rotiincac K.LM. vloog 1220 maal rond de aarde in 1953 De werkloosheid in de Ver. Staten Het herstel van de Paus houdt aan Bolsward krijgt aardgas Één-urige staking te Tandjong Priok Nieuwe vinding op waterbouwkundig gebied De opdracht van Robert Mersham Illegale immigratie in de Ver. Staten Olifant dwingt een K.L.M.- viiegtuig tot terugkeer HAVEN VOLLEDIG LAMGELEGD Gemeentelijke herindeling Schouwen en Duiveland ontmoet bezwaren TERNEUZEN. AXEL. HOEK. YERSEKE. KLOOSTERZANDE. IJZENDIJKE. ZUIDZANDE. Noorwegen wenst Ned. landverhuizers aan te trekken NIEUWVLIET. SLUIS. VLISSINGEN. Chinese missie mag daklozen in Honkong niet bezoeken Herhalingsoefeningen Koninklijke Marine in 1954 In 1953 heeft de K.L,M. 599.650 passagiers vervoerd, het geen 82.575 passagiers meer is dan in het voorafgaande jaar. Tezamen legden deze passagiers 1.328.738.000 km af, hetgeen neerkomt op 2216 km per pas sagier. De hoeveelheid vracht die werd vervoerd bedroeg 14.989.000 kg tegen 14.349.000 in 1952, ter wijl de hoeveelheid vervoerde post is tcegenomen met 219.000 kg tot 2.196.000 kg. Het aantal verkochte ton kms. was voor vracht en post respectievelijk 39.756.000 en 7.926.000. De totale productie in ton kms. was in 1953: 276.283.000 te gen 240.814.000 in het jaar daar voor. De ton km verkoop be droeg 178.076.000. Aan extra ba gage werd nog 1.489.000 kg ver voerd. De luchtvloot legde een af stand af van 48.754.000 km in 146.367 vlieguren met een ge middelde snelheid van 333 km per uur. Deze afstand is gelijk aan 1220 maal de aardomtrek, waarvoor een vliegtuig met een gemiddelde snelheid van 333 km per uur 19y2 jaar nodig zou hebben. De Douglas DC4 PHTEZ Zeeland" van de K.L.M. heeft zich Woensdag genoopt gezien drie uur nadat hij van het vlieg veld Dum Dum van Calcutta was opgestegen, naar deze luchthaven terug te keren, omdat een twee jarige olifant, die per vliegtuig naar New York zou worden ge bracht, uit zijn houten kooi in het toestel was gebroken. De in Thailand gevangen oli fant wordt op het vliegveld vast gehouden, totdat maatregelen zijn genomen voor de voortzet ting van de reis. Het bureau voor arbeidssta- tistieken der Amerikaanse re gering heeft bekendgemaakt, dat het aantal personen, werk zaam in handel, nijverheid, ver keer en overheidsdienst, in Jan. j.l. 2 millioen lager was dan in December 1953. Decie daling, die aanzienlijk groter is dan de voor deze tijd van het jaar normale vermin dering der werkgelegenheid, is de grootste sedert het recessie jaar 1949. De langzame verbetering in der gezondheidstoestand van Paus Pius XII heeft zich Woens dag voortgezet, aldus is te Ro me vernomen. Naar verluidt, nam de Paus enig voedsel tot zich. De geelwitte pauselijke vlag gen waaiden Woensdag in Va ticaanstad halfstok ter gelegen heid van de 15de verjaardag van het overlijden van de voor ganger van de huidige Paus, Paus Pius XI. De v herdenkingsplechtighe den werden bij ontstentenis van de Paus geleid door de Franse kardinaal Tisserant, deken van het college van kardinalen. Een 15-tal te Rome residerende kar dinalen en bij het Vaticaan ge accrediteerde diplomaten woon den de plechtigheid bij. Het Vaticaanse persbureau meldde, dat de Paus in staat is op normale wijze voldoende voedsel tot zich te nemen. Hij had enig „half-vloeibaar voed sel" genuttigd. De Paus heeft ook enige be weging in zijn kamer genomen, aldus het persbureau. De raad van de gemeente Bolsward heeft zonder hoofde lijke stemming het voorstel van B. W. aanvaard, om defini tief het standaardcontract in zake de aardgasvoorziening met de Staat der Nederlanden aan te gaan. Deze beslissing biedt voor de Zuidwest-hoek van Friesland wijdere perspectieven dan alleen voor