Gazelle schenkt miliioenste rijwiel aan de Koningin De werkloosheid in Januari zende Jonge mensenredder erjaagt verkoudheldszalf De opdracht van Robert Mersham Opnieuw sabotage op Brits oorlogschip Verdwenen dossiers teruggevonden Westduiis blad over be* krachtiging E.Y.G. Tsjecho-Slowaaks vlieg tuig maakt noodlanding! Scheepsongeval in India Israël meldt incident Spionnen aangehouden De toestand! 'van d® Paus ZWITSAL De N.V. Gazelle Rijwielen- fabriek te Dieren heeft het mil iioenste rijwiel, dat de fabriek heeft verlaten, aan H. M. de Ko ningin aangeboden. H. M. heeft deze fiets willen aanvaarden om er een bestemming aan te kun nen geven. Zij heeft het rijwiel ter beschikking gesteld van de Johanna Stichting te Arnhem. De directeur der stichting en twee jeugdige bewoners hebben het geschenk persoonlijk in ont vangst genomen. De overdracht van het miliioen ste rijwiel aan de Johanna Stich ting. die vertegenwoordigd was door de voorzitter, ds H. Keers en de directeur, de heer J. G. C. H. Tuinder, geschiedde Zaterdag ochtend tijdens een feestelijke bij eenkomst in de Gazelle-fabriek te Dieren. Hierbij waren ook drie kinderen van de Johanna Stich ting aanwezig, n.l. Eefje van 't Slot, Grietje van der Beek, en Dikkie Middag. De directeur van de Gazelle-fabriek, de heer J. Breuking, zeide in hoge mate ver eerd te zijn, dat H. M. de Konin gin de miliioenste fiets heeft wil len aanvaarden. Het heeft de vol le sympathie van de directie, dat zij dit rijwiel ter beschikking heeft willen stellen van de inrich ting, die haar bijzondere aandacht hééft. Ds Keers aanvaarde de fiets en zeide de Koningin zeer erkentelijk hiervoor te zijn. Speciaal dankte hij H. M. voor de bijzondere aan dacht, die zij weer heeft willen besteden aan het werk voor de lichamelijk gebrekkigen, dat op de Johanna Stichting met zoveel goede resultaten wordt verricht. Ds Keers zeide nog, dat men ver baast staat, hoeveel energie deze kinderen nog kunnen opbrengen. Deze fiets zal ook voor de trai ning van grote betekenis zijn. Verder voerde het woord mr J. de Bruin, burgemeester van de gemeente Rheden, die respect had voor de lange keten van fietsen, die reeds door de Gazelle-fabriek de wereld zijn ingestuurd. Tenslotte werd het woord ge voerd door de heer Tuinder, die zeide, dat de fiets in zijn inrich ting wel een punt van zorg zou worden, omdat de kinderen, waar van men door hun lichamelijk ge brek niet zou verwachten, dat zij in staat zijn om een fiets te be rijden, wel zeer zeker over het berijden van deze fiets met elkaar zullen twisten. Deze kinderen dragen hun handicap zichtbaar, maar overigens zijn zij doodgewo ne kinderen en zij zijn vrijwel al len in staat om een rijwiel te be rijden zodat dit geschenk in zeer goede aarde is gevallen. Tenslotte spraken nog enkele vertegenwoordigers van het per soneel. Gedurende de bijeenkomst werd een telegram ontvangen van de particuliere secretaresse van Hare Majesteit namens de Koningin met de volgende in houd: „H. M. de Koningin droeg mij op U zeer vriendelijk te dan ken voor het miliioenste rijwiel, thans eigendom van de Johanna Stichting te Arnhem". De directeur deelde mede, dat over de productie van deze eerste millioen fietsen 60 jaar is gedaan, maar dat men verwacht, nu men werkt volgens de moderne pro ductiemethode, het tweede mil lioen binnen de eerstvolgende 10 jaar te bereiken. Aan boord van het Britse vlieg- dekschip „Glory", dat bij Malta ligt, is lichte schade aan electrici- teitskabals ontdekt, aldus heeft een officiële woordvoerder Zon dag te Londen bekend gemaakt. Berichten, volgens welke een detective van Scotland Yard naar Malta is gezonden om een on derhoek in te stellen, kon hij noch bevestigen noch tegenspreken. Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft dossiers terug gevonden, die reeds acht jaar als verdwenen werden beschouwd. Hieronder bevond zich o.m. een verslag van de federale dienst voor binnenlandse veiligheid uit 1945, dat handelt over spionnage in de Verenigde Staten, en voorts ook het dossier van wijlen Harry Dexter White, waarom onlangs veel te doen is geweest. Zoals indertijd gemeld beschul digde in November van het vori ge jaar de minister van Justitie, Browell, ex-president Truman er van White te hebben benoemd in een hoge functie, hoewel hij ken nis droeg van een onderzoek, dat tegen White was geopend in ver band met spionnage. Het ministerie heeft Zondag be kend gemaakt, dat alle terugge vonden dossiers zullen worden onderzocht met het oog eventu ele vervolging van daarin ge noemde personen. Volgens Reuter bedroeg het aantal teruggevonden documen ten 20.000. BICARPAN en BICARPANbavoJ s^eje^ing weei^nomaal akker maag Het Westduits Christen-demo cratische blad „Rheinische Post" noemt het „een sensatie", dat Ne derland op dit tijdstip het E.V.G.- verdrag heeft bekrachtig. „Want", zo schrijft het blad, „hier 'heeft een staat in het duidelijke bewustzijn van de noodzakelijk heid tijdens de Berlijnse conferen tie zijn handtekening onder een document gezet, dat de Sowjets zo radicaal bestrijden en met op zettelijk onjuiste argumenten uit zijn scharnieren willen lichten". 'Volgens het blad heeft het Ne derlandse volk „ondanks psycho logische belasting" instemming betuigd met de beslissing, dat het „samen marcheren" met Duitse E.V.G.-soldaten een kleiner kwaad is dan „de stap van dé Russische „Onze buren weten, dat het Sowjet-storingsvuur nauwelijks de E.V.G. betreft, maar veel meer de Europese eenwording", aldus de „Rheinische Post". Een tweemotorig vliegtuig van de Tsjecho-Slowaakse luchtmacht heeft Vrijdagavond een noodlan ding gemaakt bij Bayreuth. Het vliegtuig, dat gevlogen werd door twee officieren, werd licht beschadigd. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger zeide, dat bei de piloten hebben verzocht naar Tsjeeho-Slowakije te worden te ruggezonden. De officieren zeiden niet waar om zij de grens hadden over schreden, aldus de politie. Een van hen had gezegd, dat zij geen benzine meer hadden en moeilijk heden met een motor kregen. Het onbewapende vier-persoons- vliegtuig kwam 25 km van de grens aan de grond. Bij Surat in India is Zondag een boot met ongeveer 120 opva renden omgeslagen. Uren na het ongeluk waren nog slechts li personen gered. Voorts warer toen 23 lijken geborgen. De toe stand van enkele geredden was zorgwekkend. De boot. waarop zich, tegen dc aanwijzingen van de bemanning in, veel te veel pelgrims hhdden ingescheept, sloeg om, toen het anker gelicht werd voor een tocht naar een eiland in de rivier, waar een religieus feest werd ge houden. De meeste passagiers waren vrouwen en kinderen. Blijkens latere berichten zijn slechts elf lijken geborgen, waar onder die van acht kinderen. Men gelooft, dat vele opvarenden zwemmend de vaste wal hebben kunnen bereiken. Volgens een Israëlische militai re woordvoerder hebben Egypte- naren op het schiereiland Sinai Zaterdag een kamp van Israëli sche nomaden in de gedemilitari seerde zone bij Nizana aangeval len en zich van 18 kamelen mees ter gemaakt. Er had een vuurge vecht plaats waarbij echter geen slachtoffers vielen. De politie van Oslo heeft ver scheidene personen aangehouden, die verdacht worden van spionna ge voor een nog niet