan de overgrote meerderheid uit Afri- De voornaamste bezigheid in de federale gebieden is het be bouwen van land door Afrikaan se boeren. Een verbetering van de landbouw, die nog uiterst pri mitief wordt beoefend, is één van de voornaamste punten van het programma van het Britse en de federale besturen. De bestrijding van de tsetsevlieg is op grote schaal ter hand genomen. Voorts wordt er hard gewerkt aan de ontwikkeling van het volk door de oprichting van scholen en ge zondheidsdiensten NAAR EEN FEDERATIE. Hoewel de traditionele organi satie van de bevolking in stam men nog steeds bestaat, naderen de inheemsen toch langzamer hand een punt, waarop zij in staat zullen zijn, deel te nemen aan het bestuur van hun land. De grote massa is nog steeds te onontwik- 8 t l e I s c H - C 0 N O c v- Kcsca Cf> s o 11 Gwooi .^PUimtrec Wf st Nichol *on JRRÜÜP - BSC TSJOe4*AtA«»0 ."fSANSÏAAr- Bobos! Nyasaland levert katoen en thee" en wat het belangrijkste is, het verschaft de arbeidskrachten voor de federatie. Noord-Rhodesia bezit de rijk dommen van zijn kopermijnen en kaii in de toekomst een grote vleesproducent worden. Het heeft verbindingen met Oost- Afrika en zó indirect met de Indische Oceaan wat van on schatbare waarde kan zijn. EEN GROOT PROGRAMMA. Het belangrijkste is, dat de federatie de ontwikkeling van de minerale en andere bodemrijk dommen en de uitbreiding van het verkeersnet op grote schaal goedkoper en doeltreffender zal kunnen verwezenlijken. De fede ratie zal zowel economisch als in politiek opzicht een veel belang rijker eenheid zijn, dan de gebie den elk afzonderlijk ooit aouden kunnen worden. Onder de federale regerings vorm zullen de afzonderlijke be langen van de leden gewaar borgd blijven. Zuid-Rhodesia zal b.v. hetzelfde verantwoordelijke bestuurslichaam behouden als het eerst had, met zijn eigen re gering. De andere twee gebieden zullen afzonderlijke regeringen behouden zo lang als de bevolking dat wenst. De federale regering zal wet ten maken alleen voorzover deze het gehele gebied betreffen, zo als voor buitenlandse aangele genheden, defensie, immigratie, valuta, douanerechten en natio nale parken. Voorts zal 'iet aanleggen van inter V" it verkeerswegen m spoorlij havens en vliegvelden en het or derwijs bevorderen. Er is reeds een voorstel in behandeling voor een universiteit voor centraal Afrika, die open zal staan voor mensen van alle rassen. De grondsteen van de federatie is de samenwerking tussen men sen van alle rassen voor het wel zijn van allen en men hoopt dit in deze vorm te verwezenlijken. kaners, hoewel sommige stam men voornamelijk van de jacht en visserij leven. De Europea nen zijn het talrijkst in Zuid- Rhodesië, waar zij reeds meer dan 60 jaar gevestigd zijn. Deze hebben het land tot een behoor lijke graad van ontwikkeling ge bracht. Er bevinden zich grote veeteeltbedrijven, er wordt tabak geteeld, er zijn goudmijnen en er is reeds een begin van lichte in dustrie. Dit land heeft al reeds enige tijd zelfbestuur. In Nyasaland, een bergachtig gebied, is veel vruchtbare grond, die door Europese landbouwers bebouwd wordt, doch verder is 't weinig ontwikkeld hoewel het vele waardevolle minerale bron nen heeft, o.a. bauxiet. Noord-Rhodesia bezit in het Noorden enige van de belang rijkste kopermijnen van de we reld. Voor het overige is er al leen wat veeteelt langs de voor naamste spoorlijn en verkeers weg Noord-Zuid. De veeteelt wordt in de rest van het land be lemmerd door het voorkomen van de tsetsevlieg. keld, om de verantwoordelijkheid te dragen, die de kiezers in een moderne democratische staat hebben, doch langzaam maar zeker komt hierin verandering. Al enige tijd zijn er besprekin gen gaande geweest over een vorm van nauw samengaan tus sen de drie gebieden. In som mige kringen werd grote tegen stand ondervonden. In elk ge bied was er wel een deel van de bevolking dat vreesde, dat zijn belang eronder zou lijden. Doch hoewel er nog steeds tegenstand is, is er toch een federatie bereikt en er is goede grond om aan te De seismograaf van het „Cali fornia Instituut of Technology" heeft een zware aardbeving gere- gisteerd, waarvan het epicentrum waarschijnlijk in Noord-West- China ligt. Het begin van de schok werd Dpnderdagochtend vroeg, 01 uur 43, waargenomen. De „Kistan Dan", een schip van 1200 ton met een Australische dl er c gucuc M* Zuidpool-expeditie aan boord, nemen dat alle drie gebieden dat vorige weekeinde in het ijs hierbij groot voordeel zullen' was vastgevroren, is door middel hebben. De gunstige factor bij deze samenwerking is wel, dat de ge bieden elkaar economisch aan vullen. Zuid-Rhodesia levert niet alleen tabak, graan en goud, maar is tot nog toe ook het enige land in de federatie, waar kolen mijnen in exploitatie zijn. Het land heeft ook een goede verbin ding met de Unie van Zuid- Afrika. van explosieve stoffen Dinsdag vlotgekomen. De leider van de expeditie, Phi lip Law, zei dat het schip met ijs ankers en een lier was losgetrok ken nadat de bemanning een gro te plak ijs onder het schip had op geblazen. De expeditie zal de eerste per manente wetenschappelijke basis op het vasteland van de Zuidpool vestigen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1