de gemeente Bolsward, die in het bézit is van een gasfabriek. Deze gas fabriek wordt van een produc tieapparaat omgeschakeld tot een distributie-apparaat. Reeds worden door het gemeentebe stuur van Bolsward besprekin gen gevoerd met omliggende gemeenten, zoals Wanseradeel, dat tot nu toe van gasvoorzie- ning was verstoken en Workum. SCHOUWEN DUIVELAND WIL BRUG NAAR GOEREE OVERFLAKKEE. Zeer binnenkort kan de delta commissie een adres verwachten van de stichting Nieuw Schou- wen-Duiveland". Hierin verzoekt de stichting de aanleg op korte termijn van een vaste oeverver binding tussen Schouwen-Duive- land en Goeree-Overflakkee. Naar alle waarschijnlijkheid zouden Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee, indien het delta-plan doorgaat, verbonden worden door een dam, die zou lo pen van een punt tussen Drei- schor en Bruinisse op Schouwen- Duiveland naar Herkingen op Goeree-Overflakkee. De stichting stelt voor, aan beide zijden de landhoofden van de geprojecteer de brug op te nemen als onderde len van de toekomstige afsluit- dam. Zouden dit plan en het plan voor een brug van Goeree-Over flakkee naar de Hoekse Waard werkelijkheid kunnen worden, dan zouden twee eilanden hun vervoersproblemen eindelijk op gelost zien, hetgeen ongetwijfeld een grotere expansie en meer economische mogelijkheden met zich zou brengen, zo meent de stichting. Zoals bekend zijn de plannen op Goeree-Overflakkee reeds in een meer gevorderd sta dium. Daar wordt thans een in tensieve studie gemaakt van de financiële consequenties van het brugplan. STAVENISSE STELT WEDEROPBOUWPLAN VAST. In de Dinsdagmiddag onder voorzitterschap van burgemees ter L. A. Verburg gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Stavenisse zijn na enige dis cussie het wederopbouwplan en het herziene uitbreidingsplan vastgesteld. Ir Der Weduwen lichtte na- De haven Tandjong Priok was Woensdagmorgen tussen 9 en 10 uur volledig lam gelegd, als gevolg van een één-urige sta king, waartoe door de bond van havenarbeiders, die is aangeslo ten bij de door communisten gecombineerde Sobsi, opdracht was gegeven. Er werd gestaakt bij 9 bedrijven. Het werk lag stil bij de Mij. k,Nederland", de K.P.M., de Mij. „Oceaan", als mede bij de veembedrijven en werkplaatsen. Volgens de eerste berichten is een soortgelijke staking gehou den in Belawan, Makassar, Su- r aba ja en Semarang. De arbeiders protesteerden tegen de vereniging van werk gevers in de havenbedrijven,, wegens het niet verkrijgen van Het onlangs verschenen recon structieplan voor Schouwen en Duiveland heeft op vele punten warme bijval van de bevolking en de eilandelijke instanties ge oogst. De reconstructie-commissie is met een plan ter tafel geko men, dat in een grote behoefte voorziet en waarin richtlijnen worden gegeven voor ingrijpende veranderingen in de toestand, zo als die zich vóór 1 Februari 1953 voordeed. De gedane voorstellen omvatten tal van verbeteringen op de meest uiteenlopende ter reinen, waaronder landbouw, in dustrie, vervoer, maatschappelij ke en culturele problemen, doCh niettemin roert het plan ook en kele tere punten aan. Eén van de grootste struikel blokken vormt de door de recon structie-commissie voorgestelde nieuwe gemeentelijke indeling, welke nog aanmerkelijk dieper snijdt in de oude verhoudingen dan de reeds vóór de ramp door Gedeputeerde Staten van Zeeland voorgestelde wijzigingen. De re constructie-commissie heeft zich voorstandster getoond van een aanzienlijke inkrimping van het aantal gemeenten op Schouwen en Duiveland. In Westelijk Schouwen worden volgens de plannen Haamstede, Burg en Renesse één gemeente, terwijl verder Kerkwerve, Seroos- kerkè en Scharendijke zouden