geïdentifi ceerde vreemde mogendheid. Verwacht wordt, dat het onder zoek enige tijd zal vergen. Voor het ogenblik zullen geen inlich tingen worden verstrekt, aldus n bekendmaking van de politie van Oslo. Het aantal werkloze mannen nam in de loop van Januari voor namelijk als gevolg van het win terseizoen toe van 91.229 tot 101.070. Het aantal personen, werkzaam op door de rijksdienst door de uitvoering van werken gesubsidieerde objecten steeg van 20.403 tot 22.502. Het direct beschikbaar aanbod nam derhal ve toe van 111.632 tot 123.572. Het aantal z.g. vorstwerklozen is hier onder niet begrepen. Behalve door het winterweer verminderde de werkgelegenheid enigermate ten gevolge van het aflopen van de werkzaamheden In de kleine kustplaats Alde- burgh (Engeland) woont een fa milie, die reeds 5 generaties werkzaam is in de kust-redding- dienst. Vorige week hield de zes- He generatie de traditie op, doch misschien niet geheel zondei ge volgen De 15-jarige Patrick Cable zat in de bioscoop, toen de oproep kwam om uit te varen, om de bemanning van de .Kentbrook die zich in nood bevond, bij te staan Patrick rende de bio scoop uit en begaf zich aan boord van de reddingboot. Het was zó donker, dat niemand hem herkende. De reddingboot voer met hem in een vliegende ijskoude storm uit en deed zijn werk. Pas tegen de ochtend, bij het lichter worden, herkende stuurman Green Patrick- „Wat voor de d.... doe jij hier was zijn commentaar doch hij kon voorlopig niets doen. Aan land zei de stuurman, dat Patrick één van de besten was geweest. „Hij zal een goed men senredder worden". De Britse -wet verbiedt echter het zee- reddingwerk aan lieden beneden 18 jaar en Green heeft n^ar Londen moeten rapporteren, dat een knaap van 15 jaar aan boorn is geweest bij 't redding- werk. \„Ik hoop echter, dat de heren in Londen het zullen be grijpen", aldus Green. aan het dijkherstel. In -de meeste bedrijfstakken evenwel, hand haafde de werkgelegenheid zich op een behoorlijk peil, hetgeen blijkt uit het feit, dat de werk loosheidsstijging in de seizoenge- voelige bedrijven gering was en dat het aantal openstaande aan vragen voor mannelijke arbeids krachten toenam van 21.019 tot 24.633. Het beschikbaar aanbod van bouwvakarbeiders steeg van 19.646 tot 22.214, veenarbeiders van 2281 tot 2497, metaalarbei ders van 5887 tot 6089, landarbei ders van 22.572 tot 26.636, trans portarbeiders van 6873 tot 7921 en losse arbeiders van 20.680 tot 25.038. De relatieve werkloosheid was eind Januari het hoogst in Gro ningen met 62 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren en het laagst in Limburg met 16, terwijl het rijksgemiddelde 32 be droeg tegen 29 op 31 December. Het aantal werkloos geregi streerde vrouwen steeg van 8590 tot 8737. De vraag naar vrouwe lijk personeel steeg van 19.716 tot 23.012. Naar verluidt heeft de Paus Zondag enkele theelepels vloei baar voedsel tot zich kunnen ne men. De Duitse Jezuïet Robert Lei- ber, 's Pausen secretaris en archi varis, heeft de Mis opgedragen in de slaapkamer van de Paus. Daarna las pater Leiber de Paus voor uit kranten. Het postkantoor van het Vati- caan heeft het abnormaal druk met de behandeling van stapels brieven en telegrammen uit alle delen van de wereld, waarin o.a. doktershulp wordt aangeboden. Het bericht, dat de Paus enkele theelepels vloeibaar voedsel tot zich heeft genomen, is officieel niet bevestigd. Van gezaghebbende zijde is verklaard, dat de Paus nog steeds door middel van injecties wordt gevoed. 