worden samengevoegd. Zierikzee ziet volgens het rap port zijn gemeentegrenzen onge wijzigd. De kwestie voor Noord- gouwe, Zonnemaire en Brouwers haven is niet definitief geregeld. Ook de nieuwe indeling van Duiveland geeft vrij grote ver schillen te zien met de oude toe stand. Hier zou Bruinisse zijn zelfstandigheid bewaren, terwijl de overige Duivelandse gemeen ten Oosterland, Sirjansland, Nieuwerker# en Ouwerkerk tot één grote gemeente zouden moe ten worden samengesmolten. Nog lang niet alle gemeentebesturen op Schouwen en Duiveland heb ben zich definitief over het door de reconstructie-commissie voor gestelde uitgesproken, doch de enkele thans reeds bekend ge worden reacties duiden erop, dat men geenszins van plan is zich hierbij zonder meer neer te leg gen. De voor samenwerking in aan merking komende gemeenten willen hun zelfstandigheid bewa ren en zijn van mening, dat de voorgestelde regeling geen of niet voldoende voordelen met zich brengt. In deze geest sprak b.v. de gemeenteraad van Zonnemai re zich uit en hoe men er in Oudendijke behorende tot de gemeente Ellemeet over denkt blijkt overduidelijk uit een adres, dat een groot aantal bewoners bij wijze van protest tegen de recon structie-plannen aan het provin ciaal bestuur heeft gezonden. Men kant zich fel tegen de voorgestelde zgn. „bevriezing" van Oudendijke en verzoekt maatregelen ter voorkoming. De adressanten wijzen op de verzor gingsfunctie van Oudendijke en vragen begrip voor de natuurlijk gegroeide verhoudingen. Dit zijn slechts enkele visies op de nieu we gemeentelijke indeling. Wie zijn oor elders op het eiland te luisteren legt hoort weinig ent housiaste uitlatingen op dit punt. overeenstemming over de inge diende looneisen. De centrale commissie voor de beslechting van arbeidsgeschillen had een loonsverhoging van 10 procent aanbevolen, waarmede de werk gevers accoord gingen, doch welke door de S.B.P.P. het verbond van havenarbeiders van de Sobsi te laag werd ge acht. Blijkens een later uitgegeven verklaring van de vakbond is ook Woensdagmiddag 2 en 4 uur gestaakt. Van de zijde van de werkge vers is verklaard, dat de vak bond de besprekingen niet wenste voort te zetten, toen van de zijde van de werkgevers werd verklaard, dat men niet verder wilde gaan dan de aanbeveling van de commissie ter beslech ting van arbeidsgeschillen. Hieraan werd toegevoegd, dat de werkgevers de beslissing van deze commissie aanvaarden als uiting van vertrouwen in dit hoogste college ter beslechting van arbeidsgeschillen, doch de werkgevers handhaven hun be zwaren tegen de loonsverhoging. De werkgevers hebben tot nu toe slechts een dictum van de beslissingen, doch nog niet de overwegingen ontvangen. De Nederlandse octrooiraad heeft, naar het A.N.P. verneemt, onlangs octrooi verleend op een uitvinding', die van groot be lang kan zijn bij het baggeren van kanalen, rivieren e.d. 'Het betreft hier een nieuwe snij- en boorkop, waarmee het mogelijk is bij het baggeren een vlak- bodemprofiel te verkrijgen. De vinding is gedaan door de heren F. Hageman te Haarlem en N. Warns te Apeldoorn. mens 't technische bureau V.N.G. het ontworpen rioleringsplan toe. De raad ging met dit plan ac coord. Vervolgens werd de gemeente begroting 1954 vastgesteld. Ten slotte werd besloten aan het ar chitectenbureau Rothuizen en 't Hoofd te Goes opdracht te ge ven tot het vervaardigen van een plan voor een nieuwe kleuter school. CANDIDATENLIJST S.G.P. VOOR STATENVEKIEZINGEN. De candidatenlijst voor de ver kiezingen der Prov. Staten is in een vergadering van de S.G.P. als volgt vastgesteld: 1. D. Kodde, Zoutelande; 2. C. Boender, Tholen; 3. A. S. Wisse, Waarde; 4. H. Flikweert, Nieu- werkerk; 5. I. de Feijter, Axel; 6. A. J. Schot, Middelburg; 7. M. C. van Ast, Poortvliet; 8. G. van Vel- zen, Krabbendijke; 9. F. Diele- man, Terneuzen; 10. J. van Klin ken, Ouwerkerk; 11. F. D. Bent- schap Knook, St Maartensdijk; 12. C. L. M. v. d. Berge, Tholen; 13. Joh. Breure, Colijnsplaat; 14. C. de Noord, Waterlandkerkje; 15. P. J. van Liere, Borssele; 16. H. Cijsouw, Westkapelle; 17. A. J. Kurvink, St Annaland; 18. J. Hage, Stavenisse; 19. M. A. Slot boom, 's-Gravenpolder; 20. J. L. Geluk, Tholen. Benoemingen R.H.B.S. Aan de afdeling R.H.B.S. van het openbaar lyceum alhier wer den benoemd tot tijdelijk leraar de heren C. E. Brom te Amster dam, mr J. G. van der Burgt te Goes, P. A. Dick te Den Haag en M. J. Renaud te Voorburg. Her benoemd werden als tijdelijk le raar de heren ds D. J. Couvee, J. M. Fabriek, T. Lekkerkerker, A. J. Olijslager en ir W. D. G. Too- reman. Verkeersongeval. Gistermiddag te ongeveer kwart voor twee werd de 79-jarige P. L., toen hij ter hoogte van de Gera niumstraat plotseling de Axelse- straat wilde oversteken, aangere den door een uit de stad komende auto, bestuurd door de her De F. uit Zaamslag. De ontboden geneesheer consta teerde, dat L. behalve een hoofd wonde een hersenschudding had opgelopen, waarop hij hem naar het ziekenhuis liet vervoeren. Een oude zaak in een nieuw kleed. Gisteren bezochten wij de ge heel gemoderniseerde confectie zaak Voerman-de Pauw in de Noordstraat alhier. De etalages zowel als de inrichting der toon- en pasruimten werden volgens moderne zakenopvatting in een up-to-date inrichting herschapen. Doordat de etalages nu „met doorkijk" op de gehele winkel voorraad zijn verbouwd, zal de outsider ongetwijfeld direct op merken hier te doen te hebben met een middenstandszaak van formaat. Wij hebben deze zaak, die tot de oudste onzer stad be hoort, reeds meerdere malen zien veranderen en uil breiden. Door deze metamorphose paart zij het nieuwe van de moderne tijd aan het oude van de oei dege lijke wijze van zakendoen en heeft zij weer een steentje bijge dragen aan de verfraaiing en aan trekking onzer stad. „Hollands Glorie". Onder de auspiciën van de wel bijzonder actieve afd. Axel van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen had op de boven-verga- derzaal van „Het Centrum" gis ternamiddag een zeer drukbe zochte voorstelling plaats van bo venstaande film. Deze prachtvolle kleurenfilm zou zoals de presidente, mevr. P. de FeijterDe Regt in haar openingswoord zeide reeds veel eerder te Axel vertoont zijn geworden, ware het niet, dat ook hier de watersnood een spaak in het wiel had gestoken. In het bijzonder verwelkomde mevr. De Feijter de heren Nau- land en Van Ruijven, als met de propaganda van „Hollands Bloembollenhuis" belaste experts, die hier deze schitterende film kwamen vertonen. Ook voor hen die vorig jaar de tocht naar „Keukenhof" niet hebben medegemaakt, bracht deze film een openbaring op het gebied van kleurenweelde die ons Holland op zijn mooist liet zien en een der heren die een inlei dend woord had gesproken vol komen recht deed wedervaren, door zijn vraag: „Waar ter we reld vindt men een plekje, dat zoiets te aanschouwen geeft op het gebied van „Floralia"? Na de bondige, maar zeer tot de aanwezigen sprekende inlei ding, volgde de vertoning van de oogbekorende rolprent die niet of althans weinig onder deed voor een bezoek aan de bloem- bollenvelden op hun mooist in het hartje van het seizoen. Bij het einde bracht mevr. De Feijter-de Regt als tolk van de geheel gevulde zaal dank aan de beide experts voor deze zeer leer zame en aan haar doel beant woordende middag die zij de afd. Axel hadden bezorgd. De goedbezochte middagverto ning werd des avonds herhaald. Geslaagden E.H.B.O.