's Pausen lijfarts, professor Ri- cardo Lisi, heeft Zondag medege deeld, dat de Paus een tamelijk rustige nacht heeft gehad. ,,Er zijn tekenen van verbetering in de maag. Zijn algemene toestand wordt gekenmerkt door grote zwakte", aldus de lijfarts. Millioenen Katholieken in de gehele wereld hebben Zondag voor de Paus gebeden. Uit gezaghebbende bron in Va ticaanstad is Zondagavond verno men, dat de lichte verbetering in de gezondheidstoestand van de Paus zich handhaaft. De Paus heeft Zondag een rus tige dag gehad. STAKING BIJ DE K. P. M. VERLENGD. Met ingang van 5 Februari is de staking bij de Koninklijke Pakketvaart Maatschappij we derom met vijf dagen verlengd, aldus heeft het hoofdbestuur van de Serikat BUruh bekendge maakt. De vakvereniging open de Vrijdagmiddag onderhande lingen met de directie van de maatschappij over een loonsver hoging met ingang van 1 Januari van dit jaar. ARTIS STELT RUIMTEN TER BESCHIKKING VOOR NOODLIJDENDE DIEREN. Ter leniging van de nood, waar in vele vogels en andere dieren in de vrije natuur zich bevinden tengevolge van de strenge vorst, heeft Artis thans grote ruimten ter beschikking gesteld. Men kan dieren die door koude er slecht aan toe zijn of door ge brek aan voedsel, of open water dreigen om te komen, naar Artis brengen. Zij kunnen daar in opengehakte gedeelten van de vij vers of eventueel verwarmde hokken worden ondergebracht, en zullen worden voorzien van voedsel en drinken. KIND DOOR TREIN GEGREPEN. Het vierjarig zoontje van de heer M. Kompier te Hazerswou- de (Z H.) is Vrijdag ter hoogte van de Zwaantjeskerk door de electrische trein Utrecht Leiden gegrepen en vrijwel op slag ge dood. Het jongetje was op het ijs op de langs de spoorbaan lopende sloot overgelopen en had zich op de spoorlijn begeven, precies op het- moment dat een trein kwam aanstormen. Hoewel de bestuurder onmid dellijk bij her ontwaren van het ventje op de lijn alle remmen heeft aangezet kon hij het onge val niet meer voorkomen. Met enig oponthoud kwam de trein te Leiden aan. OVER HET IJS NAAR SCHIERMONNIKOOG. Zaterdagmorgen heeft weder om een aantal personen de wan deltocht over het ijs var Hornhui- zen naar Schiermonnikoog vol bracht. Het Hs is er niet beter op geworden. Een klein vliegtuig zorgt voor het vervoer van de post. Het vliegtuig heeft ook zes passagiers meegenomen. GASVERGIFTIGING TENGE VOLGE VAN DE VORST. Te Alphen aan de Rijn is het hele gezin M. Tatje onder dok tersbehandeling gesteld, nadat zich bij alle gezinsleden verschijn selen van gasvergiftiging hadden voorgedaan. De oorzaak daarvan was, dat een onder de straat ge legen gasleiding tengevolge van de strenge vorst onklaar was ge raakt. Het gas vond een weg tot onder de woningen en kwam daar aan de oppervlakte. Een week lang al had de fami lie Tatje last van onpasselijkheid en hoofdpijn. Toen de vader Don derdagavond, toen niemand de slaap kon vatten, op onderzoek uitging, viel hij van de onderste traptreden en verloor het be wustzijn. Vermoedelijk doordat hij met zijn hoofd vlak bij de ge opende deur naar de gang te recht was gekomen, kwam hij weer bij kennis. Hij vond toen zijn vrouw bewusteloos naast zich. Nadat in een woning in de nabijheid gaslucht was waarge nomen en na een onderzoek door het desbetreffende gemeentebe drijf werd de oorzaak ontdekt. Er waren slechts kleine hoe veelheden gas in de woning te rechtgekomen, maar toch genoeg om de gezondheid der bewoners aan te tasten. De minste last had den de kinderen, die een groot deel van de dag buitenshuis zijn. Mevrouw T. moest met een zuur stofapparaat behandeld worden. Technici van de gemeente heb ben inmiddels het euvel verhol pen. ILLEGALE AUBADE AAN GOUDEN ECHTPAAR. In Kerkrade is Zondagmorgen een gouden