-cursus. Voor het E.H.B.O.-examen, af genomen door dokter C. A. Schiltman te Axel, slaagden voor de jaarlijkse cursus, welke onder leiding stond van dokter K. Boor, de dames A. Fermont, A. G. Es- selbrugge, W. de Hullu, D. M. Willdmsen en de heren R. J. Boeije, Th. de Block, P. J. Egger- mont, J. C. de Feijter, M. Hof man, J. Mangold, P. Michielsen en J. Simons. Benoeming. Mej. C. Lobbezoo, onderwijze res aan de Chr. Nat. school, werd in gelijke functie benoemd te Go- rinchem. Vergadering Middenstandsver. De middenstandsvereniging ,,De Braakman" hield een verga dering bij de heer Launspach. In zijn openingswoord verwel komde de voorzitter, de heer J. Verhage, in het bijzonder de spre ker van deze avond, de heer F. L. van der Leeuw, van de Kon. Ned. Middenstandsbond, die als onderwerp voor deze avond had gekozen „Midflenstandsrevue", waarin hij op boeiende wijze de verschillende problemen en actu ele onderwerpen de middenstand betreffende, de revue liet passe ren. Spr. vond een zeer aandachtig gehoor en van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. Op uit voerige wijze behandelde de heer Van der Leeuw de gestelde vra gen, waarbij ook het euvel der wanbetaling werd besproken. De voorzitter dankte na afloop de spreker voor zijn belangrijke lezing en hoopte, dat „De Braak man" zich weldra bij de Kon. Ned. Middenstandsbond zal aan sluiten. Benoemd. De heer G. den Boggende, werkzaam ter gemeentesecreta rie alhier, werd benoemd tot ad junct-commies ter gemeentese cretarie te Leidschendam. Ernstige verliezen in de oesterteelt. Toen Vrijdag j.l. het ijs in de Oostersehelde nabij Yerseke ging kruien, zagen vele oesterkwekers met angst in het hart het moment naderen, waarop zij hun oester putten, die buiten de dijk liggen en waarin 's winters de met klei ne oestertjes (broedval 1953) aan geslagen pannen worden opge borgen, zouden kunnen inspecte ren. Dat tijdstip was Dinsdag aangebroken en helaas moest worden geconstateerd, dat 't ver lies groot is. Men schat dat van de drie millioen pannen, die vo rig jaar zijn uitgezet, er twee mil lioen door de zware ijsbrokken zijn vernield. Ook de pannen in de putten bij Kattendijke en in de Zandkreek hebben grote schade geleden. Verscheidene oesterkwe kers hebben hierdoor een gevoe lig verlies geleden, temeer omdat juist de kleine oesterkwekers zich met deze wijze van cultuur bezig houden. Of op de oesterpercelen ook veel schade is, heeft men nog niet kun nen onderzoeken; de vissersboten kunnen door het vele drijfijs niet uitvaren. De in de binnenputten voorradige consumptie-oesters hebben niet geleden. Toneeluitvoering. Zondag en Maandag werd in de grote zaal Van Leuven voor een uitverkocht huis het toneelstuk „Springtij" opgevoerd door het gezelschap van de schrijver drs. L. Lockefeer, „Het reizend Zeeuwsch Volkstoneel". Alvorens Maandagavond be gonnen werd gaf drs. Lockefeer een uiteenzetting hoe hij er toe gekomen was dit stuk te schrij ven. De inspiratie was, zoals hij zei, reeds ontstaan 2 a 3 dagen na de watersnood. De personen die door hem wor den uitgebeeld zijn louter fanta sie, alsook de feiten hebben in generlei betrekking op een of an der persoon of feit, hetgeen hem, zeer ten onrechte, werd verwe ten. Intussen is dat wel een goe de reclame geweest, want het is nu twaalf keer opgevoerd. De bezoekers hebben genoten van het boeiend spel dat met vol le aandacht werd gevolgd. Een welverdiend applaus bekroonde de uitvoering. Gehoopt wordt dat het Zeeuwsch Volkstoneel nog meer voorstellingen te Klooster- zande zal komen geven. Ongeval. Tengevolge van de strenge vorst der laatste weken ontspoorde in garage Voet alhier een deur wel ke niet minder dan 300 kg woog. Het toeval wilde dat deze op de monteur Th. van Mieghen terecht kwam. Door ijlings toegeschoten personeel werd hij uit zijn benar de positie bevrijd. Het bleek dat hij verschillende verwondingen had bekomen en daar hij bovendien klaagde over inwendige pijnen werd hij voor nader onderzoek naar het zieken huis te Hulst vervoerd. Overgeplaatst. De ambtenaar der invoerrech ten en accijnzen te IJzendijke de heer D. de Hooglander -wordt met ingang van 16 Februari overgeplaatst naar Rotterdam. Propaganila-avond. De onlangs alhier opgerichte E.H.B.O.-vereniging gaf een pro- paganda-avond in hotel „De Zwaan" alhier. De voorzitter, de heer Iz. Lu- teijn, opende de avond met een uiteenzetting van het doel van de vereniging, en hoopte dat de ver eniging de financiële steun van de gemeentenaren zou verwerven om blijvend E.H.B.O.-werk in Zuidzande mogelijk te maken. Na een E.H.B.O,-parade, waar in het werk van de helpers en helpsters aanschouwelijk werd voorgesteld, volgde een bonte avond, bestaande uit muziek en voordracht, alles uitgevoerd door de werkende leden der vereni ging, terwijl ter opluistering een filmpje werd vertoond. Het was een geslaagde avond, die mede door burgemeester en mevrouw Vermet werd bijgewoond. Dokter Beek sprak een slotwoord. De Noorse minister van Han del, Erik Brofoss, heeft Woens dag in het parlement verklaard, dat Noorwegen een onvoldoende bevolkt land is, en dat wanneer eenmaal een gemeenschappelijke Scaódinavische arbeidsmarkt zal zijn ingesteld overwogen moet worden jaarlijks een bepaald aan tal Nederlandse landverhuizers toe te laten. De Nederlanders zou den als arbeidskrachten op voet van gelijkheid worden behandeld met de emigranten uit Zweden of Denemarken. De minister zeide dit naar aan leiding van het verzoek der orga nisatie voor Europese economi sche samenwerking om hulp voor het oplossen van de vraagstuk ken, die de overbevolking in Ita lië en Nederland stelt. Muziekvereniging „Nut en Genoegen". 36) door MARTIN VERDUYN. Nadruk verboden, den. De onvoorziene omstandig- Flanders kon niet nalaten even te kreunen. Daar hadden zij niet op gerekend. Geen parachutis ten! Dat was een ramp. Een ang stig vermoeden kwam in hem op. „Maar u hebt toch wel vliegtui gen ter beschikking?" „Ik kan voor direct vijf jagers, vier bommenwerpers en zeven transportvliegtuigen afstaan," was het vlotte antwoord. Flanders slaakte een zucht van verlichting. Dan moest een lan ding gewaagd worden op het kleine kamp van de Duitse ex peditie. „En hoeveel manschappen kunt u mij meegeven?" smeedde Flan ders het ijzer terwijl het heet was. „Honderdtwintig goed geoefen de soldaten", antwoordde de gou verneur prompt. „Hoe lang duren de voorberei dingen?" „Ik zal de militaire comman dant opdracht geven alles bin nen anderhalf uur gereed te hebben," verzekerde monsieur hem. Flanders was toch nog tevre- heid, dat hij tot de aanval zou kunnen overgaan, na een gevaar lijke landing baarde hem wel veel zorg, maar met zijn gewone optimisme en vertrouwen zette hij zich over zijn bezwaren heen. „Wilt u mij nu even volgen naar de radiokamer?" verzocht de gouverneur Flanders. Met een buiging vroeg hij Marion hen een ogenblik te willen verontschuldi gen; zij zou voorlopig zijn gast zijn en binnen enkele ogenblik ken naar haar appartementen geleid worden. Marion voelde zich opstandig worden. Waarom zou zij hier blijven alsof er niets aan de hand was? Anderzijds gevoelde zij zich ondankbaar na al de verschrik kingen die zij had doorgemaakt. Maar als iemand de gevolgen van een eventuële mislukking van Mershams opdracht kon zien, was zij het en zolang er ook maar een greintje kans was, kon ze niet