bruidspaar met mu ziek onthaald. Op zichzelf is dat niets bijzonders, maar op Zondag mag volgens de nieuwe Zondags wet 's morgens in het openbaar geen muziek ten gehore worden gebracht. In Kerkrade heeft men dat Zondag toch gedaan. De eer ste keer echter alle bepalingen van de Zondagswet ten spijt le gaal, de tweede keer illegaal. Het gouden bruidspaar woont in een straat die gedeeltelijk in Nederland »n gedeeltelijk in Duitsland ligt. De grens wordt daar halverwege de straat aange geven door een hoog hek van prikkeldraad. Aan de oostzijde van dit prikkeldraad marcheerde Zondagmorgen de harmonie van het Duitse plaatsje Heizogen- rathstrass tot welk plaatsje de huizen aan de Duitse kant van de straat behoren naast de koets waarin het gouden paar kerkwaarts werden gereden. Voor die koets liepen samen met bruidjes de muzikanten van het Kerkrader muziekkorps „Wilhelmina", dat echter zijn in strumenten thuis had gelaten. De Duitse harmonie maakte even wel goed wat het Nederlandse corps achterwege moest laten. Zodoende werd de kerkgang van de jubilerende echtelieden toch nog een feestelijke gebeurtenis. Anders lag het met een aubade die de Kerkraadse harmonie St Caecilia het gouden paar na de Hoogmis bracht. Het is een zeer oude gewoonte het corps stamt uit 1843 alle Kerkraadse gouden bruidsparen na afloop van de kerkelijke plpchtigheid een aubade te brengen. Het be stuur „St Caecilia" besloot Zon dag de traditie te handhaven en het desnoods maar op een proef proces aan te laten komen. Dat proces zal de harmonie krijgen, want op het ogenblik dat de har monie de straat van het gouden paar, al musicerende bereikte, werd zij verbaliseerd. De muzikanten hebben latei hun toevlucht genomen tot de tuin achter het huis van het jubi lerende paar en daar de 110-iari- ge traditie getrouw een muzikale hulde aan het paar gebracht. - Bij alle verkoudheidsklachten, zoals kou die vastzit, hardnekkige hoest, neuscatarrh enz. doet Zwitsarub wonderen. Goed ingewreven op borst en rug, neus eri voorhoofd, werkt Zwitsarub zowel van buiten-af als van binnen-uit. Weldadige, pijnverzachtende warmte dringt tot diep onder de huid. De hinderlijke hoestprikkel vermindert direct door inademing der heilzame Zwitsarub-dampen. Ar -"-«V Vraag naar de voordelige introductie-verpakking bestaande uit: 1 doos ZWITSARUB i 1 doos ZWITSAL Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. Apothekers en Drogisten. door MARTIN VERDUYN. 33) (Nadruk verboden) Flanders dacht even na. Het was inderdaad een kans, en ge zien van Mersham's standpunt de enige. Op het moment dat Flanders in het vliegtuig stapte en de mo toren startte, wegtaxide en in de lucht verdween, traden van alle zijden Duitsers met geweren in de aanslag naar voren. Schroder was er nu ook bij en met rauwe stem riep hij: „Laat je mannen er nu uitkomen, Mer sham." Maar deze week met Crane en Dunwell tot vlak voor de door Hartley en Brent bezette toestel len terug en antwoordde: „Ge zien het gewicht dat jij aan het woord van een officier hecht en de eervolle wijze waarop je me daarnet behandeld hebt, neem ik ook de vrijheid om m'n woord te breken. Hartley en Brent blij ven voorlopig nog even knus zit ten. Majoor Crane, sergeant Dunwell en ik zullen zo vrij zijn te verdwijnen „Dat is een schoftenstreek," raasde Schroder, maar hij wacht te zich wel tot de aanval over te gaan. Knarsetandend beduidde hij zijn soldaten te blijven waar zij waren. Hartley en Brent hadden ieder woord van hun commandant ge hoord. Dat begreep ook Mersham en zonder 'n oog van zijn tegen standers af te wenden riep hij: „Hartley, Brent, komen jullie er eens heel even uit, maar blijf zo dicht bij de vliegtuigen, dat jul lie onmiddellijk weer in kunt stappen." Twee ontstelde hoofden werden zichtbaar. „Luister," zei Mer sham, zo gedempt, dat geen der Duitsers hem kon verstaan. „Wat ik nu doe, is ellendig, 't Lijkt erop of ik jullie in de steek laat. Maar Flanders is hulp gaan halen. Als jullie de toestel len zolang bezet houdt, kunnen we alles nog redden. Willen jul lie dat voor me doen jongens? Daar zit de hoogste onderschei ding aan vast. En bedenk, als jullie er nu uitgaan, is er voor ons allen toch geen ontsnappen meer mogelijk. Geloof me, de Duitsers durven niets te onder nemen, zolang jullie in die vlieg tuigen zitten." „We hebben geen water en geen eten," klaagde Brent. „Ik weet het jongen, ik weet het," antwoordde Mersham zach ter dan iemand ooit van hem ge hoord had. „Maar houdt even vol; het moet! Ik lieg niet, maar in jullie handen ligt op het ogen blik het lot van de hele wereld." Brent vooral keek Mersham met grote ogen aan. Het angst zweet brak hem uit, maar wat de kapitein zei, moest waar zijn. We zullen het doen," zei hij met gesmoorde stem. Hartley knikte slechts en na een hand gebaar van Mersham verdwenen beiden weer in de vliegtuigen. Toen wendde Mersham zich weer tot de woedend, maar op het ogenblik machteloze majoor Schroder: „Je laat alle mannen die je hier verzameld hebt bij de vliegtuigen," zei Mersham en het was alsof er staalvonken van zijn lippen spatten. Hij legde de volle nadruk op het onbeleefde „je" en vervolgde: „Je blijft zo lang hier, voor dat je de achter volging begint, tot Hartley en Brent de vliegtuigen verlaten. Ga je vroeger,, dan maken mijn mannen de machines onklaar. Je weet, een paar handgranaten zijn reeds voldoende om de stuur inrichting onklaar te maken. Denk niet, dat zij het niet doen, want ook al zouden zij de toe stellen verlaten, vielen zij toch onder jullie kogels." „En wat denk je, dat we met ze zullen doen als ze eenmaal uit de vliegtuigen zullen komen?" vroeg Schroder sarcastisch, „en hoe ver denk je dat jullie komen? Ik heb alle negerstammen in de omgeving tegen jullie opgezet!" „Dat is onze zaak," zei Mer sham kort. Crane trok Mersham snel even terzijde. „Inderdaad, wat gebeurt er met Hartley en Brent nadat zij de toestellen verlaten heb ben? En wie garandeert ons, dat Schroder zonder dat onze jon gens het bemerken, toch geen soldaten achter ons aanstuurt." „Ze zijn doodsbang, dat er ook maar iets aan deze vliegtuigen beschadigd wordt," fluisterde Mersham. „Wat Hartley en Brent aangaat, moeten wij het gokken, dat we binnen een termijn van 6 uren hulp hebben. Het is na tuurlijk een verschrikkelijke goK voor de jongens, maar ik zie geen andere weg. In ieder geval moe ten die twee vliegtuigen bezet blijven tot er hulp komt, anders glipt Nichols ons uit de handen." „Maar het is toch gekkenwerk, Mersham," fluisterde Crane nu dringend. „Dat is het," bevestigde Mer sham, „maar het was ook een krankzinnige opdracht. Vergeet niet dat onze orders, ondanks allés, door het vertrek van miss Andrews voor de helft uitge voerd zijn." „We gaan dus wandelen," zucht te Crane. „Ja," antwoordde Mersham on verbiddelijk. Het een bittere spotlacht om de opeengeklemde lippen zag ma joor Schroder zijn vijanden gaan, zij verdwenen snel in de jungle. Hartley voelde hoe het zweet hem tappelings langs het gelaat liep. Hij speurde overal of Schro der toch geen mannen achter Mersham aanstuurde, maar dat was niet zo gemakkelijk, daar de kapitein wel zo verstandig ge weest was, alle Duitsers vlak bij de vliegtuigen te concentreren. Hierdoor kon iedere