passief blijven. De gedachte, hier werkeloos te moeten wach ten, terwijl Nichols misschien reeds aanstalten maakte zijn ge gevens naar de vijand te bren gen, kon zij niet verdragen. Maar er was nog een ander motief, Mersham en de andere dapperen die achter waren gebleven. Marion nam een besluit. Zij zou met Flanders teruggaan. Zij begreep echter dat zij dit plan niet langs legale weg zou kunnen verwezenlijken. Zij moest onmid dellijk handelen en dat met een bedroevend geringe ervaring in dergelijke avontuurlijke onder nemingen. Snel overwoog zij wat haar in de gegeven omstandigheden te doen stond. Alleen het gebouw verlaten en naar het vliegveld gaan, leek haar onmogelijk; zo zij er in slaagde ongezien een vliegtuig te bereiken, zou men haar daar het eerst zoeken. Wat bleef haar dan over. Marion was vrouw genoeg om te weten hoe zij Flanders moest beïnvloeden, maar zou hij voor haar smekin gen bezwijken. En welke gevol gen zou dat voor hem kunnen hebben? Maar zij had geen tijd verder te denken. De deur werd ge opend en Flanders trad binnen. Hij was alleen. Kon dit toeval zijn? Zij aarzelde niet langer en legde haar hand op zijn arm. „Wat is er besloten?" vroeg zij. „We gaan overeenkomstig zijn plan te werk", antwoordde Flan ders. „Mocht Nichols toch ont komen, dan zijn in ieder geval alle mogelijke maatregelen geno men om hem op te vangen. Alle Afrikaanse en Europese geal lieerde vliegvelden zijn gewaar schuwd. Overal zullen jagers pa trouilleren om Nichols tegen te houden. Flanders grinnikte over moedig. „Maar als Hartley en Brent nog een paar uur volhou den en Schöder zijn toestellen niet durft te benaderen, komt Nichols niet eens zo ver." „Ik ga mee," interrumpeerde Marion hem plotseling. Flanders antwoordde niet direct. Hij keek haar plotseling ernstig en met een uitdrukking van zorg en weemoed in zijn ogen aan. Zij wist wat hij op dat ogenblik dacht: ze wil mee om Mersham. Zij wist ook, dat Flanders hier om leed, maar haar om die reden toch nooit zou weigeren mee te gaan. „Je weet, dat het niet kan," antwoordde hij toen zacht. „Je bent door het oog van een naald gekropen. Je bent het allerkost baarste stukje oorlogsmateriaal," trachtte hij te schertsen, „je hebt verantwoordelijkheidsgevoel ge noeg om te beseffen, dat je on nodig geen enkel risico mag lo pen. Jij vormt de schakel tus sen Nichols en de geallieerde top leiding." „Er zijn meer atoomgeleerden", antwoordde Marion. (Wordt vervolgd.) Zaterdag hield de muziekver. „Nut en Genoegen" haar jaar vergadering. In zijn openings woord drukte de voorzitter zijn spijt uit, dat van de 111 leden slechts 25 leden aanwezig wa ren. De rekening over 1953 sloot met een batig saldo van 1400. Het aftredend bestuurslid, de heer H. de Veij werd bij accla matie herkozen, terwijl in de vacature ontstaan door het zich niet herkiesbaar stellen van de heer P. Brakman, werd voor zien door de verkiezing van de heer I. de Hullu Izn. Wegens zijn verdiensten werd de heer P. Brakman tot erelid benoemd. Besloten werd dat twee afge vaardigden de te Terneuzen te houden vergadering van de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuws-Vlaanderen zullen bezoeken. „Geen verhouding meer"! Op de hoek Markt-Juliana- straat kwam de heer H. F. B.. die met zijn volkswagen de Julianastraat wilde inrijden, in botsing met een bus van de S.B.M. Beide auto's liepen ma teriële schade op. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De bestuurder van de volks wagen vond dat de krachten bij deze meting wel erg ongelijk waren verdeeld en toen hij uit zijn auto stapte merkte hij dan ook op dat dit „geen verhou ding" was. Bouw van een tankschip van 20.000 ton door „De Schelde" De Koninklijke maatschappij „De Schelde" heeft van de re derij N.V. Ph. van Ommeren te Rotterdam opdracht gekregen voor de bouw van een 20.000 tons tanker. Het nieuwe schip wordt een zusterschip van het tankschip, dat reeds voor de zelfde rederij in Vlissingen in aanbouw is. Het ligt in de be doeling, dat de eerste tanker begin 1955 en de tweede in de tweede helft van 1955 wordt op geleverd. Beide schepen zullen worden aangedreven door een turbine installatie met een schroef met een normaal vermogen van 7500 pk. Het draagvermogen bedraagt 20.250 Engelse tonnen en de snelheid bedraagt 15% knoop. De „lengte over alles" zal 176,48 meter, die tussen de lood lijn 164,50 meter bedragen, de breedte 22,5 meter en de hoogte (afstand dek tot kielplaat) 12,36 meter. Het schip, dat een diepgang krijgt van 9.30 meter, wordt gebouwd volgens de voor schriften van het bureau Veri tas. Het krijgt zogenaamde ge plooide schotten. Het bericht van deze opdracht is in Vlissin gen met grote vreugde begroet. Weliswaar was uit mededelin gen van de directie der Ko ninklijke maatschappij „De Schelde" reeds gebleken, dat ten aanzien van de order-por tefeuille geen directe reden tot ongerustheid bestond, maar een belangrijke opdracht als de on derhavige geeft altijd meer ze kerheid voor de toekomst. Benjamin Habberton, waar nemend commissaris voor im migratie, heeft 10 December j.l. een commissie van het Ameri kaanse huis van afgevaardig den meegedeeld, dat commu nisten of voormalige commu nisten, tot 100 per dag toe, uit Mexico de Ver. Staten binnen komen. Habbertons verklaring, afge legd tijdens een geheime zitting der commissie, is deze week be kendgemaakt. Hij zeide voorts, dat er ac tieve verbindingen bestaan tus sen de communistische partijen van Mexico en de Ver. Staten. In Canada waren sedert de oorlog 770.000 Europese immi granten toegelaten. Zij waren nauwelijks aan een veiligheids- ondenzoek onderworpen, aldus Habberton. Britse autoriteiten hebben een communistisch-Chinese missie geweigerd een bezoek te bren gen aan 58.000 personen, die dak loos zijn tengevolge van de gro te brand op Kerstmis, aldus is van gewoonlijk welingelichte zij de te Hongkong vernomen. Toen in 1952 een dergelijk ver zoek was afgewezen, braken te Kowloon in het op het vasteland gelegen deel van de Britse kroon kolonie onlusten uit. Het ligt in het voornemen dat, evenals verleden jaar het geval was, ook in 1954 een deel van het met groot verlof zijnde personeel der koninklijke marine voor her halingsoefeningen in werkelijke dienst zal worden geroepen. Zo is het de bedoeling dat een bataljon mariniers medio Juni tot begin Juli in werkelijke dienst zal komen, terwijl een tweede ba taljon later in het jaar zal vol gen. De tijdsduur van het ver blijf in werkelijke dienst zal indi vidueel variëren van 22 tot 33 dagen. Voorts is het de bedoeling dat personeel van de mijnenuitkijk- dienst in verschillende kleine ploegen over het gehele jaar ver spreid voor perioden van ten hoogste negen dagen in werkelij ke dienst komt, terwijl vo<pr een contingent van c.a. 500 man een oefening wordt overwogen in de zomermaanden. Zij die voor deel name aan deze oefeningen wor den opgeroepen, zullen eveneens voor ten hoogste negen dagen in werkelijke dienst komen. Tenslot te bestaat de mogelijkheid dat op een nader te bepalen tijdstip in de zomermaanden, een deel van het personeel van de marinever bindingsdienst, de zeeverkeersor- ganisatie en van verschillende commandoposten, dat thans met groot verlof is, voor een termijn van ten hoogste dertig dagen in werkelijke dienst zal worden ge roepen. Dit aantal zal de 100 niet overschrijden.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2