betyeging door Hartley en Brent gecontro leerd worden. (Wordt vervolgd). KAKATOE UIT LEEUWENKOOI GESTOLEN. De recherche te Tilburg heeft de 45-jarige vrouw S. uit Tilburg en haar 16-jarige pleegzoon Van den B. gearresteerd, verdacht van diefstal en het profiteren daarvan. Voorts heeft op ver zoek van de Tilburgse recherche in Den Haag de 18-jarige kost ganger, P., van de gearresteerde vrouw aangehouden. P. stond onder toezicht van de voogdij raad. Tegenover de politie heeft P. bekend zich te hebben schuldig gemaakt aan een reeks diefstal len, onder meer van geld en materialen bij het schilder,be drijf waar hij werkzaam was als mede van bouwmaterialen. De materialen werden in de woning van S. verwerkt. Bij de diefstal len van bouwmaterialen zou Van den B. hebben geassisteerd. Voorts zou Van den B. zich heb ben vergrepen aan kippen, vo gels en wol en zelfs zou hij kans hebben gezien een kakatoe, die in de leeuwenkooi van het Til burgse dierenpark was opgeslo ten, te bemachtigen. Bij een bakker zou hij tenslotte boter, hammen en peperkoeken heb ben weggenomen. Zijn pleeT moeder zou van deze diefstallen geweten en geprofiteerd hebben. Bij de vergrijpen zijn nog en kele andere minderjarigen be trokken, doch deze zijn niet in arrest gehouden. BOOTVERBINDING TUSSEN TEXEL EN DEN HELDER. Met veel moeite hebben Zondag ochtend twee boten van de Texel se stoombootonderneming zich 'n weg gebaand door de met ijs- schotsen bedekte zee tussen Texel en Den Helder. Onder nor male omstandigheden duurt de reis ongeveer een half uur. Zon dagmorgen bereikten de boten hun bestemming pas na 3 uur In totaal reisden ongeveer 80 passagiers naar het vaste land. In omgekeerde richting vervoer de de uit Den Helder vertrekken de boot 43 passagiers. Hedenochtend zullen opnieuw twee boten de reis aanvaarden. het vuur woedde. Reeds werden enige verblijven van de beman ning, alsmede een hoger gelegen verblijf voor de officieren, aange tast. Door spoedig1 en beslist op treden van de brandweer die o.a. op slot zijnde kasten moest open maken, lukte het, het vuur bin nen een uur meester te worden. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Het schip, dat 4571 bruto regis ter Ion meet, en eigendom is van de „Enterprise chimique et elec- trique S.A." te Brussel, was juist in zoverre gerepareerd, dat het over veertien dagen weer in de vaart zou komen. De schade door de brand veroorzaakt, is vrij aan zienlijk. BRAND BIJ BRUYNZEEL TE ZAANDAM. Om kwart over twaalf Zater dagmiddag ontdekte personeel van de Bruynzeelfabriek te Zaan dam, dat brand was ontstaan in het kantoor, dat boven de vloe- renfabriek is gebouwd. De brand woedde in de nabijheid van lucht kokers. waardoor hete lucht voor verwarming wordt aangevoerd. In een oogwenk stond het grote kantoorgebouw dicht onder de rook. zodat men hals over kop het kantoor moest verlaten. Steekvlammen schoten uit de vloeren omhoog, waartegen de gealarmeerde bedrijfsbrandweer weinig kon uitrichten door de enorme rookontwikkeling. De hulp van de vrijwillige gemeen telijke brandweer werd ingeroe pen, die met groot materiaal ver scheen. Met behulp van zuurstofmas kers kon men het kantoor bin nendringen en de vloer opbre ken. Een enorme watermassa werd naar binnen gespoten. Om streeks twee uur was men de brand meester. De schade kon nog niet worden vastgesteld, doch zal enkele tienduizenden guldens belopen. De oorzaak van de brand is niet bekend. Door de vorst werd het terrein ■~>nd de fabriek, doordat het blus water onmiddellijk bevroor, zo glad als een ijsbaan. Door zaag sel te strooien kon men ongeluk ken voorkomen. HOUTEN LOODS AFGEBRAND In een half uur tijd is Zondag middag in het Zwaanhals te Rot terdam een houten loods totaal afgebrand. Er waren rijwielen, motorrijwielen en carriërs en een auto in gestald, en voorts was er enige inboedel opgeslagen, Hoe het vuur ontstaan is, weet men nog niet, maar op een gegeven ogenblik drong er zoveel rook naar buiten dat voorbijgangers de brandweer waarschuwden om dat er aan brand niet te twijfelen viel. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon echter niets anders meer doen dan de aan grenzende gebouwen voor aan tasting te behoeden. Met 5 stra len werd tenslotte het vuur be dwongen. Van de loods met in houd was zo goed als niets meer over. Dé schade is op het ogen blik nog niet te schatten, maar moet duizenden belopen. BRAND IN BELGISCH MOTORSCHIP TE ROTTERDAM. Een korte maar hevige brand woedde Zaterdag aan boord van het Belgische motorschip „Gella", dat in reparatie ligt bij Niehuis en Van den Berg's scheepsreparatiebedrijf N.V. aan de Pelgrimskade te Rotterdam. Omstreeks half zeven bemerkte de wachtsman aan boord, dat er rook kwam uit de bemannings verblijven. Hij waarschuwde on middellijk de brandweer, die met groot materieel spoedig ter plaat se was. Het bleek nodig te zijn van zuurstofmaskers voorzien de pantry binnen te dringen, waar TWEE BRANDEN IN GRONINGEN. De Groninger brandweer heeft Vrijdag binnen zeer korte tijd twee uitslaande branden moeten trachten te blussen. Omstreeks tien over vijf was zij bij een brand in het achter huis van een perceel aan de St. Janstraat. Met twee stralen op de motorbrandspuit werd het vuur geblust, maar men kon niet verhinderen, dat het achterhuis uitbrandde. De inventaris ging verloren. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. De 84- jarige weduwe L. V. kreeg een shock. Terwijl de brandweer bij de St. Janstraat aan het blussen was, werd groot alarm gemaakt voor een uitslaande brand in een der verdiepingen van de dekkle- denfabriek van de firma Kwint, 't Winschoterdiep. Het vuur bleek te woeden in een voorraad dekzeilen en zwemvesten. De brandweer slaagde erin, de hoger gelegen verdieping te be reiken, vandaar af werd de strijd tegen het vuur met twee stralen aangebonden. Na enkele uren was de brandweer het vuur ge heel meester. De étage brandde goeddeels uit. Ook hier tast men omtrent de oorzaak nog in het duister. Om kwart over acht 's avonds werd opnieuw alarm gegeven, deze maal van de Martinikerk uit. Het bleek dat de automati sche melder door een defect in werking was getreden. KOSTGANGER TRACHTTE HOSPITA TE BEROVEN. De Maastrichtse recherche heeft aangehouden de 34-jarige betonwerker P. van D. en de 31- jarige metselaar H. R. die ervan worden verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan poging tot diefstal door middel van geweld pleging in vereniging. De tweede aangehoudene R. was kostganger bij de 55-jarige vrouw T. H. Met zijn vriend, de andere gearresteerde, had hij het plan gemaakt om bij zijn kost- vrouw geld uit de woning te ste len Zij hebben daartoe bij afwe zigheid van de vrouw in de wo ning gezocht, maar niets gevon den. Zij vermoedden toen, dat zij het geld bij zich droeg. Daarom hebben zij enkele dagen later een slaapmiddel in de koffie gedaan. Deze poging mislukte echter, doordat de vrouw de koffie niet dronk, omdat er een rare smaak aan was. Later is de opzet geble ken. De mannen zijn aangehou den. Officieel is te Ankara bekend gemaakt, dat het Turkse ant woord op de Egyptische nota van 19 Januari aan de Egyptische ambassadeur te Ankara is over handigd.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2